Posilnil sa najmä útok a dopriala sa aj pomoc pre Kennyho Clarka!

Počas tretieho dňa sa náš generálny manažér Brian Gutekunst rozhodol, že sa po boarde pohybovať veľmi nebude a prakticky všetky výbery sa vyberali na našej pôvodnej pozícii. V 4. kole sa draftoval OT/OG Royce Newman, v 5. kole sa draftoval DL T.J. Slaton a DB Shemar Jean-Charles, v 6. kole to boli OT/OG Cole Van Lanen a LB Isaiah McDuffie, no a posledným výberom na NFL Drafte pre Green Bay Packers sa v 7. kole stal RB Kylin Hill.

OT/OG ROYCE NEWMAN (OLE MISS)

Royce Newman NFL Draft 2021: Scouting Report for Green Bay Packers OL |  Bleacher Report | Latest News, Videos and Highlights

Royce Newman je všestranný ofenzívny lineman, ktoré meria 198 cm a váži 141 kg. Je to už trošku starší prospekt, keď 17. augusta bude mať 24 rokov. Packers milujú všestranných ofenzívnych linemanov a práve Newman im prináša tento cenený aspekt. V roku 2019 hral ako starter na pozícii ľavého guarda v 12 zápasoch a o sezónu neskôr sa presunul na pozíciu pravého tackla, kde ako starter odohral 12 zápasov. Pomedzi to nastúpil aj na pozícii ľavého tackla, kde v roku 2018 odohral 74 snapov a v roku 2019 odohral aj 138 snapov na pozícii pravého guarda. Hovorí sa o ňom, že v NFL môže hrávať na pozíciách LG, C, RG a RT. Jeho obrovskou výhodou je to, že má dlhé ruky (33.75´´), čo mu ponúka priestor na to, aby mohol hrávať aj na pravom tacklovi, ale jeho budúcnosť sa vidí v strede ofenzívnej lajny. Počas štyroch rokov na Ole Miss odohral 916 pass-blocking snapov, na ktorých pustil len 3 sacky a celkovo 26 tlakov na QB. Jeho pass-blocking efficiency bola 97.8%. Toto je prakticky cesta Packers. Draftujú chalanov, ktorí sa dokážu pravidelne držať medzi pass rusherom a quarterbackom, pričom Adam Stenavich sa postará o zvyšok. Keď sa pozrieme na pass-block efficiency našich posledných pickov na drafte, tak to vyzerá takto:

  • Myers – 97.7%
  • Newman – 97.8%
  • E. Jenkins – 98.5%
  • Jon Runyan Jr. – 97.8%

Newman disponuje veľmi dobrými atletickými schopnosťami a po snape dokáže zo svojho miesta okamžite vyštartovať. Zónove behy mu nerobia žiadny problémy, nakoľko tu odohral 62% run-blocking snapov a rovnako ani dostávanie sa do second levelu na linebackerov. Podľa jeho trénerov bol ich najlepšie hodnoteným run blockárom na súpiske. Jeho počiatočné umiestnenie rúk je veľmi dobré a tým si vytvára voči obrancovi počiatočnú výhodu postavenia. Počas minulej sezóny sa na pozícii pravého tackla pravidelne zlepšoval, keď jeho prvý zápas proti Floride bol pomerne nevydarený, no potom sa na tejto pozícii udomácnil a hlavne si zvykol na prácu nôh pri pass protection. Máva problémy so silnejšími hráčmi a tu je jeho hra raz hore, raz dole. Ale vyrovnáva to jeho rýchlym odpichom a schopnosťou dostať sa vďaka tomu do správneho postavenia voči obrancom.

Náš spolu-riaditeľ hráčskeho oddelenia Jon-Eric Sullivan povedal, že aktuálne ho nejdú definitívne postaviť na jednu pozíciu. Dostane sa do rúk trénerom a uvidia ako to všetko pôjde. Osobne som po tomto picku takmer presvedčený o tom, že na pozíciu ofenzívneho tackla sa presunie Elgton Jenkins a Packers vidia jeho budúcnosť práve tu a nie v strede ofenzívnej lajny. Počas prvých dvoch dní sa nezobral žiadny čistý ofenzívny tackle a toto je na základe vývoja za mňa ten najpravdepodobnejší scenár.


DL TEDARRELL SLATON (FLORIDA)

What Tedarrell Slaton can bring to the Green Bay Packers

Slaton je masívny nose tackle, ktorý meria 193 cm a aktuálne váži 150 kg, ale hral už aj so 162 kg. Je to chalan, ktorý zo strednej išiel do college ako ofenzívny tackle, ale nakoniec sa presunul do defenzívnej lajny. Na tejto pozícii hráva pomerne krátko a je to na jeho hre vidieť. Stále sa má technické nedostatky a je to v tejto chvíli projekt, než hotový hráč. Na jeho veľkosť disponuje dobrou atletickosťou a skauti hovoria o tom, že keby bol ofenzívny lineman, tak tu by bol atletická elita. Nakoľko hráva prakticky ako 0-tech, tak tu by sme sa mali pozerať najmä na jeho rýchlosť na 10 yardov, čo je pri tejto pozícii takmer jediná podstatná atletická metrika a v nej je absolútnou elitou, keď jeho čas je tu 1.68s a keď sa to prevedie do RAS (Relative Athletic Score), tak je to hodnota 9.54/10. Táto jeho rýchlosť je na tieto váhové proporcie skvelým číslom a to vidno aj na tape, kde po snape doslova vyletí zo svojho postavenia. Toto kombinuje s obrovskou prirodzenou silou a najmä silnou dolnou časťou tela a rýchlou prácou rúk. Túto prirodzenú výbušnosť a silu neviete hráčov naučiť, musia to mať v sebe. Blokári s ním vďaka tomu dokážu len veľmi ťažko hýbať a vďaka tomu je schopný pokrývať obidva A-gapy. Plus k tomu dokáže vo svoj prospech využívať ťažisko a štartuje z nízkeho postavenia.

Na univerzite nemal žiadnu extra produkciu a prakticky ako starter hral len v poslednej sezóne. Dokopy za 4 roky na college nazbieral 98 tacklov, 10.0 tacklov pre stratu yardov a 3.5 sacku. Jeho produkcia nebola najlepšia, ale keď sa pozeráte na tape, tak tam vidno perfektné plays. Na college mával problémy s nadváhou, ale keď poskytol rozhovor po tom, ako bol draftovaný tak povedal, že bude hrať s takou váhou, akú budú od neho vyžadovať jeho tréneri. Aktuálne to nie je hotový hráč a je to projekt, z ktorého sa môže vyvinúť kvalitný nose tackle. Svoje schopnosti ukázal v SEC Championship Game, kde mal s ním plné ruky práce elitný center Alabamy Landon Dickerson.

Slaton sa mi dosť páči a jeho draftovanie má jasný cieľ. Uľahčiť život Kennymu Clarkovi a priať Joe Barrymu možnosť postaviť Kennyho ako 4i-tech v Eagle fronte a tým mu vytvárať tie najideálnejšie matchupy. Slaton bude obrovským mužom do stredu našej ofenzívnej lajny, kde bude svojou mohutnou postavou zaberať čo najviac priestoru, starať sa o blokárarov a tým robiť priestor Kennyho Clarka. Zároveň pre trénera Jerryho Montgomeryho to je zaujímavý projekt. Slaton nebude hviezdou štatistík, ale jeho prítomnosť na ihrisku pocítia najmä jeho spoluhráči.


CB SHEMAR JEAN-CHARLES (APPALACHIAN STATE)

2021 NFL Draft: Packers select Appalachian State DB Shemar Jean-Charles in  fifth round, No. 178 overall

Shemar nie je nejaký obrovský cornerback, práve naopak – meria len 178 cm a váži 83 kg. Jeho najväčšou devízou je čítanie quarterbacka pomocou pohybu receivera a krásne plynulý pohyb bokov a excelentná práca nôh, vďaka čomu pri zmenách smeru takmer vôbec nepríde o rýchlosť. Exceluje v rozoznávaní route konceptov a prakticky ofenzívne plays vidí ešte pred tým, než sa udejú. Tu sa jasne ukazuje jeho obrovské futbalové IQ. V rozhovore ním prezradil, že za toto vďačí svojej príprave. Hovorí, že pred začiatkom sezóny strávil väčšiu offseason doma na Floride, kde pozeral každý jeden snap z ich zápasov počas poslednej sezóny a takto sa učí zo svojich chýb.

Na ihrisku pôsobí veľmi sebaisto a prakticky nikdy ho neuvidíte spanikáriť v momente, keď je lopta vo vzduchu a to sa naplno ukazuje na jeho štatistikách. Aj keď nie je zrovna najväčší, tak na 119 targetoch za posledné dva roky má na svojom konte 25 zrazených prihrávok. Celkovo za toto časové obdobie spôsobil 27 neskompletovaných prihrávok a nikto v college futbale nemá lepšiu úspešnosť zrazených prihrávok od roku 2019 než práve on – 22.6% (podmienkou je, aby corner za toto časové obdobie čelil aspoň 100 targetom). Napríklad taký Patrick Surtain bol na 17.6%. Portál Pro Football Focus ďalej uvádza, že v roku 2020 do jeho single coverage letelo 35 lôpt, pričom tu pustil len 5 skompletovaných prihrávok a ani jeden touchdown. K tomu v single coverage počas poslednej sezóny spôsobil 17 neskompletovaných prihrávok, čo je najvyššie číslo vo svete college futbalu za poslednú sezónu (kvalifikovaných DBs je 494). PFF rovnako uviedli, že podľa nich bol v minulej sezóne 16. najlepším hráčom vo svete univerzitného futbalu.

Je aj schopným tacklerom, keď má na svojom konte minimum missov. Je to aj tímový líder, keď počas posledného roku bol svojimi spoluhráčmi zvolený za kapitána tímu. Mínusom je pri ňom to, že nemá ideálnu veľkosť a váhu. Jeho sila nie je najlepšia a to mu môže spôsobovať problémy proti silnejším receiverom v NFL. Problémom sú aj penalty, keď protihráčov až príliš chytá a takto mu bolo za posledné 2 sezóny odpískaných 11 penált. Nie je to žiadny skvelý atlét, nemá perfektné proporcie, ale je ten hráč, ktorý je takmer vždy v správny čas na správnom mieste. Kvôli nedostatku výšky bude v NFL hrávať ako nickel cornerback a na slote bude o miesto v zostave súperiť s Chandonom Sullivanom.


OT/OG COLE VAN LANEN (WISCONSIN)

80 prospects in 80 days: Wisconsin Olympics Cole Van Lanen - SportsBeezer

Cole je ofenzívny lineman, ktorý má 23 rokov, meria 193 cm a váži 138 kilogramov. Je rodákom z Green Bay, celoživotným fanúšikom Packers, na college chodil v neďalekom Madisone, kde hrával v drese mojich Badgers. Jeho rodný dom je tak 10-15 minút od Lambeau Fieldu a na NFL Draft sa pripravoval doma v Green Bay. Zaujímavé je to, že v rozhovore povedal, že počas draftu mu volalo číslo, ktoré bolo označené ako „pravdepodobný spam“, ale videl, že je to číslo z Green Bay, tak sa ho rozhodol zodvihnúť a v telefóne sa mu ozval hlas Briana Gutekunsta s Mattom LaFleurom a Gutey sa ho opýtal, že ako by sa mu páčil byť Packerom.

Ako fanúšik Badgers musím povedať že ma tento výber ohromne potešil a Cole je zvláštny prípad. Po odchode Ryana Ramczyka to mal byť práve on, kto bude ďalším elitným ofenzívnym tacklom z kvalitnej liahne OL v Madisone. V roku 2018 sa teda postavil na pozíciu ľavého tackla a naplno potvrdil predpoklady. V limitovanom počte snapov (560) predvádzal perfektné výkony, dokonca portál PFF ho v tejto sezóne ohodnotil ako druhého najlepšieho ofenzívneho tackla vo svete univerzitného futbalu a všetko vyzeralo tak, že máme novú hviezdu v OL. Dokonca sa o ňom začalo hovoriť ako o budúcom výbere v prvom kole. Sezóna 2019 mu však nevyšla podľa predstáv, výkony išli dole, rovnako aj jeho sebavedomie a k tomu hral cez zranenia. V roku 2020 boli jeho výkony solídne, ale opäť mal problémy so zranením a posledné dva zápasy sezóny vynechal. V roku 2020 na 181 pass-blocking snapoch, pustil celkovo 1 sack a 2 hurries. Keď sa pozeráme na jeho pass-blocking efficiency, tak nám zapadá do profilu draftovaných hráčov tímom Packers – 97.9%. K tomu na testoch zaznamenal výborné časy na 10-yard splite, short shuttle a 3-cone drille.

Osobne som toho názoru, že Van Lanen sa v NFL presunie do vnútra ofenzívnej lajny, nakoľko na ofenzívneho tackla nemá najlepšiu dĺžku a problémy mu robia najmä speed rushers. Najlepšie mu to ide, keď má okupovať menší priestor a preto je pre neho guard podľa mňa ideálna pozícia, kde sa eliminujú jeho slabšie stránky. Ako run blocker je silný, ruky umiestňuje dobre a vyzerá tu prirodzene – práve run blocking je jeho najväčšou devízou. Problémy však prichádzajú pri pass-protection a práve v tomto smere bude musieť zabrať najviac. Výber Van Lanena a teda ďalší výber do OL nám zrejme ponúkol trošku detailnejší pohľad na to, ako to Packers vidia so Simonom Stepaniakom, Jakeom Hansonom a Yoshom Nijmanom.


LB ISAIAH MCDUFFIE (BOSTON COLLEGE)

BC Football 2020: Defensive Spotlight—Isaiah McDuffie — The Heights

Isaiah je linebacker, ktorý ide mať 21 rokov, meria 185 cm a váži 103 kg. V roku 2020 si na svoje konto pripísal 107 tacklov (6.5 pre stratu yardov, 3 sacky), 1 interception a za svoje výkony si vyslúžil účasť v second-teamu All-ACC. Zároveň jeho 107 tacklov bolo delené 5. najvyššie číslo v FBS.

Jeho najväčšou devízou je rýchlosť na krátkom priestore a keď pred sebou vidí priestor ako sa dostať k runnerovi, tak neváha a napáli to do gapu. Na ihrisku hrá s obrovskou energiou, lieta od sideline k sideline, je synom trénera a ako na, tak aj mimo ihriska sa prezentuje vysokou pracovnou morálkou. Najväčšie problémy má s dostávaním sa cez bloky. Tu sa naplno ukazuje jeho nedostatok „veľkosti“ na túto pozíciu a preto nie je prekvapením, že jeho najväčšou slabinou je hra proti behu. Naopak je dostatočne atleticky vybavený na to, aby dokázal pokrývať backov, či receiverov a zrejme ho Packers vidia práve v tejto úlohe, kde môže nahradiť Ravena Greenea. K tomu bude jeho hlavnou úlohou pomôcť special teamu, čo spomínal aj Gutekunst. Takto ku koncu draftu sa snažíte nájsť najmä vplyvných hráčov pre special team a tým on byť skutočne môže.


RB KYLIN HILL (MISSISSIPPI STATE)

Has Kylin Hill become a national brand?

Kylin Hill je running back, ktorý meria 178 cm a váži 97 kg. Je to chalan, ktorý futbal doslova miluje a má na svojom tele vytetované logá NFL a SEC. Jeho najlepšia sezóna prišla v roku 2019, kde sa dostal do second-teamu All-SEC a získal aj Conerly Trophy (ocenenie pre najlepšieho univerzitného futbalového hráča v štáta Mississippi). Na 242 behoch dokázal získať 1,350 yardov a 10 touchdownov, pričom k tomu pridal 18 zachytených prihrávok pre 180 yardov a 1 touchdown. V poslednej sezóne síce odohral len 3 zápasy, ale aj tie mu pomohli. Ukázal sa v nich ako veľmi schopná zbraň do passovej hry, keď zachytil 23 lôpt pre 234 yardov len s jedným dropom a k tomu mal ešte na týchto plays 8 broken tackles. Ukázal nám, že rozumie tomu ako má získavať výhodu na svojich routach a vyzerá ako prirodzený catcher.

Jeho obrovskou devízou je práve výbušnosť a schopnosť ustáť tackles. Jeho dolná časť teľa je silná a to potvrdzuje štatistika, že na 453 kariérnych behoch zaznamenal hneď 116 broken tackles. Na druhú stranu to nie je power rusher a ako runnerovi mu veľmi v poslednom roku nepomohol spread offense Mikea Leacha, ale na druhú stranu ukázal jeho schopnosti v passovej hre. Najviac mu bude zrejme vyhovovať wide zone útok v NFL, kde naplno môže využiť svoju výbušnosť, schopnosť ustáť tackles, inštinkty a celkové to cítenie pre hru v priestore. V rokoch 2018-19 dokázal nazbierať hneď 59 behov pre 10 a viacej yardov. Plusom je aj to, že je to dobrý pass protector, keď tu ukazuje ochotu a fyzickú hru a podľa správ mal na 482 kariérnych dotykoch s loptou len jeden fumble a aj to v roku 2017.

Zaujímavosťou je to, že sa dokázal dostať na Bruce Feldman´s Freak list, keď podľa správ dokázal na bench vytlačiť 181 kg a na drep drepol 272 kg. Ľudia ho hneď začali porovnávať s našou Quadzillou, ale tá ho veľmi rýchlo uzemnila. Podľa jeho vlastných slov počas svojho seniorského roku na strednej drepol 347 kg. Matt LaFleur nám už niekoľkokrát jasne povedal, že na pozícii running backa chce mať minimálne troch kvalitných hráčov a preto draftovanie running backa nie je príliš šokujúce. Do nášho útoku je to excelentný fit a dovolím si tvrdiť, že Packers majú azda najnabitejšiu pozíciu running backa v NFL – Aaron Jones – AJ Dillon – Kylin Hill. Plus by som ešte vôbec nezatracoval Patricka Taylora.


NEDRAFTOVANÍ NOVÁČIKOVIA

Aktuálne Packers podpísali nasledujúcich nedraftovaných nováčikov:

S Christian Uphoff (Illinois State) – Tento chalanisko má za sebou skvelý Senior Bowl, no práve pandémia zrušila jeho seniorskú sezónu a smola počas jeho Pro Day viedli k tomu, že skončil ako nedraftovaný. „Dá mi to ešte viacej motivácie aby som sem prišiel a nakopal niekoho zadok. Hovorím vám, som rýchly. Môj hamstring je teraz zdravý na 100%. Nemôžem sa dočkať toho, keď prídem do Green Bay a chalanom to ukážem,“ povedal Uphoff Bobovi McGinnovi. Pred svojim Pro Day si poranil hamstring a keď prišiel deň D, tak počasie bolo otrasné. Uphoff tu kvôli tomu zabehol 40 yardov len za 4.6s a to ho poslalo do nedraftovaných vôd. V roku 2019 bol defenzívnou hviezdou v FCS, keď nazbieral 70 tacklov, 5.5 tacklov pre stratu yardov, 9 zrazených prihrávok a 2 interceptions. Tu sa ukázal tímom NFL a zaujala ich najmä jeho kombinácia produkcie, veľkosti (188 cm a 95 kg) a atletickosti. Uphoff bol hodnotený ako jeden z najlepších tohtoročných nedraftovaných hráčov.

DL Jack Heflin (Iowa) – Najskôr hrával za menšiu univerzitu Northern Illinois a zaradil sa medzi najlepších defenzívnych hráčov v konferencii All-MAC. V poslednom roku sa rozhodol prestúpiť a vybral si veľkú konferenciu Big 10 a Iowu. Tu v drese Hawkeys odohral 8 zápasov, v ktorých nazbieral 21 tacklov, 3.5 tacklov pre stratu yardov a 1 sack.

DL Carlo Kemp (Michigan) – Kemp sa v roku 2019 ako junior dostal do third-teamu All-Big Ten, keď nazbieral 40 tacklov, 4.5 tacklov pre stratu yardov a 2 sacky v 12 zápasoch. Ako senior bol zvolený za tímového kapitána a v 6 zápasoch nazbieral 21 tacklov, 3 tackles pre stratu yardov a 2 sacky. Zaujímavosťou je, že je synovcom trénerov Chucka a John Pagana. Jeho otec Nikki hrával futbal za Wisconsin.

WR Bailey Gaither (San Jose State) – Gaither je vytiahnutý a rýchlonohý receiver, disponuje prirodzenými loptovými schopnosťami. Nemá problém so zložitými prihrávkami v prehustenom priestore. Až do poslednej sezóny bol minimálne produktívny. Podľa štatistík na neho letelo 232 lôpt, skompletovaných bolo 58 percent, priemer 16.5 získaných yardov na jeden catch a 18 touchdownov. 78% snapov odohral na outside a 21% snapov na slote. Jeho priemerná hĺbka targetov bola 16.2 yardov, 9 z jeho 18 kariérnych touchdownov prišlo na plays, ktoré boli pre +40 yardov a viacej ako polovica jeho kariérnych catchov bola pre +20 yardov.

OL Jon Dietzen (Wisconsin) – Tu moje červeno-biele srdce opäť zajasalo. Dietzen je ďalším ofenzívnym linemanom z Badgers. V roku 2018 hrával ako ofenzívny tackle a delil sa o snapy práve s Van Lanenom. Sezónu 2019 neodohral a v roku 2020 hral ako guard. V roku 2020 odohral 215 pass-blocking snapov, na ktorých nepustil ani jeden sack a len 4 tlaky na svojho quarterbacka. Jeho výhodou sú skúsenosti a najlepšie mu ide run-blocking, no pass-protection je omnoho slabšia. V Madisone hral 6 rokov, štartoval na troch rôznych pozíciach a odohral 46 zápasov.

OL Coy Cronk (Indiana/Iowa) – Podstatnú časť posledných dvoch sezón vynechal kvôli zraneniu. V úvode kariéry na Indiana hrával na pozícii ľavého tackla. Jeho základy sú dobré, má solídnu prácu nôh. Nie je to žiadny top atlét a na tackla má len priemernú výšku.