Po dlhých rokoch čakania je to tu!

Milé syrové hlavy, dlho očakávané sa stáva realitou! Na pondelkovom jarnom NFL stretnutí v Minneapolise nám liga oznámila, že mesto Green Bay bude hostiť NFL Draft v roku 2025! Toto je neuveriteľná správa pre celý štát Wisconsin, Brown County, mesto Green Bay a v neposlednom rade pre Green Bay Packers!

Packers sa dlhé roky snažili o usporiadanie NFL Draftu a dlhoročné snaženie nášho CEO/prezidenta Marka Murphyho bolo konečne ocenené. Najskôr sme v roku 2016 podali žiadosť o usporiadanie draftu v roku 2019, bola však neúspešná. Urputne sme sa snažili o draft v roku 2022, ten však dostalo Vegas. Potom prišli informácie, že podľa všetkého to nevyjde ani v roku 2025 a Packers svoj zrak upreli na rok 2027. Avšak v januári tohto roku NFL oznámila, že rok 2025 je opäť v hre a dotiahlo sa to do úspešného konca! Mark dosiahol to, za čo tak urputne dlhé roky bojoval. Ja by som to chcel zobrať chronologicky a predstaviť vám ľudí, ktorí stoja za týmto obrovským úspechom.

Všetko to začína pri Bobovi Harlanovi, ktorý bol v roku 1989 zvolený za nášho prezidenta. Tento obrovský človek v našej histórii spravil mnoho zložitých rozhodnutí, ktoré mali za výsledok zachránenie značky Green Bay Packers. Podarilo sa mu udržať Packers v Green Bay, keď ich zachránil pred bankrotom. Ako všetci viete, Packers sú nezisková organizácia, ktorá nemá za sebou žiadneho bohatého majiteľa. Príjmy Packers sa na konci 90. rokov začali prepadať a predikcie hovorili o tom, že tímová rezerva financií sa do roku 2005 úplne vyparí. V NFL sa stavali nové štadióny, Packers nemali okrem príjmu z lístkov žiadne iné príjmy a prepadávali sa na dno NFL. Lambeau Field je našim domovom od roku 1957, čo ho radí na prvé miesto v dobe nepretržitého obsadenia štadiónu v NFL. Štadión to v tej dobe nebol úplne zlý. Stále to bolo skvelé miesto na pozeranie futbalových zápasov, no Packers na kolená zrážal fakt, že štadión bol používaný len počas futbalovej časti sezóny a keď sa v Green Bay dohral futbal, Lambeau Field sa zavrel. V roku 1998 Packers vďaka Lambeau Fieldu zarobili niečo okolo $20M, avšak ostatné tímy s novými štadiónmi atakovali hranicu $40M. Preto sa Bob Harlan rozhodol, že z Lambeau Fieldu musia spraviť destináciu, ktorú budú ľudia navštevovať počas celého roka. Preto prišiel s projektom renovácie. Jeho projekt renovácie Lambeau Fieldu stál $295M, dokončený bol v roku 2003 a výsledkom bolo to, že z Lambeau Fieldu sa stala mekka amerického futbalu, ktorú ľudia navštevujú celoročne.

Časť na ktorú sa pomerne teraz už zabúda je tá, ako sa Harlan postaral o to, aby sme si túto renováciu mohli dovoliť po finančnej stránke. Rozhodol sa, že po 47 rokoch usporiadajú v roku 1997 predaj akcií, vďaka čomu sa vyzbieralo $24M. Zvyšok sa mal financovať prostredníctvom verejného financovania. Harlan tu narazil však na problém. Obyvatelia Wisconsinu nemali dobrú skúsenosť ohľadom verejného financovania športového štadiónu. V roku 1995 sa otázka verejného financovania nového štadióna pre Milwaukee Brewers stala takou spornou, že vyústila do jediného odvolania štátneho zákonodarcu v histórii Wisconsinu. Preto tu Harlan narazil na silný odpor ako zo strany obyvateľov, tak aj politikov. Harlan sa tak rozhodol, že zo seba spraví tvár organizácie Packers a tesne pred hlasovaním ohľadom verejného financovania pre Lambeau Field sa vydal do verejných priestorov. Navštevoval reštaurácie, stál pred Walmartom, Sam´s Clubom, či išiel do De Pere, aby klopal ľudom na dvere a zbieral hlasy. Vďaka tejto jeho snahe sa mu podarilo voličov nakloniť na svoju stranu a voliči v Brown County rozhodli o tom, že renovácia Lambeau Fieldu sa podporí prostredníctvom verejného financovania. Miestnych obyvateľov určite ovplyvnilo aj to, že Packers sa v posledných rokoch po športovej stránke výrazne darilo a mnoho historikov Packers sa v jednom zhoduje – nebyť Bretta Favra, či Reggie Whita a ich úspešného ťaženia v druhej polovici 90. rokov, tak by sme už na Packers len spomínali, lebo by neexistovali, prípadne by hrali v inom meste.

Táto renovácia Lambeau Fieldu zvýšila kapacitu štadióna a hlavne ku štadiónu pridala Átrium, ktoré z Lambeau Fieldu spravilo celoročnú destináciu. Nachádza sa tam Sien slávy, reštaurácia, či Packers Pro Shop. Priestory Átria si viete prenajať a usporiadať rôzne akcie, vrátane svadieb. Zároveň do organizácie priviedol tých správnych ľudí na správnom mieste, počínajúcom Ronom Wolfom a spravil rozhodnutie presunúť všetky domáce zápasy Packers na Lambeau Field a definitívne opustiť Milwaukee County Stadium. V pozícii prezidenta pôsobil 19 rokov a Packers pretransformoval do jednej z najúspešnejších ligových franchise, ktorú vytiahol zo samotného finančného dna. Bez neho by sme tu dnes usporiadanie draftu v Green Bay neoslavovali. Ak by ste chceli o jeho celom príbehu vedieť oveľa, oveľa viacej a vo väčších detailoch, tak odporúčam moju knihu, tam je k nemu celý detailný príbeh ako to dokázal.

V tom čo začal Bob Harlan, pokračoval aj jeho nástupca Mark Murphy. Do svojej pozície bol zvolený v roku 2007. Mark sa postaral o to, že Packers po finančnej stránke napredujú a napredujú. Medzi rokmi 2011-15 spustil ďalšie renovácie Lambeau Fieldu a začal budovať výnimočný Titletown District hneď vedľa Lambeau Fieldu. Aktuálne na Lambeau Fielde prebieha ďalšia renovácia a z nášho štadiónu sa stáva ešte veľkolepejší svätostánok. Všetky tieto kroky mali jasné smerovanie – zabezpečiť Packers po finančnej stránke, do čoho spadal aj plán usporiadania NFL Draftu a bol to ten posledný pomyselný kúsok skladačky. Tohtoročný finančný report ešte len dostaneme, avšak ten minuloročný hovorí sám za seba. Vo fiškálnom roku 2021-22 Packers dosiahli rekordné revenue vo výške $579M, pričom profit znamenal $77.7M. Po covide mali Packers vo svojich rezervách $440M. Veľkolepá práca, cheeseheada dole! Keď Mark Murphy dňa 13. júla v roku 2025 odíde do dôchodku, tak sa bude môcť rozlúčiť práve prostredníctvom draftu. Krajší odchod si hádam ani želať nemohol (už len keby sa vo februári pred draftom vyhrá aj Lombardi Trophy 😛 ).

Napíšem to ešte raz, obrovská poklona Markovi Murphymu, Packers a mestu Green Bay, že sa im podarilo do Green Bay dotiahnuť takú udalosťou akou je NFL Draft! Obrovské víťazstvo pre mesto, fanúšikov, tím a lokálnu ekonomiku! Mark Murphy robil všetko preto, aby sa toto mohlo stať skutočnosťou, budoval potrebnú infraštruktúru a dokonca niekde vo vnútri cítim, že sa mu podarilo „vymeniť“ medzinárodný zápas Packers v Londýne za organizovanie NFL Draftu v Green Bay. Všetci vieme, ako Packers doslova odmietali a stále odmietajú myšlienku zápasov v Európe. Finančne to pre nás nedáva zmysel, fanúšikov si hľadať nemusíme a domáceho zápasu na Lambeau Fielde sa proste len tak nevzdáme. NFL to vedela a dlhé roky sme boli jediným tímom v NFL, ktorý v Európe nehral ani raz. Minulý rok sa to udialo po 1x a o pár mesiacov na to nám NFL zavolala, že sme v hre o NFL Draft a teraz sme ho aj dostali. Náhoda? Podľa mňa až tak nie, a ak to je pravda, ďalšia cheeseheada dole pred Markom Murphym, ako dokázal v zákulisí NFL ťahať za nitky v prospech celého štátu Wisconsin.

Prečo v prospech celého štátu Wisconsin? Murphy vo svojom rozhovore uviedol, že usporiadanie NFL Draftu bude mať obrovský ekonomický vplyv na celý Wisconsin a predpokladá, že Draft vygeneruje $94M! Pre predstavu, toto číslo je 6x vyššie ako jeden typický domáci zápas Green Bay Packers (cca $15M).

Krátko po oznámení sa začalo mnoho ľudí sťažovať ohľadom toho, že Green Bay nemá potrebnú infraštruktúru na usporiadanie draftu a že to bude prepadák. NFL Draft počas 3 dní navštívi okolo 300,000 ľudí. Pre porovnanie, mesto Green Bay má populáciu 107,000 obyvateľov. Je Green Bay ideálne miesto na usporiadanie udalosti ako NFL Draft? Asi nie. Určite sa tu vyskytnú nejaké logistické problémy a fanúšikovia budú musieť bývať v okolitých mestách. Avšak každý jeden fanúšik, ktorý túto udalosť navštívi, tak mu garantujem, že bude z toho unesený. Každý kto aspoň raz navštívil Green Bay mi dá za pravdu, že miestni obyvatelia sú neskutočne ochotní a ochotne privítajú vo svojom meste každého jedného bez rozdielu. Ľudia dostanú šancu zažiť mesto Green Bay v plnej futbalovej paráde, dostanú šancu zúčastniť sa tailgate parties na záhradách, či pred štadiónom. Všade sa bude grilovať, hodovať, popíjať pivo. Neverím, že niekto si po tomto zážitku povie, že to bolo od NFL zlé rozhodnutie. Garantujem vám, že ruku k dielu tu pridajú úplne všetci, od štátu Wisconsin, cez organizáciu Packers až po miestnych fanúšikov. Každý jeden z nich sa postará a vyvinie maximálne úsilie k tomu, aby sa všetci návštevníci draftu cítili pohodlne a vítaní.

EEA (Experimental Aircraft Association) sídliaca v meste Oshkosh (hodina na juh od Green Bay) ročne hostí 600,000 ľudí. Majú menej hotelov, menej infraštruktúry a keď sa ich ročná udalosť práve deje, tak letisko v Oshkosh sa stáva jedným z najviac busy letísk v USA a o všetkých návštevníkov sa dokážu postarať. Myslím si, že to v Green Bay dokážeme zvládnuť 🙂 Jediný problém vidím v tom, že niektorí členovia médií hovoria o nedostatku infraštruktúry v tom zmysle, že nebudú môcť bývať v 5 hviezdičkovom hotely a po večeroch chodiť do luxusných barov, lebo možno budú mať hotel v Appletone, čo je polhodina autom. Mesto Green Bay a Packers majú pred sebou kus práce, aby sa to všetko udialo ako sa udiať má. Avšak neverím, že NFL by takúto udalosť dalo niekam len tak bez toho, aby videla projekty (ako to chce usporiadateľ celé zorganizovať) a bola si istá, že to ten usporiadateľ zvládne na želanej a potrebnej úrovni. NFL by si niečo takéto nedovolila. Draft sa tak bude odohrávať na najikonickejšom štadióne v NFL (Packers by chceli stage umiestniť vo vnútri Lambeau Fieldu ako to mali Cowboys na AT&T Stadium) a k tomu skvelá atmosféra mesta, ktoré futbalom žije! Bude to nezabudnuteľné!

GO PACK GO!!!!!