CESTA NA LAMBEAU

AKO SA DOSTAŤ NA ZÁPAS GREEN BAY PACKERS?

„Chcel by som sa ísť pozrieť na zápas do Green Bay, avšak nikdy som do Spojených štátov necestoval a nemám poňatia, čo to všetko obnáša.“

Našiel si sa v tejto vete aj ty? Ak áno, tak práve si narazil na návod, ako sa čo najjednoduchšie dostať do Green Bay, na zápas miestnych Packers! Ak si sa rozhodol, že chceš ísť do Spojených štátov na americký futbal, konkrétne do Green Bay, tak si budeš musieť vybaviť nasledujúce veci:

ESTA – Pokiaľ ideš do štátov len čisto za cieľom turizmu alebo biznisu, tak na to ti stačí tzv. ESTA – je to systém, vďaka ktorému si môžeš z pohodlia domova vyplniť svoju cestovateľskú autorizáciu do Spojených štátov amerických. Nemusíš sa báť žiadneho vízového pohovoru na americkej ambasáde a zdĺhavého procesu žiadania o víza. Jediné čo potrebuješ je prístup k internetu. Samozrejme sú tu podmienky, za ktorých ti ESTU udelia, no nemusíš sa báť. Nie je to nič komplikované. Potrebuješ spĺňať to, aby si bol na území USA menej ako 90 dní a vopred mal zakúpenú spätnú letenku, alebo prestupný lístok. Na tejto oficiálnej webovej stránke si môžeš vyplniť žiadosť o ESTU: https://esta.cbp.dhs.gov. Vyplníš si svoju žiadosť, zaplatíš poplatok $14.00 USD a následne obdržíš ESTA dokumenty.

MEDZINÁRODNÝ VODIČSKÝ PREUKAZ  – Ak v USA nechceš cestovať vlakmi a autobusmi (čo ti aj odporúčam), tak si budeš musieť požičať auto. Určite sa pýtaš, že či ti bude tvoj slovenský alebo český vodičský preukaz platiť aj v USA. Tvoje vodičské oprávnenie platí aj tam. Keď ťa zastavia policajti, tak vo väčšine prípadov od teba nepýtajú medzinárodný vodičský preukaz a stačí im tvoj „normálny“. Avšak ak chceš mať pokoj na duši, tak si daj spraviť MEDZINÁRODNÝ VODIČSKÝ PREUKAZ. Stojí to pár eur, zaberie ti to pár minút a ničoho sa už nemusíš báť. Zároveň to budeš mať ako poistku, ak by náhodou došlo k nejakej poistnej udalosti a potreboval si práve medzinárodný vodičský preukaz.

PENIAZE – Ďalej budeš samozrejme potrebovať peniaze a v USA sa používajú DOLÁRE – $. Je to na tebe, či preferuješ hotovosť, alebo platby kartou. Platobné terminály tam majú úplne všade, takže s tým nie je vôbec problém.

AKO SA DOSTAŤ DO GREEN BAY?

Green Bay je maličké mesto, v nie príliš známom štáte Wisconsin na severe USA, takže nemôžeš počítať s tým, že ti z Viedne poletí lietadlo priamo do Green Bay, hh. Za mňa je najlepší nasledujúci spôsob:

PRILETIEŤ DO CHICAGA – POŽIČAŤ SI AUTO – ÍST DO GREEN BAY

KDE KÚPIM LETENKU?

Odporúčam stiahnuť si do mobilu nasledujúce aplikácie: Skyscanner, KAYAK, eSky a Kiwi.com. Sú to vyhľadávače, ktorá ti vyhľadajú letenky a porovnajú ceny. Vieš si tam uložiť daný let, ktorý hľadáš, zadáš si tam email a aplikácia ťa bude okamžite informovať, keď bude cena za danú letenku vyššia, či nižšia. Taktiež odporúčam pridať sa na Facebooku do skupiny „Letenky za babku“, kde môžeš natrafiť na celkom dobrý tip na letenku za pár babiek. Ako som spomínal, ak je tvojim primárnym cieľom Green Bay, tak odporúčam vyššie uvedený spôsob cesty. Čiže priletieť do Chicaga na letisko O´Hare International Airport (ORD) a zobrať si auto.

KDE SI POŽIČIAM AUTO?

Ak máš peniaze na rozdávanie, tak kľudne môžeš z Chicaga letieť do Green Bay v rámci prestupov, ale úprimne ti poviem, nerob to a požičaj si auto. Priletíš na ORD pri Chicagu, prejdeš kontrolou, vyzdvihneš si batožinu, vyjdeš vonku z terminálu a nastúpiš na tzv. SHUTTLE BUS, ktorý chodí každú chvíľu, je zadarmo, a ten ťa odvezie do tzv. CAR RENTALU. Tam majú jednotlivé auto-požičovne svoje vlastné terminály, prídeš k tomu svojmu, prehodíte pár slov, dajú ti kľúče a už si ideš na parkovisko po svoje auto.

RADA SKÚSENÉHO CESTOVATEĽA – Ak si do Chicaga priletel v noci a nechce sa ti okamžite cestovať, tak odporúčam využiť MOTEL 6 ELK GROVE VILLAGE neďaleko letiska ORD v Itasce. Využíval som ho na svojich cestách aj ja, či Inžinier a obidvaja sme boli veľmi spokojní. Super cena, príjemný personál a ak chceš ísť do centra Chicaga, tak neďaleko je vlaková stanica Itasca, nasadneš na vlak, ktorý ide až priamo do centra Chicaga. Úplná paráda!

ČASTÉ OTÁZKY

„Kde si môžem požičať auto?“ – Osobne opäť využívam mobilné aplikácie ako: Car Rental, Rentalcars, či Enterprise.

„Kto má auto šoférovať?“ Za vodiča si zvoľte toho človeka, ktorý má nad 25 rokov, aby ste mali lacnejšie poistenie a celková suma vypožičania bola nižšia. Druhého a tretieho vodiča si nevyberajte. Je to za príplatok a reálne policajtov pri bežnej kontrole nezaujíma, kto je napísaný v papieroch ako vodič a či skutočne aj on šoféruje. Iba ak sa stane nejaká nehoda (buchnutie, rozbité sklo,…) tak do papierov napíšte meno vodiča, ktorý má povolenie auto šoférovať, aby vám bola uznaná poistka.

„Ako za auto zaplatím?“Takmer vo všetkých požičovniach budeš platiť kartou a nie v cashy. Takže aby si mal so sebou aj kreditku. Budeš ju potrebovať. Bez nej auto nedostaneš. Autopožičovne vo väčšine prípadov uvádzajú, že akceptujú len kreditné karty. Avšak so skúseností môžem povedať, že nám či Inžinierovi prešla aj debetná karta. Nie je to však tutovka a preto je lepšia mať so sebou práve kreditnú kartu. Treba si aj skontrolovať, aby si mal na kreditnej karte dostatočný limit, nakoľko auto požičovňa si vyberie za auto zálohu, ktorú ti po odovzdaní auta vrátia.

„Malé, či veľké auto?“Neboj sa požičania väčšieho auta. Áno, síce žerie viacej, avšak benzín je v USA lacnejší než čistá voda a pohodlie na cestách je k nezaplateniu, že? A samozrejme budeš mať v kufri miesto na batožinu.

„Platí sa v Amerike na diaľniciach mýto?“Áno, platí. Ak plánuješ autom cestovať po viacerých štátoch a budeš mať možnosť zakúpiť si tzv. E-ZPASS, tak to využi. Lebo budeš behať hlavne po diaľniciach a vďaka nemu nebudeš musieť stáť na mýtach a platiť ich ručne. Takto to už máš zaplatené dopredu a závora sa ti otvorí automaticky, len ku nej prídeš. E-ZPASS funguje v 17 štátoch a na tvoje cesty po Wisconsine, či Illinois ti bude platiť. Viacej info nájdeš tu: https://www.e-zpassiag.com

„Potrebujem GPSko?“ Do mobilu si stiahni offline mapy jednotlivých štátov, cez ktoré budeš na aute prechádzať. Istota je istota. Ak si si zakúpil/a americkú SIM kartu, tak nie sú problém ani online mapy a rôzne mobilné navigácie. Navigáciu si vieš požičať aj spoločne s autom, ale vždy sa oplatí mať záložný plán.

„Majú Amíci iné pravidlá cestnej premávky?“ – V podstate je to rovnaké, až na pár výnimiek. Nezabudni si pozrieť pravidlá cestnej premávky v USA. Napríklad v každom štáte (okrem NY) môžeš odbáčať doprava, aj keď semafor ukazuje červenú. Vrelo odporúčam pozrieť si aj maximálne povolené hodnoty promile za volantom. Väčšinou to je okolo 0,6 promile.

„Majú Amíci manuál?“ – K autu ešte jedna pripomienka, amíci nemajú manuál, len automat. Tak aby si nebol prekvapený, hh.

KDE SA UBYTOVAŤ?

Predpokladám, že do Green Bay ideš kvôli Packers, moc iného tam na kukanie nie je, čo si budeme nahovárať. Keď hrajú Packers doma, tak počas tohto týždňa sú všetky hotely vybookované už niekoľko mesiacov dopredu a cena na jednu noc je niekedy aj 10-násobne vyššia. Preto ak nie si milionárom, tak ubytovanie priamo v Green Bay moc neodporúčam. Aké máš možnosti ubytovania? Samozrejme hotely, motely a ak je vás viacej, tak aj domy.

MOBILNÉ APLIKÁCIE – Na vyhľadávanie hotelov, motelov, či hostelov odporúčam opäť aplikácie ako: Trivago, Booking.com, či HostelWorld. Ak je vás viacej, tak sa poskladajte a kľudne si zoberte aj nejaký dom a na hľadanie môžete využiť aplikáciu Airbnb. Hotely pozerajte v okolitých mestách. Auto máte, takže nie je žiadny problém. (Milwaukee, Appleton, Oshkosh, či Fond du Lac sú také najfrekventovanejšie). Pri vyberaní vášho dočasného miesta pobytu vám odporúčam, aby ste sa neriadili obrázkami, ktoré daný hotel propaguje, ale recenziami reálnych klientov, či na základe skúseností vašich známych.

KDE ZOŽENIEM LÍSTKY NA ZÁPAS?

Dostávame sa k tomu najdôležitejšiemu. A to sú lístky na zápas! Toto je trošku komplikovanejšie, než prenájom auta, hh. Ale ničoho sa neboj. Máš veľmi veľa možností a záleží len na hĺbke tvojho vrecka. Ako určite veľmi dobre vieš, tak Lambeau Field bol počas posledných 60 rokov vypredaný na každom jednom zápase (permanentky). Pre fanúšika Green Bay Packers, je vlastniť vlastné miesto na Lambeau Fielde a mať sezónnu permicu niečo také, ako pre hviezdu šoubiznisu vlastná hviezda na chodníku slávy v LA. Ako sa teda môžeš dostať k lístkom? Toto sú nasledujúce možnosti:

OFICIÁLNY PREDAJ LÍSTKOV – je na stránke https://www.ticketmaster.com/green-bay-packers-tickets/artist/805947. Ak chceš mať 100% istotu, že tvoje lístky sú pravé a nikto ťa neoklame, tak toto je jedna možnosť. Avšak ak sa jedná o zápasy Packers, tak ju osobne neodporúčam.

KÚPA LÍSTKOV OD DRŽITEĽOV SEZÓNNYCH PERMANENTIEK – Práve tento spôsob ti odporúčam. Ľudia, ktorí vlastnia sezónne permice sú zvyčajne rozlietaní po svete a tak svoje miesta dávajú na predaj. Keď sa bavíme výhradne o lístkoch na Green Bay Packers, tak odporúčam nasledujúce weby:

VERIFIKOVANÝ PREDAJ LÍSTKOV – Keď sa bavíme o verifikovanom predaji lístkov na Packers a aj na iné zápasy, tak odporúčam využiť aplikácie ako Gametime, Vivid Seats, StubHub, či TickPick. Existuje ešte ďalšia možnosť, a tou je kúpa lístku cez Facebookovu inzerciu. Tento spôsob však príliš neodporúčam, nakoľko je tu možnosť falošného predaja a podvodov s lístkami. Ak to však chceš risknúť, tak tu máš jednu skupinu, kde dokážeš nájsť reálne lístky: https://www.facebook.com/groups/589710567833331/

Čoho sa pri výbere lístkov držať?

CENA – Lístky za sideline domácich Packers a pri domácom tunely sú drahšie než lístky za sideline hostí. Lístky v end zone a na krajoch end zone sú výrazne lacnejšie, než tie, ktoré sú za sideline tímov (čím bližšie k stredu, tým drahšie). VŽDY ťa to vyjde lacnejšie, keď kupuješ 2 alebo 4 miesta vedľa seba. Keď kupuješ len 1 lístok, tak čakaj cenu vyššiu. Samozrejme cenu lístku ovplyvňuje aj dátum, kedy sa zápas hrá. Green Bay sa nachádza na severe USA, čiže zima je tam fakt tuhá. Najdrahšie lístky sa predávajú na mesiace september a október, keď je pomerne teplučko. V novembri a decembri cena lístkov klesá, nakoľko Lambeau Field nie je krytý štadión a kľudne sa môže stať, že zápas budeš pozerať v reálnej Frozen Tundre.

SEDENIE – Ak nechceš sedieť na klasickej lavičke v „mise“, ale mať riadne miesto na sedenie, tak sa dajú kúpiť lístky na sedenie: tzv. 600s – 700s LEVEL OUTDOOR SEATING. Kde je najlepší výhľad? Lambeau Field je spektakulárny štadión, na ktorom z každého jedného miesta máš nezabudnuteľný a jedinečný výhľad! Ak sedíš v mise na lavičke a nemáš miesto rovno na kraji pri schodoch, tak ti odporúčam, aby si si pred zápasom prenajal takú sedačku, ktorú si umiestníš na svoje miesto a tak máš ako keby svoju vlastnú stoličku aj s opierkou. Normálne sa to dá prenajať v útrobách Lambeau Fieldu.

ČO ROBIŤ V GREEN BAY?

MIMO-GAMEDAY

LAMBEAU FIELD & PACKERS HALL OF FAME TOUR – Keď si do Green Bay dorazil skorej ako v deň zápasu, povedzme streda, štvrtok, piatok, tak musíš zájsť na Lambeau Field Tour a Packers Hall of Fame Tour. Na Lambeau Field Tour ti sprievodca ukáže veľkolepý Lambeau Field, porozpráva zaujímavosti a budeš mať možnosť dotknúť sa trávnika Lambeau Fieldu! Ak máš šťastie a si v Green Bay práve v ten deň, keď je k dispozícii tzv. ALUMNI TOUR, tak to využi, priplať si a tvojim sprievodcom bude napríklad legendárny safety LeRoy Butler, ktorý ti ukáže presne to miesto, kde skočil prvý Lambeau Leap v histórii po „prihrávke“ od Reggieho Whita a budeš si ho môcť skočiť aj ty, prípadne sa tam s Butlerom odfotiť. Podľa mňa sa to za tých cca $60 oplatí! Lambeau Field Tour si rezervuj pomerne skoro dopredu, lebo počas týždňov, keď sa hrá domáci zápas, sú tieto prehliadky poriadne naplnené a môžeš prepásť príležitosť, že na teba odzadu zakričí Aaron Rodgers, ako ide do šatne, okolo ktorej bude prehliadka prechádzať. Do Packers Hall of Fame musí zájsť každý fanúšikov amerického futbalu. O tom nemá moc ani zmysel písať, to treba zažiť! Viacej informácií nájdete na tomto odkaze: https://www.packershofandtours.com.

Keď už si vo vnútri Lambeau Fieldu, tak môžeš navštíviť 1919 Kitchen & Tap, nakúpiť si kompletné vybavenie Green & Gold v najväčšom Pro Shope spomedzi všetkých profesionálnych tímov v NFL, alebo si odfotiť obriu Lombardi Trophy, ktorá je hneď pred Pro Shopom. Keď nie je GAMEDAY, tak máš parkovisko pred Lambeau Fieldom zadarmo.

OKOLIE LAMBEAU FIELDU – Len samotné okolie Lambeau Fieldu ponúka program na celý deň. Pred átriom si choď skočiť Lambeau Leap a sprav si peknú profilovku na Facebook, pozri si sochy Curlyho Lambeaua a Vinca Lombardiho. Keď už si pred átriom, tak sa pozri smerom na Lombardi Ave a uvidíš slávnu tzv. PACKERS FENCE, a za ňou domček, ktorý vlastní zakladateľ CheeseheadTV Corey Behnke a keď budeš mať šťastie, tak ho tam uvidíš aj so slávnym reportérom Aaronom Naglerom, ako popíjajú a spievajú The Bears Still Suck. Choď sa pozrieť do Titletownu, ktorý je cez cestu. Tam je niekoľko atrakcií a aj ihrisko, na ktorom si môžeš zahrať futbal. Hneď vedľa Lambeau Fieldu medzi LOT 3 a LOT 1 je Johnsonville Tailgate Village, kde varia jedlo a môžeš si tam dať aj pifko, pár metrov ďalej sú tréningové priestory Packers – Don Hutson Center, Ray Nitschke Field, či Clarke Hinkle Field. Keď si v Green Bay počas týždňa v poobedných hodinách, tak môžeš skúsiť svoje šťastie a postaviť sa pred bránu hráčov, personálu, vedenia, či trénerov Packers a čakať tam na nich. Keď tam stojí nejaký fanúšik s fixkou v ruke, tak sa hráči zvyknú zastaviť a rozdať podpisy. To je hneď tá brána, pri tých veľkých schodoch k „Oneida Nation Gate“ na Lot 1. Keď stojíš oproti tým schodom, tak naľavo je vstup na Lambeau Field pre hráčov, či trénerov. V okolí Lambeau Fieldu je aj umiestnených 24 sôch, ktoré oslavujú legendy a históriu Green Bay Packers. Oficiálne sa to volá Walk of Legends a viacej informácii nájdeš na tomto odkaze: https://www.greenbay.com/directory/oneida-nation-walk-of-legends/

ĎALŠIE AKTIVITY – Ak ti to stále nestačí, tak sa môžeš vydať po stopách Green Bay Packers do hlbín mesta a absolvuj tzv. PACKERS HERITAGE TRAIL. Je to taká túra mestom Green Bay, kde je rozmiestnených 15 bronzových pamätných tabúľ, pričom každá jedna z nich sa nachádza na mieste, ktoré má v histórii Packers nezastupiteľné miesto. Môžeš ísť pešo, na bicykli, alebo si zaplatiť sprievodcu a prejsť si túto túru s ním. Viacej informácií nájdeš na tomto odkaze: https://www.packershofandtours.com/explore/heritage-trail

Môžeš sa ísť pozrieť aj na dom Vinca Lombardiho, v ktorom organizoval svoje slávne zábavy, či na dom, v ktorom býval jeho slávny quarterback Bart Starr. Viacej informácii o tom, kde sa jednotlivé domy nachádzajú, nájdeš na tomto odkaze: https://eu.greenbaypressgazette.com/story/news/2018/08/01/packers-legends-take-tour-where-they-lived-green-bay-vince-lombardi-super-bowl/774584002/

Kto by chcel, tak môže ísť navštíviť aj posledné miesto odpočinku zakladateľa Green Bay Packers Curlyho Lambeaua, ktorý je pochovaný na Allouez Cemetery na adrese 2121 Riverside Drive. Ak na cintorín prídeš z Webster Avenue, čo je na druhej strane od Riverside Drive, bude pre teba jednoduchšie nájsť jeho hrob. Na tomto cintoríne je pochovaný aj náš bývalý slávny halfback Tony Canadeo. Určite by si mal pozrieť aj náš starý a slávny štadión – CITY STADIUM, na ktorom Packers hrávali v rokoch 1925-1956. Nachádza sa na 1500 E Walnut St.

GAMEDAY!

Je tu deň zápasu a celý Wisconsin žije futbalom! S parkovaním si veľkú hlavu nerob. Parkovacie miesto určite nájdeš. Miestni za poplatok dovolia ľuďom parkovať na ich záhradách a podobne. Takže parkovacie miesto je to posledné, čo ťa musí trápiť. Klasické tailgate party sa rozbiehajú cca 4 hodinky pred výkopom zápasu. Ak ti môžem odporučiť, tak určite choď na LOT 1 pred Lambeau Fieldom, kde je azda najväčšia tailgate party! Všade hrá hudba, ľudia grilujú, pijú, kecajú o futbale a hrajú rôzne hry. Stretneš tam tých najznámejších fanúšikov Packers ako sú napríklad THE OWNER, FROZEN TUNDRA MAN, ČI ST. VINCE. Ak budeš mať šťastie, tak môžeš stretnúť aj LeRoya Butlera, ktorý sa tam chodí raz za čas pozrieť.

Keď si v Green Bay na zápase po prvý krát, tak odporúčam navštíviť tailgate party v Distillery na druhej strane Don Hutson Centra. Platí sa tam síce vstupné, avšak jedlo máš v cene na systém All-You-Can-Eat, takisto pifká, vždy je tam nejaký bývalý hráč Packers, ktorý sa tam s fanúšikmi fotí a rozdáva podpisy. My sme tak napríklad stretli legendárneho WR Antonia Freemana a.k.a „HE DID WHAT?!“, či lídra v počte nabehaných yardov v histórii Packers – RB Ahmana Greena. Lístky si vieš kúpiť vopred cez Event USA. Ich kamenná predajňa je pár blokov od Lambeau Fieldu, kde si vieš vstupenky aj vyzdvihnúť. Viacej informácii o tejto tailgate nájdeš na tomto odkaze: https://www.eventusa.com/tailgate-party/ .

Ak si v Green Bay po prvý krát, tak odporúčam ísť na Lambeau Field hneď ako sa otvoria brány (3 hodiny pred výkopom). Keď budeš dnu medzi prvými, tak dostaneš to privilégium, že sa môžeš postaviť hneď k tunelu, z ktorého vychádzajú hráči Packers na rozcvičku. Takto pred zápasom si budeš môcť zahádzať loptu s hráčmi Packers, ktorí si v rámci rozcvičky hádžu loptu s fanúšikmi na tribúnach, porobiť si parádne fotky a keď budeš mať šťastie, tak ulovíš aj niekoľko cenných podpisov.

No a potom ti už len zostáva užiť si elektrizujúcu atmosféru LAMBEAU FIELDU A DOMÁCEHO ZÁPASU GREEN BAY PACKERS!