Ako to vyzerá s našimi chlapmi, ktorí ochraňujú quarterbacka?

Počas tohtoročnej off-season sme prišli o našu stálicu na pozícii right tackla z Iowy – Bryana Bulagu. Ako jeho potenciálna náhrada prišiel skúsený Rick Wagner, ktorý s Packers podpísali dvojročný kontrakt za $11M. Kto by chcel vedieť o Wagnerovi viacej informácie, tak nech KLIKNE TU.

Wagner by mal byť našim starting hráčom na pozícii right tackla. Čiže naša základná zostava ofenzívnej lajny by mala vyzerať nasledujúco: (zľava doprava) Bakhtiari-Jenkins-Linsley-Turner-Wagner. Za nimi na svoju príležitosť čaká všestranný ofenzívny lajnmen Lucas Patrick, veterán Lane Taylor, C/G Cole Madison, mladý ofenzívny tackle Yosh Nijman, ofenzívny tackle Alex Light a trojica tohtoročných pickov na Drafte – OT/G Jon Runyan, C Jake Hanson a G Simon Stepaniak. Samozrejme ešte tam máme aj iných ofenzívnych lajnmenov, ale tí nemajú reálnu šancu na 53ku, čiže ich spomínať nejdem. Už aj bez nich máme 13 ofenzívnych lajnmenov, ktorí majú reálnu šancu byť v 53ke. Čo nás teda všetko čaká počas pred-sezónnej prípravy ohľadom ofenzívnej lajny?


JON RUNYAN

Runyana Packers draftovali na tohtoročnom drafte a ohľadom neho tu máme otáznik, či ho Packers budú chcieť na pozícii inside linemana, či ofenzívneho tackla. Keby ste chceli o ňom vedieť viacej, tak KLIKAJTE TU. Na univerzite Michigan odohral 26 zápasov na pozícii ľavého tackla a darilo sa mu tam dobre. Jeho najväčší zápas college kariéry prišiel v poslednej sezóne proti Ohiu State, kde mal na starosti hviezdu hviezd Chasa Younga. Chase bol z tohto zápasu vymazaný a za celý zápas mal len jeden jediný tlak na quarterbacka, iné štatistické ohodnotenie nezaznamenal. Najväčšiu zásluhu na tomto mal práve Runyan. Avšak ako head coach Matt LaFleur, tak aj generálny manažér Brian Gutekunst si myslia, že jeho najlepšia pozícia bude vo vnútri ofenzívnej lajny.

„Myslím si, že jeho skillset najlepšie sedí do vnútra. Bude mať možnosť pobiť sa o miesto na inside. Je to veľmi bystrý chalan, skvelý charakter a na Michigane štartoval takmer 3 roky, takže sa na neho tešíme.“

HC Matt LaFleur po NFL Drafte 2020

Packers aktuálne na svojej súpiske Runyana vedú ako guarda. Je to jeden z lepších atlétov v ofenzívnej lajne, keď 40 yardov zabehol 5.08s. three-cone drill zakončil s časom 7.57s a short shuttle zvládol za 4.69s. Na pozícii ofenzívneho tackla nemá dostatočne dlhé ruky, no ako nám už minulosť ukázala, tento faktor nie je ani zďaleka taký rozhodujúci, ako si ľudia myslia, však Bak?

V college na pozícii ľavého tackla hráva väčšinou vôbec ten najlepší ofenzívny lajnmen v tíme a keď sa pozrieme do histórie, tak Packers odvádzali skvelú robotu v presune ľavých tacklov na college do vnútra lajny v NFL. Spomeniem mená ako Josh Sitton, T.J. Lang, či J.C. Tretter. No a Runyan by mohol byť ďalším. Runyan povedal, že dokáže hrať na všetkých 5 pozíciach, vrátane centra. Takže uvidíme, ako sa mu bude dariť v NFL.


LANE TAYLOR, ČO S NÍM?

Toto je veľmi zaujímavý príbeh. Veterán Lane Taylor bol v sezóne 2019 nahradený skvelým mladíkom Elgtonom Jenkinsom, ktorý sa od svojho prvého štartu zaradil medzi elitu na pozícii ľavého guarda v NFL a tak sa silno začalo hovoriť o tom, že je spoločne s tight endom Jimmym Grahamom najlepším kandidátom na prepustenie a tým pádom aj na uvoľnenie nejakých dolárikov v platovom strope. Jeho prepustením by sme v platovom strope ušetrili presne $4,212,500. No Taylor je stále na súpiske. Prečo tomu tak je? Osobne som toho názoru, že na súpiske je stále preto, že dokáže adekvátne zaskočiť na pozícii ľavého tackla, a to aj napriek tomu, že jeho primárna pozícia je guard. Ak by sa nám nedaj Vince zranil Bak, tak sme nahratí, lebo na túto pozíciu nemáme náhradu. Avšak práve Taylor môže byť tým skúseným záskokom na tejto najdôležitejšej pozícii. Myslím si, že teraz sa Taylor už cutovať nebude. Spoločne s ostatnými hráčmi sa zapojí do pred-sezónnej prípravy a tam a uvidí. Som si na 100% istý, že Packers budú na pozícii ľavého tackla skúšať Runyana, Lighta a Nijmana. Ak sa ani jeden z nich neosvedčí, tak som presvedčený o tom, že si Packers Taylora v 53ke ponechajú. Môže zaskočiť na pozícii ľavého tackla a v prípade zranenia dvojice Jenkins-Turner môže naskočiť na post guarda a nemusel by to byť až taký kritický downgrade ako napríklad s nejakým mladíkom. A úprimne vám poviem, že potom, čo som videl v minulej sezóne, tak podľa mňa je Taylor lepším futbalistom a guardom, než práve Turner, ktorý štartuje na poste right guarda… Ale to je len môj názor.


RIGHT TACKLE

Ako som už spomínal v úvode článku, teraz všetko nasvedčuje tomu, že aktuálne je starting right tacklom Wagner. No čo ak sa neosvedčí, alebo nebodaj zraní? V tom prípade ho môže zaskočiť jeden z mladíkov – Light, či Nijman. Avšak osobne sa mi viacej páči myšlienka, že na post right tackla sa posunie práve Billy Turner a na pozíciu right guarda naskočí už spomínaný Lane Taylor.


NÁHRADNÝ CENTER

Po sezóne sa nášmu elitnému centrovi Coreymu Linsleymu končí zmluva. Linsley bez akýchkoľvek pochýb patrí medzi TOP 5 centrov v lige a na základe tohto bude chcieť adekvátnu výplatnú pásku. Budú Packers ochotní mu tieto peniaze dať na stôl? Po sezóne bude z našej ofenzívnej lajny voľným hráčom Linsley a takisto aj Bak. A na základe posledných vyjadrení som toho názoru, že Packers už teraz uprednostňujú podpis Baka, než práve Linsleyho. O pozícii ľavého tackla počas offseason nepadlo ani jedno jediné slovko. Draftoval sa hráč, ktorý by tam teoreticky mohol hrávať, no okamžite sa povedalo, že sa presunie do stredu lajny a práve tu sa bude musieť presadiť. Mám pocit, že Linsley spustí sériu presunov. Ak sa Linsley nepodpíše, tak na centrovi by mohol teoreticky hrávať Lucas Patrick, Lucas je síce veľmi kvalitným backupom, no neviem si predstaviť, že by mal prebrať úlohu starting centra, ktorý je srdcom ofenzívnej lajny a celú ju koordinuje. Práve tu vidím priestor na to, aby sa na pozíciu centra presunul Elgton Jenkins, čím by sa vrátil na svoju pozíciu, na ktorej primárne hrával na college. A jeho miesto na pozícii left guarda by zaujal práve Runyan. Rodák z Mississippi (Jenkins) sa stal celonárodne známym menom v roku 2018, keď na pozícií centra odohral všetkých 13 zápasov. Portál Pro Football Focus uvádza, že počas svojej juniorskej a seniorskej sezóny zasiahol do 762 passových snapov, na ktorých pustil len jeden jediný sacks, 12 hurries a v konferencií SEC počas poslednej sezóny dovolil len 6 tlakov na QB, čo bolo najnižšie číslo v tejto nabitej a najťažšej konferencii v univerzitnom futbale.

Plus k tomu Packers tento rok draftovali centra Jaka Hansona z Oregonu, ktorý počas svojho pôsobenia v drese káčerov v rozmedzí prvých troch sezón a 2,738 snapov, ktoré odohral nepustil ani len jeden sack a jeho prvý pustený sack prišiel až v seniorskej sezóne. Do zónovej schémy zapadá perfektne a ak sa ukáže ako adekvátny kandidát, tak by to mohol byť práve on, kto nahradí Linsleyho a Jenkins by tým pádom zostal na svojej prirodzenej pozícii. No teraz si poviete, a čo potom ten Runyan? Ako som už napísal, nepodpísanie Linysleyho môže spustiť sériu hneď niekoľkých presunov. Po príchode Billyho Turnera sme si mysleli, že pozíciu right guarda máme vyriešenú. Avšak neviem ako vás, no mňa vôbec nepresvedčil a za mňa bol suverénne našim najslabším článkom v ofenzívnej lajne. Jeho zmluva je stavaná tak, že v roku 2021 tam je potenciálne okno. Keby sme ho prepustili v roku 2021, tak by sme kvôli nemu síce niesli dead cap v hodnote $4,500,000, no zároveň by sme uvoľnili ďalšie necelé 4 milióny. A následne by sa na jeho pozíciu mohol presunúť Runyan, alebo ak by počas sezóny nepresvedčil, tak by sa tam mohol niekto podpísať, prípadne draftovať. Možno nepodpísanie Linsleyho vyzerá ako pomerne jednoduchá záležitosť, no ako som vám uviedol, mohlo by to spustiť v našej ofenzívnej lajne domino.