Aaron Rodgers dokáže z pocketu rozobrať akúkoľvek obranu. Packers prišli v offseason o dôležité časti jeho ochranného múru a je jasné, že v tomto drafte pôjdu picky do O-line. Pokojne aj v prvom kole.

Toto je posledná pozícia, ktorá dostane samostatný článok. Na EDGE, LB, Safety sa pozrieme v jednom spoločnom článku.

Packers sa budú hlavne pozerať na kvalitu v rámci interior O-linemanov. Tohtoročný draft ponúka opäť solídnu hĺbku aj na tejto pozícii a čoraz viac mock draftov posiela v 1. kole do Zeleného zálivu práve IOL. Bude to však realita? Budú Packers brať O-line v prvom kole? Posledné roky tomu moc nenasvedčujú, veď sa pozrite sami:

  • Josh Myers (2021) – 2. kolo, 62. pick
  • Jon Runyan Jr. (2020) – 6. kolo, 192. pick
  • Royce Newman (2021) – 4. kolo, 142. pick
  • Jake Hanson (2020) – 6. kolo, 208. pick
  • Yosh Nijman – nedraftovaný, 2019
  • Cole Van Lanen (2021) – 6. kolo, 214. pick

Posledným draftovaným O-linemanom v 1. kole bol ešte v roku 2011 Derek Sherrod. Aj to ako posledný na 32. mieste. Packers jednoducho WR a OL v prvom kole moc necielia.

Keď to chceme mať kompletné, David Bakhtiari bol vybraný v roku 2013 v 4. kole na celkovom 109. mieste. Z historického hľadiska Packers vždy vedeli trafiť kvalitu v neskorších fázach draftu a tá O-line hlavne posledné roky doručuje to, čo treba.

Na druhej strane odišiel univerzál Lucas Patrick, prepustil sa Billy Turner, starting center Josh Myers odohral len šesť zápasov a O-line tam moc hĺbky aktuálne nemá. Draftovať sa do nej bude a vzhľadom na tieto diery v jej vnútri to pokojne môže byť aj investícia v 1. kole.

Ďalšou zaujímavosťou je, že Brian Gutekunst každý rok podpísal do O-line voľného hráča a draftoval aspoň jedného. Tento rok zatiaľ FA neprišiel a otvára to otázku, či nečaká aj na draft. Výpadok Lucasa Patricka je v mojich očiach zásadný, pretože Packers prišli o rokmi overeného backupa na centrovi, ale aj všetkých ostatných pozíciách. Navyše to bol perfektný chalan a jeho náhrada sa veľmi žiada.

Poďme sa pozrieť na hráčov, ktorí by reálne mohli spadnúť na 22. alebo 28. pozíciu. Následne sa budem snažiť pridať hráčov z ďalších kôl, kde to dáva zmysel a nebude to len nejaké mechanické vymenovanie pár hráčov.


C TYLER LINDERBAUM – IOWA

Výška: 188 cm, váha: 134 kg, vek: 22 rokov. Projekcia: 1. kolo, ale môže to byť ten hráč, ktorý spadne až do dvojky

Fit pre Packers: Áno, Linderbauma moc do Packers neposielajú a nedáva to zmysel, ale… Josh Myers je univerzál a má skúsenosti s pozíciou guarda. Čo ak by Packers zobrali jedného z najlepších centrov, ktorí išiel na draft v posledných rokoch a presunuli Myersa na guarda? Tým pádom by bol Myers emergency center s Hansonom ako trojkou a zároveň by sa vďaka Myersovmu presunu posilnila pozícia guarda.

Linderbaum je nižší, nemá až taký reach a to môže byť troška problém pri obrovských NT. Je to pre offense Packers perfektný pick, ale nemyslím si, že ho Gutey zoberie. Mohli  by sme to považovať za veľký luxus. Hlavne vzhľadom na ďalších hráčov, ktorí vedia hrať naprieč celou O-line. Packers vyberú nejakého centra v poslednom dni, ale určite to bude chlapík, ktorého môžete postaviť aj na guarda.


G ZION JOHNSON – BOSTON COLLEGE

Výška: 190 cm, váha: 141 kg, vek: 22 rokov. Projekcia: Druhá polovica 1. kola.

Fit pre Packers: Johnson je pro-ready hráč a na pozícii guarda by bol starterom Packers od prvého dňa. Navyše ukázal aj záblesky na pozícia tackla, čo je len plusom. V Senior Bowle bol doslova geniálny a vyslúžil si ocenenie pre najlepšieho hráča. Jeho výkony na NFL combine podporili jeho stúpanie boardom a dnes je, zdá sa, usadený v 1. kole.

Nemá veľkosť a rozmery rúk na to, aby hral v NFL tackla. Je však neskutočne silný, výbušný a v priestore komfortný. Má konzistentnú techniku a skauti ho jasne pasujú za startera vo väčšine timov ligy. Ďalším plusom je jeho futbalové IQ a povaha. Je to chalan, ktorý nič neodflákne.

Mínusom je, že počas kariéry na college boli proti nemu často pískané penalty za holding. To je však vec, s ktorou sa dá rozhodne pracovať a kto by to zvládol, ak nie Adam Stenavich a Luke Butkus?!


OT TREVOR PENNING – NORTHERN IOWA

Výška: 200 cm, váha: 147 kg, vek: 22 rokov. Projekcia: Druhá polovica 1. kola.

Fit pre Packers: S pickom Penninga by do Packers prišiel obrovský talent, hrubá sila a tvrdý chlapík. Posledné tri roky bol starterom na pozícii LT, kde bol dominantný. V roku 2019 cez neho prešli 4 sacky a dovolil 21 tlakov. V skrátenej COVID-sezóne 2020 urobil podstatný skok a vlani to bolo úplne perfektné. Povolil len jeden sack a 11 tlakov na svojho QB. Bol vymenovaný do prvého tímu All-Missouri Valley Football Conference. Rovnako bol finalistom na Walter Payton Award ako naj hráč z college úrovne.

Dvere do prvého kola si však poriadne otvoril svojimi výkonmi na Senior Bowle. Je to jeden z najtvrdších a najsurovejších hráčov čo sa hry týka. Má nevídané rozmery, dlhé ruky, obrovské dlane a aj ich rozpätie. Pre súperových hráčov je enormne ťažké ho zaskočiť speed rushom. Jeho veľmi tvrdá hra sa dá pozorovať najmä pri behoch. Sila v jeho nohách je brutálna a všetko od neho iba lieta.

Mínusom je, že nečelil top tímom a hráčom, čo môže, ale nemusí byť veľkým otáznikom. Penning by aj tak znamenal veľmi dobrú posilu, ktorá otvára príležitosť zalepiť dieru po Jenkinsovi a po jeho návrate mu umožniť hrať na LG vedľa Baka. Hneď niekoľko tímov z AFC aj NFC sa o ňom vyjadrilo v zmysle, že je to real-deal a určite by ho chceli mať v tíme.


G KENYON GREEN – TEXAS A&M

Výška: 193 cm, váha: 146 kg, vek: 21 rokov. Projekcia: Koniec 1. kola.

Fit pre Packers: V roku 2019 draftovali Packers Elgtona Jenkinsa, veľkého univerzála, ktorý je jedným z najverzatílnejších hráčov v NFL. Tento rok sa môže história opakovať. Green prišiel na college a začal ako RG, no v roku 2020 sa presunul na LG. V poslednej sezóne hral Green na LT, RT, LG aj RG. Podľa Pro Football Focus to vyzeralo podľa snapov nasledovne: 408 snapov ako LG, 142 ako RT, 106 ako LG a 81 ako LT. Na poslednej pozícii hral najmä proti Alabame. Čerešničkou na torte je, že v Orange Bowl 2020 ho Texas A&M postavili na nejaké snapy aj na pozíciu centra.

Jeho výška, váha a sila ho pasujú do pozície stabilného piliera IOL. Je rýchly a silný run blocker, protivníkov dokáže nasmerovať tam, kam chce a potrebuje. Veľmi ľahko sa dostáva aj do second levelu, kde ďalej podporuje behovú hru. Veľmi dobrý je aj v pass protection, z rovnováhy ho len tak čosi nerozhodí. Má rýchle nohy, bystré vnímanie hry a na tacklovi si so svojou rýchlosťou vie poradiť aj s prípadnými atakmi od cornerov.

Green bol otestovaný až-až. Aj napriek tomu, že čelil kvalitným rusherom z konferencie SEC, za posledné dve sezóny cez neho išiel len jeden sack, v minulom roku ani jeden.

Ak Packers vyberú Greena, príde žiadúce flexibilita. Je lepší ako Newman a dokáže do plného zotavenia zastúpiť aj Elgtona Jenkinsa.


OL TYLER SMITH – TULSA

Výška: 195 cm, váha: 147 kg, vek: 21 rokov. Projekcia: Koniec 1. kola/2. kolo.

Fit pre Packers: Kto sledoval komunitný mock na NFL.cz tak vie, že Smitha som tam zobral z 28. miesta. Prečo? Proste sa mi páči najviac a jeho kombinácia veku, talentu, veľkosti a kvality mi dáva vôbec najväčšiu hodnotu spomedzi všetkých OL tohto draftu. Packers hostili oficiálny pre-draft visit Tylera Smitha včera, 24. apríla.

Smith je mladučký a veľký projekt. Nie je to do dokonalosti opracovaný diamant, čo je len dobre. Smith môže naskočiť do hry od prvého zápasu, ale pokojne sa môže začať učiť a svoju pozíciu si vybojovať v priebehu prvých weekov.

Za Tulsu nastúpil do 23 zápasov a Pro Football Focus ho označil za najlepšieho gap scheme blockera celého draftu! Navyše ponúka tackle-guard kombináciu, obrovksé rozmery a brutálnu silu. Toto monštrum jednoducho chcete vo svojej O-line mať. Ak tímy chcú okrem top prospektov draftu nejakých hráčov, potom sú to takíto Smithovia. Perfketný hráč, ktorý je ešte stále nedotiahnutý do dokonalosti a tým pádom s ním vedia tréneri veľa pracovať. Nie je to niekto, kto má nejaké svoje zvyky a zlozvyky a už sa prerába len ťažko. Packers by si jeho výberom mohli poistiť startera na 10 rokov.


OT BERNHARD RAIMANN – CENTRAL MICHIGAN

Výška: 198 cm, váha: 137, vek: 24. Projekcia: Od polovice 1. kola.

Fit pre Packers: Rakúšan v prvom kole? Prečo nie! Raimann odišiel do USA až na college a jeho príbeh je perfektný. Ešte navyše keď ho podtrhol svojimi výkonmi a tie ho posunuli do prvého kola.

Raimann bude mať už v septembri 25 rokov, čo hrá proti nemu. V prvých dvoch sezónach odohral 11 zápasov na pozícii TE, zmenu na ľavého tackla spravil v roku 2020. Posledné dve sezóny odohral na ľavom tacklovi. Pri Raimannovi ide o to, že  na NFL úrovni bude mať skvelý coaching, ktorý mu pomôže vyvinúť sa do ešte lepšieho hráča. Má potenciál hrať na tacklovi aj guardovi. Na 28. mieste nemusí byť jeho pick vôbec zlý, hlavne s jeho hlavou a obrovským upsideom. Nečudujte sa, ak toto Gutey pickne.


OT ABRAHAM LUCAS – WASHINGTON STATE

Výška: 198cm, váha: 143 kg, vek: 23 rokov. Projekcia: 3. kolo.

Fit pre Packers: Toto je presne ten hráč a pick, ktorý môže reálne prísť. Prvé dve kolá Packers pôjdu po veľkých needoch a v trojke si zoberú stále perfektného hráča do OL. 4-ročný starter je preverený, má basketbalové pozadie a aj z toho vychádza jeho perfektný pohyb a veľmi dobrá mobilita. Lucas má trpezlivosť, doťahuje svoje akcie do konca a je zárukou stability. Kde je problém? V roku 2021 mal príliš veľa false startov, čo môže byť problém.

Svoju kariéru vo Washington State zakončil 42 zápasmi na RT a vďaka tomu, že bol v tíme, ktorý bol pass-heavy, je veľmi dobrý pass-protector. Celkovo má na konte 2195 pass-protections reps.

Podľa PFF nepustil na 477 pass-blocking snapoch ani jeden sack. Lucas je jednoducho jeden z najlepších pass blockerov v tejto draft class. Rovnako mal aj pre-draft visit s Packers, čiže staff o ňom vie všetko a rozhodne by stál za to. V treťom kole trefa do čierneho.


OT BRAXTON JONES – SOUTHERN UTAH

Výška: 195 cm, váha: 140 kg, vek: 23 rokov. Projekcia: 4. kolo.

Fit pre Packers: Packers majú veľmi dobrú históriu s vyberaním linemenov v treťom dni draftu a ich následnom progrese, ktorý skončil tým, že boli elitou ligy. Bakhtiari, aktuálne najlepší LT v NFL bol vybraný v 4. kole. Lang, Linsley a Sitton boli tiež výbermi z posledného dňa. Ďalším môže byť Braxton Jones, ktorý môže počkať na Packers v 4. kole. Svoju college kariéru zakončil s 29 zápasmi.

Svojimi rozmermi je to pravý prototyp ofenzívneho linemena. Dlhánsky ruky a veľké telo podporuje svojim dobrým pohybom. Na ďalšej úrovni bude musieť veľmi zapracovať na svojej technike pri pass protection. Ak chce byť v NFL nejaký ten piatok, musí to zvládnuť čo najskôr. Celkovo má technické nedostatky, ktoré ale Butkus so Stenavichom hravo doladia. O to by som sa moc nebál.

V prvom roku nebude pripravený na pozíciu startera, no Packers by si to v 4. kole mohli dovoliť. Zobrať ho ako projekt, ktorý treba vyladiť a od 2023 môže ísť pokojne do boja na pravom tacklovi.


OT MATT WALETZKO – NORTH DAKOTA

Výška: 203 cm, váha: 141 kg. Projekcia: 5. kolo.

Fit pre Packers: Toto je presne ten „stenavichovský“ typ hráča, ktorý OC Packers veľmi rád dostane do rúk. Je to obrovský a atleticky dobre vybavený hráč, no stále je v poriadne surovom stave. Má nad dva metre, no pohyb mu problém nerobí a rovnako ani rýchlosť. Vo svojom prvom roku by bol pravdepodobne ako redshirt. Do ďalších rokov by mohol byť zaujímavým dielikom do hĺbky na pozícii tackla a pokojne sa z neho môže stať aj starter.