Bart debatuje o NFL Drafte 2023!

Ubehlo to veľmi rýchlo. Tri dni plné NFL Draftu sú za nami. Ja som sa žiaľ nemohol draftu venovať ako po minulé roky a prinášať vám detailné rozbory prospektov pre Packers. Avšak po drafte musím prispieť článok, bez toho to nejde! Spravím to takým trošku iným štýlom. Rolo vám už priniesol opisy nami draftovaných hráčov, čiže nejaké tie základné informácie o hráčoch máte a tento článok chcem poňať takým spôsobom, kde by som sa zamýšľal nad rôznymi témami, o ktorých sa v súvislosti s našim draftom hovorí. Proste vám prinesiem taký môj pohľad na to, čo sa udialo počas troch nesmierne zaujímavých dní NFL Draftu 2023!

SAFETIES NEBOLI AŽ TAK „SAFE“

Jednej veci som sa počas tohtoročného draftu bál viacej, než hocičoho iného. Že v prvom kole draftujeme safetyho Briana Brancha. Tí, čo ste na našom Discorde tak viete, že toto bol scenár, ktorý by ma nahneval ešte viacej ako keby v prvom kole ideme po tight endovi. Vždy som hovoril, hovorím a hovoriť budem – v prvom kole neber need, ber najlepšieho hráča na tvojom boarde a pokiaľ je možné, tak nech to je prémiová pozícia a najlepší scenár je ten, keď to je aj tvoj need.

Je všeobecne známe, že tohtoročná draft class na pozícii safetyho bola slabučká, veľmi slabučká. Tento rok sme tu nemali žiadneho Minkaha Fitzpatricka, či Derwina Jamesa. Tým, že bola tohtoročná class taká slabá, tak sa pozícia pravdepodobne najlepšieho safetyho draftu Briana Brancha výrazne nadhodnocovala. Niektorí ho dávali ku nám na pozícii číslo 13! A to len kvôli tomu, že bol najlepším hráčom na tejto pozícii. Nad týmto som len krútil hlavou a modlil som sa, že takto sprostí byť naozaj nemôžeme, aby sme brali tohto safetyho na 13ke. Len tak pre zaujímavosť – Fitzpatrick bol draftovaný na 11ke a James na 17ke. A my máme draftovať Brancha na 13ke len kvôli tomu, že safety je pozícia, ktorá je pomerne veľký need? Ako sorry, ale ak ideme takto premýšľať, tak buďme radi, že nie sme generálnym manažérom, lebo Packers by boli každý rok najhorší tím ligy.

Keby sme na tom boli tak, že celý tím je od hora nadol nabitý skvelými hráčmi a talentom a práve na pozícii safetyho nám treba ten úplne posledný kúsok do skladačky, aby sme mali súpisku bez diery, čo by znamenalo že by sme boli najväčší favorit na výhru v Super Bowle, oukej. Zoberme ho. V takejto situácii by ma to až tak nehnevalo, dávalo by to logiku, že nám v podstate treba na drafte trafiť len safetyho, nič iné, toto je jediný schopný safety draftu a tak si ho ideme poistiť. Ale keď nie sme v móde „safety away“ od zisku Super Bowlu, tak to je proste hovadina. Nakoniec sa nejaké tie moje predpoklady naplnili a tímy nenaskočili na vlnu draftovania tohto safetyho v prvom kole. Branch bol draftovaný až v polovici dvojky a tímy očividne neboli z neho také unesené ako niektorí pred-draftoví odborníci.

Následne keď bol Branch fuč, tak za ním zostala veľká výkonnostná diera. My sme sa zamýšľali nad tým, prečo neberieme safetyho. Za mňa to je asi jasné. Nie je to tak, že by sme na súpiske nemali žiadneho safetyho a potrebovali sme naplniť súpisku touto pozíciou. Ono v skutočnosti ich máme pomerne dosť. Je ich až 7 (6 ak počítame, že Carpenter pôjde na LB). Keby sme čo ja viem v trojke dratovali nejaké safetyho, tak by to nebol starter. My potrebujeme starting safetyho, nie len ďalšieho náhradníka, ktorých už máme kopec a bola by to len takáto výmena hráča za draft pick. Nebudeme v trojke, či štvorke draftovať safetyho, ktorý bude to isté ako ten, ktorého už máme na súpiske, len ho nahradí, lebo je to draft pick a ten zostane s veľkou pravdepodobnosťou v tíme. Chápem ten proces, ako to mohla vnímať naša front office a som s týmto procesom úplne oukej.

Po drafte nám Gutekunst oznámil, že nezatvorili dvere ohľadom potenciálneho návratu Adriana Amosa. Tento krok by dával zmysel, ak to bude za rozumný peniaz. Avšak jedno treba dodať. Nie sme safety away od Super Bowlu a ak sa podpíše Amos, tak to zoberie hrací čas iným mladíkom. Možno by bolo pre našu budúcnosť lepšie, keby sa Amos nepodpíše a mladíci môžu hrať. Mne sa dosť páči safety Anthony Johnson Jr., ktorého sme draftovali v siedmom kole. Na pozícii safetyho je pomerne nový, keď po väčšinu college kariéry hrával na cornerbackovi. V roku 2022 sa presunul na safetyho, kde odohral 258 snapov v boxe a 245 na slote. Podľa mňa sa takto prepadol kvôli tomu, že tímy nevedia či to je safety, či cornerback. My sme oznámili, že u nás bude hrať ako safety a to môže byť pre neho tá správna pozícia. Je to skúsený chalan s dobrou telesnou stavbou tela na safetyho, kapitán tímu, v šatni silný charakter, vie čo robí, vie prečo to robí, ochotný pomáhať proti behom, avšak jeho technika tacklingu zaostáva. Nie je najrýchlejší, avšak má elitné čísla na vertical a broad jumpe, čo sa môže preniesť aj na ihrisko pri hre na pozícii safetyho. Som si istý, že si v našom tíme nájde miesto a podľa mňa môže ísť aj do 53ky. Dostal sa do skvelej pozície a bude to na ňom, ako s touto situáciou naloží. Je to projekt, ktorý môže byť naozaj zaujímavý. Budem ho pozorne sledovať a rovno to poviem dnes, nebudem sa diviť ak bude vo weeku 1 stáť vedľa Darnella ako starting safety. On mi perfektne zapadá do úlohy ktorú u nás mal Adrian Amos. Na siedme kolo skvelý pick.


HISTÓRIA SA OPAKUJE A VÝMENA 13KY ZA 15KU

Packers sa opäť raz rozhodli, že v prvom kole stavia na niečo, čo sa len tak nevidí. Píše sa rok 2019 a v prvom kole na 12ke si Packers vyberajú OLB Rashana Garyho. Mladého hráča, ktorý disponuje nevídanými schopnosťami. V momente, keď bol Gary draftovaný, tak bol najťažším hráčom v histórii, ktorému sa podarilo zabehnúť 40 yardov pod 4,6 sekundy. Od hotového produktu mal veľmi ďaleko. Packers si však povedali, že stavia na jeho nevídané fyzické predispozície a ako môžeme teraz vidieť, vyplatilo sa to. Z Garyho je jeden z najlepších pass rusherov v lige.

Máme tu rok 2023 a v prvom kole na 13ke si Packers vyberajú OLB Lukasa Van Nessa. Mladého hráča, ktorý disponuje nevídanými schopnosťami. V histórii tu boli len dvaja hráči bez rozdielu pozície, ktorí vážia viacej ako 270 libier a 40 yardov zabehli rýchlejšie než za 4.6 sekundy a 3-cone drill mali za menej ako 7.05 sekundy. Travon Walker a Lukas Van Ness. Koniec zoznamu. Keď chceme ísť viacej do detailov, tak toto je zoznam pass rusherov od roku 2000, ktorí vážili nad 270 libier, zabehli 40 yardov za 4.58s a lepšie, 3-cone za 7.02s a lepšie a broad jump v hodnote 118 alebo lepšie – Lukas Van Ness. Koniec zoznamu. Mám tu jednu zaujímavosť, aby ste dokázali pochopiť aký skvelý atlét to je. Jeho Relative Athletic Score na pozícii edge je 9.39. Ale keby bol WR, tak jeho RAS je lepšie ako má Jordan Addison. Keby bol TE, tak jeho RAS je lepšie ako má Michael Mayer. Keby bol OT, tak jeho RAS je lepšie ako má Anton Harrison. Keby bol S, tak jeho RAS je lepšie ako má Brian Branch. Plus má takmer identické RAS na RB ako Gibbs a na DT ako Bresee. Je to proste nadčlovek.

Van Ness má od hotového produktu ďaleko, rovnako ako to mal Rashan. To čo mu stačilo v college v sobotu, tak v NFL v nedeľu mu to stačiť nebude, bude musieť na sebe makať a napredovať, či už silovo alebo technicky. Od výberu v TOP 15 by sme mali čakať okamžitý prínos, ale rovnako ako pri Rashanovi, tak aj pri Lukasovi by som očakávania krotil. Toto je o projekcii, nie o okamžitom prínose. Packers si ho vybrali preto, lebo takýto hráči sa len tak nerodia a veria, že to čo dokázali s Rashanom dokážu zopakovať aj s Lukasom. Rovnako ako Rashan, tak aj on dokáže hrať na rôznych postoch, dokáže hrať zo stoja, či s rukou na zemi. 3-tech či 4i mu nerobí žiadny problém. Ľudia ho radi prirovnávajú k Wattawcom, ale toto je Rashan Gary ako oči.

Skvelý prvý krok, hrá tvrdo, silný chalan. Je prirodzene talentovaný a na ihrisku necháva úplne všetko. Je ochotný spraviť pre tím úplne všetko. Na Iowe ho postavili do úlohy backupa, lebo chceli mať na ihrisku svojich seniorov? On bol s tým oukej, nesťažoval sa a makal. On za vás pôjde hrať aj nose tackla ak to od neho budete chcieť a nechá na ihrisku všetko.

Mnoho ľudí hovorí, že mal zostať na college ešte rok. Mel Kipers dokonca povedal, že keby zostal na college, tak budúci rok ide TOP 3. Čiže vlastne dobre urobil, že išiel skorej, lebo by sme ho nemali 😛 Zaujímavé je to, že jeho pass rush win rate bol 18.8%. Pozrime sa na ostatných pass rusherov –

 • Will McDonald – 15.7%
 • Myler Murphy – 14.3%
 • Felix Anudike-Uzomah – 16%

Van Ness je „raw“, ale už ako „raw“ nám ukazoval veľmi úctyhodné výkony. Tento pick je jasne o projekcii a sky is the limit pre neho.

Niekto môže povedať, že Packers si ho vybrali skoro, že mohli ísť trade down a zobrať si ho neskôr. Ale možno niečo tušili. Packers držali vo svojej moci pick číslo 13. Na 14ke boli Patriots, ktorí mali Luka u seba na oficiálnej návšteve. Keď si Packers vybrali Van Nessa, tak Patriots išli okamžite trade down. Daniel Jeremiah mal vo svojom finálnom mocku Van Nessa na 14ke práve do Patriots a niekoľko ďalších reportov hovorilo o tomto spojení, tiež aj Pete Schrager. Okolo spojenia Van Ness-Patriots bolo veľmi rušno a keby si ho nezoberieme na 13ke, tak s veľkou pravdepodobnosťou by bol fuč a dnes by bol Patriotom.

Spomeniem tu aj fakt, že túto 13ku sme dostali od Jets výmenou za našu 15ku. Jets na 15ke zobrali pass rushera Willa McDonalda, nakoľko bol Van Ness preč. A podľa všetkého je to ešte o to bolestivejšie, že podľa posledných informácii sa Belichick pomerne „zadarmo“ tradoval zo 14ky so Steelers, lebo vedel, že oni zoberú OT Brodericka Jonesa, ktorého Jets veľmi chceli a Bill chcel takto vybabrať so svojim divíznym rivalom. Presne toto som spomínal v mojom článku o trade Aarona Rodgersa, že táto „kozmetická“ výmena môže Jets vyjsť veľmi draho. Na prvý pohľad tá výmena 13ky za 15ku nič neznamenala, no ako sa ukázalo, tak Jets nedostali hráča ktorého chceli a nakoniec sa to celé vykonštruovalo tak, že na 15ke pre nich nezostal ani Van Ness a vďaka Belichickovi ani Jones. Jets tak svoju nie kvalitnú OL nemohli posilniť o jedného z najlepších OTs na tohtoročnom drafte.


ZBRANE PRE JORDANA

Packers sa sústredili na to, aby svojho nového mladého quarterbacka obklopili mnohými zbraňami. Druhý deň draftu patril práve výberom do útok. V druhom kole prišiel tight end a wide receiver a v treťom kole ďalší tight end. Týmto sa však posilňovanie útoku neskončilo. V piatom kole bol draftovaný wide receiver Dontayvion Wicks, v siedmom kole wide receiver Grant DuBose a running back Lew Nichols III.

Prvým draftovaným tight endom bol Luke Musgrave. To je tight end, ktorý síce meria 198 cm a váži 115 kg, no nie je to žiadny pomalý tight end na blokovanie. Na Senior Bowle mu na ihrisku namerali rýchlosť cez 20 míľ za hodinu. Podľa Next Gen Stats žiadny tight end nedosiahol túto rýchlosť počas zápasov v roku 2022. Jediný, kto sa tomu priblížil bol Evan Engram, ale ten je od Musgrava výrazne ľahší. Je to vysoko atletický tight end, ktorý má za úlohu byť najlepším kamarátom quarterbacka. Je flexibilný, dokáže hrať ako Y tight end, wing, či v úlohách ako reciever, šikovný route runner, ochotný blokár. Keby sa mu zranenia vyhýbali, tak by atakoval výber v prvom kole a ľudia by o ňom hovorili oveľa hlasnejšie. Ak si Packers tieto jeho zdravotné problémy poriadne preverili a sú s tým oukej, tak nás nemá čo trápiť. Packers sú ohľadom tohto veľmi opatrní a keď veria oni, tak verím aj ja. Musgrave je zbraň. Toto nie je klasický tight end. Jemu budeme kresliť plays, kde sa bude dostávať do missmatchov na linebackerov, budeme mu dizajnovať plays v red zone. Podľa mňa sa teraz už Matt vo svojej kancelárii usmieva a kreslí plays špeciálne pre neho.

Druhý tight je Tucker Kraft. Ďalšia hora na pozícii tight enda, ktorá meria 196 cm a váži 117 kg. Môj najobľúbenejší pick nášho draftu. Toto je country chalan, ktorého možno nepoznáte kvôli tomu, že hrával za menšiu školu a teda si aj poviete, že teda keď hral za menšiu školu, tak vlastne dominoval proste proti slabším a v NFL to bude mať ťažké. Nóóó, ono to úplne tak nie je. Field Yates nám reportoval, že o Tuckera mala obrovský záujem Alabama a ponúkla mu 7 cifernú sumu prostredníctvom NIL, aby prestúpil práve ku nim a hral pod trénerom Nickom Sabanom. Tucker to však odmietol a zostal hrať tam, kde bolo jeho srdce a South Dakote State pomohol prerušiť dominanciu North Dakoty State a vyhrali titul.

Niekto kritizoval to, že sme zobrali dvoch tight endov. Ja úprimne túto kritiku nechápem. Však predsa nie je tight ako ako tight end a personnel 12 (2 TEs na ihrisku) je pomerne obľúbený u nášho head coacha Matta LaFleura. Musgrave je viacej ten typický receiving Y tight end, ktorý svoju rýchlosť a veľkosť využíva najmä na chytanie lopty. Kraft je všestrannejší ako blokár či už pre behovú, alebo passovú hru. V behovej hre dokáže využívať svoju veľkosť na blokovanie pre running backov a ako pass blokár počas svojej college kariéry nepustil ani jeden sack, hit, či tlak na QB. Kraft je proste chladnička, ktorá to do vás poriadne napáli. Mne osobne sa veľmi páči jeho schopnosť rýchlo vyhrávať súboje v man to man coverage a zachytávať loptu s obrancom prakticky nalepeným na ňom. Vynikajúco to využíva vo svoj prospech svoju veľkosť. Jordan ho na tretích downoch bude milovať.

No v neposlednom rade musím spomenúť tú jeho „draft party.“ Všetci sa stretli v stodole, žiadne drahé obleky, retiazky. Tancovačky na Wagon Wheel, čo si hrajú na gitare a spievajú, pivo, zábava. Počas hovoru nechtiac povedal „Yes sir“, potom sa opravil na „Yes ma´am“ a dodal, že mal zopár pív počas toho ako čakal na to kedy bude jeho meno vyvolané. Strašne mu fandím!!!!

V druhom kole sme zobrali wide receivera Jaydena Reeda a musím povedať, že po neistých pocitoch v okamihom po oznámení tohto výberu to u mňa aktuálne strieda optimizmus. Pred draftom som ho moc neštudoval nakoľko som si myslel, že to nie je ten typ receivera, ktorého Packers budú chcieť. Prečo? No lebo meria „len“ 180cm, váži 85kg a nie je to elitný atlét s elitnou veľkosťou. Čiže vlastne je úplne iný ako ten „prototyp“ receiverov, ktorý sa nám počas posledných rokov páči a ktorý preferujeme. Keď sme si ho však vybrali, tak som sa do neho ponoril viacej a už chápem, prečo si ho Packers vybrali. Čo na ňom milujem? Jeho schopnosť vyhrávať súboje okamžite na line of scrimmage, perfektne rozumie tomu ako treba atakovať cornerbackov prostredníctvom zmeny smeru počas routy, ako ich klamať a manipulovať pohybom bokov, či hlavy a zachytávať zložité lopty. Nemá problém s tým, keď mu obranca doslova leží na chrbte. V catch pointe je veľmi silný. V tomto vyniká aj preto, lebo dokáže vynikajúco sledovať dráhu lopty a prispôsobiť svoju routu, či postavenie tak, aby sa k lopte dostal on a nie obranca. Toto často nevidíte pri receiveroch jeho veľkosti. Povedali by ste si, že bude mať iné prednosti a keď to potom vidíte, tak len neveriacky krútite hlavnou nad tým ako to dokáže.

Je tu jedna play, kde ukázal niečo, čo pri college hráčoch tak často nevidíte. Beží v podstate go route, kde sa počas routy „bije“ s cornerom, sú na tesno. Je na 5-yardovej línii, otáča sa na loptu a vidí kam letí. Následne dáva oči z lopty preč, aby sa mohol otočiť a dostať rameno pred cornera, aby si spravil miesto pre zachytenie. Vďaka tomuto si získal extra separáciu, oči idú späť na loptu a chytá ju. Toto pri mladých hráčoch skoro vôbec nevidíte. Je to už pomerne skúsený receiver, ktorý odohral v college viacej ako 30 zápasov a jeho skúsenosti je vidieť pri hre proti zone coverage, kde chápe ako má atakovať slabé miesta. Ako som už spomínal hneď v úvode, jeho práca nôh je skvelá a od toho sa odvíja aj jeho kvalitný route running.

Čo sa mi na ňom najviac páči je jeho dawg mentalita. Vyslovene vyhľadáva situácie, kde môže robiť obrancom zle, otravovať ich, provokovať. Pri run blockingu cornerov tlačí až do lavičiek za postrannou čiarou. Neustále robí cornerom zle ako len môže. Toto je presne ten typ hráča, ktorého v druhých tímoch nenávidíte, ale keď je u vás, tak ho milujete. Na ihrisku sa bude za váš tím biť a bojovať kým neopadne. Je mu jedno že nie je najväčší, neustále vám bude dokazovať, že vás dokáže nakopať do zadku a poraziť. Práve táto jeho mentalita sa ukazuje pri spomínaných contested catchoch. Je to v podstate krpec, ktorého v Michigan State využívali na jump balls. Bolo im jedno, že je krpec, ale vedeli, že on tam toho cornera v tom súboji o loptu roztrhá.

Podľa mňa má na to, aby hral slot aj outside, ale v úvode kariéry to vidím najskôr na slot, kde ho nebudú limitovať jeho nedostatky a budeme vedieť naplno využívať jeho prednosti. A tu zapadne do nášho útoku perfektne. Romeo Doubs a Christian Watson sú primárne outside receivers, aj keď Watson nám ukázal, že zo slotu dokáže robiť poriadnu neplechu. Týchto dvoch chalanov na slote doplní práve Reed, ktorý sa dokáže do hry zapájať aj ako hráč do motions. Chápem, prečo sme si ho vybrali, je to skvelý kus do našej skladačky a Jordanovi bude pomáhať najmä v strede ihriska, bude získavať yardy po zachytení a bude go to guy na tretích downoch. Taká malá zaujímavosť – Počas posledných dvoch sezón na Michigan State nazbieral 46 explozívnych plays (20+ yardov).

Možno si poviete, že prečo sme do tejto úlohy nezobrali Smith-Njigbu. Podľa mňa jeho prepad ukázal, že tímy ho nemali tak vysoko hodnoteného ako my všetci ostatní. Možno sme si ho nadcenili kvôli tomu, že tento rok bola class WRs výrazne slabšia než predošlé roky. Nám sa môže zdať, že my si hovoríme aký veľký steal Seahawks majú, no tímy ho možno mali presne nejako takto hodnoteného.

Receiver Dontayvion Wicks. Tento hráč je veľmi, veľmi zaujímavý. To je chalan, ktorý na ihrisku lieta a perfektne rozumie tomu ako atakovať downfield. V roku 2021 mal priemer cez 21 yardov na catch a bol na 11. mieste spomedzi všetkých receiverov v nachytaných downfield yardoch. Tu si pozrite ako Wicks vykúpal Witherspoona, ktorý bol draftovaný ako 5. overall pick.

V roku 2022 mal problémy aklimatizovať sa v novom útoku Cavaliers, vlastne celá Virginia sa rozpadla a bojoval so zraneniami. Plus má problémy s dropmi, keď počas svojej poslednej sezóny dropol 23.1%. Zranenia a slabá sezóna 2022 sú dôvody, prečo išiel neskôr. On je typický X receiver, ktorý má prirodzený talent. Sezóna 2021 bola v jeho podaní excelentná a stále má len 21 rokov. Ruky sa zlepšiť dajú, to nie je najzložitejšie na svete. Excelentný hráč proti press coverage. Teším sa na neho.


ŽIADNA OFENZÍVNA LAJNA?

Po prvý krát od roku 2015 si Packers na drafte nevybrali ani jedného ofenzívneho lajnmena. Čím to je? Veria tak svojej aktuálnej zostave? Hĺbka nebola taká silná? Podľa mňa z oboch trošku. Keď sa pozrieme na našu aktuálnu súpisku, tak hierarchia top OLs v aktuálnej situácii vyzerá nejako takto:

 • OT David Bakhtiari
 • OL Elgton Jenkins
 • C Josh Myers
 • G Jon Runyan
 • OT Yosh Nijman
 • OL Zach Tom
 • OL Royce Newman
 • C/G Jake Hanson
 • OT Caleb Jones
 • G Sean Rhyan
 • OT Rasheed Walker

Toto sú OLs, ktorí buď majú istú, alebo budú bojovať podľa mňa o 53ku. Zvyšok bude do počtu a menovať ich tu nejdem. Toto je 11 ofenzívnych linemanov. Táto skupina má podľa mňa hĺbku. Veľmi sa teším, čo nám ukážu Caleb Jones, či Rasheed Walker. Ešte poriadne nevieme čo máme v minuloročnom výbere v 3. kole Sean Rhyanovi. Hĺbka nevyzerá zle a toto spomínal aj Gutekunst na svojej tlačovke. Že keď sa už draft dostal do určitého bodu, tak ich board vyzeral tak, že už to nedávalo pre nás zmysel draftovať ďalšieho ofenzívneho linemana. Väčší zmysel malo investovať do iných pozícií.

Osobne som toho názoru, že pozícia guarda a ofenzívneho tackla je na túto sezónu vyriešená a je tam aj potrebná hĺbka. Avšak center je za mňa jeden veľký podpriemer. Josh Myers za mňa podáva podpriemerné a nevyrovnané výkony, čo nie je akceptovateľné. No a môj názor na Hansona poznáte. Ten nechápem ako je ešte stále na súpiske. Budem veriť, že Myers spraví v treťom roku poriadny výkonnostný skok. Ak nie, tak center bude jedna z našich najväčších priorít na budúcoročnom drafte. Zároveň sa niečo bude musieť robiť s Bakhtiarim (za taký cap hit ako bude mať hrať nemôže), Nijman a Runyan budú voľní hráči. Tento rok sa našej front office hĺbka draftu v OL moc nepáčila.


„DAWGS“, RÝCHLOSŤ A MLADÁ DRAVOSŤ

Budovanie našej súpisky by sme mohli podľa mňa opísať 3 slovami, ktoré si teraz rozoberieme:

DAWGS: Matt LaFleur nám po drafte na svojej tlačovke povedal, že počas draftu sa sústredili na to, aby hráči, ktorých si vyberajú, boli aj „dawgs.“ Teda chalanov, ktorí majú vo svojej povahe to, že sú sebavedomí, majú vnútorné chcenie a zdravú agresiu. Sú to chalani, ktorí zabehnú extra 50 yardov ak to bude treba, aby play bola úspešná. Veľakrát sa nám za posledné roky stalo, že do zápasu sme nenastúpili, zaspali a nedokázali reagovať na nepriaznivý priebeh. Preto je za mňa rozumné, že sa snažíme do tímu dostať hráčov, ktorých na ihrisku bude cítiť. Doposiaľ sme mali na ihrisku koľko takých hráčov? Dillon, Jones, Gary, Alexander, Douglas… ešte niekto iný? No ani nie. V tíme musí byť zmes rôznych pováh a tento prístup kvitujem.

Krásny príkladom tohto snaženia je aj fakt, že sme podpísali jedného vskutku zaujímavého linebackera – Brenton Cox z Floridy. Z high school išiel ako 5-star prospekt a išiel do Georgie. Ale po svojej freshman sezóne bol vykopnutý. Najskôr bol zadržaný za marihuanu a potom neskôr vyhodený z tímu kvôli problémom v kabíne. Rozhodol sa presunúť do tímu Gators, kde sa stal stavebným kameňom obrany. Svoju kariéru na Floride zakončil so 118 tackles, 32.5 tackles for loss a 13.5 sackov. K tomu vyprodukoval 104 tlakov na QB a 65 behových stopiek. Kariéru tu zakončil neslávne, keď v októbri 2022 bol z tímu vykopnutý z disciplinárnych dôvodov. V minulosti by Packers o takéhoto hráča ani nezakopli. Teraz mu dali šancu a mne sa to veľmi páči. Tento chalan vie ako hrať futbal a o tom svedčí fakt, že ako freshman odohral v obrane Georgii 13 zápasov. To sa len tak nedeje.

RÝCHLOSŤ: Pamätáme si na sezónu 2020? Či 21? Náš útok bol skvelý o tom žiadna, ale veľa sme hovorili o tom, že mu chýba rýchlosť. Keď sa nám zranil MVS, tak tímy proste absolútne nerešpektovali našu deep vertikálnu hru. Keď sa nám zranil Ervin, tak tímy proste absolútne prestali rešpektovať naše horizontálne montions. Prečo to tak bolo? No lebo útoku chýbala rýchlosť a tímy boli ochotné venovať extra prostriedky na to, aby pokryli krátke a stredné prihrávky, lebo si povedali, že im to za to stojí. Packers svoj útok výrazne prebudovali. Na pozícii WR doplnili chalanov, ktorí vedia lietať po ihrisku – Watson, Doubbs, Melton, Reed, Toure. Dvoch v podstate pomalých tight endov v podobe Tonyana a Lewisa nahradili raketami Musgravom a Kraftom. V obrane sme už s touto obmenou začali, avšak stále ju treba podporovať.

MLADÁ DRAVOSŤ: Na súpiske máme aktuálne len štyroch hráčov, ktorí majú nad 28 rokov – De´Vondre Campbell (29), Preston Smith (30), David Bakhtiari (31), Pat O´Donnell (32). K tomu len šesť hráčov, ktorí majú 28 rokov – Eric Wilson, Matt Orzech, Dallin Leavitt, Aaron Jones, Rudy Ford, Danny Etling. Pričom z tejto skupiny má 53ku na 100% istú len Aaron Jones. Toto je veľmi mladý tím, ktorý prechádza výraznou generačnou obmenou. V budúcej sezóne môže odísť Bakhtiari s O´Donnellom a toto bude extrémne mladý a talentovaný tím.


HODNOTENIE DRAFTU

Celkovo sa mi náš tohtoročný draft naozaj pozdáva. Dokázali sme si nabrať niekoľko skutočne zaujímavých hráčov. Útok sme doplnili tam kde sme museli a takto to vyzerá:

 • Playmaking outside WR – Christian Watson
 • No. 2 outside WR – Romeo Doubs
 • Slot WR + motions – Jayden Reed
 • F tight end – Luke Musgrave
 • Y tight end – Tucker Kraft
 • H-back – Josiah Deguara
 • Playmaking RB + passing game – Aaron Jones
 • Power back – AJ Dillon

V útoku máme pestrú zmes rôznych typov hráčov a Matt LaFleur môže čarovať. Deana Lowryho sme nahrali Colbym Woodenom, čo je chalan, ktorý v DL dokáže robiť všetko. Dokáže držať edge v hre proti behu, či byť dizruptívny ako inside pass rusher. V poslednej sezóne ho presunuli v obrane na EDGE a to mu uškodilo. keby zostal pekne v DL, tak ide oveľa, oveľa vyššie. Packers už oznámili, že ide späť na pozíciu defenzívneho tackla. To je pozícia kde exceluje. Je to explozívny a silný 3tech/5tech. Za mňa upgrade oproti Lowrymu už teraz. V roku 2021 odohral skvelý zápas proti LSU, kde bol dizruptívny ako proti behu tak aj ako pass rusher. LSU ho museli začať zdvojovať a ztrojovať, aby ho držali na uzde. Wooden má talent. DL sa doplnila ešte aj o nesmierne zaujímavého Karla Brooksa, čo bol jeden z najviac dizruptívnych college hráčoch počas posledných 5 rokov. 48 kariérnych štartov, 46 tacklov pre stratu yardov, 27.5 sackov, 6 forced fumbles. Bolo treba doplniť kickera a quarterbacka = hotovo (aj keď môj názor na tieto picky poznáte). Bolo treba doplniť hĺbku na pozícii CB = hotovo. Bolo treba doplniť trojku na pozíciu RB = hotovo. Talentovaný safety = hotovo. Tím sa doplnil a či správne, to ukáže budúcnosť.

Ten trade down zo 45ky teraz hodnotím pozitívne, keď sa nám tento pick podarilo pretaviť do Jaydena Reeda, WR Dontayvion Wicksa a DL Karla Brooksa. Nemám čo vytknúť. Skvelá práca v podaní GM.

Teraz prichádza to obdobie, ktoré osobne nemám rád. Hodnotenie jednotlivých draft class. Naprieč celým internetom uvidíme známky pre jednotlivé tímy, pre jednotlivé výbery, všetky budú hovoriť, že tento a tento je najväčší steal draftu, tento je ten najhorší pick draftu a podobne. Dakedy som to bral vážne, ale už som si spravil ako taký nadhľad a snažím sa všetky tieto hodnotenia nejako izolovať.

Uvediem jeden príklad. V druhom kole sme na 50ke zobrali WR Jaydena Reeda. Jeden nemenovaný človek dokázal okamžite prehlásiť, že to nie je dobrý pick a jeho jediný argument bol ten, že PFF ho mali na 4. kolo. Akože čo prosím? Nejaký výber je zlý len kvôli tomu, že nejaký internetový portál mal nejakého hráča na svojom čisto subjektívnom boarde niekde inde ako bol dakto drafotvaný? Keď sa pozrieme na rebríček ESPN, tak tí ho mali ako 6eho najlepšieho receivera na drafte a pred ním išlo 5 receiverov, čiže podľa tohto by to mal byť skvelý pick, nakoľko tam lepší receiver v tej chvíli nebol… Keď toto niekto povie, tak u mňa okamžite stráca akúkoľvek dôveryhodnosť. Čo teraz, Dillon je zlý pick, lebo PFF ho nemali ani v top 300 prospektoch pre NFL Draft? Každý rok vidíme, že tímy majú svoje boardy postavené odlišne, pre svoje vlastné potreby a po drafte vidíme, že ich názory na hráčov boli odlišné ako tie naše. Preto je za mňa až komické hodnotiť draft na základe toho, že niekto má steal draftu kvôli tomu, že si vybral hráča v druhom kole, ktorý mal ísť podľa nás v prvom kole a „prepadol sa“. Však sme videli tie reporty, že tímy mali na svojich boardoch 13-15 hráčov, pri ktorých mali známku prvého kola. No a prvé kolo má za normálnych okolností 32 výberov, potom teda si tímy budú vyberať hráčov na základe svojich projekcii a nám sa môže zdať, že niekto sa „prepadol“.

Draft je o projekcii a keď niektorý hráč zapadá do skladačky niektorého tímu perfektne, má talent, uspel na pohovoroch a tím si dal k nemu vysokú známku, tak prečo by to mal byť otrasný pick kvôli tomu, že PFF ho mali na svojom všeobecnom boarde na 4. kolo? Tímy vedia o tých hráčoch všetko, či si ráno po zobudení umyjú zuby, či upravia posteľ. A my dokážeme ich výbery zavrhnúť v sekunde kvôli tomu, že ten a ten ho mal na 4. kolo alebo pochváliť, že on mal ísť podľa mňa v 1. kole a oni ho zobrali v 3. kole.

Ďalší príklad. V jednom článku boli dvaja nemenovaní skauti, ktorí hovorili svoj názor na Van Nessa. Jeden povedal, že ten hráč nič nevie, že to je prepadák. Druhý skaut povedal, že v ňom vidí potenciál JJ Watta. A to bolo v jednom článku! Nechajme týchto chalanov odohrať dve tri sezóny a potom robme nejaké závery. NOBODY KNOWS!

GO PACK GO!!!!