Aaron Rodgers prehovoril prvý raz od draftu. Čo hovoril na výber Jordana Lova, ďalšie picky a na wide receiverov?

Aaron bol naposledy hosťom Pata McAfeeho. Odvtedy sme ho nevideli verejne vystupovať. Počas včerajšieho 40-minútového konferenčného hovoru s novinármi rozobral viacero tém.

Rodgersova reakcia na draftovanie Lova

Keď si Packers vybrali Jordana Lova, Rodgers pozeral na YouTube draftovú šou bývalého spoluhráča A.J. Hawka a bývalého puntera Colts Pata McAfeeho.

Na začiatku tohto týždňa povedal GM Brian Gutekunst, že s Rodgersom sa bavili osobne, ale nie o tom, že by draftovali quarterbacka tak skoro. Rodgers povedal na začiatku tejto offseason pre ESPN Wisconsin, že ak aj Packers vyberú QB, jeho pozíciu to tak skoro neohrozí.

„Bol som prekvapený, podobne ako mnoho ďalších ľudí,“ začal Aaron: „Viete, nebudem hovoriť, že som bol z toho výberu nadšený. Ale rozumiem tomu. Organizácia sa nepozerá len na prítomnosť, ale aj na budúcnosť. Ja to rešpektujem. Rozumiem, že ich cieľ a myslenie bolo nastavené tak, že je to veľký talent, ktorý potrebujú. Takže ako som povedal, vo všeobecnosti som bol prekvapený, ale za toto sú chlapi vo vedení platení. Musia dať dokopy súpisku pre prítomnosť aj budúcnosť.“

„Myslím, že mu absolútne rozumiem. No myslím si, že je veľmi motivovaný a extra motiváciu nepotrebuje. Nemyslím si, že by ho to teraz nakoplo viacej, než keby sme draftovali niekoho iného. Toto je proste on,“ hovoril LaFleur, ktorý mal tlačovku chvíľu po Rodgersovi.

Rodgers niekoľkokrát povedal, že chce kariéru ukončiť v Green Bay nie na konci aktuálneho kontraktu, ale nad jeho rámec. Verí, že po tom čo Packers doviedol až do NFC Championship Game, má v sebe ešte viac ako štyri roky.

Keď Packers draftovali Rodgersovho nástupcu v prvom kole, jeho predstava o konci kariéry v Green Bay sa zmenila. „Tak ako sa cítim presvedčený o svojich schopnostiach a o tom, čo môžem dosiahnuť a čo môžeme dokázať, teraz sú tu nové faktory, ktoré nie sú pod mojou kontrolou,“ pripúšťa Rodgers.

„Takže moja túžba začať a skončiť v rovnakej organizácii, tak ako to bolo s mnohými hráčmi počas minulých rokov, nemusí byť realitou. Chápem vyhliadky tímu a viem, že myslia na tím teraz a potom, ale zároveň verím v seba samého a mám silnú túžbu hrať aj po 40. rokoch. Nie som si istý ako to v tomto momente spoločne pasuje.“

Rodgers povedal, že ukončiť kariéru v Green Bay je preňho veľmi dôležité: „Myslím si však, že aktuálne je to niečo mimo mojej kontroly. Ovplyvniť môžem moju hru a tým pádom toto rozhodnutie robím v určitom okamihu ťažkým. Viete, ak by som mal skončiť podľa organizácie, je to ľahké rozhodnutie. Ale keď príde čas a ja budem mať pocit, že stále môžem hrať na vysokej úrovni a moje telo sa cíti skvele, tak potom sú tu chlapi, ktorí sa zodvihli a išli hrať inde.“

Jeho vzťah s Lovom a mentorstvo

Rodgers zavolal Jordanovi 25. apríla, teda deň po tom, čo si ho Packers vybrali.

„Mali sme skvelú konverzáciu deň po drafte a teším sa na spoluprácu s ním. Vyzerá, že je to veľmi dobrý chlapec s dobrou hlavou. Podobný príbeh – keď odchádzal z výšky nebol príliš žiadaný. Prebil sa do Utah State. Mali sme príjemnú debatu,“ povedal 36-ročný budúci člen Pro Football Hall of Fame.

Favre nebol k Rodgersovi príliš dobrý a o nejakom mentorstve sa hovorí ťažko. Veď ste určite videli jeho posledné vyjadrenia, v ktorých sa opäť stará do vecí v Packers a len zbytočne motal ľuďom hlavy a strhával na seba pozornosť. Je veľmi dobré, že podľa všetkého by sa medzi Rodgersom a Loveom nič také opakovať nemalo.

„Myslím, že tam je veľmi veľa, čo medzi nimi prebehne,“ myslí si LaFleur o Rodgersovom mentorstve mladého chalana. „Jordan má možnosť učiť sa od jedného z najlepších hráčov histórie. Len sa posadí a bude sa učiť len tým, že bude toho chlapa sledovať na najvyššej úrovni. Takže si nemyslím, že to bude niečo iné ako pri backupoch, ktorí nasávajú od startera.“

„Z predchádzajúcich vzťahov sa cítim dobre,“ poznamenal Rodgers smerom ku backupom z posledných rokov: „Mnoho z nich sú stále mojimi blízkymi priateľmi. Viete, že Matt Flynn mi je veľmi blízky. Stále som v kontakte s mnohými chalanmi, s ktorými som hral. Od DeShona Kizera a Mannyho Wilkinsa až po Tima Boyla. Sme si blízki.“

„S Brettom Hundleym sme stále v kontakte, občas hovoríme aj so Scottym Tolzienom. V priebehu rokov som si s nimi vybudoval skvelé vzťahy a rovnako to očakávam aj vo vzťahu s Jordanom. Viete, on nikoho nežiadal o tom, aby bol draftovaný do Packers. Za nič ho nemôžeme viniť. Práve prichádza, celý je nadšený príležitosťou…,“ touto odpoveďou Rodgers očividne smeroval práve na fanúšikov, ktorí Jordana v tíme neprivítali tak ako by sa patrilo a pozerajú sa neho veľmi kyslo. Aaron Rodgers o tom vie svoje, na ktorého boli fanúšikovia Packers poriadne nahnevaní po tom, čo sme ho v prvom kole draftovali a všetci hovorili, že máme Bretta a Rodgers nám ďalší titul vyhrať nepomôže. Taktiež na neho dokonca pískali, keď nastúpil do prvého zápasu v pozícii starting quarterbacka a diváci na Lambeau na neho pískali a všade boli transparenty s nápismi: „Brett, vráť sa.“ Aaron si toto všetko veľmi dobre uvedomuje a nechce, aby si Love musel prechádzať niečim podobným.

Ako aj sám Aaron naznačil, veľmi dobrý je jeho vzťah s Brettom Hundleym. Niekoľkoročný backup Packers na Aarona nedá dopustiť a pri každej príležitosti mu otvorene ďakuje za to, že mu pomohol ako hráčovi aj človeku. Preto si prečítajte obsiahly článok, v ktorom podrobne opísal spoluprácu s Aaronom Rodgersom.

„Za tie roky s Brettom (Favrom), som sa veľa naučil a to môžem preniesť do vzťahu s Jordanom. Prešiel som si tým ako 21-,22-, 23-ročný hráč, ktorý sedel za svojou modlou. Určite si toto zoberiem k srdcu. Ako som povedal, vždy som mal s quarterbackmi veľmi dobré vzťahy a vždy som miloval pomáhať týmto chalanom. Čím viac otázok majú, tým viac odpovedí mám. Naozaj, skutočne som k tomu pristupoval zodpovedne a rovnako to bude aj s Jordanom,“ povedal Rodgers, ktorý tak určite zavrel ústa všetkým pochybovačom jeho učiteľských schopností.

Prečo pick Lova nevyhnutne nemotivuje Rodgersa niečo dokazovať?

Rodgers si pamätá na odpoveď trénera Purdue, keď rozosielal svoj tape zo strednej školy: „Veľa šťastia pri vašom pokuse o vysokoškolskú kariéru.“

Pamätá si každý tím, ktorý si ho v drafte nevybral. Pamätá si niekoľkých profesorov z univerzity, ktorí sa smiali nad jeho snom byť NFL quarterbackom.

Napriek tomu Rodgers trvá na tom, že Love preňho neznamená vznietenie konkurenčnej krvi. Nie je to ako vymenované predchádzajúce externé faktory.

Nikdy som nepotreboval veľa vonkajšej motivácie,“ jasne odvetil Aaron: „Vždy možno hľadáš jednu alebo dve veci počas kariéry, ktoré ťa dokážu napumpovať. Pre mňa, ako som mnohokrát povedal v šatni, je hlavný motivácia hrať konzistentne počas dlhých rokov. Ako hovoril Mike McCarthy – najdôležitejšia vec pre QB sú jeho nohy. Ak nohy odídu, potom je ťažké hrať, navyše štýlom, akým hrám ja.“

„Prišiel som na to, ako dostať moje telo do špičkovej formy. Táto offseason mi naozaj umožnila dať si poriadny tréning. Začal som v úvode marca, nie na konci, ako bývalo zvykom. Fyzicky sa cítim veľmi dobre. Cieľom je, samozrejme, hrať aspoň do 40. rokov. To sa nezmenilo. Toto hovorím posledné roky a nemení sa to. Viem, že kľúčom k tomu bude fyzická pripravenosť, a pretom sa na to zameriavam. Dať sa fyzicky do formy, aby som mohol hrať tak dlho, ako chcem. To je dlhodobá motivácia.“

LaFleur o hodinku neskôr doplnil: „Je to jeden z najsúťaživejších ľudí, akých som kedy videl a vy to môžete vidieť zakaždým, keď vkročí na ihrisko. Nemyslím si, že by ho to motivovalo viac, ako keby sme vybrali iného hráča. Je to profík, ktorý mi každým dňom dokazuje, že je lídrom nášho tímu.“

Prečo to nie je rovnaké ako sedieť za Favrom?

Keď Packers vybrali Rodgersa z 24. pozície v roku 2005, mal 21 rokov a Favre 35. Teraz má Aaron 36 a Love 21. Rozdiel je v tom, že Rodgers ešte ani raz nehovoril o konci kariéry. Brett to naznačoval niekoľkokrát. Podobnosti tam nejakú sú, ale je ich málo.

„Myslím, že podľa veku je to porovnateľné, ale to je celé. Keď sa pozriete na Brettov mindset v rokoch 2003 a 2004 a na moje vyjadrenia, že chcem hrať aj po 40-tke, cítiť z toho ako sa cítim a ako milujem tento šport.“

Téma – wide receivers

Druhým najviac diskutovaným bodom draftu Packers po Lovovi bolo to, že nebol vybraný ani jeden receiver.

V roku 2019 zaznamenal len jeden wide receiver viac ako 477 yardov. Davante Adams vynechal štyri zápasy a aj tak mal o 520 yardov viac ako Allen Lazard.

Aj po podpise Funchessa bolo jasné, že za Adamsom pravý No. 2 receiver nie je. Gutekunst trval na tom, že hráči, ktorí boli k dispozícii v neskorších kolách by neboli vylepšením a možno by sa ani do tímu nedostali.

Rodgers sa taktiež vyjadril smerom ku Lazardovi, EQ St. Brownovi, MVS, Kumerowovi a triu Sternberger, Lewis a Tonyan optimizmus.

„To, že nikoho nevybrali mi hovorí jedno – páčia sa im a skutočne veria chlapcom, ktorých máme. Všetko to začína Davante a jeho schopnosti. Je do dynamický hráč. Keď máte takého hráča, otvára zvyšnú časť ihriska spoluhráčom. Potom sme videli robiť Allena Lazarda veľké pokroky, Jake (Kumerow) tiež zahral big plays, potom bol v niektorých zápasoch našim veľkým faktorom MVS. Ako som už raz povedal, teším sa na návrat EQ a rovnako ma potešil aj príchod Devina, veterána, ktorý je v lige roky a stále je hladný. Ja sa cítim v otázke WRs veľmi dobre a rovnako to vidí aj front office,“ okomentoval Rodgers.

O tom, že konferenčný hovor sa niesol v príjemnej atmosfére nie je pochýb. Povtrdzuje to aj otvorenosť Aarona a pohotovosť jeho odpovedí.

„Táto ofenzíva je tak komplikovaná a nemám pocit, že sa to čoskoro zmení. V preklade – zvyknite si na Aarona Rodgersa s „wristbandom“ na zápästí.

Matt LaFleur akoby nadviazal na toto vo svojom bloku odpovedí. Smerom k Jordanovi Lovovi povedal, že najlepšou vecou, ktorú môže spraviť medzi dnešným dňom a dňom, keď budú Packers prvý raz na trávniku, je uistiť sa, že mentálna stránka bude jeho najsilnejšou stránkou.

Allen Lazard očami Aarona

„Pozrite sa na Allena Lazarda, na jeho rast a všestrannosť. Na konci tréningový kempu bol cutnutý a potom tuším vo Weeku 1 bol nazad na súpiske. Na konci sezóny bol niekoľkokrát dôležitý pri big plays. Je skvelý spoluhráč, zlepšuje sa a milujem jeho prístup. Spravil niekoľko big plays každý týždeň.“

Teší sa na EQ

Rodgers sa teší aj na návrat talentovaného mladíka EQ St. Browna, ktorý má pred sebou veľmi dôležitý tretí rok.

„Prichádza späť po zranení a som zvedavý v akej forme príde a ako sa bude cítiť. Počas jeho nováčikovskej sezóne predviedol niekoľko parádnych vecí, hlavne na konci sezóny. Každý week rástol. V hre ho bolo cítiť. Bude zábava vidieť ho späť zdravého.“

MVS a Kumerow

„MVS je chlap, ktorý má môju dôveru a cítim, že ak bude naďalej rásť, môže nášmu tímu veľa priniesť a pozerám sa na jeho veľké vec. A potom je tu aj Jake Kumerow. Je to stálica. Miloval som ho od prvej prihrávky, ktorá naňho letela. Obľúbil som si aj jeho prístup k hre.“

„Urobil kus dobrej roboty, chytil všetko čo naňho išlo. Takisto ma milo prekvapil jeho prístup a som v očakávaní, že čo nám predvedie na ihrisku,“ doplnil ešte Matt LaFleur na adresu WR Reggieho Begeltona, bývalej hviezdy CFL, ktorá prišla do Packers už vlani.