V poslednom článku pred draftom 2022 sa pozrieme na zvyšných zaujímavých hráčov pre Packers v prvý deň. Okrem už predstavených pozícií sa pri výbere Packers v prvom kole veľmi často skloňujú aj linebackeri a safeties.

Ako sme s Norom spomenuli aj v poslednom podcaste (VYPOČUJ SI HO KLIKNUTÍ SEM!), Packers nemajú okrem WR vyslovené diery. Na každej pozícii je starter, ktorý má preukázateľné kvality. Ak sa bavíme o needoch, tak je to do rotácie, hĺbky alebo podobné doplnenie súpisky.

Po odchode Za’Dariusa Smitha by sa zišiel tretí kvalitný EDGE ku Prestonovi a Garymu. Amos je v poslednom roku kontraktu, Savage možno hrá posledný rok a nedostane 5th year option, a tak prichádza do úvahy aj Safety. Vlani pred sezónou Packers vyhrali jackpot v podobe ILB De’Vondre Campbella, no pridať ku nemu upgrade oproti jeho aktuálnym kolegom a mať silnú side-to-side hru tiež nie je na škodu.

TE Robert Tonyan síce podpísal ročnú zmluvu, ale zotavuje sa zo zranenia a vlaňajšok ukázal, že na pozícii TE to je po ňom veľmi prádzne. V 3.-4. kole pokojne môže Gutey ukázať na hráča tejto pozície. A v poslednom dni by sme sa nemali prekvapiť, ak príde kicker alebo nejakí corneri, ktorí by posilnili special tímy.

Ešte jedna vec. Pri pohľade na board sa ľahko môže stať, že najlepším hráčom na 22. pozíciu bude práve jeden z dvojice edgeov Johnson, Karlaftis. Ak sa to stane, že tam jeden z nich bude a zároveň budú preč London, Wilson, Williams a Olave, potom to vidím na jasný pick.


EDGE JERMAINE JOHNSON II – FLORIDA STATE

Výška: 195 cm, váha: 115 kg, vek: 23 rokov. Projekcia: 1. kolo

Johnson bol pred pár dňami jasne v zóne výberov Packers, ale posledné dni letí hore. Jeho posledná sezóna bola perfektná a doslova ho katapultovala do prvého kola. Takúto sezónu mal zatiaľ len jednu a je otázne, či na to dokáže nadviazať na najvyššej úrovni.

Kvalita a talent tam je. Johnson je rýchly, húževnatý, má ideálnu dĺžku a v repertoári niekoľko zaujímavých pass rush pohybov. Proti behovej hre je až prekvapivo statný, hravo si poradí s blokmi a nerobí mu problém predvádzať to hru po hre.

Fit pre Packers: Ak bude na 22. mieste, Packers by možno mali zahodiť totálne zameranie sa na WR (ak také v skutočnosti existuje) a ísť po Johnsona. Rashan Gary, Preston Smith a Johnson by bolo brutálne našlapané trio, ktoré by sa radilo do Top 5 OLB groups v celej lige.


EDGE GEORGE KARLAFTIS – PURDUE

Výška: 193 cm, váha: 120 kg, vek: 21 rokov (čerstvo). Projekcia: 1. kolo

Grécky hrdina prichádza dobiť NFL! Povahový a možno aj herný J.J. Watt draftu 2022, ktorý by sa mohol v Zelenom zálive stať akýmsi novým Clayom Matthewsom. Karlaftis je parádny hráč a ešte lepšia osobnosť. Tohto borca jednoducho chcete mať vo svojom tíme.

Prvá vec – je veľmi mladý. Do NFL vstúpi ako 21-ročný a určite bude vybraný v prvom kole. To tímom ponúka až 5 šialených rokov pred jeho prvým obrovským kontraktom. Jednoducho toto chcete. Minulú sezónu zakončil Karlaftis s 11.5 tackle for loss, 5 sackmi a 3 forced fumbles. Podľa PFF zaznamenal 35 tlakov na QB. Nie sú to rekordné čísla, ale môže za to jednoduchá vec – čelil dvojblokom a súperi si naňho dávali veľký pozor a upravovali svoj gameplan tak, aby ho vyradili z hry.

Grécke monštrum je aj skvelým atlétom. Je to dvojnásobný šampión Indiana State vo vrhu guľou a na combine predviedol perfektný skok z miesta aj vertikálny skok. Ako 13-ročný hral za Grécko vodné pólo v kategórii U16.

Jeho tréner Mark Hagan v minulosti viedol viacero kvalitných hráčov, ale na adresu Karlaftisa povedal: „Ešte som nemal takého profesionála, ktorý je vo všetkom veľmi dobrý. Má dobrú stravu, hydratáciu, trénuje navyše a pozorne sa stará o svoje telo. Robí strečing navyše, dáva si extra mítingy a video, extra drilly a to na dennej báze. Niekoľkokrát som ho musel doslova zastaviť, aby sa nepretrénoval.“

Fit pre Packers: Viac-menej platí to, čo pri Johnsonovi. Z tejto dvojice je mojim favoritom Karlaftis. Ten chalan je skvelý a neskutočne pasuje do Packers a celej klímy, ktorá v tomto tíme je. Gutey, traf ho počas prvej noci!


EDGE DAVID OJABO – MICHIGAN

Výška: 193 cm, váha: 113 kg, vek: 21 rokov. Projekcia: 2. kolo

Narodil sa v Nigérii a v roku 2007 sa s rodinou presťahovali do Škótska, no na strednej už bol v USA. Na college hrával po boku možnej jednotky draftu Aidana Hutchinsona. Vlani nastúpil do 14 zápasov (7 ako starter). Podľa AP bol zvolený do druhého tímu All-American a prvého tímu All-Big Ten Conference selection. Pripísal si 35 tacklov (12 pre stratu) a 11 sackov. Prekonal rekord školy v počte forced fumbles (5), čo bolo tretie najväčšie číslo v college futbale. Avšak, 18. marca si počas pro day pretrhol achilovku. Dovtedy bol predikovaný do druhej desiatky.

Okrem toho je mínusom, že je celkom nepreverený, keď má len 20 zápasov a 620 snapov počas celej college kariéry. Proti Georgii si v playoff pripísal len pár stopiek a celkovo výkonom nepresvedčil.

Fit pre Packers: Ojabo je hráčom, ktorého Packers veľmi radi nachádzajú. Gutekunst je totiž draft & develop manažér a Ojabo je materiál na túto stratégiu. Videli sme to s Garym a Ojabo môže byť ďalší. Rovnako sú aj z Michiganu. Ak spadne v druhom kole ku Packers, potom by to bol veľmi dobrý pick a spoločne s Garym by mohli do strednodobej budúcnosti vytvoriť silnú dvojku. No nerátajte, že ho uvidíte hrať v nasledujúcej sezóne. Kvôli tomuto si myslím, že do Green Bay nepôjde.


EDGE BOYE MAFE – MINNESOTA

Výška: 193 cm, váha: 118 kg, vek: 23 rokov. Projekcia: 2. kolo.

V druhom kole veľmi dobrá value na pozícii edga. Skrátená sezóna 2020 ho pustila ako startera len do štyroch zápasov zo šiestich, ale aj tak si pripísal 5.5 tacklu pre stratu a 4.5 sacku. Vlani to vylepšil na 10 TFL a 7 sackov. Celkovo na college v Minnesote zaznamenal 19.5 TFL a 15 sackov.

Skauti poukazujú na potenciál, ktorý v ňom drieme. Každú sezónu sa zlepšil minimálne o jednu celú úroveň a to ešte nepracoval s elitným trénerom (všetka česť ku trénerom na jeho bývalej škole).

Fit pre Packers: Je učenlivý, usilovný, veľa času trávi vo film roome, posilňovni a celkovo na ihrisku v snahe vypilovať sa v jedného z rozdielových hráčov. Proste ďalší hráč, ktorý by v druhom dni prišiel do Packers a začala by sa robota na projekte. Veľmi podobný prípad ako Ojabo. Obaja pasujú do Green Bay a každý jeden z nich by bol neskôr veľkým prínosom.


LB NAKOBE DEAN – GEORGIA

Výška: 180 cm, váha: 104 kg, vek: 21 rokov. Projekcia: 1. kolo

Myslím si, že Devon Lloyd nebude pri picku Packers k dispozícii, a tak som si ho dovolil neopísať. Začíname ale nemenej dobrým ILB, v mojich očiach najlepším ILB tohto draftu. Áno, lepším aj ako Lloyd. Nakobe Dean je linebacker na všetky tri downy s parádnou rýchlosťou a perfektným tacklingom. Dean môže byť na konci jednotky obrovským stealom draftu.

Dean triafa gapy, nebojí sa hrať a ozaj málokedy sa stalo, že by zhorel. Je platný proti behu, nerobil hlúposti a ani hlúpe penalty. V minulej sezóne doslova štatisticky vybuchol, keď si pripísal 72 tacklov, 10.5 TFL, 6 sackov, 2 interceptions a 8 zrazených prihrávok. V skratke – bol všade a bol veľmi platný.

Ako by som opísal Deana? Je tu. Zrazu je tam. Potom tackluje. Za Bulldogs bol celú sezónu na celom ihrisku. Proste perfektný ILB, ktorý v sebe spája rýchlosť, spoľahlivosť a inštinkty.

Fit pre Packers: Campbell by v ňom dostal tvrdého a perfektného parťáka. Dean sa do Packers hodí a bol by poriadnym doplnkom Barryho defense. Dean je môj tajný pick a zároveň prianie na pick z 28. miesta… No posledné dni ukazujú, že tam asi nezvýši a ak ho Packers chcú, treba doňho ísť prvým pickom.


LB QUAY WALKER – GEORGIA

Výška: 193 cm, váha: 109 kg, vek: 21 rokov. Projekcia: 1. kolo/začiatok 2. kola

Kolega Deana. Walker je typologicky old-school linebacker, ktorý má rýchlosť aj tvrdosť a oproti Deanovi je lepší hráčom pri running game. Walker, Dean a Tindall je trio, ktoré bude zobraté v tomto drafte a hralo spolu na jednej pozícii a na jednej škole.

Walker je perfektný proti behovej hre. Triafa a perfektne časuje gapy, má aj rýchlosť na sideline-to-sideline. Má mentalitu bitkára, ale v dobrom. Chcem tým poukázať na to, že nič nepustí zadarmo a trhá sa o každý yard. Je to moderný linebacker, ktorý bude ihneď platný proti behu, no otázne je, aký progres urobí v pass-rushingu.

Fit pre Packers: Je to všestranný hráč, ktorý je takmer neomylný pri behovej obrane. K tomu pridáva obrovský pass-rushing upside, čiže je možnosť ho obrúsiť do kompletného sideline-to-sideline hráča s perfektnou kvalitou na všetkých troch downoch. Ak ho Gutey bude chcieť, buď to bude na 28. mieste alebo príde trade down a následne ho zoberie v štvrtej desiatke draftu.


S DAXTON HILL – MICHIGAN

Výška: 183 cm, váha: 86 kg, vek: 21 rokov. Projekcia: 1. kolo/začiatok 2. kola.

Hill je vážnym kandidátom na pick číslo 28. Z pohľadu toho, kde v drafte patrí a aj z pohľadu Packers. Hybridný hráč, ktorý vie hrať safetyho aj nickela. Má parádnu rýchlosť, výbušnosť a veľkú všestrannosť pri coverage. Má veľmi dobré oči a číta hru.

Jeho mínusom je taká tá klasická nevyspelosť v zmysle, že až moc chce robiť plays a niekedy si nepočká na ten správny moment. Jednoducho musí nechať, nech sa hra vyvinie a lopta príde k nemu.

Jeden zo skautov z NFC povedal: „Jeho rýchlosť a atletickosť lákajú k tomu, aby ste z neho spravili cornerbacka. Má tento potenciál.“

Fit pre Packers: Do 2. mája musí dostať Savage 5th year option. Ak ju nedostane, Amos aj Savage idú do posledného roku kontraktu. Dá sa predpokladať, že Amos dostane zmluvu, ale či sa to oplatí u Savagea, to necháme na odborníkov. Packers už sú pravdepodobne rozhodnutí a ak chcú safetyho, tak Hill by bol veľmi dobrým článkom do secondary Packers.


S LEWIS CINE – GEORGIA

Výška: 188 cm, váha: 90 kg, vek: 22 rokov. Projekcia: 1. kolo/začiatok 2. kola.

Georgia tento rok vyprodukovala hneď niekoľko hráčov s potenciálom stať sa prvokolovým pickom a Lewis Cine je pokojne hráčom, ktorý sa v závere prvého dňa môže dočkať. Cine je rozdielny safety od Hilla. V nabitej obrane Georgie bol full-time starter už ako sophomore a ako junior pridal aj produktivitu. Jeho rozmery mu dávajú taký tradičný profil safetyho. Má rýchly štart aj absolútnu rýchlosť a celkovo je v dolnej časti tela neskutočne výbušný. Jeho nohy sú veľkou prednosťou.

Za rýchlosťou jeho nôh ale zaostáva jeho stred tela, kde už nastávajú problémy pri rýchlych a obratných súperoch. Rovnako bude musieť pred NFL kariérou nabrať aj svalovú hmotu, pretože aktuálne by mohol do väčších hráčov naraziť ako do betónovej steny.

Fit pre Packers: Cine je mladý, atletický hráč s veľkým upsideom. Gutekunst ukázal, že má oči na defenzívnych backov a ak siahne napríklad po Lewisovi, potom mu opäť treba veriť, že zase našiel zaujímavého hráča.


S JAQUAN BRISKER – PENN STATE

Výška: 185 cm, váha: 90 kg, vek: 23 rokov. Projekcia: 2. kolo.

Brisker v minulej sezóne nastúpil v boxe, na slote a aj ako safety. Jeho atletickosť a všestrannosť z neho robia veľmi zaujímavý pick druhého dňa draftu. V sezóne 2021 mal Brisker 63 tacklov, 6 TFL, 2 íčka, 5 zablokovaných prihrávok. Podľa PFF odohral 433 snapov v boxe, 153 na slote, 165 ako deep safety a 7 na kraji.

Na ďalšej úrovni bude musieť zlepšiť čítanie súpera, identifikáciu routes a aj jeho adjustmenty musia prichádzať rýchlejšie a samostatnejšie.

Fit pre Packers: Nie je tajomstvom, že Packers majú radi všestranných hráčov. Brisker by vedel zaskočiť takmer všade, dokonca by mohol hrať aj ako linebacker. Veľmi sa podobá na Johnathana Abrama z Raiders. Takisto by sa jeho rýchlosť hodila aj do special tímov, kde Packers potrebujú veľké zlepšenie.


S/CB – JALEN PITRE – BAYLOR

Výška: 180 cm, váha: 90 kg, vek: 22 rokov. Projekcia: 2. kolo.

Joe Barry si neraz na tlačovke vyžiadal pravého nickela a Brian Gutekunst mu teraz môže takého hráča priniesť. Pitre z Bayloru hral na „Star“ pozícii, ako Barry pozícia nickel volá. Na slote odohral za posledné dva roky 941 snapov. Predvlani si pripísal 60 tacklov, 11 TFL, 2.5 sacku, 2 interceptions a 2 TD.

Uplynulý ročník mu ale vyšiel ešte lepšie. 75 tacklov, 18.5 TFL, 3.5 sacku, 2 íčko, 7 zablokovaných prihrávok, 3 forced fumble a 3 fumble recoveries. Perfektný výpis, čo?

Fit pre Packers: Pokojne sa môže stať, že Amos aj Savage odídu. Potom potrebujú Packers prestavať túto pozíciu. Draft je jedna cesta a získať tento talent s obrovskou dávkou všestrannosti je perfektný základ. Navyše by bol posilou pre obranu a aj special tímy hneď tento rok. Ak ostane Amos, tak potom môžeme o ňom hovoriť ako o možnej plnej náhrade za Savaga.


TE TREY MCBRIDE – COLORADO STATE

Výška: 193 cm, váha: 111 kg, vek: 22 rokov. Projekcia: koniec 2. kola/ ale skôr 3. kolo.

McBride ide na draft po skvelej sezóne, ktorá nemala v Mountain West obdobu v celej svojej histórii. Mal totiž 90 zachytení pre 1121 yardov. McBride je obrovský tight end, ktorý je v strede ihriska dominantný. Nepatrí medzi najrýchlejších hráčov, ale jeho prvotná dynamika postačuje na to, aby si vytvoril separáciu. Na line of scrimmage neraz ukázal svoju akceleráciu.

Má veľké, silné a dobré ruky. Tie zachytia všetko, čo ide v ich okolí. Predstavuje naturálneho in-line tight enda. S jeho veľkosťou a silou je azda najlepším run blockerom spomedzi všetkých TE v tejto draft class. Toto ho posúva od Dulcicha a ďalších o kolo vyššie.

Fit pre Packers: Tonyan mal ťažké zranenie, Deguara ukázal záblesky a bude v treťom roku kariéry, no jeho originálna úloha by mala troška iná. McBride je najvyspelejším TE tohto draftu a v 3. kole ponpka dobrú hodnotu. Už v prvej sezóne môže mať okamžitý dopad v passovej hre a aj ako run blocker. Pat Freiermuth si vlani v prvej sezóne za Steelers pripísal 60 zachytení pre 497 yardov a 7 TD. Je ťažko povedať, či predvedie McBride niečo podobné, ale Gutekunst potrebuje ponúknuť Rodgersovi zbrane. Okrem diery na WR je diera aj na pozícii TE. Tú bude treba adresovať.


TE GREG DULCICH – TEXAS A&M

Výška: 193 cm, váha: 110 kg, vek: 22 rokov. Projekcia: 3./4. kolo.

Fit pre Packers: Dulcich je omnoho dynamickejší ako McBride. V prvom roku by ho Packers zapracovávali na úroveň NFL a viac by ho pustili do hry asi až v 2023, ale aj tak by sa mohol uplatniť vo svojej nováčikovskej sezóne. Blokuje v pohode a svojou rýchlosťou ponúka big-plays. V UCLA sa zlepšoval každým rokom a predstavte si, že by prišiel do jednej z najlepších ofenzív ligy s najlepším QB NFL. Môže z neho vyrásť veľmi zaujímavý playmaker.


K CADE YORK – LSU

Výška: , váha: , vek: . Projekcia: posledný deň. Možno.

Fit pre Packers: Mason Crosby čas nezastaví a vlani mal vôbec najhoršiu sezónu kariéry. Packers to stálo nejakú tú výhru a ktovie čo všetko… Prišiel nový punter Pat O’Donnell, ktorý patrí medzi najlepší holderov v lige, pretože Crosby v tom nebol vlani sám.

Aj napriek tomu Mason určite dostane zdravú konkurenciu, ktorá mu buď pomôže a opäť nakopne, alebo to bude preňho koniec. Cade York môže byť jeho náhradníkom. Packers by potrebovali trafiť niekoho ako vlani Bengals. York môže ponúknuť víťazné field goaly podobne ako Evan McPherson.

York bol v sezóne 2020 jedným z troch kickrov, ktorí dali 50+ yardový field goal v posledných dvoch minútach. Rovnako drží aj rekord LSU, keď ako junior trafil za tri body z 57 yardov. Bolo to v hmle a zariadil výhru 37-34. V roku 2021 trafil všetky extra pointy a aj 50+ field goaly v štyroch rôznych zápasoch.

York je presný, sebavedomý, „clutch“ a má silnú nohu.