Bart rozoberá aktuálnu situáciu v Green Bay!

Syrové hlavy, je čas. Je karanténa, ľudia sa zrejme nudia a internetom medzi fanúšikmi Green & Gold kolujú bláboly, ktoré keď si čítam, tak ma pichne pri srdci a premýšľam nad tým, prečo ľudia takto rozmýšľajú a kde sa stala chyba. A asi som na to prišiel. Keď nejaký americký fanúšik/novinár vypustí do sveta internetu poriadnu somarinu, tak v podobe ´Zora pomstiteľa´ prichádza na scénu Aaron Nagler z CheeseheadTV, ktorý týmto ľudom svojským spôsobom vysvetlí, čo a jak. No u náš také nič nemáme a aj kvôli tomuto ešte na starom webe vznikla rubrika „Bart za kormidlom“, kde sa ja (Bart) snažím ľudom priblížiť aktuálne problémy a situácie z trošku odbornejšieho hľadiska, aj keď od odborníka na NFL mám tak ďaleko, ako Joe Buck a Troy Aikman od kvalitných futbalových komentátorov. Ale tak ako oni, aj ja sa o to pokúšam a verím, že sa jedného dňa presadím.

Aktuálne v NFL prebieha obdobie podpisovania voľných hráčov a naši fanúšikovia opäť začínajú šalieť z toho, že sme nepodpísali každého voľného hráča a na platoch nerozdali $80M. Začínajú sa tu používať časom osvojené vety: „Klasika, znova nikoho nepodpíšeme,“ alebo „Naši najlepší hráči odchádzajú, a my sa spoliehame opäť len na Draft.“ Na prvý pohľad sa môže zdať, že tieto vety majú hlavu a pätu po tom, čo sa doposiaľ v FA odohralo, avšak keď sa do toho ponoríme hlbšie, tak zistíme, že generálny manažér Brian Gutekunst robí presne to, čo by robiť mal. Ako to? To hneď vysvetlím.

SALARY CAP

Keď čítam rôzne názory ohľadom podpisovania voľných hráčov, tak si myslím, že niektorí ľudia netušia, čo to SALARY CAP vlastne je. Po lopate povedané: „Na moju zostavu hráčov mám k dispozícii toľkoto miliónov a túto čiastku nemôžem prekročiť, inak je zle.“ My sme do tohtoročnej off-season vstupovali s čistým cap spacom $18.45M, čo bola suma po odčítaní všetkých povinných nákladov na Draft, hráčov v PS a tak. Avšak postupom času vyšiel nový CBA, kto nevie o čo ide, nech KLIKÁ SEM. Vplyvom nových pravidiel sa nám opäť ukroja nejaké tie mandžáre. Toto nie je soccer, kde príde šejk, hodí na stôl 222M a kúpi si hráča, po ktorom jeho srdce túži.

Cap space môžme zväčšiť prepustením hráčov, ktorí nemajú obrie dead money, či úpravou už existujúcich kontraktov. No tento článok nemá byť o možnostiach úpravy peňažných prostriedkov na strovenie. Keď aj laik vidí to číslo $18.45M, tak sa mu v mozgu zapne kontrolka, ktorá ho informuje, že to nie je zrovna majland a peniaze nemôžme rozhadzovať jedna radosť. A to sa aj dialo/deje. Brian Gutekunst s Russam Ballom najskôr podpísali dvoch hráčov: ILB Christian Kirksey a OT Rick Wagner. Články o týchto dvoch podpisoch môžte nájsť na našej stránke. Ich kontrakty sa pripravili tak, že tento rok nás dokopy stoja cca $8M v cape, čo je podľa mňa perfektná práca. Len pripomeniem, že keby Kirksey nebol posledné 2 sezóny zranený a podával by také výkony ako pred zraneniami, tak v tohtoročnej off-season by od Browns dostal balík na úrovni Littletona, to som si istý. Ale keby bolo keby, boli by sme v nebi, na toto sa nehrá a vďaka za to! Vďaka tomuto sme ho boli schopní získať za pár centov a ak bude hrať ako pred zranením, tak máme parádny podpis za pár drobných. Ak sa zraní, po prvom roku ho prepustíme a stáť nás to nebude takmer vôbec nič. Pritom my nutne ďalšieho ILB moc nepotrebujeme. Prečo? Lebo Pettinova obrana aj tak hrá takmer celý zápas v nickel a dime formáciách, kde vedľa jediného true ILB na ihrisku stojí nickel linebacker, čo je väčšinou safety, či corner. No čo ak sa Kirksey zraní? Čo potom? Na to mám tiež odpoveď. Verím, že Gutey si nájde svojho ďalšieho mladého ILB na Drafte. Teda keď si to tak zoberieme, do Training Campu pôjdeme v zložení Kirksey, Draft pick, Burks, Bolton a Summers. Vedenie uvidí, ako sa týmto hráčom darí, čí spĺňajú požiadavky, a ak nie, tak Gutey podpíše alebo sa traduje po nejakého skúseného inside linebackera, tak ako to urobil v minulej sezóne s B.J. Goodsonom.

NEPODPÍSANIE VLASTNÝCH HRÁČOV

Je všeobecne známe, že som bol zástancom podpísania RT Bryana Bulagu na nový kontrakt. No je taktiež všeobecne známe, že som bol proti prepusteniu WR Jordyho Nelsona, nepodpísania OG T.J. Langa, či prepusteniu Josha Sittona. Čo majú tieto mená spoločné? No to, že všetci títo hráči už boli v pokročilejšom hráčskom veku a Packers sa rozhodli, že sa ich cesty rozdelia a presne kvôli tomuto nie som odborníkom. V NFL sa používa také nepísané pravidlo: „Radšej sa hráča zbaviť o rok skorej, než sa ho zbaviť o 2-3 roky pozdejšie.“ No a Packers majú v tomto smere celkom úspešnú bilanciu. Keď bývalý GM Ted Thompson cutol OG Josha Sittona niekoľko týždňov pred otváracím zápasom sezóny 2016 a následne ho ľudia videli hrať perfektne za rivala z NFC North – Chicago Bears, tak sa kritika na jeho osobu sypala jedna radosť. O rok neskôr ho Chicago prepustilo, Sitton podpísal zmluvu s Miami, zranil sa a už futbal nikdy nehral. Kariéra ďalšieho bývalého OG Packers T.J. Langa mala podobnú trajektóriu. Prepustil sme ho, hral dosť dobre za divízneho rivala a krátko po tom svoju kariéru ukončil. Prepustili sme WR Jordyho Nelsona, všetci sme sa hnevali. Keď sa pozeráme na to spätne, bolo to správne rozhodnutie? Áno, bolo. Nikto nevie, či bude Bulaga hrať jednu dobrú sezónu, alebo ďalšie tri, je už na zlej strane 30ky a má bohatú históriu zranení. Preto sa tu oplatí aplikovať nepísané pravidlo, ktoré som uviedol vyššie. Úspešné tímy to robia a tie neúspešné podpisujú o sto šesť.

NEPODPÍSANIE „VEĽKÝCH“ VOĽNÝCH HRÁČOV

Ešte dva dni dozadu bol obchod s receivrami nudný. K dispozícii boli Anderson, Perriman, Gabriel, Dorsett, Richardson či náš bývalý hráč Allison. Okrem Geronima by bolo každé z týchto mien upgradeom do novej sezóny. Táto situácia môže ukazovať aj na to, že tímy čakajú na Draft, v ktorom sa budú dať relatívne dlho ťahať šikovní hráči. Tu sa bude dať vybrať budúci Anderson a Perriman a podľa mňa ešte oveľa lepšie.

Všetci sme chceli WR Robbyho Andersona, či WR Breshada Perrimana. No keď a pozriem na prachy, ktoré dostali od iných tímov, tak NIE, ĎAKUJEM! Anderson podpísal s Panthers a v prvom roku má $12M. Túto sumu aktuálne u nás berie WR Davante Adams. Sú títo dvaja hráči aspoň na porovnateľnej úrovni, aby sme mu dali takýto kontrakt? Hahaha, snívajte s nami. Perriman dostal od Jets $8M, tiež nie a ďakujem. Si zoberte, že Bears dali TE Grahamovi dvojročný kontrakt na $16M, pričom tam je klauzula, že proti jeho vôli ho nemôžu tradovať, šak to sú šielenci. ILB Littleton podpísal s Raiders trojročný kontrakt, v ktorom má priemerne $14M, to sme nemohli dať ani len náhodou. Už nám je asi jasné, prečo sme tento rok neurobili žiadny veľký podpis.

Packers vstúpili do free agency s viacerými potrebami. Jednou z nich bola aj pozícia No. 2 WR. Tento kúsok skladačky Packers stále nemajú. Funchess ním, zatiaľ, nie je. To otvára ďalšie príležitosti aj smerom k draftu, kde bude k dispozícii hneď niekoľko talentovaných hráčov na tejto pozícii. Dnes žijeme vo svete, kedy chcú ľudia vidieť svoj obľúbený tím každý deň medzi hlavnými správami. Jasné, je to cool, ale pre koho? Pre fanúšikov? Vo futbale ide o viac ako o to, aby sa prinieslo zvučné meno a všetci  fanúšikovia boli nadšení, že sme v centre diania a bude to cool mať na súpiske napríklad OBJ. Pozrite sa však na jednu vec. Packers sú stále ten tím, ktorý bol jednu výhru od najväčšieho zápasu – Super Bowlu. Fanúšikovia Packers nariekajú nad tým, že nemáme dvojku na postu na WR a kvôli tomu nevyhráme Super Bowl. Ja to tak nevidím. V minulej sezóne sme v NFC Championship ani len náhodou neprehrali kvôli tomu, že by sme nemali hviezdnych receiverov, ANI LEN NÁHODOU! Dôvod bol úplne iný a všetci ho poznáme. Budem to hovoriť stále a poviem to aj teraz. V minulej sezóne sme na poste WR mali potrebný talent na to, aby sme vyhrali Super Bowl. Nehovorím, že ho netreba zlepšiť, že je všetko v najlepšom poriadku, to ani náhodou, avšak skupina našich WRs nebola dôvodom, prečo sme nehrali v Super Bowle.

Do tejto kolonky pridám ešte jednu vec. Hráči ako OBJ, či v minulej sezóne Antonio Brown, majú problémy s charakterom a ako nám je všetkým veľmi dobre známe, PACKERS NEPODPISUJÚ A NEDRAFTUJÚ PROBLÉMOVÝCH HRÁČOV. Ja si ani nepamätám, kedy by sa naposledy niečo takéto udialo. Značka Green Bay Packers je vybudovaná na silných morálnych hodnotách a tradícii, ktoré sú u nás na prvom mieste, a ako môžme vidieť, NIKTO si s historickými hodnotami nedovolí zahrávať. A práve vďaka tomuto je fanbase a celkovo organizácia Green Bay Packers jedným z najobľúbenejších tímov vo svete amerického futbalu. Takže sa nedivme, že sme minulý rok Browna obišli óóóóóóóóóbrovským oblúkom.

OFFSEASON 2021 BUDE ŤAŽKÁ

Si teraz poviete… Čo? offseason 2021? Šak to je ďaleko, to nás ešte trápiť nemusí, načo to spomínaš?… Ehm, práve že musí. V NFL sa pri podpisovaní a tvorbe kontraktov pozeráte na niekoľko rokov dopredu, že ako vás to ovplyvní do budúcnosti, nie len v aktuálnej sezóne. Nepozeráte sa len na jednu konkrétnu sezónu, toto tímy, ktoré chcú mať budúcnosť nerobia, že Rams? …. Po sezóne 2021 sa u nás stanú voľnými hráčmi napríklad LT David Bakhtiari, NT Kenny Clark, C Corey Linsley, CB Kevin King, či RB Aaron Jones. Len na podpis Baka s Kennym nám bude treba poriadny balík, lebo už v aktuálnej sezóne dostali niektorí OT a DT vzhľadom na ich výkony na ihrisku nezmyselne vysoké kontrakty a tak nám musí dopnúť, že na ich udržanie nám bude treba majland. Preto sme zatiaľ nerobili žiadne agresívne úpravy kontraktov a veľké podpisy, treba myslieť aj na najbližšie roky. Keď už sme pri tom, tak si osobne myslím, že z vyššie spomenutých mien podpíšeme len Baka a Clarka. Linsley patrí medzi najlepších centrov v lige a podľa toho dostane aj zaplatené, a osobne uprednostňujem podpis Baka, než Linsleyho. Akú sumu bude chcieť Kevin? Zostane zdravý? Tieto faktory ovplyvnia jeho budúcnosť v Titletowne. No a Jones? V posledných rokoch sa nám osvedčilo, že keď zaplatíš running backa veľkými prachmi, tak budeš trpieť. V aktuálnej NFL nemá running back takú veľkú hodnotu a nezastupiteľné miesto. Na Drafte viete úplne v pohode v 4. kole zobrať running backa, ktorý zahrá to čo má a bude brať skoro minimálny plat. Len pre zaujímavosť vám sem hodím tabuľku, že koľko bral leading running back v tíme, ktorý v posledných rokoch vyhral Super Bowl:

TRADE PO SKÚSENÉHO WIDE RECEIVERA

Ďalšia veľmi populárno-fantazijná teória medzi fanúšikmi Green & Gold. Spravme trade po A.J. Greena, spravme trade po OBJ, spravme trade po Cooksa, spravme trade po Sandersa (keď hrával za Broncos), spravme trade po toho a toho. No a prečo to v našej aktuálnej situácii moc nedáva zmysel? Tento rok je azda najhlbšia a najsilnejšia Draft Class WR, akú sme videli v poslednej dekáde. Prečo by ma Gutekunst čerpať svoj draftový kapitál na nejakého hráča, keď si môže na Drafte nájsť svojho chalana? Podobné to je aj s pozíciou ofenzívneho tackla. Tento rok na pozícii RT očakávam niečo podobné, ako bolo minulý rok na pozícii LG s Taylorom/Jenkinsom. Gutey podpísal skúseného Wagnera, ktorý ak bude hrať svoj kariérny štandard, bude za tie peniaze slušným podpisom a tento rok si na Drafte nájde svojho budúceho chlapa na pozíciu RT. Pamätáte si minulú sezónu a ako sme sa podľa fanúšikov mali tradovať po Sandersa? Trade sme nespravili, spravili ho Niners a kde je Sanders teraz? Po sezóne odišiel ako FA a teraz je v New Orleans Saints, pričom počas sezóny za Niners hral na takej úrovni, ako u nás Lazard. Plus keby sa tradujeme napríklad po OBJ, tak nás to stojí first round pick a veľký kontrakt. Už viete o čom hovorím? Áno, Russ je čarodej a možno by to dokázal dať dokopy, avšak problém sa tým len odloží, príde ďalšia offseason a ľudia budú opäť nadávať, že sme nikoho „veľkého“ nepodpísali, ale zabúdajú na to, že rok pred tým sa podpísal napríklad OBJ. Rovnaká situácia je aj v tejto offseason, ľudia zabúdajú, že minulý rok sme na veľké prachy podpísali Za´Dariusa, Prestona, Amosa, či Turnera. Toto sa nedá robiť každý rok, obzvlášť keď máte v tíme starting QB, ktorého cap hit je v roku 2020 síce „len“ cca $22M, no v roku 2021 to už bude $36M. Snáď mi rozumiete, čo tým chcem povedať.

Pevne verím, že som vám aktuálnu situáciu objasnil a už do toho vidíte trošku hlbšie. Netvrdím, že všetky moje názory, ktoré som tu rozpísal sú na 110% pravdivé a iná pravda tu nie je. Možno mi zajtra Gute vypáli rybník, traduje sa po OBJ, podpíše nejakého DT, prepustí Taylora, Linsleyho a podpíše Newtona ako backupa a po vypustení tohto článku budem za blbca, hhhhh 😛 V tom prípade budem musieť len napísať: IN GUTE WE TRUST, no to isté platí aj na situáciu, ak sa už nič výrazné neudeje.

Myslím si, že toto je celkom zaujímavá téma na diskusiu, tak kľudne diskutujete tu pod článkom v komentároch, prípadne aj u nás v chate, ktorý nájdete v menu ako TAILGATE. Ako sme spomínali v uvádzacom článku na novom webe, tak od Facebooku sa chceme postupom času oddeliť, aby sme na ňom neboli závislí, ten sa bude využívať iba na propagáciu a zdieľanie informácii medzi ľudí. Komunikáciu syrových hláv medzi sebou by sme radi presunuli na náš nový web! GO PACK GO!

S pozdravom Bart.