Totálne deštrukcia Minnesoty Vikings!

Naši Green Bay Packers hrali futbal. Znie to neuveriteľne, ale je to tak. Trvalo to síce takmer celú regular season, ale môžeme si konečne povedať, že to čo sme predvádzali na trávniku Lambeau Fieldu bol skutočne futbal. Výsledkom bola deštrukcia divízneho rivala z Minnesoty a konečný výsledok 41-3. Teda 41-17, lebo Vikings pridali ešte dva touchdowny v úplnom závere zápasu, keď už boli na ihrisku náhradníci a zápas sa len dohrával. Prakticky sme spravili všetko, o čom som písal v preview že spraviť musíme a výsledkom bola dominancia nad tímom, ktorého rekord je síce pekný, ale historicky to je skutočne najhorší 12-4 tím, teda aspoň čo sa týka bodového rozdielu (a obrany?).

Dajme si to ešte raz:

 • Weighted DVOA: GB 10. miesto, MIN 27. miesto
 • Offensive DVOA: GB 9. miesto, MIN 19. miesto
 • Defensive DVOA: GB 19. miesto, MIN 25 miesto

Nie je to až také prekvapenie, že sme tento zápas vyhrali. Prekvapenie je to, že to bolo až takto silno dominantné.


ZLOMOVÝ MOMENT ZÁPASU

Tento zápas sa pre nás ani náhodou nezačal nejako rozprávkovo. Po skvelom úvodnom 3&out v podaní našej obrany prišiel na radu náš útok. Tu sme však išli 3&out a udialo sa to, že náš punt bol zablokovaný a Vikings dostali loptu na našej jednotke. Tu som si len vravel, že to nemôže byť pravda a začali sa mi objavovať flashbacky… Pokazená play na Aarona Jonesa popri pravej sideline, zablokovaný punt… Ako sme to mohli vidieť v nejakých tých dôležitých zápasoch na Lambeau Fielde za posledné roky… V tomto momente som si povedal, že to nie je možné, že to ideme znova takto pohnojiť. Obrana však vytiahla niečo, čo som skutočne nečakal. Na troch plays útok Vikings stratil jeden yard a išli kopať len field goal. Toto bol za mňa zlomový moment zápasu a potvrdil to aj Rasul Douglas po zápase. Akonáhle sme ich takto zastavili, tak Rasul povedal, že od tohto momentu vedeli, že ich proste idú zdemolovať a na ihrisku sa im nemôžu vyrovnať. No a prakticky čo sa udialo po zvyšok zápasu už len bola deštrukcia neobľúbeného divízneho rivala.

Táto deštrukcia odštartovala už hneď nasledujúcou play na kick returne. Lopta zaletela do našej end zóny a po celú moju fanúšikovskú kariéru som bol zvyknutý na to, že tu som len kričal, že zakľakni to a ideme na to! Avšak teraz tam stál legendárny Keisean Nixon a ten je azda jediný človek na tejto planéte, ktorému niečo takéto prepáčim a ospravedlním sa, že som čo i len na stotiny zaváhal, či to máme vracať. Keisean spravil to čo vie najlepšie, z kick off coverage tímu Vikings si spravil kuželky a skóroval 105-yardový kick return touchdown! V tomto momente som hádam prišiel o hlasivky. Akože wááááu!!! Pri tejto play by som chcel poukázať na to, že celý náš special team odviedol famóznu prácu. Bloky boli pripravené doslova podľa učebnice special teamu! Táto play by sa mala prehrávať na školách, avšak len s tým dodatkom, že pokiaľ na vašom kick returne nestojí Keisean Nixon a hráte za Packers, tak sa lopta z end zóny nevracia.

Keisean Nixon doslova zmenil náš celý special team. Chalanisko je v tejto sezóne suverénne najlepším returnerom v lige. Nože sa len pozrime na jeho tohto sezónne resumé (pripomínam, že prvú polovicu nehral on, ale Amari Rodgers, čiže toto sú čísla za polovicu sezóny):

 • Počet získaných yardov na kick return yardoch – 930 (1. miesto v NFL)
 • Počet touchdownov na kick returne – 1 (delené 1. miesto v NFL)
 • Priemer na kick returne – 30.0 yardov (1. miesto v NFL)
 • Priemer na punt returne – 14.6 yardov (1. miesto v NFL)
 • Počet ustátych pokusov o tackle na kick returne – 13 (1. miesto v NFL)
 • Počet +50 yardových kick returnov – 5 (1. miesto v NFL) btw. žiadny iný hráč nemá viacej ako 2

Čo štatistika, to prvé miesto. A toto je náš returner! To je ako keby sme našli jednorožca. Neuveriteľné. Pred týmto zápasom sa veľa hovorilo, že to bude aj súboj dvoch najlepších returnerov súčasnej NFL – Keisean Nixon vs Kene Nwangwu. Po zápase Keisean reportérom povedal, že na uliciach sa hovorilo o tom, že práve oni majú toho najlepšieho, no teraz dúfa, že v tomto zápase sme si ukázali, kto je jednotkou. Na záver k nemu len dodám to, že jeho priemer 30.0 kick return yardov je najvyššie číslo počas jednej sezóny v celej histórii našej franchise spomedzi kandidátov, ktorí majú na svojom konte aspoň 30 returnov. Keisean Nixon, milé syrové hlavy!

Pri special teame ešte zostaneme, lebo si skutočne zaslúži pozornosť. Chcem upozorniť na meno, ktoré vám skoro nikde okrem insiderov Packers nebudú veľmi hovoriť. Ale tento hráč podáva extrémne kvalitné výkony. Jedná sa o Tariqa Carpentera. Tento chalanisko predvádza perfektné výkony na pozícii gunnera a práve vďaka tejto svojej práci si v radách Packers vybudoval veľmi silné meno. Tu máte jedno jeho opakovanie zo zápasu s Vikings. Na ihrisku lieta, obrovská snaha. Toto chcete vidieť od svojho gunnera. V posledných siedmich zápasoch má na svojom konte šesť tacklov v special teame. Takto sa dostanete na súpisku, keď ste nováčik zo siedmeho kola. Dovolím si tvrdiť, že jeden z najlepších special teamerov tejto sezóny naprieč celou ligou. Celkovo chcem za hru v special teame pochváliť ešte Erica Wilsona, Isaiaha McDuffieho, Dallina Leavitta (aj keď v tomto zápase mohol za zablokovaný punt), Tylera Davisa, či z úvody sezóny Rudyho Forda (potom začal hrať v prvej obrane a menej v special teame). Títo chalani plus Rich Bisaccia zmenili náš special team.

Keď sa už bavíme o special teame, tak nesmieme zabudnúť na kickera Masona Crosby. Z practice squadu sme pre tento zápas povolali Ramiza Ahmeda, ktorý mal mať na starosti kickoff. Ten si doslova pár minúť pred výkopom poranil trieslo a hrať nemohol. Mason Crosby sa na kickoff ani len nerozcvičoval, lebo to mal mať na starosti Ahmed. Mason videl, ako sa Ahmed zranil, len sa otočil na Bisacciu, ukázal palec hore a povedal: „Videl som to, postarám sa o to.“ Ďalej sa nechcem až tak baviť o kickoffoch ako práve o jeho premenenom 56-yardovom field goale! Udialo sa tak tesne pred koncom prvého polčasu. Ako sme sa dozvedeli po zápase, tak Aaron Rodgers s Mattom LaFleurom zvažovali hail mary, keď Matt hovoril Aaronovi do slúchadla, že tu asi ideme skúsiť hail mary, ale keď sa pozreli na ihrisko, tak videli Masona ako je už v polovici ihriska a pripravuje sa na field goal. Money Mason im nedal priestor na nejaké ťahy. Ten ho aj s prispením šťastenej premenil. Tento príbeh je ešte o to legendárnejší, že sa jednalo o Masonov najdlhší premenený field goal v jeho kariére na Lambeau Fielde a je o dva yardy kratší než jeho kariérne maximum. A to ešte nie je všetko. Jeho body v tomto zápase znamenali to, že sa prehupol cez hranicu 1,900 kariérnych bodov a to ho radí na 12. miesto medzi kickermi v histórii NFL.


JAIRE ALEXANDER.

Dlho som premýšľal, že ako pomenujem túto podkapitolu review, no nakoniec som si povedal, že to bude najlepšie takto jednoducho. Dámy a páni, Jaire Alexander odohral zápas, na ktorý len tak ľahko nezabudneme. Jeho zápas sa však nezačal v nedeľu. Jeho zápas sa začal už okamžite po zápase s Dolphins. Jaire rozbehol trash talky, začal robiť to, čo vie najlepšie. Celý týždeň sme ho mohli vidieť ako sa opiera do Justina Jeffersona a vrcholom jeho trash talku bolo to, že vyhlásíl, že ten prvý week a výkon Jeffersona bol len „fluke“. Toto vyvolalo doslova ošiaľ na sociálnych sieťach a mohli sme to vidieť všade. Keď prišiel zápas, tak Jaire pokračoval v tom, čo mu ide najlepšie. Hral tvrdo, fyzicky, trash talk na ihrisku a pevná coverage. Tento jeho celotýždňový výkon bol doslova fantastický, lebo splnil všetko čo sme chceli a možno aj to, o čom sme mali len sny (vygumovať Jeffersona).

Chcel by som začať práve tým jeho trash talkom. Jaire sa tak neskutočne dostal do hlavy či už Jeffersonovi, ale aj fanúšikom, či reportérom Vikings, že po zápase sme prakticky vôbec nepočúvali to, že sme Vikings úplne rozbili. Počúvali sme len to, že to nedokázal sám, že to čo robil malo byť tauting, že tam niekde bol holding a len samé omáčky okolo toho, ako vlastne Jaire nebol dôvodom, prečo mal Jefferson po zápase štatistiky na historickom minime. Povedzte mi, kedy ste naposledy videli jedného z TOP 2 receiverov v lige, že sa po zápase sťažuje na to, že niečo malo byť tauting? Povedzte mi, kedy ste videli reportéra tímu, ktorý po zápase nehovoril nič o zápase, ale len to, ako to Jaire nedokázal sám a vždy mal za sebou pomoc? Jaire sa im všetkým dostal do hlavy ako vírus a doslova ich všetkých rozložil.

Justin Jefferson si v tomto zápase pripísal 1 zachytenú prihrávku pre 15 yardov. To je všetko. Podľa Next Gen Stats, Jaire bol na Jeffersonovi pri 15 z jeho 23 odbehnutých routes v prvom polčase. Na Jeffersonovu osobu leteli dve prihrávky a obe boli neskompletované. Jeho jediná zachytená prihrávka prišla v tretej štvrtine proti zone coverage. Vôbec po prvýkrát v jeho NFL kariéru sa mu stalo, že by v zápase zachytil len jednu prihrávku. Plus jeho 20.0 catch rate je tiež jeho najhorší v celej kariére. V prvom polčase nemal ani jednu zachytenú prihrávku a toto sa mu stalo vôbec prvýkrát od jeho prvého kariérneho zápasu v NFL vo weeku 1 v sezóne 2020 proti Packers. Celkovo bol Jaire na ňom pri 65% jeho routes, oproti 36% v prvom meraní síl (kde Jefferson proti nemu nespravil nič, ale proti zvyšku zbieral yardy).

Naši chalani chceli na neho od začiatku hrať fyzicky a tvrdo. Mohli sme vidieť veľa press coverage, čo Jairovi dovoľovalo byť agresívny na line of scrimmage. Jefferson to neznášal dobre, niekoľkokrát prejavil očividnú frustráciu a pri Amosovom íčku takmer trepol svojou prilbou rozhodcu. Tu máme možnosť počuť ako Jaire hajpuje celú obranu, aby hrali proti nemu fyzicky na každej jednej play:

Keď mal nejaký náš obranca šancu, tak si proste do Jeffersona zašpŕtal. Mohli sme to vidieť aj od Quay Walkera, ktorý ho postrčil, Jefferson sa pošmykol a spadol na zem. Tu vidíme Jaira ako si pri presse opäť na neho vyskočil:

Po Amosovom íčku si Jaire do Jeffersona opäť strčil a ten už doslova vypenil. Chýbalo málo a skoro sa zahral na Mylesa Garretta, len nie proti Masonovi Rudolphovi ale proti rozhodcovi:

Keď sa pozrieme úplne na prvú play, pri ktorej na neho letela prihrávka, tak to bola nádherná coverage v podaní Alexandera. Cousins musel hodiť kratšiu loptu, aby ju udržal od Alexandera a prichádzajúceho safetyho, ale nevyšlo im to. Možno ste si všimli, že fanúšikovia Viqueens tvrdia, že to bola DPI. Ale sú asi jediní, kto by tu chcel DPI. Dokonca ešte aj ich tréneri, pred ktorými sa táto play udiala len sklonili hlavu, lebo videli, že to bola coverage podľa učebnice. Ani jeden z nich čo i len na stotinu nenaznačil, že by chceli flag.

No a už hneď po tejto play prišlo Jairovi „griddy“. Fakt, že si to dovolil už v polovici prvej štvrtiny je sám o sebe geniálny. Jaire je proste inde.

Griddy je vec Vikings, kde to Jefferson, či Thielen predvádzajú takmer nonstop. Fakt, že sme v tomto zápase vytiahli greedy v zápase proti ním a doslova im to vrazili do ksichtu, proste top! Viete čo by bol ešte väčší top? Keby v búducom domácom zápase proti ním vytiahneme tú ich nepočúvateľnú trúbu a po každom behu pre 1 yard by sme s ňou trúbili, ako to robia oni. To by bolo epickééééé!

Tu máme play, ktorá sa mohla skončiť íčkom pre Jaira, nebyť zrazenej prihrávky na line of scrimmage v podaní Slatona. Opäť vidíme agresívnu press coverage, Jaire to celé perfektne prečítal a mal mať íčko. Jefferson po play opäť frustrovaný.


OBRANA HRALA AKO JEDEN CELOK

Naša obrana odohral tento zápas ako jeden celok. Na jej hru sa pozeralo skutočne lahodne a konečne to počas celého zápasu vyzeralo tak, ako to vyzerať má a ako sme to asi očakávali od začiatku sezóny. Hráči na ihrisku robili to čo mali, komunikovali ako mali, prepúšťali si hráčov ako mali, po ihrisku lietali a fyzicky jasne prehrali svojho súpera. Vždy mi napadne táto jedna play, keď o tom hovorím. Krátky odhod Cousinsa a dobre že nie polovica našej obrany je okamžite na hráčovi s loptou:

Naša obrana sa od bye weeku zmenila a je to na ihrisku cítiť. Posunuli sme sa na 12. miesto v behovej obrane podľa Football Outsiders a na 4. najlepšiu passovú obranu podľa DVOA počas posledných troch weekov. Čo sa najviac zmenilo? Prekvapivo to je blitzovanie a heavy pass rush. Sports Info Solutions uvádzajú, že počas prvých 13 weekov sezóny sme posielali 5+ pass rusherov veľmi často a vo využívaní blitzov sme boli na treťom mieste. Medzi weekom 15-17 sa to zmenilo. 5+ pass rusherov sme poslali len šesťkrát, čo je v NFL vôbec ten najnižší pomer za toto obdobie. Keď posielate blitz, tak šikovný quarterback ľahko nájde slabé miesto v obrane, špeciálne ten, ktorý hrá v run-pass option útoku. Toto sa nám stalo vo weeku 12 proti Bears. Fields dokázal behať do strany, kde sme posielali blitz. Keď dropnete viacej hráčov do coverage, pričom receiverov ešte aj otravujete na line of scrimmage, tak to prinúti quarterbacka čakať, kým sa jeho receivers uvoľnia a defenzívna lajna má viacej času na to, aby sa dostala na quarterbacka.

Ďalšia výrazná zmena nastala v tom, že z agresivity pass rushu sme zodpovednosť presunuli na secondary. Počas prvých 13 weekov, sme podľa SIS pustili 59.3% skompletovaných prihrávok na prihrávkach, ktoré leteli 15+ yardov, čo bolo 31. miesto v lige. Počas posledných troch weekov toto číslo spadlo na 52.6%, čo je piate najlepšie číslo v lige. Teraz často hrávame two-high safeties, než single high. Toto robíme v rôznych spôsoboch. Cover 2, kde sú prakticky všetci hráči v underneath priestore a dvaja safeties sú v man coverage. Tiež veľa využívame cover-6. Toto je coverage, kde jeden safety pokrýva polovicu ihriska, druhý safety má na starosti jednu štvrtinu ihriska a cornerback na strane single receivera pokrýva zvyšnú štvrtinu ihriska. Čo sa týka cover-6, tak cornerback na weakside je zvyčajne v man coverage. Extra safety mu pomôže vtedy, ak spomínaný receiver na single strane formácie spraví cut do vnútra. Čaro je v tom, že safety nemusí nasledovať hráča a tým vytvoriť dieru v secondary. Toto nám pomáha v tom, aby sme nemali toľko bustnutých coverages.

Keď sa pozrieme na štatistiky, tak v takmer celom priebehu sezóny sme využívali cover-2 len pri 4% našich celkových snapoch. Počas posledných troch zápasov toto číslo vyskočilo na 17.6%. Čo sa týka využívania cover-6, tak pred bye weekom to bolo 7.7%. Teraz sme na 28.1%, čo je najvyššie číslo v lige počas posledných troch weekov. Keď si to dáme dokopy, tak cover-2 a cover-6 sú zodpovedné za 45.6% našich defenzívnych play callov! Medzi weekom 10 a 13, sme podľa SIS hrali cover 0, 1 alebo 3 na 81 snapoch, čo bolo druhé najčastejšie číslo v lige. Medzi weekom 15-17 toto číslo spadlo na 20 snapov, čo je najmenej v celej lige. Aby som to zhrnul, tak naša obrana sa v podstate pretransformovala z blitz heavy cover 1/3 schémy na konzervatívny pass rush s cover 2/6. Z cover 1 a 3 je blitzovanie jednoduché. Z cover 2 už tak nie a z cover 6 to je prakticky nemožné. Práve toto nám dovolilo to, že získavame turnovers, tlaky, sacky a spôsobilo to celkové zlepšenie obrany. Za toto si Joe Barry zaslúži pochvalu. Rozhodne to nie je tak, že by nič nerobil a neskúšal iné veci.

Tu máme to, o čom hovorím. Hráme quarters coverage. Savage a Walker si postrážil underneath, Campbell si zobral na starosti switch uvoľnenie, čím narušil načasovanie, a Amos s Jairom si perfektne prebrali koncept, ktorý sa nazýva ´scissors´. Každý jeden hráč spravil presne to, čo spraviť mal.

Plus si pozrite tento screenshot. Každý jeden hráč robí to čo má.

Zhrnutie:

 • Kirk Cousins zakončil zápas s QB ratingom 49.2
 • Justin Jefferson chytil len jednu prihrávku
 • Dalvin Cook mal 9 behov pre 27 yardov
 • Absolútna dominancia

Našej obrane sa podarilo robiť niečo, čo som už trošku načrtol. Začali sme získavať turnovers. Počas prvých 12 zápasov sme vytvorili len 12 turnoverov. Počas našich posledných 4 zápasov sme toto číslo vyrovnali. V tomto zápase sme mohli vidieť 75-yardovú pick six podaní Darnella Savaga. Túto play chcem spomenúť najmä kvôli tomu, že po zápase sme sa dozvedeli to, že presne túto play si naša obrana nacvičovala na tréningoch a podľa slov Rasula Douglasa na tréningu skončila len íčkom, v tomto zápase skončila ako pick-six. Interception si ešte pripísal Adrian Amos a Rudy Ford (jeho prišla v cover 6). Plus Kenny Clark spôsobil jeden fumble. Tu si dáme záber práve na íčko Rudyho Forda. Vyzerá to ako cover-2, čo si myslí Kirk Cousins a neočakáva Forda práve v tomto priestore. Jedná sa však o cover 6, Cousinsa sme perfektne nachytali, ten to prečítal zle a výsledkom je interception.

Súčasťou nášho úspešného bránenia Justina Jeffersona bol fakt, že sme boli schopní dostávať sa na Kirka Cousinsa. ESPN našu obranu ohodnotili 2 sackmi, neskutočnými 8 hitmi na quarterbacka a 16 tlakmi. 4 mal Kenny a Enagbare, 3 mal Hollins. Kennyho sack viedol k forced fumble, pričom interception Adriana Amosa bola výsledkom zrazenej prihrávky v podaní TJ Slatona. Čo sa týka behovej obrany, tak Dalvin Cook a Alexander Mattison mali priemer len 3.8 yardov na jeden beh. Proti zraneniami zdecimovanej OL naša DL ovládla tento zápas a kontrolovala line of scrimmage.

Kenny Clark sa nám naplno rozbehol a aktuálne je na prvom mieste v NFL, čo sa týka počtu spôsobených turnoverov tlakom na quarterbacka. Takýchto plays má na svojom konte 6. Druhý je Brandom Graham, Javon Hargrave, Michael Hoecht a Micah Parson so 4 takýmito plays. V tomto zápase mal Kenny 1 sack, 1 hit na QB, 7 tlakov na QB a 2 spôsobené turnovers.

Skvelý zápas odohral práve spomínaný TJ Slaton. Ten spoločne s Kennym Clarkom naplno využil to, že Vikings mali v hre až tretieho centra a prakticky v zákopoch ovládli tento zápas. Pripísal si 4 tackles, 3 stopky a dve zrazené prihrávky. Najdôležitejšia play prišla hneď v úvode zápasu a jeho stopka na Dalvina Cooka pred end zónou. Okamžite vyhral svoj súboj proti centrovi a hneď bol na Cookovi. Perfektná práca a obrovská play.

Pri tejto play si dokázal perfektne poradiť s double blokom a pripísal si tackle:

Tu máme jeho zrazenú prihrávku, ktorá vyústila do interception:

Po zranení Rashana Garyho sme potrebovali niekoho, kto by ho aspoň z jednej štvrtiny dokázal nahradiť. No a našli sme rovno dvoch hráčov, ktorí boli schopní naskočiť do zápasov a mať veľký vplyv na hru našej obrany. Jedná sa o nováčika Kingsleyho Enagbareho a veterána Justina Hollinsa. Enagbare je nováčik, ktorý bol draftovaný v piatom kole a predvádza skutočne kvalitné výkony. V tomto zápase si pripísal 4 tlaky a 2 hity na quarterbacka. Od weeku 10 vedie celú obranu v počte vyvinutých tlakov na QB – 18. Keď sa pozrieme na tohtoročných nováčikov, ktorí odohrali aspoň 150 pass rush snapov, tak práve Kingsley má spomedzi nich vôbec ten najlepší pass rush win rate – 15.6%. Na druhom mieste je Aidan Hutchinson (14.1), na treťom George Karlaftis (13.2) a na štvrtom Kayvon Thibodeaux (11.8).

Justin Hollins nehrá tak kvalitne ako to bolo v minulej sezóne pri Whitney Mercilusovi, ale stále sú to hodnotné výkony. Tu máme jeho sack proti LT Christianovi Darrisawovi, kde vyhral vďaka bull rushu. Celková sa jedná o veľmi peknú rush schému. Na ihrisku je tretí center a náhradný pravý tackle. Prehustili sme práve pravú stranu OL, čo má znamenať to, že práve Hollins bude ten jeden hráč, ktorý sa na QB nedostane. Vikings boli zmätení, a skončili tak, že traja blokovali Devonta Wyatta.

V obrane chcem pochváliť aj rookie LB Quay Walkera. Ten sa naozaj len zlepšuje a od weeku 10 pustil len 8 zachytených prihrávok do svojej coverage (15 targetov) pre 23 yardov. K tomu si pripísal tri spôsobené neskompletované prihrávky a 7 stopiek. V tejto sezóne pustil QB rating 58.0, čo je vôbec ten najnižší QB rating spomedzi nováčikov na pozícii LB a S v tejto sezóne.


BEHOVÁ HRA BOLA OPOROU ÚTOKU

Videli sme show Aarona Jonesa a AJ Dillona. Aaron Rodgers mal celkovo len 143 net passing yardov v zápase, kde sme skórovali 41 bodov. Na druhej strane, Aaron Jones A.J. Dillon vyprodukovali 152 yardov a 1 touchdown na 26 behoch. Obrovský zápas odohral práve Aaron Jones, ktorý na 14 behoch nazbieral 111 yardov, čo je neskutočný priemer 7.9 yardov na jeden beh.

Čo sa týka passového útoku, tak ten nebol na najlepšej úrovni. Opierali sme sa najmä o rýchlu passovú hru, keď Rodgers svojou prihrávkou smeroval do oblasti 0-9 yardov na celkovo 54.2% svojich prihrávok. No a musíme povedať, že tu sa nám naozaj darilo. Na týchto prihrávkach skompletoval 11/13 prihrávok pre 106 yardov a QB rating 100.6. Keď atakoval túto oblasť, tak lopty sa zbavil do 1.91 sekundy, čo je neuveriteľný čas. Oblasť medzi 10-19 yardami sme v tomto zápase veľmi neatakovali, aj keď v posledných zápasoch sme prihrávkami išli veľmi radi práve sem. Tu skompletoval obe svoje prihrávky pre 31 yardov, ale jeho priemerný čas odhodu bol 4.35 sekundy. Vikings odviedli dobrú prácu v tom, že tento priestor prehusťovali. Vikings hrali viacej single-high formácii než je ich zvykom a tak sme sa snažili toto kontrovať nejakými pokusmi o deep shots. No kvôli rôznym faktorom sa nám ich nepodarilo premeniť. Skompletovali sme len 1/5 prihrávok pre +20 yardov, čo bol touchdown na Roberta Tonyana. Určite si spomenieme najmä na tri plays, kde mal prísť obrovský zisk Christiana Watsona. Ale neudialo sa to tak. V prvom prípade to bolo kvôli jasnej DPI, ktorá nebola odpískaná. Tu obrana do neho doslova nabehol a tým narušil načasovanie medzi ním a Rodgersom. Druhá play bolo prehodenie a pri ďalšom deep shote bol Watson tiež voľný. Keby lopta priletela len o trošku viacej do behu, tak je to touchdown.

Plus Watson bol voľný aj pri touchdowne Roberta Tonyana. Fanúšikovia Vikings vám budú tvrdiť, že Watsona zo zápasu vymazali. Ten však bol takmer nonstop voľný.

Btw… ďalšia play kde je Watson úplne voľný (áno, nebol to práve dizajn pre neho a Rodgers určite neprejde na ďalší read, keď jeho prvý read je voľný. Ale k tomuto by sme sa mohli vrátiť neskôr):


OFENZÍVNA LAJNA SI ODVIEDLA SVOJU PRÁCU

V prvom weeku v našej ofenzívnej lajne hrali mená ako Royce Newman, či Jake Hanson a na ihrisku nebol David Bakhtiari, Elgton Jenkins či Zach Tom. V prvom weeku si obrana Vikings a špeciálne Za´Darius Smith zmlsnuli na našej OL. Teraz bol však Bakh s Elgtonom späť a doslova naša OL ovládla tento zápas. Čo sa týka blokovanie pre behy, tak boli geniálni, plus k tomu boli skalopevní aj v pass protection. V prvom zápase bol Rodgers sackovaný 4-krát. V tomto zápase bol Rodgers sackovaný len raz a aj to ide na jeho vrub. Absolutórium si zaslúži David Bakhtiari, ten pustil len jeden tlak na QB a pre behovú hru bol stavebným kameňom. Taktiež si ho zaslúži aj Elgton Jenkins, ktorý je jediným ofenzívnym linemanom v NFL, ktorý počas svojich posledných 200 snapov nepustil ani jeden tlak na QB.

Čo sa týka blokovania, tak musím udeliť absolutórium Marcedesovi Lewisovi a Josiahovi Deguarovi. Pri Marcedesovi to už očakávame, ale Josiah hrá skutočne veľmi dobrý futbal a málokto to dokáže oceniť, lebo nezapĺňa štatistiky v počte zachytených prihrávok. Tu máme video, kde je Deguara leading blokárom v priestore pre Aarona Jonesa. Perfektne pochopil čo má spraviť a koho zablokovať.

Dajme si ďalší príklad. Tu máme veľmi zaujímavý playcall od LaFleura, najmä čo sa týka formácie. Obrana Vikings bola z toho zmätená. Za´darius šiel brániť inside, čo nám dalo prevahu hráčov na perimetri. Tu Deguara predviedol skvelý blok a Jones mal pred sebou diaľnicu.

Toto bol tiež veľmi zaujímavý dizajn:

Toto sú len tri príklady z mnohých. Na Deguaru by sa dal spraviť osobitný článok. Využívame ho na milión spôsobov a on to doručuje. Extrémne dôležitý hráč pre našu behovú hru. A čo by to bolo za review, keby si nedáme aj jednu fyzickú play od Marcedesa Lewisa, ktorý odohral svoj 250. zápas v regular season, čím sa stal len tretím tight endom v histórii NFL, ktorý dosiahol na túto hranicu (Jason Witten ich má 271 a Tony Gonzales 270).

Keď už sme pri tej fyzickej hre, tak mi nedá neukázať to, ako si aj Preston Smith strčil do Kirka Cousinsa. Hrali sme fyzicky prakticky v každom momente zápasu.

Musím spomenúť aj nášho starého známeho Za´Dariusa Smitha. Ten pred zápasom ako kapitán Vikings pri lose ako jediný z kapitánov hostí nepodal ruku Adrianovi Amosovi. V tomto zápase bol Smith úplne vynulovaný. Nemal ani jeden sack, ani jeden tackle pre stratu yardov, ani jeden hit na quarterbacka a po prvýkrát v tejto sezóne nemal ani jeden tlak na quarterbacka. Po zápase odišiel z ihriska ako prvý hráč Vikings bez toho, aby podal ruku, alebo prehodil čo i len slovo s nejakým svojim bývalým spoluhráčom.


SKOLOL

Na záver si dajme nejaké tie srandičky. Legenda hovorí, že po tomto zápase sa trúba Vikings a „SKOL“ mení na toto:

Inak postrehli ste to ako sa fanúšikovia Viqueens začali vyhovárať na to, že sme zámerne navlhčili stred ihriska a preto ich hráči tak často končili na trávniku? 😀 Našich hráčov som padať nevidel, videl som padať len hráčov Vikings. Toto je proste efekt domáceho zápasu v januári. Jednalo sa o to, že ľudia, ktorí sa starajú o vybavenie hráčov Vikings svojim hráčom povedali, nech si majú vymeniť kopačky. Ale ani jeden hráč to nespravil. Tu máme k tomu aspoň zábavnú kompiláciu:

A na záver Jaire posiela fanúšikov Vikings veď viete kam… 😀

GO PACK GO!!!!!!!!!!!!!