University of Michigan WR Nico Collins is a redzone machine

Prototyp wide receivera pre Green Bay Packers

PROFIL

 • Meno – Nico Collins
 • Pozícia – Wide receiver
 • Univerzita – Michigan
 • Výška – 193 cm (6´4´´)
 • Váha –  98 kg (215 lb)

Nico Collins chodil na Clay-Chalkville High School v Alabame a v univerzitnom nábore bol označený ako 4-hviezdičkový recruit. Vo svojej seniorskej sezóne bol podľa novinárov menovaný do first-teamu All-State. Obdržal ponuky na štipendium z tých najväčších futbalových univerzít ako Alabama, Georgia, LSU, Florida, či Auburn. Ale nakoniec sa rozhodol pre Jima Harbaugha a Michigan. V drese Wolverines bol v roku 2018 menovaný ako Michigan´s Most Improved Player v útoku. V roku 2019 bol menovaný tímovým ofenzívnym hráčom roku a k tomu viedol konferenciu BIG 10 v priemerných získaných yardoch na jeden catch (19.7). Sezónu 2020 sa rozhodol vynechať a využil možnosť opt-outu.

ZÁKLADNÉ ŠTATISTIKY

 • 2017: 2 zápasy, 3 zachytené prihrávky pre 27 yardov
 • 2018: 13 zápasov, 38 zachytených prihrávok per 632 yardov, 6 touhdownov
 • 2019: 12 zápasov, 37 zachytených prihrávok pre 729 yardov, 7 touchdownov
 • 2020: OPT-OUT

SCOUTING REPORT

Tento rok tu máme síce skvelú draft class wide receiverov, ale z pohľadu výškových a fyzických požiadavok Packers to je až príliš nízka class. Ak je tu jeden wide receiver, ktorý doslova zapadá do profilu wide receivera, ktorý Packers v posledných rokoch preferujú, tak je to práve Nico Collins. Skauti hovoria o tom, že passový útok Wolverines ho nevyužíval tak ako mal a jeho univerzitní QBs nedokázali odhaľovať missmatche, ktoré tento receiver ponúka. Ich tímová identita nie je v tom, že zásobujú svojich wide receiverov loptami.

Collins je fakt mohutný wide receiver, ktorý je mašinou na vertikálne big-plays a disponuje excelentnými loptovými schopnosťami. Svoju veľkosť dokáže perfektne využíva vo svoj prospech. V útoku Michiganu hrával ako na ľavej, tak na pravej strane ako X receiver na line of scrimmage. Občas sa objavil aj na slote. Na svoju veľkosť je to výnimočný atlét a na Pro Day to jednoznačne potvrdil. Lepší atléti od neho boli len hobiti a trpaslíci. Spomedzi obrov je na tom suverénne najlepšie.

Na line of scrimmage má kvalitné uvoľnenie, nestráca žiadny čas a rýchlo sa dostáva do svojej routy proti off, alebo zone coverage. Proti press-man coverage vo svoj prospech využíva veľkosť a rovnako aj prácu nôh a rúk, aby sa dokázal proti pressu presadiť. Jeho boj rukami a technika rúk je na skvelej úrovni. Celkovo je jeho route tree pomerne široký, keď behal rôzne mesh koncepty, slant routy, curls, či vertikálne routy. V downfielde ukazuje výbornú rýchlosť, predlžuje dĺžku kroku a vo svoj prospech využíva dlhé nohy. K tomu má dlhé ruky, vďaka čomu má skutočne skvelý catch rádius. Dokáže veľmi dobre sledovať loptu vo vzduchu, lokalizovať ju a upraviť svoje postavenie vzhľadom na jej polohu. Je to veľmi tvrdý a fyzický hráč, ktorý sa kontaktu ani len náhodou nebojí. V catch-pointe dominuje, obrancov dokáže preboxovať a keď je potrebné, tak využije svoju silu na to, aby loptu získal do svojich rúk. Lopty 50-50 sú pri ňom viacej 80-20. Aj keď bol niekedy obranca na ňom v perfektnej coverage, tak on ju dokázal aj tak zachytiť nad jeho hlavou. Tu sa mi páči to, že pri tesných contested catchoch využíva tzv. late hands. Kvôli tomu si obrancovia nedokážu presne načasovať hru na svojho chlapa a reakciu na loptu.

K tomu je to veľmi ochotný blokár, ktorý na defenzívnych backov doručuje tvrdé bloky a obrovským plusom je to, že ich dokáže aj udržať a to na tak dlho, ako je potrebné. Pri blokovaní ukazuje dobrú techniku, hrá s dobrou úrovňou ramien, širokým základom a dobrým umiestnením rúk na maximalizovanie výhody voči obrancovi.

Keď sa pozeráme na jeho route running, tak to nie je zrovna ten najdokonalejší route runner v porovnaní s ostatnými prospektami. Málokedy svoje routy „predáva“, len výnimočne upravuje svoje tempo po uvoľnení, alebo nezatláča dostatočne vertikálne pri nejakých curloch, či comeback routach. Jeho práca nôh nie je taká aká má byť. Práve tieto faktory spôsobujú to, že separáciu získava horšie a ak bude chcieť v NFL uspieť, tak na tomto bude musieť jednoznačne zapracovať. Práve kvôli horšiemu route runningu sa dostáva do mnohých tesných catchov. Potom aj keď má síce silné ruky, tak občas trpí koncentračnými dropmi. Ale toto nie je nič, čo by vás malo pri ňom vystrašiť.

Collins sa síce rozhodol sezónu vynechať, ale prijal pozvánku na Senior Bowl a tam vyzeral veľmi dobre. Skauti hovoria o to, že tam vyzeral byť ľahší.

POKROČILÉ ŠTATISTIKY

 • V roku 2019 na neho letelo 17 lôpt, ktoré boli pre +20 yardov. Zachytil 9 a skóroval 5 touchdownov

ZHRNUTIE

PLUSY

 • Veľkosť
 • Sila pri hre
 • Tvrdosť
 • Bojovnosť
 • Loptové schopnosti
 • Rýchlosť
 • Run-blocking

MÍNUSY

 • Route running
 • Koncentračné dropy

FIT PRE PACKERS

Ja osobne očakávam, že Nico Collins bude omnoho lepším hráčom v NFL, než akým bol na univerzite. V útoku Michiganu bol limitovaný zlou hrou quarterbackov a celkovým konceptom ich passového útoku. Keď sa pozrieme na jeho fyzické proporcie a atletickú výbavu, tak je prototypom wide receivera, akého majú radi Packers v posledných rokoch. V NFL bude musieť ešte značne potrénovať, ale osobne ho vidím ako skvelý fit do útoku Matta LaFleura.


PREDPOVEDANÁ POZÍCIA NA DRAFTE – 3. KOLO