Fenomén posledných dní a jeho vysvetlenie

Dnes tu máme tému, ktorá sa síce Green Bay Packers netýka, avšak v posledných dňoch motá hlavu mnohým fanúšikom futbalu. Hill podpísal na $140M, voidable year… Čo to do prdele má znamenať? Takto asi vyzerajú myšlienkové pochody mnohých bežných fanúšikov. Rozhodol som sa, že vám túto tému trošku spracujem a odhalím ďalšie tajomstvo okolo salary capu. Finančná stránka NFL je skutočne zaujímavá a oplatí sa o ňu zaujímať. Zrazu máte na futbal úplne iný pohľad. Ja som sa osobne v posledných dvoch rokoch začal viacej zaujímať o finančnú stránku NFL a som veľmi rád, že mnohí z vás sa pomaličky na tieto témy chytajú a na našom Discorde sa už vieme baviť aj o komplikovaných číslach. Dovolím si tvrdiť, že finančná stránka NFL má rovnaké kúzlo ako hra samotná. Ak aj tento článok pritiahne k tejto téme viacej ľudí, tak budem len rád! Poďme teda na tie voidable years!

ČO TO JE?

VOIDABLE YEARS – V jednoduchosti povedané, sú to roky kontraktu, ktoré sú automaticky neplatné (anglicky void) a to v určitom dátume. Zvyčajne to býva prvý deň nového ligového roka, ktorý už tradične býva v marci. Tímy využívajú tento mechanizmus na to, aby sa dokázali vyhrabať z problémov ohľadom salary capu. Je to cesta, ako sa dá rozložiť podpisový bonus do viacerých rokov, pričom v skutočnosti sa hráčovi dáva len jednoročný kontrakt (alebo iná krátka doba).

Ako sme si už vysvetlili v mojom predošlom článku o salary cape, tak aj tu treba pochopiť fakt, že podpisový bonus sa vypláca dopredu, čiže hráč dostane svoje peniaze skorej, ale cap hit (ako to volám ja účtovníctvo okolo salary capu) sa môže rovnomerne rozložiť naprieč dĺžkou kontraktu. Povedzme, že hráč podpísal 5-ročný kontrakt s podpisovým bonusom vo výške $40M. Hráč teda dostane svojich 40 melónov, avšak v účtovníctve sa to rozloží po $8M na päť rokov. Hráč dostane svoje peniaze a mančaft si v účtovníctve túto záťaž rozloží. Paráda pre obe strany. Problém však nastáva vtedy, keď je podpisový bonus viazaný na krátky kontrakt. Tu to pre tím nie je moc výhodné, nakoľko si cap hit nevedia pekne rozložiť a účtovníctvo salary capu je problémom. Tu do hry vstupujú voidable years. Vďaka ním sa tento kontrakt stane techniky dlhším a to aj napriek tomu, že hráč v týchto rokoch hrať vôbec nebude. Vďaka tomuto môžu tímy rozložiť bonusové peniaze na viacej rokov, vyhnúť sa tak veľkému cap hitu a účtovníctvo im bude sedieť.

Nie všetko zlato sa však blyští a negatívna stránka nastáva vtedy, keď kontrakt dôjde do toho bodu, kedy sa stane neplatný (void) a tu tím musí absorbovať cap hit za hocijaký zvyšný bonus. Čiže tím si svoje starosti presunul na neskôr. Zároveň sa hráč stáva voľným hráčom a nie je tu šanca na ďalšie hranie pod týmto druhom kontraktu. Tieto dead money potom majú za následok zhoršené účtovníctvo v ďalších rokoch a tím môže prísť aj o hráča vo free agency. Napríklad Brady má prvý rok void kontraktu dead cap vo výške $24M, lebo roky 2023-2025 sú automaticky void na konci ligového roka 2022 a tu vznikne ten dead cap (3x8M podpisový bonus, ktorý je rozložený naprieč void rokmi = 24M dead cap za 3 void roky). Avšak tím sa môže pokúsiť tohto hráča predĺžiť na nový kontrakt a to ešte pred tým, než sa zmluva stane neplatnou a hráč sa stane voľným hráčom. Ak hráč podpíše nový kontrakt s tímom, tak suma v dead money pre každý stávajúci rok zostáva v platnosti spoločne s novým kontraktom.

Treba poznamenať, že toto nie je ideálna cesta ako byť finančne zdravou franchise.


PREČO TO TÍMY ROBIA?

Prečo by tímy chceli, aby sa sa peniaze posúvali do budúcich rokov? Odpoveď je ľahká:

  • Kto chce platiť svoje účty na čas, ak nemusí? Kúpiš teraz a platíš potom (moje čarovné slovíčko „účtovníctvo“ okolo salary capu)
  • Inflácia

Prvý bod sa viaže na to, že tímy chcú vyhrávať a to teraz. Nie zajtra. TERAZ. Takto si tímy môžu poskladať svoj vysnívaný tím teraz a problémy odložia na ďalšie roky. Vďaka tomu budú môcť udržať svojich kľúčových hráčov, alebo podpísať výrazné a kvalitné posily. Problém je ten, že ak sa tomu tímu nepodarí vyhrávať a to okamžite, tak generálny manažér poletí a s ním aj jeho celé oddelenie futbalových operácií. Tím si proste vyberie krátkodobý prírastok pred dlhodobým finančným zdravým.

Druhý bod sa viaže na to, že v skutočnosti to môže byť celkom šikovné presunúť nejaké tie cap hity do budúcnosti. Hovoríte si, že prečo? Ako sme si ukázali v prvom článku o salary cape, tak aktuálne má pandémia výrazný dopad na salary cap. Tento rok sme mali mať salary cap niekde na úrovni $210M, avšak ten sa prepadol na hranicu $182M. Teda o takmer $30M! To je brutálne vysoké číslo (cap sa neprepadol zo 198M, to bol minuloročný cap, na to pozor. Tímy si robili účtovníctvo dopredu na tento rok, preto to niektorým teraz vôbec nesedí). Aktuálne sa NFL pripravuje k tomu, že v blízkych rokoch bude zarábať viacej, než hocikedy pred tým. Hovorím o televíznych právach. Skutočné čísla ešte nie sú isté, avšak hovorí sa o tom, že by sa mohlo jednať až o dvojnásobok. Napríklad taká stanica FOX nebude platiť $1.1 miliardy za rok, ale okolo $2 miliárd za rok. Aj keď sa NFLPA s ligou dohodla na tom, že straty z minulej sezóny sa rozdelia medzi roky 2021 a 2022 (a ak bude treba, tak aj 2023), aby sme tento rok nemali finančnú pohromu, tak tímy vedie, že v 2023 a 2024 to môže byť už totálne iná pesnička a to sa odrazí aj na salary capoch, nakoľko ten sa odvíja od ligových ziskov. A tie budú enormné.


REÁLNE PRÍKLADY

Ak pozorne sledujete dianie okolo NFL, tak vám zrejme neušlo, že tieto voidable years a objavili v kontraktoch Toma Bradyho, či Taysoma Hilla. Teraz si tieto ich kontrakty priblížime trošku bližšie a vysvetlíme si, že ako to v skutočnosti s nimi vyzerá.

TOM BRADY

Všetci sme to videli. Tom Brady podpísal s Buccaneers nový 4-ročný kontrakt, vďaka ktorému Bucs ušetrili neuveriteľných $19M voči capu tento rok. Fanúšikovia si to vykladajú tak, že zobral menej, aby pomohol svojmu tímu podpísať kľúčových hráčov. Aká je pravda? To si teraz ukážeme.

V skutočnosti sa nejedná o štvorročné predĺženie. V skutočnosti to je predĺženie o jeden rok a ďalšie tri roky slúžia na rozloženie cap hitu. Jeho jednoročné predĺženie sa pridá k jeho jednému zvyšnému roku, ktorý mu zostáva v súčasnom kontrakte. Takže v skutočnosti sa stalo to, že Brady podpísal dvojročný kontrakt na $50M s ročným priemerom $25M. Avšak Bucs sa rozhodli, že $40M z celkovej sumy $50M mu vyplatia prostredníctvom bonusov a tak dokážu cap hit rozdeliť na dĺžku piatich rokov (pričom 3 z týchto piatich rokov sú falošné).

Čiže nie, Brady nezobral menej a nevzdal sa svojich peňazí. On ich pekne všetky dostane. Dostane všetkých $50M a dostane ich v najbližších dvoch rokoch. V roku 2021 mu na účet príde $41.075M a v roku 2022 zvyšných $8.925M. Avšak vďaka trom voidable rokom je jeho cap hit tento rok len $9.075M. Čiže Brady svoje peniaze dostane, o nič sa nepripravil, len do svojho kontraktu pridal voidable years, na chleba mu zostane a Bucs si môžu účtovníctvo rozložiť naprieč piatimi rokmi. Win-Win. Čiže tento kontrakt ani náhodou neznamená to, že Brady má zmluvu na ďalších päť rokov, odohrá ich pod týmto kontraktom a zobral pay-cut.

Tampa ešte urobila rovnaký krok s novým kontraktom inside linebackera Lavonte Davida. David si tento rok zarobí $12.5M, ale jeho cap hit je len $3.4M. A aby toho nebolo málo, tak aj nový kontrakt tight enda Gronkowskiho jeho voidable. Ten podpísal jednoročný kontrakt na $8M, ale Bucs tam pridali ďalšie štyri voidable roky, aby jeho cap hit v tejto sezóne znížili. Vďaka týmto krokom Bucs odložili cap hity na ďalšie roky a to im nechalo otvorené Super Bowl okno.


TAYSOM HILL

New Orleans Saints reštruktualizovali kontrakt quarterbacka Taysoma Hilla, aby spravili miesto v cape. To znie ešte rozumne. Ale potom prišla informácia, že jeho nový kontrakt vyzerá takto: 4 roky a $140M. Mnohí si mysleli, že sa Rapoport pomýlil, avšak opak bol pravdou. Nemysliteľné, že? Avšak tu je veľmi dôležitý ten fakt, že všetky tieto roky sú voidable, vďaka tomu tento rok voči capu ušetrili $7.5M a tento rok pridali do kontraktu dead money (preto sú teraz na úrovni cca $16M).

Hillov kontrakt je trošku zložitejší než ten Bradyho. Hill mal stáť Saints tento rok $16M. Nakoľko toto si Saints dovoliť nemôžu, tak k tomuto kontraktu pridali ďalšie štyri voidable roky a tak tento rok bude voči capu stáť len $8.4M.

Avšak prečo tu Saints zakomponovali tých $140M? Táto suma je prakticky irelevantná. Každý rok predĺženia je „void“, takže v skutočnosti žiadne peniaze nebudú vyplatené. Spravili to preto, aby mohli do ďalších štyroch rokov rozložiť podpisový bonus vo výške $9.6M a v prípade Hillovho úspechu na ihrisku mohli pracovať v ďalšej offseason na novej zmluve. Všetky roky tohto kontraktu sú voidable a tak tu pre Saints po dvoch rokoch nebudú žiadne dead money, ak sa po dvoch rokoch rozhodnú vystúpiť zo zmluvy. Tam išlo čisto len o premenenie jeho platu do podpisového bonusu, ktorý sa rozložil, tým uvoľnil tento rok priestor v cap space a zachovala sa možnosť práce na prípadnom novom kontrakte. Detaily nového kontraktu stále úplne nepoznáme (v momente písania článku som ich nenašiel). Tiež je možné, že je to aj taký ťah na očko pre verejnosť, ktorým chceli spraviť dojem na Hilla a jeho agentov. Hill chce byť finančne videný ako quarterback. A táto zmluva mu to zaručí. Je to quarterback. To teraz vidí úplne každý.


PATRICK MAHOMES

Chiefs nespravili špecificky to isté čo Tampa, či New Orleans s voidable years, ale v podstate spravili rovnakú vec pri reštruktualizácii časti kontraktu quarterbacka Patricka Mahomesa, len si pomohli megadlhým kontraktom, ktorý s ním podpísali minulý rok. Mahomes minulú offseason podpísal obrý kontrakt vo výške $503M na 10 rokov, čo v skutočnosti nie je taký vysoký kontrakt, ale k tomu tu teraz nie sme. To je iná rozprávka. No a tento týždeň Chiefs potrebovali uvoľniť nejaké tie peniažky do svojho účtovníctva. Mahomes si mal tento mesiac prísť na roster bonus vo výške $21M. Avšak Chiefs tento roster bonus premenili do podpisového bonusu, čo im dovolilo týchto $21M rozložiť na ďalších päť rokov.

Tu platí to isté ako pri Bradym. Mahomes nezobral menej a o svoje veľké peniažky neprišiel. Dostane ich priamo vo výške celých $21M, ale jeho cap hit sa vďaka tomu v tejto sezóne zníži len na $7.4M a tým „pomohol“ v účtovníctve front office Chiefs na túto sezónu. Čiže keď vám niekto povie, že Mahomes pomohol svojmu tímu uvoľniť peniaze v cape, tak takto to je v skutočnosti. Rovnakú vec spravili aj pri kontrakte tight enda Travica Kelceho a defenzívneho linemana Chrisa Jonesa.


Pevne dúfam, že som vám pomohol pochopiť problematiku voidable years a ste opäť o niečo múdrejší! A ak sa vďaka tomuto čo i len jeden človek začne zaujímať podrobnejšie o finančnú stránku NFL, tak budem veľmi rád!