The Bears Still Suck!

Green Bay Packers zakončili sezónu štýlovo a to krásnou výhrou nad Chicagom Bears na ich domácom, teda vlastne domácom štadióne Aarona Rodgers, a to výsledkom 35-16! Touto výhrou sme si poistili prvé miesto v konferencii NFC a to znamená, že prvé kolo máme voľné a následne sa bude Divisional round hrať doma vo Frozen Tundre! Možným súperom sú Rams, Bears, Bucs, alebo futbalisti. Vďaka tejto výhre si LaFleur pripísal svoje štvrté víťazstvo proti Bears. Trvalo mu to len dva roky. A keď sa pozrieme na Chicago Bears, tak posledným trom trénerom (Marc Trestman, John Fox a Matt Nagy) to dohromady trvalo osem rokov, kým sa im podarilo poraziť Green bay Packers 3x!!! Aaron Rodgers svojho trénera tak trošku nabonzoval, že Matt po zápase v šatni trošku tancoval. Samozrejme Matt sa k tomuto musel vyjadriť a povedal: „Povedal som Jamaalovi, že ak sa postaráme o to, o čo sa postarať máme, tak predvediem zopár pohybov. Nie sú až tak dobré, ale on ma inšpiruje na dennej báze.“

ÚTOČNÁ EFEKTIVITA

LaFleurov útok poriadne vyškolil celý útok Bears v efektivite, keď sme zahrávali len 44 hier na 7 útočných drivoch. Aj napriek tomu sa nám podarilo skórovať 35 bodov, čo znamená 5 touchdownovýh drivov. Plus keby MVS dokázal zachytiť deep ball od Rodgersa, tak je efektivita ešte vyššie. Skutočne parádny výkon v podaní nášho útoku. Na druhú stranu Bears zahrávali až 74 hier, pričom sa im podarilo skórovať len jeden touchdown a celkovo len 16 bodov. Aaron Rodgers skompletoval 79.2% svojich prihrávok, mal priemer 10.0 yardov na jeden pokus a k tomu hodil štyri touchdownového prihrávky (mohli ich byť 5). V tomto zápase sme v útoku nemali veľa príležitostí, no aj napriek tomu sme boli dominantným tímom.

LaFleur si spoločne s Rodgersom v tomto, ale v minulom zápase doslova natreli na chleba defenzívneho koordinátora Chucka Pagana, pred ktorým boli vždy o krok napred. Najlepšou ukážkou sú naše empy formácie, vďaka ktorým Rodgers získal pressure a coverage informácie. Väčšinou táto empty formácia zahŕňa running backa, ktorý sa presunie do šírky a vzhľadom na to, kto ho ide pokrývať vám môže pomôcť s tým, že rozoznáte typ cocerage, v akej obrana je. Ak je to cornerback (kto ho pokrýva), tak je obrana vo väčšine prípadov v zone coverage. Ak linebacker, alebo safety, je to vo väčšine prípadov man coverage. V tomto zápase sme zahrali naše big plays práve z empty formácie a Rodgers tu skompletoval 5/9 prihrávok pre 109 yardov a 2 touchdowny.

Aaron Jones bol v tomto zápase veľmi dôležitým kúskom skladačky, aj keď to možno čísla neukážu. Azda jeho najlepšia play prišla hneď v úvodnom drive, kedy si pripísal 15-yardový catch&run. Loptu zachytil hádam 8 yardov pred hranicou prvého downu, no vďaka stiff-armu sa predral cez dvoch obrancov, vrátane linebackera Roquana Smitha, následne sa obtočil ešte okolo jedného obrancu a získal prvý down. To bola play ako sviňa! Na jeho veľkosť to je tvrdý running back a málokto jeho veľkosti dokáže ustáť toľko, čo ustojí on. Plus k tomu bol jedným z kľúčových hráčov na našom rozhodujúcom drive v štvrtej štvrtine, keď mal 5 dotykov s loptou pre 36 yardov.

Mimomochom, neviem či ste si to všimili, ale po touchdowne Jones ukázal retiazku s logom Packers. Žeby nám týmto oznámil nový kontrakt?

V tomto zápase nám LaFleur predstavil niečo, čo sme u nás videli len niekoľkokrát a to pony personnel s Dillonom. To je personnel, pri ktorom sú na ihrisku dvaja backovia a doteraz sme ho mohli vidieť prevažne s Jonesom a Williamsom. Ale v tomto zápase sa tu objavil aj Dillon. Toto je set, ktorý dáva nášmu útoku úplne novú dimenziu. Dillon – veľký, silový runner a Jones – šikovný hráč do priestoru a missmatch v passovej hre. Toto je niečo, čo naši súperi musia študovať a nenechá ich to pokojne spávať. Použili sme to, oni na to musia reagovať. Ako som už spomínal dávnejšie, LaFleur hrá 4D šachy a týmto obranám motá hlavu ešte viacej.

Už tretí zápas za sebou musím pochváliť „fullbackotightenda“ Dominiqua Dafneyho. Ten ku nám prišiel ako náhrada za zraneného Deguaru s Lovettom a hráva na pozícii h-backa. Z počiatku ho boli vidieť len pri blokovaní (blokuje kvalitne), ale v minulom zápase zachytil jednu prihrávku vo flate a teraz skóroval aj touchdown. A aby toho nebolo málo, tak okamžite po tomto touchdowne doručil obrovský hit na kick returne! V útoku je skvelým doplnkom do útoku Matta LaFleura a darí sa mu aj v special teame. Tento hráčik sa mi skutočne začína veľmi páčiť! Pri tom jeho touchdowne môžete krásne vidieť, ako Rodgers s LaFleurom využili to, že Bears sa snažili zdvojiť Adamsa a vďaka tomu sa Dafney dostal do priestoru, kde by bol za normálnych okolností safety, keby sa nesťahoval k Adamsovi.

Zaujímavosťou je, že univerzita Indiana State má doposiaľ v histórii NFL skórovaných 17 touchdownov. Akí hráči si ich pripísali? Robert Tonyan ich má 13, Dominique Dafney 1 a Vencie Glenn zvyšné 3.


OBRANA SA ZLEPŠUJE!

Hra našej obrany sa zlepšuje a to v ten najlepší možný čas. Nie sme nejakou úplne dominantnou obranou, ale dokážeme nájsť cestu k tomu, ako vytvoriť dôležité stopky v dôležitých momentoch. Po fumble na punt returne naša obrana udržala útok Bears len na field goale a potom aj po 53-yardovej skompletovanej prihrávke na Darnella Mooneyho. Bears mali príležitosti na to, aby skórovali sedem bodov, ale obrana nás dokázala podržať. Nakoniec si pripísala stopku na 4th&1 na 25-yardovej línii, skórovali sme touchdown a bolo o zápase rozhodnuté.

V obrane bol za mňa hráčom zápasom safety Adrian Amos. V minulej sezóne pred mojimi očami zachytil víťaznú interception proti svojmu bývalému tímu a teraz si to prakticky zopakoval. Nebyť penalty za offside (Preston), tak by si Adrian v tomto zápase pripísal dve získané lopty. Jeho interception na seame znamenala bodku za týmto zápasom. Packers si túto routu pokryli perfektne a Amos bol tam, kde byť mal. Predviedol aj dva parádne tackles, najskôr pri sideline vystavil nekompromisnú stopku Mooneymu a v poslednom drive zastavil Trubiskyho pred potenciálnym touchdownom. V úvode sezóny som Amosa trošku kritizoval, ale po dvoch/troch úvodných zápasoch sa prebral a začal hrať excelentný futbal. Dovolím si tvrdiť, že keby dokázal dať dokopy celú sezónu, tak sa teraz môžeme baviť o All-Pro hráčovi.

CB Jaire Alexander si už tradične postrážil svoj privátny ostrov na ľavej strane obrany a začínam mám pocit, že tento ostrov je ešte prísnejší chránený, než North Sentinel Island. Mňa osobne veľmi zaujalo, že Bears sa od začiatku zápasu nesnažili presunúť wide receivera Allena Robinsona na pravú stranu obrany, kde operuje Kevin King a tým pádom mu vytvoriť tento matchup. My vyznáme jasnú filozofiu, že Jaire nikoho po ihrisku nenaháňa a permanentne si stráži svoju stranu ihriska. Nakoniec Jaire v tomto zápase pustil tri zachytené prihrávky pre 7 yardov. V prvom polčase hral do jeho coverage Robinson a na toho za celý prvý polčas neletela ani jedna prihrávka. Do očí mi udreli najmä dve hry v jeho podaní. Tá prvá prišla na vertikálnej route proti Javonovi Wimsovi, kde predviedol excelentnú coverage a nedovolil mu zachytiť prihrávku. Je až neuveriteľné, ako Jaire v takýchto situáciach nezmätkuje a zachová chladnú hlavu. Drvivá väčšina cornerov si to pustí do gatí, chytá hráča všade možne, alebo ho ešte pre istotu atakuje vôbec pred tým, než tam priletí lopta. Toto som v tejto sezóne pri Jairovi nevideli ani len raz a je obdivuhodné s akým prehľadom dokáže hrať vo veku 23 rokov. Tá druhá play znamenala koniec zápasu a ubránil pri nej tight enda Jimmyho Grahama pred tým, aby v posledných sekundách skóroval ešte skrášľújúci touchdown. Keď Jaire išiel do NFL, tak sa veľa hovorilo o tom, že je to krpatý corner, ktorý bude mať v NFL na outside problémy (meria 178 cm). On ale od prvého snapu medzi profesionálmi ukazuje, že to boli len bludy a práve fyzická hra je jeho doménou. Je jedno, či ide o tackling, dostávanie sa z blokov, press-man coverage, pokrývanie sreenov, či hra proti behu. On to dokáže robiť na elitnej úrovni. O tom svedčí fakt, že súperi sa už na naše nešťastie konečne naučili, že do jeho strany sa proste screeny nehádžu. V tejto sezóne sme mohli vidieť len minimum takýchto plays a všetky sa skončili rovnakým neúspechom (hádam, že v druhej polovici sezóny sme už nevideli ani jednu takúto play). Už sa hrajú len do Kingovej strany. Jaire je za mňa jasný All-Pro.

Tu mám ešte jednu play, pri ktorej je Trubisky sackovaný blitzujúcim Kirkseym. Trubisky sa pozerá na WR Robinsona, ktorého pokrýva Jaire Alexander. Keby to to Trubisky hodil, tak by mal Jaire pick-six. Ale tlak v podaní Kirksey ho núti od hodu odstúpiť a je sackovaný. Skvelá práca obrany! Keď už som pri Kirkseym, tak tomu limitovaná rola zjavne pomohla. Barnes ho zosadil, začal hrávať menej, jeho úlohy na ihrisku sa pozmenili a v posledných troch weekoch hrá podľa mňa veľmi dobrý futbal. Triafa gapy proti behom, zahráva plays v coverage a platným je aj v blitzoch. Naozaj chválim Pettina za to, že našiel gule a menoval Barnesa starterom. Pomohlo to celej obrane a aj Kirkseymu.

V obrane sa mi páčilo ešte niekoľko hráčov a začnem Kennym Clarkom. Pri ňom je už zvykom, že štatistiky nepovedia celý príbeh, ale jeho vplyv na hru našej obrany je rozhodujúci. Len pár ľudí v NFL tak dokáže rozrážať bloky a nájsť hráča, ktorý beží s loptou. Jeho hra išla posledný mesiac poriadne nahor (už nie je zranený) a práve aj toto je jeden z kľúčových faktorov, prečo prišlo v obrane také zlepšenie. Hovorím to neustále a poviem to aj teraz – KENNY JE MVP NAŠEJ OBRANY A ZASLÚŽI SI KAŽDÝ JEDEN CENT. Tu je jedna play, ktorú neuvidíte nikde v štatistikách a nepochváli ju ani žiadny komentátor. Kenny nedovolí, aby ho blokár vyčistil z cesty, dokonca ho ešte zatlačí späť a tým runnerovi nevznikol gap, do ktorého mal vbehnúť. Potom tam už bol pripravený Gary so Sullivanom, aby beh zmarili.

Kenny je atleticky veľmi dobre vybavený lineman, dokáže rýchlo meniť smer behu a toto mu pomáha pri bránení screenov. Už minule som vám ukazoval video, ako si perfektne pokryl screen a tu je ďalší príklad aj z tohto zápasu.

Opäť musím pochváliť aj ILB Krysa Barnesa. Odkedy prebral úlohu starting inside linebackera, tak sa obrana zodvihla o level vyššie a už na mňa tento nováčik absolútne nepôsobí tak, že skončil nedraftovaný. Je to fyzický hráč a to sa mi na ňom páči fakt že najviac. A toto je ten hlavný rozdiel za mňa. Mám tu pre vás jednu ukážku, nech viete o čom hovoríme. Sme v bear fronte a naši chalani vpredu odviedli skvelú prácu v tom, že nedovolili linemanom Bears dostať sa na inside linebackera. Barnes zostal voľný, presne prečítal gap, ktorý musí upchať a doručil tvrdý tackle na line of scrimmage. Ukážková práca. Presne takto to má vyzerať.

A vďaka tejto Barnesovej play môžem prejsť na ďalší bod a tým je naša nová posila do DL – SNACKS! V tomto zápase bol na ihrisku len na 12 snapoch, ale na ihrisku ho bolo cítiť! Hral väčšinou svoju typickú pozíciu nose tackla ako 0-, alebo 1-technique. Nože naschvál si pozrite tu Barnsovu play ešte raz a všimnite si, ako náš DL hodí o zem centra Bears, čím sa prebije cez dvojblok a ešte atakuje runnera spoločne s Barnesom, Garym a ready je tam aj Clark, ktorý bol vďaka tomuto hráčovi v súboji 1vs1. Áno, je to Snacks a pri tejto play boli pri runnerovi hneď 4 hráči už na line of scrimmage. Toto je proste čistá práca. Snacks na ihrisku vyzeral byť hladný, explozívny a pri tých pár snapoch sa mi fakt páčil. Tu mám ešte jednu play. Vďaka rýchlemu prvému kroku sa dokázal nalepiť pred centr a byť okamžite v pozícii na runnera. Ten musí reagovať, robí cut do vnútornej strany a tu ho už čaká Barnes, či Lancaster. Opäť perfektná play od našej obrany a kvalitná gap disciplína.

Dovolím si tvrdiť, že v posledných zápasoch nie je našim najlepším outside linebackerom Za´Darius Smith, ale Rashan Gary. Ten hrá aktuálne vo veľkej fazóne a v tomto zápase to opäť len raz potvrdil. Podal komplexný výkon a opäť hviezdil aj proti behu. Tu mám na ukážku jednu play, kde sa Kmet snaží blokovať práva Garyho, ten sa ho ale poľahky zbavil a atakoval runnera.

Skutočne sa mi páči, že ako začal Mike Pettine využívať safetyho Darnella Savagea. Ten síce v tomto zápase pustil jednu dlhú prihrávku, kedy trošku zakopol a tým bol mimo pozície hry na loptu, ale inak to bol od neho ďalší kvalitný výkon. Tu je ukážka play, kedy bol Darnell v úlohe run blitzujúceho defenzívneho backa a on doručil parádnu play. Všimnite si najmä jeho akceleráciu a rýchlosť. Z Darnella nám rastie vynikajúci hráč!

Druhý nováčik na poste inside linebackera Kamal Martin je fááááákt agresívny hráč. Jeho hra je na moje spomalené vnímanie hry našich inside linebackerov za posledných 10 rokov niečo intergalaktické a vďaka tomu sa dostáva do pozícii, na ktoré nie sme pri našich inside linebackeroch zvyknutí. Dostáva do oblastí, kde má šancu zahrať obrovskú big play na runnerovi, len sa musí naučiť ešte to, ako tieto plays dokončiť. V tomto zápase sa hneď dvakrát ocitol v pozícii blízko line of scrimmage, kde mohol zahrať play, ale missol tackle. Avšak o toto osobne nemám starosti. Je to nováčik a polku sezóny vynechal kvôli zraneniu. Keď naberie skúsenosti, tak bude z neho kvalitný linebacker. Túto agresivitu a cítenie na priestor sa tak ľahko nenaučíte. To on má v sebe. To, ako kontrolovať svoj pohyb je podľa mňa naučiteľné a Kamal má pred sebou dobrú budúcnosť.


OFENZÍVNA LAJNA ZAHRALA SVOJ ŠTANDARD

Veľa sa hovorilo o tom, že ako naša obrana zareaguje na zranenie All-Pro ľavého tackla Davida Bakhtiariho. No a ako je už pri našej ofenzívnej lajne v tejto sezóne zvykom, jeho absencia nebola zďaleka taká citeľná, ako sa predpokladalo. Vo weekoch 1-16 sme priemerne na zápas pustili 7.5 tlakov na Aarona Rodgers. V tomto zápase proti Bears sme pustili len 8. Jedno je jasné. Ak táto skupina dokáže byť zdravá, tak nevidím jediný dôvod, prečo by sme nemohli byť úspešní. Moje slová o zranení Bakhtiariho sa naplnili a skutočne ak je v súčasnej NFL nejaký tím, ktorý sa dokáže vysporiadať so zranením svojho kľúčového hráča na pozícii LT, tak sú to práve Green Bay Packers.

LaFleur svoju OL do tohto poskladal takto: Turner-Jenkins-Linsley-Patrick-Wagner. Bol to zrejme ten najočakávanejší scenár, ale opäť to pripomeniem, že toto neznamená, že presne takto bude vyzerať aj v playoff. LaFleur svoju OL skladá na základe najlepších matchupov a pri rôznych tímoch sa to môže líšiť. Ak mám niekoho z tejto našej zostavy pochváliť, tak je to RT Rick Wagner. Ten do tohto zápasu vstupoval s tým, že má problémy s kolenom. Počas zápasu sa mu toto koleno nepríjemne zaľahlo odzadu a ja som si myslel, že už dôjde k najhoršiemu… Rick sa ale postavil, oklepal a odohral celý zápas. Ale on nie len že tento zápas odohral. On v ňom bol súčasťou 28 snapov v pass protection, na ktorých nepustil ani jeden sack, ani jeden hit, ani jeden hurry a ani jeden tlak na svojho quarterbacka! Fakt cheeseheadu dole!

Billy Turner sa musel z pravej strany OL presunúť na tú ľavú. Toto nie je vôbec jednoduché a ako som už raz spomínal, je to ako keby celý život masturbujete pravou rukou a zrazu si idete skúsiť masturbovať ľavou rukou. A to ešte po vás nejde zviera s číslom 52. Aj napriek tomuto zložitému presunu si Billy viedol veľmi dobre. Nepustil ani jeden sack a celkovo pustil len tri tlaky na svojho quarterbacka. Nebol to z jeho strany najčistejší výkon, ale svoje si odrobil. Zaujímavé je, že zrejme od Baka odkukal tie „jump“ starty tesne pred momentom snapu a úprimne, takýchto mal v tomto zápase aspoň 10.

V mojom preview som taktiež písal, že veľmi dôležitý faktor v tomto zápase môže byť aj TE Marcedes Lewis a tieto moje slová sa potvrdili. Keď je na ihrisku, tak tam máme prakticky o jedného ofenzívneho linemana naviac. Tu je záznam Jonesovho touchdownu a všimnite si, kto mu vytvoril medzeru. Wagner spoločne s Patrickom zatlačia DL do vnútornej strany, inside linebacker si vyberie zlý gap a už to je len na Lewisovi, aby na edge udržal v bloku Khalila Macka. Pre neho žiadny problém a touchdown. Ukážte mi, že koľko tight endov dokáže v súboji 1vs1 blokovať Macka…


ČO SA NEPODARILO?

Začnem sa Tavonom Austinom. So svojou úlohou motion chlapa v útoku vyzerá solídne a som si istý, že v playoff uvidíme niečo nadizajnované špeciálne na neho. Jeho rýchlosť a čítanie priestoru sú cenené, ale v special teame sa nemôžeme dovoliť straty lôpt a to špeciálne po tom, čo obrana spraví parádnu stopku, prinúti súpera k puntu a my mu okamžite vrátime loptu rovno pred našou end zónou, kvôli fumblu na punt returne. Za toto čierny bod.

Pri special teame ešte zostaneme a zamýšľam sa nad tým, že prečo hrá Malik Taylor na kick returne. Áno, atleticky je dostatočne vybavený na to, aby kopy dokázal vracať, ale keď už má loptu vo svojich rukách, tak jeho nerozhodnosť túto jeho schopnosť neguje a prakticky tam je len kvôli tomu, aby loptu chytil, pobehol s ňou pár yardov a potom sa hodil na zem. Nechcem nič privolávať, ale mám ten pocit, že čoskoro tam pri ňom na kick returne príde fumble. Nevidím tam žiadnu pridanú hodnotu a vždy mi tuhne krv v žilách, keď ho vidím na returne. Nemôžeme tam nájsť nejakú lepšiu možnosť? Jamaal Williams, napríklad?

Jeden čierny bod dostáva aj MVS. Ten jeho prvý touchdown bol malinou, kedy využil to, že v coverage na ňom zostal linebacker, ktorého na seame poľahky prešprintoval a bol z toho touchdown proti blitzu. Ale potom hneď v úvode druhého polčasu mohol mať druhý touchdown cez celé ihrisko, len loptu dropol… Všetky jeho dropy vyzerajú takmer rovnako. Keď sa snaží robiť catch o svoje telo, tak mu lopta vypadne. Prečo pri tejto situácii nechytal loptu rukami? Tomuto fakt nerozumiem. Tu sme mohli Bears položiť na lopatky a možno by som sa dočkal aj TBLS. Ale následne prišiel punt a Bears boli ešte stále v zápase.

GO PACK GO!!!!!!!