Historický zápas pre Rodgersa!

Zápas, ktorý sa mal vyhrať, sa vyhral a to pomerom 30-16. Nebolo to bez chýb a opäť sme sa dočkali niečoho, čo nevidíme moc radi. Eagles boli pred 4th&18 za stavu 23-10. Stačilo to tu ubrániť a boli by po zápase. No Eagles nie len že tento dlhý štvrtý down premenili, oni aj skórovali touchdown a následne na punt returne pridali ďalší touchdown. Rázom sme z jasného zápasu mali menšiu zápletku. Pri tom štvrtom downe nechápem, prečo sa Pettine rozhodol zacallovať zone coverage. Omnoho radšej by som tam videl tesnú man coverage. V zone coverage trošku zaváhal Jaire Alexander a Hurts našiel soft spot.

MVP

Aaron Rodgers odohral ďalší neuveriteľný zápas. Je to skutočne zaujímavé, ako dokázal herne ožiť, prispôsobiť sa novému štýlu a hrať v takej forme, v akej hral v roku 2011. V tomto zápase skompletoval 25/34 prihrávok pre 295 yardov a 3 touchdowny. Dosiahol aj na krásny míľnik, keď sa mu podarilo dosiahnuť hranicu 400 kariérnych passových touchdownov. Tento jeho 400. touchdown chytil Davante Adams. Lepšie sa to zrejme ani udiať nemohlo. Aaron sa tak stal sa quarterbackom, ktorý na dosiahnutie tejto hranice potreboval najmenej zápasov a to konkrétne 193. Pritom na túto hranicu doposiaľ dosiahlo len sedem quarterbackov. Aby toho nebolo málo, tak sa Rodgers stal jediným quarterbackom v histórii tejto ligy, ktorému sa v piatich rôznych sezónach podarilo nahádzať aspoň 35 touchdownov.

O tom, že sa v tomto ofenzívnom systéme cíti pohodlne svedčí fakt, že doposiaľ má len 16 scramblov v 12 zápasoch. Pre porovnanie, vo svojej MVP sezóne v roku 2011 ich mal v 17 hneď 51. Samozrejme vek robí svoje, ale ešte pred rokom sme videli, že toto nebol štýl hry Aarona Rodgersa.


DAVANTE OVLÁDOL MATCHUP SO SLAYOM

V mnohých prípadoch stál Davante Adams v matchupe 1vs1 proti Dariusovi Slayovi a toho poriadne vyškolil. Keď bol na ňom v coverage práve Slay, tak na neho letelo sedem lôpt. Zachytiť sa mu podarilo 6 pre 100 yardov, 6 prvých downov a 2 touchdowny. Adams k tomu v tomto zápase predviedol hneď niekoľko neuveriteľných catchov. Nemám najmenšiu šajnu, že ako sa mu podarilo zachytiť tú 42-yardovú loptu. Neskutočný hod od Rodgersa a nadľudská koncentrácia na loptu v podaní Adamsa. Aj napriek mnohým hráčom v jeho tesnej blízkosti dokázal túto loptu zachytiť.

Adamsovi sa podarilo prekonať hranicu 1,000 nachytaných yardov v tejto sezóne a stal sa len 5. receiverom v histórii NFL, ktorý má 1,000 yardov a 12 touchdownov po svojich prvých 10 zápasoch v sezóne. Kto sú tí zvyšní štyria? Marvin Harrison, Jerry Rice, Randy Moss a Terrell Owens. Za mňa je Adams front-runnerom o ocenenie Offensive player of the year – BEZ DEBATY!

Chcem pochváliť aj Allena Lazarda. Ten zachytil tri prihrávky pre 50 yardov (2 prvé downy, vrátane jedného na treťom downe) a v blokovaní predvádzal veľkú parádu. Používame ako wing blokára, kde sa väčšinou používa tight end. Jeho prínos pre náš útok je obrovský a aj keď je na ihrisku označený ako WR, tak blokuje ako TE a chytá lopty ako WR. Tu je jedna hra, pri ktorej blokuje defenzívneho enda, ktorý má pri svojom mene 30 kariérnych sackov.


ČARODEJ LAFLEUR

Zápas čo zápas Matt LaFleur ukazuje, že patrí medzi najlepších súčasných ofenzívnych mysliteľov v NFL. So svojim ofenzívnym trénerským tímom (Hackett, Getsy) na začiatku sezóny dali defenzívnym koordinátorom poriadnu prácu a tí museli poriadne študovať ich útok a reagovať na neho. A teraz môžeme sledovať, že používajú kontry na to, čo si na nich defenzívni koordinátori pripravili. Pozerá sa na to parádne a zaslúžia si za toto absolutórium. Aktuálne má náš útok priemer 31.6 skórovaných bodov na zápas, čo je najlepšie číslo v lige a v priemerných získaných yardoch sme na druhom mieste za Chiefs. Ak odhliadneme od toho ži Big Bobovi chýbajú tri yardy do 500ky, tak sú Packers jediným tímom v NFL v tejto sezóne, ktorý má jedného hráča s +1,000 nachytanými yardmi a dvoch s +500. Zároveň keď sa lopta hádže na Big Boba, tak má v tejto sezóne najlepší passer rating v NFL – 151, spomedzi tight endov. Plus k tomu má aj najvyššie % zachytených prihrávok v NFL spomedzi tight endov (41/46) a je na delenom prvom miesto v počte nachytaných touchdownov spomedzi tight endov (8). Ale stále sa nájdu ľudia, ktorí stále veria tomu, že sme NUTNE potrebovali draftovať WR v prvom kole… Aaron Rodgers hovorí o tom, že nikdy vo svojej kariére ešte nezažil to, že hráči behajú po ihrisku úplne voľní vďaka útočnej schéme, ktorá ich uvoľní. Krásnym príkladom je 14 yardový catch v podaní Malika Taylora. To bol úžasný play-dizajn. Packers si pripravovali screen na Jamaala Williamsa do pravej strany obrany. Spravili to kvôli tomu, aby Taylor odbehol shallow crosser do ľavej strany obrany. Vertikálna routa v podaní Roberta Tonyana sa postarala o hráča, ktorý mal pokrývať Taylora a ten bol úplne voľný vďaka schéme. Rodgers si pri tejto hre mohol vyberať hneď tri alternatívy podľa toho, ako reagovala obrana. Mohol hrať screen na Williamsa, hádzať na Taylora alebo na Tonyana. To je futbalové porno. Túto play si všimol aj Dan Orlovsky a nádherne ju rozobral do posledného detailu. Ale už by sa mohol Mattove priezvisko naučiť písať poriadne 😛

A tu je ešte jeden ďalší skvelý rozbor od Orlovskyho:

Ak stále neveríte tomu, že naši hráči chytajú prihrávky vďaka parádnym schémam, tak tu je krátky zostrih od Bena Fennella:


PASS RUSH TENTO ZÁPAS OVLÁDOL

Green Bay Packers v tomto zápase dosiahli na svoje tohtosezónne maximum, pokiaľ hovoríme o počte sackov v jednom zápase – 7. Na tomto čísle sa podieľalo hneď šesť rôznych hráčov: Keke (2), Gary (1.5) a Zee (1.5) boli v čele tejto štatistiky. Celkovo sme mali v tomto zápase 11 hitov na quarterbacka a pri 41 dropbackoch sme dokázali vytvoriť tlak na 28. Dorazila k nám informácia, že bratia Smithovci a Kenny išli za Pettinom a poprosili ho, aby veci uľahčil a dovolil im ísť po quarterbackovi tak, ako to robili v minulej sezóne. Očividne to fungovalo a uvidíme, či to bude pokračovať aj ďalej. Dean Lowry odohral azda svoj najlepší zápas v tejto sezóne. Mal 5 tlakov na quarterbacka a aj sack.

V mojom preview som písal o tom, že som veľmi zvedavý na našu behovú obranu proti 2-TE heavy setom a Miles Sanders v prvom drive nabehal 17 yardov, no vo zvyšku zápasu si pripísal už len 14. Behová obrana mala v úvode zápasu nejaké tie problémy, ale dokázala sa z nich oklepať a na celkovo 16 behoch pustila len 59 yardov. Napríklad Preston Smith bol doposiaľ v bránení behov márny, ale v tomto zápase si dvakrát perfektne podržal edge, z čoho boli dva behy pre stratu yardov na Sandersovi. Smith bol v centre diania aj pri interception v podaní Savagea. Pri tejto hre vytvoril tlak na Hurtsa a trafil ho do ruky pri odhode. Preston sa nám preberá a to v ten najlepší možný čas.

Dovolím si tvrdiť, že až na pár výnimiek hrala naša obrana skutočne dobrý zápas. De facto pustila len desať bodov a to je vždy dobré. Plus k tomu celkovo Eagles udržal pod 300 yardmi. Možno to bol zo strany obrany náš najlepší výkon v tejto sezóne. Ako som spomínal, tak ten štvrtý down a zone coverage ma hnevá, ale inak som bol z obrany prekvapený. 56% snapov sme odohrali v man-coverage a 51% v cover 1, čo je najvyššie číslo spomedzi všetkých tímov v tomto weeku. Po tomto som tak silno volal po zápase s Bears. Máme true shutdown cornera v podaní Alexandera a môžeme si dovoliť hrať cover 1. Konečne sme k tomu pristúpili a tá obrana fakt nevyzerala zle.

Okrem tej trošku zbabranej zone coverage predviedol Jaire ďalší skvelý výkon. Bol fyzický a agresívne išiel po chlapoch, ktorých bránil. Wentz mal raz veľké šťastie, že loptu hodil za Bostona Scotta. Keby ju hodil do behu, tak Jaire má pick-6. Tu ho zachránila nepresnosť.


OL SI TRADIČNE SVOJE SPLNILA

Naša ofenzívna lajna v tomto zápase čelila kvalitnému frontu Eagles. Pred týmto zápasom mali na svojom konte v tejto sezóne 36 sackov a 83 hitov na quarterbacka, pričom väčšina týchto čísel prišla od ich defenzívnej lajny. Ale v tomto zápase bol Rodgers sackovaný len dvakrát (jeden sack bol jeho chybou, nie chybou OL) a prvý prišiel hneď v úvode zápasu. Od toho momentu bol Rodgers čistý. LaFleur si zvolil neočakávanú zostavu Bakhtiari-Patrick-Jenkins-Turner-Wagner a aj napriek mnohým rošádam odviedli proti Eagles skvelú prácu. Jenkins sa zároveň stal prvým Packerom, ktorý od roku 1970 štartoval zápas na tacklovi, guardovi a centrovi v jednej sezóne.


SPECIAL TEAM SA ZASE RAZ UKÁZAL

JK Scott si opäť v nie príliš dobrom zopakoval zápas proti Colts. Opäť sme v jeho podaní videli nejaký ten škaredý punt a potom aj ďalší neúspešný „pokus“ o tackle pri punt returne, ktorý sa skončil touchdownom. Jalen Reagor skóroval 73-yardový punt return touchdown a náš special team sa ho prakticky ani len nedotkol. LaFleur na pozápasovej tlačovke so Scottom rozhodne spokojný nebol.

V našom spoločnom podcaste sme s Inžinierom vyzdvihli long snappera Huntera Bradleyho, že už si ani nepamätáme kedy mal zlý snap. No a od tohto momentu sa tie snapy hromaždia. Jeho snap pri nepremenenom extra pointe mal od ideálneho ďaleko.


MINULOROČNÝ DRAFT ZAČÍNA VYZERAŤ FAKT DOBRE

O Elgtonovi Jenkinsovi som už toho popísal a zrejme už viacej ani nie je potreba. To bol steal ako sviňa. Ale teraz sa k nemu pridávajú už aj jeho kolegovci z draftu. Kingsley Keke, Rashan Gary a Darnell Savage hrajú fakt dobre a najmä Gary so Savageom podávajú posledné týždne vynikajúce výkony.

Keke si v tomto zápase pripísal 4 tackles a 2 sacky. Pri oboch sackoch porazil pravého guarda Jasona Petersa. Rashan Gary si pripísal 1.5 sacku a spoločne so Za´Dariusom viedol tímovú štatistiku v počte tlakov na QB (5). Savage si pripísal krásnu interception v skoku v závere zápasu, čím eliminoval hocijaké šance Eagles na výhru v tomto zápase.

Keď sa teraz pozeráme na minuloročný draft, tak to začína vyzerať fakt dobre. Gary už prebral miesto Prestonovi Smithovi. Podáva kvalitné výkony a teraz sa to ukázalo aj na štatistikách. Extrémne sa mi na ňom páči jeho „motor“. On nevypustí ani jednu stotinu a je radosť sa na neho pozerať, ako na ihrisku bojuje. Savage v posledných zápasoch začal hrávať konečne v tých úlohách, ktoré mu sedia a hneď sa to aj ukazuje. V posledných troch weekoch by sme len veľmi ťažko hľadali v NFL lepšie hrajúceho safetyho. Elgton Jenkins je homerun, Sternberger sa pomaličky vyťahuje, Keke sa už vytiahol, Hollman je šikovný backup cornerback. Toto sú naše výbery na minuloročnom drafte a všetci svoju hru posúvajú neustále dopredu. Robí mi to radosť a rázom tento draft začína vyzerať fakt kvalitne.


ZRANENIA

Azda najväčším mínusom z tohto zápasu sú zranenia. Billy Winn, Jace Sternberger, Tyler Ervin, Equanemious St. Brown a Raven Greene museli tento zápas opustiť predčasne. Stern s EQ kvôli otrasu mozgu, Ervin kvôli zraneniu členku a Winn kvôli zraneniu tricepsu. O zraneniach už máme menšie info. Winn, Ervin a Greene skončili na injured reserve. Winnove zranenie by nemalo byť vážne a po troch týždňoch by sa mohol vrátiť. Ervinove je už vážnejšie a ten zrejme v tejto sezóne dohral.

Winn je defenzívny tackle, ktorý sa mne osobne veľmi páči. Keď je na ihrisku, tak hrá naša DL omnoho lepšie a nechápem tomu, prečo ho Pettine nestavia viacej. Je mi fakt ľúto, že sa zranil. Vždy keď bol na ihrisku, tak som mal pocit, že aj naša hra proti behu je na tom lepšie. Snáď sa do playoff dá dokopy a bude nám môcť pomôcť.

Ervin sa opäť zranil a teraz vážne. Je nenápadnou, no veľmi dôležitou súčasťou nášho tímu a nahradí ho Tavon Austin. Bude ho musieť zaskočiť v gadget úlohách čo sa týka útoku, ale aj na punt returne. Som na neho zvedavý.

A azda najväčšou stratou je zranenie defenzívneho backa Ravena Greena. Poranil si rameno a z toho, čo hovorí LaFleur mám ten zlý pocit, že je out do konca sezóna. Ravens sa v posledných weekoch dostal do formy a predvádzal kvalitné výkony. On je ten chlap, ktorý hráva v nickel a dime formáciách vedľa jediného true ILB na ihrisku. Kto ho nahradí? No myslím si, že aktuálne v tíme za neho nemáme adekvátnu náhradu. Will Redmond je obrovským downgradeom a nerád by som ho videl na ihrisku. Som skutočne zvedavý, že ako sa k tomuto postaví Mike Pettine. Bude chcieť aj napriek strate kľúčového hráča stále hrávať nickel a dime formácie? Ja by som navrhoval, aby sa pri jasných passových situáciach hrali tieto formácie s extra defenzívnym backom, ale na skorších downoch by som tam DB-čko nepchal a dal viacej priestoru Kamalovi Martinovi.


DROP OD MVS

Marquez Valdes-Scantling mal šancu na krásnu 55-yardovú play, no loptu dropol. Snažil sa o body catch, čo bola podľa mňa veľká chyba. Ak by sa po loptu natiahol a chytal ju rukami, tak by loptu pravdepodobne chytil. Toto proste má chytať. Neskôr v zápase mohol mať dlhý touchdown, ak by Rodgers nedostal hit pri tom, ako odhadzoval loptu. MVS bol úplne voľný. Lopta nakoniec nebola totálne nepresná, ale MVS nemal šancu na jej zachytenie. To mohol byť ďalší parádny highlight. MVS sa mi začína strašne podobať na Teda Ginna Jr. Typologicky sú to úplne rovnakí hráči. Aj Ginn bol takýto ako on. Raz highlight a raz škaredý drop.

Aj keď MVS nezachytil v tomto zápase ani jednu prihrávku, tak bol kľúčovou osobnosťou pri krásnom touchdownom behu v podaní Aarona Jonesa, ktorý rozhodol zápas. MVS tam robil pre Jonesa perfektné bloky a bojoval až do momentu, kedy Jones prekročil hranicu end zóny. Pri tejto hre si pochvalu zaslúži skutočne celý útok. David Bakhtiari šprintoval cez celé ihrisko, aby pomohol svojmu running backovi. A v pozadí ste mohli vidieť šprintovať aj Aarona Rodgersa. Jones predviedol nádherný beh a jeho spoluhráči mu pomáhali čo im sily stačili. Nádherná tímová práca a bojovnosť. Takto to má vypadať!

Po zápase túto play vyzdvihol aj tréner Matt LaFleur a pri tých jeho slovách som bol neskutočne hrdý na to, že práve tento človek je trénerom Green Bay Packers. Milujem nášho trénera a tento tím! GO PACK GO!!!!!!!!!!!!