Zahanbujúci výkon obrany priniesol druhú prehru

Gratulácia Mikovi Zimmerovi. Na Lambeau Field prišiel s tímom, ktorému sa nedávali proti Packers žiadne šance a Packers udrel priamo do úst. Všetka časť a dávam svoju cheeseheadu dole. Vikings boli bojovnejším tímom a vyhrali 28-22. LaFleur tak utrpel svoju prvú prehru proti divíznemu súperovi v pozícii head coacha Green Bay Packers. A asi sa zhodneme, že to prišlo v tom najmenej očakávanom zápase. Matt doposiaľ prehral 6 zápasov a týchto zápasoch mali súperi priemer 177.2 nabehaných yardov na zápas. Pre porovnanie, Chiefs od začiatku roku 2019 prehrali 5 zápasov a pri týchto prehrách proti ním súperi nabehali v priemere 171.8 yardov. Prečo sa však vzdá, že jej to taký obrovský rozdiel medzi nami a nimi?

OBRANA SA VYTIAHLA

Po minulo-týždňovom zápase som po prvý krát v tejto sezóne významnejšie pochválil defenzívneho koordinátora Mikea Pettina. Napísal som tam vetu: „Ako rád hovorím, Pettine jeden zápas zvládne na jednotku, ale ďalšie tri pokašľe ako sa len dá… Uvidíme ako to bude pokračovať ďalej.“ Aj keď som to nemal v pláne, tak sa toto zaužívané pravidlo opäť osvedčilo. To už asi nemá zmysel Pettina pochváliť, lebo o týždeň na to ti to dá poriadne vyžrať a vyzeráš za totálneho chuja, že si ich za niečo pochválil. Ja si svoj tím, trénerov a hráčov budem vždy brániť, ale pri Pettinovi už pohár trpezlivosti pretiekol. Inžinier si teraz na mne zmlsne 😀

Na dôležitom treťom downe opäť vidíme 3-man rush. Na ďalšom 3rd&8 hráme 8 yardov off coverage a dovolíme úplne jednoduchú prihrávku do underneathu pre first down… To sú proste veci, ktoré tu kritizujeme týždeň čo týždeň, v jednom zápase príde zmena, agresívnejší prístup, príde ďalší zápas a sme pri starom. Myslím si, že Mike Pettine je jediný človek na tejto zemi, ktorý sa pozerá na to, ako Cook behá do dier medzi DTs a on pri ďalšom drive na prvom downe na ihrisko pošle ešte viacej defenzívnych backov. No nebehaj potom do toho…. To keď som videl, tak už som nemal na to slov. Zimmer tu zahral presne to, čo zahral proti nám Shanahan v NFC Championship.

A kto mi vysvetlí, že ako sa môže v zápase udiať to, že najskôr ide OLB Preston Smith na slot pokrývať RB Dalvina Cooka a potom TE Kylea Rudolpha na PERIMETER?????!!! To akože má hrať OLB pri postrannej čiare v coverage? Sa vôbec nedivme, že Preston hrá tak ako hrá, keď Pettine chce od neho, aby hral na pozícii cornerbacka…. V tej obrane je strašný zmätok, hráči hrajú na totálne divných pozíciach. Byť LaFleurom tak defenzívny play-calling dám do rúk Jerryho Graya. Toto je nonses čo predvádza Pettine.

Obrázok
Všimnite si, kde stojí Preston Smith….

Vikings proti nám zahrali to, čo proti nám zahrali aj Saints. Načo na dlhých tretích downoch hádzať dlhšiu loptu, keď si stačí hodiť krátky odhod na running backa do úplne voľného priestoru, nakoľko sa tvárime, že také sa nič nemôže stať. Lebo ideme hlbokú off coverage a Cooka musí v priestore tacklovať defenzívny back ako napríklad Will Redmond. Tu odkazujem na prvý útočný drive Vikings. Boli na 3rd&8, Cousins to len rýchlo zhodil do strany na Cooka, ku ktorému z off pribiehal v priestore Redmond. Mohol zahrať tackle, ktorý by tento drive zastavil, ale namiesto toho mal totálne zlý uhol a bol z toho prvý down. Skutočne nerozumiem tým pochodom, ktoré sa odohrávajú v hlave Mikea Pettina. A toto je len jedna z mnohých chýb, ktoré sme v tomto zápase urobili.

Vikings sa kvôli svojej nedisciplinovanosti dostanú na dlhý down (false start), ale v zápätí im to Zee vráti totálne zbytočným offsideom. Ďalšia hra – Vikings sú pred 2nd&19 a hádajte ako to skončilo. Dve skompletované prihrávky, 4th&1 a beh pre prvý down v podaní Cook. Následne touchdown. Keď nedokážete ubrániť situáciu ako 2nd&19, tak si nezaslúžite nič iné, než inkasovať touchdown. Môžme ísť do ďalšieho drivu. Nováčikovia na poste inside linebackera Krys Barnes a Kamal Martin zahrajú hry na Cooka a postavia Vikings pred 3rd&9. Skvelá pozícia, ale čo príde? Opäť rýchly a krátky odhod na Cooka, missnutý tackle od defenzívneho backa Vernona Scotta a touchdown cez polku ihriska… Toto sú situácie, ktoré musíte zahrať vo svoj prospech. Máte ich tam, kde ich chcete mať. Tak spravte tú stopku. Ak to nedokážete, tak si nezaslúžite vyhrať. Bodka.

Tieto vyššie spomenuté situácie jasne podčiarkuje nasledujúca štatistika. Kirk Cousins mal v tomto zápase priemer 1.79 vzdušných yardov na jeden hod. Ale zároveň mal priemer 11.43 získaných yardov na jeden pokus! Takmer 80% produkcie prišlo po krátkom odhode a následnom behu! Na Lambeau Fielde bol poriadny vietor. Ale Packers hrajú proti Cousinsovi tonu off coverage, pričom z jeho 11 skompletovaných prihrávok nebola ani jedna nad 10 yardov. V takýchto podmienkach idete hrať proti Cousinsovi TOTO? Hodil dve dlhé prihrávky, ktoré prehodil o parník, boli nechytateľné a prišlo DPI. Prečo proti nemu nehráte press-man a keď už ide hádzať, tak ho prinúť aby vás musel prehodiť, nie hodiť si krátky odhod na pár yardov….Naozaj tomu nerozumiem. Ak mi tu niečo uniká a niekto z vás chápe prečo to robí, tak mi to prosím vysvetlite. Táto obrana je proste tak ľahko čitateľná. Keď súpera dostaneme na dlhších druhý down, tak sa stiahneme dozadu a hrá sa off coverage. Potom je tretí down a my ideme opäť dozadu. Prečo súpera vyzveme len na prvom downe a potom sa stiahneme dozadu? Vikings to v tomto zápase perfektne využili. Jeho filozofia „bend but don´t break“ vôbec nevychádza. Hrá safe, ale v red zone nedokáže nič zastaviť. V tejto sezóne naša obrana v red zone súperom povolila súperom skórovať v 100% prípadoch! 23 tripov do našej red zone sa skončilo 17 TDs a 6 FGs. Pettinova obrana je jednou z najhorších aj pokiaľ hovoríme o obrane na tretích downoch. Na tretích downoch sme doposiaľ pustili 76.6% skompletovaných prihrávok, čo je druhé najvyššie číslo v NFL!!! Za nami sú len Texans so 77% a pred nami o jedno miesto Seahawks so 74.6%.

Problémom bol opäť aj s tacklingom. Naša obrana je ako ruská ruleta. Keď vystrelíš a nie je tam náboj, tak tackling je v tom jednom zápase prekvapivo dobrý. Ale keď zbraň vystrelí a náboj vyletí, tak je to amen tma. A pri našej obrane to je tak, že je tam 5 nábojov a 1 prázdna dierka. V tomto zápase sme mali prvý kontakt s Cookom za line of scrimmage celkovo 12-krát. On na týchto plays aj tak získal 52 yardov. Z jeho 163 nabehaných yardov prišlo 94 po kontakte, čo je jeho kariérne maximum.

Vieme, že v tomto zápase fúka vietor ako šialený a že Cousins nás vzduchom neporazí. Dalvin Cook je fenomenálny running back, ktorého nikdy nezastavíte, len tlmíte škody, ktoré napácha. V tomto zápase nás mohol poraziť len on. A on to aj urobil. Preto je pre mňa nepochopiteľné, ako Pettine robil so svojou obranou to čo robil. Vidí, že Cook do nás v prvom polčase behal ako odtrhnutý z reťaze. Tak prečo v polčase niečo nespravil? On opäť na ihrisko vybehol s 3-man frontom a vôbec nič sa nezmenilo. Žiadna zmena v game plane. Montravius Adams, ktorému sa v v doterajšom priebehu sezóny darilo proti behu, dokázal zahrávať hry, tak odohral len 6 snapov! A keď bol na ihrisku, tak to nebolo vôbec zlé!! Čiže v zápase, kedy viete, že súper bude do vás len behať necháte druhého najlepšieho DL proti behu na lavičke…Ale hlavne, že Lowry hrá vkuse… Lancaster nie je DE, čo je pozícia na ktorej hráva. On je typický NT. Nemá rýchlosť na DE. Možno ho skúsiť prehodiť s Kennym? Môže to byť horšie?? Nemyslím si, práve naopak… A takto by som vedel pokračovať a pokračovať. Hráči hrajú mimo pozícií, na ktorých sú schopní zahrávať hry a to permanentne.

Pettine v skutočnosti v tomto zápase odohral jeden zo svojich „najťažších“ zápasov počas svojho pôsobenia v Packers. Hneď 39 snapov sa hralo v base, 3 v nickel a 10 v dime. Vikings sa rozhodli, že budú hrať heavy personnel. Len 10 snapov odohrali v 11 personnely a zvyšných 42 v multi-TEs setoch alebo 2-back formáciách. Pettine sa snažil na Vikings kontrovať base obranou, ale nič to nezmenilo a nemal na nich žiadne odpovede. Najviac ma zarazil asi Preston Smith. Toho bez problémov pri behoch blokovali tight endi!!!

Myslím si, že aj Kennymu by sa hralo omnoho ľahšie, keby nie je pri každej jednej hre zdvojovaný/ztrojovaný. Všetci hovoria o tom, že je potreba ďalšieho WR, ale ja si myslím, že by sme v prvom rade mali pomôcť Kennymu v DL. Teraz nehovorím o drafte, kde okrem Kinlawa a Browna nič poriadne nebolo. Tu hovorím o pridaní skúseného hráča. Zlepšenie DL bude znamenať zlepšenie celej obrany. Dokáže sa robiť tlak zo stredu, tým sa bude narúšať kapsa, bude účinnejší pass rush zo strán a tým pádom sa zlepší aj hra secondary. Zároveň ďalšie významnejšie telo v strede môže pomôcť proti behu a tým pádom aj ILBs budú mať ľahšiu úlohu. Keď Prestona zablokuje tight end, tak tam veru nie je o čom. Ja osobne by som navrhoval trade po Quinnena Williamsa z Jets alebo Shelbyho Harrisa z Broncos. Williams by nás stal veľa, ale stále je na rookie kontrakte a keby v strede vytvoríte duo Clark-Williams, tak máte jednu z najúdernejších mladých dvojíc. Ale toto my nikdy nespravíme. To je len môj vlhký sen 😀 Takže sa nad tým ani nemusíte zamýšľať, že aké by to bolo pekné 😀

A aby som nebol tak negatívny, tak Kamal Martin ukazuje záblesky, že v ňom niečo máme! Keď mu trošku pomôže defenzívna lajna (však pán Lowry), tak ho bude vidieť ešte viacej. Po ihrisku lieta tak, ako nikto z našich ILBs za posledných 10 rokov. Ako Martin, tak aj Barnes mali niekoľko pekných plays, ale majú ešte problémy s vypĺňaním medzier. To je pri nováčikoch normálne a coachovateľné. Ale kto ich to naučí, Pettine? Tu im musí pomôcť aj DL, ale tá im vôbec nepomáha, práve naopak. Myslím si, že v nich niečo máme a do budúcnosti môžu byť riešením na tejto pozícii, ale sú to nováčikovia a musia sa učiť. Návrat Kirkseyho možno pomôže. Uvidíme.

A všímate si, ako dokáže Amos zahrávať plays, keď je v boxe? Tá jeho behová stopka na treťom downe bola parádna. Amos bol jediný hráč z našej obrany, ktorý vyzeral, že v tomto zápase prišiel hrať futbal. Za to pochvala!


CHYBY V ÚTOKU

Výkon útoku poznačilo najmä 5 odpískaných ofenzínych holdingov. Dva boli za mňa správne a zvyšné sa prikrášlili. Dokonca ešte aj komentátori neveriacky krútili hlavou, že aký holding sa to odpískal (pri tom na Lewisa boli normálne bez slov, to sa často nestáva 😀 ) Tieto holdingy nás stavali do zložitých situácii, z ktorých sa nevymotáva ľahko. To bola prvá chyba.

EQ. Chlapče, kde máš tie ruky zo svojej nováčikovskej sezóny, kedy si chytil totálne všetko, čo letelo tvojím smerom? Rodgers ti verí na 3rd&10. Hodí perfektnú loptu, ty sa po ňu perfektne natiahneš, chytíš ju a ako padáš na zem, tak ti vypadne.Jasné, lakeť padol na zem, lopta vypadla. Ale to musíš udržať. Na nasledujúcom 4. downe ti priletí prihrávka do end zóny a máš obidve ruky na lopte. Toto je NFL. Takéto lopty sa chytajú. Tu je ten rozdiel, či sa v NFL presadíš, alebo nie. Možno si nemusel pri tejto play robiť ten krok k lopte, ktorý si spravil. Keby si zostal na svojom pôvodnom mieste, tak je to eazy TD. Avšak to je ťažko povedať. Neviem ako tam vietor zafúkal, atď…. Ale minimálne jednu z týchto dvoch lôpt si chytiť mal. Snaha pri týchto plays bola veľmi dobrá, len to dokončiť. Potom ti to opäť Rodgers hodil na štvrtom downe a pekne si to chytil. Daj si dokopy tie ruky a šicko bude oukej. Dlho si bol mimo hry. Vieš sa dostať k lopte, cítiš ju. Máš to v sebe. To je rozdiel medzi tebou a ďalším pánom na holení. Ktorým je….

MVS. Chlapče, tu to nie je o rukách. Lopty ti padajú a narozdiel od EQ si nevieš získať žiadnu separáciu a cestu k lopte. Adams je celý zápas ztrojovaný, Vikings sú na pozícii cornerbacka nútení hrať s predavačkou z Walmartu, ty máš za celý zápas len jeden jediný catch a si úplne neviditeľný. Tu už som za to, aby namiesto teba dostali viacej priestoru hráči ako EQ, Taylor, či Shepherd. Malik síce je na ihrisku málo, ale keď dostane šancu, tak ju využije. Proti Texans bol readom v end zone, chytil to a bol z toho TD. Teraz na neho letela jedna prihrávka a skončila sa ziskom 26 yardov. Dal by som Malikovi viacej priestoru. Je to zaujímavý hráč a keď sa to na neho hodí, tak to chytá. MVS, viem, že niekedy vieš vytiahnuť skvelé plays, ale je to veľmi nekonzistentné. Nebudem sa diviť, ak sa ťa Gutey rozhodne nahradiť Fullerom. Vráti sa Lazard a ihrisko poriadne ani neuvidíš.

Okrem tohto vyššie spomenutého nášmu útoku nemám čo vytknúť. V prvom polčase boli takmer bezchybní a v druhom polčase prišli tie dva dropy, alebo opäť beh na 2nd&10 (čo som spomínal už aj minule). V prvom polčase sme de facto videli len dva útočné drivy na každej strane. Všetky boli dlhé, cez celé ihrisko a skončili sa touchdownom. V druhom polčase sa drive zadrhol na tých dvoch dropoch, flagoch, na neodpískanej DPI a v samom závere ten fumble. Táto prehra nejde na vrub útoku. Aj keď produkcia za Adamsom od WRs nebola. Ale to je začarovaný kruh. Keď sa darí WRs a TEs nič nechytajú, tak si hovoríme, že aké by to bolo super mať nejakého tight enda, ktorý by niečo aj chytil. Keď ho máme, chytá prihrávky a WR nie, tak hovoríme, že aké by to bolo super mať ďalšieho wide receivera. Osobne som toho názoru, že Adams s Lazardom sú skvelou dvojkou, len potrebujeme aby sa nám Lazard vrátil. Keď sa zranil, tak som napísal, že podľa mňa bude mať jeho absencia na našu hru väčší vplyv než absencia Adamsa. A to sa aj napĺňa (netvrdím, že je lepší než Adams, to ani náhodou. Ale keď je on v zostave, tak je aj run-blocking o level vyššie). No a ak sa spraví ten trade po Fullera (čo neverím, že sa stane), tak za nimi bude tretí skúsený wide receiver, čo nie je nováčik, nemusí sa učiť základy a tento útok sa môže s ním v zostave posunúť o dimenziu dopredu. Bude to rozdiel od MVS. Typologicky rovnaký hráč, ale kvalita úplne niekde inde.

Naši tight endi Jace Sternberger a Robert Tonyan hrali velice dobre! Veľmi sa mi páčili! Keby ich ešte Rodgers v kombinácii so silným vetrom dokázal triafať tak ako má, tak v tomto zápase majú ešte vyššie čísla. Kluci len tak ďalej!

Aaron Rodgers tiež odohral dobrý zápas. Nemal to jednoduché, nakoľko hádzať v takomto počasí je obtiažne. Mal tam dva zlé krátke odhody, keď loptu hodil do nôh, potom prehodil úplne voľného Sternbergera pre big play, keby trafil na 45-yardovej hre Tonyana do behu, tak je to touchdown, ale inak to bol od neho kvalitný výkon a tá lopta pri druhom Adamsovom touchdowne bola šialene dobrá!

Dovolím si tvrdiť, že AJ Dillon je azda jeden z našich najlepších atlétov na ihrisku! Síce tú jednu loptu dropol, ale na nasledujúcej hre predviedol parádny catch a beh popri čiare pre 16 yardov. Človek jeho veľkosti by nemal byť schopný udržať sa v ihrisku a bežať ďalej. Pre neho žiadny problém. Keď s loptou beží, tak na ňom visia traja obrancovia a on stále stojí. Jediná výčitka voči nemu je tá, že s loptou v rukách je ešte trošku váhavý. Ale toto sa zmení, keď dostane viacej snapov v ostrých zápasoch. Už sa fakt teším, keď dostane viacej priestoru na ihrisku! V minimálnom priestore zatiaľ nesklamal.


3x DEFENSIVE PASS INTERFERENCE

Rozhodcov veľmi nerád zaťahujem do svojich článkov a nemal som to v pláne ani teraz. Prvé dve DPIs som prekúsol, holdingy som prekúsol, ale keď prišla tá neodpískaná DPI proti Harrisovi, tak som to už nevydržal a po veľmi dlhej dobe sa idem navážať do toho, ako zebry viedli tento duel.

Prvý inkriminovaný moment prišiel v úvode druhého polčasu za stavu 14-14. Vikings boli na 3rd&6 na 26-ke Packers a Cousins hádzal prihrávku do end zóny na WR Justina Jeffersona, ktorého pokrýval CB Jaire Alexander. Jaire pri tomto súboji použil ruky viacej ako musel a rozhodcovia hodili flag za defensive pass interference. Nebolo by na tom nič divné, keby Cousins túto prihrávku neprehodil o dobrých 8 yardov a bola to nechytateľná prihrávka. V takomto prípade sa DPI nepíska. Ak by sa Vikings pokúsili kopať field goal, tak by to bol cez 40 yardový field goal. V tomto zápase fúkal extrémny vietor a počas rozcvičky mali kickeri problém s 30 yardovým field goalom. Samozrejme mohli ísť hrať 4. down, ale nič to nemení na tom, že to DPI nebola, nakoľko sa jednalo o nechytateľnú prihrávku.

Druhý inkriminovaný moment prišiel o pár hier neskôr v tom istom drive. Vikings boli pre 3rd&goal na 6ke Packers. Cousins hodil prihrávku na WR Adama Thielena, ktorého pokrýval CB Josh Jackson. Ten si opäť pomohol rukami a rozhodcovia hodili flag za defensive pass interference. Nebolo by na tom nič divné, keby Cousins túto prihrávku neprehodil a bola to nechytateľná prihrávka. V takomto prípade sa DPI nepíska. Vikings dostali lotu na goal line a dostali sa do vedenia 21-14.

Tretí inkriminovaný moment prišiel za stavu 28-14 pre Vikings. Lopta bola na 32ke Vikings a hrali sme 4th&9. Rodgers hádzal svoju prihrávku na TE Roberta Tonyana, ktorého pokrýval S Anthony Harris. Ten očividne atakoval ruky Tonyana ešte pred tým, než lopta k nemu priletela. Rozhodcovia hodili správny flag za defensive pass interference. Po následnej porade sa rozhodli, že to DPI nebolo, flag odvolali a tak na loptu išli Vikings. Do konca zápasu zostávalo ešte viacej ako 8 minút a my sme mohli zápas znížiť na rozdiel jedného touchdownu. Dokonca ešte aj ten Dean Blandino nerozumel tomu, čo tu rozhodcovia vyviedli. Celý zápas sa rozhodcovia tvária tak, že sa hráča nemôžete ani dotknúť a je to nekontaktný šport, potom príde toto a zrazu sa meter úplne otočí.

Do tohto momentu som skutočne nechcel riešiť rozhodcov, ale toto už bolo fakt cez čiaru. Rodgers bol taktiež enormne rozčúlený a vypustil dve F-bomby na rozhodcov. Po tom, čo rozhodcovia zodvihli tento flag za DPI, tak Rodgers mal zapnutý hot mic a rovno zadelil F-bombu do rozhodcovej tváre. Ďalšia prišla po holdingu, ktorý bol odpískaný Jenkinsovi. Povedal: „How is that a holding? He f—ing let him go!“ Tu mal tiež zapnutý hot mic.

Nechcem uberať z kreditu Vikings, boli lepším tímom a zaslúžene vyhrali. Ale rozhodcovia týmito chybami naklonili misky váh výrazne na stranu Vikings. A ešte zlatý klinček na záver, Zimmer hodil challenge a rozhodca zahlásil: „Green Bay is challenging the call.“ Tí boli strašne mimo….


ZÁVER

Vo svojom preview som napísal, že ak Vikings vyhrajú, tak to bude vďaka ultra-hrdinskému výkonu Dalvina Cooka. Ten aj prišiel a Vikings vyhrali. Pettine veľmi dobre vedel, čo sa bude diať a aj tak to nedokázal limitovať, nie to ešte zastaviť. Opäť žiadne zmeny v polčase, proste starý dobrý Pettine. V našej obrane má on veľké slovo a LaFleur pri svojom príchode povedal, že mu necháva nad obranou voľnú ruku. Teraz by som to už na Mattovom mieste prehodnotil a začal sa viacej rýpať do toho, čo robí. Vo štvrtok nás v Santa Clare čakajú Niners a ak to Pettine nedá dokopy, tak príde ďalšia hanba. Ale jako sa hovorí, lopta je šišatá a ešte sa môže stať hocčo! No ale aj hlava Pettina je šišatá, čiže snáď sa to vzájomne vyneguje a nejako to pôjde 😀 A nezabúdajme, že tím Matta LaFleura dvakrát za sebou neprehráva. Vo štvrtok hráme proti Niners v Santa Clare. Ako zlomiť jedno prekliatie? No takto… Matt, ty beťár! 😀

GO PACK GOOOOO!!!!

LOTTA SEASON LEFT