King dostal poslednú šancu

Bolo nám oznámené, že cornerback Kevin King sa vracia do Green Bay Packers, keď sa s tímom dohodol na jednoročnom kontrakte vo výške $6M. Detaily tohto kontraktu ešte nepoznáme, ale osobne som toho názoru, že to bude tento rok voči capu nejakých $2-3M a zvyšok budú stimuly za odohraný čas, či počet interceptions. Prečo sa Packers takto rozhodli, aké to má plusy a aké negatíva? To si teraz zhrnieme.

Kevin King vstupoval do svojej poslednej sezóny rookie kontraktu a očakávalo sa, že jeho výkony po úspešnom roku 2019 vygradujú. Vtedy bol medzi lídrami v NFL, keď sa mu podarilo zraziť 15 prihrávok a zaznamenal 5 interceptions. To sa však nestalo. Opäť mal problémy so zraneniami, ktoré ho limitovali prakticky celú poslednú sezónu a na jeho výkonoch to bolo jednoznačne badať. Celkovo odohral len 11 zápasov, v ktorých nemal ani jednu interceptions a len 5 zrazených prihrávok. Jeden z jeho najhorších zápasov prišiel proti Caroline Panthers kde pustil 127 yardov, najdlhšia lopta bola pre 40 yardov a práve tu bolo naplno vidieť zranenie kvadricepsu. Spomeniem situáciu, kde sa na našej goal line spravili fumble a vyrazili loptu z rúk Teddyho Bridgewatera. Loptu dokázal získať práve King a rozbehol sa s ňou v ústrety súperovej end zóny. Ale pri tomto šprinte vyzeral skôr ako linebacker, než ako cornerback, ktorý zabehol 40 yardov za 4.43s.

Sezóna 2020 vygradovala v NFC Championship Game, do ktorého King nastúpil opäť ovplyvnený zranením a bol jednou z hlavných príčin našej nešťastnej prehry proti Buccaneers. V tomto zápase bol v centre diania najmä na tretích downoch a pri dvoch pustených touchdownoch. Najskôr bol v pozícii na zachytenie interception, avšak svoj výskok si zle načasoval, vyskočil skorej ako mal a daroval tak Bucs touchdown namiesto turnoveru, ktorý tam mal jednoznačne prísť. Následne pred koncom prvého polčasu defenzívny koordinátor Mike Pettine nepochopil čo má spraviť, zacalloval man coverage so single high safetym, čo Brady využil a skóroval touchdown cez polku ihrisku práve cez Kingovu coverage, kde to King totálne odflákol.

Pri Kevinovi je najväčším problémom konzistentnosť jeho výkonov, tackling a zranenia. Raz odohrá zápas na jednotku, a o týždeň na to na päťku. Všetci vieme, že on dokáže zahrať dobrý zápas, ale potrebujeme od neho, aby boli jeho výkony konzistentné a nemal medzi nimi také obrovské výkyvy. Z možných 64 zápasov zasiahol len do 41 a zranenia boli veľkým faktorom. Avšak keď bol na ihrisku, tak hral v podstate dobre, nebolo to také zlé, ako si ľudia myslia. V roku 2017 pustil catch v 54.8%, v roku 2018 v 50.0% a v roku 2019 v 54.8% (pre predstavu Alaxander pustil v poslednej sezóne catch v 50.7%. Ani náhodou ho nejdem porovnávať s Jairom, to si nedovolím, ale toto nám ukazuje, že fakt nebol taký zlý, ako si ľudia myslia). Avšak v roku 2020 sa Kevinovi toto číslo vyšplhalo na 61%. Na druhej strane počas regular season v roku 2020 pustil len jeden jediný touchdown (čo je mimochodom menej ako Alexander – 2), no v NFC Championship pustil hneď dva. Negatívom je ešte jeho slabučký tackling, keď v 41 zápasoch missol 37 tacklov, čo je fakt vysoké číslo.

Keď sa pozrieme na Kingove sezónne hodnotenia od Andyho Hermana (reportér Packers, ktorý hodnotí každého hráča Packers osobitne a keď chcete reálne hodnotenia hráčov Packers, tak treba zájsť práve za ním, on to má zmapované najpodrobnejšie) tak zistíme, že skutočne to je priemerný ligový cornerback. Avšak v poslednej sezóne mu enormne ublížil práve posledný zápas v NFC Championship. Keby tu odohral priemerný zápas, tak sme pravdepodobne v Super Bowle. V podstate keď odpočítame tento zápas, tak jeho sezónne hodnotenie bolo -0.35, čo je prakticky neutrálne hodnotenie a ja osobne nemám problém, keď takýto hráč dostane takúto zmluvu, akú dostal teraz King.

Kevin King je pre fanúšikov Green & Gold frustrujúcim hráčom, od ktorého nevieme čo máme očakávať a to nikdy nie je dobré. Keď máte v tíme hráča, ktorý nie je okolo neutrálnej známky, ale niečo pod ňou, avšak week čo week podáva prakticky rovnaké výkony, tak presne viete čo máte ako tréner robiť a na čom ste. Či mu treba dať pomoc z hora, atď. Proste viete na čom ste. Pri Kevinovi to je ako hod mincou. Buď dostanete kvalitný zápas, alebo Vince nám pomáhaj. Aby som to uviedol na reálnom príklade, tak raz dokáže perfektne pokrývať Julia Jonesa (ako zápas v roku 2018) a inokedy pustí deep touchdown nejakému Scottymu Millerovi, keď si má pokrývať len jednu dlhú go routu, nič viacej.

Teraz dostal Kevin podľa všetkého poslednú šancu v Green Bay a je len na ňom, ako s ňou naloží. Máme nového defenzívneho koordinátora Joe Barryho a ten si podľa všetkého myslí, že Kevin mu bude pasovať do toho, čo chce hrať, inak by sme ho späť nepriniesli, to som si istý. Tento podpis pre nás prakticky nič nemení. Nezatvára ani finančné, tak ani draftové možnosti. Ak by Kevin dokázal dať dokopy sezónu ako v roku 2019, tak to bude pre nás výhra.

Keď sa pozrieme na pozitíva, tak je ich niekoľko. Dostane ďalší rok trénovania pod skvelým trénerom defenzívnych backov Jerrym Grayom, z čoho môže silno benefitovať. Ďalej prišiel nový defenzívny koordinátor Joe Barry a dostane šancu hrať v inom systéme, ktorý mu môže viacej sedieť a pod iným defenzívnym koordinátorom.Všetci veľmi dobre vieme, ako sa Matt LaFleur po každom zápase v minulej sezóne nepriamo sťažoval na Pettinov play-calling. Zároveň sme si mohli všimnúť, že naša šatňa je z jeho návratu nadšená. Veľmi pozitívne hovorí o ňom aj Davante Adams a toto môže byť pre neho to správne prostredie, kde sa môže vrátiť k výkonom z roku 2019. No a nezabúdajme, že čo nám Joe Barry sľúbil počas jeho prvej tlačovej konferencie: „Chalani budú tacklovať. To vám garantujem.“ Ak dokáže Kinga naučiť konzistentne tacklovať, tak rázom bude z neho úplne iný hráč. Ako tvrdíme už dlho, práve Joe Barry, nie naše posily a odchody, budú x-faktorom, ktorý rozhodne o našom úspechu, či neúspechu v sezóne 2021. Ak Kevin dokáže hrať konzistentne, tak je to oukej CB číslo 2.

Tí, ktorí čítate moje články tak viete, že som nebol zástancom toho, aby sa vrátil. Som z toho nadšený? Nie. Som z toho smutný? Nie. Idem na Kinga teraz kydať a robiť si z neho srandu? Nie. Skôr som chcel investovať peniaze do osvedčeného a konzistentného cornera a k tomu draftovať mladíka (čo sa stále môže stať a draftovanie je podľa mňa garantované). Zároveň si myslím, že Joshovi Jacksonovi môže náramne sedieť defenzívny systém Joe Barryho (ak budeme hrať to čo sa predpokladá) a chcem mu dať viacej priestoru. Avšak keď sa pozerám na aktuálny trh s cornerbackmi a aké sumy dostávajú, tak dokážem pochopiť prečo sa Packers takto rozhodli, dali mu prakticky takmer minimum so stimulami (v čo sa dúfa) a nejdem si kvôli tomu búchať hlavu o stenu a všade hovoriť, aký je King zlý hráč a že je môj tím na smiech. Keď niekto z vás patrí medzi tých, ktorí ho späť nechceli, tak máte dve možnosti, rovnako ako ja. Budete dúfať, že bude hrať otrasne a potom sa budete môcť búchať do hrude a „hrdo“ hovoriť, že ste to vždy hovorili a mali pravdu. Alebo budete dúfať, že sa mu bude dariť, vráti sa k výkonom z roku 2019 a budete radi, že ste sa mýlili. Ja budem vždy zástancom práve druhej možnosti. GO PACK GO!!!!!