Náš franchise quarterback čoskoro dostane svoju tašku plnú peňazí

V Orlande sa koná každoročný ligový meeting a v pondelok nám náš generálny manažér Brian Gutekunst povedal niekoľko zaujímavých vecí, ktoré si teraz spoločne prejdeme.

Tou najzaujímavejšou novinkou je práve tá, že Packers už mali úvodné diskusie so zástupcami nášho quarterbacka Jordana Lova ohľadom predĺženia zmluvy. 25-ročný franchise quarterbacka Green Bay Packers nemôže podpísať predĺženie zmluvy až do 3. mája (nakoľko CBA nedovoľuje hráčovi podpísať ďalšiu zmluvu do momentu okdedy uplynie 12 mesiacov od posledného podpisu), ale stane sa to. „Určite čím skorej, tým lepšie, ale zároň sa chceme uistiť, že to spravíme správne. Začali sme s rokovaniami, ale nie je to niečo, čo pôjde rýchlo. Zaberie to nejaký čas,“ povedal Brian Gutekunst.

Tom Silverstein z Milwaukee Journal Sentinelu informuje, že priemerná ročná hodnota predĺženia by mala byť niekde okolo $50M, čím by sa zaradil medzi najlepšie platených quarterbackov v NFL. Keď sa pozrieme na najlepšie platených quarterabckov a ich ročné priemery, tak Joe Burrow má $55M, Justin Herbert má $52.5M, Lamar Jackson má $52M, Jalen Hurts má $51M, Kyler Murray má $46.1M, Deshaun Watson má $46M a Kirk Cousins s Patrickom Mahomesom majú $45M.

Bez akýchkoľvek debát je to správne rozhodnutie. Keď sa pozrieme naprieč celou NFL, tak si skutočne nepamätám na časy za posledných 15 rokov, kedy bola situácia na pozícii quarterbacka taká slabá. Nájsť toho svojho franchise quarterbacka vyzerá byť pre niektoré tímy ako nesplniteľná úloha. Ak by sme ho nepredĺžili teraz pred začiatkom sezóny a on by sa rozhodol hrať na poslednom roku svojej zmluvy, tak by sme sa mohli dostať do zložitej situácie ohľadom free agency a franchise tagu. Zároveň to so sebou nesie dávku rizika podpísať quarterbacka po jednej kvalitnej sezóne na takýto typ kontraktu. Jordan nevyzerá, že by bol typom Daniela Jonesa, no Giants sa ho rozhodli zaplatiť a teraz si búchajú hlavu o stenu.

Kto však neriskuje, ten nevyhráva. Ak by Jordan hral na rovnakej úrovni, alebo dokonca ešte lepšie (čo aj očakávame), tak by bolo úplne jedno aký plat by sme mu teraz dali. Jeho plat bude vyzerať ako adekvátny a o pár rokov to môže byť extra výhodný deal, ak platy quarterbackov a platový strop porastie ako za posledné roky. Rozhodnutia ako toto je presne dôvodom, prečo ľudia ako generálny manažér Brian Gutekunst a jeho pravá ruka výkonný vice-prezident a riaditeľ futbalových operácií Russ Ball sú platení tak dobre. Mnoho ľudí nechápalo a smeje sa, že sme nechali Jordana Lova sedieť tak dlho za Aaronom Rodgersom a teraz ho chceme zaplatiť po jednom roku ako starting quarterback. Ale práve to, že Jordan sedel tri roky za Aaronom a učil sa, je dôvodom, prečom hral tak dobre a dostane zaplatené.

„Pri každom rokovaní o predĺžení kontraktu, pri každom rozhodovaní o draft picku, tu je veľa rizika ohľadom rozhodnutia, ktoré robíme. Je to proste súčasťou hry. Ale zároveň si myslím, že je to super mať chalana vo svojej budove štyri roky a vďaka tomu presne viete kto to je. Poviem to znova, nie je tu nič garantované do budúcnosti, ale vieme ako bude reagovať, ako sa zachová a ako bude na sebe pracovať. V tomto to je odlišné od toho ako keby sme podpísali hráča, ktorý u nás nikdy nebol a všekto mu garantovať. Rozhodne to, že už je u nás štyri roky nám dodáva dostatok komfortu, vieme na čom mu záleží, ako ho vnímajú jeho spoluhráči a ako sa na neho pozerá organizácia. Toto mi určite dáva viacej kľudu než iná situácia. To, čo pre mňa vždy vynikalo ohľadom Jordana je to, že nikdy nezakolísal vo svojom odhodlaní a vo svojej pracovnej morálke. Spôsob ako na sebe pracuje a to, že nikdy z toho nevypadol, je dobré znamenie do budúcnosti.“ povedal Brian Gutekunst.

Uvidíme, či sa Packers rozhodnú ísť cestou toho, že Jordanove predĺženie nastavia z pohľadu cap účtovníctva tak, že budú chcieť tento rok zvýšiť jeho cap hit a tým znížiť jeho cap hity v nasledujúcich sezónach. A to špeciálne pre rok 2025, kde cap hity pre Rashana Garyho, Elgtona Jenkinsa, Erica Stokesa, Xaviera McKinneyho či Josha Jacobsa budú výrazne rásť.


ĎAĽŠIE KRÁTKE NOVINKY

  • Tom Silverstein ďalej informuje, že Packers sa pokúsia dohodnúť na predĺžení zmluvy aj s defenzívnym lajnmenom Kennym Clarkom. Kenny by teda dostal svoj tretí kontrakt, čo je u nás pomerne nevídané. Ale ak je tu niekto, kto by mal toto pravidlo porušiť, tak je to práve Kenny.
  • Na adresu prepustenia Aarona Jonesa sa Brian Gutekunst vyjadril nasledovne: „Viete, že sme od neho chceli aby zobral pay cut. Ako sa to riešilo tak sme si uvedomili, že pravdepodobne to neprinesie ovocie. Samozrejme sme museli urobiť rozhodnutie, ktoré je v najlepšom záujme nášho futbalového tímu a to sme spravili.“ Gutey zároveň nehádže žiadnu vinu na Aarona Jonesa, že neakcpetoval pay cut, povedal, že vždy spravil všetko správne, len proste situácia bola aká bola. Tiež dodal, že zvažovali myšlienku ponechať si ako Josha Jacobsa, tak Aarona Jonesa na súpiske, ale dodal, že sa mu nepáčilo čo by to mohlo narobiť s capom v roku 2025.
  • Reč padla aj na Keisean Nixona a na jeho úlohu v našom tíme. Briant Gutekunst povedal, že chce mať naprieč celou súpiskou konkurenciu a súboj o miesto v zostave, ale je si celkom istý, že Nion bude náš starting nickel počas nasledujúcej sezóne. Gutey nám tiež prezradil, že nový defenzívny koordinátor Jeff Haffley si prešiel Nixonov film a cítil, že je dobý fit do jeho obrany. Gutey tak Keiseana podpísal na ďalšie roky.
  • Taktiež nám Gutey povedal niekoľko viet na nášho nového hviezdneho safetyho Xaviera McKinneyho: „Myslím si, že je to unikátny hráč a stal sa dostupným. Má 24 rokov, jeden z najlepších safeties v lige, chalan môže byť hráčom, ktorý bude rozhodovať zápasy. Skutočne spĺňa všetky podmienky, ktoré hľadáme vo voľných hráčoch. Nie len ako hráč, ale rovnako ako aj líder. Keď bol ešte na college, tak sme ho detailne skautovali a páčil sa nám. No a teraz počas svojho času v NFL nespravil nič čo by tento náš názor zmenilo. Nie veľa takýchto hráčov sa stane dostupnými, čiže keď sa stanú, tak je pre nás dôležité sa o nich zaujímať a zistiť, či ich vieme získať.“
  • Padla otázka aj na to, či by Gutey radšej doplnil obranu o veterána na pozícii safetyho, alebo radšej preferuje nováčika. Povedal, že Packers by preferovali mladšieho hráča, ktorý má svoje najlepšie roky ešte pred sebou, ale budú sa pozerať na všetky možnosti, vrátane trhu s voľnými hráčmi po skončení draftu. Na tohtoročnú draft class na pozícii safetyho povedal, že si myslí, že to je dosť dobrý ročník. Tiež dodal, že draft je nepredvídateľný a záleží na tom, ako sa to celé rozbehne.
  • K pozícii linebackera sa vyjadril tak, že sa mu veľmi páči Isaiah McDuffie a že už sa cíti lepšie, keď je Eric Wilson a Kristian Welch späť. Ale dodal, že stále očakáva pridanie linebackera na súpisku prostredníctvom draftu a trhu s voľnými hráčmi.

PODÍSAL SA SKÚSENÝ KICKER

Green Bay Packers už v úvode free agency poškuľovali po skúsenejšom kickerovi. Bill Huber nás informoval, že Packers v úvode free agency takmer podpísali skúseného kickera, ktorého meno ešte nebolo odhalené. Malo sa jednať o skúseného hráča, ktorý už v NFL odkopal niekoľko sezón. Packers mu aj ponúkli kontrakt a tento kicker s ním mal aj súhlasiť. Avšak nakoniec zmenil názor a podpísal s iným tímom. Takže bolo jasná, že generálny manažér Brian Gutekunst chce pre mladého Andersa Carlsona priviesť skutočnú konkurenciu. Jedná sa len o 1-ročný kontrakt v maximálnej výške $1.295M. Nie je tu s týmto krokom žiadny risk, vytvorí to tlak na Carlsona a ten musí reagovať.

Dnes nám bolo oznámené, že Packers sa dohodli na jednoročnom kontrakte s kickerom Gregom Josephom. Joseph kope v NFL od roku 2018 a posledné tri seszóny odkopal v drese Minnesoty Vikings. Jeho kariérne percento premenených field goalov je 82.6%. Počas svojej kariéry premenil 38/58 kopov nad 40 yardov, pričom 15 bolo z 50 a viacej yardov. K tomu premenil len 90% svojich extra pointov. Joseph drží rekord NFL v počte víťazných field goalov počas jednej sezóny (5). Jeho najdlhší kariérny field goal meral 61 yardov. Silu v nohe určite má, ale podopne ako Carlson má problémy s vyrovnanosťou výkonov. Premenil len 65% kopov na 40+ yardov a je 90%-ný na extra pointoch. Keď sa pozrieme na jeho bilanciu kopov na Lambeau Fielde, tak tu je na bilancii 3/7, pričom z posledných 6 pokusov premenil len 2.

Anders Carlson začal svoju rookie sezónu veľmi dobru. Po prvých piatich weekoch bol na field goaloch 7/7 a 10/10 na extra pointoch. No počas posledných 12 zápasoch sezóny missol aspoň jeden kop hneď v desiatich z nich. Taktiež missol aspoň jeden v oboch zápasoch playoff. Počas regular season nikto nemissol viacej kickov než práve Carlson (11). Spomedzi 31 kickerov, ktorí kopali aspoň 20 field goalov, skončil Carlson na 23. mieste v percente úspešných field goalov (81.8%). Pre porovnanie to bolo lepšie číslo ako mal čerstvo podpísaný Joseph (80.0%). Počas minulej sezóny boli na tom obidvaja rovnako čo sa týky kopov zo vzdialenosti aspoň 40 yardov (7/13).

V úvode offseason sme podpísali ešte jedného kickera a bol ním Jack Podlesny. Ten do NFL vstúpil ako nedraftovaný nováčik v roku 2023 a training camp strávil v Minnesote Vikings, kde bol v polke augusta prepustený. Na univerite kopal za Georgiu, kde odkopal tri sezóny. Premenil tu 60/73 pokusov o field goal (82.2%) a 182/184 extra pointov (98.9%). Počas svojej redshirt senior sezóny v roku 2022 missol len 4 kopy a bol 26/29 na field goaloch a 73/74 na extra pointoch. Je nejasné, či po podpise Josepha zostane Podlesny v tíme ako tretí kicker.

Dnes nám bolo reportované aj to, že Packers sa počas All-Star Circuit stretli s kickerom NC State – Brayden Narvesonom. Je očividné, že Gutey nie je s Carlsonom spokojný.