Hviezdny pass rusher podpísal s Packers 4-ročný kontrakt v celkovej hodnote $107 miliónov.

Green Bay Packers si zabezpečili budúcnosť na ďalšie roky na defenzívnej stránke lopty. Rashan Gary podpísal novú zmluvu na 4 roky, v celkovej hodnote $107 miliónov. Gary sa stal 4. najlepšie plateným edge rusherom súťaže. Pred ním su: Nick Bosa ($34 mil.), T.J. Watt ($28 mil.) a Joey Bosa ($27 mil.). Rashan Gary hral v sezóne 2023 na poslednom roku rookie kontraktu. Gary je navyše 5. edge rusherom, ktorý podpísal kontrakt s podpisovým bonusom $30+ miliónov (okrem spomenutých ešte Khalil Mack). Garyho bonus je $34 636 928. Bonus sa rozráta do salary capu počas trvania kontraktu na $7M ročne, vrátane roku 2023. Vysoký podpisový bonus znamená peniaze hneď a garantovane hráčovi, čo pomáha tímu pri rozdeľovaní ročných cap hitov. Predĺženie zmluvy teda Garymu pridá nových $96M k $11M existujúcim z tohtoročnej zmluvy. Túto sezónu už Gary dostal cez $4M v base salary.

Larry Holder, skúsený novinár z prostedia napísal: „Gary je elitný pass rusher a teraz dostal zaplatené ako jeden z nich.“

Počas siedmich zápasov sezóny 2023 si pripísal 15 cackles, 4 1/2 sackov, 8 QB hits. Jeho prínos na ihrisku je obrovský a všetci dobre vieme, že je to najväčší gamechanger Packers v defense. Jednou hrou vie zmeniť dynamiku zápasu a proste takéhoto edge rushera chce mať každý tím NFL.

Packers sa rozhodli, že dajú Garymu kontrakt teraz a nebudú hrať žiadne šachy s tým, že by sa to natiahlo a napokon by si šiel skúsiť free agency. Najväčším výkričníkom bolo jeho vlaňajšie zranenie, no dal naň rýchlo zbudnúť. Vôbec nepoľavuje a ukazuje, že aj naďalej je poriadnym zvieraťom. V doterajšom priebehu sezóny ho Packers šetrili, keď odohral 127 pass rush snapov. Stále sa však nachádza na 2. mieste v lige v pass presure percentage spomedzi obrancov s 22% rate (minimum 80 pass rush snapov a 203 hráčov). V posledných dvoch sezónach skončil Gary tretí v tomto ukazovateli (280+ pass rush snapov, 187 kvalifikovaných hráčov) s 20.8% rate. Pozrite sa na Top 5:

Bryce Huff: 25.8%
Josh Uche: 20.8%
Gary: 20.8%
Micah Parsons: 20.0%
Nick Bosa: 18.0%

V kabíne Packers by ste nenašli nikoho, kto by neuznával Rashana Garyho. Prišiel ako dosť vysmievaný draft pick, nepochopený a hodnotený dopredu ako jasný bust. Gary ukázal, že Packers sa nemýlili a trafili v drafte jackpot. Jeho pracovná morálka je neskutočná, rovnako je lídrom na ihrisku aj mimo neho.

Táto sezóna je v podaní Packers tragédiou a dôvodov na radosť nie je veľa. Aj napriek tomu museli GM Brian Gutekunst a riaditeľ futbalových operácií Russ Ball tento deal dotiahnuť. Mohol dostať Gutekunst na trade deadline za Garyho lukratívnu ponuku? Jasne, ale zaviazanie si jedného z najlepších pass rusherov súťaže je pre organizáciu omnoho dôležitejšie ako získať nejaký pick. Jeho prítomnosť je neodlúčiteľnou súčasťou budúcnosti Packers.

Stal sa akýmsi jadrom tímu, okolo ktorého viete stavať. Z Garyho sa bez debaty stal kľúčový hráč Packers do najbližších rokov. Práve prebiehajúca prestavba sa bude opierať aj o jeho schopnosti – na ihrisku aj v kabíne. Tento kontrakt ho stavia do pozície, kedy musí byť vedúcou postavou, ťahať hráčov okolo seba v posilňovni, počas offseason a tréningového kempu.

Čo to znamená pre cap?

Podľa Kena Ingallsa, odborníka na financie Packers, stojí predĺženie Garyho Packers v tejto sezóne len necelý milión dolárov navyše oproti 5th year option, na ktorej hral do dnešného dňa. Rovnako boli očakávania, že sa stane top 3 plateným edge rusherom. Napokon to je o čosi nižšia suma, o ktorej sa hovorilo a boli reporty. Tu máte pohľad na jeho zmluvu v podaní Kena:

Viete, čo je zaujímavé? Že Rashan Gary bude v roku 2024 aaž 6. najlepšie plateným hráčom Packers! Pred ním sú David Bakhtiari, Kenny Clark, Jaire Alexander, Aaron Jones a Preston Smith. Na druhej strane sa jednoznačne stal najlepšie plateným hráčom podľa ročného priemeru. So sumou $24,16M vystriedal Bakhtiariho $23M.

V tomto momente sú všetci WRs (6), defenzívny linemani (5), edge rusheri (5) v 53-člennej súpiske pod zmluvou na rok 2024. To môže znamenať jedno – otvára to príležitosť zainvestovať a posilniť iné pozície pred budúcou sezónou. Na prvú dobrú nás musí napadnúť pozíciu Safety.

Tu máte prehľadne spracovaný pohľad na situáciu financií Packers po podpise Rashana Garyho: