Obranu ideme atakovať hlbokými routami!

Tu sa dostávame do kategórie, kde budeme rozoberať dlhšie route kombinácie. Prejdeme si 14 základných konceptov, ktoré vyžadujú načasovanie a hĺbku päť, až sedem krokového dropu.

FLAT-7

Flat-7 je jeden zo základných konceptov k presadeniu sa proti cover 2. Tento koncept sa snaží atakovať cornerbackov tak, aby reagovali na „návnadu“ v underneathe. Tu máme obrázok, kde wide receivers č.1 stoja v plus splite a svoju routu začínajú smerom do vnútra. Toto má za cieľ vytvoriť dostatok priestoru na zabehnutie 7ky, pričom receiver č.2 (slot, tight end) bežia do flatu. Prečo sa táto play zahráva proti cover 2? No safeties nedokážu zahrať play proti 7/corner route, ak cornerback nevyplní priestor v hĺbke ihriska. Cornerbackovia musia na snape reagovať správne a tým ochrániť safetyho, čím prinútia quarterbacka odhadzovať loptu do underneathu (flat route). Keď to zahrajú dostatočne hlboko, tak dokážu dať safetymu šancu na zahranie hry proti corner route.


SUCKER ROUTE

Toto je ďalší koncept na presadenie sa proti cover 2. Sucker route využíva vnútorný vertikálny seam k tomu aby prinútil mike linebackera a deep-half safetyho reagovať, pričom sa pripravuje „návnada“ na curl/hitch route, čím sa otvorí priestor na prihrávku hráčovi, ktorý beží deep dig. Tu máme príklad zo zápasu Ravens proti Lions v roku 2013, kde quarterback Joe Flacco našiel receivera Jacoby Jonesa na kľúčovom treťom downe v závere zápasu práve vďaka sucker kombinácii. Vďaka tomu, že mike linebacker beží s tight endom (čím prinúti safetyho pokrývať si vrch routy) a „návnada“ zo slotu prinúti nickel obrancu reagovať na curl, sa otvorí diera v zone coverage pre Jonesa, ktorý beží dig routu a zachytáva loptu.


DAGGER ROUTE

Dagger používa niektoré rovnaké princípy ako Sucker, keď využíva seam na uvoľnenie priestoru a hlboký dig v podaní wide receiver č.1. To sa tu spáruje so shallow drive route (krížom ihriska) a buď corner alebo hlbokou curl routou. Je to kombinácia, ktorou sa poráža cover 2 (vyčistenie mike linebackera) a cover 1 či cover 3 (kde sa týmto útok postará o free safetyho v strede ihriska). Dagger poskytuje receiverovi č.1 možnosť uvoľnenia do vnútornej strany, ďalej postupovať vertikálne a potom robiť prudkú zmenu smeru do stredu ihriska, keď už zabehne 12-15 yardov. V tomto našom prípade Eagles vyčistili stred ihriska vďaka route na seame a loptu hádzali na receivera Rileyho Coopera na hlbokej dig route proti singl-high looku.


PIN ROUTE

Pin route sa používa k presadeniu sa proti cover 4 (alebo quarters) a to takým spôsobom, že pre safetyho si pripraví návnada (v podobe dig routy), ktorá uvoľní priestor v strede ihriska a vytvorí matchup 1vs1 proti cornerbackovi na deep poste. Tu máme ako príklad Peytona Manninga a útok Broncos. Pri tejto play sa sústredíme na strong safetyho. Vďaka tomu že tight end beží dig route, tak práve safety si preberá túto routu. To necháva cornerbacka (proti quarters coverage) bez pomoci z vnútornej strany proti post route, pričom jeho postavenie je na outside voči postaveniu receivera. Keď si všimnete ten nápis „Dino“, tak to je v podstate corner routa kde sa následne prechádza späť do post routy. To sa robí kvôli tomu, aby cornerback rozšíril svoj pohyb, čím sa vytvorí ešte viacej priestoru na vytvorenie separácie vďaka zmene smeru. Čiže receiver beží vertikálne, robí pohyb do vonkajšej strany ako keby to bola corner route, ale následne plynule prechádza do post routy, čo je routa ktorá smeruje do vnútornej strany ihriska. Smeruje tam, kde by mal byť v tomto prípade strong safety (biely prerušovaný krúžok v strede ihriska na tomto obrázku). Pin route je tiež jedným z najpoužívanejších konceptov, ktoré vidíme vo vnútri red zone proti tímom, ktoré tu hrajú cover 4. Odstráni sa safety a cornerback je bez jeho pomoci – to je cieľom tohto konceptu.


SCISSORS

Tu máme ďalší koncept na presadenie sa proti cover 4. Scissors route vytvára tlak ako na cornerbacka, tak aj safetyho vďaka tomu, že receiver č.1 beží post route a receiver č.2 je na corner route aby vytvoril priestor pre hlbokú crossing kombináciu. V tomto prípade Eagles postavili Coopera na slot a beží corner route s vnútorným pohybom, čím prinúti safetyho prudko reagovať a táto jeho routa sa spáruje s deep postom. Po zahratej play-action running back smeruje do flatu (čo je možnosť na checkdown) a DeSean Jackson je na dig route na closed side formácie. Kvôli tomu, že sa safety svojim pohybom dostal mimo hru a cornerback hrá postavením na outside, je táto kombinácia veľmi zložitá na bránenie pre cover 4, ak obrana nespraví tzv. „Zorro call“, ktorý dovolí cornerbackovi a safetymu nereagovať na post/corner route kombináciu.


FOUR VERTICALS

Four verticals sú v podstate štyri go routy (9/seam), ktoré sa môžu použiť proti 3-deep coverage aj ako comeback routy. Tu máme príklad kde Broncos hrajú four verticals proti cover 2. Proti cover 2 je vyvíjaný tlak na mike linebackera a dvoch deep-half safeties (musia si rozdeliť obidva vertikály, pričom cornerovia sú na outside proti 9 routes. Keď sa hrá proti cover 3, tak wide receivers č.1 môžu svoje 9 routy premeniť do comebackov (keď robia „brzdy“ cca na 12-15 yardoch), pričom sa ešte zahrávajú dve inside routy na seame, ktoré atakujú free safetyho v strede ihriska. Tento koncept nájdete v každom jednom NFL playbooku a tento koncept sa zvykne používať aj v red zone (na 15-25 yardovej línii) proti cover 2 a tu sa atakuje mike linebacker práve inside routami na seame.


999 Route

999 route sú vlastne štyri vertikálne routy, ktorá sa zahrávajú z 3×1 doubles slot formácie s tight endom (alebo č.3), ktorý postupuje krížom cez ihrisko na deep over route. Na tomto konkrétnom príklade hrajú Panthers tri vertikálne routy a tight end Greg Olsen beží deep over routu do open side formácie. To je ideálna routa proti cover 2 obrane. 9 route v podaní receivera č.1 (vonkajšie uvoľnenie) do open side formácie roztiahne deep-half safetyho viacej do šírky a vďaka tomu sa vytvorí okienko pre hod práve na tight enda, ktorý beží deep over route.


SPOT ROUTE

Spot route sa môže zahrávať aj z troch až piatich krokov vzhľadom na pozíciu na ihirisku, downu a vzdialenosti, ale kombinácia zostáva rovnaká a to: curl-7-flat z bunch formácie. Útok sa pri tomto koncepte postaví do bunchu alebo použije „divide“ motion (motion do základu formácie), pričom sa to môže zahrávať z rôznych personnelov. Napríklad Packers zahrali v roku 2012 spot route so 4 tight endami na ihrisku. Primárny cieľ je curl (alebo tzv. „spot“), pričom sa ešte beží corner toute a flat route, ktorou sa rozťahuje postavenie obrancov v underneath. Manning a Broncos použili v tomto prípade spot kombináciu z jasného dôvodu. Dať loptu do rúk Wes Welkera ktorý beží do flatu proti cover 0 pressure v podaní Eagles. Spot route sa často používa na tretích downoch, aby mal quarterback pred sebou jasný a ľahký cieľ na vysoko-úspešnom hode.


PUMP-SEAM

Pump-seam sa používa proti single-high safety obrane, ak sa free safety nechá nachytať na „pump“ action do stredu ihriska. Tu máme príklad zo zápasu Bears, kde quarterback Josh McCown chce na pump do open-side „sluggo“ (to je vlastne kombinácia slant a go routy) nachytať safetyho a dostať ho zo stredu ihriska. Keď sa free safety pustí do open-side, tak McCown bude mať príležitosť trafiť na seame Alshona Jefferyho, pričom Brandon Marshall (receiver č.1) hrá hitch. Cieľom tejto kombinácie je vytvoriť matchup 1vs1 zo slotu a útočiť na routu na seame bez pomoci free safetyho zhora. Aby sa to podarilo, tak quarterback musí najskôr na pump fake (naznačenie hodu) nachytať práve free safetyho a až potom sa môže vrátiť ku svojmu cieľu na seame. Inak sa free safety stiahne k route na seame a tým túto routu pokryje zhora.


SAIL ROUTE

Sail route (alebo OVS – outside vertical stretch) je troj-úrovňová kombinácia (9-7-flat), ktorá atakuje cover 3 takým spôsobom, že sa zbaví cornerbacka a vytvorí miesto na hod lopty práve na 7 route. V cover 3 si musí cornerback pokrývať 9/fade routu. To vytvára tlak na curl-flat obrancu (strong safety), aby bol dostatočne hlboko na pokrývanie 7ky a zároveň na reakciu na flat. A ak curl-flat obranca zostane až príliš nízko, tak je to krásna diera v zóne pre quarterbacka aby loptu hádzal práve na 7/corner routu. V tomto príklade môžeme vidieť ako receiver č.1 beží clear-out 9 (alebo post) routu, pričom na dvoch tight endov zostáva kombinácia flat-7 routes proti three-deep coverage.


LEVELS

Ak máte radi Manninga (ako v Indy, tak v Denveri), tak vám Level kombinácia bude známa. Je to dvoj-úrovňový read v plus splite, ktorý sa hráva z 2×2 (doubles) formácie. Ako príklad si zoberieme Chargers a wide receivera Keenana Allena. Keď sa pozrieme nad pre-snap split, tak Allen je tri yardy nad číslami, pričom lopta je na vzdialenom hashy. To je vôbec tá najširšia možnosť pre wide receivera, aká sa mu môže naskytnúť. A vďaka tomu má Allen dostatok priestoru k tomu, aby zabehol smash (5-yard squre in). Keď sa pozrieme na tight enda, tak ten sa presunul zo základu formácie viacej do šírky a beží stredne dlhú dig route na seame a na open side sa beží 9/comeback routa. Táto kombinácia funguje proti niekoľkým typom coverages, ak receiver č.1 (Allen) dokáže vyhrať svoj súboj vďaka vnútornému uvoľneniu. Ak sa safety sťahuje k Allenovi, lopta môže smerovať na dig route. Ak sa safety sťahuje k dig route, tak lopta môže smerovať na smash route.


NCAA ROUTE

NCAA route je klasická old-schoolová kombinácia (post-dig-drive), ktorá atakuje hĺbku free safetyho v strede ihriska v cover 1 a cover 3. Tu máme ako príklad Jets, ktorí sa rozhodli zahrať tento koncept z bunch looku na closed side formácie, no aj napriek tomu môžeme vidieť NCAA kombináciu, keď receiver č.1 beží post, tight end beží drive a na open side receiver č.1 beží dig. Táto kombinácia dáva quarterbackovi Genovi Smithovi krátku (drive), strednú (dig) a dlhú (post) možnosť na odhod lopty. Zároveň má v strede ihriska možnosť checkdownu na running backa.


SMASH-DIVIDE

Tento kocncept sa zahráva z 3×1 „doubles slot“ formácie a vďaka smash-divide konceptu sa môže atakovať ako cover 2, tak aj single-high safety obrana. V tomto koncepte receiver č.1 beží smash (z plus splitu), receiver č.2 je na 7ke (corner route) a receiver č.3 je na seam/deep over route. Toto je zložité na bránenie pre free safetyho, ktorý stojí v strede ihriska, nakoľko vďaka tomuto je odizolovaný od bránenia 7ky.


YANKEE ROUTE

Toto je hlboká two-man routa (pričom v protekcii je 7 hráčov). Použije sa tu play-action a atakuje sa deep over routa pre veľký zisk. Obidvaja wide receiveri stoja vo vnútri čísel (to je na zmätenie obrany, ktorá číta z ich postavenia beh) a zahráva sa play-action z „I“ backfield setu, čím sa testuje vrch secondary. Tu máme ako príklad Redskins, kde receiver č.1 na open side berie vnútornú routu stredom ihriska a potom prejde do 7ky (corner route). Týmto zamestná deep-half safetyho v cover 2 a ako free safetyho tak aj cornerbacka v cover 3. Tým sa útok postaral o to, že si vyčistil vrch secondary a receiver č.1 na closed side formácie môže bežať deep over route, čím odhalí dieru v coverage a získava veľkú porciu yardov.