Packers sa s Bakom dohodli na novej zmluve!

All-Pro ľavý tackle David Bakhtiari sa so svojim tímom života dohodol na novej 4-ročnej zmluve, ktorá sa môže vyšplhať až na $105.5M. Jeho priemer na jeden rok je $23M ($92M), čo z neho robí najlepšie plateného ofenzívneho linemana v histórii tejto ligy!

Rozhodne sa pýtate na to, ako nás tento krok ovplyvní a čo pre nás vlastne znamená. Nepoznáme ešte úplne všetky detaily, ale už máme ako takú predstavu o tom, ako tento kontrakt vyzerá. Tak vám ukážem a vysvetlím zopár čísel. Základná hodnota kontraktu je $103.5M s ďalšími $2M v motivačných bonusoch. Tento kontrakt zahŕňa podpisový bonus v hodnote $30M, čo je zaplatiteľné pred koncom sezóny 2020. V prvom roku nového kontraktu si Bak príde na $37.052M a počas prvých troch na $64.5M.

Jeho salary cap sa vďaka nove zmluve v tejto sezóne navyšuje len o $1.5M, čo nás stále necháva $5M pod platovým strapom. Budúci rok má vo svojom kontrakte stanovený bonus za súpisku vo výške $11M (marcový roster bonus). To znamená, že jeho cap hit v roku 2021 je $19.447,059. Avšak tento bonus vedia Packers reštruktualizovať (zmeniť do podpisového bonusu), čím znížia jeho cap hit v roku 2021 o ďalších $8.3M. Výsledkom je to, že v roku 2021 sa bude voči capu počítať len $11.1M. Takéto reštruktualizácie pre hráča neznamenajú žiadnu stratu a tímu pridávajú viacej flexibility s capom. To je veľmi team friendly, aj vzhľadom na to, že v budúcej sezóne pôjde cap space kvôli pandémii a strate ziskov smerom nadol. No v roku 2022 by sa už mal vrátiť do normálu. Keď sa pozeráme na dead cap, tak ten bude najvyšší práve v roku 2021 a následne sa znižuje. V roku 2024 je už len $6M. (Informácie ešte nie sú 100%, ale na 95% to takto bude. Ak by som sa ešte dozvedel niečo podstatné, tak hodím na web ďalší článok s aktualizáciou)… Let Russ Cook!!! (samozrejme Russ Ball, žádny Wilson….)

Obrázok
Obrázok

Brian Gutekunst bol v roku 2012 v pozícii riaditeľa college scoutingu pre Green Bay Packers a letel do Boulderu v Colorade. Chcel sa pozrieť na to, či najhorší tím v krajine nemá vo svojom kádri niekoho, kto by stál za to. Buffaloes v tom čase ešte nevyhrali ani jeden zápas, ale ich junior na pozícii ľavého tackla mal potenciál. Ted Thompson, v tom čase náš generálny manažér, mal pri Bakhtiariho mene oveľa vyššiu známku, než 4. kolo, ale ten sa prepadol až na 109. miesto, keď školu opustil o rok skorej. Tu si ho zobrali práve Green Bay Packers.

Keď si starting ľavý tackle Bryan Bulaga pretrhol predný krížny väz počas Family Night v roku 2013 na Lambeau Fielde, tak tréner Mike McCarthy postavil na slepú stranu Aarona Rodgersa práve Bakhtiariho. Počas pre-season hral dosť dobre na to, aby sa McCarthy cítil s nováčikom na pozícii ľavého tackla komfortne a na pozícii pravého tackla použil Dona Barclayho. Odvtedy je Bakhtiari našim starting ľavým tacklom a ochrancom slepej strany nášho quarterbacka. Od začiatku sezóny 2012 vynechal len 9 zápasov regular season, pričom tri prišli počas posledného mesiaca.

V roku 2016 spravili Packers z Bakhtiariho jedného z piatich najlepšie platených ľavých tacklov vo futbale, keď mu dali 4-ročný kontrakt v hodnote $48M. Bak sa veľmi rýchlo zaradil medzi prémiových hráčov na tejto azda najdôležitejšej pozícii na ihrisku. V rokoch 2016-2019 sa dočkal účastí v NFL All-Pro tímoch. Keby niekto povedal teenegerovi Davidovi Bakhtiarimu, že jedného dňa bude najlepšie plateným OL v NFL, čo by toto dieťa povedalo?

„Že si klamárom. V skutočnosti neviete ako ohodnotiť niekoho srdce, odhodlanie, pracovnú morálku a tento teeneger nebol fyzicky najtalentovanejší. Ale mal všetko ostatné, čo ho dotlačilo tam, kde je dnes. Takže neviem, či mám odpoveď na tvoju otázku, ale takto by som sa tomu teenegerovi pozrel do tváre a povedal mu to,“ nechal sa počuť dojatý David Bakhtiari po zápase s Jaguars na tlačovej konferencii. Nie veľmi často vidíte futbalistu ako má slzy na krajíčku a je dojatý. Toto bola reakcia Bakhtiariho na to, keď sa ho na tlačovke opýtali, čo by povedal mladý Bakhtiari, keby mu niekto povedal, že jedného dňa bude najlepšie plateným OL v histórii NFL

Tiež vás určite zaujíma, či to teraz znamená to, že hráči ako Corey Linsley, Aaron Jones, Jamaal Williams, či Kevin King nedostanú novú zmluvu a po sezóne nás opustia. Toto je odpoveď nášho generálneho manažéra Briana Gutekunsta: „Toto nám v skutočnosti dáva o trošku viacej flexibility sa pohnúť smerom dopredu.“ Uvidíme, čo sa udeje v najbližšej dobe.

Bakovi by som chcel v mene nášho fanklubu pogratulovať! Bak, zaslúžiš si každý jeden cent! Si jeden z najlepších ofenzívnych linemanov tejto dekády a pokiaľ budeš v takýchto výkonoch pokračovať ešte ďalšie 4 sezóny, tak nemám najmenších pochýb o tom, že v budúcnosti si budeš môcť obliecť zlaté sako a pri slávnostnej reči exnúť celé pivo! Nazdravie Bak! PACKER NAVŽDY! GO PACK GO!!!!!!!!