TRADÍCIE

„TÍMOVÁ PRÁCA – TOTO JE GREEN BAY PACKERS. NEROBIA TO PRE INDIVIDUÁLNE ÚSPECHY. ROBIA TO PRETO, LEBO IM JEDEN NA DRUHOM ZÁLEŽÍ,“ VINCE LOMBARDI

Značka Green Bay Packers je založená na vysokých morálnych hodnotách, pričom sa nikdy nezabúda na tradície, ktoré sa dodržiavajú, ako keby boli posvätné. Tradície sa majú udržiavať a máloktorý tím to robí lepšie, než práve Green Bay Packers!

JAZDENIE NA BICYKLOCH 

Keď Packers ešte hrávali na starom „City Stadium“ (1925-1956), tak hráči „pašovali“ miestne deti na svoje zápasy cez zadnú bránu štadiónu, aby si mohli vychutnať atmosféru amerického futbalu. Po tom, čo sa Packers presťahovali na nový Lambeau Field, tak vznikla tradícia, keď hráči počas tréningového kempu vozili deti na bicykloch počas toho, ako išli na tréningové ihrisko. No ale veľa ľudí nevie ako vlastne táto tradícia vznikla. Začalo sa to, keď sa hráči a deti stretávali na parkovisku pri štadióne a vlastne tým ako sa stretávali, tak sa medzi hráčmi a deťmi vytvorilo silné puto. Preto je to tak špeciálne a magické. Tradícia započala už za éry slávneho Lombardiho, no možno ešte aj skorej. Jeden obrázok zachytáva cornerbacka Packers Hanka Gremmingera, jazdiaceho na bicykli s neznámym chlapcom sediacim na zadnom kolese (priložená fotka) počas toho, ako defenzívny end Jim Temp a linebackers Dan Currie išli na tréningové ihrisko.

Wright, vnuk zosnulého Johna Symanka (ktorý hrával za Packers v rokoch 1957-1962) hovorí, že túto fotografiu kúpil od fotografa miestnych novín v roku 1961. S pomocou Toma Aldricha a Pata Forda, znalcov miestnej histórie a Brownovej knižnice a na základe rôznych zdrojov potvrdili, že domy v pozadí Stadium Drive sa tu nachádzali v roku 1961. Fanúšikovia v roku 2014 vyšetrovateľov bicyklovej tradície žiadali, aby overili, či je to pravda. No jediný, kto to mohol oficiálne potvrdiť bol Wright. A to bolo kritické vo vyjasnení ako to vlastne celé bolo. Tom Olson, člen výkonného výboru Green Bay Packers a Mark Daniels, člen výboru komisie Packers do Siene slávy povedali, že na deti jazdiace s hráčmi na bicykloch, počas 60. rokov sa nepamätajú. Ostatní hovorili to isté. Je zaujímavé, že Steve Wright, Jim Grabowski a Bob Hyland si pamätajú hráčov na bicykloch s deťmi, z polovice 60. rokov, ale žiadny iný hráč z počiatku Lombardiho tímu na to nemá žiadnu spomienku. Fanúšikovia, ktorí posielali emaily na túto tému mali nejaké „ústne“ dôkazy, ale nemali žiadne fotky, ktoré by to dosvedčovali. Peter Pisani povedal, že to on bol ten chlapec na fotke a pamätá si, že hráči meškali na tréning, a takto sa chceli vyhnúť pokute.

„Jazdenie na bicykloch sa začalo v okolo roku 1959, pár detí sa vozilo ku ihrisku na bicykloch a pozerali sa na tréning.“ hovorí Larry Luedke, ktorý sa narodil v Green Bay. „Pamätám si, keď Lombardi prevzal v roku 1959 tím… niektorí z nás požičiavali hráčom naše bicykle a my sme behali popri nich.“ hovorí Gary Van Ess, tiež z Green Bay. Niekoľko ďalších uviedlo, že si túto tradíciu pamätajú niekedy z uprostred 60. rokov. Steve Bassewitz z Cedarburgu poskytol neočakávanú, ale určite hodnovernú spomienku. Tvrdil, že tradícia sa zažala dokonca ešte pred začatím tréningového kempu v St. Norbert College, v roku 1958. Vystopoval, že korene tradície siahajú až do Stevents Point, kde Packers trénovali v rokoch 1954-1957. „Postával som v okolí šatní a keď hráči vychádzali, tak používali môj bicykel na vozenie sa a ja som popri nich bežal. Hlavne Fred Cone si veľmi užíval cestu na mojom bicykli,“ spomína. Túto spomienku potvrdilo aj niekoľko ďalších pamätníkov. Až v roku 1970 tradícia jazdenia na bicykloch bola taká, ako ju môžme vidieť dnes. Nedá sa povedať, kedy táto tradícia presne vznikla. No nie je to až také dôležité ako celá pointa tejto tradície. Tou je výnimočný vzťah medzi hráčmi Packers a ich fanúšikmi, čo už trvá viacej než 100 rokov!

LAMBEAU LEAP

„Keď som prišiel do Green Bay, bol som tak nevzdelaný, že som nemal poňatia o Lambeau Leape, ktorým hráči Packers oslavujú skórovaný touchdown a skáču do hľadiska medzi divákov. Všetko to začal LeRoy Butler a hráči naprieč celou ligou sa ho snažia kopírovať. Nebuďte hlupáci. Jediný legitímny Lambeau Leap je ten, ktorý oslavuje Packer na Lambeau Fielde,“ Donald Driver

Lambeau Leap je oslava skórovaného touchdownu hráčov Green Bay Packers na domácom Lambeau Fielde. Po skórovaní touchdownu sa hráč, ktorý skóroval touchdown rozbehne smerom k divákom a následne sa hodí do hľadiska plného vášnivých divákov. Bol to práve legendárny safety LeRoy Butler, kto po prvý krát skočil Lambeau Leap, keď skóroval defenzívny touchdown po laterálnej prihrávke defenzívneho enda Reggieho Whita, v zápase proti Los Angeles Raiders, 26. decembra v roku 1993. A práve v tento deň sa začala jedna z najznámejších tradícií vo svete amerického futbalu!