Akým smerom sme sa vydali?

Green Bay Packers vstupovali do svojej prvej off-season pod novým head coachom Mattom LaFleurom, ktorý vo svojej prvej sezóne v úlohe head coacha Green Bay Packers lámal jeden rekord za druhým!

 • Stal sa prvým head coachom, ktorý doviedol Green Bay Packers do post-season vo svojej prvej sezóne.
 • Stal sa prvým head coachom, ktorý doviedol Green Bay Packers k divíznemu titulu vo svojej prvej sezóne.
 • Spravil najväčší jednoročný výkonnostný skok v histórii franchise Green Bay Packers, keď jeho tím vyhral o 7 zápasov v regular-season viacej, než v minulej sezóne.
 • Stal sa prvým head coachom Green Bay Packers, ktorý vo svojej prvej sezóne dosiahol v regular season na 13 víťazstiev.
 • Vo svojej prvej sezóne doviedol Packers k bilancii 6-0 v divízii NFC North.
 • Stal sa prvým head coachom Green Bay Packers, ktorý vo svojej prvej sezóne vyhral doma 8 zápasov (vrátane playoff).

Keď sa na to pozeráme, tak vzhľadom na to, že mladý Matt LaFleur mal byť pre nás katastrofou, to sú skvelé výsledky a fanúšikovia Packers oprávnene veria, že práve Matt je ten pravý človek, ktorý môže priniesť Lombardi Trophy späť domov do Titletownu. A naša tohtoročná offseason sa uberala práve cestou LaFleura. Túto vetu si treba pamätať počas celého čítania tohto článku.

FREE AGENCY

Už v januári sme spravili prvý podpis pre novú sezónu a bol ním WR Reggie Begelton. Begelton je wide receiver, ktorý počas univerzitnej kariéry hrával za Temple, kde sa stal historickým lídrom v počte nachytaných yardov a prihrávok. Celkovo nachytal 227 prihrávok pre 2,435 yardov a 20 TDs. V roku 2019 hrával v Kanadskej Futbalovej Lige za tím Calgary Stampeders. V tomto roku sa mu podarilo nachytať 102 prihrávok pre 1,444 yardov a 10 TDs. Bol na druhom mieste v počte zachytených prihrávok a tretí v nachytaných yardoch a touchdownoch. Begelton bol jedným z pomedzi 27 hráčov, ktorí sa dostali do CFL All-Stars tímu a bol jednoznačným tímovým najužitočnejším hráčom. Stampeders Begeltona zo svojho tímu prepustili, aby mohol zabojovať o kontrakt v NFL, ktorý nakoniec aj dostal. Bol na skúške v niekoľkých tímoch, no rozhodol sa, že chce svoje šťastie skúsiť práve v tom najhistorickejšom drese a zmluvu podpísal s Green Bay Packers.

Po sezóne 2019 sme mali medzi našimi domácimi voľnými hráčmi niekoľko zvučných mien. Medzi tie najvýznamnejšie mená sa radili: RT Bryan Bulaga, CB Tramon Williams, K Mason Crosby, ILB Blake Martinez, TE Marcedes Lewis, WR Geronimo Allison, či OLB Kyler Fackrell.

Hneď v úvode offseason nám generálny manažér Brian Gutekunst ukázal, že spoľahlivosť na poste kickera si nesmierne cení. Legenda a all-time líder Packers v počte skórovaných bodov Mason Crosby sa s tímom svojho života dohodol na novej trojročnej zmluve za $12.9M. Pred sezónou 2019 tu boli ohľadom nášho veterána na poste kickera pochybnosti a rovnako to cítil aj Brian Gutekunst, ktorý mu počas training campu doprial konkurenciu a Mason sa prebral. Celkovo premenil 22/24 field goalov a netrafil len jeden extra point. Celkovo teda v sezóne 2019 premenil 68/71 kopov a jeho percentil 91.7% bol vôbec jeho najlepším za celú kariéru v NFL. Vo vnútri 40 yardovej línii bol bezchybný, keď premenil 14/14 field goalov a keď mal trafiť víťazný FG, tak ho trafil. V poslednej sezóne malo veľa tímov problémy s kickerom a mať v tíme takto spoľahlivého kickera bolo počas poslednej sezóny nad zlato. Mason tak obdržal zaslúžené peniaze. Po podpise Masona Crosby došlo na prvé prepustenie a hráčom, ktorý sa z Lambeau Fieldu musel nedobrovoľne vysťahovať bol TE Jimmy Graham, čím sme si v platovom strope uvoľnili značné milióny. Následne sa podpísala dvojica voľných hráčov a to ILB Christian Kirksey a RT Rick Wagner. Kirksey prichádza ako náhrada za Blaka Martineza, ktorý odišiel do Giants a Wagner za Bulagu, ktorý podpísal s Chargers. Osobne sa mi veľmi páči podpis Kirkseyho. Ak chalan dokáže zostať zdravý, tak za tých pár šupov, ktoré sme mu dali, to bude perfektný podpis. Osobne som toho názoru, že keby nebol posledné 2 sezóny zranený, tak tento rok dostáva kontrakt na úrovni Littletona. Mrzí ma odchod obľúbenca Bulagu z Iowy, avšak odchod Martineza beriem pozitívne. Blake nastúpil do každého jedného zápasu, calloval plays pre našu obranu a už po tretí raz za sebou zaznamenal +140 tacklov. No jeho štatistiky sú skreslené a aj on bol dôvodom, prečo sme mali taký problém proti behu a s pokrývaním stredu ihriska pri passových downoch. Nie je to žiadny veľký fyzický linebacker, ktorý by sa dokázal dostávať z blokov. Tak si poviete, že bude aspoň rýchly, efektívny, inštinktívny a bude mať to cítenie na zahrávanie veľkých plays v zone coverage stredom ihriska. Avšak ani toto nie je pravda. Na 69 targetov pustil 58 catchov (84% skompletovaných prihrávok do jeho coverage) pre 500 yardov. Má problémy aj s tacklingom, keď v každej svojej sezóne v NFL missol dvojčíselný počet tacklov. Podľa Sports Info Solutions bola jeho priemerná hĺbka tacklov v tejto sezóne 4,7 yardov. Na ihrisku bol pri takmer 600 passových snapoch a mal len jednu jedinú zrazenú prihrávku! Toto mi za veľký kontrakt fakt nestojí. Blake je super človek a prajem mu všetko len to najlepšie, avšak ako hráč u mňa moc vysoko nie je.

ANALÝZA KIRKSEYHOKLIKAJ TU

PODPIS WAGNERAKLIKAJ TU

Následne sa po dňoch odmlky podpísal WR Devin Funchess a aj TE Marcedes Lewis. Z waivers sme získali defenzívneho lajnmena Geralda Willisa a edge rushera Jamala Davisa. Plus k tomu sa pred pár dňami ešte podpísal defenzívny lajnmen Treyvon Hester. Ten v NFL doposiaľ zasiahol do 41 zápasov, v ktorých vyprodukoval 40 tacklov, 2 sacky, 8 hitov na quarterbacka a 4 tackles pre stratu yardov. V drese Eagles zasiahol aj do dvoch zápasov v playoff. Hester ešte za Packers síce neodohral ani len jeden snap, no už je našim hrdinom. Nakoľko bol to práve Hester, kto sa pričinil o to, že kicker Chicaga Bears nepremenil víťazný field goal. Špičkami prstov sa dotkol kopu kickera Codyho Parkeyho a wild card game tak vyhrali práve Eagles. Počas svojej kariéry bol Hester nenápadným defenzívnym lajnmenom, avšak portál Pro Football Focus ho hodnotí pomerne dobre. Je dobre hodnoteným hráčom proti behu, keď počas kariéry missol len 2 tackly a sezóna v roku 2018 bola v jeho podaní veľmi kvalitná. Darilo sa mu aj pri pass rush súbojoch, kde bol jeho víťazný percentil 13.2%, čo je na interného lajnmena solídne číslo. Vtedy mu spomínaný PFF udelili sezónnu známku 86.2, čo je skvelé číslo. V tejto sezóne odohral 261 snapov a v rebríčku PFF interných defenzívnych lajnmenov bol na 13. mieste spomedzi 130 kvalifikovaných hráčov, ktorí odohrali minimálne 200 snapov.

DRAFT

Prišiel čas NFL Draftu 2020 a my ako fanúšikovia Packers sme za posledných niekoľko rokov nemali ani len tušenia, po akej pozícii môžeme ísť, nie to ešte po akom hráčovi. Náš draft vyzeral nasledujúco:

 1. kolo –  QB Jordan Love
 2. kolo – RB A.J. Dillon
 3. kolo – TE Josiah Deguara
 4. kolo –
 5. kolo – ILB Kalil Martin
 6. kolo – OL Jon Runyan Jr., C Jake Hanson, G Simon Stepaniak.
 7. kolo – S Vernon Scott, OLB Jonathan Garvin

V prvom kole sa zobral hráč, ktorý bol podľa nášho head coacha a aj generálneho manažéra najlepším hráčom na ich boarde a bol to QB Jordan Love. Pre mnohých to bolo obrovské prekvapenie, no ja som niečo takéto očakával už rok dozadu, keď som na náš web počas training campu napísal, že Gutey budúci rok draftuje QB a nech si to ľudia zapíšu za uši. Čiže keď som počul jeho meno, tak som nebol ani tak prekvapený ako sklamaný, že sme nezobrali DL Rossa Blacklocka, ktorý bol stále na boarde. Packers sa tak v prvom kole držali dvoch nepísaných zásad:

 1. V 1. kole draftuj najlepšieho hráča na boarde, ktorý ti zostáva
 2. Dobré tímy nehľadajú QB vtedy, keď ho už nutne potrebujú.

Jordan Love je quaterback, ktorý má spomedzi tohtoročnej draft class quarterbackov najväčší upside. Pred draftom som ho hodnotil ako jeden z najväčších boom-or-bust prospektov na tohtoročnom Drafte. A stále si za tým stojím. Môže z neho vyrásť hráč kvalít Pata Mahomesa, ale môže skončiť aj ako Blake Bortles. Všetko to je len a len na ňom. Talentu dostal viacej, ako 99% ostatných quarterbackov. Keď sme sa pozerali na Rodgersove výkony počas posledných dvoch rokov, tak to už nebol ten starý-dobrý Aarod. Najmä jeho ruka išla dole po tom, čo mu Barr zlomil kľúčnu kosť. Ak by jeho výkony pokračovali smerom nadol, tak už v roku 2021 tu je možnosť, aby kormidlo prebral Jordan Love a nie sú to tri roky, ako sa mnohí domnievajú. Ak sa Jordan ukáže na tréningoch skvele a Packers sa budú cítiť isto, k výmene stráži sa už môžeme dočkať v nasledujúcej sezóne. Avšak Aaron má všetko vo svojich rukách. Bude podávať perfektné výkony a tie ho v Green Bay udržia ešte dosť dlho. Dokáže to? To nám ukáže len čas.

Všetci teraz riešia Rodgersoe pocity. Ale treba si uvedomiť jednu vec, je to biznis. Každý tu teraz rozoberá pocity Rodgersa tak, ako keby to bolo dieťa a muselo sa vkuse usmievať. Aaron Rodgers je profesionál, ako tom sám aj už niekoľkokrát povedal. Je šťastný z toho, že sme draftovali jeho potenciálnu náhradu? Samozrejme, že nie. Úlohou Gutekunsta a LaFleura nie je to, aby robili Rodgersa šťastným. Ich úlohou je pozerať sa do budúcnosti a rozhodovať sa v najlepšom záujme organizácie. A podľa nich je draftovanie Jordana Lova a jeho následné sedenie za Rodgersom v najlepšom záujme tímu. Keď o 2 roky budú pripravení Rodgersovi povedať zbohom a začať novú epochu Packers, tak je to ich rozhodnutie. Toto jasne povedal aj Rodgers, keď sa vyjadril, že si plne uvedomuje, kde vo svojej kariére stojí on a kde sú najlepšie záujmy organizácie. Rodgers so svojim backupom nikdy nemal problémy, práve naopak. Má s nimi nadštandardné vzťahy a vždy im ochotne pomáhal. Teraz si nejdem kaziť najbližšiu sezónu kvôli Rodgersovmu egu. A ako sa už tisíckrát osvedčilo, vždy sa je lepšie zbaviť hráča o rok skôr než o rok pozdejšie.

RODGERSOV ROZHOVOR O DRAFTOVANÍ LOVA: KLIKAJ TU

AKO SA RODGERS SPRÁVA KU SVOJIM BACKUPOM: KLIKAJ TU

Jim Nagy, ktorý v NFL pôsobil 18 rokov ako skaut a aktuálne je výkonným riaditeľom Senior Bowlu, vyjadril svoj obdiv smerom k Jordanovi. Nagy verí, že Love má potenciál na to, aby sa vyvinul do najlepšieho quarterbacka, ktorý bol picknutý na tohtoročnom Drafte, no a to len v tom prípade, že minimálne rok bude sedieť. „Teraz si všetci hovoríme, ako mohol byť Patrick Mahomes tak dlho na boarde? Ak sa Jordan dostane do správnej situácie a všetko pre neho dopadne tak ako má, tak o tri-štyri roky tu budeme sedieť a hovoriť si, že ako je možné že hráč X, Y, Z boli draftovaní pred Jordanom Loveom?“ Toto sú slová Nagyho, ktorý pred pár rokmi obraňoval pick Chiefs a Mahomesa pasoval za budúceho rekordéra a člena Hall of Fame. Tento svoj názor ohľadom Lova povedal 4 dni pred Draftom. Nuž, nezostáva nám nič iné, len veriť, že sa opäť nemýli a má pravdu.

Zhodnotenie prvého kola – KLIKAJ TU!

Detailný rozbor hry Jordana Lova – KLIKAJ TU

V druhom kole sme draftovali opäť nečakane a zobral sa running back A.J. Dillon. Pri ňom sa opäť dostávame k situácii, kde ľudia hovoria, že máme Aarona Jonesa a draftovali sme si v druhom kole hráča, ktorý poriadne ani hrať nebude. Toto je však opäť ďalšia chyba. Aaron Jones ani len v jeden sezóne nebol typickým ťažným koňom našej behovej hry a o snapy sa vždy pravidelne delil. V sezóne 2019 bol úplne zdravý a k dispozícii dostal najvyšší počet svojich kariérnych snapov a to 663. No stále to bolo len 61% všetkých ofenzívnych snapov. V roku 2018 mal aj kvôli zraneniu len 376 snapov, čo bolo len 35% ofenzívnych snapov. Zaujímavosťou je to, že len dva krát počas poslednej regular season sa stalo, že Jones bol na ihrisku viacej než pri 70% ofenzívnych snapoch. Bol to Week 4 proti Eagles, keď sa Williams zranil pri prvej hre (otras mozgu) a do zápasu sa už nevrátil a week 17 proti Lions, keď bol Williams neaktívny kvôli zraneniu ramena. Jones bol a je pre náš útok kľúčovým hráčom. V regular season sme s ním na ihrisku odohrali cez 600 ofenzívnych snapov. Tieto snapy nám pridali 90.4 tzv. „očakávaných bodov“, čiže 0.15 očakávaných bodov na jednu play. Len dva útoky vo futbale dokázali vygenerovať viacej než 0.15 a to Ravens a Chiefs. Keď bol Jones na ihrisku, tak náš útok bol tretím najdominantnejším útokom v celej lige. Bez neho to už také svetlé nebolo. Keď Jonesa nahradil Jamaal Williams, tak Packers vo svojom útoku vygenerovali -24.33 očakávaných bodov na 377 snapoch v regular season, čo je priemer -0.07 na jednu play. Keď je na ihrisku Williams, tak táto verzia nášho útoku je 29. v NFL a Rodgersov quarterback rating klesne zo 67.7 s Jonesom na 28.7 s Williamsom. Na základe týchto uvedených skutočností nám už je asi jasné, prečo sa draftoval running back v druhom kole.

Po sezóne v Green Bay nebudeme mať žiadneho running backa pod zmluvou. Zmluva sa konči ako Jonesovi, tak aj Williamsovi, či Ervinovi. Boli tu už správy ohľadom toho, že Packers s Jonesom už aj rokujú a záujem je na obidvoch stranách, no kým to nie je čierne na bielom, tak ako by to ani nebolo. Čiže tento krok dáva zmysel už len z toho hľadiska. Plus Matt LaFleur dostáva do svojho útok typologicky rovnakého hráča, akého mal v Titanas (Henry). Dillon je mohutný running back, ktorého zložiť na zem je prakticky nemožné. Po strednej obdržal mnoho ponúk od najlepších univerzít v krajine ako napríklad Michingan, Penn State, či Notre Dame. No vybral si Boston, lebo chcel zostať blízko domova. Boston College mali hádam ten najľahšie predpovedateľný útok v college a bol až extrémne run-heavy, čo Dillonovi poriane sťažovalo situáciu. Nakoľko tímy nonstop vedeli, že loptu dostane práve on a bude s ňou bežať stredom. No ako Dillon po Drafte povedal: „Celý tím môže vedieť, že loptu dostanem ja. No aj tak získam kopec yardov.“  A toto doslova ukazoval aj na college. Len v poslednej sezóne na college hral proti preplnenému boxu pri 75% svojich behov. Proti preplnenému boxu mal celkovo 240 behov, čo bolo najvyššie číslo v celej FBS. Na druhom mieste bol Xazavian Valladay so 145 behmi. Celkovo získal najviac yardov v krajine proti preplnenému boxu – 1,236 yardov. No a viete, kto je na druhom mieste? Opäť AJ Dillon. A to Dillon v získaných yardoch po kontakte – 823 yardov. Na treťom mieste je následne hviezda Badgers JT, ktorý ich mal v minulej sezóne 745. Osobne sa veľmi teším na to, ako bude Dillon vyzerať v modernom útoku NFL, kde moment prekvapenia bude zohrávať omnoho väčšiu úlohu, než tomu bolo v jeho útoku na BC. Matt LaFleur chce naplno rozbehnúť play-actions a AJ Dillon je na toto ako stvorený. Keď bude na ihrisku Dillon, tak môže obranu súpera unavovať tvrdými behmi, a potom tam nabehne dynamický Jones, ktorý každému utečie prostredníctvom jedného cutu.

A aby som nezabúdal. Packers budú v budúcej sezóne hrať z posledných 6 zápasov regular season hneď 4 na Lambeau Fielde. Tu v snehu a vo Frozen Tundre môže byť running back ako Dillon obrovským faktorom.

V treťom kole sa draftoval TE Josiah Deguara. Deguara mal pred draftom pohovor s každým jedným tímom v NFL, vrátane Packers. Bol o neho enormný záujem. Ja som ho mal hodnoteného na 5. kolo. No my sme ho zobrali už v treťom. Prečo? No nemali sme pick v 4. kole a v 5. kole už nemusel byť na boarde. Packers ho zjavne veľmi chceli a tak si ho poistili už v treťom kole. Matt LaFleur tohto hráča sleduje už dlhšie a dokonca počas poslednej sezóny, na jednom tímovom mítingu svojim hráčom ukazoval video, kde Deguara šprintuje cez celé ihrisko, aby zabránil pick six. Svojim hráčom povedal, že presne takto vypadá bojovnosť. No a o pár mesiacov na to má tohto hráča vo svojom útoku. Náhoda? Deguara nie je typickým tight endom. Je to taký univerzál. V NFL je projektovaný do úlohy H-back, čiže niečo také, ako vo 49ers hráva Kyle Juszczyk. Dokáže hrať ako fullback, inline tight enda, či slot tight end. LaFleur do svojho útoku potrebuje typologicky takýchto hráčov a Deguara mu do profilu zapadá na papieri perfektne. Uvidíme, ako tomu bude v realite. Inak mimochodom, videl som jeden článok, kde novinár písal o tom, že Patriots zobrali v treťom kole tiež H-backa a nadpis bol – VITAJ REVOLÚCIA. No keď Packers zobrali v 3. kole H-backa, tak sme počuli, že to je výsmech a do tretice zobrali somarinu, takže asi toľko, hh.

ANALÝZA PICKOV DILLONA A DEGUARU: KLIKAJ TU

Z pickov v 5. a 6. kole mňa osobne najviac oslovil OL Michiganu Jon Runyan. Runyan je synom bývalého skvelého pravého tackla Jona Runyana Sr. Jeho otec bol All-Pro hráčom, ktorý v NFL odohral 207 zápasov a v drese Eagles bol súčasťou pre nás nie príliš skvelej spomienky 4th&26. Najväčším highlightom college kariéry Runyana Jr. bol zápas proti Ohiou State v roku 2019. V tomto zápase stál na pozícii ľavého tackla proti jedinečnému pass rusherovi a generačnému talentu Chasovi Youngovi. Wolverines tento zápas možno prehrali, ale Younga úplne zo zápasu vymazali. Za celý zápas mal Young len jeden jediný tlak na quarterbacka. To je všetko. Žiadne tackles, žiadne sacky. Michigan na neho uplietol skvelý game plan, ktorého stavebným kameňom bol práve Jon Runyan Jr. Bolo nám oznámené, že v Packers by sa mal presunúť do stredu lajnu. Packers v minulosti dokázali z college ľavých tacklov vybudovať skvelých interných ofenzívnych lajnmenov v NFL, spomeniem mená ako Josh Sitton, T.J. Lang, či J.C. Tretter. Bude Runynan našim ďalším podobným projektom? To uvidíme. Zaujímavým prospektom je aj center Jake Hanson z Oregonu. Ten počas svojho pôsobenia v drese káčerov v prvých troch sezónach a 2,738 snapov, ktoré odohral – nepustil ani len jeden sack a jeho prvý pustený sack prišiel až v seniorskej sezóne

ZHODNOTENIE TRETIEHO DŇA DRFTU A AJ OSTATNÉ PICKYKLIKAJ TU

ZHRNUTIE OFF-SEASON

Po tohtoročnom Drafte zo všetkých strán počúvam, že ľudia nerozumejú tomu, ako sme v prvom kole mohli nezobrať receivera, ktorého tak Aaron Rodgers „nutne“ potrebuje. Keď som počúval aj nejaké podcasty ohľadom NFL Draftu a pri Packers sa začalo rozprávať na túto tému, tak som nás rovno preskočil, lebo ten konkrétny komentujúci očividne nemá o stave tímu Green Bay Packers žiadne vedomosti. Počul som myšlienky ako: „No oni tam majú len Davante Adamsa a za ním tam už nikto nie je. Práve preto mali draftovať ďalšieho receivera, lebo Adams to sám nemá šancu zvládnuť.“  Za posledné týždne som počul mnoho myšlienok, no práve táto je vôbec tá najabsorudnejšia. Prečo? To hneď vysvetlím. Keď sa pozrieme spätne na naše ofenzívne výkony počas poslednej sezóny, tak natrafíme na jednu veľmi zaujímavú vec. Davante Adams sa zranil v zápase proti Cowboys a musel vynechať zápasy proti Lions, Raiders a Chiefs. No a tou zaujímavosťou je, že práve BEZ Adamsa sme hrali v prvej polovici sezóny náš najlepší ofenzívny futbal. Prečo tomu tak bolo? Lebo Rodgers sa nepozeral len na Adamsa a dodržiaval to, čo mu Matt nakreslil a nadizajnoval. Výsledkom bol vôbec jeho prvý kariérny zápas s perfektným passer ratingom 158.3 proti Raiders. To je celkom divné na to, že tam nemal mať vôbec žiadneho receivera, no nie? Týmto som nechcel ani len náhodou povedať, že Adams je zlý hráč, alebo, že sme bez neho lepším tímom. Avšak keď Rodgers nemal oči len pre jedného hráča, plnil to, čo mu LaFleur povedal, tak náš útok šliapal ako švajčiarske hodinky.

Potom tu je otáznik ohľadom toho, či sa spravili nejaké kroky k tomu, aby sa zlepšila hra defenzívnej lajny proti behu. Ďalej máme v tíme množstvo mladých hráčov, od ktorých sa bude čakať výkonnostný skok. Osobne to očakávam od DT Kingsleyho Kekeho, ktorý je podľa mňa veľký talent a na jeho hru sa v novej sezóne veľmi teším. Za ním tam je mladík Tyler Lancaster, ktorý v závere svojej rookie sezóny bol perfektným run-stopperom, no v poslednej sezóne to na trávniku nejako neukazoval. Za svojim tradičnými výkonmi bol aj veterán Dean Lowry, od ktorého sa čakalo viacej. Počas TC sa hovorilo veľmi hlasno aj o DT Montraviusovi Adamsovi, ktorý mal byť perfektne pripraveným, avšak v sezóne sa to neukázalo a bol na tom herne veľmi, veľmi zle. Okrem elitného Kennyho Clarka, ktorý hral na All-Pro úrovni, tam boli od ostatných hráčov veľmi nekonzistentné výkony. Clark ukazuje, že je jedným z najlepších interných obrancov v NFL a to má stále len 24 rokov a v NFL už ide krútiť svoju 5. sezónu. Kenny v poslednej sezóne čelil dvom a viacerým blokárom pri 294 pass-rush snapoch. Jeho win rate bol 13.9%, čo bolo 4. najvyššie číslo spomedzi všetkých interných defenzívnych lajnmenov. Pre porovnanie, Aaron Donald čelil dvoj a viacej blokom pri 319 snapoch. (win rate 18.2%). Viacej tlakov na QB než práve Kenny mal spomedzi interných defenzívnych lajnmenov len Aaron Donald. V minulej sezóne boli v NFL len traja hráči, ktorí skončili v TOP 5 v lige ako v počte vyvinutých tlakoch na 3. downe, tak aj v percentile tlakov na 3. downe. Boli to Aaron Donald, Justin Houston a práve Kenny Clark. Clark mal v prvej polovici sezóny zdravotné problémy a súčasne ho trápili hneď tri zranenia. No od weeku 10 mal priemer na zápas 0.88 sacku a 3.9 hurries. Aaron Donald mal tento rok priemer na zápas 0.88 sacku a 3.3 hurries. Keď Kenny nebojoval s troma zraneniami súčasne, tak v poslednej sezóne hral na veľmi podobnej úrovni, ako one and only Aaron Donald!! Ale o tomto sa na internete nikde nepíše, že?

49ers nás v NFC Championship rozobrali len prostredníctvom behov. Perfektne využili agresivitu bratov Smithovcov, ktorí až prehnane tlačili na OTs z vonkajšej strany, tým vznikli medzery medzi EDGE a defenzívnou lajnou, do ktorých Niners behali a následne v second leveli od lopty odstavili nemotorného ILB Martineza, ktorý počas svojej celej kariéry sa nebol schopný dostávať z blokov a 49ers získavali yardy doslova zadarmo. Bola tam chyba v schéme, chyba v hráčoch, alebo niekde inde? To si ja netrúfnem povedať. Poviem len jedno. Keď vo weeku 1 nastúpime proti Vikings, tak súperi budú do nás behať do kolečka do kola, a to bude až dovtedy, kým neukážeme, že behy vieme zastavovať. Ak to neukážeme, tak defenzívneho koordinátora Mika Pettina môže čakať pomerne krátka sezóna.

Ako som už vyššie spomínal obľúbenú vetu po Drafte Packers: „Packers Rodgersovi nedraftovali žiadneho receivera,“ no ja sa pýtam, načo? V úlohe head coacha Green Bay Packers je Matt LaFleur, a nie Mike McCarthy. Už nie sme v dobe, kde sme hrávali na ihrisku nonstop s 3 a 4 WRs. Prišiel Matt a kultúra sa zmenila. Po svojom príchode dal jasne najavo, že základom jeho útoku bude kvalitná behová hra, od ktorej sa bude odvíjať všetko ostatné. Matt obľubuje hrávať v personnels 21, 12, či 22. V týchto útočných rozostaveniach sú na ihrisku súčasne len DVAJA wide receivers. Hodnotiť Draft Class teraz nemôžme, nakoľko ešte ani jeden z nich nedržal šišku v ostrom zápase NFL. Preto radšej ako riešiť draftové známky, treba premýšľať nad tým, prečo sa daný hráč vybral a čo to pre nás vlastne môže znamenať. Práve týmto som za zaoberal posledný mesiac v mojich článkoch a riešim to aj teraz. Pick Dillona a Deguaru nám jasne poukazuje na to, ako chce Matt LaFleur viesť svoju ofenzívnu v sezóne 2020.

Poslednú stredu Daniel Jeremiah z NFL Network odhalil zaujímavý zoznam tímov, ktoré v minulej sezóne čo najviac využívali personnel 12. Aby som to preložil do nášho jazyka, tak 12 personnel sa zvykne prezývať aj ako „ACE“ a je to formácia, ktorá sa skladá z 1 running backa, dvoch tight endov a dvoch wide receiverov. Keď sa pozrieme na spomínanú štatistiku, tak zistíme, že TOP 5 tímov, ktoré používali 12 personnel najčastejšie, tak všetci postúpili do bojov o Lombardi Trophy.

Najvyšší percentil plays v 12 personnel počas sezóny 2019:

 1. Eagles – 46.1%
 2. Vikings – 34.9%
 3. Texans – 34.4%
 4. Chiefs – 30.7%
 5. Titans – 28.8%

V tomto konkrétnom rozostavení môže práve Deguara a Sternberger zohrávať kľúčovú úlohu. Deguara nie je nejakým výnimočným pass catcherom, či blokárom. Avšak vyniká najmä svojou všestrannosťou a v tejto formácii môže byť pre nás extrémne platným hráčom. Ako hovorím veľmi často, futbal je hra matchupov a hráči Jones, Sternberger, Deguara, Adams a Lazard nám ponúkajú niečo, čo je veľmi cenné, avšak moc sa to nerieši. A to je fakt, že môžu hrať v rôznych formáciách bez toho, aby sme museli striedať. Chceme do svojho útoku zakomponovať viacej tzv. no huddle offense a Deguarova schopnosť nastúpiť na pozícii od fullbacka až po slot receiving tight enda nám toto dovoľuje bez jediného nutného striedania. Zo zostavy vyššie spomínaných hráčov dokážeme tvoriť množstvo formácii a toto môže byť pre obranu súpera smrteľné, nakoľko oni budú mať na ihrisku určitý personnel, ktorý je vhodný povedzme na bránenie behu. No my po prvom behu prejdeme bez striedania rýchlo na ďalšiu hru, obrana nebude môcť striedať, formácia sa viacej roztiahne a vznikne nám matchup RB vs LB , alebo TE vs LB. A to je to, čo vo svojom útoku chcete dosiahnuť. Tie najlepšie možné matchupy.

Gutekunst po Drafte povedal veľmi zaujímavé myšlienky. Povedal, že na svojom boarde mali niekoľko reeiverov, ktorých chceli a boli ich ochotní draftovať v prvom kole. Boli to CeeDee Lamb, Henry Ruggs, Jerry Jeudy a Justin Jefferson. Po Jeffersona sa dokonca snažil tradovať smerom hore a volal práve do Vikings, no tí trade odmietli a zobrali si ho práve oni. Následne povedal, že keď bol Jefferson fuč, tak už tam nevidel receivera, ktorého by mali ohodnoteného známkou prvého kola. Následne na začiatku druhého dňa opäť dvíhal telefóny a snažil sa dostať hore po Pittmana, či Higginsa. Avšak dočkal sa len negatívnych odpovedí a pre novinárov povedal, že v tomto momente, keď už boli fuč, tak na ich boarde už nebol receiver, ktorý by mohol mať na náš útok okamžitý vplyv a dokonca povedal, že by sa nemusel ani dostať do 53ky. Po dlhom zvažovaní s touto jeho myšlienkou súhlasím a nemyslím si, že okrem týchto spomenutých hráčov by mal niekto iný pre náš útok väčší prínos ako napríklad Allen Lazard, ktorého máme pod kontraktom za $675,000. Súhlasím s tým z niekoľkých dôvodov:

 1. LaFleur chce mať vo svojom tíme wide receiverov, ktorí dokážu solídne blokovať pre jeho behovú hru. Potrebuje veľkých receiverov, ktorí toto dokážu robiť pravidelne. Práve preto máme v tíme Lazarda, Funchessa, EQ, či Kumerowa. Kumerow pri svojich blokoch v behovej hre cornerov hádzal celú sezónu o zem. Keď hráč nemá na svojom konte cez 1,000 nachytaných yardov a cez 10 TDs, tak si ho ľudia ani nevšimnú, avšak úlohy niektorých hráčov, sú trošku iné a aj blocking Kumerowa či Lazarda má obrovskú zásluhu na tom, že sa Jonesovi tak darilo. To nebolo len o skvelom Jonesovi, ale aj o perfektne blokujúcom tíme, ktorý mal okolo seba.
 2. Davante Adams, či Jordy Nelson. Čo majú títo dvaja elitní hráči spoločné? V NFL sa presadili až vo svojej tretej sezóne. Dovtedy boli na ihrisku nevýrazní a dokonca pri Adamsovi sa po druhej sezóne hovorilo o možno cute. Prečo ich spomínam? No lebo na súpiske máme aktuálne receiverov, ktorí sa dostávajú do podobnej fázy kariéry. Hovorím o hráčoch ako Marquez Valdes-Scantling, Equanimeous St. Brown, či Allen Lazard. Toto sú hráči, od ktorých sa očakáva ten povestný skok. St. Brown bol ku koncu svojej rookie sezóny perfektný, no pred poslednou sezónou ho z hry vyradilo zranenie a osobne by som vôbec nebol prekvapený, keby v polke sezóny 2020 je už našou dvojkou. Ten chalan má v sebe tonu talentu. Takto ho stále môže rozvíjať a zo slov Gutekunsta, LaFleura, či Rodgersa je jasne cítiť, že v týchto chalanov majú obrovskú vieru. Rodgers si otvorene veľmi pochvaľuje najmä Lazarda, Kumerowa a EQ.
 3. Ako som spomínal, tak LaFleur chce hrávať najmä 21, 12 a 22 personnel. Čiže na ihrisku bude prevažne Adams a k nemu ešte jeden receiver (samozrejme nie vždy, budú sa hrať formácie aj s 3 receivers, to je jasné, len v zmenšenom počte). Lazard má za sebou famózny koniec sezóny 2019, kedy predvádzal skvelé výkony a konečne dostal väčšiu porciu snapov. No a svojimi výkonmi vôbec nesklamal. Práve naopak. Počas poslednej regular season bolo v NFL celkovo 96 receiverov, ktorí videli +40 targetov. Allen Lazard je spomedzi nich na 12. mieste v passer ratingu, keď QB na neho hádže loptu (117.9). Rodgers mal v neho obrovskú dôveru a na niektorých kľúčových tretích downoch, keď sa rozhodovalo o first-round bye weeku, bol jeho prvou voľbou práve on, a nie Adams. Lazard v minulej sezóne na tretích downoch zachytil 16 prihrávok z 23 možných pre 217 yardov a 2 TDs. Z toho hneď 15 sa skončilo ziskom prvého downu. Pozrite si napríklad ten jeho TD na treťom downe proti Lions. Možno si teraz hovoríte, však oukej, to mal kvôli tomu, že na Adamsovi bol najlepší receiver súpera a on mal proti sebe slabšiu konkurenciu. To však opäť nie je pravda. Proti Lions skóroval aj touchdown po perfektnej route proti jednému z najlepších cornerov v lige Darriusovi Slayovi Jr., ktorý bol na ňom v man coverage. Ak toto niekomu nestačí ako legitímne odôvodnenie, tak sa pozrite, aké má proti Slayovi štatistiky taký hviezdny Amari Cooper a na Lazarda nepoviete jediné krivé slovo. (uľahčím vám prácu a tu sú Cooperove štatistiky v dvoch zápasoch proti Lions: 12 targetov, 0 TDs, 3.5 yardov na jeden pokus, 21 yardov priemer na zápas a 33% catch rate).

Proste ja v našej futbalovej komunite vidím jeden zásadný problém, ktorý majú aj v USA. A je to FANTASY FOOTBALL. Fantasy Football sa stal extrémne populárnym a na ľudí má omnoho väčší vplyv, než by sa mohlo zdať. Keď si všímate, tak akonáhle sa objaví nejaká informácia ohľadom toho, že nejaká hviezda je na trade blocku, tak fanúšikovia okamžite začnú písať, aby sa jeho tím po tohto hráča tradoval. Však prečo nie? Vo fantasy je to jednoduché. Avšak v reálnom svete futbalu to je omnoho komplikovanejšie, než sa môže na prvý pohľad vzdať. Do úvahy musíte brať extrémne veľa faktorov- salary cap, kapitál a hodnotu draft pickov, povahu toho hráča, fit do konkrétnej schémy, či má vôbec zmysel pre neho ísť,… Keď niekto napíše, že sa Fantasy ligou snaží napodobniť reálnu prácu GMs, tak sa iba tak pousmejem a idem ďalej.

A podobne je to u nás s postom WR. Keď niekto nie je fanúšik Packers a pozrie sa na našu súpisku, potom sa pozrie na free agency a draft, tak začne okamžite písať a hovoriť o tom, že Rodgers potrebuje receivera, inak to je stratené. A to je ten najväčší nezmysel, ktorý môže ten konkrétny človek povedať. Toto nie je fantasy football, kde si nadraftujete hviezdy a tie vám získavajú body. Tu ide o to, aby ste vo svojom útoku mali to, čo od neho potrebujete. A Matt urgentne nepotrebuje ďalšieho hviezdneho receivera. On potrebuje, aby mal pevný základ v behovej hre, mal tam tight endov, ktorí dokážu blokovať a aj chytať a podobne aj receiverov. A práve týmto smerom sa náš tím v tohtoročnej offseason budoval. Zbavili sme sa hráčov, ktorí nám do Mattovej koncepcie útoku nezapadali a nahradili sme ich hráčmi, ktorí majú najlepšie predpoklady na to, aby boli v tomto konkrétnom útoku platnými hráčmi. Ako príklad uvediem Grahama, ktorý nebol faktorom v blokovacej hre (aj keď musím povedať, že sa fakt snažil a tak blokovať, ako blokoval za nás v poslednej sezóne, som ho ešte blokovať v NFL nikdy nevidel, fakt klobúk dole za jeho ochotu pre útok a aj vďaka nemu mal Jones tak úspešnú sezónu) a už príliš nebol faktorom ani v tej passovej. Tak sme ho nahradili mladíkom Jace Sternbergerom a draftoval sa univerzál Deguara, ktorý vie hrať každú pozíciu v útoku od fullbacka až po slot receiving tight enda. Green Bay Packers pod Mattom LaFleurom už nie sú tímom, ktorý potrebuje mať v tíme Drivera, Jenningsa, Nelsona, Cobba a Jonesa, aby sa útok rozbehol. Taktiež sa podpísal na nový kontrakt RB/returner Tyler Ervin, ktorý je takou malou motorovou myšou a LaFleur ho v závere sezóny perfektne využíval na jet sweepoch kvôli zmätku v obrane súpera a ono to prekvapivo fungovalo. Keby ho Rodgers dva krát neprehodil, tak má na svojom konte 2 parádne zachytené touchdowny po dlhej wheel route. LaFleur potrebuje do svojho útoku presne takýchto hráčov a celá naša offseason sa niesla práve v tomto duchu. Aby sme vybudovali útok z hráčov, ktorí nám zapadajú do koncepcie.

Teraz potrebujeme running backov a univerzálnych tight endov, či receiverov. Osobne v nasledujúcej sezóne od útoku Packers očakávam, že na ihrisku bude Adams s Lazardom, ktorých bude na slote dopĺňať tight end Jace Sternberger, ktorý ak sa nezraní, tak bude hviezdou útoku Packers, toto si zapamätajte. Keby šiel na Draft tento rok, tak by bol prvým tight endom, ktorý by bol vybraný, za to dám ruku do ohňa. K tejto trojke sa pridá ďalší tight end podľa potreby, či už receiveing tight end Robert Tonyan, alebo silovejšia formácia s Marcedesom Lewisom, či Josiahom Deguarom. Následne v backfielde bude jeden running back. Prípadne uvidíme formácie s dvoma hráčmi v backfielde, 2 receiverami a jedným tigh endom. V takomto prípade by v backfielde mohol byť Dillon a Jones. Ak súper prehustí box, aby zastavil Dillona, tak Jones spraví motion k LoS, čím súper bude musieť na to reagovať a na neho postaviť linebackera, vďaka čomu získavame skvelý matchup RB vs LB. A už sme v minulej sezóne videli, ako to dopadne, keď je na Jonesovi v coverage linebacker…. Ak box nebude prehustený, loptu dostane Dillon a ten tých 5 kilových cornerov roznesie po celom štadióne. Reálny futbal nie je fantasy football.

Opäť to spomeniem, futbal je hra matchupov. A práve týmto smerom sa útok Packers vybudoval. Máme tam kopu hráčov, ktorí sú platní vo viacerých aspektoch ofenzívnej hry, čo nám ponúka množstvo variant a tvorbu matchupov, aké si želáme. Už to u nás nie je o tom, ako pod Mikom McCarthym, že receiver musel vyhrať svoj súboj 1 vs 1, inak sa neuvoľnil, lebo schematicky sa to tak u nás proste posledných 10 rokov nerobilo. Možno to tak nevyzerá, no tieto kroky, ktoré sme urobili jasne smerujú k tomu, aby sme Rodgersovi pomohli a nebolo to všetko len na jeho osobe. Kvalitná behová hra a play-actions. Ak sú tieto dva elementy vyladené, tak život každého jedného quarterbacka je jednoduchší a v tejto off-season všetko smerovalo k tomu, že prechádzame práve na tieto dva elementy, ktoré budú tvoriť pevný základ nášho útoku. Už to nie je Rodgersov útok. Toto je útok Matta LaFleura. Aj bez ďalšieho hviezdneho receivera bol náš útok s Jonesom vo svojej prvej sezóne pod novým head coachom tretím najdominantnejším útokom v celej NFL.

Vstupujeme do druhého roka, systém sa už vryl hráčom do krvi a teším sa, kam to môžu chalani dotiahnuť v novej sezóne. Rodgers sa buď prispôsobí, bude podávať skvelé výkony a udrží sa v Green Bay. A ak sa odmietne prispôsobiť, tak má Matt za ním svojho quarterbacka, ktorého si vyhliadol a vychová si ho tak, ako to potrebuje on. Matematika tu je za mňa veľmi jednoduchá a všetci si vieme dať dokopy 1+1. Sme v novej ére Green Bay Packers a toto si treba uvedomiť ako to prvé. Nežite v minulosti. Je tu budúcnosť, ktorá je prítomnosťou. Vitajte v LaFrozen Tundre!