Tréner Matt LaFleur neustále používa to isté slovo, ak sa jedná o nováčika Josiaha Deguaru – VŠESTRANNOSŤ.

Vo štvrtok mal náš hlavný tréner Matt LaFleur ďalšiu tlačovku a opäť vyzdvihol Deaguarovu schopnosť postaviť sa hocikde naprieč celou formáciou a pomôcť tímu či už ako blokár, alebo receiver. „Páči sa mi jeho všestrannosť, ktorú ukazuje ako hráč. Rozhodne môžete vidieť schopnosť behať routy. Myslíme si, že bude vhodným hráčom, ktorého môžeme posúvať a to či už v backfielde, na line of scrimmaage, alebo ho môžeme postaviť do pozícií, ktoré sú typické pre wide receivera. Proste sa nám páči všestrannosť, ktorú so sebou prináša,“ nechal sa počuť tréner Matt LaFleur. Behať routy rozhodne vie, svedčí o tom aj jeho krásny catch proti Ohiu State, ktorý som mohol vidieť aj na vlastné oči (bol som na to zápase), avšak vtedy som ešte nemali ani poňatia o tom, že tento hráč bude o pár mesiacov neskôr obliekať práve green & gold.

Na NFL Drafte 2020 sa tímu z Green Bay podarilo prekvapiť úplne všetkých, keď si prostredníctvom svojho picku v treťom kole (94. celkovo) vybrali práve Deguaru. LaFleur očividne verí, že je to hráč, ktorý môže hrať na niekoľkých postoch a vďaka tejto vlastnosti môže pomôcť v zneistení obrany pred snapom. Matt často hovorí o „ilúzii komplexnosti“, ktorá predstavuje jednoduchý ofenzívny koncept, ktorý môže vyzerať komplexne vďaka rôznym zmenám pred snapom, keď všestranní hráči dokážu robiť hneď niekoľko vecí (či už v behovej, alebo passovej hre). Gutekunst po draftovaní Deguaru odpovedal na otázku ohľadom toho, na akej pozícii bude nastupovať. Toto bola jeho odpoveď: „Úprimne? Všade. Myslím si, že bude môcť hrávať ako in-line tight end s rukou na zemi, na slote, ako fullback, či H-back. Môžeme ho posúvať všade v priestore a tým vytvárať matchupy, ktoré potrebujeme. Ako sme prechádzali procesom Draftu, tak práve toto bol chalan, z ktorého bol Matt veľmi silno nadšený.“

LaFleur povedal tiež veľmi niečo podobné: „Milujem Josiaha. Je extrémne všestranný. Vlastnosti, ktoré prináša do nášho útoku nám poskytnú možnosť zostať v rovnakom personnely a môžeme ho postaviť ako na line of scrimmage, tak aj do backfieldu. Myslím si, že toto obranu zneistí. Keď sa na neho pozeráte, tak vidíte drsného a tvrdého hráča.“ Pred Draftom bol o neho naprieč celou NFL enormný záujem, keď sa medzi Senior Bowlom a Scouting Combine stretol so všetkými 32 tímami a na svojom konte mal virtuálne pohovory s viac než polovicou tímov NFL. Napríklad taký Zac Taylor, hlavný tréner Bengals, nešetril slovami chváli, keď hovoril o tomto hráčovi.

Počas svojej kariéry na univerzite Cincinnati sa mu podarilo zachytiť 92 prihrávok, čím stanovil historický rekord tejto školy pre tight enda (pričom pred tým za túto univerzitu hral napríklad Travis Kelce, či Brent Celek). Taktiež bol začlenený do mnohých blokovacích schém, a to či už v pozícii H-backa, alebo tradičného inline tight enda. Pro Football Focus zároveň uvádza, že 39.5% svojich kariérnych univerzitných snapov odohral na slote. Vynikal aj svojou bojovnosť a práve toto bol jeden z faktorov, prečo si ho LaFleur tak silno obľúbil. Dokonca počas minulej sezóny svojim hráčom ukázal jednu hru, v ktorej Deguara šprintoval cez celé ihrisko, aby zabránil pick-six.

Deguara však stojí pred veľmi zložitou úlohou a to pomôcť tímu vo svojej všestrannej úlohe ako nováčik. Nečaká ho nič ľahké. Bude sa musieť naučiť blokovacie schémy ako ofenzívny lineman, route running ako receiver a k tomu blokovacie povinnosti z backfieldu. Aj keď nebude zohrávať typickú úlohu tight enda, tak minulosť nám ukázal, že nováčikom na poste tight enda sa len veľmi zriedka kedy podarilo zohrať významnejšiu úlohu už vo svojej prvej sezóne v NFL. Jamison Hensley napísal článok pre ESPN, v ktorom spomína jeden fakt a to že od roku 2003 sa len dvom nováčikom na poste tight enda podarilo nachystať nad 600 yardov už počas svojej prvej sezóny medzi profesionálmi. Na túto skutočnosť má veľký vplyv obtiažnosť pozície, na ktorej hrajú, keď sa mladí hráči musia naučiť ako passové, tak aj blokovacie schémy.

Deguara sa musí naučiť hrať tri rôzne útočné pozície, a to v čase, kedy čelí veľmi nezvyčajnej offseason, ktorá neobsahovala žiadne OTAs, či rookie minicamp. Aj na základe tohto som toho názoru, že očakávania ohľadom jeho osoby by nemali byť vysoké, obzvlášť v úvode sezóny. Očakávam, že z počiatku nebude tak často na ihrisku a jeho štatistiky nebudú také, ktoré by ľudí uchvátili. Deguarovi budeme musieť dať čas. Počas nasledujúcich rokov bude v LaFleurovom útoku dôležitou súčasťou a jeho rozvoj bude kľúčom k ofenzívnemu úspechu. Myslím si, že v pozícii H-backa sa jeho behové a blokovacie schopnosti môžu ukázať už počas nováčikovskej sezóny, ale tie v passovej hre (okrem jednoduchých underneath routes) sa neukážu až do druhej, či tretej sezóny. Jeho pozícia nie je tou, ktorá bude vyrážať dych prostredníctvom štatistík, ale ktorá je kritická pre útok, ktorý chceme hrať. Tento výber bol spravený na základe špecifickej schémy, do ktorej sa hodí a nie na základe „tradičnejšej“ pozície v tradičnejšom personnely. Keď sa pozrieme na Shanahana a jeho Kylea Juszczyka, tak aj jeho štatistiky nie sú vždy úžasné, no nikto ani len na sekundu nepochybuje o tom, aký vplyv má na útok San Francisca. A toto bude úloha nášho Deguaru. Aby ste si mohli urobiť ako takú predstavu, čo bude u nás hrať a čo môžete očakávať, tak tu je ukážka touchdownu Niners v Super Bowle:

A tu je už Deguara vo veľmi podobnej úlohe:

A teraz si ukážme zopár krátky ukážok toho, čo od neho môžeme očakávať pri blokovaní. Najskôr jeho pass-block proti Chaseovi Youngovi, v ktorom mal za úlohu vytlačiť tohto skvelého hráča smerom von (čo sa mu aj podarilo) a potom dve behové hry, v ktorých figuroval ako vedúci blokár pre svojho bežca.