Pre Packers sa začínajú boje o Lombardi Trophy!

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O ZÁPASE

Proti komu? Los Angeles Rams

Kedy? 16/01/2020 o 22:35

Kde? Lambeau Field, Wisconsin

Vzájomná historická bilancia: 95 zápasov: 47 výhier, 46 prehier, 2 remízy

Kurzy: 

 • Tipsport: výhra domácich: 1.35, remíza: 13.00, výhra hostí: 4.06
 • Fortuna: výhra domácich: 1.38, remíza: 13.00, výhra hostí: 3.81
 • Niké: výhra domácich: 1.40, remíza: 15.43, výhra hostí: 3.45

ZOZNAM ZRANENÝCH HRÁČOV

PACKERS

Do tohto zápasu s určitosťou nenastúpi:

 • OT Jared Veldheer (COVID-19)

Nepravdepodobná účasť je pri nasledujúcich hráčoch:

 • DL Kingsley Keke (otras mozgu)

U nás v tíme sa počas týždňa objavil COVID-19 a čerstvo-podpísaný Jared Veldheer bol testovaný pozitívne. V utorok bol na tréningu a aj na mítingoch. Avšak nikto nebol označený ako blízky kontakt, čiže to je vynikajúca správa. Za toto treba pochváliť hráčov, trénerov, či doktorov. Všetci poctivo nosia rúška a dodržujú odstupy. Plus nám bolo oznámené, že na mítingoch ofenzívnej lajny sú jednotlivý hráči od seba aspoň 3 metre. Takže teraz už len pevne dúfať, že piatkové testy budú všetky negatívne. Bola by to obrovská škoda, keby nás teraz oslabí COVID.


RAMS

Do tohto zápasu s určitosťou nenastúpi:

 • QB John Wolford
 • OLB Terell Lewis

Otáznaná účasť je pri nasledujúcich hráčoch:

 • WR Cooper Kupp
 • OL David Edwards

Nakoľko je Wolford out, tak proti nám bude hrať Jared Goff, ktorý dva týždne dozadu podstúpil operáciu prsta. Jeho náhradníkom bude Blake Bortles. Zároveň v zápase so Seahawks si koleno poranil wide receiver Cooper Kupp. Ten cez týždeň netrénoval a jeho účasť je otázna. Avšak tréner McVay sa vyjadril jasne, že hrať bude. Pre nás to je indikátor toho, že proste Kupp nie je zdravý na 100%. V zápase so Seahawks sa zranil aj Aaron Donald (rebrá). Ale ten rovnako hrať bude, pričom pri ňom platí podobné ako pri Kuppovi. Celý týždeň netrénoval, zrejme nebude 100%-ný a myslím si, že bude mať na sebe aj vestu, ktorá mu bude chrániť rebrá.


ČO STOJÍ ZA REČ A ČO BUDE KĽÚČOM K ÚSPECHU?

Je to tu! Všetko alebo nič. Jeden zápas. Víťaz berie všetko a porazenému sa sezóna končí, nech už bola akokoľvek dobrá, resp. zlá. Možno to znie kruto, ale toto sú vyraďovacie boje o Lombardi Trophy a práve tu sa nám začína dvíhať adrenalín! Vďaka tomu, že sme skončili na prvom mieste v konferencii NFC, tak sme mali prvé kolo voľno a čakali sme na to, proti komu budeme hrať v Divisional round na Lambeau Fielde! Toto právo si vydobyli Los Angeles Rams, ktorým sa podarilo zdolať Seattle Seahawks. Pozitívne je to, že na Lambeau už budeme mať podporu Cheesehead Nation, nakoľko prezident a CEO Mark Murphy nám prezradil, že na zápase bude na tribúnach prítomných 8-9 tisíc priaznivcov Green & Gold!

FROZEN TUNDRA

Aaron Rodgers hral od roku 2016 v desiatich zápasoch, v ktorých bola teplota počas výkopu pod bodom mrazu. Packers sú v týchto zápasoch na bilancii 10-0, Rodgers má 26 touchdownových prihrávok a len jednu interception. Jared Goff doposiaľ odohral dva zápasy, v ktorých teplota padla pod nula stupňov Celzia. Obidva zápasy sa odohrali v roku 2018 a Goff v nich dokopy zaznamenal 34 skompletovaných prihrávok zo 72 pokusov (47%) pre 381 yardov, 0 touchdownov a 5 interceptions.

Rams od roku 2018 neodohrali ani jeden zápas, v ktorom by bola teplota pod bodom mrazu. My sme hrali od roku 2018 hneď v šiestich takýchto zápasoch a priemerne sme v nich skórovali 29 bodov. Počas posledných dvoch sezón hral Goff len v jednom jedinom zápase, v ktorom bolo počas výkopu chladnejšie než 7 stupňov Celzia. Bolo to v minulotýždňovom zápase proti Seattlu a v toto poobedie bola teplota najnižšie na úrovni 4 stupňov Celzia.

Predpokladá sa, že v Green Bay bude počas tohto zápasu teplota okolo nuly so slabším vetrom (19 km/h), čiže pocitová teplota bude ešte o niečo nižšia. To sú na Green Bay príjemné teploty a sneženia sa počas zápasu zrejme nedočkáme. Možno sa pýtate, aké je teraz počasie v LA, tak vedzte, že je to 30 stupňov Celzia. Je škoda, že sa nebude hrať v nedeľu, lebo od tohto dňa má do Green Bay doraziť mráz a teploty pôjdu už do vyšších mínusových čísel. „Ľudia rozhodne v mraze hrať nechcú. Je to zložité. Je to fakt zložité. Kvôli tomu hráte menej fyzicky. Zoberie vám to vašu rýchlosť. Ak v takomto počasí netrénujete a nie ste zvyknutí na takéto teploty, tak sneh a mráz rozhodne zohrajú svoju úlohu. Myslím si, že Tennessee je skutočne dobrý tím, ktorý má veľa rýchlosti. Nechcem to všetko hádzať na počasie, ale rozhodne im to nepomohlo. My máme chalanov, ktorí v takomto počasí trénujú každý týždeň. Sme zvyknutí hrať v takomto počasí a vďaka tréningu si budujeme štít proti počasiu. Rozhodne si myslím, že nám to dáva výhodu,“ nechal sa počuť Davante Adams. „Hral som v mnohých takýchto zápas, takže sa cítim veľmi dobre, že dokážem loptu hádzať. Nech už sneží, alebo fúka vietor. Je to proste niečo, na čo sme zvyknutí. Trénujeme vonku a hrávame v takýchto zápasoch,“ povedal po zápase s Titans Aaron Rodgers.

Druhý faktor, o ktorom sa až tak nehovorí je vzdialenosť medzi LA a Green Bay. Vždy keď cestujeme na west coast, tak sa hovorí o tom, že musíme preletieť cez 2,800 kilometrov a prekonať časový posun dvoch hodín. Teraz to už nebudeme my, kto bude musieť toto prekonávať, ale budú to práve Rams.


SÚBOJ DVOCH ELITNÝCH JEDNOTIEK

Najlepší útok základnej časti proti najlepšej obrane základnej časti. Green Bay s priemerom 31.8 skórovaných bodov na zápas proti Rams s priemerom 18.5 pustených bodov na zápas. Najlepší útok v red zone, resp. gold zone za posledných 40 rokov tejto ligy (48/60, 80%), druhý najlepší útok základnej časti v úspešnosti na tretích downoch (49.4%) a útok, ktorého quarterback mal viacej passových touchdownov než punter puntov (48:46) proti najlepšej obrane v pustených yardoch na zápasoch a na jednu play, v pustených passových yardoch na zápas a na jednu play, tretej najlepšej obrane na tretích downoch a dvanástej v red zone. Tento zápas bude mať skutočne poriadny štýl! Traja mušketieri Matt LaFleur, Nathaniel Hackett, Luke Getsy verzus Brandon Staley. Ak sa zápas niekde rozhodne, tak to bude práve v tomto elitnom súboji. Zaujímavosťou je, že Rams sú na bilancii 8-0, keď ich obrana udrží súpera na 19 a menej bodoch. Ale keď už inkasujú 20 a viacej bodov tak sú na bilancii 3-6. Obrana Rams drží tento tím nad vodou a vykrýva nekonzistentnú hru ich útoku.

Bude to aj súboj turnoverov. Rams v zápase proti Seattlu nemali ani jeden turnover, ale vo všetkých 16 zápasoch základnej časti mali vždy aspoň jeden. Za základnú časť nazbierali 25 turnoverov, vrátane 13 interceptions a 3 stratených fumbloch v podaní quarterbacka Jareda Goffa. V zápasoch, v ktorých Rams prišli o loptu 2 a viacej krát, tak sú na bilancii 2-3. Na druhej strane Green Bay Packers sú na bilancii 11-1, ak získali aspoň jeden takeaway. Zároveň v zápasoch, v ktorých sme nespravili ani jeden turnover, sme na bilancii 10-0. No a ak sme spravili v zápase aspoň jeden turnover, tak sme na bilancii 3-3.


AKO ATAKOVAŤ OBRANU RAMS?

Obrana Rams odvádza fantastickú prácu v mixovaní coverages. Rams milujú točiť coverage, niekedy ukážu two-high safety look a nakoniec to skončí tak, že jedného z nich stiahnu dole dole k boxu. Očakávam, že Aaron Rodgers bude opäť čakať až do poslednej možnej chvíle, bude využívať hard count a snažiť sa o to, aby Rams ukázali to, čo budú robiť. Toto bude ako hra mačky s myšou. Kto bude šikovnejší? Inak obrana Rams hrá takmer exkluzívne zone coverage, ale nechávajú Jalena Ramseyho pokrývať WR1 v man coverage. Najviac hrávajú cover-3, ale zároveň hrajú aj najviac cover-4 v celej NFL. Zaujímavosťou je, že nikto v lige nehrá tak často s „ľahším“ boxom a má behovú obranu v top-5. 36-ročný defenzívny koordinátor Brandon staley bol trénerom OLB pre mága Vica Fangia v Chicagu a Denveri. Tu sa učil od samotné majstra ako kedysi count Dooku od Mastera Yody. Tu pochopil princípy jeho obrany a teraz ich prezentuje v Rams. Fangiovi Broncos sú na druhom mieste v počte snapov v light boxe (78%, žiadny iný tím nemá nad 72%). Ale Staley to dotiahol až do takého extrému, že on ho hrá v 85%!! Jeho filozofia je jasná – limitovanie passových big plays.

Keď sa pozerám spätne na posledný zápas so Seahawks, tak práve Seattle mal hneď niekoľko príležitostí na deep shots do downfieldu. Ich problém bol v tom, že nedokázali udržať front Rams dostatočne dlho od Russella Wilsona. Ak by Packers toto dokázali, tak to môže vyzerať inak. Žiadny iný tím nehrá viacej quarters než práve Rams. My sme v tejto sezóne mali hneď niekoľko skvelých plays proti Saints práve proti tomuto typu coverage a to ešte nehral Davante Adams. Krásnym príkladom je play Allena Lazarda. Na ľavej strane sme mali dve vertikálne routy, pričom Lazard bol viacej v inside. K nemu sa sťahoval safety a ten si pokrýval routu k postrannej čiare. Ale Lazard spravil cut do vnútra, bežal routu stredom ihriska do jeho protipohybu, poľahky sa uvoľnil a zahral big play cez 3/4 ihriska, ktorá sa skončila len pár yardov pred end zónou. Táto obrana sa dá ešte atakovať tak, že izolovaný wide receiver beží in-cut routu, aby na tejto strane vyčistil zónu a druhý wide rceiver beží z druhej strany crossing routu do tejto vyčistenej zóny, prípadne si ho tu musím prebrať linebacker a to dáva výhodný matchup pre útok. Voľná zóna alebo matchup s LB. Easy money.

Keď Rams prehrali proti Jets, tak chalani z New Yorku na nich vybehli s jednoduchým game planom. Zbaviť sa lopty rýchlo a ber to, čo ti obrana ponúka. Sam Darnold čítal pohyb linebackerov a atakoval edge. Nespravil žiadnu dieru do sveta, ale na nich to stačilo. Skompletoval 22/31 prihrávok (71%) pre 207 yardov, 1 touchdown a 0 interceptions. Len tri jeho pokusy boli dlhšie ako 12 yardov. Jets zahrávali mesh a jemu podobné koncepty, čo je niečo, čo veľmi rád robí aj LaFleur. Ich úloha je jednoduchá. Ponúknuť quarterbackovi ľahké ready a rýchle odhody. Drag routy, ktoré smerujú k sebe z obidvoch strán ihriska spôsobia v obrane zmätok a Darnold má úplne voľnú flat route z backfieldu.

Odolať pass rushu Rams nie je vôbec žiadna sranda. O deštruktívnej sile tejto elitnej jednotky by vedel hovoriť Russell Willson, ktorý mal proti ním v minulom zápase 36 dropbackov, pod tlakom bol hneď pri 20 a sackovaný bol hneď 5-krát. Dokážu Rams túto formulu zduplikovať proti Aaronovi Rodgersovi a Green Bay Packers na Lambeau Fielde?


AKO OTUPIŤ PASS RUSH RAMS?

Aaron Rodgers stanovil v základnej časti svoje kariérne maximum v skompletovaných prihrávkach, keď sa mu podarilo skompletovať 70.7% prihrávok, čo bolo zároveň aj najvyššie číslo v celej lige. Spomedzi všetkých quarterbackov, ktorí sa dostali do playoff má najlepší passer rating pod tlakom (89.3) a v takejto situácii nehodil ešte ani jednu interception. Podľa Pro Football Reference pustila naša ofenzívna lajna v tejto sezóne len 81 tlakov na svojho quarterbacka, čo je najlepšie percento v celej NFL (14.2%). Zároveň má naša ofenzívna lajna podľa ESPN najlepší pass-block win rate (ako dlho OL dokáže udržať svoj blok aspoň 2.5 sekundy) v celej lige (74%). K tomu disponuje hneď 3 ofenzívnymi tackles, ktorí sú v tejto štatistike v TOP 8 NFL – Billy Turner, David Bakhtiari a Rick Wagner. Žiaľ k dispozícii máme len dvoch a to Turner a Wagner. Veľmi kvalitné čísla v tejto štatistike vykazuje aj naša inside trojka Jenkins-Linsley-Patrick. Výsledkom je to, že Rodgers bol v tejto sezóne sackovaný len 20x, čo je druhé najnižšie číslo. Ak niekto má ofenzívnu lajnu, ktorá má šancu hrať s pass rushom akým disponujú Rams, tak sú to práve Packers.

Podľa ESPN mali Rams deviaty najlepší pass rush win rate počas základnej časti a v strede defenzívnej lajny im behá nadčlovek, ktorého meno je Aaron Donald. Má na svojom konte 13.5 sackov a 98 tlakov na quarterbacka, čo je o 27 viacej než hocikto iný. Plus k tomu vyhral 24% pass rushov, čo je 4% viacej, než hocikto ďalší. A tu sa za mňa odohrá matchup zápasu. Elgton Jenkins-Corey Linsley-Lucas Patrick verzus Aaron Donald. Naša inside trojica proti tomuto nadčlovekovi. Donald nie je typom hráča, ktorý by hral len na jednom poste. V tejto sezóne odohral 329 snapov na pravom defenzívnom tacklovi, 346 snapov na ľavom defenzívnom tacklovi a dokonca si snapy rozdelil aj na pozícii defenzívneho enda (75 na pravom a 75 na ľavom). Myslím si, že Rams sa ho budú snažiť dostať do pozície, kde bude hrať proti Patrickovi, čo je pravý guard. Za mňa je toto najväčší X-faktor v tomto zápase. Žiadny Adams, žiadny Ramsey. Ale práve naša inside trojka proti tomuto monštru. Nie je to ten najviac sexy matchup tohto zápasu, ale za mňa ten najkľúčovejší. Patrick je z tejto trojice najslabším článkom. Linsley je najlepší center v NFL a Jenkins patrí medzi tú najvyššiu ligovú elitu na pozícii guarda. Dlho a tuho som premýšľal, že ako poskladať OL do tohto zápasu. Zrejme ju uvidíme v tom zložení, v akom sme ju videli proti Bears. A tam nehrala vôbec zle, pričom keď si porovnáme náš priemerný počet pustených tlakov na QB počas sezóny s týmto zápasom, tak v tomto zápase sme ho do bodky splnili. Plus k tomu sa Rodgers konečne zbavil svojich starých návykov držať loptu príliš dlho a naťahovať jednotlivé plays – v tejto sezóne z pocketu scrambloval len 26-krát. Jeho priemerný čas odhodu je 2.4 sekundy a checkdowny už mu nie sú vôbec cudzie. O tom svedčí fakt, že v tejto sezóne obdržal na svoju osobu len 26 hitov (pre porovnanie Rams majú v tejto sezóne 56 hitov na svojho quarterbacka) a nie je to tak, že by sa zachraňoval nohami. Práve naopak. Očakávam, že takmer pri každej play tam bude mať pripravený „záchranný“ checkdown. Starý Rodgers by ho totálne ignoroval, ale verím, že ho teraz brať bude tak ako počas celej sezóny.

Rams využívajú mix 5 a 4 man frontov. 5-man front vytvára matchupy 1vs1 pre ich EDGEs a D-line. Najlepší spôsob ako otupiť pass rushu je rozbehnúť behovú hru a behať do neho. Toto nám nádherne ukázal Kyle Shanahan v minuloročnom NFC Championship, kde vďaka behu otupil v tej dobe najúdernejší pass rush v NFL. My sa v tomto zápase s Rams musíme pokúsiť o niečo podobné. Od toho sa následne môže odvíjať naša passová hra a rozbehnutie play-actions. Rodgers bol na play-actions v základnej časti dominantný a pri tomto type hry nahádzal 21 touchdownov, ani jednu interceptions a jeho passe rating je 138.1. To je najvyššie číslo touchdownov po play-action bez interception od roku 2006. Vďaka tomuto sa stal v tejto sezóne jediným quarterbackom, ktorý na play-actions nehodil ani jednu interception. No a ak má obrana Rams niekde nejakú slabinu, tak je to práve bránenie play-actions. Sú až na 24. mieste v quarterback ratingu, na 22. mieste v pustených yardoch na jeden pokus a na 32. mieste v priemernej yardovej separácii. Josh Allen mal proti ním na play-actions 9/13 pre 135 yardov a 3 touchdowny. Kľúčom je rozbehnúť behovú hru a to nám otvorí možnosti.

Rams v tejto sezóne prehrali šesť zápasov a súperi mali proti ním priemer 96.3 nabehaných yardov na zápas. 49ers hrajú veľmi podobný systém útoku ako hráme práve my a Rams porazili v tejto sezóne hneď dvakrát. V obidvoch zápasoch proti ním nabehali nad 100 yardov. Ako to Niners dokázali? Využívali Jet Sweep package a atakovali ich obranu na perimetri. Hneď 4 jet sweepy boli na Deeba Samuela, ktorý na nich získal 65 yardov a skóroval aj touchdown. Plus jeden screen na Kittlea z jet sweepu priniesol zisk 18 yardov. Ako veľmi dobre vieme, tak LaFleur má jet sweepy veľmi rád a tu môže veľkú úlohu zohrať rýchlonohý Tavon Austin. Ďalej Niners využívali na perimetri RPOs. Toto je dá sa povedať jeden z poznávacích znakov nášho útoku a sme na druhom mieste v celej NFL vo využívaní RPOs. Niners v týchto zápasoch rozbehli aj tossy a oni skutočne radi behajú tieto wide zone tossy, kde runner robí cutback za 1-tech defenzívnym tacklom. Niners celkovo zahrali 6 tossov a podarilo sa im na nich získať 47 yardov. A viete kto hrá veľmi rád wide zone behy? Správne, Matt LaFleur. Keď si to zhrnieme, tak 13 hier na perimetri im prinieslo 145 yardov, čo je 11 yardov na jeden beh/skompletovanú prihrávku. Útok Shanahna a LaFleura je veľmi, veľmi podobný a vyznávajú takmer rovnaké útočné princípy. Posledný bod, ktorý mám k týmto zápasom proti 49ers, tak tu bol kľúčovým hráčom v passovej hre tight end George Kittle. Zachytil 7 prihrávok pre 109 yardov a 1 touchdown. Toto môže byť zápas ako stvorený pre Big Boba. Ten v tejto sezóne premenil 71.18% svojich targetov do touchdownu alebo prvého downu. To je najlepšie číslo v histórii Packers počas jednej sezóny (min. 50 targetov). A ďalšia zaujímavosť, Big Bob je jediným hráčom v tejto sezóne, ktorý má na svojom konte +50 zachytených prihrávok a k tomu nemá pri svojom mene ani jeden jediný drop.


PAY-PER-VIEW

Na jednej strane najdominantnejší wide receiver v súčasnej NFL proti elitnému cornerbackovi, ktorí maže z ihriska wide receivera za wide receiverom. Zrejme nikomu nemusím vysvetľovať, že hovorím o súboji Davante Adams vs Jalen Ramsey. Adams v základnej časti zachytil 115 prihrávok a 18 touchdownov, čo sa v historii NFL ešte nikomu dokopy nepodarilo. Plus k tomu vedie celú ligu v počte nachytaných yardov na zápas (98.1) a v yardoch na jednu odbehnutú routu (2.96). Keby nemusel vynechať dva a pol zápasu, tak sa zrejme prepisujú historické tabuľky. Na druhej strane Jaen Ramsey v tejto sezóne odohral hneď 6 zápasov proti receiverom, ktorí boli vybraní do Pro Bowlu. Stefon Diggs, D.K. Metcalf a DeAndre Hopkins proti nemu dokázali v týchto zápasoch zachytiť len 10 prihrávok (27 targetov) pre 96 yardov. Pri všetkej úcte k vyššie spomenutým wide receiverom, tak to sú skvelí hráči a Hopkins je za mňa generačný talent, ale ani jeden z nich nedisponuje tým, čím disponuje Adams. Vôbec tými najrýchlejšími prvými dvoma krokmi v celej lige. Keď sa Ramseyho snažíte poraziť rýchlosťou, alebo fyzikou hrou, tak narazíte na ľad. Ja som osobne veľmi zvedavý, že ako bude hrať proti Adamsovi. Ten je známy tým, že na line of scrimmage dokáže svojim pohybom nôh a rúk vytancovať azda každého, kto sa oproti nemu postaví.

LaFleur miluje posúvať Adamsa naprieč celou formáciou, aby mu vytvoril ten matchup, ktorý potrebuje. No a Adams nemá problém s ničím. Dokáže hrať na pravom, ľavom outside, ale aj na pravom, ľavom slote. Na druhej strane Ramsey nie úplne vždy „cestuje“ so súperovým najlepším wide receiverom, aj keď je k tomu viac než schopný. Ak by Ramsey naháňal Adamsa naprieč celým ihriskom, tak to bude pre futbalových fanúšikov poriadne porno! Ramsey má v tejto konkrétnej obrane Rams veľa slobody. Môže si vybrať, či chce naháňať wide receivera číslo 1, alebo sa presunie do insidu na slot, čo o oni volajú „star“. Vo voľnom preklade to je veľmi všestranná verzia nickelu, ktorá zahŕňa run support a blitz packages. Toto sme videli práve v tých zápasoch, kde skutočne „cestoval“ a hral na outside proti Goldenovi Tateovi. Keď to úplne zjednoduším, tak prakticky ani jeden miesto na ihrisku nie je pre Ramseyho neprístupné a zakázané. Ja si myslím, že v tomto zápase uvidíme Adamsa veľa na slote a v motion. Adams vedie celú ligu v yardoch na jeden route run zo slotu a aj v zachytených touchdownov zo slotu (7). Myslím si, že nechajú Ramseyho čo najviac pracovať, aby ho nenechávali kľúdného.

Passová obrana Rams je vo všeobecnosti ich najväčšou silou. V tejto sezóne pustili len 17 passových touchdownov, čo je najnižšie číslo v NFL. Plus k tomu pustia na zápas len 190.7 passových yardov, čo je taktiež najnižšie číslo v NFL. Majú skvelú secondary, ktorá je vedená Jalenom Ramsey. Okrem neho v nej figurujú mená ako Troy Hill, Darious Williams, či duo safeties Jordan Fuller a John Johnson III.


AKO K TOMUTO ZÁPASU PRISTÚPI MIKE PETTINE?

Očakávam, že defenzívny koordinátor Mike Pettine v tomto zápase opäť vytiahne 61 front (6 hráčov na line of scrimmage). Tento front sme už v tejto sezóne mohli vidieť a bolo to v zápase proti 49ers a Kyleovi Shanahanovi. Tam nám to vyšlo na jednotku. Tento front využil aj Bill Belichick v Super Bowle, v ktorom sa im podarilo poraziť práve Rams a útok McVaya si s týmto nevedel rady. V tomto fronte sa 3-tech defensive tackle postaví na weak, alebo open side obrany. Toto dáva hráčom v backside viacej single blokov a tým im hrozia menej dvoj bloky.

Obrázok

Využiť proti útoku Rams bear front, blitzy na tretích downoch a disciplinovanú man coverage. Nereagujte na pre-snap motions, ktoré sú len tak na oko, zastavte beh a prinúťte Goffa hádzať presné hody do zónovej coverage. Toto je stratégia, ako na útok Rams. Túto stratégiu veľmi dobre poznáme a naposledy sme ju s veľkým úspechom použili v zápase proti Titans. Musíme prehustiť box, aby sme zastavili Cama Akersa a outside zone behy, plus k tomu zone coverage. Veľmi pomáha aj miešanie frontov a coverages tesne pred rozohrávkou, aby to zmiatlo Goffa a potom na tretích downoch spomínané blitzy. Po spomínanom Super Bowle začal hrať McVay menej 11 peronnel a zapojil do svojej hry dvoch tight endov aby pre svoj útok vytváral lepšie matchupy.

Veľmi dôležité budú prvé downy. Rams majú problémy, keď sa dostávajú do situácií 2nd&long, keď v úspešnosti hier pri 2nd&+8 boli v základnej časti na 27. mieste. Ich útok nie stavaný tak, aby hrali v takýchto pozíciach. Keď sa pozrieme na náš zápas s Titans, tak tu sme veľmi dobre mixovali formácie a atakovali behovú hru. Dokázali sme to práve s heavy frontom, pričom v takýchto zápasoch hral inside linebacker Krys Barnes veľmi kvalitný futbal a táto rola mu sedí.

Vďaka tomuto sú Smithovci, Clark, či Keke pri tejto play v súboji 1vs1, ak by sa Titans rozhodli loptu hádzať. Keď vidíte tento front, tak je rozumné na skorých downoch s loptou hádzať, ale tu sa musíte rozhodnúť, kam lopta poletí. Do Jairovej strany sa proste nehádže. Stred ihriska má z pozície robbera pokrytý Darnell Savage. A ak Goff bude chcieť testovať Kevina Kinga, tak toto je pre neho najpriaznivejšie miesto. Ale vďaka jeho výške a agresivite v catch pointe nie je jednoduché lopty skompletovať. Zastaviť beh na prvom downe, dostať ich na second&long a prinútiť ich hádzať na treťom downe, kde treba priniesť tlak.

Kľúčom k úspechu a jeden z najväčších X-faktorov bude Kenny Clark. Ten bude v tomto zápase v súboji proti centrovi Austinovi Blytheovi, ktorý v tejto sezóne pustil 4 sacky a celkovo 29 tlakov na quarterbacka (tretie najvyššie číslo spomedzi centrov v roku 2020). Kenny je posledný mesiac a pol konečne zdravý a ukazuje sa to aj na ihrisku. Toto môže byť zápas, kde bude game-changing hráčom. Jared Goff tlak nemá rád a pod tlakom skompletoval len 44.4% lôpt, hodil 4 touchdowny, 7 interceptions a jeho quarterback rating je 45.9. Aby toho nebolo málo, tak má druhý najväčší prepad (viacej má už len Lock) v yardoch na jeden pokus pod tlakom oproti tomu, keď má čistý pocket (-3.92 yardov).

Počas posledných dvoch mesiacov bola obrana Packers jednou z tých najlepších v NFL, keď od weeku 8 je na 5. mieste v EPA/play a za posledných šesť zápasov sme pustili priemerne 18.5 bodov. V rozmedzí posledných šiestich zápasov takto vyzerá porovnanie obrany Packers a Rams nasledujúco:

 • PACKERS – pustených priemerne 18.5 bodov na zápas, priemerný pustený passer rating 75.3, zaznamenali 20 sackov a 6 interceptions.
 • RAMS – pustených priemerne 16.8 bodov na zápas, priemerný pustený passer rating 84.0, zaznamenali 21 sackov a 4 interceptions.

Zásluhu na obrannom zlepšení má aj fakt, že sme zdvojnásobili počet blitzov zo slotu oproti začiatku sezóny. Zeeho využívame v úlohe rovera, ktorý sa môže postaviť úplne hocikde a Savagea ako blitzera či už proti behom, alebo proti passu. Na dlhých tretích downoch sa Pettine začal menej obávať o to, že ho súper prehodí a začal sa konečne viacej sústrediť na atakovanie súperovho quarterbacka. Všetci hovoria o súboji skvelá obrana Rams vs útok Packers, ale nikto nespomenie útok Rams (ktorý je hodnotený až ako 22. v NFL) proti obrane Packers, ktorá hrá posledné týždne na úrovni obrany Rams. Mnohí povedia, že sme hrali proti slabým quarterbackom, ale teraz tam ide hrať zranený Jared Goff. Čiže veľa sa nemení.

Dve primárne zbrane v passovom útoku sú Robert Woods a Cooper Kupp. Obidvaja v tejto sezóne zachytili aspoň 90 prihrávok a táto dvojka vyprodukovalo niečo málo cez 46% tímovej produkcie v skompletovaných prihrávkach a passových yardoch. Pri Woodsovi si musíme dávať pozor aj na prípadné behy. Ten už v tejto sezóne bežal s loptou 24-krát a podarilo sa mu získať 155 yardov, plus skórovať dva behové touchdowny. V passovej hre sa nesmie zabúdať ani na ich duo tight endov. Hneď 85 prihrávok pre takmer 1,000 yardov prišlo vďaka dvojke Tyler Highbee a Gerald Everett. Nie sú to nejaké dynamické zbrane, ale dokážu sa uvoľniť a zahrať big plays.

Vzhľadom na aktuálnu zdravotnú situáciu okolo quarterbackov sa McVay bude chcieť oprieť o behovú hru a tá bude vedená nováčikom Camom Akersom. V zápase proti Seattlu skompletovali len 12 prihrávok, ale spomínaný nováčik sa ukázal vo veľmi dobrom svetle. Nabehal 131 yardov, skóroval touchdown a k tomu pridal 2 zachytené prihrávky pre 45 yardov. Počas posledných zápasov má priemer 92.5 nabehaných a 116 celkových yardov.


SITUAČNÝ FUTBAL BY MAL BYŤ NA STRANE PACKERS

Hra našej obrany sa v posledných zápasoch zlepšila a to najmä v bránení red zone. Na začiatku sezóny bolo našou najväčšou slabinou bránenie red zóny. Vo weeku 14 sme pustili tri touchdowny zo štyroch návštev red zóny a v tom momente sme boli na otrasnom 28. mieste so 67.5%. Avšak v posledných troch zápasoch sa naša obrana v red zone prebrala. Proti Panthers to bolo 1/5, proti Titans 1/2 a proti Bears 1/5. To je dokopy 3/12 a vďaka tejto šnúre sme sa vyšvihli na celkové ôsme miesto s 57.7%. Keď sa pozrieme na celkové čísla našej obrany, tak v počte pustených yardov na zápas skončila na 9. mieste (334.0). To je vôbec po prvýkrát, čo sme v tejto štatistike skončili v TOP 10 od sezóny 2010, kedy sme vyhrali Super Bowl. Keď sa pozeráme na EPA/play, tak sme základnú časť zakončili na 12. mieste a keď bola šanca na výhru medzi 10-90%, tak sme boli na 7. mieste. Od weeku 8 sme v EPA/play na 5. mieste v celej NFL.

Ako som spomenul v úvode tohto preview, tak útok Rams je nekonzistentný a ak sa nám podarí skórovať body, tak to môže na tím Sean McVaya vyvinúť veľký tlak. Rams v tejto sezóne skórujú priemerne len 23.3 bodov, čo je až 22. miesto v NFL. Veľa hovorím o situačnom futbale a keď sa pozrieme na úspešnosť Rams v red zone, tak tá nie je taká dominantná. Tu je ich úspešnosť 57.9%, čo je o takmer 22% horšie číslo, než ktorým disponuje náš útok a sú na 19. mieste. Keď sa pozrieme na ich hru na tretích downoch, tak minulý week proti Seattlu premenili len 3/15 tretích downov.

Všetci veľmi dobre vieme, že recept na Packers je taký, že treba mať čo najdlhšie drivy, vyťažiť na nich body a nechať Rodgersov útok sedieť na lavičke. Rams majú v tomto smere priemer 2:47 na jeden drive, čo je prakticky ligový priemer a v tomto smere nejako nedominujú. Rovnako ich priemer 32.7 získaných yardov na jeden drive je až v druhej polovici tabuľky a je to len ligový priemer. Zároveň len 34.2% ich útočných drivov sa skončí bodmi, čo je až 25. miesto v NFL a ich priemer skórovaných bodov na jeden útočný drive je 1.88, čo je hlboko pod ligovým priemerom (2.20). Naopak náš útok má priemer na jeden útočný drive 3:14, čo je suverénne najlepšie číslo v NFL a 38.6 získaných yardov, čo je druhé najlepšie číslo. K tomu skórujeme pri 49.7% útočných drivov, to je tiež najlepšie číslo v celej NFL a hneď 39.8% našich útočných drivov sa skončí touchdownom, čo je najvyššie číslo v celej lige od roku 2006, kedy portál PFF začal túto štatistiku zaznamenávať. Priemer skórovaných bodov na jeden útočný drive je u nás 3.08 bodov, čo je suverénne najlepšie číslo v NFL (Titans na druhom mieste majú 2.87 bodov).


ZÁVER

Súboje o Lombardi Trophy nepoznajú favoritov a tak pristupujem aj k tomuto zápasu. Nejdem tu tvrdiť a vypisovať, že Packers suverénne vyhrajú, že Rams nemajú šancu a podobne. NFL sledujem už dostatočne dlho na to, aby som vedel, že lopta je šišatá. Jedno je však jasné. V tohtoročných vyraďovacích bojoch sú práve Green Bay Packers tým tímom, ktorý budí najväčší rešpekt a s ktorým nikto nechce hrať. Či už vzhľadom na výsledky v posledných zápasoch, alebo na výhodu domácej Frozen Tundry. Teraz je už iba na nás, aby sme sa s touto úlohou popasovali čo najlepšie a využili to vo svoj prospech. Naša cesta začína proti Rams a verím, že sa tu neskončí. V podobnej pozícii sme už v nedávnej minulosti boli. Hovorím o sezóne 2011. Vtedy sme skončili základnú časť s bilanciou 15-1, prvým miestom v NFC, bye weekom a potom ku nám cestovali Giants. Vtedy sme vo weeku 16 nechali hráčov oddychovať a po dvoch týždňoch bez poriadneho zápasu sme doma vyhoreli. Verím, že sa to teraz opakovať nebude a to hneď z niekoľkých dôvodov. Vtedy bol náš tím iba o passovom útoku. V tej sezóne sa ho podarilo vymazať dvom tímom a dvakrát sme v týchto zápasoch prehrali. Tohtoročný tím má niečo, čo ten v roku 2011 nemal. Kvalitnú behovú hru a lepšie hrajúcu obranu. Plus Aaron Rodgers vie, čo spravil v tom roku 2011 zle a teraz je skúsenejší. Do tohto zápasu ideme prakticky zdraví, mohli sme si doliečiť nejaké tie modriny a to je veľká výhoda. Keď sa pozrieme na Rams, tí museli minulý week hrať, majú zranených quarterbackov a pribudli tam nejaké tie nové zranenia. Myslím si, že toto zohrá svoju úlohu a Packers výhodu domáceho zápasu zúžitkujú vo svoj prospech. Neočakávam nejaké väčšie bodové hody, ale verím, že v tomto zápase dokážeme skórovať aspoň 27 bodov, ktoré si myslím že budú stačiť.

Rams 21-27 Packers

PS: Predzápasová tailgate párty sa bude už tradične konať na našom Discorde! Pripravte si dresy, pifká, lebo si ideme užívať januárový futbal!

GO PACK GO!!!!!!!!