NFL Draft Profile: Virginia Tech CB Caleb Farley - Mile High Report

Prepadne sa až do rúk Packers?

PROFIL

 • Meno – Caleb Farley
 • Pozícia – Cornerback
 • Univerzita – Virginia Tech
 • Výška – 188 cm (6´2´´)
 • Váha – 94 kg (207 lb)

Caleb Farley hrával za Maiden High School a tu sa mu podarilo stanoviť školský rekord v počte nabehaných yardov za jednu sezónu (2,574). K tomu sa mu počas seniorskej kampane podarilo dostať do second-teamu All-State. Tento quarterback pridal po zemi ďalších 37 touchdownov, nahádzal 1,777 yardov a 21 touchdownov. Jeho celkovo 58 touchdownov v jednej sezóne je historicky tretie najvyššie číslo v histórii stredných škôl v štáte North Carolina. Portálom 247Sports bol označený ako 4-hviezdičkový recruit a obdržal viacej ako 5 ponúk na univerzitné štipendium vrátane škôl ako Wake Forest, South Carolina, či Virginia Tech. Hneď v úvode náboru sa však rozhodol upísať práve Hokies. V rozhovore pre SB Nation Farley prezradil, že plánoval hrať v útoku a nemal žiadne plány ohľadom presunu do obrany. Chcel byť tímovým chlapom na získavanie yardov po zachytení prihrávky. Rovnako povedal, že na strednej škole sa mu podarilo zabehnúť 40 yardov za 4.25s, ale oficiálne povedal číslo 4.35s, lebo by mu neverili. Ako sa upísal VT, tak sa pôvodne uvažovalo práve o tom, že bude hrávať ako wide receiver. Po redshirt sezóne v roku 2017 sa pred začiatkom sezóny 2018 presunul práve na jeho aktuálnu pozíciu cornerbacka. Po svojom presune do obrany okamžite zažiaril a ako sophomore viedol konferenciu ACC v ubránených prihrávkach a bol menovaný do first-teamu All-ACC. Sezónu 2020 sa rozhodol vynechať a to aby ochránil svojho otca Roberta od vírusu. Jeho matka Robin zomrela v roku 2018 na rakovinu prsníka a Caleb nechcel riskovať, že príde aj o druhého rodiča.

ZÁKLADNÉ ŠTATISTIKY

 • 2018: 13 zápasov, 36 tacklov (29 solo), 1 tackle pre stratu yardov, 1 sack, 2 interceptions, 7 zrazených prihrávok
 • 2019: 10 zápasov, 20 tacklov (14 solo), 4 inteceptions, 1 touchdown, 12 zrazených prihrávok
 • 2020: opt-out

SCOUTING REPORT

Keby sa Caleb Farley rozhodol ísť na NFL Draft minulý rok, tak by bol pravdepodobne v konverzácii o druhého najlepšieho cornerbacka NFL Draftu za Jeffom Okudahom. Rozhodol sa však vrátiť, prišla pandémia a on sa rozhodol sezónu vynechať. Je to cornerback, ktorý disponuje jedinečnou kombináciou veľkosti a rýchlosti, ktorú len tak neuvidíte. Je to skutočne rýchlo hráč, ktorému bolo v roku 2019 nameraná maximálna rýchlosť 24 mph, čo je o 1 mph viacej ako má wide receiver Chiefs – Tyreek Hill. Toto kombinuje so svoju skvelou výškou 188 cm a váhou 94 kg. Farley je proste genetické monštrum. Dokáže pokrývať akýchkoľvek vysokých hráčov a to bez toho, aby mu to uberalo na rýchlosti. Na Bruce Feldman´s Freak Liste sa objavil hneď dvakrát a to práve vďaka rýchlosti, ktorá je pri týchto proporciách absurdná. Na svoju veľkosť vyniká svojim pohybom a disponuje akceleráciou, zmenami smeru a schopnosťou dobiehať hráčov, ktoré sú videné len na menších, viacej mrštných hráčoch. Farley dokáže posadiť svoju nohu do zeme a výbušne vyštartovať po lopte. Jeho práca nôh je pekne plynulá a boky sa hýbu ako dobre namazaný stroj. Len veľmi výnimočne spanikári, zostáva v správnom postavení a využíva svoju veľkosť k tomu, aby získal voči receiverovi výhodu.

Nakoľko je to bývalý quarterback, tak veľmi dobre dokáže porozumieť tomu, čo sa útok snaží zahrať a ofenzívne routy číta ako šlabikár. Dokáže hrávať ako v man, tak aj zone coverage a v NFL nebude mať problém s hraním v akejkoľvek defenzívnej schéme. Je to jeden z najlepších man-to-man cornerbackov za posledné roky, ktorí išli na Draft. Niekedy ho tu vidíte bežať routu lepšie, než ju beží samotný receiver. Tu vidíte jeho pozadie hry na pozícii receivera. Využíva tu práve svoj plynulý pohyb a horizontálnu rýchlosť, aby dokázal pokrývať receiverov. Jump balls na neho ani len neskúšajte, lebo keď je v coverage on, tak to nie je 50:50, ale skôr 80:20 v prospech coverage. Farley útočí na ruky receivera a nesnaží sa len loptu zraziť. To je rozdiel medzi touchdownom a ubránenou prihrávkou. Prakticky 6-bodová play v coverage.

Dokáže hrávať aj v zone coverage a na tape má niekoľko vysoko kvalitných plays. V roku 2019 ho PFF oznámkovali známkou 91 za hru práve v zone coverage. Avšak v zone coverage má zopár mentálnych slabín, ktoré sú spôsobené tým, že tu toho veľa neodohral. No rozhodne v zone nevyzerá ako hráč, ktorý zatiaľ na cornerbackovi odohral len 23 zápasov počas svojho života. Zvykne tam zaváhať a jeho trošku slabšie inštinkty v zone coverage sa extra hracím časom vytratia. Viacej opakovaní v zone a bude tu ako doma. Nemám o tom pochýb. Už teraz bol s limitovanými skúsenosťami najlepším zone coverage cornerbackom v krajine podľa PFF. Čo to bude potom, keď sa tu udomácni?

Jednou z jeho najväčších zbraní je práve schopnosť „zotaviť sa“. Ak ho už receiver na line of scrimmage porazí, tak sa z tohto dokáže spamätať, dostať sa späť do pozície a útočiť na loptu. Je to fyzický hráč, ktorý rád robí zlobu už na line of scrimmage a prenáša to aj do zvyšku routy. Vyžíva sa v press-man, kde sa už hneď na začiatku snaží narušiť načasovanie medzi receiverom a quarterbackom. Veľmi často sa stane, že už tu vyradí receivera úplne z hry.

Farley má aj priestor na zlepšenie. Niekedy raz za čas spraví krok do nesprávneho smeru a máva problémy s vnútorným uvoľnením. Avšak toto sú všetko technické problémy, ktoré sa dokážu napraviť pravidelným tréningom a hracím časom. Problémom je pri ňom aj tackling, keď počas 2 sezón netrafil celkovo 21 tacklov a jeho problémom v tejto oblasti je najmä technika prevedenia samotného tacklu.

Pri Farleym existuje jeden obrovský red flag, ktorý zapríčiňuje jeho prepad na draftových boardoch a práve kvôli tomuto sa o ňom nehovorí ako o CB1 na tohtoročnom Drafte. Sú to zranenia. V roku 2017 si pretrhol predný krížny väz a mal operácie chrbta ako v roku 2019, tak a aj teraz pár týždňov dozadu, pričom kvôli tomuto sa nemohol zúčastniť na Pro Day. Jeho agent Drew Rosenhaus pred pár dňami povedal, že na Farleyho sa pozrelo mnoho doktorov a trénerov, ktorí mu povedali, že aj napriek operácii to vyzerá výborne a stále by mal ísť v prvom kole.

POKROČILÉ ŠTATISTIKY

 • V roku 2019 pustil 1 a menej catchov v 7/10 zápasov
 • Počas 2 sezón do jeho coverage letelo 104 lôpt, pričom 17 skončil zrazených a 6 skončilo ako interception. To PBU+INT rate 22%!
 • Počas college kariéry pustil len 48% zachytených prihrávok a v roku 2019 toto číslo kleslo na 36%
 • V roku 2019 pustil len 26.8 passer rating = keby QB na každej play radšej hodil loptu za postrannú čiaru, tak by mal passer rating 39.6
 • Najlepšie hodnotený cornerback v zone coverage od roku 2019 podľa PFF

ZHRNUTIE

PLUSY

 • Neuveriteľná kombinácia veľkosti a rýchlosti
 • Man coverage
 • Zone coverage
 • Atletickosť
 • Práca nôh, plynulé boky
 • Atakovanie catch pointu
 • Chápanie route kombinácii
 • Schopnosť „zotaviť sa“

MÍNUSY

 • Málo skúseností s pozíciou cornerbacka = nejaké tie technické nedostatky
 • Technika tacklingu
 • Zranenia

FIT PRE PACKERS

Niektorí skauti a odborníci o ňom hovoria o najlepšom cornerbackovi tohtoročného NFL Draftu a že takéhoto hráča neskautovali od čias Jalena Ramseyho. Je to fakt neskutočné, ako sa dokáže na svoju veľkosť hýbať a aký veľký priestor má na ďalší rast. Myslím si, že keby v roku 2020 hral, tak je to TOP 5 pick a keď tu mohol ísť Okudah, prečo nie Farley? Ak by sa kvôli zraneniam prepadol do vôd neskoršieho výberu v prvom kole, tak tu by sme nemali váhať a mali by sme sa pokúsiť o jeho draftovanie. Je to ideálny doplnok na druhú stranu vedľa Jaira Alexandera. Spoločne by vytvorili azda najlepšie duo cornerbackov v súčasnej NFL.


PREDPOVEDANÁ POZÍCIA NA DRAFTE – 1. KOLO