Čo ku nám prinesie nový defenzívny koordinátor?

Ako už určite všetci veľmi dobre viete, tak Packers si našli nového defenzívneho koordinátora a stal sa ním Joe Barry. Medzi fanúšikmi to nie je vôbec populárna voľba a ako sa ukázalo, tak nebol prvou voľbou ani trénera Matta LaFleura. Tou bol Jim Leonhard, ale ten sa rozhodol poslúchnuť srdce a zostal tam, kde je doma. Čo teda viedlo LaFleura k tomu, že si potom vybral práve Barryho? To sa pokúsim rozobrať v tomto článku,

Prvá vec, ktorá podľa mňa rozhodne zavážila sú jeho skúsenosti, ktoré ho oddeľovali od zvyšných kandidátov. Ďalej to rozhodne bolo jeho pôsobenie v rôznych defenzívnych schémach a diverzita je niečo, čo si LaFleur veľmi cení. To sme naplno mohli vidieť pri angažovaní jeho ofenzívneho koordinátora Nathaniela Hacketta. Zároveň chce LaFleur vo svojej obrane vidieť schémy Vica Fangia. Matt sa rozhodoval medzi Barrym, Harrisom a Everom. Podľa zdrojov LaFleur pri svojich pohovoroch kandidátov skúšal ohľadom ich znalostí defenzívneho systému Vica Fangia a práve Barry disponoval najlepšími a najhlbšími znalosťami. Zdroje z prostredia tímu hovoria aj o tom, že LaFleur si bol plne vedomý toho, že prijatie Barryho bude vyzerať ako „rodinkárstvo“, že si prinesie svojho kamaráta, ktorého pozná, je to stredne-starý biely coach, ktorý ako defenzívny koordinátor dvakrát zlyhal a aj tak vo výberovom konaní porazí dvoch mladých a šikovných čiernych asistentov, ktorí si zaslúžia dostať šancu. Rovnako túto pozíciu neponúkal ani Jerrymu Grayovi, ktorý je tiež čierny. Zdroje hovoria, že LaFleur si dal skutočne na čas a pred tým než Barryho prijal všetko dôkladne zvážil a premyslel.

Barry trénoval linebackerov v Tampe Bay Buccanneers, keď Derrick Brooks hral na tejto pozícii excelentne a bol elitou NFL, vrátane jeho kampane defenzívneho hráča roku v sezóne 2002. Práve jeho práca s pozíciou linebackera mu vyslúžila ďalšie príležitosti v NFL. V Detroite trénoval pod Rodom Marinellim, kde sa hrávala Tampa-2 defense a kde sa jeho obrane vôbec nedarilo z hľadiska yardov. Avšak keď sa pozrieme na získavanie turnoverov, tak boli v roku 2007 na 3. mieste a na 11. mieste v adjusted sack rate v roku 2008. Po tom ako sa zastavil späť v Tampe a aj na svojej alma mater USC, Barry sa do NFL vrátil v roku 2012 a to v službách Chargers pod Chuckom Paganom, kde sa hrala 3-4ka. Ako Barry, tak aj Pagano prežili trénerskú zmenu z Norv Turnera na Mikea McCoya a to až dovtedy, kým si za svoju prácu nevyslúžil ďalšiu úlohu defenzívneho koordinátora, tentoraz vo Washingtone v trénerskom tíme Jay Grudena, kde sa hral front 3-4.

„Myslím si, že je bystrý. Myslím si, že dokáže veľmi dobre vychádzať ľuďmi, komunikovať a je to učiteľ. Keď raz máte tieto základy, tak podľa mňa máte veľmi dobrú šancu k tomu, aby ste boli dobrí. A on má aj skvelú vášeň pre túto hru,“ povedal Marinelli v roku 2015, keď pracoval v Dallase a Barry trénoval obranu Washingotnu. Myslí si, že je dobré dodať, že Marinelliho dcéra sa vydala práve za Barryho. Bývalý defenzívny back Packers a Washingtonu Will Blackmon tieto Marinelliho slová zopakoval a Barryho opísal ako vášnivého. Hovoril aj o tom, že mu skutočne záleží na hráčoch a všetkých svojich defenzívnych hráčov pred tréningom pozdraví. Keď LaFleur hovori o tom, že v tíme potrebujú líderskú zmenu, tak práve Barry do tohto profilu zapadá. LaFleur povedal: „Na konci sezóny hľadáme iba našu schopnosť zomknúť sa a dať do toho skvelú energiu a snahu. Toto hľadáme.“ Pettine, tréner mierny a viacej „mozgový“, trénoval obranu, ktorá za posledné dva roky špeciálne vo veľkých zápasoch vybehal na ihrisko nudná a bez inšpirácie. Toto neznamená, aby tam niekto behal a do hráčov nonstop pi..val, ale práve správny prístup by mohol byť presne to, čo tento tím potrebuje.

Keď sa pozeráme na minulosezónnu obranu Brandona Staleyho v Rams, či Joe Barryho vo Washingtone, tak tieto obrany neboli „agresívne“ v tom tradičnom pohľade a zmysle – s heavy man coverage, alebo blitz-heavy filozofiou. Defenzívny tackle Ricky-Jean Francois opísal Barryho prístup v jednoduchej definícii: „Nebude sa snažiť byť tým najagresívnejším týpkom. Ale zároveň jeho najväčší dôraz bude na to, že chce aby sa jeho front four dostala na quarterbacka. Toto bola tá najväčšia vec, na ktorú dával najväčší dôraz. Chce byť schopný poslať svoju front four do tlaku a do coverage dropnúť v siedmich mužoch. Toto je sen každého defenzívneho koordinátora. Chcem aby sa mu tento sen splnil.“ Možno si teraz myslíte, že hovoril o posledných dvoch sezónach s Pettinom. Kritika na jeho osobu vo Washingtone prichádzala z toho, že nebol dostatočne agresívny, že nechcel hrať mimo svojich schém. Znie vám to povedome?

McVayovi toto nevadilo a priniesol ho zo sebou do Los Angeles, kde ho označil asistentom head coacha. Tu trénoval pod notoricky agresívne známym Wadeom Phillipsom, čo bol muž, ktorého Barry porazil v bitke o post DC vo Washingtone. Následne sa v LA stretol aj s LaFleurom a trénoval hráčov ako Corey Littleton, ktorý do ligy vstupoval ako nedraftovaný hráč a spravil z neho Pro Bowlera. Následne zostal v trénerskom tíme aj vtedy, keď pred poslednou sezónou spravil McVay zmenu na pozícii defenzívneho koordinátora a prijal Staleyho. Tom Siltverstein píše, že práve spojenie so Staleym bolo pre LaFleura veľmi zaujímavé a preto sa zaujímal ako o Barryho, tak aj o trénera safeties Rams Ejiro Evera. McVay miluje two-high coverage a to tak silno, že sa rozhodol prijať Raheema Morrisa aby si zachoval filozofiu. Zaujímavosťou je, že Barry trénoval pod Morrisom v Tampe po tom, čo v Detroite skončil 0-16.

Keď sa pozrieme na Francoisovu definíciu, tak to je presne to, ako vyzerala obrana Rams v minulej sezóne. A to aj napriek tomu, že play-calling mal na starosti Staley a nie Barry. Obrana Rams hrala v ľahkom boxe v 83% času, čo bolo vôbec to najvyššie číslo v celej lige, pričom Vic Fangio s rovnakou filozofiou bol hneď za nimi (78%). Zaujímavé je to, že aj napriek tomu mali Rams behovú obranu v TOP-5. Ako je to možné? Perfektne atakovali gapy v OL a využívali vo svoj prospech rýchlosť. Predstave si ako sa na to musel pozerať Pettine a závidieť im. Tím bez skvelého inside linebackera hrá kopec sub-packages a stále dokáže efektívne zastavovať beh. O toto sa presne snažil aj Pettine, ale bez úspechu.

Staleyho nickel defense hrávala v skutočne nezvyčajnej forme. Štandardná nickel má nma ihrisku front four, dvoch inside linebackerov a piatich defenzívnych backov. Ale Staleyho nickel bola takmer vždy postavená vo five-man fronte (3 DLs a dvaja OLBs na line of scrimmage), len jeden inside linebacker a nickel (5 DBs) defenzívny backfield. Takúto zostavu mal ako na prvých, tak aj na tretích downoch a robil to ako proti 3-receiver setom, tak aj proti viacej run-heavy personnelu s 2 tight endami. Toto je prakticky efektívnejšia cesta k zastavovaniu behu s 5 DBs na ihrisku. Jedným z kľúčov pre Staleyho (Fangia) je ponechapenie obidvoch safeties v coverage. To znamená, že behy zastavujete len so šiestimi hráčmi v boxe, čo nie je jednoduché. Pettine tento persnnel skúšal, ale ani zďaleka nemal taký úspech aký mali Rams. Uvidíme, že bude Barry lepším koordinátorom a dokáže zaviesť odlišnejšie pochody a naučiť hráčov dodržiavať gap disciplínu vo 5-man fronte.

Obrana Rams bola perfektne trénovaná, dokázala atakovať gapy, maskovať svoju coverage pred snapom, bola disciplinovaná a na svojom konci mala rýchlonohých hráčov. Pred snapom ukázali útok two-deep safeties, ale tesne pred samotným snapom sa presunuli do single-high. Jalen Ramsey mal povolenia hrať v man coverage proti elitným receiverom, pričom zvyšok tímu hral zone, čo znamenalo, že aj keď Ramsey bol v motion, tak zvyšok obrany LA nemusel byť v man coverage. Najviac hrávali cover-3 coverage, no zároveň toho odohrali najviac v cover-4 v celej lige. Mixovali cover-1 a cover-6 (quarter, quarter, half), aby boli jednou z najrozmanitejších obrán v lige a to aj naprie tomu, že hrajú zone coverage pri viacej ako 80% snapov. Na tretích downoch radšej posielali do tlaku piatich hráčov a snažili sa vytvoriť matchupy 1vs1, než aby tam posielali prehnané blitzy, alebo double-A-gap blitzy, ktoré vytvárajú voľných runnerov na QB.

Čo to znamená pre Packers? Keď sa pozrieme na našu obranu, tak keď sme zdraví, tak dokážeme robiť tlak v štyroch hráčoch, Jaire Alexander disponuje schopnosťou robiť všetko čo robí Ramsey a duo našich safeties má omnoho väčší upside a všestrannosť, než malo to, ktoré mali k dispozícii Rams. V konečnom dôsledku je obrana Packers ako celok talentovanejšou obranou než obrana Ramas. Vďaka spomínaným kamoflážam pred snapom by Darnell Savage stále mohol hrať úlohu robbera, v ktorej tak exceluje a do stredu ihriska by sa presúval tesne pred snapom. Je tu však jedna zásadná otázka. Aké percento na ich úspechu mal práve unikátny Aaron Donald? Keď sa pozrieme na to ako sme ich práve mi dokázali efektivne rozoberať pri polozranenom Donaldovi, tak je férové hovoriť o tom, že odpoveď je – no dosť veľké. Ale zároveň stále musíme mať na pamäti, že Rams tu hrali proti najlepšiemu útoku minulej sezóny s ligovým MVP. Aj keď sa nám proti ním zadarilo, tak ako LaFleur, tak aj Rodgers hovorili o obrane Rams s rešpektom a pred ich prístupom dali dole klobúk. Rodgers hovoril, že príprava na tento zápas bola ich najnáročnejšou. LaFleur v roku 2019 povedal, že pre neho ako ofenzívneho coacha sú najviac problémové práve tieto obrany, ktoré sa zakladajú na schémach Vica Fangia.

Staley vo svojich schémach predpokladá, že v passovej lige musí byť priorita zastaviť passový útok. A robiť to s obidvoma safeties v coverage je omnoho lepšie ako jedného sťahovať boxu. Toto robí pre útoky zložitejšie atakovať downfield a zahrávať big plays. Toto obrane dovolí v coverage prečísliť receiverov a maskovať coverages. To je prístup, ktorý vyznával aj Pettine. Najskôr v sezóne 2019 sme boli otrasní v bránení hlbokých lôpt, no v poslednej sezóne prišla zmena a ak sme v obrane robili niečo perfektne, tak sme bránili big plays. Za celú sezónu sme pustili štvrté najnižšie číslo skompletovaných prihrávok pre 20 a viacej yardov. Rams boli v tejto štatistike na druhom mieste. „Zaberie to mnoho štyri a päť yardových behov, aby ste dorovnali 50-yardový pass. Ak skutočne veríte, že explozívne hry sú to, ako v NFL prehrávate, tak potrebujete začať práve tu vo svojej filozofickej štruktúre a v spôsobe, ako budujete svoju obranu,“ povedal Staley.

Pred Barrym stojím podľa mňa pomerne zložitá úloha a tu vymenujem body, resp. otázky, na ktoré bude musieť nájsť správne odpovede:

  • Dokáže adaptovať tieto schémy do našej obrany bez najdominantnejšieho hráča v súčasnom futbale? Toto je azda ten najväčší x-faktor ktorý rozhodne o tom, či spravil LaFleur správnu voľbu. Ja si osobne myslím, že vo futbale ja najdôležitejšie aby tréner dokázal nastaviť svoje schémy pre hráčov, nie opačne. Toto je niečo, na čom zlyhal Dom Capers a Barry nemôže spraviť rovnakú chybu. A na toto sa viažu moje ďalšie body.
  • Ako bude využívať Jaira Alexandera? Bude ho chcieť využívať ako Jalena Ramseyho v „star“ úlohe, kde Ramsey často hráva a vyžaduje to od cornera schopnosť hrať veľa na slote? Toto je totálne odlišný prístup ako vyznával Pettine, pretože on považuje hranie na outside a inside ako dva odlišné svety. On preferoval na slote niekoho, kto tam bude trénovať a hrať permanentne. Jairovi nechával na starosti z pohľadu útoku pravú stranu obrany a nikdy necestoval za nejakým špeciálne určeným receiverom.
  • Dokáže postaviť Darnella Savagea do ideálnej pozície? Všetci vieme, že keď hrá ako robber, tak je jedným z najefektívnejších safeties v lige. Dokáže Barry vymyslieť to, aby tu hral čo najviac?
  • Čo s Joshom Jacksonom? V poslednej sezóne sa ku koncu vôbec nedostal na ihrisku a bol healthy scratch. Všetci vieme, že Jackson má slabiny v man-coverage, ale jeho čuch na loptu je veľmi dobrý a toto je smer v ktorom on vyniká. Bude Barryho príchod a odhodlanie hrať prevažne zone-coverage znamenať, že Jackson dostane u nás ešte jednu šancu? Možno sa dokonca presunie na safetyho?
  • Ako dokáže pracovať s Krysom Barnesom a Kamalom Martinom? Ako Barnes, tak Martin vo svojej nováčikovskej sezóne ukázali veľký prísľub do budúcnosti a ich napredovanie bude pre nás kľúčové. Barry je známy svojou prácou práve s inside linebackerami. Dokáže im pomôcť v napredovaní? Ak áno, bude to jackpot. Alebo sa rozhodne, že potrebuje nejakú externú pomoc na tejto pozícii?
  • Bude chcieť priviesť hybrida? Fanúšikovia možno dúfajú, že tento tradičný trénerov linebackerov bude znamenať zmenu prístupu k tejto pozícii v organizácii Green Bay Packers. Avšak napríklad Rams ich nikdy nemal ako prioritu na drafte a radšej sa zamenali na hybridov. Použili TOP-100 picky na safeties Taylora Rappa a Johna Johnsona III, pričom obidvaja sa vypracovali k dôležitej súčasti obrany Rams. Preto nebuďme prekvapení, ak Packers využijú prémiový pick práve na na hybrida a upgrade oproti Ravenovi Greenovi, či Willovi Redmondovi.

Veľa sa hovorí o tom, že keď bol Barry dvakrát defenzívnym koordinátorom, tak bol hodený to otrasnej situácie bez hráčov a tam nemal šancu na úspech. Niektorí dokonca hovorili, že pozíciu DC Washingtonu brať nemal, lebo to bola cesta do pekla. Keď sa na to pozrieme triezvymi očami, tak skutočne tie obrany nedisponovali kvalitou a teraz Barry dostane po prvýkrát do rúk obranu, ktorá ten talent má. Dokáže s touto šancou naložiť správne? Rozhodol sa Matt správne? Mattov tím v dvoch sezónach po sebe klopal na dvere Super Bowlu, útočne sa stal najlepším v NFL a od obrany potrebujeme, aby dokázal hrať to, na čo reálne má. Pevne verím, že sa tu Matt rozhodol správne a Barry nám pomôže k tomu hlavnému cieľu – Lombardi Trophy.