Sezóna 2023 sa začína na ihrisku rivala!

ZÁKLADNÉ INFOMÁCIE O ZÁPASE

Proti komu? Chicago Bears

Kedy? 10/09/2023 o 22:25

Kde? Soldier Field, Illinois

Vzájomná historická bilancia: 206 zápasov: 105 výhier, 95 prehier, 6 remíz

Kurzy: 

 • Tipsport: výhra domácich: 1.95, remíza: 15.70, výhra hostí: 2.03
 • Fortuna: výhra domácich: 1.91, remíza: 13.00, výhra hostí: 2.04
 • Niké: výhra domácich: 1.96, remíza: 14.00, výhra hostí: 2.10

ZOZNAM ZRANENÝCH HRÁČOV

PACKERS

URČITE NENASTÚPIA
 • OUT NA CELÚ SEZÓNU TE Tyler Davis
 • WR Christian Watson (hamstring)
OTÁZNA ÚČASŤ
 • WR Romeo Doubs (hamstring)
POZNÁMKY:
 • Naši dvaja top receivers majú pred prvým zápasom sezóny problém s hamstringom. To nie je vôbec, ale vôbec dobrá vizitka. Minulý rok Watson kvôli problémom s hamstringom vynechal tri zápasy a povedal, že počas offseason bude pracovať na tom, aby sa mu takéto problémy s hamstringom vyhýbali, no očividne nepomohlo. Doubs si hamstring poranil počas posledného tréningu pred tretím zápasom preseason so Seahawks a teda tento problém už má dva týždne. Nemám šajnu kedy Watson sa zranil. Na poslednom treťom tréningu počas minulého týždňa bol, potom prišli povinné tri dni voľna a keď prišiel stredajší tréning, tak už na ňom chýbal. Ako Watson, tak aj Doubs mali svoju rookie sezónu ovplyvnenú zranenami a do tej druhej nevstupujú na lepšej nohe. Zranenia hamstringov nie sú žiadna sranda, obzvlášť pre receiverov.
 • Počas posledných troch týždňov mal problémy s hamstringom aj ďalší receiver Dontayvion Wicks, ale ten bol počas tohto týždňa z injury reportu stiahnutý.
 • Romeo má šancu nastúpiť do tohto zápasu, vo štvrtok a aj v piatok bol na tréningu a trénoval. Teraz bude záležať, aby jeho hamstring na záťaž odpovedal správne a keď v nedeľu bude bez problémov, tak hrať podľa mňa bude.
 • Matt LaFLeur nám povedal, že mali celý týždeň na to aby sa pripravovali na zápas s tým, že je tu šanca, že Watson hrať nebude, čiže ich gameplan sa nijako drasticky nemení. Zároveň dodal, že si nemyslí, že sa jedná o zranenie hamstringu, ktoré by ho vyradilo na 3-4 weeky. Má to byť podľa jeho slov od týždňa k týždňu.
 • Minulý rok sme boli na bilancii 1-4 v zápasoch, v ktorých Watson nehral, alebo odohral menej ako 25% snapov. Pri našej jedinej výhre proti Tampe sme skórovali 14 bodob a priemerne sme skórovali 14.2 bodov. V minulej sezóne sme videli, že keď Watson chýbal na ihrisku, tak obrany výrazne stiahli ihrisko a snažili sa vyradiť behovú hru a krátke prihrávky, čím chceli našich mladých pass catcherov prinútiť aby ich dokázali poraziť na stredných a dlhých routach. Od Bears očakávajme niečo veľmi podobné. Prinútiť Lova hádzať a prinútiť mladých chalanov aby zahrávali plays.
 • PS: väčšinu preview som mal napísanú ešte pred tým ako sme sa vôbec dozvedeli, že Christian nejaké zranenie má. Takže časti kde je on už mazať nebudem.

BEARS

URČITE NENASTÚPIA
 • OG Teven Jenkins (Injured Reserve)
OTÁZNA ÚČASŤ
 • LB Dylan Cole (hamstring)

ČO STOJÍ ZA REČ A ČO BUDE KĽÚČOM K ÚSPECHU?

Naša sezóna 2023 sa teda začne v Chicagu na Soldier Fielde a tu započne aj éra Jordana Lova ako starting quarterbacka Green Bay Packers. Všetci veľmi dobre vieme, že novodobý vlastník Chicaga Bears, Aaron Charles Rodgers, sa z Green Bay porúčal a presunul sa do New Jersey. Packers ťahajú šnúru 8 víťazných zápasov proti Bears a z posledných 26 vzájomných zápasov ich vyhrali hneď 23. Z tejto najhistorickejšej rivality v NFL sa stala v posledných rokoch jednostranná záležitosť. Preto logika dáva, že by malo dôjsť k prepisu vlastníctva z Aarona Rodgersa na jeho nástupníka. Rodgers proti Bears odohral 29 zápasov, Packers sú v týchto zápasoch 24-5 a Rodgers nahádzal 64 touchdownov a 10 interceptions. Taktiež sme Bears porazili v NFC Championship Game na Soldier Fielde, čím sme si zabezpečili postup do Super Bowlu XLV. Rodgersovým nástupcom je Jordan Love a tak dostáva ultimátnu šancu na to dať vedieť celému Chicagu, že v meste je nový majiteľ!

Od roku 2011 sme v mesiaci september proti Bears na bilancii 8-0. Avšak keď sa pozrieme na tabuľku, ktorá porovnáva to ako sa tímom darí počas tímom wo weeku 1 a následne počas sezóny (používa na to EPA/play), tak v období za posledných 5 rokov boli Packers na tom vôbec najhoršie. Nikto nemal taký rozdiel vo výkonoch medzi weekom 1 a sezónnym priemerom než práve my. Matt LaFleur doposiaľ vyznával to, že v preseason sa neukázalo aj 20 hráčov, tí len oddychovali a vôbec nehrali. Tento rok sa tento prístup zmenil a aj naši starting hráči zasiahli do zápasov preseason. Pomôže to otočiť tento trend a budú hrať Packers vo weeku 1 lepšie?

Ani si azda už nepamätám na náš vzájomný zápas, ktorý by bol takto vyhajpovaný ako je práve tento. Obidva tímy vstupujú do svojej novej éry a fanúšikovia Chicaga Bears si už nedokážu pripustiť to, že v Green By by sme mali tretieho franchise quarterbacka za sebou. Zároveň urputne veria, že Justin Fields je ten pravý quarterback, ktorý ich prinesenie do zeme zasnúbenej, aj keď v minulej sezóne prepisoval historické štatistiky v tom ako môže byť quarterback zlý v passovej hre. Veľmi sa mi páčila myšlienka Kyla Brandta: „Jordan Love nemôže byť skvelý, Justin Fields musí byť skvelý.“ Ak by sme tento zápas vyhrali, Jordan by ukázal kvality a prehral by Justina Fieldsa, tak Chicago by padlo popolom. Okamžite by po zápase podpisovali papiere na výstavbu nového štadióna v Arlington Heights mimo Chicaga v presvedčení, že keď odídu mimo mesta, tak sa kliatba zlomí.

Čo musíme spraviť preto, aby postúpenie vlastníctva na Lova bolo úspešné? To si prejdeme v nasledujúcich bodoch!


JORDAN LOVE DOSTÁVA NA ROZBEH PRIAZNIVÝ MATCHUP

Náš mladý quarterback si len ťažko mohol želať lepší matchup než ten, ktorý dostal v prvom weeku. Takto sa obrane Bears darilo v minulej sezóne:

 • 32. miesto v priemere pustených bodov na zápas (27.2)
 • 28. miesto v percente pustených skompletovaných prihrávok (67.2%)
 • 32. miesto v pustených yardoch na jeden passový pokus (7.7)
 • 29. miesto v počte pustených yardov na zápas (375.9)
 • 26. miesto v pustenom quarterback ratingu (94.4)
 • 32. miesto v počte sackov (20)
 • 32. miesto v bránení tretích downov (49%)
 • 32. miesto v DVOA
 • 32. miesto v weighted DVOA
 • 32. miesto v EPA/play
 • 32. miesto v success rate

Počas tohtoročného training campu a preseason nám Jordan ukázal výrazné zlepšenie oproti ostatným rokom. Základy hry quarterbacka má zvládnuté na jednotku. Hrá sebavedomo, prechádza si ready na čas, pozná ich, vie kam sa má pozerať a dokáže manipulovať obranu očami. Keď dokončí svoj dropback a zadná noha ide do trávnika, tak už viem kam s loptou ide a to mu umožňuje hrať v rytme. Pod tlakom nepanikári, cíti pass rush, dokáže si navigovať svoj pohyb v pockete, keď musí tak scrambluje, jeho hard count je legitímna zbraň, robí správne rozhodnutia a celý útok má pevne vo svojich rukách. Hral v každom jednom zápase preseason a prakticky v drvivej väčšine dokázal identifikovať správne miesto, kam musí s loptou ísť. Túto jeho vlastnosť označil Kurt Warner ako tú najdôležitejšiu pri hre quarterbacka. Na tomto sa zhodovali všetci analytici, ktorí rozoberali jeho hru do posledných detailov – či už JT O´Sullivan, či Kurt Warner. Teraz ide o to, aby to dokázal preniesť aj do regular season, kde už tímy budú robiť na neho gameplan. Jeho najväčšou slabinou sú aktuálne slabšie rozbehy či už do tréningov alebo zápasov a občasné nepresné prihrávky.

Keď sa pozrieme na minuloročné výkony Aarona Rodgersa, tak tie boli podpriemerné aj na ligové štandardy. V získaných EPA/play bol len na 21. mieste a pri EPA/pokus z pocketu bol na 27. mieste. Celú sezónu nedokázal nájsť herný rytmus. Čo bolo pre neho typické? Neatakoval stred ihriska, vyslovene sa mu vyhýbal, stredne dlhé prihrávky pre neho prakticky neexistovali a buď sa snažil o deep ball ku jednej z postranných čiar, alebo loptu zhadzoval za line of scrimmage, kde hral hru čísel (keď videl, že má napr. naľavo 1vs1 a corner hrá off coverage, tak to rýchlo na neho zhodil a hráč získal niekoľko yardov po zachytení prihrávky za line of scrimmage). Výsledok?

Rodgers na 30+ yardových prihrávkach
 • V hodoch do stredu ihriska bol v DVOA na 17. mieste, pričom v rokoch 2021 a 2020 tu bol na 1. mieste. Síce aj v roku 2021 sa vyhýbal stredu ihriska, keď do stredu ihriska letelo len 18% jeho prihrávok, čo druhé najnižšie číslo v celej lige, no dokázal tu byť efektívnejší než hocikto iný. V 2022 do stredu nehádzal a nebol ani efektívny.
 • Počas sezóny mal 40 pokusov o prihrávku, ktoré boli pre 30+ yardov do downfieldu. Skompletoval ich len 6. Výsledkom bolo to, že Packers boli na 30. mieste v EPA na passových pokus a na 29. mieste v yardoch na pokus na takýchto hlbokých prihrávkach. Pre porovnanie Zach Wilson takýchto lôpt skompletoval 6 a to na 16 pokusoch.
 • 29.8% jeho prihrávok bolo na alebo za line of scrimmage, čo bolo suverénne najvyššie číslo v lige.
 • Pri Rodgersovi to vminulej sezóne skutočne bolo o tom, že bude išiel po deep touchdowne (ktoré neprichádzali), alebo loptu zhadzoval na line of scrimmage. Len 5.8% jeho hodov letelo do oblasti 11-15 yardov.
 • V ideálnych passových situáciách (bez tlaku na skorých downoch) bol Aaron Rodgers na 25. mieste v EPA/pokus, 27. mieste v success rate a na 28. mieste v yardoch na jeden pokus. Opäť tu máme obrovský prepad, keď v predchádzajúcich dvoch sezónach tu bol na 1., resp. 7. mieste.
 • Rodgers nahádzal priemerne na zápas 217 yardov. Hodil 26 touchdownov a 12 interception. Bol na 20. mieste v počte skompletovaných prihrávok a na 26. mieste v quarterback ratingu.

Aaron Rodgers hral v roku 2022 skutočne podpriemerne a Packers sa aj tak takmer dostali do playoff. Pomyselná latka pre Jordana nie je nastavená najvyššie a hneď v prvom zápase dostane proti sebe obranu, kde by sa mohol kvalitne naštartovať.


AKO BUDE VYZERAŤ ÚTOK BEZ RODGERSA?

Najväčšou zmenou bude atakovanie stredu ihriska. Či už počas campu, alebo zápasov preseason nám Jordan ukazoval, že keď bude za quarterbackom práve on, tak stred ihriska sa bude využívať ďaleko viacej než za Rodgersa. Ako prišiel ku nám LaFleur, tak Rodgers atakoval stred ihriska v 41.4%, čo je 45. miesto zo 46 quarterbackov, ktorí za toto obdobie hodili aspoň 500 lôpt.

Zároveň oproti minulej sezóne máme viacej zbraní, ktoré môžu atakovať stred ihriska – Jayden Reed, Luke Musgrave, či Tucker Kraft. Keď sa pozrieme na TOP 15 quarterbackov v EPA na jednej pokus na prihrávkach do stredu ihriska v minulej sezóne, tak z trénerského stromu Shanahana a McVaya sú tu umiestnení nasledujúci QBs: Tua (1), Burrow (2), Goff (6), Garoppolo (8), Tanehill (9), Stafford (11), Brissett (12) a Mariota (15).

Jordan Love tu však musí byť opatrní. Aaron Rodgers veľmi dobre vedel, prečo sa vyhýba stredu ihriska. Atakovanie stredu ihriska so sebou prináša benefity zvýšenej efektívnosti útoku, avšak taktiež nesie veľké nebezpečenstvo vzniku interceptions. Stačí trošku prehodená lopta a už ju má safety. Stačí podhodená lopta a má ju linebacker. Odrazené lopty lietajú do vzduchu a v strede ihriska je mnoho tiel, ktoré ich môžu zachytiť. Netreba tu nasilu tlačiť lopty do neexistujúcich okien. Jordan má za sebou Toma Clemenetsa a ten mu určite bude do hlavy celý čas búšiť, že lopta je život.

Pomáhať mu bude play-calling Matta LaFleura, ktorý dokáže vďaka svojim schémam vytvárať priestor na ihrisku pre svojich hráčov. V rokoch 2019 a 2020 sme mali najväčšiu priemernú separáciu našich receiverov, čo sa týka voľných hráčov v rozmedzí troch yardov od najbližšieho strážcu a rovnako to bolo aj pri voľných hráčoch v rozmedzí piatich yardov od najbližšieho strážcu. V roku 2021 sme boli na druhom mieste za Chiefs v percete routes na ktorých bol receiver voľný. Na treťom mieste boli Rams. Toto vidíme aj v nasledujúcej tabuľke, kde Rodgersove percento prihrávok na voľných hráčov bolo jedno z najvyšších v celej v NFL medzi rokmi 2017-2022.

Vďaka tomu, že LaFleur dokáže pre svojich hráčov vytvárať príležitosti v passovej hre, tak z toho plynie aj možnosť získavať yardy po zachytení prihrávky, čo by mala byť ďalšia doména nášho útoku v tejto sezóne. Packers mali druhé najvyššie percento nachytaných yardov po catchy – 52.4%. V tejto štatistike sme boli len za 49ers.

Osobne očakávam, že sa zvýši percento motions a snapov spod centra. V minulej sezóne sme mali ôsme najvyššie percento plays s motions na snap (22.8%) a 14. najvyššie percento snapov spod centra (37.8%). Tieto čísla podľa mňa porastú smerom nahor. Rodgers motion nenávidí a rovnako hrá oveľa radšej zo shotgonu.

Môžeme očakávať, že budeme hrať veľa 12 personnelu (1 RB, 2 TE, 2 WR). Toto sme mohli vidieť ako na tréningoch, tak aj v zápasoch preseason. Keď sa v minulej sezóne hral first down, tak na ihrisku sme mali 12 personnel v 37% prípadoch a 11 personnel v 50% prípadoch. V tíme máme rýchlonohého Luka Musgrava, ktorý je nočnou morou v missmatchoch. Náš bývalý tight end Robert Tonyan bol v postavení true boundary receivera (na outside) veľmi často (9. najvyšší pomer spomedzi tight endov s aspoň 20 snapmi v minulej sezóne) a teda môžeme očakávať, že Luke tu bude hrať pomerne často.

11 personnel sa bude taktiež využívať, aby maximalizoval prínos Christiana Watsona. Tu mu vieme vytvárať vhodné matchupy a v sezóne 2022 malo len pár receiverov viacej priemerných yardoch na jednu odbehnutú routu z 11 personnelu než Watson. Vyžívame ho aj na slote a tu ho práve vieme izolovať na súboj 1vs1 proti nickelovi. Na slote odohral jednu tretinu svojich snapov a videl tu 22 targetov. Jeho čísla tu boli nasledovné – 16 zachytených prihrávok, 12.9 yardov na jeden catch a 3 touchdowny. Celkovo bol na 15. mieste spomedzi všetkých receiverov, ktorí mali aspoň 18 slot targetov, v priemerných získaných yardoch na jednu odbehnutú routu.

Jednoduchá logika nám dáva to, že čím hlbšie v downfielde zachytíte loptu, tak tým menej yardov máte na získanie po zachytení prihrávky. Avšak Christian Watson logiku nepozná a v minulej sezóne nikto nezískal viacej yardov po zachytení prihrávky vzhľadom na priemernú hĺbku targetu než práve on.

Modré = TD, Zelené = catch, Biele = neskompletované

Na základe training campu a zápasov preseason môžeme s pokojom prehlásiť, že budeme vidieť veľa, veľa crossing routes. Tu vieme využívať našu rýchlosť v útoku, či už na Jaydena Reeda, Christiana Watsona, či Luka Musgrava. Najmä Watson bol už v minulej sezóne obrovskou zbraňou na crossing routach. Letela tu na neho lopta 12x, zachytil ich 10 pre 100 yardov a 2 touchdowny. To bol passer rating 141.0 a len Justin Jefferson, Mike Williams a DeAndre Hophins mali lepšiu úspešnosť na crossing routach. Teraz sa k nemu pridá ešte explozívne mladé duo.

Christian je však všestranný chalan a prakticky na ihrisku behá každú routu v každej vziadlenosti a je na nich úspešný.

V skutku zaujímavé je to, že keď boli Allen Lazard a Randall Cobb mimo ihriska počas minulej sezóny, tak Rodgersov quarterback rating bol 62.2. Jeho quarterback rating následne spadol na 39.2, keď bol jeden z nich alebo obaja na ihrisko. Tento rozdiel je dostatočný na to, aby sa Rodgers prepadol z 5. miesta na 26. miesto. Ono to neznamená, že Cobb či Lazard boli takí zlí, len proste Rodgers niekedy na nich loptu tlačil až moc. Radšej chcel hádzať loptu na hráčov, ktorých pozná než aby veril mladým a neskúseným hráčom. Teraz sa niečoho takétoho s Jordanom asi báť nemusíme. Očakávam, že lopta bude lietať všade možne – na receiverov, running backov, tight endov, či fullbackov.

Som toho názoru, že pokusy o explozívne plays z nášho playbook nevymiznú. Nestane sa z neho teraz útok, ktorý bude len behať a hádzať krátke, či stredné prihrávky. Odkedy ku nám prišiel ako tréner Matt LaFleur, tak máme na svojom konte 44 skompletovaných prihrávok pre 40 a viacej yardov. Viacej ich za toto obdobie majú len Chiefs (50) a Titans (46). Nie všetky z týchto plays sa dajú považovať za deep balls, ale keď sa bavíme o plays kde lopta letela 30 a viacej yardov, tak takýchto plays máme 27, čo je tretie miesto za Chargers (31) a Lions (28). Rodgers mal skvelé go lopty, aj keď mu v minulej sezóne skoro vôbec nešli, tak sú tieto čísla práve jeho veľkou zásluhou.

Osobne som veľmi zvedavý, či budeme pokračovať v našej hre čísel v boxe. V minulej sezóne sme využívali počet obrancov v boxe jednoznačne v najväčšom pomere v celej lige. Keď mala obrana v boxe 8+ obrancov, tak sme prakticky skoro až v 50% prípadov loptu hádzali. Keď mala obrana v boxe 6 a menej obrancov, tak sme v jednom z najvyšších pomerov do takéhoto boxu behali. V podstate sme využívali pre-snap RPOs, kde sme sa už pred snapom rozhodovali, či to bude beh alebo hod. Budeme zahrávať viacej pre-snap, či post-snap RPOs?

Náš passový útok je mladý, bude robiť chyby, no pomôcť v rozlete by mu mohol rozpis zápasov. Keď sa pozrieme na projekciu sily passových obrán, ktorým budeme v roku 2023 čeliť, tak to aktuálne vyzerá veľmi prijateľne. Taktiež keď sa pozrieme na tímy, ktoré mali v sezóne 2022 TOP 20 passovú obranu, tak takýchto súperov budeme mať len šesť (sedem ak počítame Tampu na 20. mieste). Všetci ostatní ju mali horšiu. Najlepšia passová obrana z minulej sezóny ktorej budeme čeliť je tá Denveru Broncos na 9. mieste.


JUSTIN FIELDS A JEHO SLABINY

Veľa sa toho hovorí o tom, že práve toto má byť tá sezóna, kde quarterback Justin Fields exploduje a bude prvým reálnym franchise quarterbackom Chicaga Bears v ich histórii. Vo svojej doterajšej kariére v NFL skompletoval 351/588 prihrávok (59.7%) pre 4,112 yardov, 24 passing touchdownov a 21 interceptions. K tomu pridal 1,563 nabehaných yardov a 10 nabehaných touchdownov.

Keď sa pozrieme na jeho sezónu 2022, tak v tej mal 10. najhorší passer rating v lige (85.2), avšak jeho passing DVOA bola na úrovni -34.5%, čo bolo suverénne najhoršie číslo v lige a najbližšie mu bol Matt Ryan s DVOA na úrovni -22.5%. Horšie passové EPA (Expected Points Added) mal v minulej sezóne len Davis Mills. Justin mal v sezóne 2022 jednu z historicky najlepších sezón čo sa týka behových výkonov quarterbacka, keď tu získa 65.2 EPA. Jeho behové EPA proti ligovému priemeru boli dokonca najlepšie v histórii tejto ligy pre quarterbacka. Avšak jeho passová EPA boli také otrasné (-65.8), že jeho celkové EPA/play boli neutrálne na nule a to znamená, že len 7 quarterbackov malo horšie EPA/play v sezóne 2022. To až takýto zlý passer bol v sezóne 2022, že aj napriek historickej rushing sezóne nedokázal byť v pozitívnych EPA/play.

Doposiaľ mal vo svojej NFL kariére 25 štartov a ani v jednom z týchto zápasov nenahádzal 300 yardov. K hranici 300 yardov mu len dvakrát chýbalo okolo 40 yardov (291 a 285). Ďalší najbližší výkon bol 254 yardov. V minulej sezóne mal 15 štartov a len dvakrát pokoril hranicu 200 nahádzaných yardov (208 a 254), pričom dvakrát nedokázal dosiahnuť na 100 nahádzaných yardov.

Mnoho sa vraví o tom, že v minulej sezóne nemal pred sebou kvalitnú ofenzívnu lajnu a zároveň nemal adekvátne zbrane v passovej hre.

Začneme pri ofenzívnej lajne. Justin Fields bol v sezóne 2022 sackovaný 55-krát, čo bolo delené prvé najvyššie číslo spoločne s Russellom Wilsonom. Rozdiel je však v tom, že Justin Fields nemal ani zďaleka toľko dropbackov ako Wilson (Bears mali len 509 dropbackov, 30. miesto v lige). V NFL je pomerne zaužívaná myšlienka, že za tlaky na quarterbacka je zodpovedná ofenzívna lajna a za sacky je zodpovedný quarterback a je to viacej štatistika quarterbackov. Tu si dajme zopár štatistík Justina Fieldsa:

 • Najvyšší sack rate v histórii NFL (od roku 1997 kedy sa táto štatistika začala počítať) – 14.7%. Len jeden ďalší quarterback ho mal v sezóne 2022 nad 10% (Russell Wilson – 10.2%).
 • 3. najvyšší pressure rate v sezóne 2022 – 26.9%
 • Najvyšší čas v pockete medzi snapom a pokusom o prihrávku/tlakom v sezóne 2022 – 2.7 sekundy
 • Najdlhší priemerný čas do odhodu lopty v sezóne 2022 – 3.45 sekundy, takmer o pol sekundu dlhšie ako druhý najdlhší
 • Najvyššie číslo scramblov v sezóne 2022 – 69 (druhé miesto Allen len 57)
 • Najvyšší scramble rate v sezóne 2022 – 17.6% (len jeden ďalší quarterback ho mal nad 10% – Daniel Jones 10.5%)
 • Najvyšší scramble rate – 17.6%
 • 2. najvyšší interception rate – 3.5%
 • Bears mali najnižší success rate na passových plays v sezóne 2022 (34.0%). Ligový priemer bol 43%

A tu zopár pass-blocking štatistík ofenzívnej lajny Bears:

 • ESPN Pass Block Win Rate 2022 – 68% (2. miesto v lige)
 • PFF Pass Block známka – 68.2 (16. miesto v lige)
 • C Sam Mustipher – 9. miesto v lige v pass block win rate (95%)
 • OF Cody Whitehair – 5. miesto v lige v pass block win rate (96%)
 • OT Braxton Jones – 8. miesto v lige v pass block win rate (93%)

Táto ofenzívna lajna nebola skvelá (pass-block win rate nie je všetko), ale nebola ani totálne tragická na to aby sa dialo to čo sa dialo. Pass-block win rate je štatistika, ktorá meria to, ako často ofenzívna lajna, či ofenzívny lineman dokáže udržať svoj blok 2.5 sekundy a viacej. Ako vidíme, tak ofenzívna lajna Bears dokázala držať svoje pass-blocky a v NFL proste musí lopta lietať z ruky na čas. Fieldsov priemerný čas v pockete do odhodu/tlaku bol v celej lige ten najvyšší – 2.7 sekundy a celkový čas do odhodu bol suverénne najvyšší v celej lige – 3.45 sekundy.

Ja osobne tu mám jeden poznatok – Justin Fields musí odvádzať lepšiu prácu vo vyvarovaní sa negatívnych plays. Vyhýbanie sa sackom a vyrovnávanie sa s tlakom sú extrémne dôležitou súčasťou hry NFL quarterbacka.

Toto bol jeho problém už na college. Spomedzi quarterbackov, ktorí boli draftovaní v prvom kole od roku 2017, mal Justin Fields na college jednoznačne najvyššie percento v tlakoch na quarterbacka, ktoré sa skončili sackom.

Ako prišiel do NFL, tak má opäť jedno z najvyšších čísel v „pritiahnutí“ tlaku na svoju osobu a následne jeden z najvyšších sack ratov. Až 32.5% tlakov na Fieldsa sa v jeho doterajšej NFL kariére skončilo sackom. Ligový priemer bol počas posledných dvoch sezón na 20.0%. Takže toto nie je len problém ofenzívnej lajny.

Túto preseason som si pozeral Fieldsove snapy a pomerne som pochopil, čo tieto čísla hovoria. Justinovi trvá až príliš dlho kým sa rozhodne kam lopta poletí. Nehrá v rytme, nerobí správne ready a váha. Bolo to vidieť hlavne v zápase proti Bills, kde odohral viacero snapov a aj fanúšikovia Bears musia uznať, že v tom zápase vyzeral naozaj zle. To, že hrá mimo rytmu a pri hodoch si nepomáha prácou nôh vedie k tomu, že tie hodené lopty vyzerajú zle. Talent v ruke má, o tom nepochybujem. Avšak ten v NFL už nestačí.

Ohio State je známe tým, že majú skvelú ofenzívnu lajnu a v 90% prípadov sa quarterbackov first read vždy otvorí a môže na neho hádzať, lebo majú skvelý systém na college a zároveň skvelých receiverov. Keď má Fields svoj first read voľný a hádže na neho v rytme, tak to vyzerá pekne. Ale keď už musí prechádzať druhý, tretí read, tak to mu ide pomalšie, nedokáže to robiť v rytme a tu prichádzajú škaredé plays. Toto je pre neho alfa omega v tejto sezóne. Práve v tejto oblasti sa musí zlepšiť. Musí sa naučiť prechádzať si ready a nezačať okamžite scramblovať a vymýšľať niečo po svojej ose. Keď sa pozrieme na sezónu 2022 a štatistiku True Scramble Ratu (táto štatistika ukazuje kedy quarterback začne proces scramblingu bez ohľadu na výsledok play), tak tu je Fields jednoznačne najvyššie.

Keď sa pozrieme na to, koľko True Scramblov mal v sezóne 2022 a ako sa tu dokázal vyhýbať sackom, tak padá smerom nadol.

Ako vidíme, Fields má suverénne najvyšší True Scramble Rate a evolúcia pre neho bude znamenať to, že nájde správny balans medzi scramblingom a vyhýbaniu sa sackov. V minulej sezóne mal najvyšší scramble rate a najvyšší sack rate. Jeho sacky v priemere priniesli negatívnu -1.6 EPA, zatiaľ čo scrambles mali pozitívnu +0.7 EPA v priemere. Zároveň sa musí naučiť ako nevytvárať negatívne plays. Keď dáme dokopy sacky a interception rate (na dropbacky), tak v histórii NFL spomedzi 690 kvalifikovaných quarterbackov s aspoň 14 štartami nikto nemal horší rate než on v sezóne 2022 – 17.69%.

Jeho počet interception by sa možno dal ospravedlniť, keby sa lopty snažil naprať do tesných okien na svojich receiverov, lebo neboli voľní. Avšak v sezóne 2022 nikto nemal menšie percento hodov do tesných okien, než práve Fields.

Ako vidíme na grafe, tak sa vyhýba tesním oknám a ešte aj tak dokáže mať druhý najvyšší interception rate a tretie najvyššie percento plays, ktoré smrdeli interception, v lige.

Keď sa pozrieme na jeho výkony z pockete v roku 2022, tak tie boli doslova otrasné. V EPA/pokus z pocketu bol na 35. mieste v lige spomedzi quarterbackov, ktorí hodili aspoň 150 lôpt.

Na poplach bije aj fakt, že počas posledných dvoch sezón bolo v NFL 58 quarterbackov, ktorí hodili 100 a viacej prihrávok. Fields je na 51. mieste v pomere nepresných prihrávok spomedzi týchto hráčov (TruMedia).

Justin Fields mal v sezóne 2022 podľa Pro Football Outsiders šieste najhoršie číslo v počte „zlých hodov“ – 19.3%. Horšie na tom boli len Wentz, Carr, Mariota, Mills a Zach Wilson. K tomu mal piate najhoršie číslo v percente presných hodov na target – len 71.1% prihrávok letelo presne.

Keď sa pozrieme na dáta PFF, tak v minulej sezóne len Baker Mayfield hodil menej presných lôpt (na %) na voľných receiverov než Justin Fields. V postate či už Heinecke, Mills, Mariota, či Matt Ryan mali rovnaké percento hodov na voľných receiverov (nebolo vysoké, práve naopak), ale Fields ich triafal jednoznačne najhoršie. Nemal síce najlepších receiverov, ale keď už voľní boli, tak ich aj tak nedokázal triafať s pravidelnosťou.

Keď to aplikujeme na obdobie 2017-2022, tak tu je Justin Fields jednoznačne najhorším quarterbackom. Len si to porovnajme s takým Daltonom či Tanehillom. Tí mali rovnaké percento prihrávok na voľných receiverov ako Fields, avšak ich úspešnosť v ich triafaní bola signifikantne vyššia. Toto sú dáta od PFF.

Keď sa pozrieme na údaje Next Gen Stats, ktoré s presnosťou na inch monitorujú pohyb hráčov na ihrisku, tak keď si dáme dokopy receiverov, tight endov a running backov, tak Bears mali v lige najvyššiu priemernú separáciu v yardoch na jeden target. Fields aj tak dokázal vyprodukovať ohromne vysoké číslo nepresných prihrávok, trvalo mu dlho kým lopta opustila jeho ruku, prípadne ju vôbec neopustila lebo začal scramblovať. Zároveň Bears ako tím mali v minulej sezóne druhé najnižšie číslo dropnutých lôpt (18 – Pro Football Reference) a dvanáste najnižšie percento dropnutých lôpt (5.0%). Keď prišiel do NFL tak po prvej preseason povedal, že NFL je pre neho pomalá. Tieto čísla a štatistiky hovoria úplný – zatiaľ bola NFL na neho príliš rýchla. Fanúšikovia Bears to hádžu na OL, či na receiverov, avšak niekedy je pod lampu najväčšia tma. Práve toto sú oblasti, kde sa proste bude musieť Fields bezpodmienečne zlepšiť.

Veľmi zaujímavý fakt z minulej sezóny je ten, že Bears dokázali skórovať až v 70.6% svojich prvých drivoch, čo bolo najvyššie číslo v celej lige, pričom najbližšie tímy (Eagles, 49ers, Bucs a Raiders) boli na 58.8%. Vo svojom prvom drive mali v priemere najmenej puntov na drive, tretie najvyššie číslo skórovaných bodov a boli na 4. mieste v EPA na jednu play a v počte drivov, ktoré dosiahli red zóny. Avšak v každom ďalšom drive po tom úvodnom sa Bears prepadli na 23. mieste v bodoch na drive, na 30. miesto v yardoch na drive a taktiež mali tretie najvyššie číslo turnover a v EPA/play boli na 24. mieste. Ukazuje aj táto štatistika to, že keď má Justin operovať v nie dopredu pripravenom skripte (prvý drive je vždy dopredu pripravený), tak má problémy a jeho hra padá výrazne smerom nadol?

V úvode som spomenul, že fanúšikovia Bears veria, že Justin Fields ide spraviť podobný výkonnostný skok ako kedysi spravil Lamar Jackson, Josh Allen, či Jalen Hurts. Keď sa pozrieme na vývoj Adjusted kariérneho ELO, tak Justin má od spomínanej trojky pomerne ďaleko a skorej to vyzerá tak, že nasleduje trajektóriu bývalého predsezónneho najviac tipovaného hráča na MVP z roku 2019 Mitchella Trubiskyho. Ako sa vraví, oklameš ma raz, ale druhý krát ti už nezožeriem.

Najviac sa spomína výkonnostný skok ako spravil Jaylen Hurts. Ten sa zo sezóny 2021 do sezóny 2022 zlepšil o 15% v nahádzaných yardoch, o 25% v passových touchdownoch a znížil svoj pomer interception o 30%. Avšak problém je ten, že Fields nie je Hurts. Hurts bol počas svojej druhej sezóny na 23. mieste v adjusted EPA/play, jeho tzv. composite score (kombinácia EPA a CPOE – percento skompletovaných prihrávok nad očakávanie) bolo .088 a to bolo 26. miesto v lige. Fields bol vo svojej druhej sezóne v oboch totožných metrikách na 39. mieste. Ako vidíme, Hurts spravil výkonnostný skok z oveľa lepšej výkonnostnej pozície než Fields. Keby Fields spravil percentuálne rovnaký skok ako spravil Hurts, tak by to znamenalo 2,578 nahádzaných yardov, 21 passových touchdownov a 7 interception. Pre Hurtsa to bol skutočne veľký skok a vidíme čo by takýto skok znamenal pre Fieldsa. Skok o toľko percent ako Hurts? Znie reálne. Skok na takú výkonnosť ako mal Hurts minulý rok? Veľmi nízka pravdepodobnosť. Čiže ak si niekto myslí, že sa v tejto sezóne dostane Fields na úroveň Josha Allena či Jalena Hurtsa, tak ten skok by musel byť obrovitánsky z jeho minuloročnej úrovne.

Ak sa Justin v hore vyššie spomenutých oblastiach nezlepší a len začne hádzať viacej, tak bude prepisovať historické negatívne štatistiky. Teraz je tu tá sezóna, kedy musí ukázať, že dokáže hrať efektívne a že je franchise quarterback.

AKO NA FIELDSA V TOMTO ZÁPASE?

Kľúčom v tomto zápase bude pokryť Fieldsovi first read, nech na neho nemôže hádzať loptu. To ho prinúti prechádzať si ready a ukázať, že sa v tomto aspekte hry quarterbacka zlepšil a dokáže to robiť. Následne keď sa mu ten first read pokryje, tak držať contain pass rushu, nerushovať za neho, aby si nemohol povystupovať z kapsy a získavať yardy po svojich, kde je extrémne explozívny. Zároveň náš tackling musí byť zodpovedný a skalopevný. Bears sa mu budú snažiť callovať jednoduchšie plays, kde môže zhadzovať lopty na screeny, či do krátkych zón a tu musíme byť na čas a robiť tackles. Proti Fieldsovi by mohol fungovať blitz, keď bol minulý rok proti blitzu jeden z najhorších quarterbackov v lige a keď bol blitzovaný, tak jeho EPA/play boli -0.246. Horší tu bol len Colt McCoy, Baker Mayfield a Mac Jones. Zároveň nehrať off coverage na 10 yardov, neponúkať receiverom takého free uvoľnenia a tým pádom Fieldsovi jednoduchšie lopty, kde aj nepresnosť môže znamenať skompletovanú prihrávku. Musíme ho prinútiť, aby hral pozíciu quarterbacka z pocketu. Ak sa nám to podarí, tak máme veľkú šancu na úspech. Ak sa nám to podarí a o nás rozhádže, tak dám cheeseheadu dole a poviem pekný zápas.

Na záver k Fieldsovi taká malá pikoška – Proti Packers odohral vo svojej kariére štyri zápasy, všetky štyri prehral a hodil v nich tri touchdowny a šesť interceptions. Proti nám má aj najhorší passer rating spomedzi hocijakého tímu, proti ktorému hral viacej ako jeden krát. A taký doplnok – Všetci naši traja starting CBs v tomto zápase (Alexander, Nixon, Douglas) majú na svojom konte interception od Fieldsa a keď k tomu pridáme Rudyho Forda, tak 4/5 starting DBs majú proti nemu aspoň jednu interception. Jaire má dve. Nixon má v kariére len jedno íčko a rovno proti Fieldsovi.


OFENZÍVNA LAJNA PACKERS VS PASS RUSH BEARS

Práca našej ofenzívnej lajny v pass protection bude kľúčová pre úspech Jordana Lova. V minulej sezóne bola hra našej ofenzívnej lajny veľmi kvalitná:

 • Pustila piaty najnižší pressure rate v celej lige (19.7%)
 • Podľa ESPN pass-blocking win ratu bola na 5. mieste
 • Podľa ESPN run-blocking win ratu bola na 8. mieste
 • Dostala 3. najlepšiu známku za pass-blocking od PFF

Tento rok sa očakáva, že naša OL bude opäť elitnou jednotkou a jednou z najlepších OLs v lige.

Na ľavom tacklovi je David Bakhtiari, ktorý keď je na ihrisku tak je starým dobrým Bakhom. V minulej sezóne odohral 10 zápasov a nepustil v nich ani jeden sack. Keď sme ho videli na ihrisku, tak to bol ten starý dobrý Bakh. V roku 2022 pustil jeden tlak na každých 33.9 pass blocking snapoch. Taký Trent Williams pustil tlak na každých 27.7 snapoch. Ľavého guarda má na starosti Elgton Jenkins, Minulú sezónu sa s ním po jeho ACLku experimentovalo a očividne mu to neprospievalo. Avšak keď sa presunul späť na ľavého guarda, tak sa jeho výkony zastabilizovali a patril medzi najkvalitnejších guardov v lige. Od weeku 7, čo sa presunul späť na LG z pozície RT, tak presne 60 hráčov v lige odohralo aspoň 400 snapov na pozícii guarda, vrátane Jenkinsa. A len traja z nich pustili 5 a menej tlakov na QB: Chris Lindstrom (2), Will Hernandez (4) a Elgton Jenkins (5). Zároveň sezónu zakončil vo veľkom štýle, keď boj jediným OL, ktorý na svojich posledných 200 snapoch nepustil tlak na QB. V podstate od weeku 10 proti Cowboys nepustil ani jeden tlak na svojho QB. Na centrovi je Josh Myers, ktorý je najväčším otáznikom. V minulej sezóne mal nevyrovnané výkony a teraz má prakticky poslednú šancu sa ukázať. V preseason odohral 37 snapov a nepustil na nich ani jeden tlak na QB. Pravého guarda má na starosti Jon Runyan. V minulej sezóne nenápadný, ale konzistentný pravý guard. V minulej sezóne len štyria guardi v celej lige odohrali v pass protection aspoň 600 snapov a pustili menej tlakov na QB než Jon. K tomu na celkových 2,104 snapoch spáchal len 2 penalty, v našom útoku hrá od roku 2021 a odkedy prišiel do ligy tak nevynechal zápas. Keď sa pozrieme na jeho posledných 1,285 pass-blocking snapov, tak na nich pustil len 5 sackov. Svoju prácu si odvedie. V tohtoročnej preseason odohral 51 snapov a nepustil na nich ani jeden tlak na QB. Na pravom tacklovi bude veľmi šikovný mladík Zach Tom. Zach má za sebou fenomenálnu rookie sezónu. Keď sa pozrieme na nováčik v OL počas minulej sezóny, tak bol na prvom mieste v pass-blocking efektivite, známke za pass-blocking, v najnižšom pošte pustených sackov (1) a v najnižšom množstve pustených hurries (7). K tomu nám ukázal svoju všestrannosť. V zápasoch nastúpil hneď na 4 rôznych postoch a aj napriek tomuto na 489 snapoch pustil len 12 tlakov na QB. V preseason odohral 53 snapov a nepustil na nich ani jeden tlak na QB.

pass-blocking počas preseason

Počas preseason sa našej OL darilo. Naša top 6ka bez Bakhtiariaho (Jenkins, Myers, Runyan, Tom, Nijman, Walker) odohrala dokopy 305 a pustila na nich len 2 tlaky na quarterbacka. Keď sa pozrieme na pass-blocking známky od PFF, tak Packers ich mali suverénne najlepšie a za posledné dva zápasy preseason naša OL nepustila jediný hit na QB.

Keď sa pozrieme na pass rush Bears, tak ten bol v minulej sezóne tragický. Pass rush win rate mal len na 37%, čo bolo 23. miesto v lige. Vyprodukoval len 20 sackov, čo bolo najnižšie číslo v celej lige a len 85 tlakov na quarterbacka, čo bolo taktiež najnižšie číslo v lige. Zároveň mali druhý najnižší pressure rate v celej lige (15.9%). Dokopy nazbierali len 43 hitov na QB, čo bolo suverénne najnižšie číslo v celej lige, druhí Browns mali 66. Čo spravili preto, aby ho vylepšili?

Podpísali Yannika Ngakougeho, pre ktorého to je už piaty tím za posledné štyri sezóny. Ten v minulej sezóne v drese Colts odohral 15 zápasov a síce nazbieral 9.5 sackov, avšak mal len 27 tlakov na QB, 5 hitov na QB a 10 hurries. Každopádne to je určite pre ich nulový pass rush boost. V internej lajne dokáže niečo zahrať Justin Jones a Andrew Billings, ale okrem nich tam nič nie je. Na pozícii defenzívneho enda tam je okrem Ngakoueho ešte DeMarcus Walker. Toho podpísali túto offseason, pričom Bears sú pre neho štvrtým tímom za posledné štyri roky. V minulej sezóne sa prvýkrát poriadne ukázal a zaznamenal 7 sackov. Väčšina jeho pass rush produkcie prišla z insidu proti guardom, kde dokázal využívať svoju rýchlosť. Prišiel ku ním aj Rasheem Green, ktorý minulý rok v drese Texans úplne nažiaril, mal skorej down season a nazbieral v nej 3.5 sackov. Zároveň si nie som úplne istý či je Green lepšou voľbou než Terrell Lewis, ktorého prepustili. Bears ten pass rush o niečo vylepšili, ale stále to nevyzerá tak, že by to malo byť niečo extra a čo by v súperoch vzbudzovalo rešpekt.

Osobne očakávam, že obrany sa v úvode budú snažiť Jordana Lova čo najviac blitzovať a tak ho zmiasť a prinútiť ku chybám. Budú to robiť dovtedy kým neukáže, že vie blitz správne identifikovať a využiť ho vo svoj prospech atakovaním slabého mieste v obrane. Keď sa pozrieme na obranu Bears, tak tá mala v minulej sezóne len 97 blitzov, čo bolo štvrté najnižšie číslo v lige a ich blitz rate bol 18.2%, čo bolo 8. najnižšie číslo v celej lige. Aký prístup zvolia? Budú Jordana bitzovať?

Keď si Jordan pripísal svoj prvý štart v NFL, o ktorom sa dozvedel tri dni pred zápasom a jednalo sa o zápas na pôde Chiefs, tak v tomto zápase ho obrana Chiefs blitzovala nonstop. Bol pod tlakom na 19 zo svojich 39 dropbackov. V tomto zápase čelil mnohým exotickým blitzom a zero-pressures, tak PFF ani jeden z týchto tlakov neoznačili za jeho chybu a sackovaný bol len raz. Práve toto je to, čo sme videli aj počas tejto preseason. Jordan má v pockete skvelý pohyb, dokáže cítiť tlak a nevystavuje sa zbytočným tlakom, či sackom.

Inak tento zápas s Cheifs zvyknú rôzni ľudia označovať ako za zápas v ktorom Jordan ukázal, že nedokáže hrať v NFL. Ale keď si to všetko zhrnieme, tak to bol jeho prvý kariérny štart v NFL a o tom, že bude hrať sa dozvedel 3 dni pred zápasom. Jednalo sa o zápas na Arrowhead Stadium a reálne v tom zápase hral lepšie než Mahomes. Nevravím, že je lepší než on, ale v tom zápase hral lepšie. Fields v minulej sezóne odohral 15 zápasov a v šiestich mal horšiu EPA/play ako mal Jordan v tomto zápase.

Inak mám tu zaujímavosť. Jordan v sezóne 2022 zasiahol celkovo do štyroch zápasov, ani raz ako starter. Mal v nich 21 pokusov o prihrávku a keď si dáme dokopy jeho získané EPA v týchto zápasoch, tak v nula štartoch si pripísal viacej celkových EPA než Justin Fields v 15 štartoch. Jeho total EPA bolo 3.5 a Fieldsove -0.5.


PASS RUSH PACKERS VS OFENZÍVNA LAJNA BEARS

Náš pass rush má byť niečo, o čo sa budeme chcieť v tejto sezóne opierať. V defenzívnej lajne máme Kennyho Clarka, Devonte Wyatta, TJ Slatona, Karla Brooksa či Colbyho Woodena. Za mnoho mnoho mnoho rokov máme v defenzívnej lajne rýchlosť, výbušnosť a potenciál do pass rushu.

 • Kennyho Clarka predstavovať netreba, jeden z najlepších interných defenzívnych linemanov v lige.
 • Devonte Wyatt mal kvalitný camp, horšie zápasy preseason a v minulej sezóne mal najvyšší pass rush win rate spomedzi nováčikov na pozícii defenzívneho linemana, ktorí odohrali aspoň 100 snapov (12.6%). 
 • TJ Slaton vyzerá, že spravil povestný skok. Mal skvelú prípravu, aj keď mal len 13 pass rush snapov, no pripísal si na nich tri tlaky na QB a jeho pass rush win rate bol 23.1%.
 • Nováčikovia Karl Brooks s Colbym Woodenom zahrali pekné plays v každom jednom zápase a na každom tréningu. Brooks nazbieral 6 tlakov a 2 hity na QB. Potenciál tu je veľký.

Skupina outside linebackerov je hlboká a plná potenciálu – Rashan Gary, Preston Smith, Kingsley Enagbare, Justin Hollins, Lukas Van Ness a Brenton Cox.

 • Rashan Gary je späť a bude hrať. Patrí medzi elitných pass rusherov. Pred tým než sa v minulej sezóne zranil odohral deväť zápasov a v každom jednom mal aspoň tri tlaky na quarterbacka. Na konci regular season 2022 bol na treťom mieste spomedzi všetkých edge rusherov v pass rush produktivite a na deviatom mieste v pass rush win rate.
 • Preston Smith si svoje odohrá, počas posledných štyroch sezón nazbieral nasledovný počet sackov – 12, 4, 9 a 8.5 a zároveň je aj konzistentný v hitovaní QB – 23, 11, 17 a 20 hitov na QB.
 • Kingsley Enagbare zakončil sezónu 2022 na prvom mieste spomedzi všetkých rookie edge rusherov (minimálne 250 pass snapov) v pass rush win rate podľa PFF a teraz má za sebou fantastickú preseason keď nazbieral 3 stopky, 5 tlakov na QB a 2 sacky. Zároveň preseason zakončil ako celkovo najlepší obranca v NFL podľa PFF, udelili mu známku 93.5.
 • Justin Holins je platný do rotácie,
 • Lukas Van Ness je talentovaný nováčik z prvého kola
 • Brenton Cox bol síce nedradtovaný, ale nebolo to pre nedostatok talentu. Bolo to pre iné dôvody a na ihrisku nám ukázal, že skutočne má talent na to aby bol výber v TOP 100ke. V preseason viedol náš tím v počte vyvinutých tlakov na QB (7) a k tomu zrazil dve prihrávky, z čoho jedna sa skončila íčkom v rukách jeho spoluhráča.

Zloženie ofenzívnej lajny Chicaga Bears:

 • Bears majú na ľavom tacklovi Braxtona Jonesa, ktorý v roku 2022 pustil 7 sackov, ale jeho pass-block win rate bol kvalitný.
 • Na ľavom guardovi mali mať Tevena Jenkinsa, ten sa ale zranil a hrať by tu mal čerstvo získaný Dan Feeney. Ten ako starter počas troch sezón v Chargers pustil 17 sackov a jeho PFF známka bola pod 50. V roku 2022 odohral sezónu ako center a tu pustil najviac hurries (24) a najviac tlakov (33) na tejto pozícii počas sezóny. Jeho PFF hodnotenie bolo 51.8. Ak by na centrovi hral Lucas Patrick, tak tu na ľavom guardovi bude hrať s najväčšou pravdepodobnosťou práve Whitehair.
 • Na centrovi by mohli mať Codyho Whitehaira, ktorý sezónu 2022 hral na pozícii ľavého guarda a môže sa vrátiť na svoju pozíciu, avšak hrať tu môže aj Feeney a Whitehair vie byť na ľavom guardovi. Na centrovi môže nastúpiť aj Lucas Patrick. Ten bol podľa PFF v sezóne 2022 hodnotený známkou 55.9. Celkovo odohral 269 snapov a pustil na nich 2 sacky a 16 tlakov na QB, čo nie je vôbec dobré číslo vzhľadom na odohratý počet snapov.
 • Do ofenzívnej lajny Bears sa podpísal pravý guard Nate Davis, ale ten nie je úplne najlepším hráčom do pass-protection. V roku 2021 bol na 75. mieste spomedzi 94 guardov v pustenom pressure rate. No v roku 2022 to už bolo lepšie, keď na 385 snapoch pustil 3 sacky a 14 tlakov na quarterbacka. Jeho prednosťou je predovšetkým run-blocking.
 • Na pravom tacklovi majú nováčika Darnella Wrighta, ktorého draftovali v prvom kole.

Toto je súboj, ktorý by mal na papieri patriť naším Green Bay Packers. Právo rushovať quarterbacka však dostanete vtedy, keď dokážete zastavovať súperove behy.


BEHOVÁ HRA PACKERS VS RUN-D BEARS

Na úvod si klasicky dajme čísla behovej obrany Bears zo sezóny 2022:

 • Na 542 behoch pustila 2,674 yardov (druhé najvyššie číslo v celej lige)
 • Priemerne pustili na zápas 157.3 nabehaných yardov (druhé najhoršie číslo v lige)
 • V pustených yardoch na jeden beh to bolo šieste najhoršie číslo v lige s priemerom 4.9 yardov.
 • Pustených behových touchdownov: suverénne najviac – 31.
 • 151 pustených behových first downov (najvyššie číslo v lige)
 • Tímy proti ním na prvom downe behali v 27.9% prípadov, čo bolo tretie najvyššie číslo v lige.
 • V expected points, o ktoré sa postarala behová obrana, boli na 5. najhoršom čísle (-46.52)

Toto bola legitímne jedna z najhorších behových obrán v celej lige počas sezóny 2022. V zápase proti Bills na prvých šiestich snapoch boli na ihrisku DTs Andrew Billings a Justin Jones. Aj keď síce Bils získali dva first downy, tak to nebolo úplne najjednoduchšie. Potom prišli na ihrisko nováčikovia a hneď na prvej play to bol inside beh pre zisk 6 yardov. Druhá play priniesla inside beh pre 10 yardov. Tretia play priniesla inside run, kde bol defenzívny tackle porazený a hasiť to museli linebackers. Po týchto plays došlo okamžite ku striedaniu. Dexter a Pickens sú nováčikovia, ktorí sú viacej projektom a keď budú na ihrisku, tak by som ich využíval v náš prospech a behal do nich.

Oni tú defenzívnu lajnu skutočne kvalitnú nemajú a keď sa niečo takéto bude diať, tak Bilings s Jonesom budú musieť byť na ihrisku čo najviac. Prípadne bude obrana Bears až príliš dávať pozor na behy, kde môžu byť ľahko nachytaní na play action. Linebackers budú musieť hrať bližšie ku line of scrimmage a po play-action sa bude za nimi otvárať prázdny priestor. Ich obrana chce hrať cover 2 a keď chcete hrať cover 2, musíte zastavovať behy. V minulej sezóne odohrali v cover 2 druhé najvyššie percento snapov v lige. Presne kvôli tomuto chcete najskôr vybudovať defenzívnu lajnu a potom do nej dosadiť drahého inside linebackera, nie naopak. Lebo na čo vám bude Ferrari bez kolies?

Bears zároveň prišli o EDGE Trevisa Gipsona, ktorý bol azda jediným svetlým bodom v ich behovej obrane, keď mal 6. najvysší run stop win rate na pozícii edge v lige – 29%.

Táto behová obrana si teraz bude musieť dať rady s Aaronom Jonesom a AJ Dillonom. Táto dvojka bude v nadchádzajúcej sezóne jednou z vôbec tých najdôležitejších. Má a musí pomáhať nášmu mladému a neskúsenému útoku. Aaron Jones zažil skvelú sezónu 2022. Nabehal v nej kariérne maximum 1,125 yardov, spôsobil 63 missnutých tacklov, vytvoril 31 behov pre 10 a viacej yardov a k tomu pridal 59 catchov. Mal priemer 5.3 yardov na jeden beh a bola to jeho štvrtá sezóna zo šiestich, v ktorej dosiahol na priemer plus 5.0 yardov na jeden beh. Aaron Jones je jeden z najlepších running backov v NFL za posledné roky a to dokazuje aj graf získaných EPA spoločne s Rushing Yards Over Expected medzi running backmi v rokoch 2008-2022:

AJ Dillon nemal úplne najvydarenejšiu sezónu 2022 z pohľadu nazbieraných yardov, či skórovaných touchdownov. Bol za očakávaniami a teraz od neho očakávame silnú sezónu. Nerobil prakticky nič na viac a to sa odrazilo aj na celkových rushing yards over expected, kde bol prakticky len na veľmi minimálnom pozitívnom číslo. Počas tohtoročnej offseason dával dôraz na to aby behal s ťažiskom čo najnižšie, čo sa má odraziť práve v získaných yardoch po kontakte. Aj napriek tomu, že mal v roku 2022 takmer rovnaký počet behov ako v roku 2021, tak spôsobil o 8 missnutých tacklov menej a spadol zo 7. mieste v získaných yardoch po kontakte na 20. miesto.

Avšak aj napriek tomu bol v minulej sezóne jeden z najlepšie hodnotených running backov podľa PFF a zároveň mal jednu z najvyšších EPA na jeden beh v celej lige. Zároveň spoločne s Aaronom Jonesom boli na svojich behoch efektívny, keď patrili medzi najlepších running backov v lige v percentách behov, ktoré získali 1 alebo menej yardov. Aaron Jones mal takýchto behov len 20.3% (druhé najnižšie číslo v lige) a AJ Dillon ich mal 21.5% (štvrté najnižšie číslo v lige). Toto bude kľúčové pre náš útok, vyvarovať sa negatívnym plays, získavať yardy, skracovať downy a robiť to celé jednoduchšie pre mladého quarterbacka, receiverov či tight endov.


BEHOVÁ HRA BEARS VS RUN-D PACKERS

Behová hra Bears bola v sezóne 2022 azda jediným aspektom hry zvanej futbal, ktorý im išiel dobre. V EPA na jeden beh na tom boli pomerne dobre, keď mali jedno za najvyšších čísel v lige. Tu je ich menší štatistický výpis:

 • 2. najvyšší počet behov (558, len o jeden menej ako prví Falcons)
 • Najvyšší počet nabehaných yardov (3014 yardov)
 • Najvyšší priemer získaných yardov na jeden beh (5.4 yardov)
 • 7. najvyšší počet skórovaných behových touchdownov (18)
 • 2. najvyšší počet 20+ yardových behov (20)
 • Najviac 40+ yardových behov (8)
 • 5. najvyššie číslo získaných behových first downov (148)

Tieto čísla sú však výrazne ovplyvnené behmi quarterbacka Justina Fieldsa. Ten sám mal 160 behov, na ktorých nabehal 1,143 yardov a skóroval 8 touchdownov. Keď sa pozrieme na ich top dvojku na pozícii running backa, tak to vyzerá takto:

 • Khalil Herbert – 129 behov pre 731 yardov (priemer 5.7 yardov), 4 behové touchdowny, 26 behových first downov
 • David Montgomery – 201 behov pre 801 yardov (priemer 4.0 yardov), 5 behových touchdownov, 41 behových first downov

Montgomery je už preč a jeho sezóna nebola úplne najkvalitnejšia. Jeho náhradou je D´Onta Foreman. Ten mal v roku 2022 najväčšie percento behov nad očakávanie v celej lige spomedzi running backov, ktorí mali aspoň 100 behov) – 47.5%. Na štvrtom mieste je v tejto štatistike Khalil Herbert so 46.9%. Táto dvojka má potenciál byť z môjho pohľadu kvalitnejšou než tá, ktorú mali v roku 2022. Foreman mal v minulej sezóne 203 behov pre 914 yardov, 5 touchdownov a 45 behových first downov.

Ofenzívna lajna Bears bola v minulej sezóne kvalitnou čo sa týka run blockingu.

 • 5. miesto v run block win rate (74%)
 • 6. miesto v run-blocking známke od PFF
 • OG Cody Whitehair – 3. najlepší run block win rate na pozícii guarda (77%)

Počas offseason Bears podpísali pravého guarda Nata Davisa. Nate Davis je kvalitným run blokárom, keď z posledných štyroch sezón až v troch bol v TOP 15ke PFF v run-blockingu. Taktiež podpísali tight enda Marcedesa Lewisa, ktorý im tu ohromne pomôže.

Behový útok Bears exceluje v získaní yardov po kontakte:

 • Justin Fields – priemerne 3.4 yardov yardov po kontakte (1. miesto spomedzi QBs)
 • Khalil Herbert – priemerne 3.3 yardov po kontakte (6. miesto spomedzi RBs)
 • D´Onta Foreman – priemerne 2.8 yardov po kontakte (delené 14. miesto spomedzi RBs)
 • Roschon Johnson – priemerne 4.0 yardov po kontakte (delené 10. miesto spomedzi college RBs)

Obrana Packers bola v minulej sezóne po dlhých rokoch na tom kvalitne čo sa týka tacklovania. Dokopy sme mali 59 missnutých tacklov (Pro Football Reference) čo bolo štvrté najnižšie číslo v lige. V tomto zápase musíme určite pokračovať v týchto výkonoch z minulej sezóny.

Naša behová obrana bola v minulej sezóne pomerne tragická.

 • 7. najvyššie číslo pustených nabehaných yardov (2,372)
 • 4. najvyššie číslo pustených yardov na jeden beh (5)
 • 9. najvyššie číslo pustených behových touchdownov (18)
 • 8. najvyššie číslo pustených behových first downov (129)
 • 6. najnižšie číslo expected points, o ktoré sa postarala behová obrana (-43.82)
 • 7. najhoršie číslo v pustených yardoch po zemi na zápas (139.5)
 • 6. najhoršie číslo v pustených explozívnych behoch
 • 2. najhoršie číslo v behovej obrane podľa DVOA

V minulej sezóne v DL hral proti behu prakticky len Kenny Clark a zvyšok bol zanedbateľný. Tento rok by mu to mohol výrazne pomáhať TJ Slaton, ktorý by sa mal výrazne zlepšiť na základe jeho predsezónnych výkonov, ktoré nadviazali na jeho kvalitný záver minulej sezóny. V tom bol medzi weekom 15-18 na 14. mieste spomedzi 137 kvalifikovaných IDLs v PFF run-stop metrike. Inside linebacker De´Vondre Campbell bol zranený a keď hral, tak ho ovplyvňovalo zranenie a nehral na 110%. Behová obrana by mala byť lepšia a celkovo aj hra našej obrany. Je tu však jedno ale.

Počas preseason sme pravidelne videli, že v našej obrane máme kvalitných hráčov. Keď sa hrá vanila defense, nemusia sa robiť adjustments vzhľadom na súpera, atď., tak sa naši skvelí individuálni hráči ukážu a hrajú dobre. Ale keď príde sezóna, defenzívny koordinátor musí robiť gameplan, musí robiť počas zápasu adjustments vzhľadom na hru súpera, tak naša obrana horí. Joe Barry ešte netrénoval kvalitnú obranu, aj keď v niektorých zápasoch hrala obrana skutočne výborne, ba dokonca aj v nejakých sériách zápasov, ale nikdy to nebolo vyrovnané naprieč celou sezónou. V minulej sezóne mala byť naša obrana vôbec tou najlepšou v lige a ako to dopadlo? Preto nemám veľké očakávania a radšej budem milo prekvapený.

V tomto zápase budeme musieť pribrzdiť behovú hru Bears. Určite sa tu budú na prvých dvoch downoch snažiť čo najviac skrátiť potenciálne tretie downy a aby tak Fieldsa nevystavovali do čistých dlhých passových downov. V minulej sezóne mali na prvom downe priemer 5.2 yardov na jeden beh, čo bolo tretie najlepšie číslo v lige. Keď sa nám podarí zastaviť behy, tak Fieldsa dostaneme tam kde chceme a vyslúžime si právo rushovať quaterbacka.


PASSOVÝ ÚTOK PACKERS VS SECONDARY BEARS

 • Nakoľko bola behová obrana Bears otrasná, tak tím až toľko nehádzali. Do obrany Bears letelo v roku 2022 len 481 prihrávok, čo bolo druhé najnižšie číslo v celej lige, no pustili 15. najvyššie číslo nahádzaných yardov (3,716).
 • Percento skompletovaných prihrávok do ich obrany bolo piate najvyššie (67.2%)
 • Zrazili len 50 prihrávok, čo bolo suverénne najnižšie číslo v celej lige.
 • Passová obrana Bears v minulej sezóne pustila suverénne najvyššie číslo získaných čistých yardov na jeden passový pokus (7.4).
 • Pustili najvyšší priemerný počet yardov na jeden passový pokus (8.0)
 • QBs mali proti ich obrane 7. najvyšší quarterback rating (94.4)
 • V expected points, o ktoré sa postarala passová obrana, boli suverénne najhorší (-131.85)
 • V EPA/dropback pustili suverénne najvyššiu EPA – 0.212. Na 31. mieste Raiders pustili 0.150.

Je pomerne ťažké predpokladať, kto koľko targetov dostane v tomto našom mladom passovom útoku. Musíme nahradiť 254 targatov z celkových 540 počas minulej sezóny, čo je až 47%. 100 targetov mal Lazard, 67 targetov Tonyan, 50 Cobb, 22 Watkins, 7 Lewis a 8 Amari Rodgers.

Zároveň ako vieme, tak účasť Romeo Doubsa je v tomto zápase otázna a náš WR1 Christian Watson je out. Ak by nemohol hrať ani Doubs, tak v tomto zápase by Jordan Love (157 kariérnych snapov) hádzal loptu na Samoriho Toureho, Malika Heatha, Dontayvion Wicksa, Jaydena Reeda, Luka Musgrava, Bena Simsa a Tuckera Krafta, ktorí majú dokopy 112 kariérnych snapov, pričom všetky má pri svojom mene Toure. Okrem nich tam je Aaron Jones (3,022 snapov), AJ Dillon (1,110 snapov) a Josiah Deguara (657 snapov). Potenciálne vieme z practice squadu povolať Grant DuBosa a Bo Meltona a tí majú dokopy 0 kariérnych snapov.

Počas zápasov preseason a training campu to vyzeralo tak, že Romeo Doubs je obľúbený cieľ Jordana Lova a práve s ním to vyzerá tak, že má Jordan najlepšiu chémiu. Avšak keď sa pozrieme na Christiana Watsona, tak ten keď hral v minulej sezóne, tak videl target na každom 4.1 passovom snape. Keby odohral v takomto target rate celú sezónu, tak to je +600 pass snapov na ktorých by mal +150 targetov. Pričom len 11 wide receiverov malo minulý rok 150+ targetov. Toto ukazuje, že bol skutočne fokálnym bodom nášho útoku a bude to veľmi zaujímavé sledovať, že ako sa to bude vyvíjať v tomto smere medzi Romeom a Christianom. K tejto dvojici receiverov mám jednu zaujímavosť – dvojica Watson-Doubs sa stala len štvrtou dvojicou nováčikov na pozícii receivera v histórii NFL, kde obaja dosiahli aspoň 35 zachytených prihrávok a k tomu pridať aspoň 3 zachytené touchdownové prihrávky. A jedna zaujímavosť k Watsonovi – vyrovnal NFL rekord Randyho Mossa z roku 1998 v počte skórovaných touchdownov v rozmedzí 4 zápasov nováčikom na pozícii wide receivera (8).

Na slote bude nováčik Jayden Reed, ktorý má za sebou kvalitnú prípravu a budeme ho využívať všemožne. Primárne bude na slote, ale bude dostávať jet sweepy, bude chlapom do motionu. Rozhodne ho nesmieme prehliadať.

Secondary Bears nie je nejakou elitnou skupinou, ale môžu byť solídni. Kyle Gordon je výber v druhom kole z minulého roka. Do NFL mal pomalší štart, keď mal zdravotné problémy a hral na novej pozícii slot cornera. V druhej polovici sezóny sa zlepšoval, ale aj tak patril medzi najhorších cornerov v lige v minulej sezóne čo sa týka zabraňovaniu separácie. Na outside majú Jaylona Johnsona, ktorý je solídny hráč a viacej hráč do man coverage, než zone. Fyzický corner, ktorého dominantou press coverage, potrebuje však ustáliť svoje výkony a efektívnosť. Má problémy s explozívnymi receiers, čiže pre secondary Bears to je výhra, že Watson hrať nebude. Za prvé tri sezóny má od PFF priemernú známku 60.7. Na pozícii safetyho majú dvoch solídnych starterov. Na free safetym je Eddie Jackson a minuloročný výber v druhom kole Jaquan Brisker na strong safetym. Jackson mal skvelý štart do NFL kariéry, ale potom jeho výkony upadli. No v minulej sezóne sa pod novým trénerským tímom znova začal preberať k životu. Brisker je talentovaný chalan, ktorý vyznáva fyzickú hru.


PASSOVÝ ÚTOK BEARS VS SECONDARY PACKERS

Passový útok Bears sa doplnil o meno DJ Moore. Tohto receivera získali pomocou tradu s Panthers, kde Moore predtým hrával. Bears tak pre Justina Fieldsa získali receivera číslo jeden. Moore disponuje vysokými kvalitami a v preseason ukázal, že dokáže získavať yardy po zachytení prihrávky. Pri oboch plays mu síce Justin Fields hodil zlú loptu (pri tom prvom touchdowne tam bol dokonca hneď blok do chrbta a nemal platiť), no on aj tak s loptou v rukách dokázal vykúzliť niečo na viac a získal na týchto plays po zachytení 90 yardov. A toto Bears budú potrebovať. V sezóne 2022 boli na poslednom mieste v celej lige v počte získaných yardov na po zachytení prihrávky (len 1,149).

DJ Moore už proti Packers raz hral. Jednalo sa o sezónu 2020 a DJ Moore si v tomto zápase pripísal 6 zachytených prihrávok pre 131 yardov a po zachytení prihrávky získal 68 yardov. Keď však bol na ňom v coverage Jaire Alexander, tak zachytil len dve lopty pre 32 yardov. Zvyšné yardy získal proti Kingovi. Pevne dúfam, že defenzívny koordinátor Joe Barry sa rozhodne hrať na Moora osobku s Jairom. Ten ho dokáže zo zápasu vymazať a bude to na zvyšných receiveroch aby niečo ukázali.

Za Moorom tam majú Chasa Claypoola, Darnella Mooneyho, Tylera Scotta, či Equanimeousa St. Browna.

Ja byť ofenzívnym koordinátorom Bears, tak by som hneď v úvode chcel otestovať nášho slot cornerbacka Keisean Nixona. Ten tu bude prvýkrát v kariére ako starting slot corner a počas campu rozhodne nebol nejakým skalopevným cornerom. Počas tréningov púšťal big plays a aj touchdowny. V minulej sezóne tu hral v obmedzenej úlohe (28.2% snapov) a išlo mu to pomerne dobre. Pass catcherov udržal na 9.7 yardov na jeden catch, pustil 61.9% skompletovaných prihrávok (21 targetov, 13 catchov), pustený passer rating 83.0. a pridal jednu interception (proti Fieldsovi), 3 zranené prihrávky, pričom nepustil ani jeden touchdown. Zároveň ho PFF hodnotili ako jedného z najlepších cornerov v zabraňovaní separácie. Teraz by tu mal ale dostať starting úlohu a uvidíme čo predvedie. V poslednom zápase preseason sme na slote skúšali aj nováčika Carringtona Valentina, ktorý mal famóznu prípravu.

Passová hra Bears disponuje dvojicou tight endov Cole Kmetom a Robertom Tonyanom. Tu bude kľúčové, aby naši linebackers De´Vondre Campbell a Quay Walker odvádzali poctivú prácu v passovej obrane. Obaja tight endi nie sú nejaké explozívne zbrane v passovej hre a ako vieme, tak Robertovi Tonyanovi počas posledných dvoch rokov chýbala akékoľvek dynamika či schopnosť ustáť tackles. Zároveň keď sa pozrieme na ich známky v získavaní separácie, tak sú tu naozaj nízko.

Keď bol De´Vondre v roku 2021 zdravý, tak priemerne pustil na jeden catch len 6.8 yardov, čo bolo druhé najnižšie číslo spomedzi linebackerov. Quay Walker vo svojej nováčikovskej sezóne 2022 pustil 50% skompletovaných lôpt do svojej coverage, čo bolo podľa Sports Info Solutions druhé najlepšie číslo v lige, keď bol len za jedinečným Fredom Warnerom. Proti tight endom sa nám v minulej sezóne pomerne darilo, keď sme im pustili dokopy len 536 yardov, čo bolo druhé najnižšie číslo v lige a len 60 zachytených prihrávok, čo bolo taktiež druhé najlepšie číslo v lige.


SITUAČNÝ FUTBAL

Keď sa pozrieme na našu hru mimo red zone, tak minulý rok sme tu boli na 11. mieste v lige. Zároveň sme boli celkovo na 16. mieste v EPA/play, na 14. mieste v success rate a na 8. mieste v success rate na skorých downoch. Avšak keď sme prišli do red zóny, tak nastal obrovský problém.

Keď sme sa dostali do red zóny počas minulej sezóny, tak sme boli len na 25. mieste v EPA/play, na 24. mieste v touchdownov rate a na 32. mieste v goal-to-go efektivite (50%, pričom priemer NFL bol 72%). Toto musíme jednoznačne zlepšiť, obzvlášť keď sa pozrieme na sezóny 2020 a 2021. Keď ich skombinujeme, tak sme boli na treťom mieste v celej lige ako v red zone efektivite, tak aj v goal-to-go efektivite.

V sezóne 2022 Aaron Rodgers hodil 17 touchdownových lôpt v red zone, čo je o 11 menej než v 2021 a o 18 menej než v 2020. Celkovo náš útok v red zone skóroval len 26 touchdownov, pričom mal 17 plays na ktorých sme yardy stratili, vrátane troch sackov. Keď sme boli inside 10, tak sme zahrávali 71 plays, ale skórovali sme len 17 touchdownov. V 2021 sme tu mali 100 plays a skórovali 32 touchdownov. V 2022 to bolo 91 plays a 40 touchdownov. Obrovským problémom boli aj tretie downy v red zone. Celkovo sme stáli pred 32 plays na tretích downoch v inside 20 a skórovali sme na nich len štyri touchdowny. Až 24 plays sa skončilo neskompletovanou prihrávkou alebo turnoverom.

Myslím si, že teraz s Jordanom na quarterbackovi uvidíme v red zone viacej scramblingu. Minulý rok mal Aaron Rodgers v red zone 82 dropbackov, čo bolo 9. najvyššie číslo v lige. Avšak len na troch scrambloval. To je 3.7%, čo je hlboko pod ligovým priemerom. Vo svojich predchádzajúcich rokoch tu mal scramble rate na úrovni 7.8%, 7.8%, 5.0% a 9.7%. Zároveň jeho EPA/scramble v red zone počas minulej sezóny bolo suverénne jeho najhoršie v celej kariére -0.11. Keď quarterback v red zone scrambluje, tak vo všeobecnosti sa jedná o pozitívne čísla, nie negatívne. Keď sa pozrieme na Rodgersove čísla medzi rokmi 2016 a 2021, tak jeho EPA/scramble v red zone bolo +0.18.

Tento zápas bude pre nás priaznivý na rozbeh v tomto smere. Bears pustil v minulej sezóne až 40 touchdownov v red zone, čo bolo druhé najvyššie číslo v lige a touchdown pustili v 64.52% prípadov, čo bolo 7. najvyššie číslo v lige.


GO PACK GO!!!!