Cesta do LA (prípadne Dallasu) vedie v NFC cez Frozen Tundru!

Máme tu koniec základnej časti NFL. Máme po poslednom zápase s Lions a ja som si povedal, že o tom zápase review písať nejdem. Zhrniem to len tak, že LaFleur bol nasratý z toho, že chalani na ihrisku nerobili to čo mali a úprimne nevidím význam v tom, aby som tento zápas pozeral ešte raz a snažil sa písať nejaké myšlienky z tohto zápasu. Považujem to za stratu času a snáď mi to prepáčite. Preto som sa rozhodol, že radšej napíšem článok, v ktorom zhrniem to čo ma zaujalo počas našej regular season, dáme si nejaké tie postrehy, zaujímavosti a navnadíme sa na blížiace sa zápasy playoff!

CESTA DO LA VEDIE CEZ FROZEN TUNDRU!

Brain Enjoys Snowy Game In Green Bay

Začneme tým najpodstatnejším. Naše výkony v základnej časti sa postarali o to, že cesta do Los Angeles, prípadne Dallasu, povedie cez Frozen Tundru! Vďaka pozícii nasadenej jednotky máme v prvom kole playoff voľno a čakáme na to, kto pricestuje ku nám do Titletownu v Divisional round. Na základe nasadenia to môžu byť len štyri tímy. A to buď Philadelphia Eagles (7ka), Los Angeles Rams (4ka), Arizona Cardinals (5ka), alebo San Francisco 49ers (6ka). Koho by som z týchto tímov chcel dostať, bojím sa niekoho? Úprimne vám poviem, že skutočne mi to je jedno a nikoho sa nebojím. Každý jeden tím rešpektujem, ale žiadneho sa nebojím. Ak chceme vyhrať Super Bowl, tak sa nemôžeme báť nikoho a keď sme z niekoho zosratí už teraz, tak si to ani nezaslúžime vyhrať. Jediný tím, ktoré sa v playoff bojím sú naši Green Bay Packers. Keď hráme náš futbal, tak porazíme každý jeden tím v lige. Nemám o tom pochýb. Ale keď sa začnú vymýšľať somariny, tak dokážeme prehrať s hocikým.

Na nášho súpera si ešte budeme musieť počkať a reálne je, že sa ho dozvieme až po pondelkovom zápase Rams a Cardinals. Pokiaľ by sme hrali proti jednému z týchto dvoch tímov, tak tento tím bude mať v podstate na prípravu menej času, nakoľko hrá svoj zápas až v pondelok, plus zo slnečnej Kalifornie pocestuje do Frozen Tundry. Keď sa pozerám na predpoveď počasia, tak aktuálne ukazuje v čase zápasu okolo mínus jedenásť/dvanásť stupňov Celzia. Pevne verím, že sa tento rok nestane niečo podobné ako v zápase proti Bucs v NFC Championship. Keď v deň zápasu boli teploty príjemné okolo nuly, no následne po skončení zápasu okamžite v ďalších dňoch padli aj na mínus devätnásť. V tom zápase pri nás veru nestál ani jeden futbalový boh.

Zaujímavosťou je, že túto sezónu sme zakončili s 10. najlepším rozdielom bodov (+79). Avšak na domácom ihrisku máme tretí najlepší rozdiel bodov (+13.9 bodov na zápas). Plus k tomu sme doma na Lambeau Fielde neprehrali ani jeden zápas počas regular season (podarilo sa to len Packers).


HLÁSIME NÁVRAT KĽÚČOVÝCH HRÁČOV!

Green Bay Packers si museli počas sezóny vypiť kalich horkosti do samotného dna a ešte nám ten kalich nalievali a nalievali do kolečka dokola. Za´Darius Smith musel po prvom zápase sezóny podstúpiť operáciu chrbta a jeho návrat bol skorej v ríši snov než reálnym vyústením. David Bakhtiari nebol ready, objavili sa komplikácie a v druhej polovici sezóny musel podstúpiť ešte jednu operáciu, aby sa jeho koleno po rehabilitácii ACL vyčistilo a necítil problémy. To znamenalo, že sme boli bez neho celú regular season. Jaire Alexander si na začiatku októbra poranil rameno a vyzeralo to tak, že sezóna sa pre neho skončila. Packers a Jaire sa rozhodli tak, že operáciu nepodstúpi a budú veriť, že sa rameno zahojí prirodzene a bude sa tak môcť ešte vrátiť na playoff. V zápase proti Cardinals si Robert Tonyan pretrhol predný krížny väz a sezóna sa pre neho skončila. Elgton Jenkins si na konci novembra tiež pretrhol predný krížny väz a sezóna sa pre neho predčasne skončila. Vo weeku 6 si Josh Myers poranil koleno vo weeku 6 a jeho status ohľadom návratu bol tiež len vo hviezdach. Whitney Mercilus si cca v polovici sezóny utrhol počas zápasu biceps a bolo nám povedané, že sezóna sa pre neho skončila. V polovici decembra si Billy Turner poranil koleno a jedine čo nám bolo povedané, že má šancu na návrat. Toto som vymenoval len tie najväčšie zranenie… K tomu sme napríklad museli proti Cardinals hrať prakticky bez receiverov a tak ďalej…

Matt LaFleur hopes Za'Darius Smith, Jaire Alexander are not out for the  season - Acme Packing Company

Avšak teraz pred playoff to vyzerá tak, že v Divisional round budeme mať vôbec ten najzdravší tím v tejto sezóne. David Bakhtiari je späť, Jaire Alexander je späť, Za´Darius Smith je späť, Josh Myers je späť, Billy Turner je späť a prekvapivo aj Whitney Mercilus. K tomu už trénuje aj Randall Cobb, ktorému operovali core a na playoff bude ready. Do nášho tímu sme teda pred playoff doplnili troch All-Pro hráčov, dvoch starterov do OL, starting slot receivera a kľúčového hráča do rotácie na poste EDGE. Keď sa na to pozrieme inými slovami, tak je reálne, že v Divisional round budeme mať na ihrisku 20/22 starterov čo sa týka útoku a obrany.

Chcel by som poukázať najmä na to, že sa nám vracia Zee a Whitney. Mercilusa sme získali po tom, čo bol prepustený z Texans a hovorilo sa o ňom, že už je za zenitom. Brian Gutekunst mu dal šancu a Whitney chcel veľmi prísť do Green Bay. Síce to už nie je ten hráč, ktorým bol v najlepších rokoch, ale v Packers dostal špecifickú úlohu, keď bol využívaný ako situačný pass rush na tretích downoch a jasných passových situáciách. Táto úloha mu padla ako riť na šerbeľ a v čase keď bol k dispozícii, tak naša obrana hrala vynikajúci futbal. Počas svojich troch zápasov (kde odohral viacero snapov) v rozmedzí weekov 7 a 9 nazbieral 10 tlakov a jeden sack. K tomu bol podľa PFF na 32. mieste zo 105 kvalifikovaných edge rusherov v pass rush produktivite. Táto štatistika meria efektivitu pass rusherov. Dokázali sme ho využívať v úlohe Zeeho Smitha, keď rushoval aj zo stredu lajny a na obranu to malo obrovský vplyv. Ale keď sa zranil, tak výkony našej obrany išli dole a bolo to zapríčinené aj tým, že sme nemali typologicky ďalšieho hráča, ktorý by dokázal zahrávať úlohu Zeeho a Whitneyho.

Aj bez týchto dvoch hráčov sme však boli jediným tímom v NFL počas regular season, ktorý mal na svojej súpiske dvoch interior linemanov, ktorí vyprodukovali aspoň po 40 tlakov na quarterbacka (Clark – 64, Lowry – 42) a dvoch edge rusherov, ktorí vyprodukovali aspoň po 60 tlakov na quarterbacka (Preston – 62, Gary – 81 + 28(!) hitov na QB). Teraz táto štvorka nazbierala dokopy 249 tlakov, pričom minulú sezónu mala celá naša obrana dokopy 251 tlakov. Keď sa bavíme o číslach, tak toto je najlepší pass rush regular season 2021. Teraz do neho môžeme pridať ešte Zee Smitha a Whitneyho Mercilusa. Zee počas svojich prvých dvoch sezón v Titletowne nazbieral 26 sackov a 60 hitov na quarterbacka. Zee zrejme nebude môcť hrať podstatnú väčšinu snapov, ale aj eventuálna úloha situačného pass rushera je obrovským boostom pre našu obranu. V posledných dvoch odohraných sezónach má priemer 82 tlakov na jeden rok a je neuveriteľne všestranný. Môže hrať na niekoľkých postoch v defenzívnom fronte, vrátane v A-gape pred centrom. Nie je problém na ihrisko poslať D-front v zložení Preston, Zee, Clark, Lowry a Gary. Aj keď bude na ihrisku na 15-20 snapov, tak to bude obrovské.


AARON RODGERS JE MVP + JEHO BUDÚCNOSŤ V GREEN BAY

Green Bay Packers Quarterback Aaron Rodgers Lied To Everybody, But Nobody  Will Care

Aaron Rodgers je MVP tejto sezóny. Kto o tom pochybuje, tak klame sám seba. Regular season Rodgers zakončil na prvom mieste v NFL v percente touchdown (7.0), v percente interceptions (0.7), passer ratingu (111.9), quarterback ratingu (68.8) a v adjusted net yardoch na jeden pokus (8.0 yardov). K tomu skončil Rodgers ako najlepšie hodnotený quarterback ligy podľa DVOA a EPA (expected points added) na jednu play. V týchto kategóriách dominoval aj v minulej sezóne, kedy vyhral svoje tretie ocenenie MVP. Rodgers svoju hru vyšperkoval najmä v posledných piatich zápasoch sezóny, kedy bol prakticky neomylný. Vo všetkých piatich zápasoch hodil viacnásobný počet touchdownov, mal percento skompletovaných prihrávok nad 70% a passer rating nad 110.0. Portál PFF uvádza, že v tomto časovom rozpätí nezaznamenali jedinú play v jeho podaní, ktorá by smrdela turnoverom.

Tieto Rodgersove výkony v posledných zápasoch sezóny sú ešte o to pozoruhodnejšie, že hral prakticky za kompletne náhradnou ofenzívnou lajnou, ktorej chýbali 4 starters (Bakhtiari, Jenkins, Myers a Turner), pričom jediným starterom bol nováčik Newman, ktorého sme draftovali v štvrtom kole. S náhradníkmi pred sebou dokázal stratu dôležitých hráčov vykrývať efektívnou rýchlou hrou a tu plne zúročil svoje dlhoročné skúsenosti. Útočné schémy Matta LaFleura zahrával s presnosťou švajčiarskych hodiniek a bol jednoznačným motorom celého útoku. Rodgers tento rok odhodil loptu priemerne za 2.59 sekundy, čo je jeho najrýchlejšie číslo v kariére ako starter. Toto číslo je jedným z hlavných dôvodov, prečo sme v OL dokázali prežiť početné zranenia.

Môj názor na tému okolo jeho odchodu z Green Bay asi všetci veľmi dobre poznáte. Keď sme sa pred začiatkom sezóny bavili o tom, že ako to bude po skončení tejto sezóny, tak som mal jasnú povedať. Toto je Last Dance a po sezóne dôjde k odchodu klubovej legendy na pozícii quarterbacka. Ale teraz si už úplne taký istý nie som a peniaze by som na to veru nevsadil, že odíde preč. Nehovorím, že som si istý, že zostane, ale ako povedal aj samotný Aaron Rodgers v jednom rozhovore pred pár dňami: „Tráva je zelenšia keď ju polievate.“ Aaron Rodgers sa poslednú dobu vyjadruje na adresu Packers len pozitívne a pred pár dňami dokonca vyslovene pochválil aj nášho generálneho manažéra Briana Gutekunsta za jeho prístup a že je vďačný za to, kde sa teraz aktuálne nachádza ich kamarátsky vzťah. Robí to preto, že sa bojí toho, že ho vymení do Jets? Možno hej, možno nie… Kto vie. Je to Aaron Rodgers a pri ňom sme sa naučili jedno. Každé jedno slovo, ktoré zo seba vypustí, tak ho má veľmi dobre premyslené.


Z NECHCENÝCH HRÁČOV KĽÚČOVÉ OSOBNOSTI

De'Vondre Campbell making major impact on Packers' defense - ProFootballTalk

V úvode Júna sme podpísali inside linebackera De´Vondre Campbella na jeden rok za $2M. Nechceného inside linebackera, ktorého už poriadne nikto nechcel, no Gutey sa rozhodol, že mu dá šancu. Keď sa nám zranil Jaire Alexander, tak sme z practice squadu Arizony Cardinals podpísali cornerbacka Rasula Douglasa. Z toho sa po troch rokoch v Eagles stal prakticky nechcený hráč, ktorý putoval naprieč practice squadom rôznych tímov. V roku 2021 sa ocitol v practice squade Raiders, Texans a Cardinals. Následne ho podpísali my. Čo majú títo dvaja chalani spoločné? Prakticky už boli na odpis, my sme ich podpísali a stali sa z nich kľúčové osobnosti našej obrany.

Začnem Campbellom. Ten sa stal našou jednotkou na pozícii inside linebackera a po nekonečných rokoch bez kvalitnej hry od inside linebackera v drese Packers sme sa nestačili diviť. Podával parádne výkony a pred pár dňami bol dokonca menovaný do First-teamu All-Pro sezóny 2021. Stal sa tak prvým first-team All-Pro inside linebackerom Packers od čias Hall of Famera Raya Nitschkeho. Celkovo nazbieral 146 tacklov, čo je tretie najvyššie číslo a 102 solo tacklov, čo je siedme najvyššie číslo. Za celú sezónu missol len štyri tackles, pričom je percento missnutých tacklov (2.9) je najnižšie spomedzi všetkých linebackerov v lige. K tomu pridal 53 stopiek (play, ktorá vyústi v neúspech útoku), čo je delené štvrté miesto. Darilo sa mu aj v coverage, keď priemerne na jeden catch pustil len 6.8 yardov, čo je druhé najnižšie číslo. Portál SIS má metriku, ktorá sa volá „Points Saved“. V tejto štatistike viedol celú ligu spomedzi off ball linebackerov a k tomu bol portálom PFF hodnotený ako najlepší off ball linebacker (technicky má Micah Parsons viacej points saved a lepšiu známku PFF, ale Campbell odohral dvakrát viacej opakovaní ako skutočný linebacker). Campbell nám dokázal, že je skutočným linebackerom na všetky tri downy. Dokázal hrať v coverage, proti behom a nemal problémy ani s blitzovaním. V poslednom weeku proti Lions oddychoval a tu bolo až do očí bijúce, ako našej obrane chýba v strede ihriska. Väčšina útočných akcií išla práve stredom ihriska a bez neho je naša obrana o niekoľko tried nižšie. Goff v tomto zápase do stredu ihriska skompletoval 15/16 prihrávok pre 146 yardov a touchdown.

Poďme na Rasula. Toto sú jeho štatistiky od weeku 8 po week 16: 5 interceptions, 2 touchdowny, 11 zrazených prihrávok, 40 tacklov. Táto séria 8 zápasov v jeho podaní je skutočne legendárna. Keď si to porovnáme s Charlesom Woodsonom a jeho najlepšou sériou 8 zápasov v roku 2009, keď bol DPOY, tak mal takéto štatistiky: 5 interceptions, 2 touchdowny, 13 zrazených prihrávok, 39 tacklov). V našom drese odohral celkovo 11 zápasov, pričom si pripísal 9 štartov. Keď sa pri ňom pozrieme na metriku „Points Saved“, tak spomedzi cornerbackov tu je na šiestom mieste. Na jeden zápas priemerne zachránil 3.36 bodov. Najlepší cornerback v tejto metrike (A.J. Terrell) má priemer 3 zachránené body na zápas. Čiže keď to rozoberieme z pohľadu zachránených bodov na zápas, tak Rasul Douglas bol v podstate najhodnotnejší cornerback v lige čo sa týka tejto sezóny.


ZÁUJEM O NAŠICH ASISTENTOV

Mnoho tímov naprieč ligou sa zbavilo svojich head coachov a teraz na tieto miesta hľadajú nové tváre. Úspech tímu Matta LaFleura nezostávajú prehliadnuté a naprieč ligou je o jeho asistentov veľký záujem. Naš aktuálny ofenzívny koordinátor Nathaniel Hackett má hneď niekoľko pohovorov na post head coacha – Denver Broncos, Jacksonville Jaguars, Chicago Bears, Minnesota Vikings. Záujem je aj o nášho trénera quarterbackov/koordinátora passového útoku Luke Getsyho. V našom tíme je vysoko rešpektovaným trénerom a jeho prácu si všimli aj v Broncos, kde má pohovor na pozíciu head coacha.


JORDAN LOVE VS AARON RODGERS

Úprimne vám poviem, že ma neskutočne serie fakt, že už TERAZ sa nájdu ľudia, ktorí dokážu povedať, že Jordan Love je bust a podobné hovadiny. To ako vážne?! Po pár snapoch dokážete zhodnotiť celú kariéru quarterbacka? Ak áno, tak treba ísť od televíznych obrazoviek s pivom v ruke na gauči rovno do NFL, lebo tam vám zaplatia poriadny balík za vaše služby. Dokonca si ešte budete môcť vybrať tím. Zahráme si jednu hru, čo vy na to? Mám tu dvoch quarterbackov a ich prvých 71 kariérnych plays v lige, vrátane kneel downov, či spikeov.

  • QUARTERBACK A – 62 prihrávok, 6 behov, 3 sacky, 421 total yardov, 2 total touchdowny, 4 turnovers
  • QUARTERBACK B – 54 prihrávok, 8 behov, 9 sackov, 318 total yardov, 1 total touchdown, 4 turnovers

Tak čo, ktorý z týchto quarterbackov je budúci first ballot Hall of Famer a ktorý bust? Quarterback A je Jordan Love. Quarterback B je Aaron Rodgers. Poviete si, že to nie je o číslach. Je to o tom čo vidíte na ihrisku. Tak si pozrite aj tento záznam plays z jedného zápasu v roku 2006 kde Rodgers zaskakoval za zraneného Bretta Favra a či na tom dokážete posúdiť, či tento QB je bust alebo budúci hall of famer.

Myslím, že tento chalan je bust, či? Nechápem proste ako niekto dokáže robiť záver po pár plays… A ešte v situácii, kedy ten chalan nehrá ani vo svojom útoku, ktorý je dizajnovaný pre neho ale pre quarterbacka, ktorý je jeden z najlepších akí kedy hrali túto hru (v prvom prípade Brett Favre a v druhom Aaron Rodgers). Jordan mal svoje pozitívne okamihy, ale aj negatívne. Prosím, spamätajme sa a netrepme somariny. Netvrdím, že Jordan je budúci skvelý quarterback, budúci hall of famer, alebo bust. Teraz to je nemožné vedieť. Rovnako ako sme to nevedeli pri Rodgersovi… Ten bol v roku 2009 vypískaný na Family Night, lebo hral otrasne… Samozrejme to bolo zapríčinené aj celou situáciou okolo Bretta, že tento chalan ide nahradiť legendu, ktorú podľa fanúšikov vyštval z mesta. Rovnako to je aj teraz pri Jordanovi… Väčšina hatu na neho ide kvôli tomu, že miláčik Aaron Rodgers môže opustiť náš tím a dôvodom je Jordan Love. Tí ľudia, čo už teraz poslali Lova do dôchodku sú presne tí istí, ktorí by v rokoch 2005-2009 poslali do dôchodku Aarona Rodgersa. Treba vôbec počúvať niečo takéto? Asi tak…


GO PACK GO!!!!!!