Rookie Profile: Rashod Bateman - BallBlast Football

Tohtoročný Justin Jefferson?

PROFIL

 • Meno – Rashod Bateman
 • Pozícia – Wide receiver
 • Univerzita – Minnesota
 • Výška – 188 cm (6´2´´)
 • Váha – 95 kg (210 lb)

Rashod Bateman hrával za Tift County High School v štáte Georgia. Tu sa mu podarilo stanoviť školské rekordy v počte zachytených prihrávok za sezónu (83), v počte nachytaných yardov za sezónu (1,539) a v počte nachytaných touchdownov za sezónu (21). Okrem futbalu hrával aj basketbal a dokonca dostal aj ponuky na štipendium od Penn State a Virginia Tech. Ako futbalista bol 4-hviezdičkový recruit a obdržal celkovo viacej ako 20 ponúk na univerzitné štipendium. Nakoniec ho najviac oslovil P.J Fleck a jeho tím. Rozhodol sa teda obliecť do dresu Gophers a už ho potom nedokázal presvedčiť ani Kirby Smart, aby išiel hrať za Bulldogov do jeho rodného štátu.

V drese Golden Gophers bol trojročným starterom a už ako sophomore stanovil školské rekordy v počte zachytených prihrávok a zachytených touchdownov za jednu sezónu. V roku 2020 sa pôvodne rozhodol, že využije možnosť opt-out, no následne svoje rozhodnutie zmenil, odohral 5 zápasov, po nich sa rozhodol sezónu predčasne ukončiť a pripravovať sa NFL Draft 2021.

ZÁKLADNÉ ŠTATISTIKY

 • 2018: 13 zápasov, 51 zachytených prihrávok, 704 nachytaných yardov, 6 zachytených touchdownov
 • 2019: 13 zápasov, 60 zachytených prihrávok, 1,219 nachytaných yardov, 11 zachytených touchdownov
 • 2020: 5 zápasov, 36 zachytených prihrávok, 472 nachytaných yardov, 2 zachytené touchdowny

SCOUTING REPORT

Rashod Bateman je dobre stavaný wide receiver, ktorý má veľkosť a route running na to, aby sa v NFL stal skutočným X wide receiverom, no rovnako má dostatočný skillset na to, aby dokázal hrávať aj na slote. Má dobrú veľkosť, atletickosť, či route running a jeho výška v kombinácii s dlhými rukami mu dávajú priestor na súboje proti vyšším cornerbackom. V Minnesote hrával v útok ofenzívneho koordinátora Mikea Sanforda, ktorý je založený na RPOs. Tu hrával na X, Y, a Z pozícii.

Ak by sme mali Batemana definovať dvoma slovami, tak by to bol route running. Pri jeho route running má každý jeden krok hlavu a pätu. Zvláda behať kompletný route tree a na brzdách neprichádza o rýchlosť. Práve jeho hard cuty a brzdy sú smrteľnými zbraňami tohto receivera. Pri cutoch perfektne využíva prácu bokov, ktoré sú krásne plynulé. Práve jeho práca bokov je ešte o to pôsobivejšia, že to dokáže robiť pri jeho výške. Práve vďaka tomuto sa dokáže dostávať do skvelých pozícii voči cornerbackovi. Schopnosť uvoľnenia a route runningu je pri ňom azda jedna z najlepších, aké ste mohli vidieť vo vodách college počas posledných sezón. Pri jeho uvoľnení má cornerback obrovský problém dostať ruky na jeho telo. Na slantoch je prakticky nebrániteľný a tu svojou hrou pripomína slantového kráľa Michaela Thomsa.

Jeho ďalšou obrovskou zbraňou je jeho fyzický prístup k hre. Na line of scrimmage hrá tvrdo, hneď na začiatku snapu sa chce dostať do správnej pozície a vôbec sa nebojí nejakých tých súbojov rúk počas bežania routy. Vďaka skvelej práci rúk nemá problémy s presadením sa proti press coverage a práve v tomto smere mávajú nováčikovia obrovské problémy.

V catch-pointe sa doslova vyžíva a tu cornerbackov doslova preboxuje, aby sa dostal k loptu a zachytil ju. Do takýchto situácii sa vďaka skvelému uvoľneniu veľmi nedostáva, ale keď už musí, tak tu dokáže zabrať. Nemá problém so zachytávaním prihrávok v prehustenom priestore, v strede ihriska či pri catchoch od tela. V poslednom roku mal problémy s dropmi, ale dovtedy sa prezentoval veľmi prirodzenými rukami a v tomto smere sa o neho nebojím. Za mňa to boli najmä dropy kvôli nedostatku sústredenia a to sa dá vytrénovať.

Veľmi cenené je pri ňom to, že neprestáva pracovať aj vtedy, keď sa všetko nevyvíja tak ako by sa malo. S quarterbackom je na jednej vlne a dokáže svoje postavenie, či routy upraviť tak, aby sa uvoľnil. Tu disponuje obrovským prehľadom v hre. K tomu nemá problém ani s blokovaním pre svojich spoluhráčov. Toto treba rozhodne spomenúť, lebo niektorým hviezdam na pozícii receivera blokovanie moc nevonia.

Keď už loptu zachytí, tak ho vôbec nie je jednoduché tacklovať. Toto je jeden z nedocenených aspektov jeho hry. Vždy sa snaží získať extra yardy navyše, aj keď nie je najrýchlejším hráčom. Síce to nie je najpomalší hráč, tak jeho rýchlosť na dlhých routach a v priestore nie je elitná. Ale to mu nijako nebráni v zachytávaní hlbokých prihrávok. Tu disponuje skvelou schopnosťou sledovať loptu vo vzduchu a upraviť svoje postavenie tak, aby mal čo najlepšiu pozíciu na zachytenie prihrávky. Na Pro Day sa mu podarilo zabehnúť 40 yardov za 4.39s, čím rozhodne prekvapil, keď sa očakával čas niekde okolo 4.50s. Len či tomu veriť… Keď sa pozrieme na jeho merania na Pro Day, tak tu navážil len 86 kg (190lb) a 185 cm (6´1´´).

POKROČILÉ ŠTATISTIKY

 • V roku 2019 zachytil 14 hlbokých prihrávok
 • V kariére mal 147 catchov a na nich dokázal zaznamenať 36 broken tackles
 • Na 166 kariérnych targetov mal 19 dropov
 • V roku 2020 odohral na slote až 61.9% snapov. Rok pred tým to bolo na slote len 12.7%
 • V roku 2019 najvyšší priemer získaných yardov na routu na outside v college futbale – 3.6 yardov

ZHRNUTIE

PLUSY

 • Elitný route running
 • Dokáže behať celý route tree
 • Práca bokov
 • Silný v catch pointe
 • Dobre stavaný
 • Hra po zachytení prihrávky
 • Dokáže hrať ako na outside, tak aj na slote
 • Catch rádius
 • Fyzická hra
 • Pro ready

MÍNUSY

 • Nie skvelá rýchlosť na dlhé šprinty
 • Dropy v roku 2020

FIT PRE PACKERS

Ak som chcel minulý rok do Packers nejakého prirodzeného wide receivera, tak to bol Justin Jefferson. Ako sa nakoniec ukázalo, tak o neho mali veľký záujem aj Packers a keby Vikings povedali na našu ponuku tradu „Áno“, tak by Jefferson obliekol Green & Gold. Tí však ponuku na trade odmietli a sami si ho zobrali v prvom kole. Tento rok je na drafte takmer identický prospekt ako bol Jefferson a je ním práve Bateman. Keď nepočítam Ja´Marra Chasea, tak práve Bateman je ten prirodzený wide receiver, ktorý sa mi páči najviac. Náš generálny manažér Brian Gutekunst bol aj na jeho Pro Day a dokonca sa tu s ním aj osobne rozprával. Už minulý rok nám Gutey ukázal, že ak tam je nejaký receiver, ktorý sa mu veľmi páči, tak nebude mať problém ísť po neho smerom nahor za normálnu cenu. Ak by sa tento rok Bateman prepadol do vôd 20ky, tak reálne vidím to, že Gutey zodvihne telefón a bude sa informovať. Takýto typ wide receiverov sa mu páči.


PREDPOVEDANÁ POZÍCIA NA DRAFTE – 1. KOLO