Čo by sa stalo, keby sme jedno rozhodnutie spravili odlišne?

Máme tu offseason a NFL rieši tvorbu schedule pre sezónu 2022. Ako všetci veľmi dobre vieme, liga nás prinútila odohrať zápas v Európe. Čo sa stalo po prvýkrát v našej viacej než 100 ročnej histórii. Pri tvorbe schedule pre túto sezóne sme od NFL dostali možnosť vybrať si, kedy preferujeme náš bye week. Mali sme možnosť dostať bye week tradične po našom zápase s Giants v Londýne, čo by bol week 6. Avšak vedenie nášho tímu namiesto toho NFL požiadalo aby dostali bye week neskôr a NFL nám túto požiadavku umožnila. Bye week sa posunul na week 14, čo je najneskorší dátum bye weeku pre náš tím v histórii. Ako head coach Matt LaFleur, tak generálny manažér Brian Gutekunst nám potvrdili, že toto bola vyslovene požiadavka na NFL zo strany Packers. Pre tento postup sme sa rozhodli z toho dôvodu, že môžeme v decembri dostať dôležitý týždeň oddychu pred najdôležitejšou časťou sezóny. Doteraz sa v histórii NFL odohralo 60 zápasov v Londýne. A doposiaľ sa len štyrikrát udialo, že tím požiadal NFL o to, aby nemal bye week okamžite po tomto tripe, takže Packers idú proti prúdu. Napríklad Minnesota Vikings zvolili podobný prístup. Tím Kevina O´Connella hrá v Londýde vo weeku 4, ale bye week mali vo weeku 7. Pre nás toto všetko znamená, že len sedem dní po zápase v Londýne sme odohrali domáci zápas proti New Yorku Jets. A ako všetci veľmi dobre vieme, sezóna sa začala od tohto momentu doslova rúcať. Do zápasu s Giants sme boli na bilancii 3-1 a aj keď to neboli žiadne oslnivé výkony, tak to bolo rozbehnuté dobre. Ale od prehry v Londýne Giants prišla séria prehier proti Jets, Commanders, Bills, a Lions, čo nás prakticky položilo.

Ako sme sa dozvedeli len nedávno, tak posledná play zápasu proti Giants znamenala to, že náš quarterback Aaron Rodgers utrpel vážne zranenie palca na hádzacej ruke. V rozhovoroch sa Aaron Rodgers vyjadril, že bude potrebovať bye week na to, aby sa toto zranenie poriadne zahojilo. Avšak bye week, ktorý mohol prísť po zápase s Giants, prišiel až o osem zápasov neskôr. Aaron Rodgers svoje podpriemerné výkony neschovával za toto zranenie. Niet pochýb o tom, že niektoré hody mohli a aj boli ovplyvnené týmto zranením, avšak jeho nepochopiteľné zlé ready nemožno hádzať na toto zranenie. Jeho slabé výkony nie je možné skryť za toto zranenie, ale mohlo byť niečo inak, keby sme mali ten bye week hneď po zápase s Giants?

Keď sa pozrieme na ďalší faktor, ktorým sú početné zranenia, tak sa musíme nakloniť v prospech toho, že správnym rozhodnutím by bolo zobrať bye week hneď po zápase s Giants. Prakticky od zápasu s Giants sa nám to začalo všetko nabaľovať, spravila sa z toho snehová guľa a museli ste byť skutočne veľmi skalným a pozorným fanúšikom Green Bay Packers, aby sa vám podarilo rozoznať injury report od rosteru. Zranenia pribúdali a pribúdali. Mohli sme vidieť, ako sa sezóna skončila pre cornerbacka Erica Stokesa, či OLB Rashana Garyho. Wide receiver Romeo Doubs musel vynechať päť zápasov, De´Vondre Campbell ich vynechal štyri a mohli by sme pokračovať. Avšak háčik je v tom, že po zápase s Giants sme nebojovali len s posunom času, či zraneniami. Ale aj časom na ich doliečenie a celkovo dobou prípravy na jednotlivé zápasy.

To najdôležitejšie sme si nechali na záver. Ako si to preberáme každý jeden rok, tak nie je dôležité s kým hráte, dôležité je kedy s kým hráte, aký máte odpočinok, či koľko musíte cestovať. Toto si teraz ideme prejsť a náš rozpis zápasov na sezónu 2022 si preberieme práve z tohto hľadiska. Tvorcovia schedule sa postarali o to, že tento rok je schedule ešte menej vyrovnaná než počas posledných rokoch. Packers z toho ani náhodou neťazili, práve naopak. Nikto v tejto sezóne nemá takú nevýhodu v čase odpočinku na zápasy ako práve Packers. Rozloženie našich zápasov sa postaralo o to, že v celkovo sme v dobe odpočinku na negatívnom čísle -12 a nikto v NFL na tom nie je horšie.

Keď si zoberieme do úvahy naše výhody v tejto sezóne, tak sú len dve, pritom aj tá jedna má na sebe nie zanedbateľnú škvrnu. Prvou je náš extra odpočinok kvôli Thursday Night Football pred zápasom Packers/Eagles. A tou druhou, ktorá je kontroverzná je náš bye week pred zápasom Packers/Rams. Prečo to je kontroverzné? Lebo aj keď síce máme bye week, tak ho neodohráme proti tímu, ktorý by hral zápas v nedeľu. Rams ho totižto odohrali vo štvrtok a to znamená, že aj keď sme mali mať konečne poriadnu výhodu, tak tá bola zmazaná tým, že Rams dostali k dispozícii viacej času.

Naše nevýhody sú nasledujúce:

  • Commanders hrajú Thursday Night Football pred zápasom Packers/Commanders
  • Bills majú bye week pred zápasom Packers/Bills
  • Cowboys majú bye week pred zápasom Packers/Cowboys
  • Dolphins majú extra 1 deň odpočinku pred zápasom s Packers, pretože Packers hrajú pred týmto zápasom Monday Night Football
  • Vikings majú extra deň voľna pred zápasom vo weeku 17

Toto všetko znamená to, že v roku 2022 sme mali prakticky najmenej času na prípravu na zápas než hociktorý iný tím v NFL:

Počet dní na prípravu na zápas z pohľadu súpera
Zápasy s kratším alebo dlhším odpočinkom než súper

Ako by to teda vyzeralo, keby sme sa rozhodli zobrať ten bye week po našom zápase s Giants v Londýne? To nevie nik, ale viem jedno. Horšie to byť už nemohlo ako to, čo sme následne videli v našom podaní na ihriskách NFL. Pred sezónou sme vedeli, že si to bude musieť všetko sadnúť, že to zaberie nejaký čas. Avšak máme tu už week 15 a kvôli zraneniam sme na ihrisku ešte prakticky ani raz nevideli našu najlepšiu ofenzívnu zostavu počas celého priebehu zápasu. V prvej polovici sezóny bol zranený Christian Watson a Romeo Doubs vyzeral ako jeden z najlepších rookie WRs v tejto sezóne. Následne sa Doubs zranil na päť zápasov, Watson sa vrátil a ten aktuálne vyzerá ako možný najlepší tohtoročný rookie wide receiver. V úvode sezóny sme mali zdravotné problémy v ofenzívnej lajne. No teraz sa to už v OL ustálilo a začala podávať kvalitné výkony. Skutočne ani raz sa nám to v tejto sezóne nepodarilo dať dokopy počas jedného celého zápasu. A nepodarí sa nám to ani v zápase proti Rams. Doubs bude síce späť, ale Bakhtiari musel podstúpiť nečakanú operáciu slepého čreva a teda tento zápas bude musieť vynechať. Prakticky ani raz sme nedostali šancu, aby si to celé sadlo v útoku dokopy a ak sa prehrá zápas proti Rams, tak je aj po sezóne. Len dodám, že aj napriek tomu, že sa nám to nepodarilo dať celé dokopy ani raz, tak pred minulým weekom sme boli tím, ktorý vyprodukoval šiesty najvyšší počet explozívnych plays v celej lige. Len osem tímov malo viacej explozívnych behov než Packers a len dva tímy mali viacej explozívnych passových plays než Packers (Chiefs a Eagles). Potenciál v tomto útoku je obrovský, ale nedali sme to dokopy ako v personálnom zložení (kvôli zdravotnému stavu), tak aj v tom praktickom na ihrisku a vždy tam boli nepochopiteľné výpadky, či už na strane quarterbacka, wide receiverov, tight endov, play-callingu, či ofenzívnej lajny.

Matt LaFleur nám na svojej tlačovke povedal, že toto rozhodnutie je tvrdou lekciou keď zoberie do úvahy situáciu v ktorej sme, ale rozhodnutie sa už urobilo. Dodal, že je to ťažké povedať, či to bolo správne. Packers verili, že budú dosť dobrí na to, aby po zápase s Giants dokázali zvládnuť relatívne jednoduchšie zápasy proti Jets, Commanders, či Lions, realita však bola iná. Po zápase s Giants sme hrali proti Jets. V polčase bolo skóre zápasu vyrovnané, no potom druhý polčas skončil 24-7 pre Jets. Možno to je len hlúposť, ale nedostatok oddychu po tripe do Londýna sa mohol podpísať na našom výkone v druhom polčase. Po zápase s Jets sme museli cestovať do Washingtonu na zápas proti Commanders, ktorí proti nám benefitovali z mini bye weeku, lebo hrali TNF. My sme prišli z Londýna, dostali sme na hubu od Jets a potom sme mali cestovať na zápas proti tímu, ktorý mal extra čas na oddych a prípravu. Preto nie je žiadnym prekvapím, že sme to v druhom polčase posrali, keď sme viedli o 2 skórovania. Opäť, to nie je výhovorka, ale je to skutočne zaujímavé. Po ďalšej ťažkej prehre sme museli cestovali do Buffala na zápas proti Bills, ktorí proti nám nastupovali po bye weeku. Nie je to žiadna sranda ísť hrať proti Bills na ich štadióne, keď oni majú bye week a vy hráte ako bez Doubsa, tak aj Watsona (Watson otras mozgu hneď na začiatku zápasu) a ešte po takejto sérii zápasov. Lions proti nám nemali výhodu odpočinku, ale bol to už tretí zápas na cestách za sebou. Naša obrana síce odohrala skvelý zápas, ale útok sa na tento zápas absolútne nedostavil. Týmto ale zložitá schedule pre nás neskončila. Injury report bol dlhý ako záchodový papier a mali sme hrať doma proti Cowboys, ktorí išli proti nám hrať po ich bye weeku a náš bye week bol stále v nedohľade. Tento zápas sme vyhrali vďaka hviezde Christianovi Watsonovi, behovej hre a faktu, že Mike McCarthy prestal behať (pričom im stačilo len behať a na 110% by vyhrali). Po tomto dôležitom víťazstve sme museli ísť hrať len o štyri dni neskôr proti Titans s takmer nulovým oddychom. Tu nemôže byť prekvapením, že Packers boli na ihrisku neprítomní a fyzicky sa na Titans ani len nechytali. Normálne si vravíme, že je to výhoda hrať TNF doma, ale táto výhoda v tomto prípade nevyzerala ako výhodou.

Neúspech v tejto sezóne nemožno hádzať len na toto a vyhovárať sa na to. Ale je ťažké nepremýšľať o tom, čo by sa stalo keby. Mala by sezóna iný smer? Proti Commanders či Lions sme prehrali o jedno skórovanie. Trošku viacej oddychu by možno znamenalo rozdiel? Hrali by sme proti Jets bez Breece Halla? Ja poviem len toľko, že samotné nezobratie bye weeku po zápase v Londýne nebol ten jediný problém. Problémom bolo aj naše rozhodnutie letieť do Londýna len tesne pred zápasom. Keby sme leteli o jeden deň skorej (ako to tímy normálne robia), tak by už aj zápas v Londýne mohol vyzerať inak a k tej poslednej play by vôbec nemuselo dôjsť. Proste celé zle. Packers nehrajú dobre, ale prakticky celá liga nehrá tento rok dobre. Je to zvláštne. Za mňa sme po minulé sezóny mohli vidieť viacej kvalitného futbalu a celkovej viacej futbalovej kvality v jednotlivých tímoch. Náš tím z minulej sezóny by v tejto vyzeral dominantne. Stále sa budeme diviť, že Tom Brady obetoval manželstvo aby sa vrátil do takto otvorenej ligy, obzvlásť keď v playoff môže hrať proti Danielovi Jonesovi, Brockovi Purdymu, Kirkovi Cousinsovi, Taylorovi Heinickemu či Genovi Smithovi? Dostávajú na prdel v každom zápase a stále sú na čele svojej divízie, čo im zaistí účasť v playoff. A ako sa hovorí, v playoff sa už môže stať úplne všetko. Preto ma teraz ešte viacej mrzí, že ako sa to táto sezóna vyvíja z našej strany. Keby sa tie dva zápasy skončili našim víťazstvom, je tu šanca na playoff a vzhľadom na tohtoročnú slabotu by ani šance neboli najmenšie. Ale ako sa hovorí, IT IS WHAT IT IS.

GO PACK GO!!!