Vyzerá to tak, že Packers opäť vyhrali jackpot v lotérii!

Naši Green Bay Packers vstupovali do poslednej sezóny bez svojho dlhoročného quarterbacka a žijúcej legendy Aarona Rodgersa. Ten bol vymenený do New Yorku Jets a v Green Bay nám začala nová éra, ktorá nesie krycí názov „láska“. Kormidlo nášho tímu dostal do rúk mladík s menom Jordan Love. Jordana sme draftovali v roku 2020, pričom tri roky sedel a učil sa za majstrom svojho remesla Aarodom.

V roku 2023 sme do sezóny vstupovali s novým quarterbackom a dávkou neistoty, čo teraz bude. Za posledných 15 rokov sme mali na pozícii quarterbacka istotu a do každej jednej sezóny sme išli s tým, že nám tam stojí týpek, s ktorým máme šancu vyhrať každý jeden zápas. Teraz sa nám za centra postavil chalanisko, o ktorom sme počúvali z tréningov pozitívne správy o jeho napredovaní, ale absolútne sme netušili, ako to bude vyzerať, keď bude starting quarterbackom práve on. Bola to skupina ľudí, ktorá mu verila, potom skupina ľudí, ktorá mu neverili a našli sa aj takí, ktorí tvrdli, že to nie je quarterback.

Vyvinulo sa to tak, že Jordan Love je ten princ, na ktorého sme čakali. Naprieč sezónou sa neustále zlepšoval a nevadilo mu ani to, že hádzal loptu na samých nováčikov, alebo druháčikov. Aj napriek početným zraneniam svojich kľúčových ofenzívnych spoluhráčov (Watson vynechal 8 zápasov, Musgrave 6, Jones 6, Bakhtiari odohral jeden zápas), do záveru sezóny neexistujúcemu behovému útoku, do záveru sezóny zle hrajúcej ofenzívnej lajne, a aj napriek zlým výkonom obrany, Love sa s tým dokázal popasovať. Jeho prvá sezóna sa skončila úspechom. Nahádzal 4,159 yardov, 32 touchdownov, 11 interceptions, mal passer rating 96.1 a 4 touchdowny pridal po zemi. V histórii NFL mali len dvaja hráči lepšie čísla vo svojej prvej plnohodnotnej sezóne ako starting quarterback – Patrick Mahomes a Kurt Warner. K tomu doviedol najmladší tím v modernej histórii do playoff, kde na ceste roztrhal Dallas Cowboys a v Divisional Round do poslednej sekundy vzdoroval a môžeme povedať, že prehrával najlepší tohtoročný tím konferencie NFC.

Jordan mal v regular season 5 zápasov, v ktorých mal na svojom konte 3+ passových touchdownov a žiadnu interception. Pridal sa tak ku Lamarovi Jacksonovi a Patrickovi Mahomesovi ako jediným quarterbackom, ktorým sa niečo takéto podarilo vo veku 25 rokov a menej. Jordan tiež v tejto sezóne viedol ligu v počete zápasov, v ktorých hodil 2 a viacej touchdown s 0 interception. Bolo ich 9 a posledný quarterback, ktorý niečo takéto dokázal vo svojej prvej sezóne ako starting quarterback bol Roger Staubach v roku 1971 (50%+ štartov v sezóne).


OPEROVAL S HISTORICKY MLADÝM ÚTOKOM

Green Bay Packers boli skutočne historický tím, čo sa týka vekového priemeru. Jediný tím v modernej histórii NFL, ktorý vstupoval do sezóny s mladšou skupinou ofenzívnych hráčov než naši 2023 Packers boli 2017 Browns, ktorí skončili 0-16. Packers boli v playoff a narobili tam veľkú neplechu. Keď sa pozeráme na Jordanove výkony v tejto sezóne, tak si musíme uvedomiť práve toto. Nemal okolo seba skúsených veteránov. Mal okolo seba mladíkov, ktorých si musel korigovať a svojimi výkononmi im pomáhať. Nie naopak. Nasledujúce číslo je skutočne až ťažko uveriteľné – 86.4% Jordanových yardov v tejto sezóne prišlo po prihrávkach na nováčikov a druháčikov. Zároveň 31 z jeho 32 touchdownových prihrávok išlo na nováčikov a druháčikov, čo je najvyššie číslo v jednej sezóne od roku 1967. Mali sme hneď 6 nováčikov, ktorí v regular season zachytili aspoň jeden touchdown, čo je najvyššie číslo v Super Bowl ére. Keď si dáme dokopy čísla našich pass catching nováčikov, tak stanovili sezónne rekordy NFL v počte nachytaných prihrávok (174) a aj v nachytaných yardoch (2,026) nováčikmi. Keď Jordan hádzal v tejto sezóne loptu na svojich top nováčikov Jaydena Reeda, Luka Musgrava, Tucker Krafta a Dontayvion Wicksa, tak skompletoval 168/238 prihrávok pre 2,081 yardov, 15 touchdownov, 2 interceptions a passer rating 113.4.


NAJLEPŠÍ HRÁČ DRUHEJ POLOVICE SEZÓNY 2023

Úplne bez akejkoľveky dávky prehnanosti môžem argumentovať, že práve Jordan Love bol počas posledných 10 zápasov sezóny vôbec tým najlepším hráčom v celej lige. Jordan tu nahádzal 2,616 yadov (1. miesto), 23 passových touchdownov (1. miesto), 3 interceptions (delené druhé najnižšie číslo), 69.8% skompletovaných prihrávok (3. miesto), 112.1 passer rating (1. miesto) a 23 big time hodov (1. miesto). V posledných 7 zápasoch bol jediným quarterbackom v lige, ktorý nahádzal 1,800+ yardov, 16+ touchdownov, 1 a menej interceptions a percento skompletovaných prihrávok volo v tejto 7-zápasovej sérii 68.0%+. Posledný quarterback, ktorému sa niečo takéto v NFL podarilo bol Aaron Rodgers v roku 2021. Toto sú jeho čísla v decembri a januári počas regular season:

 • 69.4% skompletoavných prihrávok (3. miesto v NFL)
 • 13 touchdownov (1. miesto)
 • 90.7 ofenzívna známka of PFF (1. miesto)
 • 90.3 passová známka of PFF (1. miesto)
 • 15 big time hodov (2. miesto)
 • 0.328 EPA/play (1. miesto)
 • 7.4 CPOE (1. miesto)
 • 53.5% success rat (2. miesto)

V prvej polovici sezóny sa veľa hovorilo o jeho percente skompletovaných prihrávok, ktoré bolo nižšie. Ako som písal aj vtedy, počkajme si na celý obraz. Veľa lôpt mal dropnutých, s mladíkmi nebol úplne zohratý a ešte poriadne nechápali čo majú na ihrisku v NFL robiť, behali zlé routy, atď… Keď sa pozrieme na druhú polku sezóny na rozmedzie weekov 9-18, tak Jordan Love skompletoval 71.8% prihrávok, čo bolo prvé miesto v NFL. Jeho CPOE bolo 5.4%, čo bolo suverénne najlepšie číslo v lige v tomto časovom rozmedzí. Keď si dáme dokopy EPA+CPOE, tak bol na druhom mieste v lige s 0.168. Na prvom bol Dak Prescott (0.183) a na treťom Lamar Jackson (0.127). Táto jeho séria zápasov bola skutočne výnimočná a keď sa pozrieme na tabuľku, ktorá meria efektivitu quarterbackov v rozmedzí weekov 9-18, tak zistíme, že moje tvrdenie skutočnie nie je vôbec nadnesené. Do úvahy sa berú dve štatistické ukazovatele efektivity a to EPA/play (expected points added) a CPOE (completion % above expected). Ako vidíme na grafe, tak jediný quarterback, ktorý dokázal v druhej polke sezóny držať krok s Jordanom bol Dak Prescott.

Taktiež sme veľa toho počúvali o nepresnosti na deep balls. Od weeku 9 sú jeho štatistiky na deep balls nasledujúce:

 • 46 pokusov (3. miesto)
 • 23 skompletovaných lôpt (1. miesto)
 • 50% skompletovaných lôpt (4. miesto)
 • 7 touchdownov (1. miesto)
 • 1 interception
 • 18 big time hodov (1. miesto)
 • 126.4 NFL QB Rating

Keď sa pozrieme na tabuľku tímov v rozmedzí weekov 12-18 tak vidíme, že Packers mali najlepší útok čo sa týka EPA/play:

A keď si to dáme do kontextu celej sezóny, tak v EPA/pass play sme skončili na štvrtom mieste. Podľa DVOA skončili sezónu v celkovom útoku na 6. mieste.

Tu si dajme zopár chuťoviek z decembra a januára:


ZNALOSŤ SYSTÉMU

Jordan Love sa dokázal naučiť útočný systém Matta LaFleura a nemal problém ani s jeho realizáciou. Chápal čo má robiť, poznal svoje ready a dokázal v ňom operovať s veľkou sebadôverou. Keď sa pozrieme na jeho štatistiky počas poslednej sezóny na hodoch do 2.5 sekundy, tak skompletoval 211/292 prihrávok (72.3%) pre 1,681 yardov, 19 touchdownov a 2 interceptions. Chápe tomu, kam má s loptou ísť a nemá žiadny problém hrať v rytme. Dokáže dostávať loptu zo svojej ruky veľmi rýchlo, zbytočne nenaťahuje plays a nespôsobuje negatívne plays dlhým držaním lopty. Plays zbytočne nenaťahuje, dokáže operovať v systéme a rytme a ako vidíme aj na grafe, tak jeho priemerný čas odhodu bol cca 2.8 sekundy. Btw, ten Fields je strašne spomalený… to je až neskutočné.


ATAKOVANIE STREDU IHRISKA & VYHÝBANIE SA CHYBÁM

Sledovať ho bolo skutočne zábavné a bavil som sa jeho futbalom. Mladí QBs sa väčšinou vyhýbaju atakovaniu stredu ihriska, lebo je to veľmi rizikové. Ale tento chalan do tejto skupiny mladých quarterbackov nepatrí ani len náhodou. On si ohromne verí, nemá strach a rozdáva loptu všade po ihrisku. Keď sa pozrieme na jeho ofenzívne EPA na hodoch do stredu ihriska, tak efektívnejší tu bol len Brock Purdy a Jared Goff.

Tu si môžete poztrieť umiestnenia jeho prihrávok v posledných 4 zápasoch regular season. Lopty lietajú skutočne všade.

Mňa osobne veľmi milo prekvapilo to, že Jordan nerobil obrovské množstvo chýb a zlých rozhodnutí, ktoré by smrdeli turnoverom. Jeho rate plays, ktoré smrdeli turnoverom, bol 2.6%. Pre porovnanie, Rodgers, ktorý si dáva na toto obrovitánsky pozor mal v roku 2022 túto štatitiku na úrovni 2.9%. Osobne som očakával, že Jordan bude hrať lepšie ako Rodgers v roku 2022, ale nečakal som, že spraví menej chýb. Keď už som pri tom Rodgersovi, tak mi tu napadla jedna vec. V jeho poslednej sezóne 2022 sme sa tiež začali preberať v druhej polovici sezóny, vtedy to však nebolo vďaka jeho výkonom, ako sme si už mnohokrát ukázali. V sezóne 2023 sme sa opäť začali preberať v druhej polovici sezóny a bolo to vďaka Jordanovi a jeho výkonom. Nuž, posúďte sami. Medzi weekom 9-17 bol Rodgers v roku 2022 na 14. mieste v EPA+CPOE a na 21. mieste v success rate. V rovnakom časovom rozmedzí bol Love v roku 2023 na 3. mieste v EPA+CPOE a na 6. mieste v success rate.


HRA POD TLAKOM & PROTI BLITZU

Veľa sa hovorilo o tom, že ako Jordan dokáže hrať pod tlakom a ako sa dokáže vysporiadať s blitzom a obranami NFL. Nuž, už čosi nám mohol napovedať jeho vôbec prvý štart v NFL, keď Rodgers dostal počas týždňa covid a Jordan ho musel zaskakovať v zápase proti Chiefs na Arrowhead Stadium. V tomto zápase tam na neho posielala obrana Chiefs blitz za blitzom, Jordan dostával hit za hitom, ale on ani raz neukázal nekomfort, neukázal strach, ani raz nesklopil hlavu. Postavil sa a išiel na ďalší snap. 99% mladých quartarbackov by bolo hotových. Aj keď má chlapa pred svojou tvárou, tak nijako nepanikári a zostáva chlandokrvný. Mohli sme to vidieť mnohokrát v tejto sezóne a toto je vlastnosť, ktorá sa naučiť nedá. Musíte ju mať v sebe. Tu len jeden z mnohých takýchto príkladov.

V tejto sezóne bolo vidieť, že Jordan sa učil od majstra. Dokázal pred snapom na základe hard countu odhaľovať zámery obrany a upravovať protekciu a play-calls na základe toho čo videl. Túto jeho schopnosť perfektne demonštruje touchdownový hod na Dontayvion Wicksa v zápase proti Cowboys. Videl, že sú v cover 0 a na outside majú off coverage. Využil svoju kadenciu na to, aby odhalil karty obrany Cowboys a videl odkiaľ pôjde blitz. Zmenil si protekciu, aby si ich plán pokryl. Vedel, že bude musieť spraviť hlbší dropback, aby si získal čas na dlhšiu routu na Wicksa, ktorý bol v súboji 1vs1 bez pomoci safetyho. Wicks Gilmora vykúpal, uvoľnil sa a Jordan ho perfektne našiel.

Chápal obranné koncepty, vedel ako ich má atakovať a to sa odzrkadlilo aj v jeho číslach v hre pod tlakom a proti blitzom:

 • Od weeku 9 pod tlakom skompletoval 49 prihrávok (4. miesto), percento skompletovaných bolo 53.3% (8. miesto), nahádzal 742 yardov (3. miesto), nahádzal 7 touchdownov (1. miesto), hodil 1 interception, mal 11 big time hodov (1. miesto) a QB rating 100.9 (2. miesto).
 • Od weeku 12 mal proti blitzu: 70.2% skompletovaných prihrávok (3. miesto), 1,027 yardov (1. miesto), 8 touchdownov (delené 1. miesto), 10 big time hodov (1. miesto) a 114.6 passer rating (3. miesto)
 • 3. miesto v percente big time hodov pod tlakom (8.1%)
 • Doslova roztrhal no. 1 blitz team v NFL v must win game na ceste (Vikings). Brian Flores ho v tom zápase blitzoval 25-krát na neskutočných 75.8% dropbackov. Jordan skompletoval proti blitzu 70% svojich prihrávok pre 200 yardov, 2 touchdowny a 122.1 QB rating.
 • Doslova roztrhal no. 1 pressure rate tím v playoff zápase na ceste (Cowboys). Proti Cowboys pod tlakom skompletoval 5/7 prihrávok pre 152 yardov a 2 touchdowny. Proti blitzu skompletoval 6/8 prihrávok pre 129 yardov a 2 touchdowny.

Na záver ku hre pod tlakom, Jordan Love bol počas celej regular season jediný quarterback, ktorý mal pod tlakom pozitívnu EPA/play.


HISTORICKÝ DEBUT V PLAYOFF A HRA V ZÁPASOCH O VŠETKO

Keď už som pred chvíľkou načal ten zápas s Cowboys, tak to bol jeho playoff debut, v ktorom rozdrvil historické štatistiky. V tomto zápase skompletoval 16/21 prihrávok pre 272 yardov a 3 touchdowny. Na svojich dropbackoch mal priemerne +1.05 EPA/dropback, čo je 6. najvyššie číslo v jednom zápase, odkedy Next Gen Stats počítajú túto štatistiku. Jeho EPA/play boli 1.13, celkové EPA boli 24.9, priemerná hĺbka targetu 11.1 yardov a CPOE 13.1%. To sú šialené čísla. Keď sa pozrieme na azda najlepší Rodgersov zápas v playoff proti Falcons v roku 2011, tak jeho EPA/play boli 0.81, priemerná hĺbka targetu bola 6.7 yardov a CPOE 18.9%. V tomto zápase sme mali pass offense DVOA na úrovni 190%, čo je najvyššia passová offense DVOA v jednom zápase v celej histórii Green Bay Packers. Keď sa pozrieme historicky na všetkých quarterbackov v play off od roku 2000, ktorí mali na svojom konte apoň 20 dropbackov v zápase, tak Jordan Love má najvyššie EPA/play spomedzi všetkých. Na druhom mieste je Peyton Manning z roku 2003 v zápase proti Broncos (+1.09) a na treťom mieste je Ben Roethlisberger z roku 2005 v zápase proti Bengals (+1.00). A tiež aby sa nezabudlo, jeho Total QBR (quarterback rating) bol 99.3, čo je najvyšší Total QBR v histórii postseason zápasov. Packers sa zároveň stali jediným tímom v histórii NFL postseason, ktorý skóroval +48 bodov, získal celkovo +400 yardov, mal 0 turnoverov a 0 sackov. Toto Jordan dokázal proti TOP 5 obrane v lige s najmladšou skupinou pass catcherov v NFL.

Posledný zápas regular season proti Bears a zápas proti Cowboys boli pre nás de facto eliminačné zápasy. Jordan v týchto zápasoch doručil perfektné výkony. Na tretích downoch bol takmer bezchybný. Skompletoval 11/14 prihrávok (jeden drop) – upravené percento skompletovaných prihrávok je 85.7%, nahádzal 138 yardov, mal rating 147.3, hodil 3 touchdowny a získal 11 first downov. Inak v roku 2023 bol Jordan Love na 3. a 4. downoch v EPA/play na 9. mieste. Pre porovnanie, Aaron Rodgers bol v roku 2022 na 3. a 4. downoch v EPA/play na 33. mieste. Tu sa pozrite na tieto jeho spomínané tretie downy:

Posledné dva zápasy regular season boli prakticky zápasmi play off, kde sme museli vyhrať a všetko bolo v hre. Jordan v týchto zápasoch skompletoval 78.5% prihrávok pre 572 yardov, 5 touchdownov a 0 interception.


MANIPULÁCIA OBRANY

Videli sme od neho aj chutoťovky, kde očami manipuloval safeties, alebo linebackerov, aby si otvoril priestor na prihrávku na svoj cieľ. S očami dokáže výborne pracovať. Nie je to ten quarterback, ktorý bude čumieť na svojho receivera a čakať kým sa uvoľní. On mu pomôže uvoľniť sa. Tu máte jednu chuťovečku zo zápasu s Bucs, kde očami oklamal skúseného Lavonte Davida a hodil no look pass na Wicksa. A pridám ešte jedno z jeho prvého zápasu sezóny proti Bears. Pohľadom doprava zmrazil oboch obrancov v strede, Reed pomedzi nich bežal doľava a lopta bola doručená.


PRIESTOR NA ZLEPŠENIE

Čo by som mohol Jordanovi vytknúť? Je tu niekoľko vecí, ktoré prakticky idú ruka v ruke. Jordan Love má skvelú ruku, dokáže hodiž každú jednu loptu do akejkoľvek vzdialenosti a miesta na ihrisku. Jeho talent a sila v ruke je nesporná. Pod týmto odstavcom je video z jedného jeho hodu, kde len tak na pohoďáka hodil loptu +60 yardov vzduchom a potom jeho hod za behu krížom cez stred ihriska priamo do rúk Romeo Doubsa, ktorý loptu nedokázal udržať. Proste u Jordana nie je žiadny problém ohľadom sily a talentu v ruke. Problémy pri ňom nastávajú v dvoch prípadoch. Prvý je ten, že niekedy verí až moc svojej ruke a zabudne na prácu nôh pri odhode a loptu odhadzuje nie z ideálneho postavenia. Áno, Jordan dokáže loptu hádzať prakticky z každého uhlu a postavenia, ale proste niekedy jednoduchý hod nedopadne najlepšie kvôli tomu, že proste zabudol na nohy. Pri deep balls zvykne mať problém s tým, že dá do toho hodu „príliš veľa vzduchu“ a lopta dlho letí. Tento problém nastáva pri tom, keď sa snaží viacej „mieriť“, než aby to pocitovo proste hodil, alebo ako to volá Matt LaFleur „Let it rip“. Druhý je ten, že verí až moc svojej ruke a na základe toho spraví zlé rozhodnutie. Jordan má obrovské sebavedomie, na ihrisku si verí a to je skutočne vidieť pri každej play. Niekedy však loptu až príliš nasilu chce niekde natlačiť, keď ju tam natlačiť nemusí. Stačí ju odhodiť do outu a ísť na ďalší down. Obidve tieto veci sú coachovateľné a napraviteľné. Jordan sa v nich bude zlepšovať aj pribúdajúcimi skúsenosťami a zápasmi. Nie je to niečo, čo by ma brutálne znepokojovalo. A to aj vďaka faktu, že som videl skutočne každý jeden Jordanov snap od jeho druhého roku na college. Sledujem jeho napredovanie detailne a vždy vidím ako sa v niečom zlepšuje. Pracuje na sebe a je to vidieť.


LÍDER TÍMU

Zároveň na ihrisku sa nenechá ničím rozhodiť. Spraví chybu? Hodí škaredú interception? Dropne mu niekto prihrávku? Zabehne mu niekto zlú routu? Poserie niekto protection? Jordan zostane chladnokrvný, v pohode, nerozhodí ho to, povzbudí chalanov, že ideme ďalej a na ďalšej play hodí brutálnu loptu. Nenechá sa ovplyvniť predchádzajúcou zlou hrou a hrá ďalej. Nikdy ho nevidíte triasť sa. Vždy sa sústredí na 110% a je pripravený. Môžete to vidieť v jeho očiach. Túto jeho vlasnosť milujem a neskutočne obdivujem. Bol ukážkovým lídrom celého tímu a to ako na, tak aj mimo ihriska. Dvakrát si pozval ofenzívnych skill hráčov ku sebe domov na večeru. Boli to utorky, keď v NFL je zvyčajne deň voľna. A so svojimi receiverami, či tight endami pozerali spolu film, aby lepšie pochopili čo každý z nich vidí a ako Love chce aby reagovali v jednotlivých situáciách. Zároveň každý štvrtok mala ofenzívna lajna spoločne s QBs večeru, chodili do rôznych reštaurácií a Jordan tam bol vždy. Jon Runyan o ňom povedal, že práve Jordanov kľud počas zápasov im ohromne pomohol. Že keď dostal hit alebo bol sackovaný, tak to nevadilo, postavil sa a išlo sa na ďalšiu play. Hovoril o tom, že Jordan tam bol pre chalanov, záleží mu na nich a spraví všetko preto, aby ste boli úspešní. Tréner receiverov Jason Vrable pripomenul, že niekedy keď receiver dropol loptu, tak Jordan bol pri ňom prvý, dal mu ruku okolo ramena a povedal mu, že sa tým nemá trápiť a že lopta na neho priletí znova. Toto sú momenty v podaní lídra tímu, ktoré robia rozdiel a budujú sebaistotu. Spoluhráči Jordana milujú, na ihrisku za neho bojujú a je to cítiť, vidieť a počuť. Ako na ihrisku, tak aj mimo ihriska je Jordan ten správny chlap pre túto prácu.

Krásne to povedal po zápase so Chicagom Bears na konci regular season Wayne Larrivee:

„V tom, čo mnohí volali rokom prestavby v Green Bay a po tom všetkom, po dlhej sezóne, po vzostupoch a pádoch, na konci dňa to bolo o budúcnosti, však? Nuž, pre tento tím Packers, v tento deň v Green Bay, je budúcnosť teraz!“