Jordan Love starterom nebude tak skoro. Povedal to Brian Gutekunst aj Matt LaFleur. Nejaký ten rok bude nasávať informácie od učiteľa Aarona Rodgersa. Je Aaron ten správny profesor?

Píše sa rok 2005 a Green Bay Packers draftovali z 24. pozícii mladého a talentovaného quarterbacka Aarona Rodgersa. Problém je, že za centrom tímu z Wisconsinu stojí hrajúca legenda Brett Favre. Svojho mladého soka neprivítal v šatni príliš vrúcne a ich vzťah sa počas spoločného pôsobenia v tíme nelepšil. Obrat prišiel až po tom, čo Favre ukončil kariéru.

Ako reagoval po drafte Rodgersa Favre? „Môj kontrakt nehovorí, že mám pustiť Aarona Rodgersa hrať. Pravdepodobne ma bude sledovať a snažiť sa niečo naučiť,“ uviedol Brett v roku 2005 pre Milwaukee Journal-Sentinel. Favre Rodgersa nemal rád až tak, že si z neho uťahoval. Napokon ich vzťah dospel do štádia, kedy to bolo tak, že sa ani nebavili. Brett o tom bližšie rozpráva vo svojej knihe. „Keď som mal 35 a Aaron tu bol prvý-druhý rok, jediná spoločná vec bola, že sme obaja hrali quarterbacka v rovnakom tíme. To bolo všetko,“ hovoril Favre pre NFL.com.

To, že ich vzťah nebol ideálny, je teraz všetkým jasné. Favre mal svoj tím, s ktorým mal svoje plány a kariéru chcel ukončiť ako Packer. Draftovanie tak nadaného QB ako Rodgers mu však ukázalo, že v Green Bay sa na jeho posledný hod čakať nehodlá. Rodgers v rozhovore pre Fox News pár rokov dozadu povedal: „Bretta milujem. Vždy som ho obdivoval. Spoločne sme sa ocitli v ťažkej situácii, ktorá vyústila do oddelenia Bretta a Packers, rovnako Bretta a mňa.“

Dnes je to už všetko inak. Obaja sú kamaráti a ich vzťah je, zdá sa, v najväčšom poriadku. Brett dokonca povedal, že Aaron chápe, prečo sa tak ku nemu choval. Vedel, že len hájil svoju pozíciu a určite si nechcel vychovať niekoho, kto mu potom ukradne miesto. Stalo sa to aj tak. Rodgers sa stal starterom v roku 2008 a je ním dodnes.

Brett Hundley: Vedel som, že nebudem starter

Aaron si ihneď získal späť aj srdcia fanúšikov, ktorí mu nevedeli zabudnúť, že to on vyhnal z mesta ich miláčika Favreho. Rodgers vyhral čoskoro Super Bowl, MVP Super Bowlu a ďalšej sezóne aj MVP sezóny.

V roku 2015 Packers draftovali z UCLA istého Bretta Hundleyho. Výber v piatom kole draftu sa stal na tri roky Aaronovým backupom.

Život backupa za takým QB, akým Aaron nie je hra o čakaní. Je to mentálny súboj. Aaron začne padať, čas nezastaví. Ja sa zas ten čas pripravím najlepšie ako viem a potom preberiem kormidlo do rúk. To si myslel Hundley, ktorý dostal takúto príležitosť hlavne v poslednej sezóne po zranení Aarona v zápase s Minnesotou. Ani dlhodobé učenie mu nepomohlo a tím nad vodou neudržal a sezóna bola odpískaná.

Hundley na Aarona nedá dopustiť. Spomína na ňom v dobrom a nevie sa mu zavďačiť:
„Okamžite som vedel, že nebudem starter a ani sa nebudem snažiť súťažiť o tú pozíciu. Vedel som, že sa budem učiť a to bolo fascinujúce a ponižujúce. Napokon som to zobral ako príležitosť, aby som pokračoval za splnením si toho, že som chcel byť QB v NFL.“

V preseason 2015 mal passer rating 129,6, hodil 7 TD a 1 INT. Rodgers však mal pod palcom každý snap v tréningoch a tak tomu bolo aj v sezóne. „Toto je veľmi bolestivé. Pre mladíkov zvlásť, ale musíte to zobrať tak, že vám to pomáha rásť mentálne a každý deň je to obrovská škola a musíte cez to ísť.“

Počas leta si zobral svoju priateľku z college Dawnielle Bauchamovú a dal si na tri týždne pauzu od futbalu. Prvý raz odkedy začal prípravu na poslednú sezónu v UCLA. Medzitým prišiel, odišiel a zase sa vrátil Joe Callahan, ktorý bol v New Orleans a Clevelande. Denná rutina v Saints vyzerala takto – prišiel do tréningového centra o skoro ráno a s Breesom pozeral film, hodiny pred mítingami. Odchádzal neskoro v noci.

Pred draftom dostal Brett Hundley rôzne rady od QB z NFL, na ktorých získal číslo – Warner, Rivers či Osweiler. Chcel vedieť, čo bolo také na Mariotovi a Winstonovi, ktorí budú vybraní vysoko a od úvodu sezóny sa zhostia pozície starting quarterbackov. Zisťoval aj prečo väčšina týchto hráčov skončí ako bust.

Čoskoro po drafte dostal odpoveď. Aarona Rodgersa sa v úvode spýtal na jeho začiatky a rozhodovanie na ihrisku. Brett si vždy želal stretnúť spoluhráča ako Rodgersa a podarilo sa mu to.

Hundley: Chápal všetko. Vedel, že sa učím. Mohol som sa spýtať hocičo a vždy som dostal reálnu odpoveď

„Stal sa z neho môj brat,“ rozhovoril sa Hundley o Aaronovi. „Mám ho neskutočne, pretože to tak naozaj je. Je to veľký brat a učiteľ, ktorého som nikdy v živote nemal. Spýtal som sa 10 miliónov otázok a dostal som 10 miliónov odpovedí. Je to neskutočne otvorená osoba, ktorá chápala, že sa učím. Mohol som sa opýtať čokoľvek o futbale, živote a vždy som dostal poriadnu odpoveď.

Myslí si Hundley, že Rodgersove myslenie ovplyvnil svojim hnusným správaním Favre? „Naučil sa od neho veľa. Myslím si, že chcel zmeniť veci, ktoré mu vtedy Brett robil, keď sa do Green Bay dostal. Chápal, prečo sa pýtam otázky a vôbec ma neodmietol, pretože nechcel, aby niekto zažil to, čím si on prešiel na začiatku.“

Lucas Patrick: Rodgers ma presvedčil o mojom význame

Backup center Lucas Patrick vlani vyrozprával príbeh o tom, aký význam má v jeho živote Aaron Rodgers.

Proti Cowboys Patrick naskočil do rozbehnutého zápasu za zraneného Coreyho Linsleyho. Prvé dva snapy sa mu príliš nepodarili, ale aj tak pomohol Packers k dôležitej výhre 34-24.

Po jeho prvom snape, ktorý išiel priamo na Aarona Jonesa, mu Rodgers povedal, nech snap hodí naňho. Druhý pokus letel rovnako na Jonesa: „Pozri sa, len mi daj loptu. Choď a splň svoju úlohu. Budeš v pohode,“ presvedčil ho Rodgers.

Patrick na to spomína: „Keď vám niečo povie na ihrisku, navyše po tých snapoch, myslí to vážne. Hneď som sa snažil vzhľadom na vzťah, ktorý vybudoval, reagovať lepšie… Prišiel ku mne za každou negatívnou alebo pozitívnou vecou a jediné čo som mu odvetil mohlo byť: Yes sir, let’s do it. OK. I’ll be better.“

CELÝ FANTASTICKÝ PRÍBEH SI PREČÍTAJ PO KLIKNUTÍ NA ODKAZ NIŽŠIE!

Kritika na tému Rodgers a líderstvo prišla najmä od Jermichaela Finleyho a Grega Jenningsa. Je zaujímavé, že oni dvaja majú naňho tak vyhranený názor. Na druhej strane naňho nedá celá súčasná kabína dopustiť a ako sme mohli zistiť aj z Hundleyho rozprávania, Rodgers je dobrý líder a učiteľ. Jordan Love údajne volal s Aaronom, ktorý ho mal privítať v tíme, zaželať mu všetko dobré a nevie sa dočkať, kedy sa spoločne pustia do roboty. Vytvorila sa fáma. Rodgers je zlý líder. Ale kto to povedal? Novinári, ktorí to šíria a hovoria o tom zažili na vlastnej koži, aký je Rodgers počas kritických situácií a ako pristupuje ku hráčom a zvlásť nováčikom?

Neviem sa dočkať momentu, keď uvidím prvú spoločnú fotografiu Rodgersa a Lovea. Na striedanie stráží dôjde, ale obaja vedia, že ešte na 2 roky sú úplne v pohode. Rodgers musí predviesť svoju najlepšiu hru, zatiaľ čo Love musí dospieť. Obaja vedia, že situácia je prospešná pre oboch. Nebojím sa toho, že Rodgers urobil niečo ako Favre. Love dostal najlepšieho možného učiteľa, ktorý mu uľahčí vstup do NFL.

Na záver pridávam Rodgersov citát: „Líderstvo nemôže byť nútené alebo vynútene. Musí to vychádzať z vašej osobnosti.“