Chcem odpovede na mnoho otázok, tých sa však asi nikdy nedočkám.

Máme za sebou päť zápasov sezóny 2020 a ja musím konštatovať, že som frustrovaný z našej obrany. Myslím si, že frustrácia je to správne slovo. Nie som v beznádeji, ako to bolo za Doma Capersa. Jeho posledné roky sa niesli v tom, že sa nám nedarilo na ihrisku a zároveň v obrane nebol takmer žiadny talent. Cornerom číslo jeden bol Ladarius Gunter, cornerom číslo dva Quinten Rollins, na safetym hral Haháč, quarterbacka rushoval starý Clay Matthews s vyhoreným Nickom Perrym. Tam som proste vedel, že je jedno či tam je Capers, alebo Fangio. Tá obrana bola bez talentu, na ihrisku sa raz čas ukázala, ale pravidelne horela. Plus bola vedená človekom, ktorý mal už svoje najlepšie roky dávno za sebou. Tam nebol priestor na optimizmus a bolo potrebné nastoliť zmeny. A tie aj prišli. Sme v sezóne 2020 a naša obrana je plná talentu, šikovných hráčov a silných osobností. Povedali by ste si, že to musí klapať a ukázať sa aj na ihrisku. Opak je však pravdou. A toto je presne to, čo ma tak frustruje. V obrane je extrémne veľa talentu a ako som už raz spomínal, talentovo sa táto obrana môže veľmi ľahko rovnať obrane z roku 2010, kedy sme vyhrali Super Bowl. Na ihrisku to však nevieme predať. Kde je problém? To sa vám pokúsim ukázať.

V minulej sezóne sa našej obrane nedarilo zastavovať behy, no inak si dovolím tvrdiť, že tá obrana dokázala hrať tak, že mala na Super Bowl. Toto mi nikto nikdy nevyvráti a môže si hovoriť čo chce. Problémy v behovej obrane sú podľa mňa riešiteľné dobrým koordinovaním obrany a dobrým game planom. Vaša behová obrana nemusí byť elitou elít. Ale keď ju dokážete koordinovať, tak sa dokážu diať divy. Kansas City Chiefs, ktorí v minulej sezóne vyhrali Super Bowl, mali počas regular season jednu z vôbec tých najhorších behových obrán v NFL. Priemerne na zápas pustili 128.2 nabehaných yardov, čo bolo lepšie len od Dolphins, Jaguars, Panthers, Browns, Redskins a Bengals. V tomto smere sme boli pred nimi aj my. V priemere na jeden beh pustili 4.9 yardov, pričom toto číslo bolo lepšie len od Browns, Jaguars a Panthers. Pri nich sa však nehovoril to, čo sa hovoril pri nás. A to boli na tom ešte horšie. Mne osobne sa veľmi páči to, ako veľa ľudí hovorí o tom, že keby Seahawks mali proti nám zdravých running backov, tak by nás porazili. Všetci to hovoria len na základe toho, že 49ers nás rozbehali. Ale oni nás len nerozbehali. Oni dokázali totálne otupiť náš pass rush, ktorý bol vtedy TOP 3 pass rush v NFL. Dokázali zastaviť našu behovú hru, dokázali zastaviť náš passový útok a dokázali tvoriť tlak na Rodgersa. Seahawks nedokázali vytvárať tlak na Rodgersa, absolútne nedokázali zastaviť passový útok a Wilson musel behať ako o život. Keby mali k dispozícii running backov, tak si dovolím tvrdiť, že by sme mali trošku iný gameplan, omnoho viacej by sme behali a naťahovali čas. Neverím, že by nás dokázali poraziť na Lambeau Fielde, keby sme do nich začali behať. Ale to sme nemuseli, lebo nám ich stačilo rozhádzať a vedeli sme, že po zemi nám neublížia. Ale to je iná rozprávka a nechcem to tu rozoberať. Behová obrana Seahawks pustila v minulej sezóne priemerne 4.9 yardov na jeden beh, čo bolo 5. najhoršie číslo v NFL, horšie ako pri Packers. Ale o tom sa tiež tak hlasno nehovorilo. Prečo to tak je? Dobrá otázka. A tu by som spomenul presne to, čo som spomenul v úvode – MIKE PETTINE.

Odborníci, tréneri, koordinátori a dokonca aj laickí diváci ako ja v tom majú jasno. Neveria nášmu defenzívnemu koordinátorovi Mikeoovi Pettinovi, že dokáže svoju obranu koordinovať tak, že tento aspekt nie je síce dobrý, ba až naopak, no vie to postaviť tak, že to v konečnom dôsledku nie je až tak do oči bijúce. Možno na to máte iný pohľad a rozdielny názor, no ako ukázala história, tak práve to, ako viete viesť svoju obranu má na zápasy väčší vplyv než to, ako dokážete brániť behy. Krásnym príkladom sú Packers v roku 1994. V behovej obrane to nebola žiadna sláva, no keď prišlo playoff, tak sa dokázali dať dokopy, vymyslieť efektívny gameplan a legendárneho Barryho Sandersa udržali na mínus jednom yarde!! To bolo jeho najhorší výkon v kariére!

Mike Pettine podľa mňa nie je schopný koordinovať svoju obranu tak, aby dokázal využiť jej silné stránky a tým eliminoval, alebo čiastočne zakryl jej nedostatky. V tejto sezóne to je až do očí bijúce. Pettine vyznáva filozofiu „Bend but don´t break“. Keď to voľne preložíme do nášho jazyka, tak je to o tom, že síce pustíte yardy, ale keď sa útok dostane do vašej red zóny, tak zatiahnete roletu a udržíte ich len na field goale, prípadne spravíte turnover. V minulej sezóne sme boli v tomto smere excelentní. Pustili sme mnoho hier pre veľké zisky yardov, no keď sa prišlo do našej red zone, tak to bola nedobytná pevnosť. Súper skóroval v red zone touchdown len v 50% prípadov, čo bolo 8. najnižšie číslo v NFL. V red zone sa proti nám skompletovalo len 43.7% prihrávok, čo bolo naše najnižšie číslo za posledných 20 sezón. Celkovo sa pustilo len 10 passových touchdownov, čo bolo naše najlepšie číslo od sezóny 2010. Tri roky dozadu sme boli najhoršou obranou v lige čo sa týka bránení red zone. Minulý rok sa to zmenilo. Obrana pustila len 19.6 bodov na jeden zápas, čo bolo 9. najnižšie číslo v NFL. Obrana dominovala aj v štvrtej štvrtine, kedy obrana Mikea Pettina pustila priemerne quarterback rating 20.9, čo bolo najnižšie číslo v NFL a 8 z našich 17 interceptions prišlo práve v štvrtej štvrtine. Yardy sa síce púšťali, ale body nie. A na toto presne sa hrá futbal. Nie na yardy, ale na body. Aj keď behová obrana nebola najlepšia, tak sme to dokázali kompenzovať. Preto stále tvrdím, že v minulej sezóne sme mali obranu na titul. Ale bol tam jeden zádrhel. A tým bol práve Pettine. V niektorých zápasoch dokáže jeho obrana podať skvelý výkon a udržať súpera tak ako sa patrí, no naopak v niektorých totálne vyhorí. Nie je tam konzistencia a to nás stálo účasť v Super Bowle. Keď sme to potrebovali, tak Pettine nedokázal prísť s game planom alebo úpravami game planu, ktoré si konkrétny súper vyžadoval. A tu jeden problém. Toto je ten problém, pre ktorý ľudia až tak hovoria o našej behovej obrane. Lebo vedia, že proste prídu tie zápasy, kedy to nedokážeme vykompenzovať a vyhoríme. My vieme, že tá obrana dokáže hrať, ale Pettine niekedy, teda pomerne často robí somariny a to nás stojí veľmi veľa. To našu obrnu drží v úzadí. Tu je ten rozdiel medzi Chiefs a nami, respektíve Chiefs a Pettinom. Jak sa hovorí, dobrý kúzelník spraví aj z hovna diamant. Ale keď je kúzelník zlý, tak aj z diamantu spraví hovno. Snáď sa chápeme 😀

A teraz si ideme ukázať to, čo je v tejto sezóne tak frustrujúce na konkrétnych príkladoch. Kde len začať, asi začneme pekne vo všeobecnosti a postupne prejdeme na podrobnejšie veci. V minulej sezóna naša obrana síce proti behu nebola nič extra a púšťala koóóópec big plays, ale dokázala robiť turnovers, dokázala zatvoriť end zónu a dokázala robiť tlak na quarterbacka. Myslím si, že keby vaša obrana bola v takomto rozpoložení, tak by ste si povedali, že cez offseason sa vyladí trošku tá behová obrana, poladí sa proti dlhým loptám a bude to jedna z top obrán v lige. Je to scenár, ktorý dáva zmysel, to sa zhodneme.

BEHOVÁ OBRANA

Aktuálne naša behová obrana pustí priemerne 116.2 yardov na zápas, čo je 15. miesto v NFL. Rovnako pustí napríklad behová obrana Bears, horšie sú na tom takí Patriots, Cardinals, Bills, Titans, či dokonca Chiefs. Tí priemerne na zápas pustia 145.3 yardov, čo je tretie najhoršie číslo v NFL a od nich sú horší už len Cowboys a Texans. Myslím si, že toto je pomerne solídne z našej strany a absolútne som spokojný s tým, ako to je. Keď zoberiem do úvahy, že Kenny Clark hral len v prvom a poslednom zápase, tak je to výsledok, ktorý beriem všetkými desiatimi. Hovorte si čo chcete. Kingsley Keke sa ukazuje veľmi dobre, v posledných troch zápasoch mňa osobne veľmi prekvapil Montravius Adams, ktorý zahrával pekné hry a Tyler Lancaster hrá svoje. Aj keď to nie je nič svetoborné, tak som spokojný. Pochybujem, že by nejaký nováčik okrem Kinlawa a Browna hral lepšie než práve oni. Takže tu si dávame fajku smerom nahor, že sa to pohlo k lepšiemu. Aj keď to nie je najlepšie v NFL, tak toto podľa mňa na Super Bowl mohutne stačí. Keď si zoberieme do úvahy fakt, že behová obrana Buccaneers je tou najlepšou v NFL, tak keď boli % na výhru medzi 5-95% v našom poslednom vzájomnom zápase, tak Packers mali 6. najlepšiu behovú obranu v tomto hracom týždni podľa EPA/rush. To bolo lepšie než mali Bucs a keď bol zápas na váškach, tak naši chalani hrali fakt dobre. Na garbage time sa vykašlime. To nechajme na DVOA a ich celozápasové štatistiky.


ELIMINOVANIE BIG PLAYS

Ako sme na tom v bránení big plays? Doposiaľ sme pustili len 13 explozívnych passových hier (explozívna hra znamená +20 yardov), čo je delené prvé miesto v NFL s LA Chargers. To, čo nám nešlo minulý rok sme dokázali zlepšiť a prakticky obidve kritické položky sme posunuli na lepšiu úroveň. Takže naša obrana je top v NFL! Nóóóóó ani nie. Ako to je potom do prdele možné? To, čo nám hromadne nešlo v minulej sezóne sme ako tak odstránili. No na druhú stranu sme zatiaľ posrali to, čo nám v minulej sezóne išlo.


BRÁNENIE RED ZONE

Naša elitná obrana v red zone z minulej sezóny sa zmenila do jednej z najhorších. Aktuálne sme v bránení red zone na 29. mieste, keď pustíme touchdown 76.5% prípadov (13/17)!!! To je prepad o viacej než 25% oproti minulej sezóne!!!! Prečo to tak je? No nemusíme sa pozerať ďalej ako na posledný zápas s Bucs. Áno, útok dostal obranu do zložitých pozícii, ale v minulej sezóne nás obrana dokázala podržať. Nemusíme ukazovať na žiadny iný zápas, než práve ten s Chargers. Útok bol síce totálne niekde na Marse, no obrana nás držala v zápase. Aj keď sme nevyhrali, tak obrana podala podľa mňa vzhľadom na okolnosti poctivý výkony, ktorý nás držal v hre. V zápase s Bucs to bolo o niečom inom a moje Bartove oko sa opäť musí obrátiť na defenzívneho koordinátora Mikea Pettina.

Situácia – 3rd&goal, stav 14-10 pre Bucs a on vytiahne three man rush… Ako s prepáčením čo do prdele?!! Tu sa láme zápas a on príde s týmto?!!! V tejto sezóne sme tento jeho slávny three man rush už videli niekoľkokrát a pokiaľ ma pamäť neklame, tak ani raz sme to neubránili a keď to bolo v red zone, tak bol z toho touchdown. Pettine tento play-call využil už viacej krát a teraz prišiel s tým, čo už Bucs videli na tape z predchádzajúcich zápasov. Brady to mal naštudované a využil to naplno.Už pred snapom Brady vedel, aký call tam máme. Pri tomto konkrétnom prípade boli na ihrisku minimálne traja hráči, ktorí nikoho nepokrývali. Vidíme, že pass rush nefunguje, tak mu trošku pomôžme nejakým blitzom. Ale nie toto… Brady si mohol loptu podržať, povystúpiť si v kapse a nájsť v end zóne Tylera Johnsona. Na svete je veľa notoriet. Jednou z nich je, že v red zone nerushujte Bradyho s 3 hráčmi. On je v tomto geniálny a robí to lepšie než hocikto iný. Bucs mali úspech v tom, že Rodgersa nerushovali len s 3 hráčmi. Je skutočne zaujímavé, ako to fungovalo. Keby sme ich tu zastavili, tak by Bucs kopali field goal a my by sme mali cca 4 a pol minúty do konca prvého polčasu, aby sme skórovali touchdown a zápas vyrovnali na 17-17.… V minulej sezóne by som v tejto situácii mohli byť stále v hre. Tu nás to položilo na lopatky a bol koniec.


(ŽIADNY) TLAK NA QUARTERBACKA

Poďme ďalej. V minulej sezóne sme počas regular seson vyprodukovali 304 tlakov na quarterbacka, čo je 19 tlakov na zápas! Bratia Smithovci a Clark sa postarali hneď o 210. Ja osobne nie som zástancom hodnotenia pass rushu na základe sackov. Pre mňa je prvoradý neustály tlak na quarterbacka, byť mu vkuse pred nosom. Preto ma absolútne netrápi to, že v minulej sezóne sme boli na 15. mieste čo sa týka počtu sackov. Boli sme medzi absolútnou elitou NFL v pass rush win rate, celkovom počte tlakov a pomere tlaku na obranný snap. Prišla sezóna 2020 a my nie len že nemáme sacky, ale nemáme ani žiadny tlak na quarterbacka. Ako je to možné? Svoje môže zohrať fakt, že nám chýbal Kenny Clark a tým pádom prezencia v strede lajny, OLB Rashan Gary sa taktiež zranil, musel vynechať nejaký čas a stále bojuje so zranením členku. Stopercentne na tom nie je ani Za´Darius Smith, ktorý už niekoľko týždňov bojuje so zranením. Toto na pohode nepridáva, no zároveň nás ani neospravedlňuje.

Aktuálne má naša obrana po piatich zápasoch na svojom konte 12 sackov a 53 tlakov na quarterbacka. To je cca 10 tlakov na zápas a tu je oproti roku 2019 prepad takmer o polovicu! Myslím si, že keď máte problém s vytváraním tlaku na quarterbacka, tak musíte pass rush podporiť trošku externe. A to nejakými blitzmi a podobne. Ale keď sa pozrieme na zápas s Bucs, tak nie len že sme sa nedokázali za celý zápas dostať k Bradymu, no my sme sa ešte dobrovoľne oberali o silu hromadného ničenia. Situácia 2nd&8, my na Bradyho pošleme 2-man rush (!!!!!!!!) a Kenny Clark dropuje do coverage. Za celý zápas sme spravili na Bradyho len 5 tlakov, 43 ročného QB sme ani raz nesackovali, no my si dovolíme poslať 2-man rush. Ako nemám slov.

Áno, Kenny Clark aj v minulosti veľa dropoval do coverage. Napríklad v roku 2018 dropoval do coverage celkovo 22-krát. To bolo veľakrát na tretích downoch. Keby vás zaujímalo, aké je to vysoké číslo, tak je to viacej než pri Aaronovi Donaldovi, Fletcherovi Coxovi, Akiemovi Hicksovi, Gradym Jarretovi, Chrisovi Jonesovi, Genovi Atkinsovi, Marcellovi Dareusovi a Geraldovi McCoyovi DOKOPY!!! Niekedy to bolo úspešné, niekedy nie. No Mike Pettine dokázal svojimi schémami robiť to, že aj len s 3 hráčmi v pass rushy sme dokázali vytvoriť tlak na quarterbacka. Dokonca v tejto hernej činnosti sme boli lepší než hocijaký iný tím v NFL. Rozdiel však bol pri tom, že Preston Smith, či Za´Darius Smith dokázali vyhrávať svoje súboje 1vs1. Tu sú čísla, ktoré mali naši hráči v minulej sezóne:

  • Za´Darius Smith v minulej sezóne čelil dvom a viacerým blokárom pri 174 pas rush snapoch. Jeho win rate bol 19.5%, čo bolo 7. najvyššie číslo v NFL spomedzi všetkých pass rusherov. Avšak viacej snapov proti dvoj a viacej blokom z TOP 20 odohral len Trey Flowers – 178 (win rate 18.0%) a Arik Armstead – 204 (win rate 15.7%). 
  • Portál Pro Football Focus zas uvádza, že Za´Darius Smith bol jediným hráčom v NFL, ktorý mal pressure rate nad 18% spomedzi tých hráčov, ktorí odohrali minimálne 200 snapov. 
  • Za´Darius Smith bol podľa PFF takisto jediným hráčom v NFL, ktorý mal v minuloročnej regular season 90 a viacej vyvinutých tlakov na QB – presne 93. 
  • Za´Darius Smith zakončil regular season s 37 hitmi na QB, čo bolo taktiež absolútne najvyššie číslo v NFL.

Teraz je to inak. Nedarí sa nám vyhrávať súboje 1vs1. Preto by som očakával, že trošku pass rushu pomôžeme ako som už spomínal vyššie. Avšak Pettine sa snaží hrať to, čo mu vychádzalo predovšetkým v minulej sezóne – a to aj napriek tomu, že sme v pass rushy úplne tupí! Je to hádam niečo, čo vidím len ja a Pettine má na to iný názor? Prečo neskúsi niečo iné? Napríklad tie jeho exotické blitzy z jeho prvej sezóny u nás. Vtedy sme nemali pass rush (rovnako ako teraz), ale Pettine to dokázal kompenzovať exotickými schémami a zaujímavými blitzmi, ktorými pass rush podporil takto externe. V minulej sezóne sme moc blitzovať nemuseli. Teraz sme však v niečom podobnom ako pred 2 rokmi. Zaujímave je aj to, že proti Bucs to Pettine niekedy aj skúšal. Sa mi zdá, že to bolo 13 blitzov? Tu si nie som istý. Ale toto číslo je na nás fakt vysoké. Ale aj tak to nešlo. A práve preto sme si to ani v priamom prenose nevšimli. Lebo tam nebol tlak. Vystrieľal sa Pettine už úplne a nemá tejto obrane už čo ponúknuť? Vyzerá to tak. Ale musíme dodať, že to nie je na ňom, keď pass rusher nevie vyhrať svoj súboj 1vs1. Nie je to len na ňom. Ale aj na hráčoch – to si treba povedať otvorene. Potrebujeme rozhodne lepšie výkony od bratov Smithovcov a zdravého Clarka s Garym.


PRÍLIŠ SOFT COVERAGE

Tu sa ale problémy nekončia. Ruku hore každý, komu lezie na nervy tá jeho soft coverage tak veľmi ako mne! Opäť sa nemusíme pozerať ďalej ako na zápas s Bucs. Hrá sa 3rd&2 v našej red zone, stav 10-14 pre Bucs a prípadná stopka by bola veľmi veľká. Čo spraví Pettine? Na krátkom treťom downe hráme 12 yardov off coverage. Ja už fakt neviem…. Prečo hráme toľko off? Jasné, chceme eliminovať vplyv Godwina, či Evansa a zamedziť big plays, čo sa nám aj darí, ale keď hráte proti quarterbackovi ako Tom Brady, tak týmto si len podpisujete závet. Toto nie je Trubisky, ktorý to nevyužije. Toto je Tom Fucking Brady!!!

Mne sa extrémne páči, ako hrala obrana Todda Bowlesa. Nechal svojich cornerov hrať press-man coverage a dal im tú možnosť, aby dokázali dostať ruky na receiverov a atakovať loptu. Fungovalo to. A to že už ako! Samozrejme sme na tom mali svoj podiel aj my, keď sme ako keby úplne zabudli na to, čo nám v predchádzajúcich zápasoch išlo perfektne proti man coverage. Bunch formácie a crossing routy. Ale to je opäť už iná pesnička… Samozrejme, že keď ste v press-man, tak ste náchylní na prípadne big plays, ale dokážete byť okamžite v okolí lopty. V obrane máte Jaire Alexandera, Kevina Kinga (aj keď bol v tomto zápase zranený), či Josha Jacksona. To sú corneri, ktorí milujú hrať press-man. Poviete si, že Jaire je krpec, ako chce hrať press. No on je na svoju veľkosť extrémne fyzickým cornerom a nemá s tým najmenší problém. Proti nikomu. King s Jacksonom sú vytiahnutí chalani, ktorí hrajú svoj najlepší futbal vtedy, keď sú v press. Ale my ideme hrať off, keď máme perfektne stavaných cornerov na press a potrebuje stopku na krátkom treťom downe. Nerozumiem týmto rozhodnutiam. Keď je napríklad King pred snapom postavený oproti receiverovi, tak dokáže zahrávať parádne hry. Ako napríklad proti Juliovi Jonesovi. Tu si pozrite príklad. Klinicky čistá robota. Toto chcem vidieť od našej obrany! Dať im šancu hrať na loptu a nie 12 yardov off od receivera.

A tu to môžeme prepojiť aj s našim problémom s tacklingom. V dnešnej NFL je tackling v open fielde veľmi zložitý. Hráči sú skvelými atlétmi, ktorých je tacklovať v open fielde takmer nemožné. Môžeme to vidieť naprieč celou NFL, v každom jednom zápase. Nie je to žiadna sranda tacklovať chlapov ako Alvin Kamara, či Christian McCaffery v open fielde. No teraz už aj obri ako Derrick Henry sú skvelí atléti a pri nich platí to isté dvojnásobne. Môžeme vidieť, že súperi proti nám využívajú krátke a rýchle odhody na running backov, či receiverov do flatov a podobne, kde majú možnosť zachytiť svoju prihrávku a rozbehnúť sa. A prečo? Lebo hráme až príliš soft a vedia, že v tom tacklingu dobrí nie sme. Potom keď sa už hráč rozbehne, tak je ho ťažké zastaviť. Preto tu volám po agresívnejších calloch. Nechať hráčov biť sa o loptu. To, čo spravil Bowles proti nám. Alexander dokáže tacklovať takto rozbehnutých hráčov (ten jeden tackle proti Kamarovi bol výnimkou), dokáže hrať aj v coverage a reagovať na loptu, lebo je to proste elitný hráč, no zvyšok defenzívnych backov v tomto horí. Preto by som im tu opäť trošku viacej pomohol a snažil by som sa súperovi sťažiť život tým, že budem agresívny a nenechám ich hrať voľne cca 5 yardov za line of scrimmage. Jasné, pustí sa viacej yardov, viacej big plays, no myslím si, že budeme schopní robiť viacej stopiek a čo je dôležitejšie, zachytávať interceptions. Bucs nám to krásne predviedli.


NEDOSTATOK TURNOVEROV

No a tu je náš ďalší problém. Neprichádzajú turnovers v podaní našej obrany. Mnoho sme ich pustili, mali sme ruku na lopte mnohokrát, ale nedokážeme to dohrať do zdarného konca. Keby hráme agresívnejšie, tak prinútime súperov hádzať dlhšie lopty, lopty do tesnejších okienok a tu je omnoho väčšia šanca, že sa niečo odrazí a podobne. Takto proti nám súperi hrajú len tie krátke odhody a tu sa veľa intereptions nenachytá. Opäť volám po agresívnejšom prístupe. Nevadí mi, že pustíme nejaké big plays, keď dokážeme loptu chytať aj my. Aspoň bude show! A to chcem vidieť!


VYUŽÍVANIE HRÁČOV

A ako posledný bod tu mám to, že Pettine nedokáže využívať hráčov tam, kde majú najväčší vplyv. V tomto smere extrémne uznávam a rešpektujem veľkého Billa. Tomu je jedno, že čo hráč nevie. Zistí si to, čo mu ide a postaví ho do takej situácie, kde môže byť úspešný. Už som to načal pri našich corneroch, takže tam sa vracať nemusím. Ale zameriam sa napríklad na safetyho Adriana Amosa. Ten hral v minulej sezóne parádne. Bol našou obrovskou oporou a všetci sme boli z neho nadšení. Hral parádne ako proti behu, tak aj v coverage. Teraz však patrí medzi najslabších hráčov v našej obrane. Prečo to je tak? Čo sa stalo? Myslím si, že poznám odpoveď.

Výrazne sa zmenili posty, na ktorých hráva. V roku 2019 hral 40% snapov ako free safety, 35% v boxe a 10% na slote. No teraz je v 58% na free safetym, 24% v boxe a 9% na slote. Nerozumiem tomu, prečo sa jeho úloha v našej obrane tak zmenila oproti minulému roku. Nedošlo takmer k žiadnym hráčskym zmenám a v podstate sa vymenil len Chandon Sullivan za Tramona Williamsa. Ale to je post za post (slot corner). Amos v prvom rade nie je free safety. Najväčší vplyv na hru má práve vtedy, keď je v boxe a v okolí lopty. Nie je to ten ballhawking hráč, ktorý pôjde po lopte ako Smígl po prsteni moci. On je ten poctivý box DB, ktorý ponúka oporu v podpore behovej obrany. Nemá rýchlosť na to, aby bol free safetym. Postavte ho do boxu a budete prekvapení, aký dokáže mať vplyv na hru. Ale tu ho v tejto sezóne vidíme veľmi málo. Nechcem týmto povedať, že sa musí stať striktne box DBčkom, ale dobré veci sa dejú vtedy, keď hrá bližšie k lopte. A presne kvôli tomuto nemáme rovnakého Amosa ako v minulej sezóne. Lebo Pettine ho využíva tam, kde nemá vplyv na hru.

V tejto sezóne nám chýba rýchlosť pri behoch do outsidu. Aj proti Bucs sme pustili dlhý beh do outsidu, lebo sme boli pomalí. Ale prečo? Keď je Amos v boxe, tak dokáže tieto outside behy pokrývať. Nemáme v tíme inside linebackera typu Devina Whitea a tak ďalej, ktorý dokáže lietať sideline-to-sideline a zahrávať hry proti behu do outsidu. Tak nechápem, prečo tam nestaviame viacej Amosa, ktorý dokáže tento nedostatok odstrániť. Tu je príklad:

Amos je efektívny aj do blitzov. To by sa nám zrejme hodilo, keď nevieme robiť tlak na QB nie? No on hrá 45 yardov deep. Fakt nechápem. Tu je ukážka, ako dokáže byť efektívny v blitzoch:


ZÁVER

Tu sme si ukázali to, prečo naša obrana nie je tam kde môže byť. Rozhodne naša obrana nie je na tom extrémne zle. Napríklad CB Jaire Alexander hrá famózne a podľa mňa je zatiaľ hlavným kandidátom na first-team All-Pro. Vo weeku 4 udržal WR Calvina Ridleyho na nula catchoch (čo sa v tejto sezóne fakt nedeje) a vo weeku 6 ustrážil WR Mikea Evansa. Keď bol Jaire na ňom v coverage (19/24 routes), tak na neho letela len jedna prihrávka, no zachytená nebola. Na Ridleym bol pri 23/27 route. Ridley nemal ani jeden catch na 5 targetov.

Proste mňa frustruje to, že v obrane máme extrémne veľa talentu, ale nevieme ho ukázať a to najmä kvôli prístupu defenzívneho koordinátora Mikea Pettina. V stredu mal Matt LaFleur tlačovku a Aaron Nagler sa ho opýtal otázku, že prečo hráme toľko soft. Či nevidel, že Bucs hrali tonu press-man a mali úspech. Prečo to tak je? Matt na to odpovedal klasicky vyhýbavo, ale poviem vám, že som mu to nezožral. Kľudne si to pozrite, je to na webe Packers, ale pri tej odpovedi Matt vyzeral tak, že to v ňom horelo a v duchu si hovoril: „Šak ja som to do piche tomu Pettinovi hovoril.“ Ak sa nič nezmení, tak si myslím, že po sezóne sa Matt poobzerá po vlastnom defenzívnom koordinátorovi.

Mike je sympaťák, no nemám z neho ten pocit, že dokáže viesť svoju obrane konzistentne. Že dokáže počas zápasov reagovať na nepriaznivý stav a využívať hráčov tam, kde majú šancu mať najväčší vplyv. Teraz nejdem hovoriť, že naša obrana je zlá. Podľa mňa je zle koordinovaná a tým sa zabíja talent, ktorý v nej máme. A PRESNE TOTO JE TO, PREČO SOM TAK FRUSTROVANÝ Z OBRANY MIKEA PETTINA! Ale toto je len môj laický subjektívny názor. Je úplne v poriadku, keď to vidíte inak.