Je to tak?

V poslednej dobe sa medzi fanúšikmi Green Bay Packers začal šíriť názor, že chovanie Packers je protichodné a nedáva zmysel. Argumentácia je nasledovná: Packers dali mega zmluvu Aaronovi Rodgersovi a teraz v prvom kole draftovali Jordana Lova. Však to nedáva zmysel.“

Je to pravda? Je toto tvrdenie založené na skutočných a pravdivých základoch? Aj keď som sa chcel teraz hlavne venovať písaniu knihy, tak sa chcem na túto tému pozrieť bližšie a možno tento mýtus vyvrátiť.

Dňa 29. augusta v roku 2018, sa quarterback Aaron Rodgers dohodol na predĺžení jeho zostávajúceho kontraktu o ďalšie štyri roky v celkovej výške $134 miliónov, pričom garantovaných je $103 miliónov. Na vtedajšom kontrakte mu zostávali dva roky a vďaka tomuto predĺženiu si Packers jeho služby poistili až do sezóny 2024.

V sezóne 2017 Packers skončili na neuspokojivej bilancii 7-9, pričom Rodgers odohral len sedem zápasov, nakoľko linebacker Vikings Barr mu zlomil kľúčnu kosť. Pred tým než sa zranil, Rodgers prežíval vydarenú sezónu. Mal priemer 273 yardov na jeden zápas, passer rating 104.1 a Packers boli na bilancii 4-1. No prišla spomínaná udalosť a bolo po sezóne. Avšak nejakým zázrakom sa Rodgers stihol vrátiť a ešte nastúpil do zápasu proti Caroline Panthers, no v tomto zápase výrazne podhodil 3 prihrávky a výsledkom boli 3 interceptions. Packers tak boli eliminovaní z bojov o playoff a už tu nebol dôvod držať ho na ihrisku. 

Neúčasť v playoff priniesla množstvo zmien. Po deviatich rokoch klub opustil defenzívny koordinátor Dom Capers, ofenzívny koordinátor Edgar Bennett, tréner defenzívnej lajny Mike Trgovac a tréner linebackerov Scorr McCurley. Pozíciu generálneho manažéra opustil Ted Thompson, ktorý sa posunul nižšie na pozíciu poradcu. Hlavný tréner Mike McCarthy sa s tímom dohodol na predĺžení jeho zmluvy o jeden rok, pričom prezident Mark Murphy povedal, že toto rozhodnutie sa zrodilo už počas sezóny.

Novým generálnym manažérom sa stal Brian Gutekunst. Ten už bol jednou nohou v Houstone Texans, ktorí ho chceli za svojho generálneho manažéra a letel do Houstonu na pohovor, no Mark Murphy zakročil, zodvihol telefón a oznámil mu, že mu ponúka pozíciu generálneho manažéra v Green Bay Packers a Gutey sa rozhodol zostať doma. Novým defenzívnym koordinátorom sa stal Mike Pettine a novým ofenzívnym koordinátorom sa stal Joe Philbin.

Philbin v Green Bay pôsobil v rokoch 2007-11 a jeho útok sa vždy umiestnil v TOP 10 v bodoch a yardoch spomedzi všetkých tímov v NFL. Útok z roku 2011 bol dokonca štatistiky najlepším v histórii nášho tímu a internetový portál Bleacher Report tento útok označil ako 4. najlepší v histórii NFL. Hlavný tréner Mike McCarthy posilnený predĺženou zmluvou bol dobre naladený a hovoril, že spoločne s Philbinom prerobia kompletne celý ofenzívny play-book, pričom prejdu každú jednu formáciu, či schému. Optimizmus bol na mieste, Rodgersovi sa vrátil ofenzívny koordinátor, s ktorým zažil najlepšie roky kariéry a náš útok mal konečne prejsť revolúciou. To sa však nestalo.

100. sezóna Green Bay Packers bola sklamaním, výsledky boli vysoko neuspokojivé a po prehranom zápase s Arizonou Cardinals sa Mike McCarthy stal prvým trénerom v histórii Packers, ktorý dostal padáka počas sezóny. O jeho vyhadzov sa postaral prezident tímu Mark Murphy, nakoľko u nás funguje tzv. ´silová štruktúra´, kde na najvyššom stupienku stojí práve prezident a CEO Mark Murphy, ktorý prijíma a vyhadzuje ako generálneho manažéra, tak aj hlavného trénera. Prijatie a vyhadzov hlavného trénera je zvyčajne v pracovnej pôsobnosti práve generálneho manažéra. Sezóna sa dohrala s dočasným head coachom Joeom Philbinom a po sezóne sa začalo hľadanie nového trénera.

Mark Murphy nám oznámil, že novým trénerom Green Bay Packers sa stane mladý ofenzívny mysliteľ Matt LaFleur. Ako Matt LaFleur prešiel bránami Lambeau Fieldu, tak dal všetkým na známosť, že základom jeho útoku je behová hra, od ktorej sa odvíja všetko ostatné.

Jeho prvá sezóna ukázala obrovský potenciál, polámal skoro všetky trénerské rekordy Green Bay Packers a takmer dostal svoj tím do Super Bowlu. Ako sezóna postupovala, tak sa Matt cítil vo svojej úlohe pohodlnejšie a pohodlnejšie, pričom to všetko vyvrcholilo v play-off zápase proti Seahawks, kde Matt odcalloval jeden perfektný zápas, ktorý niektorí analytici označili sa najlepšie ofenzívne odcallovaný zápas, aký v poslednej sezóne videli. LaFleurovi sa podarilo z running backa Aarona Jonesa spraviť hviezdu ligu a jeho behový útok sa od zápasu k zápasu zlepšoval. A tu sa dostávame do aktuálnej offseason.

Matt LaFleur sa netají tým, že chce stavať svoj útok na behovej hre a že chce mať v tíme aspoň štyroch schopných running backov. Jeho vzťah s a Aaronom Rodgers vyzerá byť v naprostej pohode, avšak na drafte sa v prvom kole zobral quarterback Jordan Love. Všetci sme boli šokovaní z toho, že Packers neváhali a boli sa schopní tradovať smerom nahor, aby získali svojho chlapa. No a teraz opäť spravili niečo, čo ešte nikto pred nimi. Love sa stal prvým hráčom v histórii, ktorý bol draftovaný na 25ke alebo neskôr a dostal plne garantovaný nováčikovský kontrakt. Samozrejme, môžeme povedať, že kontrakt na štyri roky v hodnote $12.38 miliónov s opciou na piaty rok nie je veľkým dealom, ale môže nám naznačiť, že organizácia s ním má určitý plán.

Keď sa nad tým zamyslíme, tak každý chce mať svojho chlapa. Keď sa príjme nový generálny manažér, čo je jeho prvým krokom v tejto pozícii? Chce prijať svojho head coacha. A keď príde do tímu nový head coach – špeciálne ofenzívne ladený – tak jeho ultimátnym cieľom je priviesť do tímu quarterbacka, ktorý dokáže operovať v jeho systéme. Toto bude LaFleurova druhá sezóna a už nám naznačil, že potenciál je v ňom obrovský, pričom to dokázal s quarterbackom, ktorého si on nevybral, aj keď to je Aaron Rodgers, ktorý je stále TOP 5 quarterbackom v lige. LaFleur bol so svojim behovým útokom úspešný a aj to je dôvod, prečo sme na tohtoročnom drafte brali running backa a H-backa. Títo hráči na papieri vyzerajú tak, že do jeho systému zapadajú perfektne a LaFleur sa môže tešiť.

Aaron Rodgers je quarterback, ktorý nebude nadšený z toho, že za zápas hodí loptu 20x. V poslednej sezóne mal na zápas priemerne 35 passových pokusov. V roku 2018 ich mal 37 a v skrátenej sezóne 2017 ich bolo na jeden zápas 34. Tieto čísla sú veľmi vysoké, ale nevieme, koľkokrát Rodgers zmenil beh na passovú hru pomocou svojho audiblu. A tu je ďalší problém. Aj keď LaFleur našiel s Rodgersom spoločnú reč a dovolil mu audiblovať ako sa mu zachcelo, tak jeho útočný systém nie je založený na tejto schopnosti quarterbacka. V jeho systéme dostane quarterback do slúchadla zacallované dve hry. Keď sa tím postaví na line of scrimmage, tak quarterback na základe rozostavenia obrany rozhodne, ktorú z variant zahrajú.

Rodgersov kontrakt na prvý pohľad vyzerá tak, že sa z neho vystúpiť nedá. To však nie je pravda a už sme si to ukázali aj v článku na našej web stránke. Kto by chcel a chce si ho prečítať, tak KLIKAJ TU. Pred draftom mnoho skautov hovorilo o tom, že Love musí minimálne dva roky sedieť a učiť sa. A keď sa pozrieme na Rodgersov kontrakt, tak zistíme, že už po sezóne 2020 tu je možnosť zbaviť sa ho a v roku 2021 to je už v podstate veľmi jednoduché. Ak sa nestane niečo nečakané, tak Rodgers hrá v Green Bay svoje posledné dve sezóny.


VERDIKT

Jedná sa teda o protichodné chovanie Packers? Ak je niekto zarytý fanúšik Rodgersa, tak povie, že Murphy mal prijať takého head coacha, ktorý by k Aaronovi zapasoval perfektne. To je pekná predstava, avšak úlohou vedenia nie je pozerať sa dopredu na jeden, či dva roky. Ale hneď na niekoľko rokov dopredu a konať v najlepšom záujme organizácie. A zatiaľ to vyzerá tak (nechcem to zakríknuť), že LaFleur je ten správny chlap, ktorý nás môže viesť ešte veľa rokov. Nie som zástancom toho, aby sa v tíme všetko točilo okolo jedného hráča, a aj keď to je Aaron Rodgers. Tím má mať pod palcom hlavný tréner, a nie quarterback. Rozhodnutie Murphyho by som teda zatiaľ nechcel spochybňovať a zrejme ani nikto z vás. Predsa nám ide o dobre organizácie a nie o požehnanie svojho ega, že niekto mal pravdu a ten druhý nie. Matt, len tak ďalej! História Packers nám už mnohokrát ukázala, že čo sa stane, ak sa pozeráme len pred svoj nos. O tom však viacej v mojej – už čoskoro dokončenej knihe!

Rodgers dostal nový kontrakt v dobe, kedy tím viedol Mike McCarthy, udialo sa množstvo zmien a nepredpokladalo sa, že ďalšia sezóna prinesie také obrovské a trpké sklamanie. To nečakal hádam nikto. No stalo sa, prišiel nový head coach, nová filozofia, nové vízie a nová predstava o Green Bay Packers. LaFleur by určite rád viedol útok, ktorý má vo svojej hlave, no s Aaronom Rodgersom sa mu táto predstava zrejme nenaplní. Ja osobne protichodné správanie nebadám, či už ohľadom možnosti vypovedania jeho služieb, okolností, za ktorých bol jeho kontrakt podpísaný, alebo ohľadom nového trénera a nového útočného systému. Či to bolo správne rozhodnutie, ukáže len čas a verme, že kluci od stola vedia, čo robia! A stále rád poviem, že najhorší čas na hľadanie nového quarterbacka je práve vtedy, keď ho už nutne potrebujete. GO PACK GO!