Teven Jenkins 2021 NFL Draft Profile

Môj najobľúbenejší hráč na tohtoročnom drafte!

PROFIL

 • Meno – Teven Jenkins
 • Pozícia – Offensive tackle
 • Univerzita – Oklahoma State
 • Výška – 198 cm (6´6´´)
 • Váha – 145 kg (320 lb)

Jenkins bol 3-hviezdičkový recruit, ktorý chodil na Kansas Topeka High School. Okrem futbalu hrával ešte basketbal a bejzbal. Keď skončil strednú školu, tak obdržal len päť ponúk na univerzitné štipendium: Oklahoma State, Kansas State, Louisville, Missouri a Nebraska. Nakoniec sa rozhodol pre Oklahoma State. V drese Cowboys hral tri roky, pričom rok za rokom sa zlepšoval a zlepšoval. No a práve v roku 2020 sa zaradil medzi absolútnu elitu medzi ofenzívnymi tackles v univerzitnom futbale. V roku 2019 bol strojcom skvelého úspechu running backa Chuba Hubbarda, ktorému sa podarilo prelomiť hranicu 2,000 yardov.

ZÁKLADNÉ ŠTATISTIKY

 • 2018: 13 zápasov – 1,012 snapov (428 run-block, 584 pass-block), 2 pustené sacky, 1 hit na QB, 18 hurries
 • 2019: 12 zápasov – 864 snapov (452 run-block, 412 pass-block), 0 pustených sackov, 0 hitov na QB, 7 hurries
 • 2020: 7 zápasov, potom opt out – 448 snapov (237 run-block, 211 pass-block), 0 pustených sackov, 2 hity na QB, 2 hurries

SCOUTING REPORT

Teven Jenkins je presne ten prospekt, ktorý vyvracia všetky predsudky o tom, že skautovanie ofenzívnych linemanov je nudné. Musím povedať, že toto je azda môj najobľúbenejší prospekt na tohtoročnom drafte. Pozerať jeho film je obrovský zážitok a človek pri jeho hre objavuje krásu amerického futbalu. Ak vás tento hráč nebaví, tak choďte pozerať iný šport, futbal nie je pre vás…

Čo o sebe Jenkins odkázal skautom? „Tvrdý, fyzický, protivný zkurvysyn. Frajer, ktorý sa nebojí hitov. Frajer, ktorý si na ihrisku zoderie aj zadok. Pred sezónou som sa rozprával s mojim trénerom ofenzívnej lajny a silovým trénerom. Povedali mi, že ak chcem byť tým chlapom tento rok, tak musím byť na ihrisku zkurvysynom. Aby som bol špinou, agresívnejší než som bol pre tým.. No a zobral som to osobne.“ Tieto jeho slová vám povedia o ňom celý príbeh. Na každom jednom opakovaní sa snaží chlapa ktorý sa proti nemu postaví doslova ponížiť. Je to typ ofenzívneho tackla, ktorý chce pri každom jednom opakovaní cítiť krv. Je to ten typ ofenzívneho tackla, proti ktorému hrať proste nechcete. Mne strašne pripomína zlatú éru futbalu, kde sa hralo na nože a jeho prístup k hre ofenzívneho tackla mi je ohromne blízky a sympatický.

Prvé čo si na jeho hre všimnite je to, aký je ohromne silný, keď defenzívnych hráčov hádže o zem ako sa mu zachce. Jeho agresívna mentalita mu pomáha maximalizovať túto jeho fyzickú predispozíciu. Ako run-blocker má silný úchop a keď sa už raz dostane na svojho chlapa, tak vďaka mohutnej sile ho tlačí až na tribúnu. V pass-protection dokáže ruky veľmi dobre využívať a vďaka tomu dokáže edge rusherov neutralizovať už v samotnom počiatku. Taktiež má dostatok kapacity na to, aby rusherov hodil na zem a tam ich dokončil. To je jeho mentalita a filozofia hrania futbalu. Jeho technika v pass-protection je jednou z vôbec tých najlepších v tohtoročnej draft class. Za Cowboys hrával v Air Raid útoku a to znamená, že má skúsenosti s tzv. „true pass sets“, čo je veľmi cenené a pridáva to na jeho cene.

Keď sa ideme baviť o jeho atletickosti, tak je pomerne dobre stavaný a jeho výbušnosť je na jeho veľkosť pomerne prekvapivo dobrá a rovnako sa dokáže hýbať aj do second-levelu. Na svoje „ciele“ berie dobré uhly, čo mu pomáha v jeho fyzickej hre.

Jenkins je dobrým atlétom, avšak nie je tu elitou. Jeho technika práce nôh je nekonzistentná. V mnohých pass-blocking setoch ukázal prísľub, ale keď ide rusher okolo edgu, tak tu mu chýba taká tá plynulosť pohybu.

K tomu Jenkins nedisponuje úplne elitnou dĺžkou. Tá by síce mala byť vo väčšine prípadov dostatočná, ale jeho pomerne krátke rozpätie rúk ho zvykne dobiehať. Niekedy sa kvôli tomu až príliš naťahuje za svojim hráčom. A keď sa ofenzívny lineman naťahuje mimo centra svojho ťažiska, tak to limituje jeho schopnosť udržať si pevné postavenie. Okrem tohto v jeho hre nie je veľa negatívnych stránok. Je to skutočne dobre „rozložený“ prospekt, ktorý so sebou prináša enormnú silu, agresivitu a solídnu atletickosť. Rovnako má dostatok technickej znalosti na to, aby mohol štartovať už v úvode svojej kariéry v NFL. Keď som pozeral posledné reporty, tak na Pro Day bola jeho dĺžka rúk 33 ½ a rozpätie 81, čo je viacej ako sa pôvodne očakávalo (menej ako 33), čiže tieto jeho čísla mu môžu pomôcť v tom, že môže pomýšľať nad ofenzívnym tacklom v NFL. Keby nameral pod 33, tak to by ho zrejme katapultovalo do vôd NFL guardov.

Azda najväčšou otázkou je pri ňom teda to, kde bude nastupovať v NFL. Síce to je solídny atlét, ale nie je v tejto kategórii elitou. Jeho bočná rýchlosť je nekonzistentná (najmä proti speed rusherom máva problémy) a v kombinácii s menším rozpätím rúk sa vedú debaty o tom, či by v NFL nemal nastupovať ako guard. Keď už dostane ruky na hráča, tak to opakovanie vyhrá, len ich tam musí dostať. Keď ich tam nedostane, tak prichádzajú problémy. Čiže keď odoberieme dve najväčšie obavy ohľadom jeho hry (zmeny smeru/bočná rýchlosť a dĺžka), tak ani jeden z týchto problémov by nebol problémom na pozícii guarda. Ale na druhú stranu má dostatok výbušnosti na krátkom priestore, sily a húževnatosti aj na to, aby bol považovaný za starting ofenzívneho tackla. Zároveň jeho skúsenosti s hrou na pozícii guarda a obidvoch ofenzívnych tackloch jeho draftový profil len zlepšujú.

Svojim profilom nám pripomína guarda Marshal Yanda, ktorý bol excelentný tackle na college, pričom by bol pravdepodobne veľmi dobrým tacklom v NFL. No v NFL sa presunul na post guarda a tu sa z neho stal jeden z najlepších guardov poslednej dekády. Jenkinsov potenciál na pozícii guarda je veľmi vysoký. Tu by mohol byť skutočne špeciálnym hráčom.

POKROČILÉ ŠTATISTIKY

 • Podľa PFF 3. najlepšie hodnotený run blocking ofenzívny tackle v roku 2020
 • 2018: LT – 226 snapov, RT – 783 snapov
 • 2019: LT – 224 snapov, RT – 635 snapov
 • 2020: LT – 33 snapov, RT – 426 snapov

ZHRNUTIE

PLUSY

 • Enormná sila v rukách (36 opakovaní na bench so 100kg)
 • V behovej hre doslova buldozér
 • Prístup k hre ofenzívneho lajnmena
 • Všestrannosť

MÍNUSY

 • Dĺžka rúk
 • Technika práce nôh
 • Bočná rýchlosť

FIT PRE PACKERS

Jenkins je všestranným prospektom, ktorý vás zaujme na prvý pohľad. Dokáže hrať na oboch tackloch, ale aj na guardovi. Je dostatočne silný na to, aby hrával v power schémach, ale zároveň je aj dostatočne vybaveným na to, aby hrával vo viacej zone orientovaných schémach. Keď sa pozeráme na našu ofenzívnu lajnu, tak v nech vidíme kopec všestrannosti a Jenkins by sa podľa mňa ku nám náramne hodil. Jeho všestrannosť by nám poskytovala kopec priestoru v stavaní našej ofenzívnej lajny.

Má svoje nedostatky, ktoré sa prejavujú najmä v pass protection a kvôli tomuto musia mať pri jeho draftovaní záložný plán s jeho presunom na pozíciu guarda. U nás by to nemal byť vôbec problém, nakoľko pravého tackla vie veľmi obstojne hrať Billy Turner, či dokonca aj Elgton Jenkins. Ak by u nás chytil ako pravý tacke, tak paráda. Ak by sa presunul na guarda a tam rozbehol svoje divadlo, tak tiež paráda. Naša ofenzívna lajna by bola extrémne všestranná a prakticky E. Jenkins, Patrick, Turner a T. Jenkins by sa dokázali bez problémov točiť na niekoľkých postoch. Ja to vidím ako win-win. Bakhtiari-Elgton-Patrick-Teven-Turner. Toto mi znie ako ofenzívna lajna, s ktorou by sa Matt LaFleur dokázal vyšantiť do sýtosti. Osobne si myslím, že to bude malý zázrak ak sa prepadne až ku nám na 29ku. Ak tu bude k dispozícii, tak by som neváhal.  


PREDPOVEDANÁ DRAFTOVÁ POZÍCA – DRUHÁ POLOVICA 1. KOLA