Vyhráme to tento rok a potom uvidíme…

Tak už je to oficiálne. Sága menom Aaron Rodgers sa už skončila aj na papieri, keď obidve strany svojim podpisom potvrdili úpravy, ktoré sa v zmluve Aarona Rodgersa udiali. Prakticky sa neudialo nič, čo by sme akosi neočakávali, alebo by už nebolo dopredu leaknuté agentom. Teraz však vieme reálne čísla a vieme ich aplikovať do nášho účtovníctva a posledný rok k návratu Aarona Rodgers do Green Bay pre sezónu 2021 je skompletizovaný.


DETAILY PREROBENEJ ZMLUVY

 • Posledný rok Rodgersovho kontraktu (2023) bude void year, čiže de facto sa Rodgers po sezóne 2022 oficiálne stane voľným hráčom (UFA). Void nastane na siedmy deň pred začiatkom ligového roka 2023. Potenciálne okno na aplikovanie franchise tagu sa zavrie deň pred týmto dátumom. Takže de facto je Aaron Rodgers po skončení sezóny 2022 netagovateľný a stáva sa tzv. unrestricted free agentom.
 • Packers nebudú môcť ísť po tzv. prorated bonusoch, ktoré má Aaron Rodgers vo svojej zmluve v podobe podpisového bonusu.
 • K Rodgersovej zmluve sa nepridali žiadne nové peniaze a Packers získali viacej priestoru pod platovým stropom.

Toto sú zmeny, ktoré sa udiali „na papieri“. Zdroje uvádzajú, že žiadne ďalšie finančné zmeny neboli urobené.

Mimo papiera malo dôjsť aj k „ústnym“ dohodám a tie vyzerajú nasledujúco:

 • Packers súhlasili prehodnotiť Rodgersovu situáciu po tejto sezóne.
 • Schefter najskôr reporotoval, že súčasťou ústnej dohody má byť aj to, že Aaron Rodgers bude mať slovo ohľadom toho, kam chce byť vymenený v roku 2022 (ak dôjde k tradu po skončení aktuálnej sezóny). Avšak sám Aaron Rodgers na svojej tlačovej konferencii povedal, že NEMÁ právo rozhodnúť sa, kde chce v roku 2022 hrať. Čiže v jeho upravenom kontrakte nie je nejaká takáto klauzula.
 • Packers by nespravili trade po wide receivera Randalla Cobba, keby o to nepožiadal Aaron Rodgers. Motivácia pre tento trade bola spraviť Rodgersa šťastným.

Takto momentálne vyzerá Rodgersova upravená zmluva:

Obrázok
zdroj: Ken Ingalls

VYSVETLENIE POJMOV PREROBENEJ ZMLUVY

VOID 2023 – Okrem toho tagu je „zmazanie“ roku 2023 prakticky bezvýznamné a nič nerieši. Určite budú ľudia o tom veľa rozprávať, ale znamená to úplne nič. Prakticky ak Rodgers odohrá dva zostávajúce roky v Green Bay, tak po nich odíde ako voľný hráč a Packers nedostanú vôbec nič. Ale na druhú stranu im to pridáva väčšiu „chuť“ vymeniť ho po sezóne 2021 a získať za neho aspoň nejakú kompenzáciu. Avšak toto bol podľa mňa a aj podľa drvivej väčšiny ľudí plán Packers už od momentu, ako Rodgers podpísal zmluvu – zbaviť sa ho po 2021, alebo podpíše novú zmluvu. A toto predĺženie tomu len nahralo do karát. Plán A je stále v hre.

PODPISOVÉ BONUSY – V podstate to znamená to, že ak sa Rodgers rozhodne po sezóne 2021 ukončiť kariéru, tak nepríde o žiadnu čiastku z podpisového bonusu alebo roster bonusu, ktorú obdržal tento rok (celkovo viacej ako $14M) a po sezóne 2021 o zostávajúcich $5.7M v podobe „prorated bonusu“ z jeho podpisového bonusu v roku 2019 tiež nepríde.

UVOĽNENIE PRIESTORU V SALARY CAPE PRE ROK 2021 – Packers pre tento rok vďaka úprave Rodgersovho kontraktu získali k dobru presne $9,278,431. Aktuálne to vyzerá tak, že po podpisoch Cobba, Kellyho a úprave Rodgersa máme pod platovým stropom priestor $9,3M (ak predpokladáme, že Cobbov cap hit je cca $5M a Kelly podpísal veteran salary benefit contract). Ako sme sa dostali na toto číslo? Tak, že $14.46M z Aaronovho základného platu pre rok 2021 sa premenilo do podpisového bonusu. Vďaka tomu sa jeho cap hit pre túto sezónu zmenšil na hodnotu $27,923,568. Tieto „prekopnuté“ peniaze však len tak zázračne nezmiznú a presúvajú sa do budúcnosti. V náväznosti na tento fakt, Rodgersov cap hit pre rok 2022 je na hodnote extrémnych $46,144,156.

PREHODNOTENIE RODGERSOVEJ SITUÁCIE PO SEZÓNE – Packers mali ústne súhlasiť prehodnotiť Rodgersovu situáciu po tejto sezóne. Toto podľa môjho odhadu znamená to, že po sezóne si obe strany sadnú za jeden stôl, povedia si ako na tom sú so svojim postojom pre sezónu 2022 a podľa všetkého mu Packers umožnia odísť prostredníctvom tradu. Avšak ak by sa náhodou Rodgersov postoj zmenil, nechcel by odísť, Love by nenapredoval tak ako by mal, tak tu môže dôjsť k rokovaniu ohľadom novej zmluvy pre Rodgersa, ktorá by s najväčšou pravdepodobnosťou znamenala to, že v Green Bay odohrá celú svoju kariéru.

TRADE PO RANDALLA COBBA – Generálny manažér Brian Gutekunst nám na tlačovej konferencii potvrdil, že trade po Randalla Cobba bol motivovaný cieľom uspokojiť Aarona Rodgersa. „Myslím si, že je to veľká časť. Bez Aarona by sme pravdepodobne po tomto trade nešli. Bolo to pre Aarona veľmi dôležité a preto sme to urobili,“ povedal Gutekunst.


ČO SME SA VLASTNE DOZVEDELI?

Aaron Rodgers' Stats Since 'DeflateGate' Are Curiously Bad – CBS Boston

Čo si máte o tomto všetko myslieť? Asi to, že Packers spravili de facto všetko preto, aby udržali tím pokope a pokiaľ niekto niekedy nadával na to, že Packers nejdú all-in, tak už sa vo väčšom all-ine byť nedá. Ešte osobne očakávam nejaký ďalší podpis/trade počas training campu urobený výhradne pre túto sezónu. Pred začiatkom ligového roka 2021 sme museli vyčisť cca $30M len na to, aby sme sa zmestili do stropu na začiatku ligového roka (pravidlo TOP 51) a do septembra to bolo $38.7M (teraz sme už v poriadku, potrebné úkony sa udiali). Pandémia zapríčinila prepad platového stropu a bolo to citeľné. Ale aj napriek tomu sa nám podarilo udržať tím prakticky pokope a až na centra Coreyho Linsleyho sme neprišli ani o jeden stavebný kameň tímu, čo je vzhľadom na opísanú finančnú situáciu obrovský zázrak. Prakticky pri každom hráčovi, kde bola možnosť presunúť peniaze na neskôr, tak sme to urobili. K tomu prišli nejaké tie posily (Campbell, Cobb, Kelly), či nádejní nováčikovia (Stokes, Myers, A. Rodgers, Hill, či Jean-Charles,..). Ale čo nás to stálo?

Stálo nás to presne $47.1M, ktoré sme „prekopli“ do budúcich rokov a starosti z tohto roka sme presunuli na trošku neskôr, aby sme mohli zostať v hre o Super Bowl. Tieto peniaze nikam nezmiznú, objavia sa v našom účtovníctve neskôr. K tomu sme celkovo $26.8M prekopli voči platovému stropu do roku 2022, ktorý ako vieme enormne rásť nebude a budú sa stále len pokrývať straty, ktoré zapríčinila pandémia. Niekto oslavuje to, že strop sa pre rok 2022 nastavil na úroveň $208.2M, ale v skutočnosti tu nie je veľmi čo oslavovať. Pripomínam, že toto je strop a preto nemáme garantované, že toto bude skutočné výsledné číslo. V realite to môže byť menej. Ak by sa však NFL darilo a príjmy boli výborné, tak to nebude znamenať rast salary capu v roku 2022, na strope sa už dohodli predstavitelia NFL a NFLPA. Bolo oznámené, že akékoľvek extra príjmy sa použijú na pokrytie strát kvôli pandémii. Keby sa COVID nikdy neukázal, tak salary cap by bol na úrovni $218M, čiže aj ďalší rok sa idú len kryť straty ohľadom pandémie a nedočkáme sa doslovného rastu salary capu, ale len jeho navýšenia oproti poslednému roku. Zaujímave to bude až vtedy, keď do platnosti stúpia nové mega televízne kontrakty, teda v roku 2023. Tu sa predpokladá, že platový strop poletí smerom nahor a to výrazne.

Pre nás to znamená nasledujúce. Naša aktuálna situácia znamená to (súčasný káder, nepredikovanie zmien a úprav), že v roku 2022 sme voči stanovému platovému stropu v obrovskom mínuse a to takmer $50M! A to ešte v tomto čísle nie sú zahrnuté potrebné náklady na podpísanie draft class, či výdavky počas sezóny. V skutočnosti sme teda na čísle cca $60M nad stanoveným platovým stropom pre rok 2022. To už je poriadna raketa…


ČO BUDE S AARONOM RODGERSOM PO SEZÓNE 2021?

Pre Aarona Rodgers to podľa mňa znamená len tri nasledujúce možnosti (po sezóne 2021):

 • Ukončenie kariéry po sezóne 2021 (offseaon 2022)
 • Výmena do iného tímu po sezóne 2021 (offseason 2022)
 • Podpísanie novej zmluvy s Green Bay Packers po sezóne 2021 (offseason 2022)

Iný scenár podľa mňa nedáva žiadny zmysel a s takým obrovským cap hitom nebude bez akejkoľvek zmeny hrať v Green Bay aj v sezóne 2022. To je prakticky finančne nemožné a neviem si predstaviť, čo by sa muselo udiať, aby sme to dokázali nejako poskladať dokopy. To by už zrejme musel Rodgers skutočne hádzať na tých umelých panákov. Rodgersov cap hit bude v budúcej sezóne astronomických $46.1M, čo znamená, že ak Rodgers bude pokračovať v kariére, tak to bude buď podpis novej zmluvy s Packers, alebo výmena do iného tímu.

Ohľadom tradu a podpisu novej zmluvy sa nám ponúkajú scenáre:

 • PRED 1. JÚNOM – Ak by sme ho vymenili, tak vieme voči capu ušetriť presne $19,297,018 (trade pred 1. júnom) a dead money by boli na úrovni $26,847,138 pre rok 2022. Toto je ten najpravdepodobnejší scenár, nakoľko by ho Packers menili pred ešte pred draftom, vedeli by získať extra hráčov už v tomto roku a hlavne by presne (alebo teda aspoň z časti) vedeli, čo za Rodgersa dostanú (hodnota pickov v roku 2022).
 • PO 1. JÚNE – Keby sme ho vymenili po 1. júne, tak voči platovému stropu v roku 2022 vieme ušetriť $26,970,588, pričom dead money by boli na úrovni len $19,173,568, avšak tento scenár je podľa mňa nepravdepodobný. Packers by ho menili za future picky, ktorých hodnotu by len hrubo predpovedali, tieto picky by zúžitkovali až o rok neskôr a toto sa vzhľadom na naše problémy s capom v roku 2022 nezdá ako to najrozumnejšie riešenie, ak nechceme hrať len o česť.
 • PREDĹŽENIE – Ak by sme ho predĺžili a podpísal by s nami nový kontrakt, tak to by dokázalo drasticky znížiť jeho cap hit v roku 2022. Ako sa hovorí, čas všetko lieči a toto môže byť veľmi dôležité. Rodgers dal tímu šancu napraviť problémy a potenciálne predĺženie Davante Adamsa s tradom po Randalla Cobba sú ideálnym začiatkom. Dokáže v tom pokračovať ďalej a ukázať Rodgersovi, že nie je len zamestnanom, ktorý má hádzať loptu? Plus ak nebude Jordan Love napredovať tak ako sa zamýšľa, tak je tu priestor na to, aby sa Rodgers podpísal na nový kontrakt po sezóne 2021.

Pokiaľ sa ideme baviť o tom, že skončí futbalovú kariéru po tejto sezóne, tak vlastne tieto úpravy aktuálnej zmluvy pre neho znamenajú to, že Packers nemôžu ísť po jeho peniazoch (na ktorých sa dohodli) a tým pádom je pre neho skončiť kariéru teraz výhodnejšie z finančného hľadiska, než to bolo pred úpravou kontraktu. Zároveň by si splnil svoj sen o ktorom hovoril už niekoľkokrát, odohrať celú kariéru v jednom tíme a ukončiť kariéru ako Packer. Ale toto sa podľa mňa nestane a to z jedného hlavného dôvodu. Aaron je po futbale stále hladný. Rozdiel medzi Aaronom a Brettom je nasledujúci. Keď sa nevedelo, ako to bude s Brettom, tak on hovoril: „Viem, že stále dokážem hrať, ale už asi nechcem.“ Za to Aaron na svojej poslednej tlačovke povedal: „Viem, že stále dokážem hrať. A aj stále chcem hrať.“

Za mňa je najpravdepodobnejší scenár trade po skončení aktuálnej sezóny a to pred 1. júnom (aj keď dead cap bude veľký), celý čas to smeruje práve k tomuto rozuzleniu. Toto bol plán Packers od momentu, ako draftovali Jordana Lova, plus čísla v Rodgersovej zmluve hovorili jasne. Toto je prvý ideálny dátum, kedy sa ho Packers vedia zbaviť (aj keď sa im to teraz trošku sťažilo z finančného pohľadu). Strana Packers teda stále zostáva pri pláne A a podľa mňa to bolo tak trošku z Rodgersa aj cítiť na jeho tlačovej konferencii. Ohromne veľa sa obetovalo na poslednú jazdu s Rodgersom a sústredia sa na tento rok.


BUDÚCNOSŤ PACKERS?

Ako sme si teda ukázali v číslach vyššie, nevyzerá to ružovo. Ako by sme mohli vyriešiť finančné problémy v roku 2022? Nasledujúce kroky dávajú zmysel:

 • Trade Aarona Rodgersa pred 1. júnom – ušetríme $19.3M
 • Cut Za´Dariusa Smitha – ušetríme $15.75M (jeho cap hit pre rok 2022 je na úrovni $28M)
 • Cut Prestona Smitha – ušetríme $12,5M (jeho cap hit pre rok 2022 je na úrovni $19,75M)
 • Cut Randalla Cobba – ušetríme $8.25M (jeho cap hit pre rok 2022 je na úrovni $7,33M)

Týmito 4 krokmi vieme voči platovému stropu v roku 2022 ušetriť okolo $55,8M, čo nás dostane takmer na hranicu nuly. Akonáhle by sme povedzme predĺžili Rodgersa, či Zeeho, alebo pri iných hráčoch presúvali prachy do budúcna (napr. Bakhtiari tam má roster bonus vo výške $9,5M, ktorý vieme premeniť do podpisového bonusu, alebo Clark má roster bonus na úrovni $6,4M), tak by sme opäť len oddialili problémy na neskôr a nevyriešili ich. Avšak aj takto si vieme „pomôcť“ a je to jedna z možností. Je otázne, kam sa posunie platový strop v roku 2023, keď do hry vstúpia nové televízne kontrakty, ktoré ho majú poriadne nafúknuť.


ČO S DAVANTE ADAMSOM?

Tieto naše kalkulácie nezahŕňajú nový kontrakt pre Davante Adamsa. Ten chce byť najlepšie plateným wide receiverom v NFL a to je nemalý problém. Generálny manažér Brian Gutekunst nám na túto tému jasne povedal, že je tu rozdielny pohľad na to, že čo znamená byť najlepšie plateným wide receiverom a tu má za mňa Gutekunst 100% pravdu. Davante Adams jasne povedal, že si vyslúžil to právo byť najlepšie plateným wide receiverom v NFL a rovnako to vidí aj Gutekunst. Rozdiel je však v ich pohľadoch:

 • ADAMSOV POHĽAD – Adams a jeho predstavitelia vnímajú za najlepšie plateného wide receivera v lige DeAndre Hopkinsa. Ten podpísal dvojročné predĺženie zmluvy v celkovej hodnote $54,5M, čo je na papieri ročný priemer $27,25M! To je hneď o $5.25M viacej, než na čo si príde druhý najlepší platený wide receiver v lige! (Julio – $22M). Proste Hopkinsova zmluva je až priam neskutočná, priepasť medzi ďalším receiverom je o 24%, čo je najväčší rozdiel bez rozdielu pozície. Toto jeho predĺženie doslova zdemolovalo trh s receiverami.
 • GUTEKUNSTOV POHĽAD – Gutekunst nevníma Hopkinsove predĺženie zmluvy ako reálny nový kontrakt na papieri a za mňa má pravdu. Hopkins má síce na papieri ročný priemer $27.5M, ale Gutekunst sa na to pozerá tak, že celková hodnota pri podpise, nové peniaze, priemerný plat a garantované peniaze sú kategórie, ktoré treba zohľadňovať a nie len jedno priemerné číslo na papieri.

Avšak je tu jedno veľké ALE. Pre Packers tu je problém ten, že Packers už raz svojho hráča takto uspokojili a spravili z neho najlepšie plateného hráča na svojej pozícii, čím spravili precedens. Laremy Tunsil podpísal gigantické predĺženie kontraktu s priemerom $22M na jeden rok s Texans, čo vtedy rozdrvilo trh medzi ofenzívnymi tacklami (aj keď trošku menej než teraz Hopkins). Packers však spravili z Bakhtiariho najlepšie plateného hráča na svojej pozícii a dostal ročný priemer $23M. Teraz bude Gutekunst na Adamsa len ťažko skúšať to, že mu povie, že Hopkinsov kontrakt nie je reálnym kontraktom a preto ho nemôže takto zaplatiť, keď to už raz spravil so svojim hráčom a dal ďalším hráčom precedens sa na toto odvolávať. S našou aktuálnou finančnou situáciou v roku 2022 je ohromne ťažké dať dokopy všetko tak, aby bol spokojný Davante Adams a napríklad aj Za´Darius Smith.