Peniaze vždy a za každej okolnosti len na prvom mieste

Ako už veľmi dobre viete, tak som si povedal, že sa začnem viacej venovať aj vzdelávaniu verejnosti ohľadom rôznych sfér amerického futbalu. Začal som s Bartovou školou futbalu, kde si prechádzame pokročilejšie futbalové koncepty a detaily hry. Zároveň som sa pustil aj do článkov, v ktorých rozoberám finančno/politickú problematiku NFL, nakoľko táto téma je u nás obrazne povedané „v plienkach“. Teraz tu máme ďalší článok ohľadom finančnej a politickej stránky v prvom rade multimiliardového biznisu s názvom Národná Futbalová Liga.

Očakávane sa stalo skutočnosťou. NFL ako ju poznáme sa zmení. Fanúšikovia sa tešia, majitelia ligy ešte viacej a hráči sú rozdelení na dva diametrálne odlišné tábory. Zrejme už tušíte o čom hovorím. Podľa všetkého sa bude pridávať extra zápas v regular season, čiže základná časť sa rozšíri na celkovo sedemnásť zápasov, čaká sa už len podpisy. Keď sa ligoví majitelia stretnú a oficiálne schvália túto expanziu základnej časti, tak to bude vôbec po prvýkrát od roku 1978, čo dôjde ku zmene rozpisov zápasov. Vtedy sa skočilo zo 14 na 16 zápasov.

Toto nové rozloženie základnej časti vstúpi do platnosti už túto sezónu a podmienky sa dohodli už pri schválení poslednej kolektívnej zmluvy. Tá stanovila, že majitelia budú mať okno (2021-2023) na to, aby regular season rozšírili zo 16 na 17 zápasov a to malo závisieť od dohody ligových majiteľov s jednotlivými televíziami ohľadom vysielacích práv. Tá sa pred pár dňami udiala a už tu máme to, čo sa všeobecne očakávalo. 17 zápasov v regular season. V nasledujúcich bodoch si prejdeme základne informácie ohľadom tejto zmeny, ktoré sa ku nám dostali a ako by to malo vyzerať, keď už bude všetko spísané na papieri:

  • 17 zápasov počas 18 weekov v regular season
  • Žiadny extra bye week
  • Nedeľný week 1 – 12. september
  • Posledná nedeľa regular season – 9. január
  • Super Bowl – 13. február (pôvodne mal byť 6. februára)
  • Namiesto 4 zápasov pre-season by mali byť len 3 (hovorí sa aj o tom, že by mohli byť len dva).

Určite Vás všetkých zaujíma, na základe akého kľúča sa bude tento 17. zápas určovať. Reporty hovoria o tom, že konferencie NFC a AFC sa budú každý rok striedať v mieste konania tohto zápasu. Jeden rok bude hostiť extra zápas konferencia AFC, a na ďalší rok konferencie NFC – a takto dokolečka dokola. Ako prvá konferencia sa tohto ujme práve AFC a sú tu reporty o tom, že v roku 2022 by sa to mohlo upraviť, nakoľko liga chce tieto zápasy využiť na to, aby usporiadali medzinárodné zápasy. Sports Business Journal nás informoval o tom, že NFL plánuje tímy prinútiť k tomu, že každý jeden tím bude musieť za 8 rokov odohrať jeden medzinárodný DOMÁCI zápas. Packers sú aktuálne jediným tímom v NFL, ktorý ešte v Londýne, či Mexiku nehral a je za tým úplne jednoduchý dôvod. Packers nemajú absolútne žiadny záujem o to, aby svoj domáci zápas hrali mimo Lambeau Fieldu. Nedáva to pre nich žiadny význam vzdať sa domáceho zápasu, keď takmer 90 rokov bojovali za to, aby mohli hrať všetky svoje domáce zápasy práve v Green Bay. Tento 17. zápas sa bude teda hrať medzikonferenčne a to na základe postavenia tímov v predchádzajúcej sezóne. Teda 4 tímy z AFC West hrali v roku 2019 proti štyrom tímom z NFC North. V roku 2020 skončili na prvom miest Chiefs a Packers. Teda ak to bude podľa tohto kľúču, tak k našej schedule v roku 2021 pribudne 17. zápas Green Bay Packers @ Kansas City Chiefs. Takže sa môžeme tešiť na zápas Aaron Rodgers vs Patrick Mahomes. Toto točenie domácich zápasov je za mňa dôležité, lebo určite nechceme aby nastala taká situácia, že v jednej sezóne budú tri tímy NFC East hrať doma osem zápasov a ten štvrtý deväť.

Rozdelenie 17:3 dáva zmysel na základe toho, že sa to môže postarať o to, že tímy budú v jednom roku na svojom štadióne hostiť celkovo 10 zápasov. 17 zápasová regular season bude znamenať to, že polovica tímov bude mať doma 9 zápasov a druhá polovica 8. No na druhej strane tá polovica tímov, ktorá má doma 9 zápasov, bude mať doma počas pre-season len jeden zápas, pričom tá druhá polka ich bude mať dva.

Je tu aj veľká šanca na to, že sa dočkáme pondelkového wild-card zápasu. Minulý rok to NFL nemohla zvažovať, nakoľko by sa to prekrývalo s titulovým college zápasom. NFL tak hrala tri zápasy wild card v sobotu, a zvyšné tri v nedeľu. Ale v tejto sezóne bude titulový zápas college 10. januára, čo pre NFL necháva voľný termín dňa 17. januára. Takže NFL by mohla hrať wild card nasledujúco – 2 v sobotu, 3 v nedeľu a 1 v pondelok. Polemika sa však vedie o tom, že víťaz pondelkového zápasu by mal následne pred sebou skrátený týždeň pred ďalším zápasom. Takže NFL by sa musela o toto nejako postarať.

V novej kolektívnej zmluve ja zároveň zakotvené, že keď sa prejde k 17 zápasom, tak sa zmení aj systém tréningov počas regular season. Tímom nie je dovolené pridávať tréningy v chráničoch počas regular season, keď sa začne so 17-zápasovou regular season. Podľa nového CBA budú tréningy v chráničoch počas regular season obmedzené na 14, pričom 11 z nich musí byť počas prvých 11 weekov. George Atallah, zamestnanec NFLPA, uviedol, že tréningy mimo a počas sezóny prejdú zmenami. Uvidíme, či sa ešte niečo pridá k tejto zmene. To sa zrejme dozvieme pri oficiálnom oznámení, rovnako ako ja upresnenie zápasov pre-season.

Ak niekto nevie, prečo som v úvode napísal nasledujúcu vetu: „Fanúšikovia sa tešia, majitelia ligy ešte viacej a hráči sú rozdelení na dva diametrálne odlišné tábory,“ tak teraz si to podrobne vysvetlíme a celú situáciu objasníme. Aby sme chápali o čo ide, tak sa musíme vrátiť k aktuálnej kolektívnej zmluve (CBA), ktorá sa schválila minulý rok. Vtedy v prospech novej kolektívnej zmluvy hlasovalo 1,019 hráčov NFL a proti bolo 959 hráčov NFL. Dokopy teda hlasovalo 79.1% hráčov. Nová kolektívna zmluva je v platnosti na 10 rokov, teda do sezóny 2030.

Úprimne Vám poviem, že skutočne nechápem, že či NFLPA nemá právnikov a podpisuje všetko čo sa im dá pod nos, ale nová kolektívna zmluva vychádza jednoznačne v prospech ligových majiteľov. Hráči mali možnosť zbaviť sa franchise tagu, neučinili tak a teraz sa sťažujú. No a potom podpísali to, že za minimálnu odplatu sa im pridá ďalší extra zápas (teda vlastne dva). Prečo dva? No lebo sme rozšírili playoff na 14 tímov (7 v každej konferencii) a first round bye už od minulej sezóny patrí len jednému jedinému tímu v každej konferencii. To má za následok to, čo v poslednom hracom weeku si už málokto bude môcť dovoliť nechať oddýchnuť svojich kľúčových hráčov, teda o nasadenie sa hrá prakticky do poslednej sekundy. No a teraz sa bude hrať ešte o 60 minút dlhšie.

Začnime z pohľadu fanúšikov. Tí sú šťastní, dostali viacej futbalu a to je pre nich to hlavné. Extra zápas playoff, extra zápas v regular season. Viacej neriešia. Čiže preto som použil slová „fanúšikovia sa tešia“.

Prečo sa ligoví majitelia tešia a vôbec najviac? Lebo za posledný rok sa im podarilo podpísať dohody, ktoré im zaručia obrovské, fakt obrovské zisky. Všetci určite viete, že NFL podpísala pred pár dňami novú mega zmluvu ohľadom televíznych práv na zápasy NFL. Tí, ktorí ste čítali moju knihu tak určite poznáte príbeh ako sa z NFL stala finančne najdominantnejšia liga v Severnej Amerike. No a teraz sa podpísalo niečo, čo nemá obdobu. 10 ročný kontrakt (2023-33) v hodnote 100 miliárd dolárov. Neskutočné, neskutočné, neskutočné. Televíznymi partnermi NFL sa stali Amazon, CBS, ESPN/ABC a NBC.

Pre Vás z tohto sú najdôležitejšie nasledujúce veci. Počas posledných rokov mala stanica NBC a NFL možnosť prehadzovať zápasy ohľadom vysielania Sunday Night Football a to od 12. weeku regular season. Avšak nová televízna dohoda so sebou priniesla zmenu, že rovnaká vec sa bude dať robiť aj s Monday Night Football, na ktorý vysielacie práva vlastní stanica ESPN. Pre fanúšikov to znamená to, že v prime time ku koncu sezóny sa budú môcť tešiť na atraktívne zápasy, v ktorých o niečo ide. Za zmienku stojí aj fakt, že Amazon Prime Video obdržalo historicky prvý exkluzívny NFL deal, keď získali exkluzívne právo na vysielanie Thursday Night Football. Čiže TNF sa z NBC a NFL Network presúva na streamovaciu platformu Amazon Prime.

Takže majitelia podpísali super ultra mega zmluvu ohľadom televíznych práv, ktorá im prinesie historické zisky. Nová mega zmluva znamená aj to, že od roku 2023 by sme sa mali dočkať výrazného rastu platového stropu. Aktuálne sa NFL a NFLPA dohodli na tom, že straty zo sezóny 2020 sa rozdelia medzi roky 2021 a 2022 (a ak bude potreba aj 2023), aby sa predišlo finančnej katastrofe. Pridanie 17. zápasu pre majiteľov znamená ďalšie peniaze navyše a z tejto situácie vyšli ako neohrozený víťaz.

A prečo sú hráči rozdelení na dve kategórie? Určite ste si všimli, že hlasovanie bolo skutočne tesné a nová kolektívna zmluva prešla len tak tak. Prečo to tak je a aké sú tie dve skupiny? Prvou skupinou, ktorá je z tohto celého šťastná a mala dôvod hlasovať v prospech novej kolektívnej zmluvy sú horší hráči v NFL a hráči s minimálnymi/krátkymi kontraktmi, čo je 60% hráčov NFL. Vďaka tomu, že do platnosti vstúpila nová kolektívna zmluva, tak výška minimálnych kontraktov sa okamžite navýšila o 20% a v roku 2029 táto suma prekročí hranicu $1,000,000. Zároveň každý jeden hráč, ktorý je aktuálne pod ligovým minimom, tak podľa nového CBA dostane bonus, ktorý je ekvivalentom 1/17 ich platu, ak sa NFL rozhodne expandovať na 17 zápasovú regular season. Toto je skupina, ktorá s týmto nemá problém, neradí sa medzi porazených a hlasovala v prospech novej kolektívnej zmluvy.

Avšak medzi porazenými sú jednoznačne strední a najlepší hráči v NFL (ktorí nesúhlasili s novou kolektívnou zmluvou), plus zdravie samotných hráčov. Videli sme, ako sa po oznámení 17. zápasu verejne posťažovali napríklad Alvin Kamara, Cameron Jordan, Darius Slay, či Adrian Amos. Keď si to zoberieme, tak v poslednom štvrtom zápase pre-season už tí najlepší hráči vôbec nehrajú, čiže ich zmena okolo pre-season moc nezasiahne. Avšak pridal sa im 17. zápas v regular season a ďalší potenciálny extra zápas navyše v play-off. A to všetko za minimálnu odplatu. Pridal sa extra zápas, no hráči aj tak dostanú menej než polovicu ligového príjmu – 48.5%. V poslednom kontrakte z roku 2011 dostali 47%. Aj bez pridaného zápasu sa navýši na 48%, no s pridaním ďalšieho zápasu hráči dostanú navyše len 0,5%. Čiže toto je dôvod, prečo na strane víťazov sú ligoví majitelia a na strane porazených hráči. Za extra zápas a extra risk zranenia nedostanú adekvátnu odmenu.

Obrázok

Je v skutku až smiešne, ako NFL posledné roky tvrdo bojuje za zdravie hráčov, zavádza rôzne či už zmysluplné, alebo chujovské pravidlá, no potom sa udeje toto a jednoznačne uprednostní peniaze pred zdravým hráčom. Za mňa je síce super, že dostaneme extra zápasy, ale za akú cenu? Už teraz tímy ledva dokázali dať dokopy 16 zápasov v ako takom zdravý. Mnohí skvelí hráči hrali v playoff zranení, ich výkony boli slabšie a zároveň to podľa môjho názoru ubralo aj na atraktivite jednotlivých zápasov. Playoff má byť ozdobou športu a my sme sa teraz postarali o to, že máme o jeden week naviac, aby sme atraktivitu ešte viacej znížili. Myslím si, že ani nemusím spomínať ako dopadli Packers, či Chiefs vzhľadom na zranenia v OL v poslednom playoff, alebo ako obrana Rams doplatila na zranenie Aarona Donalda. Áno, zranenia síce sú smutnou súčasťou NFL, ale snaha má byť ich čo najviac eliminovať, a nie vystaviť hráčov ešte väčšiemu riziku kvôli väčším ziskom pre majiteľov NFL. Tým sa v priebehu jedného roka podarilo uzavrieť zmluvu s NFLPA na 10 rokov a podpísať 100 milardovú zmluvu ohľadom vysielacích práv. Ako vždy hovorím, NFL je vždy v prvom rade biznis a až potom všetko ostatné. Majitelia budú mať vždy na ruke žolíka. Toto je môj osobný názor, s ktorým sa mnohí nemusia stotožniť, takže ak máte iný názor, je to v poriadku. Zranenia sa podľa všetkého budú monitorovať a uvidíme, ako to nakoniec všetko dopadne a aký vplyv to bude mať na zdravie hráčov. Keď hovoríme o pridaní ešte extra zápasu, tak treba spomenúť aj to, že týmto sa výrazne ovplyvnia rekordy NFL a zrejme už budeme pri rekordoch používať metriku XY/zápas. A za zmienku stojí ešte fakt, že Chicago Bears a New York Jets sú jediné dva tímy, ktoré počas 16-zápasovej éry od roku 1978 nemali ani jedného quarterbacka, ktorý by v jednej sezóne nahádzal nad 4,000 yardov.