ZAUJÍMAVOSTI

„BOL TO CHARAKTER PACKERS. AKO TÍM SME HRALI 60 MINÚT. NA IHRISKU SME NECHALI ÚPLNE VŠETKO. PRE NÁS TU NIKDY NEBOL ZAJTRAJŠOK. V NAŠICH ŽILÁCH PRÚDIL ADRENALÍN A MY SME TO VYUŽILI V NÁŠ PROSPECH,“ RAY NITSCHKE

Počas viac než storočnej histórie značky Green Bay Packers mohli byť fanúšikovia svedkami unikátnych zápasov, či okamihov. Tieto legendárne momenty fanúšikom zostanú navždy v pamäti a keď sa na ne spomína, tak sa ľudom okamžite vybavia legendárni hráči s veľkým G na prilbách, ktorí boli pri zrode týchto jedinečných okamihov, ktoré formovali nie len históriu Green Bay Packers, ale aj históriu amerického futbalu!

ICE BOWL

V roku 1967 sa do NFL Championship Game dostali tímy Dallas Cowboys a Green Bay Packers. Zápas sa konal 31. decembra na Lambeau Fielde v Green Bay, Wisconsin. Na Lambeau Field v ten deň pricestovalo 50,861 divákov. Tento zápas mal rozhodnúť, ktorý z týchto dvoch tímov sa dostane do Super Bowlu II a vyzve šampióna AFL. Dallas Cowboys (9-5) vstupovali do zápasu ako víťaz východnej konferencie. Domáci Green Bay Packers (9-4-1) boli víťazmi západnej konferencie a úradujúcim ligovým šampiónom. Vďaka prírodným podmienkam, v ktorých sa tento zápas hral, rivalite medzi Cowboys a Packers a dramatickou koncovkou sa ‚Ice Bowl‘ považuje za jeden z najlepších zápasov v histórii NFL! 

Prečo sa tento zápas vlastne označuje ako ‚Ice Bowl‘? 

Teplota počas zápasu bola – 26°C a s pridaním vetru, pocitová teplota dosiahla priemernú hranicu až – 44°C!

PRIEBEH ZÁPASU

V úvode zápasu Packers predviedli 83 yardový touchdownový drive. Tento drive trval 9 minút a odohralo sa v ňom dokopy 16 hier. Na konci tohto drivu bol 8 yardová touchdownová prihrávka Barta Starra na Boyda Dowlera. Packers sa tak ujali vedenia 7-0. Následne obrana Packers nedovolila Cowboys nič a donútila ich k puntu a útok Packers udrel znova. Drive sa skladal z 13 yardového behu Bena Wilsona a 6 yardového behu Travisa Williamsa, následne Packers stáli pred 3&1 na 43 yardovej línii Dallasu. Starr zahral fake run na Bena Wilsona a v zápätí hodil 43 yardový touchdown na Dowlera. Packers viedli už 14-0. Ďalší drive Cowboys skončil po 2 hrách, keď Herb Adderley zachytil interception a loptu dostal až na 32 yardovú líniu Dallasu. No po behu bez zisku, nekompletnej prihrávke a sacku Georga Andrieho pre 10 yardovú stratu, vytlačili Cowboys Packers z field goal range.

Dallas vstúpil do druhej štvrtiny bez zisku prvého downu, no hráči Green Bay sa dopustili 2 turnoverov. Prvý, Starr sa dopustil fumblu, keď bol sackovaný linemanom Cowboys Williem Townesom, a Andrie doniesol loptu až do end zóny. A druhý turnoveru sa udial tesne pred pol časom, keď safety Packers Willie Wood po punte Cowboys si zamával o Fair Catch, no dopustil sa fumblu, ktorý zaľahol hráč Cowboys Phil Clark na 17 yardovej línii Packers. Následne kicker Danny Villanueva premenil 21 yardový field goal a polčasové skóre bolo 14-10 pre Green Bay.

V tretej štvrtine Cowboys posúvali loptu po ihrisku jednoducho, dostali sa rýchlo na 18 yardovú líniu Packers, no linebacker Lee Roy Caffrey ukončil nádejný drive Cowboys, keď spôsobil fumble a loptu pre Packers získal Adderley. No Packers sa nikde nedostali a museli puntovať. Dallas sa opäť dostal na 30 yardovú líniu Packers, ale opäť nezískali žiadne body, keď Caffrey sackoval Mereditha pre 9 yardovú stratu na 3. downe a Villanueva nepremenil 47 yardový pokus o field goal.

Počas prvej hry v štvrtej štvrtine, sa Cowboys ujali vedenia, keď zahrali halfback option play a RB Dan Reeves skompletoval 50 yardovú touchdownovú prihrávku na WR Lance Rentzela. Skóre bolo 17-14 pre Dallas. Neskoršie v štvrtej štvrtine, bol hráč Cowboys Dick Daniels potrestaný 15 yardovou penalizáciou za facemask a Packers sa tak po punte dostali na loptu na 47 yardovej línii Cowboys. Packers získali výhodnú pozíciu na vyrovnanie zápasu, no kicker Don Chandler nepremenil 40 yardový field goal. Do konca zápasu ostávalo 5 minút a Cowboys puntovali, Green Bay po punte začínali drive na vlastnej 32 yardovej línii.

Posledný útočný drive Packers začínali na ich vlastnej 32 yardovej línii a do konca zápasu ostávalo 4:50. Starr sa ujal úlohy vodcu a posúval Packers po ihrisku. Drive začal fakeom na svojich backov, no v downfielde nebol nikto voľný, tak prihral na checkdown RB Donnymu Andersonovi, ktorý získal 6 yardov. FB Chuck Mercein následne získal po zemi 7 yardov. Na ďalšej play Starr našiel voľného Dowlera v strede ihriska pre zisk 13 yardov. No Cornell Green tackloval receivera na hlavu, ten nemohol v zápase pokračovať a náhradník Max McGee musel nahradiť Dowlera. Dallas následne nepovolil Andersonovi žiadny zisk a tacklovali ho pre stratu 9 yardov. Anderson povedal Starrovi na sideline, že by mohol získať 8-10 yardov na dump passoch na linebackeroch Cowboys. Starr tento tip využil a skompletoval 2 prihrávky na Andersona pre zisk 12 a 9 yardov, a tak Packers získali prvý down a boli na 30 yardovej línii Cowboys. Mercein povedal Bartovi, že on je tiež voľný na ľavej strane a Starr ho následne našiel a Chuck dobehol až na 11 yardovú líniu Cowboys. Na časomiere svietil čas 1:11 do konca zápasu. Starr zahral hru, ktorú mal pripravenú na takúto situáciu, volala sa ’54-give‘ a Lombardi túto hru zacalloval ako ‚sucker‘, tak ju mal zapísanú v play booku. LG Gale Gillingham išiel do jeho pravej strany ako keby to bol klasický sweep a RT Cowboys Bob Lilly nasledoval Gillinghama. Bob Skoronoski zablokoval Georgea Andrieho a Mercein sa cez túto dieru dostal až na 3 yardovú líniu. V ďalšej play Anderson doniesol loptu až na 1 yardovú líniu a získal first down. Následne sa Anderson 2x pokúšal prebiť linu Cowboys, no 2x sa na zamrznutom ihrisku pošmykol a bol zastavený na 1 yarde od end zóny. Druhý krát takmer spadol ešte pred tým, ako mu Starr predal loptu, Packers si vybrali svoj posledný timeout.

Lombardiho družina stála pred 3&1 a 16 sekúnd do konca zápasu. Starr sa šiel na sidelinu poradiť s Lombardim. Starr sa opýtal RG Jerryho Kramera, či na zamrznutom ihrisku bude schopný zahrať wedge play a Kramer mu odpovedal jednoznačne „yes.“ Summerall povedal ostatným komentárom CBS, že sa máme pripraviť na roll-out pass, pretože bez timeoutu by mohla neúspešná behová hra znamenať koniec zápasu. Landry povedal, že aj on očakáva rollout pass, a ak bude neúspešný, čas sa zastaví a Packers budú mať k dispozícii ešte 4. down na víťazný touchdown, alebo field goal, ktorý by znamenal vyrovnanie zápasu a predĺženie. No pass protection Packers bola na ťažkom teréne v tomto zápase veľmi zlá, keď dovolila Cowboys sackovať Starra hneď 8x! Starr na side line Lombardimu povedal: „Tréner, linemani budú schopní zahrať wedge play, no backom sa šmýka. Som tu, môžem poprešlapovať nohami a potom vbehnúť dnu.“ Lombardi povedal Starrovi: (Napíšem to v angličtine, lebo to tak dobre znie) „Run it, and let’s get the hell out of here!“ Pat Peppler sa opýtal Lombardiho, čo zacalloval Starrovi a Vince odpovedal: „Keby som len vedel.“ Starr sa vrátil do huddlu a zahlásil:„Brown right 31 wedge„, hra bola pôvodne určená pre predanie lopty FB, no Bart svojim spoluhráčom nepovedal, že to bude on, kto si loptu ponechá a bude bežať. V rádiu zaznelo:

„Sú tu Packers, 3. down, inches od end zóny. 17-14, Cowboys sa snažia ubrániť vedenie, Packers sa snažia pripísať si body. Starr začína odpočítavať. Pripravuje sa na snap… Preberá zodpovednosť a ide si po TD a Packers sa dostávajú do vedenia! 20-17! A časomiera ukazuje 13 sekúnd dokonca a Green Bay Packers sa idú stať… Svetovými šampiónmi, šampiónmi NFL, 3x v rade!“ tieto slová hovoril Ted Moore, komentátor rádia Packers.

Don Chindler následne premenil extra point a Packers sa ujali vedenia 21-17. Po 2 neskompletovaných passoch bol koniec zápasu. Tento zápas napísal príbeh, ktorého odkaz neutícha ani v dnešnej dobe a jeho odkaz žije do dnešných dní!

POWER SWEEP

Takmer celú dekádu bol Power Sweep Green Bay Packers dominantnou hrou v profesionálnom futbale. Bolo to niečo ako podpis dynastie Lombardiho, ktorý symbolizoval jednu éru vo futbale. Lombardiho Sweep bol jednou z najznámejších plays v 60. rokoch minulého storočia. Packers vďaka tejto akcii získali 5 titulov NFL, z toho prvé dva Super Bowly. Ako väčšina Lombardiho hier, sweep nevyžadoval nijaký moment prekvapenia, no svoju úlohu plnil vzorovo.

AKO TÁTO HRA FUNGOVALA?

Guardi tlačením vytvorili konvoj okolo defenzívneho enda, pričom jeden Guard si bral na starosti cornerbacka a druhý mal na starosti middle, alebo outside linebackera. Center obmedzil blokom defenzívneho tackla a vonkajší tackle si berie na starosti defenzívneho enda a potom middle linebackera. Blokovací back vedie runnera do diery, kde spraví blok na defenzívneho enda a tight end si berie na starosti outside linebackera v tom smere, kam chce ísť. Ak linebacker spraví pohyb dnu, tak ho tight end tlačí v tomto smere a runner beží smerom von. Ak linebacker ide vonku, tak tight end kopíruje jeho pohyb a runner robí cut dovnútra.

Vďaka možnosti využitia tight enda a schopnosti runnera spraviť cut dnu aj von, bol sweep naozaj dvoma hrami v jednej. No bol tu ďalší možný prípad, kedy mohol byť troma hrami v jednej, ak by sme pridali extra halfbacka na prípadný pass do druhej strany ako smeruje sweep.

„Nie je na tom nič výnimočné, je to len „získavač yardov“. Ale keď stojíte na sideline. sledujete hru a chystáte sa zahrať sweep, tak môžte počuť linebackerov a defensivných backov kričať „Sweep! Sweep!“ a v ich očiach vidíte strach, keď sa guardi po nich rozbehnú. Táto hra je pre mňa č.1, pretože vyžaduje od všetkých 11 hráčov, aby hrali ako jeden, ak má byť úspešná a toto je pravý význam slova ´tím´.“ Takto sa na adresu sweepu vyjadril Lombardi.

Halfback Paul Hornung a takisto aj jeho running parťák fullback Jim Taylor boli mohutní, no zároveň mali skvelú mobilitu, čo perfektne sedelo do koncepcie Lomardiho Sweepu. Aj keď to neboli žiadne rýchliky, tak obidvaja mali veľmi rýchle a kvalitné reakcie, excelentné čítanie blokov a tlačenie svojich guardov pred sebou a následné vbehnutie do diery.

„Donútilo nás to pracovať ako tím, táto hra dávala každému zodpovednosť a každý jeden sa snažili odviesť svoju prácu v prospech tímu. No a táto hra sa stala najlepšou hrou vo futbale.“ Toto sú slová Hornunga.

Packer Sweep bol jedinečný a zároveň aj úspešný. Dokonca coachovia súperov túto hru obdivovali.

„Sweep fungoval preto, lebo každý si v tíme odviedol svoju prácu. Packers mali skvelých hráčov. Guardovia, RBs aj quarterback boli perfektní. Bolo to proste len vykonávanie roboty a defenzíva bola z toho vyčerpaná. Je niečo na tom záhadné? Nič. Proste boli nehorázne dobrí.“ Takto sa na adresu Sweepu vyjadril tréner Don McCafferty, ktorý pôsobil v Lions ako asistent trénera a neskôr bol hlavným trénerom Baltimore Colts.

V plabooku Packers bol sweep označovaný ako ´49´, keď sa bežal doprava a ´28´, keď sa bežal doľava. Avšak pre súpera to veľký význam nemalo, či sa bude bežať doprava, alebo doľava. Keď bol QB Packers Bart Starr v huddle a zacalloval: „Fire, Brown Right, 49 Sweep, zone blocking, on two.“, tak hráči opustili huddle plní dôvery v túto hru.

„Jedna vec je tá, že majú ľudí na tento beh a druhá je tá, že tú istú hru behajú stále dookola. Majú neuveriteľnú dôveru v tento beh. Zacallujú sweep doľava, alebo sweep doprava a bam! Majú to. A oni to veľmi dobre vedia.“ nechal sa počuť DT Merlin Olsen, člen Hall of Fame, ktorý hrával za L.A. Rams.

Guardi Green Bay Packers Jerry Kramer a Fuzzy Thurston sweep milovali, pretože sa cítili byť docenenými.

„Vďaka tomuto systému som hrdý na to, že som ofenzívny lineman. Po pravde, nič nie je tak anonymné ako hrať guarda. Po tom, čo oznámili zostavy, už vaše meno počas zápasu neodznelo. Ale v Lombardiho ofenzívnom systéme, kde guardi boli nesmierne dôležitou súčasťou útoku, sme ja a Fuzzy vystúpili z anonymity. Vždy, keď bola v novinách fotka, ako Hornung skóruje touchdown – čo bolo celkom často – tak sme boli obidvaja s Fuzzym na fotkách úplne vpredu ako ho vedieme.“ takto sa vyjadril jeden z najlepších guardov v histórií futbalu Jerry Kramer.

Kým úspech sweepu záležal na všetkých hráčoch útoku, tak úloha guardov bola najdôležitejšia. Guard, ktorý to mal najťažšie bol off guard, to bol guard, ktorý musel prejsť najdlhšiu vzdialenosť k tomu, aby sa dostal do outsidu v čas, aby viedol konvoj.

„Viem. že je to ťažký manéver, ale off guard sa tam proste musí dostať. Vôbec ma nezaujíma, či so to užíva, alebo nie,“ nechal sa počuť Lombardi.

Takisto zložitým bol aj cut off block centra. V tom čase hral v Green Bay na tomto poste slávny center Jim Ringo a neskôr Ken Bowman. V závislosti od usporiadania defenzívy a blokovacích úloh, center mal zodpovednosť „cut offnúť“ onside defensive tackla, alebo middle linebackera v 4-3 defenzíve. Blok centra bol rozhodujúci. Ako guardi robili cestu doľava, tak defenzívny tackle bol na zlomok sekundy neblokovaný. Až kým ho center nezablokoval. Keď ho center dostatočne skoro nezablokoval, tak obranca sa ľahko dostal do backfieldu a zastavil runnera pre stratu niekoľkých yardov.

Ako to vlastne celé vzniklo?

Keď Lombardi vyštudoval školu a začal navštevovať trénerskú školu St. Cecillia High School v Englewoode, tak už v tom čase zaujal s technikou ´single-wing´, v ktorej veľkú úlohu zohrával tlačiaci guard a runner využíval cut-back. Lombardi rozširoval svoje trénerské znalosti pod legendárnym trénerom Earl „Red“ Blaikom vo West Point v 40. rokoch minulého storočia, následne prešiel z college do NFL, kde sa stal asistentom Jim Lee Howella v New Yorku Giants, vtedy sa písal rok 1954. Lombardi už vtedy chcel využívať svoju vlastnú formáciu, no skupina veteránov bola voči tomuto skeptická. V roku 1953 boli Giants poslední v počte nabehaných yardov v celej NFL, no Lombardi v skupine mladých RBs: Frank Gifford, Alex Webster a Mel Triplett videl niečo špeciálne. Po 2 rokoch Giants zničili Chicago Bears 47-7 v NFL title game. V roku 1959 Lombardiho získali Green Bay Packers. Lombardi potreboval len 2 roky a Packers už hrali Championship game a 3 roky na to, aby získal jeho 1. z piatich titulov NFL. A tu započala nová dynastia a srdce Lombardi Sweepu. Power Sweep bola prvá hra, ktorú Vince zaviedol v Green Bay a tímu povedal: 

„Gentlemani, ak dokážeme zahrať túto hru, tak budeme dominovať futbalu.“ Packers túto hru zdokonaľovali každý jeden tréning, tréning vždy začínali a končili trénovaním power sweepu. Jedného dňa Lombardi novinárovi povedal: „Myslíte si, že je niečim sweep výnimočný? Popravde nie je. Je to základná hra futbalu. Proste to vkuse dookola trénujeme. Nikdy nemôžte prestať veci opakovať. Od mojich hráčov chcem, aby boli schopní zabehnúť sweep aj keď ich v noci zobudím. Očakávam, že si hru prejdeme 20 krát, nie 18x, alebo 19x. Nacvičujeme ju veľmi často a neexistuje žiadna výhovorka na to, keď to pokazíme.“

Lombardi naučil svoj tím niekoľko blokovacích schém, aby dokázal so sweepom pracovať, no zistil, že niektoré manévre môžu limitovať účinnosť jeho hry č.1. Avšak takisto vedel pridať ďalšie kúsky do sweepu, ktoré stále oslabovali obrany v iných oblastiach. Takouto zmenou bol napríklad Hornungov option pass off, ktorý Packers predviedli v roku 1962 v NFC Championship Game v New Yorku a skórovali TD, ktorý znamenal víťazstvo nad Giants 16-7. V title game roku 1965 proti obhajcom trofeje Browns, Packers pozmenili svoje blokovacie schémy, keď len jeden guard tlačil, konkrétne Kramer a tackel Gregg svojím pohyb zmiatol obranu Clevelandu. Výsledkom bol behový TD Hornunga v 3. štvrtine a Packers si tak zaistili víťazstvo 23-12. O 2 roky neskôr, na Nový rok, Packers využili špeciálne nadizajnovanú hru, pri ktorej All-pro Tackle Bob Billy predpovedal sweep, no Bart tesne pred snapom zahlásil „65 Give“, čo bolo dokonalé načasovanie a FB Packers Chuck Mercein dobehol na 3 yardovú líniu Cowboys a nasledoval Starrov legendárny sneak na 21-17! No a teraz po takmer 70 rokoch si pripomíname magické roky Lombardiho v Packers. Prehrávame si záznamy plays a väčšinou v nich môžem vidieť beh, beh a opäť beh. Popri tom nám hlas Raya Scotta oznamuje najznámejšiu hru v histórií profesionálneho futbalu:

„Starr predáva loptu do rúk Hornunga, sweep do pravej strany, má pred sebou bloky… robí cut do end zóny pre touchdown! A tu vidíte Green Bay Packers Power Sweep.“