Tie najväčšie zaujímavosti zo základnej časti Green Bay Packers!

Pred začiatkom tejto sezóny by ste našli len veľmi málo ľudí, ktorí by vám povedali, že Packers budú najlepším tímom v konferencii NFC. Na hlavu generálneho manažéra Briana Gutekunsta sa zosypala lavína kritiky, že nič nespravil vo free agency, úplne pokašľal draft a tým zabil akúkoľvek šancu na ďalší úspech Aarona Rodgers v drese green & gold. Ako sa však opäť raz potvrdilo, Gutey veľmi dobre vie čo robí a pre niečo tam je on, a nie my. Bilancia 13-3 a prvé miesto v NFC hovorí samo za seba. Myslím si, že keď prehlásim, že máme v našom tíme COTY (LaFleur), MVP (Rodgers), OPOY (Adams) a DPOY (Alexander), tak nebudem ďaleko od pravdy.

Túto dekádu sme zakončili s celkovou víťaznou bilanciou, čo znamená, že je to už naša 7. dekáda s pozitívnou bilanciou. To je najlepšie číslo v histórii NFL. Na druhom mieste sú Bears (4) a za nimi Steelers (4), Chiefs (3) a Washington (3). A ak by mi niekto chcel tvrdiť, že to je len kvôli tomu, že sme tu už cez 100 rokokov, tak keď si to dáme do percent v pomere so životnosťou tímu, tak pri našom mene svieti 70%. Steelers majú 50%, Chiefs 50%, Bears 40%, Dolphins 40% a Patriots 30%. A aby som nezabudol, tak Cardinals, ktorí sú ešte starší než my, tak ich percento je 0. Toto podčiarkuje fakt, že úspešnejší tím v histórii NFL proste neexistuje.

Keď sa pozrieme na túto sezónu, tak sa mi najviac páčia reakcie ľudí, ktorí hovoria, že Packers mali najslabší los, nič poriadne neukázali a blá, blá, blá. Ale no že pozrime sa na bilanciu NFC proti tímom, ktoré tento rok postúpili do playoff:

 • Packers: 4-2
 • Rams: 4-2
 • Saints: 3-2
 • Seahawks: 2-2
 • Futbalisti: 1-4
 • Buccaneers: 1-5
 • Bears: 1-6

Takže áno, Packers rozhodne nič v základnej časti neukázali 😛 Naša najhoršia prehra prišla práve proti Bucs, no aj napriek tejto prehre máme v zápasoch proti playoff tímom bodový rozdiel +37. Keď sa pozrieme na celú NFL, tak len Chiefs majú lepšiu bilanciu proti playoff tímom v tejto sezóne 4-0.

Matt LaFleur je našim trénerom dva roky a stále ťahá sériu, keď ešte ani raz neprehral dva zápasy po sebe. Je isté, že v tejto sezóne sa táto šnúra nepretrhne a uvidíme, ako dlho ešte vydrží!


GOLD ZONE A SITUAČNÝ FUTBAL

V Green Bay všetci milujeme zlato! Náš útok bol dominantnou jednotkou pokiaľ sa jedná o skórovanie touchdownov v red zone, ktorú my vlastne voláme gold zone (už ste si na to mohli zvyknúť). Situačný futbal je ten futbal, ktorý vám vyhráva zápasy a útok Packers je v ňom sakramentsky dobrý (pfuj, pfuj, pfuj). Keď sme sa už dostali do gold zone, tak sme skórovali touchdown v 48/60 prípadov, čo je 80% a v tejto štatistike kráľujeme celej NFL. A to nie len tak hocijako. Táto naša úspešnosť je vôbec tá najvyššia v NFL za posledných 40 rokov! Keď sa pozrieme na oficiálne ligové štatistiky, tak tie sa začali počítať v roku 1999 a doposiaľ najlepším číslom bolo 78.8% Kansasu City z roku 2003. Pre porovnanie, minulý rok bola naša úspešnosť v tejto hernej činnosti 64.0%. Keď sa v gold zone zameriame výhradne len na Rodgersa, tak ten tu hodil 35 touchdownov, pričom na druhú stranu tu mal za celú sezónu len 23 neskompletovaných prihrávok.

Okrem premieňania príležitostí v red zone je ďalším kľúčovým situačným ukazovateľom hra na tretích downoch. Tu sme skončili na druhom mieste v celej lige s úspešnosťou 49.4%. Aj tu prišlo drastické zlepšenie, keď v minulej sezóne sme boli v tejto hernej činnosti na 23. mieste s 36.0%.

O našej obrovskej efektivite svedčia aj dve ďalšie neuveriteľné štatistiky. WR Davante Adams zachytil celkovo 18 touchdownov, čo je viacej, než Mason Crosby premenil field goalov (16). A to nie je spôsobené tým, že by bol Mason taký zlý. To vôbec nie. On premenil všetkých 16/16 field goalov, ktoré v tejto sezóne kopal. Ide o to, že vďaka našej útočnej produkcii sme mu nedali priestor na vyššie číslo. A teraz na to ďalšie číslo. Aaron Rodgers hodil 48 touchdownových prihrávok, čo je vyššie číslo, než mal punter JK Scott puntov (46). Vďaka tomuto sa Packers stali len štvrtým tímom v histórii NFL, ktorý má viacej passových touchdownov než puntov v jednej sezóne. Nenašiel som už štatistiku ako to je v prípade kombinácie puntov a field goalov, ale veľmi silne si myslím, že niečo takéto sa v histórii NFL ešte nikdy nestalo.


ÚTOČNÁ MAŠINÉRIA

Nášmu útoku sa podarilo skórovať 30 a viacej bodov v 12 rôznych zápasoch a tím Matta LaFleura mal toľko zápasov s +40 skórovanými bodmi ako zápasov, v ktorých sme dali menej ako 30 bodov (4). Plus k tomu sme boli len raz v tejto sezóne udržaní pod 20 skórovaných bodov. Na základe týchto výsledkov sme priemerne skórovali 31.8 bodov na zápas, čo je najvyššie číslo v NFL. Celkovo sme skórovali 509 bodov, čo je druhé najvyššie číslo v histórii našej franchise. Pre porovnanie, v minulej sezóne sme mali priemer skórovaných bodov na zápas 23.5.

Keď sa pozeráme na Rodgersovu distribúciu touchdownových prihrávok, tak hneď 11 rôznych hráčov si pripísalo na svoje konto aspoň jednu zachytenú touchdownovú prihrávku: Adams (18), Tonyan (11), MVS (6), Lazard (3), Lewis (3), Jones (2), Williams (1), EQ (1), Taylor (1), Sternberger (1) a Dafney (1).

Aj keď mal MVS niekoľko škaredých dropov, tak spomedzi všetkých kvalifikovaných NFL hráčov vedie celú ligu v priemerných yardoch na jeden catch (20.9 yardov). Zachytil celkovo 33 prihrávok pre 620 yardov. Zároveň je na delenom prvom mieste v počte catchov pre 40 a viacej yardov (6) a pri svojich 6 touchdownoch mal priemer na jeden catch 43.7 yardov.

Mohutne sa darilo aj tight endovi Robertovi Tonyanovi. Ten premenil 71.18% svojich targetov do touchdownu alebo prvého downu. To je najlepšie číslo v histórii Packers počas jednej sezóny (min. 50 targetov). A ďalšia zaujímavosť, Big Bob je jediným hráčom v tejto sezóne, ktorý má na svojom konte +50 zachytených prihrávok a k tomu nemá pri svojom mene ani jeden jediný drop.


MVP alebo TRÉNER ROKU?

Nechápem, nechápem, nechápem. Čo sa to s Aaronom stalo? V minulej sezóne tvrdohlavý a zatrpknutý starší pán, ktorý si chcel stále robiť svoje, odmietal pristupovať k checkdownom, na play-actions bol otrasný, jeho hodené lopty neboli najpresnejšie a prepisoval historické zápisy NFL v počte odhodov lopty za postrannú čiaru. Všetko nasvedčovalo tomu, že už má najlepšie roky za sebou a už to s ním pôjde len smerom nadol. Ani v tom najkrajšom sne by mi nenapadlo, že všetky tieto veci, ktoré som vymenoval pozmení a to na takú úroveň, že bude hrať životný futbal. Za mňa má na to vplyv jeden kľúčový faktor a to, že sa prispôsobil „QB friendly“ systému, ktorý vyznáva Matt LaFleur. Myslím si, že je očividné, že si Aaron s Mattom sadli, ruku k dielu priložil Nathaniel Hackett s Lukeom Getsym a vznikol z toho azda najlepší útok NFL v tejto sezóne. A to aj napriek predsezónnym rečiam a blábolám.

 • Aaron Rodgers stanovil nový tímový rekord v pošte nahádzaných touchdownov (48) a v celkovom počte touchdownov (51) v jednej sezóne. Tri pridal po svojich.
 • V siedmich rôznych zápasoch mal 4 touchdownové prihrávky, čo je tretie najvyššie číslo v histórii NFL.
 • Mal 14 zápasov s passer ratingom vyšším ako 100, čo je najvyššie číslo v histórii NFL.
 • Mal 12 zápasov s aspoň 3 passovými TDs a passer ratingom aspoň 100, čo je najvyššie číslo v histórii NFL.
 • Mal 10 zápasov, v ktorých hodil aspoň 3 touchdownové prihrávky bez interception, čo je najvyššie číslo v histórii NFL
 • Skompletoval 70.7% svojich prihrávok, čo je najvyššie číslo v tejto sezóne.
 • Zakončil sezónu s passer ratingom 121.5, čím sa dostal na druhé miesto v historických tabuľkách. Pred ním je len on sám s passer ratingom 122.5 z roku 2011.
 • V histórii NFL (Super Bowl éra) boli doposiaľ len dvaja QBs, ktorí v jednom roku viedli ligu v % skompletovaných prihrávok, % TD, % INT – Steve Young (1992) a Aaron Rodgers (2020)

Minulý rok sa Rodgersovi v decembri veľmi nedarilo a boli tu obavy, že ho to dobehne aj v tejto sezóne. No namiesto toho bol v rozmedzí weekov 9-17 najefektívnejším QB v celej lige!

Obrázok

Ako som už načrtol, tak obrovské zlepšenie možno badať pri play-actions. Rodgers v tejto sezóne na play-actions hodil 21 touchdownov a ani jednu interception. To je najvyššie číslo touchdownov po play-action bez interception od roku 2006. Vďaka tomuto sa stal v tejto sezóne jediným quarterbackom, ktorý na play-actions nehodil ani jednu interception. Pre porovnanie, v minulej sezóne hodil po play-actions len 4 touchdowny a 1 interception.

Obrovský rozdiel bol aj v tom, že sa Rodgers zbavil svojich starých zvykov držať loptu príliš dlho, hľadať na každej play nejakú big play. Naučil sa radšej pristupovať k checkdownom a v konečnom dôsledku to znamenalo mnoho. Namiesto 2nd&10 po odhode do outu to bolo napríklad 2nd&4, lebo to zhodil na running backa, ktorý získal pár yardov a už sme boli v situačnej výhode. Krásne to bolo vidieť aj v poslednom zápase s Bears. Pri tejto play by starý Rodgers scrambloval ku pravej sideline. Avšak „nový“ Rodgers to radšej zhodil na running backa. Plus keď tento checkdown trafíte tak ako máte, tak má hráč šancu na získanie yardov po zachytení a to sa stalo aj v tomto konkrétnom príklade. Jones dostal príležitosť a získal first down. Je to maličkosť, ktorá v konečnom dôsledku znamená výhodu pre náš útok.

Keď si to zosumarizujeme, tak Rodgers v tejto sezóne z pocketu scrambloval len 26-krát. V jeho MVP sezóne z roku 2011, bolo toto číslo na úrovni 51 scramblov a v roku 2010 52. Už to nie je najmladší Rodgers, kedy sa môže spoliehať na svoje nohy a toto je jeden z obrovských rozdielov, ktoré prišli v porovnaní s minulou sezónou.

Rodgersovi pomohlo aj to, že sa do Titletownu vrátila rovnováha. Už Rodgers nerobí za zápas 50 dropbackov, na ktorých nahádže 400 yardov. V tejto sezóne sme viedli celú ligu v počte drivov, ktoré trvali nad 5 minút a to vďaka našej filozofii behu. Bývalý tréner Mike McCarthy vyznával pass-heavy offense a tým bol na Rodgers vyvíjaný veľký tlak, aby dokázal hýbať s loptou. Keď bol McCarthy u nás poslednú sezónu, tak náš útok bol na 32. mieste v % behov a v behoch na 1st&10. Keď prišiel ku nám LaFleur, tak sa to trošku zmenilo. V jeho prvej sezóne sme boli v oboch kategóriách na 15. mieste, ale v tejto sezóne sme už boli na 7. mieste, pokiaľ hovoríme o celkovom % behov a v behoch za situácie 1st&10. Toto je veľký dôvod, prečo bol Rodgers tak efektívny na play-actions.

Veľký podiel na úspešnosti behovej hry má Aaron Jones. Ten má aktuálne na svojom konte 4.8 skórovaných bodov na jeden zápas, čo je tretie najlepšie číslo v histórii Green Bay Packers. Pred ním je len legendárny Paul Hornung a Don Hutson. Zároveň sa pridal k Jimovi Taylorovi ako jediní dvaja hráči v histórii Packers, ktorí dosiahli na +3,000 celkových yardov a +30 touchdownov v rozmedzí dvoch sezón. K tomu sa Jones stal len druhým hráčom v histórii NFL, ktorý má 3,000 nabehaných yardov, 35 nabehaných touchdownov a priemer 5.0 yardov na jeden beh počas svojich prvých štyroch sezón. Pridal sa k legendárnemu Jimovi Brownovi. A to si ešte zoberme do úvahy, že Jones bol v tejto sezóne na ihrisku pri 52% ofenzívnych snapov a nie je to ťažný kôň, ktorý hrá každý jeden snap.

Štvrtý faktor, ktorý stojí za našim ofenzívnym úspechom sú schémy nášho útočného trojlístku LaFleur-Hackett-Getsy. Rodgers veľmi často v tejto sezóne hovoril o tom, že ešte nikdy vo svojej kariére nezažil, aby hráči behali po ihrisku úplne voľní. Tieto jeho slová podčiarkuje fakt, že v tejto sezóne len 11.2% jeho prihrávok letelo do tesných okienok, čo je druhé najnižšie číslo v NFL. Čiže ak niekto spochybňuje Rodgersove ocenenie MVP na základe systému v ktorom hrá, tak musí jednoznačne udeliť titul trénera tejto sezóny Mattovi LaFleurovi. Ten s týmto tímom odviedol v základnej časti fenomenálnu prácu a ako môžete vidieť, tak tím pod jeho vedením napreduje a v tejto sezóne zaznamenal v kľúčových útočných situáciach obrovské zlepšenia a bol azda tým najlepším útokom v NFL, čo sa týka základnej časti v tejto sezóne. Viem, že to možno odo mňa bude znieť somársky, lebo fandím Packers, ale LaFleur je pre mňa osobne trénerom roku. Dokázal postaviť útok tak, aby obmedzil vplyv Rodgersovho vyššie veku a vybudoval mu priaznivé prostredie, v ktorom môže operovať na kvalitnej úrovni. Začali sa používať pre-snap motions, bunch formácie, RPOs, horizontálne passové koncepty, diverzita personnelov a spoľahnutie sa na behovú hru. Toto sú všetko faktory, ktoré život vášho quarterbacka uľahčujú, dostanú ho do pozície, kde môže byť efektívny a Rodgers už musel využívať „len“ svoje skúsenosti a talent, ktorým disponuje. Dokopy to dalo údernú útočnú mašinériu. Veľa sa hovorí o tom, že tréner by mal byť schopný prispôsobiť playbook potrebám hráčov a podľa mňa to v tejto sezóne nikto v NFL neodviedol lepšie, než práve LaFleur.


OFENZÍVNY HRÁČ ROKU

115 zachytených prihrávok a 18 touchdownov. Toto sa v histórii NFL nepodarilo žiadnemu inému wide receiverovi, len Davante Adamsovi. A nezabudnime, že to ešte vynechal 2.5 zápasu. Jeho 18 touchdownov je tretie najvyššie číslo v histórii NFL a to len za Randym Mossom (23 v rok 2007) a Jerry Riceovi (22 v roku 1987). V posledných 60 zápasoch Adams chytil 52 touchdownov a tu je zoznam hráčov v histórii NFL, ktorí dokázali zachytiť aspoň 52 touchdownov v rozmedzí 60 zápasov: Jerry Rice, Don Hutson, Lance Alworth (AFL), Terrell Owens, Randy Moss a Davante Adams. A keď sa pozrieme na najviac zachytených touchdownov za posledných 5 sezóne, tak na prvom mieste je Adams (58) a na druhom je Tyreek Hill (47).

Keď som pri Aaronovi spomenul to zlepšené umiestnenie jeho lôpt, tak tento faktor sa naplno prejavil v Adamsových získaných yardoch po zachytení prihrávky. Tejto štatistike spomedzi všetkých wide receiverov kráľuje a to s číslom 584 yardov.

Davante Adams prelomil tímový rekord Sterlinga Sharpea v počte nachytaných prihrávok za sezónu a vyrovnal jeho rekord v počte touchdownov v jednej sezóne. Adams vynechal takmer tri zápasy a aj s vysokým percentom behov stále dokázal vyprodukovať takéto čísla. Ako to dokázal? V našom útoku veľmi často využívame RPO (run-pass option) a to v 17.7% prípadov, pričom len Chiefs hrajú RPOs častejšie. No a Adams vedie celú NFL v chytaní práve po RPOs – 29 zachytených prihrávok pre 200 yardov a 5 touchdownov. Musíme však rozoznávať hneď niekoľko rozdielnych RPOs. V prvom rade je to play-dizajn, kedy sa behové a passové elementy sformujú do jedného konceptu, ktorý sa sústredí na rozhodnutia hráčov PO snape. Ak obranca smeruje k bráneniu behu, QB hádže prihrávku. Ak je obranca nerozhodný, alebo hrá pomaly, tak QB loptu predá runnerovi. Potom ostatné RPOs sa rozhodnú ešte PRED snapom. Tu si to vyžaduje QB, ktorý dokáže pred snapom prečítať úmysel, alebo hĺbku postavenia obrancov a na základe toho sa rozhodne, či to bude prihrávka, alebo beh. Tento koncept rozvinul práve náš bývalý QB Brett Favre v polovici prvých desiatich rokov tohto storočia (jeho spojenie s Donaldom Driverom). Tu je k tomu krásne video od Bena Fennella.


OBRANA SA KU KONCU ZÁKLADNEJ ČASTI VYTIAHLA

Úvod sezóny vyzeral tak, že sa toho v obrane veľa nezlepšilo, práve naopak. Na začiatku sezóny bolo našou najväčšou slabinou bránenie red zóny. Vo weeku 14 sme pustili tri touchdowny zo štyroch návštev red zóny a v tom momente sme boli na otrasnom 28. mieste so 67.5%. Avšak v posledných troch zápasoch sa naša obrana v red zone prebrala. Proti Panthers to bolo 1/5, proti Titans 1/2 a proti Bears 1/5. To je dokopy 3/12 a vďaka tejto šnúre sme sa vyšvihli na celkové ôsme miesto s 57.7%.

Veľa sa toho hovorí o našej behovej obrane, že aká je otrasná a že nikoho nedokáže udržať. Avšak v posledných piatich zápasoch sme ani raz nepustili jednému hráčovi 100 a viacej nabehaných yardov. Obrana proti behu sa skutočne ku koncu základnej časti zlepšila a to je pre nás pozitívne. Obrana smeruje v ten najdôležitejší čas tým správnym smerom.

Keď sa pozrieme na celkové čísla našej obrany, tak v počte pustených yardov na zápas skončila na 9. mieste (334.0). To je vôbec po prvýkrát, čo sme v tejto štatistike skončili v TOP 10 od sezóny 2010, kedy sme vyhrali Super Bowl. Keď sa pozeráme na EPA/play, tak sme základnú časť zakončili na 12. mieste a keď bola šanca na výhru medzi 10-90%, tak sme boli na 7. mieste. Od weeku 8 sme v EPA/play na 5. mieste v celej NFL. Keď sa na to pozrieme ako na celok, tak toto sú legitímne veľmi dobré čísla.

Za našim koncosezónnym zlepšením v obrane stojí aj to, že sme sa dokázali prebrať vo vyvíjaní tlaku na quarterbacka. Rashan Gary si vyslúžil viacej priestoru na ihrisku na úkor Prestona a využil ho naplno. Ako som už načrtol v review zápasu Bears, Gary bol podľa mňa v posledných troch zápasoch základnej časti našim najkomplexnejším outside linebackerom. Keď sa na to pozrieme rečou čísel, tak takto vyzerali počty tlakov našej top 3ky:

 • Prvých 8 weekov – Zee (23), Gary (11), Preston (10)
 • Posledných 8 weekov – Zee (28), Gary (28), Preston (16)

JAIRE ISLAND

Náš cornerback Jaire Alexander pred sezónou tvrdil, že je elitný corner/All-Pro corner. Tieto jeho slová nezostali len nejakými hrdinskými a on ich naplnil do poslednej bodky. Jaire pustil v tejto sezóne len 4.8 yardov na jeden pokus do svojej coverage a zaradil sa medzi elitných cornerbackov súčasnej NFL. Som toho názoru, že v súčasnej NFL musíme veľmi opatrne zachádzať zo slovom „shutdown“ cornerback. Zastávam názor, že takýto corner pakticky neexistuje, ale ak sa niekto k tomuto označeniu približuje, tak je to práve Jaire. Toto sú čísla súperových WR1 počas tejto sezóny proti Jairovi:

 • 29 targetov
 • 14 pustených prihrávok
 • 143 yardov
 • Mená vrátane Thielena, Ridleyho, Evansa, Jeffersona, Fullera, či Robinsona.

Túto jeho štatistiku trošku kazí hneď prvý week, kde pustil dlhý touchdown Adamovi Thielenovi (aj keď mal pri tej play perfektnú coverage, tak tam Cousins vytiahol milimetrový hod, s ktorým sa fakt nič nedalo robiť). Tu je tabuľka jeho výkonov proti WR1:


OFENZÍVNA LAJNA

Pred touto sezónou som sa pomerne o našu OL obával a to najmä na pozícii ofenzívneho tackla. Ale ako sa nakoniec ukázalo, tak azda OL je našou najhlbšou jednotkou na súpiske. Pred sezónou sa podpísal RT Rick Wagner, Bryan Bulaga odišiel a väčšina expertov hovorila o tom, že hra OL upadne. Opak je však pravdou. Tá hrala v základnej časti vo veľkej fazóne a kľudne ju môžeme označiť za najlepšiu ofenzívnu lajnu v lige. A čo je ešte obdivuhodnejšie, tak to aj napriek početným zraneniam. Hneď v prvom zápase sezóny sa nám na celú sezónu zranil starting RG Lane Taylor a teraz aj LT David Bakhtiari. Počas sezóny museli zápasy vynechať nasledovní hráči: Bakhtiari, Turner, Wagner, či Linsley, pričom Bak už žiaľ dohral… Aj napriek týmto rošcadám naša OL podľa Pro Football Reference pustila v tejto sezóne len 81 tlakov na quarterbacka, čo je najlepšie percento v celej NFL (14.2%).

Ja sa musím veľmi silno ospravedlniť Billymu Turnerovi. Minulú sezónu nemal dobrú, hovoril som o ňom veľmi negatívne a mal som ho ako kandidáta na cut pred touto sezónou. Podľa mňa bral príliš veľa peňazí za to, čo ponúkal na oplátku na ihrisku. Billy, skutočne prepáč, bol som sprostý degeš. A prepáč aj Gutey, že som tento tvoj podpis tak silno spochybňoval. Nebyť Billyho, tak si dovolím tvrdiť, že nie sme tam, kde sme teraz a aj on si zaslúži každý jeden cent, ktorý mu platíme. Dokáže hrať takmer všade v OL a pre nás ja takmer nedoceniteľný. Fakt, že dokázal za pochodu meniť stranu OL a a odohrať tam kvalitný zápas, to je fakt cheeseheada dole. Tu je porovnanie jeho hry v roku 2019 a v tejto sezóne:

 • 2019: Odohral 1,229 snapov na RG a 4 snapy na LT/LG/RT. Boli mu hodené 2 flagy, pustil 9 sackov a 52 tlakov na quarterbacka pri 764 pass-blocking snapoch
 • 2020: Odohral 221 snapov na LT, 246 snapov na RG a 427 snapov na RT. Boli mu hodené tri flagy, pustil 2 sacky a 25 tlakov na quarterbacka pri 524 pass-blocking snapoch. Plus je najlepší ofenzívny tackle podľa win rate štatistiky ESPN (meria ako často OT dokáže udržať svoj blok minimálne 2.5 sekundy) v celej NFL.