Kto sa dostal do našej úvodnej 53ky?

Máme za sebou ďalší training camp s preseason, kde tímu majú 90 hráčov na svojej súpiske a keď sa táto letná prípravná časť skončí, tak tímy majú pred sebou zložitého rozhodnutia o tom, koho si ponehachajú na svojej súpiske a kto bude bez práce. V jeden deň sa stovky hráčov naprieč celou ligou stane „nezamestnanými“ a tímy si zostavia svoje úvodne 53ky a practice squady.

53ka je aktívna súpiska, s ktorou bude tím hrať počas sezóny a skladá sa za 53 hráčov.

Practice squad je následne niečo ako záloha, kde si tímy zväčšia ponechávajú talentovaných hráčov, ktorí majú veľký prísľub, avšak potrebujú na sebe ešte makať a zlepšovať sa. Practice squad obsahuje 16 hráčov, ktorí počas toho ako sú v practice squade, tak aj s tímom regulárne trénujú a keď je potreba, môžu zasiahnuť aj do zápasov. Do zápasu môže zasiahnuť tak, že nebude zapísaný na aktívnu súpisku, ale bude na zápas len povolaný a to ešte pred tým, ako tím oznámi svojich neaktívnych hráčov (90 minút pred zápasom). Takto sa môžu každý week aktivovať maximálne dvaja hráči z practice squadu, avšak každý jeden hráč môže byť takto aktivovaný len trikrát za sezónu. Ak tím chce, aby bol konkrétny hráč aktivovaný do zápasu po štvrtý krát, tak ho musí zapísať do svojej 53ky. Tímy môžu hráčov z practice squadu prepustiť hocikedy, prípadne ak sa napríklad nejakému inému tímu páči náš hráč z practice squadu a rozhodne sa ho podpísať na svoju aktívnu súpisku, tak ho musíme nechať ísť. Avšak tím si môže každý jeden week označiť štyroch hráčov, ktorí budú voči niečomu takémuto chránení. Zároveň pokiaľ je tím v napríklad našom practice squade, tak nemôže podpísať s nejakým iným tímom a ísť do ich practice squadu. Do practice squadu sa môžu podpísať len nasledovní hráči:

 • Hráči, ktorí ešte nemajú pri svojom mene akumulovanú jednu sezónu v NFL (akumulovanú – aby bola akumulovaná, hráč musí mať pri svojom mene aspoň šesť zápasov regular season na tímovej súpiske, čiže buď na aktívnej súpiske, v injured reserve alebo na PUP liste). Počet takýchto hráčov je neobmedzený, avšak aspoň 6 hráčov musí byť práve z tejto kategórie.
 • Hráči, ktorí ešte nemajú pri svojom mene viacej ako dve akumulované sezóny v NFL. Pri tejto kategórii nie je žiadny minimálny limit, avšak tímy môžu mať len 10 hráčov, ktorí spadajú do tejto kategórie.
 • Hráči, ktorí majú pri svojom mene neobmedzený počet akumulovaných sezón v NFL. Tu je limit maximálne šiestich takýchto hráčov.

ÚVODNÁ 53KA GREEN BAY PACKERS

ÚTOK (25)

QUARTERBACK (2) – Jordan Love, Sean Clifford
 • Na quarterbackovi nedošlo k žiadnemu prekvapeniu. Jordan je jednotkou, Sean dvojkou.
OFENZÍVNA LAJNA (10) – OT David Bakhtiari, OL Elgton Jenkins, OL Zach Tom, OG Jon Runyan, C Josh Myers, OT Rasheed Walker, OT Yosh Nijman, OG Sean Rhyan, OL Royce Newman, OT Caleb Jones
 • Naša ofenzívna lajna disponuje veľmi kvalitnou hĺbkou na ofenzívnom tacklovi, kde máme Bakhtiariho, Toma, Walkera, Nijmana a Jonesa.
 • Avšak hĺbka na pozícii inside OL je minimálna. Jenkins, Myers a Runyan sú starting hráčmi v IOL. No v prípade zranenia je tam jediný adekvátny náhradník v podobe Sean Rhyana. Royce Newman sa dostal na súpiku len kvôli tomu, že tu nemáme žiadnu hĺbku a potrebovali sme ešte jedného extra guarda.
RUNNING BACK (3) – Aaron Jones, AJ Dillon, Emanuel Wilson
 • Na moje prekvapenie sme si v pôvodnej 53ke nechali nedraftovaného nováčika Emanueala Wilsona. Osobne som čakal, že ak si ponecháme tretieho running backa, tak to bude Patrick Taylor pre jeho obrovský prínos pre special team a schopnosti v protekcii. Wilson počas preseason ukázal nesporný talent a Packers sa ho tak rozhodli ponechať. Počas preseason viedol celú NFL v počte nabehaných yardov (223) a taktiež aj v počte spôsobených missnutých tacklov (11). K tomu bol na delenom prvom mieste v 10+ yardových behoch (5) a jeho 80-yardový touchdownový beh bol najdlhší počas tejto preseason.
TIGHT END (4) – Luke Musgrave, Tucker Kraft, Josiah Deguara, Ben Sims
 • Žiadne prekvapenie, Austin Allen bol počas preseason kvalitný ako blokár a skončil v practice squade.
 • Zranením Tylera Davisa (ACL) nemáme v 53ke skutočného kvalitného bloking tight enda. Ak nikoho nového neprivedieme, tak očakávam, že budeme využívať extra šiesteho ofenzívneho linemana v úlohe Marcedesa Lewisa.
 • Z waivers sme získali tight enda Bena Simsa. Tohto chalana sme mali u seba na pred-draftovej návšteve v rámci top 30 návštev. Skončil však nedraftovaný a podpísala ho Minnesota Vikings. Meria 193 cm a váži 114 kg. Na pozíciu tight enda to je skvelý atlét, keď 40 yardov zabehol za 4.58 sekundy, jeho 10 yard split bol 1.56 sekundy a celkové RAS má 8.35. Počas svojej kariéry na univerzite Baylor nachytal 12 touchdownov, čo je školský rekord pre tight enda. V počte zachytených prihrávok je v histórii Bayloru na druhom mieste so 78 zachytenými prihrávkami. Zároveň je na historickom 4. mieste v nachytaných yardoch tight endom (785). Portál PFF uvádza, že na Baylore odohral 984 run blocking snapov. V tejto preseason ukázal v drese Vikings ochotu blokovať. Za Vikings odohral 86 snapov v útoku, z čoho 37 prišlo v run-blockingu. Chytil 3 prihrávky pre 53 yardov na 43 routach. Z jeho 86 snapov až 70 prišlo ako in-line tight end, čo je pozícia kde potrebujeme doplnenie po zranení Tylera Davisa na celú sezónu. Mám k nemu aj jednu zaujímavosť. Vikings mu dali garantovaných $110,000 ako súčasť jeho kontraktu pre ndraftovaného nováčika ($100k základ & $10k podpisový bonus). Keď sa pozrieme na našich Packers, tak najvyššia garantovaná suma pre hocijakého nedraftovaného nováčika bola $9,000 vo forme podpisového bonusu.
WIDE RECEIVER (6) – Christian Watson, Romeo Doubs, Jayden Reed, Dontayvion Wicks, Malik Heath, Samori Toure
 • Na pozícii receivera pre mňa osobne nedošlo k žiadnemu obrovskému prekvapeniu. Watson, Doubs, Reed boli istotou. Wicks síce bol zranený a veľa nehral, ale akonáhle bol na ihrisku, tak hral pred zvyšnými receivers a tréneri ho neustále chválili za route running.
 • Prekvapením je prepustenie nováčika Grant DuBosa. Gutekunst si rád ponecháva svojich draftovaných nováčikov na 53ke, avšak DuBose kvôli problémom s chrbtom vynechal komplet minicampy, OTAs, prvé dva týždne training campu a prvý zápas preseason. Potom sa to všetko snažil dobehnúť v posledných týždňoch, ale už to nestihol.
 • Malik Heath je skvelým príbehom, nedraftovaný nováčik, ktorý mal problémy mimo ihriska, dostal šancu v Green Bay a naplno ju využil. Počas tejto offseason bol na treťom mieste v počte získaných yardov na odbehnutú routu (2.35) spomedzi receiverov, ktorí mali aspoň 14 targetov. K tomu zaznamenal 4 contested catche, žiadny drop. Viedol náš tím v nachytaných loptách (12) a aj yardoch (146). Ukázal sa aj ako fyzický a ochotný hráč do blokov. Veľmi pôsobivé výkony, ktoré mu vyslúžili miesto v 53ke.

OBRANA (25)

DEFENZÍVNA LAJNA (5) – Kenny Clark, TJ Slaton, Devonte Wyatt, Karl Brooks, Colby Wooden
 • Po prvý raz za mnoho posledných rokov to vyzerá tak, že v defenzívnej lajne máme hĺbku, rýchlosť, výbušnosť, schopnosť zastavovať behy a generovať pass rush.
 • Tu nenastalo žiadne prekvapenie, pôvodne bol v 53ke aj Jonathan Ford, ale ten bol prepustený, lebo sa muselo uvoľniť miesto na hráčov získaných z waivers.
OUTSIDE LINEBACKER (6) – Rashan Gary, Preston Smith, Kingsley Enagbare, Lukas Van Ness, Justin Hollins, Brenton Cox
 • Naša skupina outside linebackerov je skutočne naprataná a extrémne sa mi páči.
 • Gary, Smith, Hollins prinášajú líderstvo a skúsenosti. Enagbare, Van Ness a Cox prinášajú obrovský upside a možnosť už teraz dostávať snapy v rotácii a byť platnými hráčmi.
 • Enagbare počas preyseason nazbieral 3 stopky, 5 tlakov na QB a 2 sacky.
 • Brenton Cox je ďalší skvelý príbeh. Ako freshman hral legitímnu rolu v nabitej obrane Georgie, no pre problémy mimo ihriska sa presúval na Floridu. Tu odohral kvalitné tri sezóny a college kariéru zakončil so 138 tackles, 34.5 tackles pre stratu yardov, 14.5 sackmi a 10 zrazenými prihrávkami. Talent či výkony pri ňom nikdy neboli problémom. Avšak na Drafte draftovaný nebol pre problémy mimo ihriska. Packers mu dali šancu ako nedraftovanému a on ich zatiaľ nesklamal. Ukazuje sa ako obrovský steal. V preseason viedol náš tím v počte vyvinutých tlakov na QB (7) a k tomu zrazil dve prihrávky, z čoho jedna sa skončila íčkom v rukách jeho spoluhráča.
INSIDE LINEBACKER (4) – De´Vondre Campbell, Quay Walker, Isiah McDuffie, Eric Wilson
 • Jednoznačnou trojkou za Campbellom a Walkerom je McDuffie, ktorý hrá výborne – sideline-to-sideline, vždy je v okolí lopty, inštinkty, futbalové IQ.
 • Eric Wilson je kľúčový hráč do special teamu a v prípade potreby prináša skúsenosti aj na pozícii inside linebackera.
 • Tariq Carpenter sa pôvodne dostal do 53ky, ale bol prepustený aby sa uvoľnilo miesta pre hráčov získaných z waivers.
CORNERBACK (4) – Jaire Alexander, Rasul Douglas, Keisean Nixon, Carrington Valentine
 • Na súpiske si ponechávame len štyroch cornerov.
 • Nixon je starting slot, Valentina sme skúšali na slote v poslednom zápase preseason
 • Carrington Valentine bol síce draftovaný v 7. kole, ale od úplne prvého rookie minicampu v máji upútal pozornosť svojimi výkonmi na ihrisku. Nasledovali kvalitné OTAs a ešte lepší training camp, či zápasy preseason. Disponuje skvelými schopnosťami v man coverage, kde sa doslova nalepí na svojho chlapa. Fyzický hráč, ktorý potrebuje dospieť, no má kopec potenciálu.
SAFETY (6) – Darnell Savage, Rudy Ford, Anthony Johnson Jr., Jonathan Owens, Dallin Leavitt, Zayne Anderson
 • Jediný prekvapením je pre mňa prepustenie Tarvariusa Moora. Bol to jediný free agent, ktorého sme počas tohtoročnej offseason podpísali a v prvom zápase preseason proti Bengals hral skutočne kvalitný futbal. V zápase s Patriots si však poranil koleno a vynechal tú najdôležitejšiu časť kempu.
 • Z waivers sme získali safetyho Zayne Andersona. Tento free safety vstupoval do NFL v roku 2021 ako nedraftovaný hráč a strávil dva roky v Chiefs, kde bol po väčšinu času v practice squade. Následne vo februári 2023 podpísali dvojročný kontrakt s Bills, avšak nedokázal sa dostať do 53ky a z waivers sme ho získali práve my. V regular season hral len v jednom zápase a doposiaľ bol exkluzívne len special teamerom. Toto je pre mňa pomerne zvláštny podpis, nakoľko v 53ke už máme kopec special teamerov a aj na pozícii safetyho je Dallin Leavitt, ktorý je prakticky výhradne special teamer.

SPECIAL TEAM (3)

KICKER (1) – Anders Carlson
 • Draftovaný nováčik bude našim kickerom. Disponuje silnou nohou, nemá problém kopnúť ani 60 yardový field goal, avšak vyrovnanosť výkonov je jeho najväčším problémom.
PUNTER (1) – Daniel Whelan

Na pozícii puntera sme mali počas celej prípravy zaujímavý súboj medzi 32-ročným skúseným veteránom Patom O´Donnellom a neskúseným 24-ročným Danielom Whelanom. Whelan disponuje silnou nohou a potenciálom, ktorý sa nakoniec uprednostnil pred skúseným veteránom. Packers tu za mňa uprednostnili potenciál a zároveň aj finančnú stránku veci. O´Donnell sa už zlepšovať nebude. Je to skúsený punter, ktorý si svoje odkope, avšak v minulej sezóne bol len 28. najlepšie hodnoteným punterom v lige, skončil na 29. mieste v net punting priemere a na 33. mieste v hangtime. Zároveň vďaka tomu, že sme O´Donnella nechali ísť, tak sme voči salary capu ušetrili $1.25M z jeho základného platu. O´Donnell mal mať v tejto sezóne cap bit na úrovni $2.375M. Tých zvyšných $1.175M pôjde do dead money ($475K prorated bonus z $950K podpisového bonusi v kontrakte na dva roky, $650K z roster bonusu vyplateného v marci tohto roku a $50K workout bonusu. Whelan nás bude stáť $750K a čo je najdôležitejšie, tak počas nasledujúcich dvoch sezón bude ERFA (exclusive rights free agent), čiže tu je aj dlhodobý finančný benefit.

Whelan je rodákom z Írska, ktorý sa dostal do All-XFL tímu. V XFL mal priemer 45.6 yardov na punt, 11 puntov skončilo inside 20 a pripísal si len 2 touchbacky. Celú ligu viedol v hang time. Stane sa prvým hráčom narodeným v Írsku od roku 1985, ktorý nastúpi v regular season NFL. Pred ním to dokázal kicker Neil O´Donoghue.

LONG SNAPPER (1) – Matt Orzech

Packers sa rozhodli prepustiť svojho long snappera Matta Orzecha, avšak podpíšu ho naspäť do 53ky. Tento krok im dovolil ponechať si ofenzívneho tackla Luka Tenutu v pôvodnej 53ke a následne ho umiestniť do injured reserve, čo mu garantuje možnosť vrátiť sa niekedy počas sezóny. Orzech je veterán a tým pádom sa na neho nevzťahujú waivers. Toto sa nestalo po prvýkrát, že by sme boli v úvodnej 53ke bez long snappera. Stalo sa to v roku 2016, keď bol Brett Goode podpísaný jeden deň po cutoch, aby mohol byť rookie corner Makinton Dorleant umiestnený do injured reserve a vrátiť sa ešte počas sezóny.


PUP LIST

Hráči, ktorí boli počas training campu a preseason na active/PUP liste (physically unable to perform list) a neboli aktivovaní, tak sa môžu presunúť na reserve/PUP listu počas toho ako sa robia cuty do 53ky. Ak bude hráč umiestnený na reserve/PUP list, tak sa už nepočíta do aktívnej súpisky a musí vynechať prvé štyri zápasy regular season.

 • CB Eric Stokes

INJURED RESERVE

 • OT Luke Tenuta

Luke sa pôvodne dostal do 53ky, ale následne bude presunutý do injured reserve, čo mu ešte garantuje šancu vrátiť sa počas tejto sezóny. Musí vynechať 4 zápasy.


ZHRNUTIE 53KY

Keď sa pozeráme na našu 53ku a na jej podobu, tak je jasne vidieť akým smerom a ideme a pred viacej ako týždňom na to povedal aj Brian Gutekunst: „Cieľom je vyhrať titul. A niekedy si musíte vytvoriť priestor k tomu aby ste sa mohli zlepšili. Bez hrania zápasov sa nemôžete zlepšiť. Nie je to jednoduché, pôrodné bolesti nie sú nikdy jednoduché, ale ak chceme vyhrať titul, musíme sa zlepšiť. Minulý rok sme neboli dosť dobrí, musíme sa zlepšiť. A niekedy si musíte vytvoriť príležitosti, aby sa to mohlo udiať.“

Naši Green Bay Packers si tvoria nový tím a hlavne veľmi mladý tím, ktorý bude rásť a zlepšovať sa spoločne. Takto si chcú Packers otvoriť nové okno na útok na titul. Mohli sme uprednostniť skúseného O´Donnella pred Whelanom, ale z dlhodobého hľadiska to pre nás nedáva zmysel. Mohli sme uprednostniť Crosbyho pred Carlsonom, ale z dlhodobého hľadiska to nedáva zmysel. Aktuálne je našim najstarším hráčom na súpiske David Bakhtiari, ktorý má 31 rokov. Potom po 30 rokov majú Preston Smith a De´Vondre Campbell. Priemerný vek našej úvodnej 53ky je 24.98 rokov, čo je vôbec tá najmladšia súpiska v NFL za posledných 6 rokov! Posledný tím, ktorý bol mladší než náš aktuálny tím, boli v roku 2017 Cleveland Browns a tí skončili sezónu 0-16.

Guteknust nám na tlačovke povedal, že zámerom nebolo mať čo najmladšiu súpisku. Zámerom bolo to aby bola atletická a rýchla a to sa im aj podarilo. Mohli sme to vidieť aj v zápasoch preseason či na tréningoch. Útok disponuje rýchlosťou akú sme u nás už dlho nevideli, v defenzívnej lajne sa to hýbe o poznanie výbušnejšie a obrana po ihrisku lieta za loptou rýchlejšie než na čo sme boli zvyknutí.

V tejto sezóne sa budú diať zbytočné chyby, bude ich robiť Jordan, jeho mladí receivers, či tight endi, alebo iní mladí hráči. Nebude to vždy perfektné, nebude to vždy jednoduché a niekedy to bude možno až frustrujúce. Ale toto je proces, ktorým si musíme prejsť, aby sme mohli priniesť Lombardi Trophy späť do Green Bay.

Aby sa nezabudlo, v Green Bay nám aj naďalej pokračuje jedna tradícia. Od roku 2005 sme si na svojej úvodnej 53ke ponechali vždy aspoň jedného nedraftovaného nováčika.


PRACTICE SQUAD

 • DL Chris Slayton – Chris bol prakticky našou 7kou v DL a je primárnym náhradníkom v prípade potreby.
 • OLB Aaron Mosby – hráč, ktorý na tréningoch vynikal najmä v bránení behov
 • OLB Keshawn Banks – Nedraftovaný nováčik počas campu predvádzal sympatické výkony a mal záblesky aj počas zápasov preseason. Darilo sa mu aj proti behu, kde viedol celú našu obranu v priemernej hĺbke tacklu – 0.3 yardov, čiže prakticky na line of scrimmage.
 • DB Innis Gaines – Innis bol náš backup slot cornerback počas celého priebehu preseason a training campu. Zároveň má skúsenosti aj na pozícii safetyho. Podľa správ mal viacero ponúk od rôznych tímov do ich practice squadu, avšak nakoniec sa rozhodol, že práve Packers budú pre neho najlepší fit. Zároveň je skvelým special teamerom.
 • CB Kiondre Thomas – Kiondre odohral druhú skvelú preseason. V dvoch zápasoch pusti len 3 prihrávky na 14 targetoch pre 31 yardov, K tomu si pripísal tri zrazené prihrávky. Je to všestranný corner, ktorý má vplyv v coverage, tak aj v behovej obrane ako tackler. Zároveň má prínos aj pre special team.
 • CB Corey Ballentine – V minulej sezóne dôležitý člen special teamu a v tohtoročnej príprave nám ukázal, že má potenciál aj ako cover corner.
 • S Benny Sapp III – Nedraftovaný nováčik na pozícii safetyho rozhodol posledný zápas proti Seahawks svojou interception v end zóne.
 • TE Austin Allen – Je to viacej ten tradičný Y-tight end ako in-line blokár. Počas preseason bol našim najlepšie hodnoteným run-blokárom. Disponuje skvelými parametrami, keď meria 203 cm a váži 115 kilogramov.
 • OT Kadeem Telfort – Telfort je projekt rovnako ako bol Caleb Jones minulý rok. Rovnako ako Allen, tak aj on meria 203 cm a má skvelé rozpätie rúk. Potrebuje však pracovať na technike a rok v practice squade mu môže výrazne pomôcť.
 • C James Empey – Empey hral v druhej ofenzívnej lajne na pozícii centra a je to náš druhý skutočný center za Joshom Myersom. Počas preseason nepustil ani jeden tlak na quarterbacka.
 • RB Patrick Taylor – Pre mňa prekvapenie, že Taylor je v practice squade a Wilson v 53ke, čakal som, že to bude opačne. Taylor je všestranný running back, ktorý dokáže behať, chytať, výborne blokovať a je skvelý člen special teamu.
 • WR Grant DuBose – Nováčik, ktorý kvôli zraneniu vynechal výraznú časť predsezónnych aktivít, ako sme si už spomenuli.
 • WR Bo Melton – Packers sa páči najmä jeho rýchlosť, keď 40 yardov zabehol za 4.34 sekundy.
 • FB Henry Pearson – Matt LaFleur do Green Bay opäť priviedol fullbackov a Henry bude v zálohe pre prípad že by sa zranil H-back Josiah Deguara. Je to skúsený blokár z App State. Plus k tomu pred zranením kolena zahral aj niekoľko plays v passovej hre.
 • QB Alex McGough – Prakticky počas celého training campu bol našou trojkou.
 • OLB Kenneth Odumegwu – musel byť prepustený a nakoľko si ho nikto nezobral, tak sa vrátil späť do našej practice squad s jedným extra miestom v practice squade, nakoľko NFL takto ponúka možnosti pre hráčov z iných krajín v rámci International Player Pathway Program.

POZNÁMKA – V practice squade máme aktuálne 16 hráčov, čiže máme jedno miesto ešte voľné (Odumegwu je extra 17. miesto). Očakávam, že sa podpíše bude prepustený ILB Tariq Carpenter alebo DL Jonathan Ford.


GO PACK GO!!!