Ako Packers atakovali obranu Matta Patriciu?

Aaron Jones a behová hra Green Bay Packers v zápase proti Detroit Lions hviezdila a po zemi sa nášmu behovému útoku ako celku podarilo získať 259 yardov. Aj v minulej sezóne sme mohli vidieť, že sme v Green Bay mali jednej z najlepších behových útokov v lige a pravidelne v zápasoch dominoval. Ale keď sa súperové obrany výhradne zamerali na zastavenie behov, tak Packers na to vždy nemali odpoveď. Dokonca aj s Aaronom Rodgersom za centrom. V zápase s Lions sme mohli vidieť, že Matt LaFleur vytváral vrásky obrane Lions vďaka tomu, že vymyslel kreatívne riešenie, ktoré drží obranu mimo rovnováhy a tým Rodgersovi výrazne uľahčil život – hrať viacej v empty formácii.

Toto nie je niečo také, ako sme mohli vidieť v roku 2007 s „veľkou päťkou“, hoci paralely s druhou sezónou Mikea McCarthyho a s „uvoľnením“ Bretta Favra nemožno prehliadnuť. V závere McCarthyho éry sa tímy rozhodli, že Packers ich proste nemôžu poraziť „ponad“, tak prehustili box, hrali man coverage a odvážili sa čeliť tomu, že Green Bay ich bez rýchlosti neporazia na hlbokých loptách.

No teraz s rýchlikom Marquezom Valdes-Scantlingom, Tylerom Ervinom, ktorý rozťahuje obrany horizontálne a Davante Adamsom, ktorý nemá problém vyhrať svoj súboj na line of scrimmage a ísť hlboko, rýchlosť už u nás nie je takým problémom. LaFleur našiel elegantný spôsob ako potrestať tímy za to, že sa snažia prehustiť stred ihriska a zataviť behy Packers, alebo hrajú v man coverage.

Detroit bol ochotný hrať nickel defense, čím nechal kopec ciest pre Aarona Jonesa a Jamaala Williamsa. LaFleur na toto kontroval tím, že hral viacej v empty setoch, čím prinútil obrancov Lions aby sa museli prebíjať cez picky, rubs, meshe, bunch formácie a tak ďalej. LaFleur mal tiež pestrý útočný personnel, čím opäť prinútil obranu dostávať sa do neprehľadných situácií a tým sa naši receiveri uvoľňovali.

Tu je play pri situácii 2nd&5 z 11 personnelu, takže traja wide receiveri a jeden tight end, no Packers prešli do empty formácie a Jones sa presunul do outu:

Keď postavíte Jonesa na slot v 3×2 formácii znamená to len jedno. S veľkou pravdepodobnosťou bude na ňom linebacker, ako je na ňom v tomto prípade. Ale ak ho chce linebacker pokrývať, tak musí prechádzať cez poriadnu „premávku“ a to v situácii, či Jones pôjde break in, alebo break out. Jones je dynamickým pri schopnosti zmeniť smer svojho behu a zlepšil sa aj v route runningu. To je smrtiaca kombinácia pre oponentov a to sme presne videli aj na tejto play.

Jones sa uvoľní na crossing route, je úplne voľný, dostáva loptu do svojich rúk a je to jednoduchý prvý down pre útok Packers. Tento play dizajn sa volá mesh a to kvôli dvom crossing routam, ktoré vytvoria „mesh“, voľne povedané neporiadok a premávku v strede ihriska. Linebacker má veľmi zložitú úlohu, musí pokrývať Jonesa a ešte sa k tomu predrať cez prehustený stred ihriska. V minulej sezóne sme hrávali mesh zvyčajne z 2×2 setov, nie z takýchto empty setov, alebo bunch formácií.

Hneď na ďalšej hre sa Packers postavia do formácie, ktorá vyzerá veľmi podobne ako tá predchádzajúca v empty sete. Na prvý pohľad to vyzerá rovnako, ale jedná sa o odlišný útočný personnel s odlišným splitom receiverov. Samozrejme to nie je žiadna náhoda a spravili to zámerne kvôli tomu, čo od tejto hry potrebovali. Namiesto použitia troch wide receiverov, je toto „ťažšia formácia“ s 21 personnelom (2 backovia). Môžeme to volať aj 12 personnel, ak Lovetta považujeme za tight enda, ale podstata zostáva nezmenená. Green Bay by vo väčšine prípadov očakávali, že obrana bude v base formácii a v prvom prípade v nickel formácii. Avšak Lions si vybrali že budú hrať s 3 linebackerami. Prečo? To vie len Patricia… Keď Packers na ihrisko postavili running backa a fullbacka, Patricia poslal na ihrisko šesť defenzívnych backov… Prečo? To vie opäť len on.

Keď by sme si nakreslili rovnú čiaru tam, kde je lopta snapnutá, tak na dolnej časti hashov (ľavá strana z pohľadu útoku) je hneď sedem obrancov z celkového počtu jedenásť. To je presne to, čo LaFleur chcel. Toto je v skutočnosti skutočne jednoduchá 2-man kombinácia routes – Davante Adams na slote a Jamaal Williams beží go route, aby vyčistil priestor práve pre Adamsa. Len dvaja obrancovia majú šancu ovplyvniť túto hru a tí stoja oproti tejto dvojici. LaFleur takmer na tutovku vie, že Lions budú v man coverage (nakoľko hrajú man coverage v +80% prípadov), ale poistí si to empty formáciou, ktorá mu dá jednoznačnú odpoveď. Adams je na slote v súboji 1vs1 proti nováčikovi CB Jeffovi Okudahovi, ktorý hrá svoj prvý zápas v NFL a musí brániť dva možné smery. Adams si z Okudaha spraví dobrý deň , Rodgers hodí prihrávku do rytmu a je to totálne jednoduchý zisk 11 yardov.

LaFleur s tým nekončí a na ďalšej hre je s rovnakou formáciou s rovnakým personnelom, ktorý však obsahuje odlišných hráčov. Vyzerá to takmer identicky s prvou formáciou. Už vidíte aké je to jednoduché zostať zmetený len na základe malej zmeny? Obrana musí identifikovať down, vzdialenosť, personnel, formáciu a špecifických hráčov v konkrétnom personnel. Spracovávanie takéhoto množstva informácie spomalí každú jednu obranu. Tu je na ihrisku Jace Sternberger namiesto Big Boba Tonyana a Tyler Ervin nahradil Johna Lovetta. Ervin (číslo 32) môže hrať ako running back, tak aj ako receiver. Nakoľko je oficiálne vedený ako back, tak takmer exkluzívne hráva split out. Obrana sa musí rozhodnúť, ako ho bude brániť. Ak ho budú konzistentne brať ako receivera, tak očakávajte, že LaFleur bude na toto kontrovať hraním 21 personnelu s ním na ihrisku. V skutočnosti Packers proti Lions využívali 21 personnel viacej než akúkoľvek inú formáciu a to hlavne preto, lebo im to dodáva kopec flexibility. Výsledkom je to, že Jones a Williams behajú do pohodlných a ľahkých boxov.

Táto hra neprodukuje nič spektakulárne, ale je to opäť jedna vec naviac, ktorú musia tímy skautovať. S Ervinovými jet a orbit motions musí byť obrana vkuse v strehu, keď je na ihrisku. Vďaka tomu sa dokonca aj taká jednoduchá routa ako whip stáva potenciálnou veľkou zbraňou. Jednoducho prejde na tejto hre do motion a obranca musí byť pred snapom v pohotovosti. Adams berie svojho obrancu do stredu ihriska a Ervin tým pádom dostáva Okudaha v súvoji 1vs1 a poľahky svoju routu vyhráva. Ak Okudah nespraví svoj povinný tackle v open fielde, môže sa to skončiť zahranou big play v prospech útoku. Vďaka tomu, že Okudah hral off, mohol na túto hru zareagovať, ale ak by hral o niečo tesnejšiu man coverage a Ervin odbehne svoju routu, mohol by to byť jednoduchý touchdown.

Zaujímave na tejto hre je to, že aj keď to bolo len v druhej štvrtine, tak Packers už v tomto bode zápasu zahrali kopec meshov proti heavy-man coverage Lions. Táto hra vyzerá tak, že chceli zafejkovať mesh. Packers naznačujú mesh tým, že Jamaal Williams a Tyler Ervin bežia niečo, čo zo začiatku vyzerá ako crosser, zatiaľčo Davante Adams beží sit route. Toto je typická štruktúra meshu. Avšak Williams a Ervin vo svojej route zabrzdia a robí sa cut do outsidu v strede ihriska. Vyzerá to tak, že Packers sa snažili nachytať obrancov Lions ako si preberajú receiverov v bode meshu, než aby sa ich držali aj naďalej. To sa v tomto prípade nestalo, ale ukazuje nám to fakt, ako Matt LaFleur pristupuje k svojmu útoku. Tento fake už Packers pod LaFleurom niekoľkokrát zahrali a každému napadne divízne kolo proti Seahawks. Vo svojom prvom drive zabehli fake rub route s Davante Adamsom a Geronimom Allisonom. Seahawks očakávali rub, predávali si wide receiverov a Adams zostal úplne voľný = touchdown.

Teraz už mal LaFleur obranu Lions v takom bode, že si mysleli, že zostane v 21 s Ervinom. Ale prehodil Tonyana so Sternbergerom, dal dokopy 3×1 set a prinútil obranu Lions k pohybu. Pred snapom si ukazujú a rozprávajú sa, snažia sa rozostaviť ako basketbalový tím pri voľnom hode. Táto hra v skutočnosti začína ako spread, ale Williams spraví motion do backfieldu a tým spraví zmenu. A aj tu si všimnite rozostup obrany. Predpokladáme, že linebacker Jarrad Davis má Williamsa a nedropne do underneath zone. Keď bude do tohto priestoru prichádzať Davante Adams z pravej strany, tak tento priestor bude úplne voľný. Všetko do seba zapadlo ako puzzle.

Keď je Ervin na ihrisku, obrany sú v pozore, čo z neho robí v tomto scenári dokonalú návnadu. Nejde robiť nič svetoborné, ale Ervinova a Tonyanova úloha slúži na jeden jediný účel – vytvoriť priestor pre Allena Lazarda, ktorý prichádza stredom ihriska. Nie len že je to zmena cieľového hráča oproti prvej hre, kde Jones prichádza stredom ihriska zo slotu z bunch formácie, ale je to aj rozdielny matchup, keď využívate receivera namiesto backa. Tonyan dáva svoje rameno do cesty obrancu, Ervin si berie svojho strážcu hlboko do stredu ihriska a jediné čo musí Lazard urobiť je, aby odbehol od svojho strážcu. Ak vydrží pass-protection, tak je to jednoduchá hra pre 10 yardov a prvý down.

Krása empty formácie je v tom, že Packers to môžu použiť v akejkoľvek situácii s hocijakým personnelom. Neskôr v zápase sme išli do empty z 12 personnelu s 2 tight endami. Toto je niečo, čo nebude perfektným plánom v každom jednom zápase, ale je to niečo, čo si môžeme schovať vo vrecku. Očakávam, že Ervin bude na ihrisku pomerne často s druhým running backom a tým vytvorí veľmi ťažké rozhodnutia pre súperove obrany. Presne toto je to, čo LaFleur zamýšľal ohľadom zakomponovania hráčov ako Tonyan, Sternberger, Ervin, Deguara, či Lewis do útočného mixu. ILÚZIA KOMPLEXNOSTI.

Tu sa poďme pozrieť na bunch formáciu, ktorú sme zahrali aj pred týždňom proti Vikings. Vtedy sme ju zahrali z inej strany, ale v rovnakom personnel a na rovnakej route. Len sa prehodili strany. Lazard je v čele bunch formácie napravo a tlačí priamo na lajnu. Tonyan a MVS bežia crossing routy pod routou v podaní Allena Lazarda, zatiaľčo MVS je na shallow crosseri. Efekt tu nie je tak komický ako vo weeku 1, ale výsledok je prakticky rovnaký. Valdes-Scantling je úplne voľný, nakoľko jeho strážca sa proti nemôže predrať cez routy v podaní Tonyana a Lazarda. Tentoraz MVS loptu udržal a získal jednoduchých 15 yardov.

Tu máme ďalší krásny play dizajn a play call. Tu to vyzerá tak, že Lions sú v zone coverage a sú pripravení na pokrytie crossing routy bez toho, aby boli mimo hry kvôli vertikálnym pusshing routam. Môžeme vidieť vnútorného obrancu, ako číta počiatočnú routu a potom prechádza do crosseru v podaní Lazarda. Nakoľko je v inside, nemá pred sebou žiadnu premávku, cez ktorú sa musí predierať. Ale LaFleur je jeden veľký beťár a presne toto očakával. Preto tejto hre dal vzhľad crosseru z ľavej strany, ale je to viacej mesh koncept. Obranca vidí Valdes-Scantlinga neskoro, musí sa zastaviť a narazí do neho. Lazard je voľný a získava yardy jedna radosť.

Keď sa na túto hru pozrieme z iného uhlu, tak Collins začína hrať rovno pred centrom Linsleym, ale dropuje do stredu ihriska a hrá zone coverage. Po celý čas číta Rodgersa. Ak by Packers pokračovali v hraní shallow crosserov, dropujúci linebacker do tejto oblasti je skvelou kontrou. Rodgers videl, že Collins tu je a drží si ho tam prostredníctvom svojich očí a nôh. Namiesto toho, aby sledoval Lazarda krížom cez formáciu, sa Rodgers pozerá ponad pravé Collinsove rameno. Rodhers si nastaví nohy tak, ako keby išiel hádzať do jeho pravej strany. No v poslednom možnom okamihu Rodgers mení pozíciu a hádže na Lazarda, ktorý prichádza spoza Collinsa. Lions na tejto hre chceli zabrániť crosserom, ktoré na nich Packers hádzali z úplne rovnako vyzerajúcej hry. Packers však mali na toto rozhodnutie obrany Lions okamžitú kontru. Skvelá práca!

Opäť tú máme bunch formáciu. Lions sú v man coverage, Jones zabehne jednoduchý flat popod bunch, obranca nemá šancu sa k nemu dostať cez takúto premávku a je to touchdown. Jednoduchšie to už byť nemôže.


ERVIN A JEHO VPLYV VĎAKA MOTIONS

Teraz sa pozrieme na play-action bootleg koncept, ktorý nezapadá do kategórie crosserov, ktoré si ukázali vyššie. Ervin ide pred snapom do motion a vďaka svojmu pohybu vyčistí pravú stranu ihriska. To je až neuveriteľné ako len svojim pohybom stresuje takmer celú obranu. Po snape Rodgers fejkuje predávku a rolluje do pravej strany. Tonyan okupuje stred ihriska a toho si preberá single high safety. Ten predpokladá, že Tonyan bude pokračovať k postrannej čiare a tak si túto variantu pokryje. Tonyan sa pozrie na safetyho, zistí čo safety zamýšľa a svoju routou upraví vzhľadom na jeho pohyb. Nadviaže s Rodgersom očný kontakt a smeruje do voľného priestoru. Veľmi dobrá práca od Tonyana, že rozoznal coverage a vhodne upravil svoju routu.

Pri Ervinovi ešte zostaneme a tu máme ďalší play-action bootleg do pravej strany. Ervin ide pred snapom do motion vďaka tomuto pohybu je pravá strana ihriska opäť kompletne voľná. End Lions sa nachytal na playfake a dovolil Sternbergerovi bežať do flatu. Ten však loptu dropol….

Nie, s Ervinom ešte nekončím. Ervin opäť ide do motion a tým rozťahuje obranu do šírky. Zahrá sa play-action, aby sa LBs povytiahli smerom nahor. Potom len nájdete priestor za nimi a máte vyhrané. Ešte niekto mi povie, že keď Ervin nemá 200 yardov za zápas, tak neovplyvňuje hru?

A opäť NIE! S ERVINOM EŠTE NEKONČÍM! Ja tohto hráča proste milujem a miluje ho aj Matt LaFleur. A to dokonca tak veľmi, že jeho motion zakomponoval aj pri potvrdení za dva body. Len sa pozrite na to, ako Ervin svojim pohybom vyčistil stred ihriska pre úspešný beh Aarona Jonesa:


PROTI RODGERSOVI SINGLE HIGH SAFETY?

Toto by mal byť jeden zo základných fyzikálnych zákonov. Ak hráte proti Rodgersovi single man high safety, tak vás zaručene trafí dlhou loptou k sideline. Rodgers vidí single high man a súboj 1vs1 v podaní MVSka proti nováčikovi CB Okudahovi. Očakávali ste iný výsledok? Ľahšie to už Rodgers mať nemohol.

Mimochodom, táto hra by sa nemohla odohrať bez toho, keby niet skvelého Jonesa a jeho zachytenia blitzu. Ukážková práca.


SKVELÁ PRÁCA DVOJICE TONYAN-RODGERS

Tu máme touchdown v podaní TE Roberta Tonyana a toto je azda jedno z najlepších načasovaní na swirl route, aké som kedy videl (corner-stop). Packers sa snažia trafiť chlapa v motione na snag-n-go route a Swirl je Rodgersov druhý read na tejto hre. Skutočne nádherné načasovanie. Toto je prakticky nebrániteľné, keď sa to zahrá presne takto. Všimnite sa aj moment, kedy Rodgers hádže prihrávku. Krása.


SKVELÝ RUN BLOCKING

Run blocking našej ofenzívnej lajny sme si už obsiahlejšie ukázali v review. Ale ich prácu musím vyzdvihnúť aj v tomto Film Roome. Center Corey Linsley a ľavý guard Elgton Jenkins odohrali excelentný zápas a tu je toho krásny príklad. K tomuto nie je potrebné nič písať. Harmónia blokovania a vytvárania behových čiar pre Aarona Jonesa:


MARCEDES LEWIS JE ELITNÝ BLOKÁR NA POZÍCII TIGHT ENDA

Tu opäť nie je veľmi čo rozoberať. Len sa kochajte umením blokovania v podaní veterána Lewisa:


JAMAAL WILLIAMS A AJ DILLON

Nie len Aaron Jones mal proti Lions vydarený zápas. Ruku k dielu pridali aj Dillon s Williamsom. Mám tu pre vás dva behy v podaní Jamaala a dva v podaní AJ-a. Najskôr tu máme beh do pravej strany. Patrickovi sa nepodarilo udržať svojho chlapa v bloku, no Williamsovi to nevadilo, dokázal sa mu vyhnúť, nájsť k tomu ešte aj dieru a predrať sa pre pekný zisk.

To môžeme v podaní Jamaala vidieť trpezlivosť a vynikajúce čítanie blokov pred sebou. Pekne si počkal, kým sa mu pripravia bloky, prečítal, že bude mať priestor cez A-gap a opäť má na svojom konte pekný zisk. Tomuto nemôžem vytknúť absolútne nič.

A poďme sa pozrieť aj na náš buldozér. Určite všetci veľmi dobre vieme, že takýto typ running backov treba tacklovať nízko. Keď na nich idete príliš vysoko, tak vás hodia o zem ako keby ste boli len nejaký pajác. Obranca Lions tu hituje Dillona nízko ako má, ale ani to nestačí. Ten robí otočku v štýle kungfu a pokračuje ďalej. Perfektná rovnováha v podaní nováčika:

Tu máme skvelé čítanie blokov a keď mal Dillon zamieriť do vzniknutej dieri, tak nezaváhal a bez problémov ju dokázal nájsť. A čo nasleduje potom? Složiť ho na zem je takmer nemožné a k tomu aby skončil na zemi potrebujete polku obrancov na jednom hráčovi.


LOVETT NIE JE DEGUARA

Deguara mal skvelý prvý zápas proti Vikings a hádam zavrel ústa každému neprajníkovi. Do tohto zápasu nemohol nastúpiť a musím povedať, že jeho absencia bola citeľná. Veď posúďte sami na nasledujúcej ukážke. (PS: v druhom diely film roomu si zoberiem na starosti hru našej obrany v zápase proti Lions).