Koho si Packery vybrali počas posledného dňa Draftu?

ILB KAMAL MARTIN

Martin je inside linebacker z Minnesoty, ktorý meria 190 cm a váži 109 kg. V drese Gophers odohral 4 roky a väčšinou hrával ako off-ball linebacker. V poslednej sezóne odohral 484 snapov a nazbieral 40 tacklov. Avšak k tomu mal aj 10 missnutých.

Do college vstupoval ako troj-hviezdičkový prospekt a jeho všestrannosť bola evidentná už mladého veku. Rodák z Minnesoty hrával na vysokej čkole ako na pozícii quarterbacka, tak aj na linebackerovi a safetym. Rozhodol sa ísť na domácu univerzitu a pridal sa k Minnesote. Svoju true freshman sezónu strávil ako neefektívny edge rusher a ako sophomore sa presunul na pozíciu linebackera. Táto zmena sa mu vyplatila a v roku 2017 dal dokopy silnú sezónu, v ktorej odohral svoje kariérne maximum 631 snapov, na ktorých nazbieral 28 tacklov a 4 missol. Podľa Pro Football Focus odohral 150 snapov v pass rushy a 156 snapov v coverage. V roku 2018 sa viacej pretransformoval do coverage úlohy a zaznamenal 42 tacklov, pričom ako junior ich 15 missol. Celkovo za svoju college kariéru nazbieral 177 tacklov, 14 tacklov pre stratu yardov, 3.5 sackov, 4 interceptions, 9 zrazených prihrávok a 4 forced fumbles.

Medzi jeho silné stránky patrí všestrannosť, keď počas svojej college kariéry hrával na mnohých pozíciach. Dokáže dropnúť do coverage, čo je asi jeho najväčšia výhoda. Je skvelým atlétom a je stavaný na NFL, keď jeho rozpätie rúk sa pýši percentilom 95. Avšak táto jeho atletickosť sa nepretransformovala na ihrisko a nebol konzistentným hráčom. Čo sa mu najviac vyčíta, tak je to otrasný tackling, kde má veľmi zlé základy už samotného začiatku v college. Pri behových plays býva nerozhodný, čo spôsobuje to, že je ľahko blokovateľný.

Je to hráč, ktorý určite nie je okamžitým starterom a treba mu niekoľko rokov na rozvoj. Nedostal síce poznámku na NFL Scouting Combine, avšak jeho tape ukazuje talent. Ukázal sa najmä v coverage ako off-ball linebacker a middle linebacker a pokrýval aj slot. Skauti hovoria, že so solídnym coachingom môže byť z neho solídny hráč. Má mnoho zbraní, no zatiaľ nevie, ako ich treba využívať. Náš college skaut Brandian Ross povedal, že si myslí, že bude môcť pre nás pokrývať tight enov v downfielde. Čiže mal by dokázať robiť niečo, s čím sme mali v posledných sezónach enormné problémy. Ross ďalej povedal, že keby bežal 40 yardov, tak si myslí, že by bol jeho čas niekde medzi 4.5 a 4.6 sekundy.


OL JON RUNYAN JR.

Na 129. mieste si Packers vybrali ofenzívneho tackla/guarda z Michiganu Jona Runyana. Runyan je synom bývalého skvelého pravého tackla Jona Runyana Sr. Jeho otec bol All-Pro hráčom, ktorý v NFL odohral 207 zápasov a v drese Eagles bol súčasťou pre nás nie príliš skvelej spomienky 4th&26.

Runyan Jr. je 22 ročný ofenzívny lajnmen, ktorý meria 193 cm a váži 139 kg. V drese Wolverines hrával na pozícii ľavého tackla a patril medzi ich najlepších ofenzívnych lajnmenov. Ako junior, tak aj senior bol menovaný do First-teamu All-Big Ten, čo je v silnej konkurencii ofenzívnej lajny z Madisonu skvelým počinom. Kvôli kratším rukám sa u neho predpokladá, že bude v NFL nastupovať ako interný ofenzívny lajnmen. No toto sa hovorilo o Bakhtiarim a pozrime kde je dnes. Najväčším highlightom college kariéry Runyana Jr. bol zápas proti Ohiou State v roku 2019. V tomto zápase stál na pozícii ľavého tackla proti jedinečnému pass rusherovi a generačnému talentu Chasovi Youngovi. Wolverines tento zápas možno prehrali, ale Younga úplne zo zápasu vymazali. Za celý zápas mal Young len jeden jediný tlak na quarterbacka. To je všetko. Žiadne tackles, žiadne sacky. Michigan na neho uplietol skvelý game plan, ktorého stavebným kameňom bol práve Jon Runyan Jr. Runyan po zápase na otázku, že ako zastavil Younga povedal: „Len som sa spoliehal na svoju techniku. Chase je samozrejme fenomenálny hráč. Z pozerania filmu som pochopil jeho hru. Čiže som poznal jeho hru. On nie je ten veľký chlap do bull-rushov. On sa vás bude snažiť poraziť vďaka rýchlosti, preletí okolo vás a quarterbacka hitne poriadne. Raz ma porazil a Shea (QB) poriadne nabral. No dokázal loptu odhodiť v čas a ja som sa za to cítil veľmi zle. Počul som ako ho naberá a hádže o zem. Cítil som sa fakt zle. Pozrel som sa na neho a ospravedlnil sa. Bol to tretí down. No potom som sa dostal do rytmu a po snape som sa dokázal rýchlo pripraviť. Myslím si, že som proti tomuto hráčovi odviedol veľmi dobrú prácu. Ľudia hovoria, že sme na neho posielali troch hráčov, ale to sa podľa mňa nedá a nedáva to zmysel ani matematicky.“

Duke Manyweather píše, že to bude pre nás skvelý pick a že to je náš budúci starting hráč. Že je veľmi múdry a skvelý atlét. A ak o ňom pochybujeme, máme si ísť pozrieť jeho tape proti Chasovi Youngovi.


C JAKE HANSON

Jake Hanson je center z Oregonu, ktorý meria 193 cm a váži 137 kg. Počas svojho pôsobenia v drese káčerov počas prvých troch sezóna a 2,738 snapov, ktoré odohral nepustil ani len jeden sack a jeho prvý pustený sack prišiel až v seniorskej sezóne. Celkovo na univerzite odohral 4 sezóny a bol schopný hrávať v rôznych schémach. Je to chalan, ktorý má silné a presné ruky a jeho snaha na ihrisku vyčnieva nad ostatnými hráčmi. Je projektovaný do zone-heavy schémy, čo by do nášho útoku zapadalo.

Náš center Corey Linsley prichádza do posledného roku svojej zmluvy a moja predpoveď v mojich článkoch, že Gutekunst môže tento rok v neskorších kolách draftovať jeho potenciálneho náhradníka, sa naplnila. Corey Linsley bol v roku 2014 draftovaný v 5. kole, aby bol backupom J.C. Trettera, ktorého neskôr aj nahradil a stal sa z neho jeden z najlepších centrov v lige.


OL SIMON STEPANIAK

Simon Stepaniak je ofenzívny lajnmen z univerzity Indiana, ktorý meria 193 cm a váži 142 kg. Jeho fyzické parametri sú to, čo si prvé všimnete a to, že je poriadnym kusom chlapa ukázal aj na Scouting Combine, kde spravil skvelých 37 opakovaní na bench presse. Počas svojej kariéry v Indiane bol tímovým kapitánom a Pro Football Focus uvádza, že v roku 2019 bol jeho percentil pustených tlakov na QB 3.3%, čo je od roku 2018 značné zlepšenie (5.3%). PFF uvádza, že v minulej sezóne odohral 458 pass blocking, na ktorých pustil len jeden sack a 14 tlakov na QB. Jeho najhoršie zápasy kariéry prišli proti Ohiu State a Michiganu. V týchto dvoch zápasoch neodohral dobré snapy. Keď na neho hráte bull-rushom, tak si svoje postráži. Avšak jeho hra je úplne iná, keď musí reagovať na defenzívnych hráčov rýchlosťou. Práve kvôli tomuto a jeho sile v hornej časti tela je projektovaný ako guard. Pri ňom mám jednu zaujímavosť a to, že na bench press spravil so 100kou 41 opakovaní.


S VERNON SCOTT

Scott je free safety, ktorý hrával za TCU a meria 188 cm a váži 93 kg. Osobne tohto hráča vnímam ako doplnok do special teamu. Ako senior odohral 10 zápasov, v ktorých zaznamenal 44 tacklov, 2 tackly pre stratu yardov, 1 sack, 1 interception a 7 zrazených prihrávok. No a je to práve Scott, kto si pripísal proti QB Jalenovi Hurtsovi 93 yardovú pick-six. Podľa PFF bol 31. najlepším cover cornerom spomedzi 269 kvalifikovaných safeties, ktorí v minulej sezóne odohralo minimálne 225 coverage snapov. PFF uviedli, že ho majú ako 16. najlepšieho edge rushera.


DE JONATHAN GARVIN

Jeden z mojich najobľúbenejších pickov na tohtoročnom Drafte v podaní Green Bay Packeres prišiel v 7. kole. Je ním edge rusher Jonathan Garvin z Miami, ktorý má stále len 20 rokov, meria 193 cm a váži 119 kg. Počas svojho pôsobenia na univerzite Miami demonštroval schopnosť dostávať sa ku quarterbackovi, no problémom bola jeho konzistencia. Ako sophomore zaznamenal skvelých 17.5 tacklov pre stratu yardov. No v poslednej sezóne toto číslo padlo na 9 tacklov pre stratu yardov. Počas svojej college kariéry nazbieral 12.5 sackov a vo všetkých troch sezónach odohral všetkých 12 zápasov. V roku 2019 mu PFF napočítali 46 tlakov na quarterbacka, čo bolo najvyššie číslo v tíme. Za pass rush ho ohodnotili známkou 88.2, čo bola druhá najlepšia známka spomedzi všetkých obrancov v ACC, ktorí odohrali minimálne 200 snapov.

Je to hráč, ktorý sa zaradí za Smithovcov a Garyho a bude dopĺňať hĺbku na pozícii outside linebackera. Počas svojho pôsobenia na Miami si od svojich trénerov vyslúžil prezývku „Spiderman“ a to najmä kvôli jeho štýlu hry, ktorý sa podobá na spidermana. Mnohý skauti hovorili o tom, že má talent na to, aby bol vybraný niekde ku koncu tretieho kola. Hovoria o ňom, že ak sa dostane do rúk skvelého coacha, tak to môže byť zlatá baňa. A všetci vieme, čoho je schopný náš tréner OLB Mike Smith.


ZHODNOTENIE TOHTOROČNÉHO DRAFU

Máme za sebou NFL Draft 2020, ktorý bol z pohľadu Green Bay Packers pomerne neočakávaný. Možno sa to niekomu nepáči, no Packers sa najmä v prvom kole držali dvoch nepísaných a zaužívaných pravidiel, ktoré sa na Drafte uplatňujú. Draftovať najlepšieho hráča na vašom big boarde a nehľadať qurterbacka vtedy, keď ho už nutne potrebujete. Pre Packers bol teda jednoznačne najlepší hráč v prvom kole, ktorý bol stále k dispozícii – QB Jordan Love. Ako fanúšik som si veľmi prial Rossa Blacklocka, čo som dával vo všetkých svojich článkoch aj najavo a plne si uvedomujem, že som tým navnadil aj ostatných fanúšikov a keď sme nepočuli jeho meno, tak sme boli sklamaní. No ak si pamätáte, tak tesne pred začatím prvého kola som na náš Facebook pridal obrázok, na ktorom bol papierik a na ňom bolo napísané: „Najlepší hráč, ktorý zostáva. Nech sa deje čo sa deje.“

Gutekunst nám ešte pre Scouting Combine jasne povedal, že ak sa mu na 30ku prepadne quarterback, ktorého miluje, tak ho draftuje. Lova musí mať naozaj rád, nakoľko sa bol ešte ochotný posunúť dopredu, aby im ho pred nosom neuchmatli Colts, ktorí o neho mali ku koncu kola enormný záujem a snažili o trade práve pred nás. Nechcem porovnávať situáciu Favre-Rodgers & Rodgers-Love, avšak badám tam jednu podobnosť. Po picku Favra vtedajší generálny manažér Ted Thompson povedal, že všetci hráči, pri ktorých mali známku prvého kola boli fuč. Jediný, kto bol u nich na 24ke so známkou prvého kola, bol QB Aaron Rodgers. A z vyjadrení aktuálneho generálneho manažéra Briana Gutekunsta, je podľa mňa jasné, že QB Jordan Love bol taktiež posledný hráč, pri ktorom mali známku prvého kola. Netrúfam si to povedať na 100%, avšak tak to na mňa pôsobí. Som s vami v tom, že som chcel defenzívneho tackla v prvom kole, avšak minulosť nám ukazuje, že nemáme byť negatívni. Práve naopak. A ak sa nepoučíme zo svojich chýb a z minulosti, tak na čo tu potom sme?

Keď odhliadnem od toho, že to je quarterback, ktorý bol picknutý v prvom kole práve nami, tak sa mi jeho talent nesmierne páči a obzvlášť talent v jeho ruke je enormný. Je jasné, že musí minimálne rok sedieť, ale len ťažko môže človek nemať nádej pri takejto ruke. Skauti si všímajú všetko, nie len výkony na ihrisku. Jeho pracovnú morálku, odhodlanie, motiváciu, líderstvo, vzťahy so spoluhráčmi, atď… Skauti sa nezaoberajú len tapom. Verím, že v ňom našli naozaj niečo špeciálne. Pri Jordanovi mám pre vás jednu zaujímavosť. Ak na svoj prvý zápas v NFL v pozícii starting QB nastúpi až v sezóne 2023, tak vtedy bude mať toľko rokov, ako bude mať počas najbližšej sezóne prvý pick na tohtoročnom Drafte – Joe Burrow (24). …

Mám tu pre vás ešte jedno porovnanie:

  • Josh Allen a jeho posledný rok na Wyomingu – 56.3% skompletovaných prihrávok, priemer na jeden hod mal 6.7 yardov a 127.8 rating.
  • Jordan Love a jeho posledný rok na Utah State – 61.9% skompletovaných prihrávok, priemer na jeden hod mal 7.2 yardov a rating 129.1.

Jeden išiel v TOP 10 a druhý na 26ke.

Kto chce, tak som Jordana viacej opísal v mojom článku a zhrnul som tam plusy a mínusy tohto picku. Kto chce alebo to ešte nečítal, tak KLIKAJ TU!

Jim Nagy, ktorý v NFL pôsobil 18 rokov ako skaut a aktuálne je výkonným riaditeľom Senior Bowlu, vyjadril svoj obdiv smerom k Jordanovi. Nagy verí, že Love má potenciál na to, aby sa vyvinul do najlepšieho quarterbacka, ktorý bol picknutý na tohtoročnom Drafte, no a to len v tom prípade, že minimálne rok bude sedieť. „Teraz si všetci hovoríme, ako mohol byť Patrick Mahomes tak dlho na boarde? Ak sa Jordan dostane do správnej situácie a všetko pre neho dopadne tak ako má, tak o tri-štyri roky tu budeme sedieť a hovoriť si, že ako je možné že hráč X, Y, Z boli draftovaní pred Jordanom Loveom?“ Toto sú slová Nagyho, ktorý pred pár rokmi obraňoval pick Chiefs a Mahomesa pasoval za budúceho rekordéra a člena Hall of Fame. Tento svoj názor ohľadom Lova povedal 4 dni pred Draftom. Nuž, nezostáva nám nič iné, len veriť, že sa opäť nemýli a má pravdu.

Druhý deň sa niesol v znamení posilňovania nášho útoku. Vybrali sme si running backa AJ Dillona a všestranného tight enda Josiaha Deguara. Matt povedal, že ho chce využívať podobne, ako Niners využívajú Kyla Juszczyka, čiže na všetko. Kto by chcel o týchto dvoch pickoch vedieť viacej, tak nech KLIKNE TU.

Brian Gutekunst nám aj ozrejmil, prečo nezobral žiadneho receivera. Povedal nám, že v úvode Draftu sa nemohli dostať tak vysoko, aby si zobral jedného zo svojich receiverov, ktorých mali na boarde a v strede draftu už tam podľa neho neboli receivers, ktorí by mali okamžitý prínos pre tím a ich šanca na ich účasť v 53ke by bola veľmi malá. Povedal, že za Adamsom majú Lazarda, vracajúceho sa Equanimeusa St. Browna, Devina Funchess, Jaka Kumerowa, Marquez Valdes Scantlinga, Malika Taylor a hviezdu kanadskej ligy Reggieho Begeltona. Osobne ma veľmi potešilo, že spomenul Malika Taylora, ktorý minulú sezónu strávil u nás v practice squade a na základe týchto slov verím, že počas preseason dostane legitímnu šancu. Ak by niekto teraz chcel pochybovať nad tým, že napríklad Lazard sa nepresadí proti lepším cornerom, keď budú nasadzovaní, tak sem pridávam video, ako skóroval krásny touchdown proti jednému z najelitnejších cornerbackov v lige:

Osobne očakávam, že na súpisku si zoberieme len 5 wide receiverov a 4 tight ends. LaFleur chce hrávať 2-tight end sety a napríklad taký Jace Sternberger a Robert Tonyan sú receivers v tele tight enda. K ním sa pridá nováčik Deguara a veterán Lewis. Čiže moja aktuálna TOP 5 WR na novú sezónu: Adams, Lazard, Funchess, EQ a o päťku bude veľká bitka. Toto mi po slovách Gutekunsta dáva najväčší zmysel. Receiver v 5., či 6. kole by fakt pre útok LaFleura nedával zmysel a de facto by to bol vyhodený pick, iba žeby ten pick trafili a bol to nový Donald Driver, hh. Ale na to sa nehrá a musíme veriť big boardu Briana Gutekunsta. Ako som už raz spomínal v mojom článku, toto nie je útok McCarthyho, ktorý hráva 3 s tromi receivers na ihrisku a na súpiske ich potrebuje mať 7. LaFleur chce hrávať najmä personnel 21, v ktorom sú na ihrisku 2 TEs, 1 RB, 2 WRs, 1 QB a 5 OL. Sme v novej ére dámy a páni.

Vráti sa teda teraz Tramon Williams? Gutekunst pred Draftom povedal, že na po drafte sa rozhodne, či podpíšu DB Tramona Williamsa na nový kontrakt. Najskôr to vyzeralo tak a aj som si myslel, že to tak bude. Avšak keď sa ho novinári na toto opýtali, tak ako nickelbackov označil Darnell Savaga a Chandona Sullivana. Takže uvidíme…

Ako som už spomínal, tak ma nahnevalo, že sme nezobrali DT Rossa Blacklocka, avšak následný nevýber defenzívneho tackla v neskorších kolách považujem za rozumné. Na tohtoročnom Drafte bolo len pár defenzívnych tacklov, ktorí by boli pre nás okamžitým prínosom – Brown, Kinlaw a Blacklock. Pri ostatných boli otázniky a veľké nejasnosti. Keby sme na konci dvojky, alebo hocikedy neskôr zobrali defenzívneho tackla, tak by sa ani nemusel dostať do tímu. Nakoľko by na 99% nebol lepší ako Clark, Lowry, Keke, Adams, či Lancaster. A viacej ako 5 defenzívnych linemanov brať podľa mňa nebudeme. Ak by som si mal tipnúť, tak na pozícii defenzívneho tackla cítim príchod nejakého veterána spomedzi voľných hráčov.

Na záver poviem len pár slov. Niektorí mi píšu, že Gutekunsta a LaFleura obhajujem za všetko, čo na Drafte spravili. To nie je pravda. Tí, ktorí s nami volali na Discorde tak vedia, že som bol pomerne rozčúlení, že nám ušiel taký Blacklock, či Wilson. Avšak ja som v prvom rade fanúšik Green Bay Packers a nezostáva mi nič iné, len im veriť, že vedia čo robia a minulosť nám ukazuje, že to naozaj vedia. Nie som odborník, či skaut, aby som hodnotil jednotlivé picky a teraz písal, že to bude bust, to bude elita a podobne. Nie. Pri každom hráčovi som sa snažil nájsť logické odôvodnenie toho, prečo sme toho konkrétneho hráča zobrali, čo s ním zamýšľajú a aké uplatnenie môže nájsť v našom tíme. Ak napríklad niekto nesúhlasí s mojou teóriou útočnej schémy Matta LaFleura, tak mu nebránim v tom, že si môže myslieť, že namiesto všestranných TEs a RBs potrebujeme viacej WR. Dopredu však nejdem odpísať ani jedného z našich draftovaných hráčov. Packers týchto hráčov skautovali mesiace, dokonca až roky. Vedia o tých hráčoch milión-násobne viacej ako my všetci dokopy. Kritizovať draft hneď po jeho skončení je somarina, počkajme si najbližšie 2-3 roky a potom budeme mať o tohtoročnom Drafte lepší obraz. Ale samozrejme každý môže mať svoj názor a takisto ho vyjadriť. Ale keď už teraz niekto posiela Lova, Dillona, Deguaru, Gutekunsta či LaFleura do pekla a nenávidí všetko, čo Packers robia, tak nech potom neoslavuje ich prípadné úspechy. Len vám tak ľahko pripomeniem, keď prichádzal Lombardi, nikto ho nepoznal a ľudia nadávali, ako ho môžme uprednostniť pred Curlym, ktorý sa chce vrátiť. Keď Ron Wolf poslal svoj pick v prvom kole za neznámeho Bretta Favra, sa na neho zniesla kritika, že ako to mohol urobiť. Keď Ted Thompson draftoval Aarona Rodgersa, tak všetci nadávali, že Brett Favre je náš quarterback a dokonca počas prvého zápasu Aarona Rodgersa na svojho nového quarterbacka aj bučali. Nespravme podobnú chybu a podporujme svoj tím! A úprimne vám povie, že milujem to, ako Thompson, tak aj Gutekunst majú totálne uprdele, čo si myslíme a robia si to, čo chcú oni!

GO PACK GO!!