Passový koncept, ktorý pracuje s play-action a routami krížom cez ihrisko.

Keď útoky zahrávajú boot, alebo sprint action, tak sa snažia pracovať s pocketom a chcú dostať quarterbacka na edge. No a splity wide receiverov vám povedie všetko čo potrebujete vedieť ešte pred tým, než sa lopta snapne. Boot koncept je pomerne všestranný passový koncept a ukážeme si zrejme tú vôbec tá najpopulárnejšiu troj-úrovňovú verziu tohto konceptu, kde sa útok snaží atakovať hneď tri zóny na jednej strane ihriska – krátku, strednú a hlbokú. Samozrejme, že formácie, routy a kto ich beží sa môžu líšiť, ale toto je základný koncept.

Pri týchto konceptoch sa využíva play-action pass, ktorým sa útok snaží nachytať linebackerov mimo postavenia. Ak sa nechajú nachytať na predávku lopty do rúk running backa, tak ich super môže ľahko poraziť na routach krížom cez ihrisko. Kľúčom k fungovaniu tohto koncept je to, aby ste obranu aspoň na jednu sekundu prinútili veriť, že hráte behovú hru. Najideálnejšie je tento koncept callovať vtedy, keď obrana neblitzuje a je v base package.

BOOT

Boot sa v NFL veľmi často zahráva z 21 a 12 personnelu, pričom quarterback využíva play-action aby obrane predal to, že sa bude s loptou „bežať“ (naznačuje predávku lopty do rúk running backa, avšak loptu si ponechá). Toto mu otvára možnosti v passovej hre a nachytať nedisciplinovaných obrancov v druhom levely. Tu máme obrázok, kde quarterback Russell Wilson robí run fake (open-side stretch/zone) a následne robí boot do closed side formácie, kde sa mu naskytuje dvoj-úrovňový read (flat a corner). V tomto prípade sa pozrite na split wide receiverov č.1. Na closed side je receiver č.1 v plus splite, pričom na open side je v reduced splite. Toto by malo byť automatické upozornenie na boot, pričom closed side receiver vďaka svojmu splitu robí priestor pre flat route a open side receiver vzhľadom na svoj split beží over route a svojmu quarterbackovi ponúka ďalšiu možnosť. Deep fade routa je pri tomto koncepte len zriedkakedy primárnym readom a cieľom quarterbackov.


Swap Boot

Swap boot je odlišným od štandardnej boot action, nakoľko útok využíva hráča na line of scrimmage, ktorý je v pohybe do druhej strany ako smeruje run fake. Swap boot dáva quarterbackovi dve stredne dlhé možnosti vo flate spoločne s deep over route. Pri tomto príklade sú Packers v 21 personnel a fullback svojim pohybom smeruje do flatu (do druhej strany od run fake) a tight end sa uvoľňuje opozdene, keď najskôr naznačuje blok a potom sa uvoľňuje do flatu. Vďaka tomuto má quarterback Aaron Rodgers dva ready v underneath s X receiverom na deep over a Z receiverom (Jordy Nelson) na comeback, post alebo fade route. Keď sa opäť pozriete na split wide receiverov č.1, tak Z receiver je v reduced splite, zatiaľ čo Nelson je v plus splite (lopta na vzdialenom hashy). Toto je ďalší pre-snap kľúč ku over/clear-out kombinácii.


SPRINT: SMASH-7

V NFL môžeme vidieť tri kombinácie sprint action a to flat-curl, flood a smash-7. Tu máme smash-7 v podaní 49ers zo slot formácie, s 2 backmi v pistol postavení v backfielde. Tu si najmä všímajte postavenie fullbacka/H-backa – toto postavenie sa označuje ako „chowed“ (na vonkajšej strane nohy ofenzívneho tackla). Toto je upozornenie na to, že sa bude jednať o sprint do slot side s loptou na vzdialenom hashy. Fullback/H-back tu stojí preto, aby dokázal podržať edge a tým dovolil quarterbackovi Colinovi Kaepernickovi predĺžiť pocket na tejto sprint action. Kaepernick tu má dva ready na open side formácie, keď Anquan Boldin (slot) je na 7ke a receiver č.1 beží hitch. Tight end Vernon Davis operuje na druhej strane ihriska na over route, čím Kaepernickovi pridáva ďalšiu možnosť pri tejto sprint action.