Čo si treba pustiť k srdcu, a čo naopak nie?

Keď som začínal s americkým futbalom a s fandením tímu Packers, tak som sa ocitol v búrlivom oceáne Národnej Futbalovej Ligy. Nevedel som tak dobre pravidlá, nerozumel som samotnej hre a veril som tomu, čo plnilo tie najnavštevovanejšie stránky a diskusné relácie. To bola veľká chyba. Povedal som si, že by bol dobré a je aj mojou povinnosťou, aby som vám ukázal cestu, ako si získavať informácie o klube, ktorý milujete a vyhnúť sa rôznym dezinformáciám, hoaxom a falošným správam. Teda niečomu, čím som si prešiel aj ja. Internet a hlavne sociálne siete sú miesto, kde dokážete nájsť excelentné informácie o americkom futbale a o Green Bay Packers. Ale zároveň je to miesto, kde sa väčšina ľudí snaží zarobiť, zviditeľniť, alebo byť v „trende“. Ja sa vám pokúsim ukázať čo sa oplatí sledovať, čo sa oplatí brať k srdcu a z čoho sa oplatí čerpať znalosti o Green Bay Packers, či o NFL.


PRE NE-ANGLIČTINÁROV

Plne si uvedomujem, že nie všetci ste zdatní v angličtine a nemáte také možnosti ako ľudia, ktorí s angličtinou nemajú problém. Pre týchto ľudí tu je web, na ktorom čítate tento článok. Webovú stránku www.greenbaypackers.eu som založil kvôli tomu, že milujem Packers a chcel som, aby sa o tomto úžasnom tíme dozvedelo čo najviac ľudí aj v našich dvoch maličkých krajinkách. Samozrejme táto stránke nie je „oficiálnym“ portálom, ktorý poskytuje informácie o Packers, čiže do svojich článkov vkladám svoj osobný postoj a názor. Je úplne v poriadku, keď niekto s nejakým mojim názorom nesúhlasí, vidí veci inak a vie položiť dobrý základ svojej teórie, či názoru, ktorý dáva zmysel a je reálny. Pevne verím, že sa mi za tie tri roky čo fungujeme podarilo vytvoriť skvelú základňu informácií o Green Bay Packers v „našom“ jazyku. Pravidelne píšem články na web, začal som s podcastom a chcel by som začať robiť aj živé vysielania. Snáď sa mi to darí robiť tak, že sa nehanbíte za to, že túto stránku čítate.


PRE ANGLIČTINÁROV

Ten, kto ovláda tento svetový jazyk má možnosti omnoho väčšie. Ale ako povedal Stan Lee: „S veľkou silou prichádza veľká zodpovednosť.“ Presne toto je kameňom úrazu pri zahraničných zdrojoch. Preto sa vám pokúsim vysvetliť, že koho a čo môžete brať vážne, čo vás môže nejako obohatiť po vedomostnej stránke a naopak pri kom treba brať informácie s rezervou, pousmiať sa, podiskutovať a nepúšťať si k srdcu.

VEĽKÉ CELONÁRODNÉ (USA) MÉDIA

Prvou kategóriou sú celonárodné média, ktoré sa zaoberajú každým jedným tímom v Národnej Futbalovej Lige. Aké sú tieto média?

 • NFL.com
 • CBS
 • ESPN
 • FOX
 • Bleacher report

Toto sú tie najznámejšie a najväčšie média, ktoré sa starajú o pokrytie celej NFL. Väčšinou na nich nájdete najnovšie informácie, či výsledky zápasov. Mali by pôsobiť ako nestranné média, no niekedy využívajú aj tzv. „clickbaity“ k tomu, aby pritiahli ľudí k svojim článkom, videám, či podcastom. Preto si je vždy potrebné prečítať/vypočuť celý obsah a k tomuto obsahu pristúpiť s kritickým myslením. Mnoho analytikov a odborníkov v týchto médiách nesleduje jednotlivé tímy do najmenšieho detailu a tak niekedy vypustia poriadnu somarinu. Preto platí to, čo som napísal o riadok vyššie. Treba tu využívať kritické myslenie. Plus musím spomenúť aj to, že tieto média majú v obľube robiť tie najrôznejšie rebríčky hráčov a tímov. Toto si treba len pozrieť zo zaujímavosti a viacej sa nad tým nepozastavovať. V každom rebríčku sa nájde „prekvapenie“, ktoré tam je len kvôli tomu, aby vytvorilo vášnivú debatu a zdieľania.

INSIDERS

 • Ian Rapoport (NFL Network)
 • Adam Schefter (ESPN)
 • Field Yates (ESPN)
 • Daniel Jeremiah (NFL Network)
 • Mike Garafolo (NFL Network)
 • Tom Pelissero (NFL Network)
 • Warren Sharp (SharpFootballAnalysis)
 • James Jones (NFL Network)
 • Andrew Brandt (náš bývalý vice-prezident financií)
 • Jason OTC (NFL Salary Cap expert)

Tu som vám uviedol väčšinou a tých najznámejších oficiálnych insiderov, ktorých živobytím je informovanie o výmenách, podpisoch, kontraktoch a všetkom možnom, čo sa v NFL deje. U nich sa falošnej informácie nedočkáte (vedomej). Títo ľudia sú prví, ktorí vedia o novinkách, ktoré plnia titulky všetkých médií a portálov. Majú svoje zdroje v každom jednom tíme a ak sa pohne čo i len pierko, tak hneď o tom vedia a informujú. Dajte si však pozor na ich falošné účty, ktoré zakladajú osoby bez akýchkoľvek väzieb na týchto ľudí a vždy sa kopec ľudí chytí na oznam nejakého falošného trejdu, či podpisu (stalo sa už aj v našej NFL SK/CZ komunite. Nebudem menovať).

Uviedol som tu aj zopár ľudí, ktorých sledujem na Twitteri a produkujú excelentný kontent. Warren Sharp má perfektné poznatky a analýzy. Jeho Twitter je skutočne veľká paráda. James Jones je náš bývalý wide receiver, ktorý pracuje pre NFL Network a on ako prvý oznámil nový kontrakt Aarona Rodgersa. Andrew Brandt kedysi pracoval pre Packers a bol našim guru ohľadom financií. O salary cape vie toho viacej, ako my všetci dokopy a jeho poznámky k rôznym kontraktom sú taktiež skvelé. Mnohým to sfúkne bublinu o tom, ako funguje salary cap. Jason OTC je expertom na salary cap a aj on ponúka skvelé znalosti a poznatky.


CELONÁRODNÉ RELÁCIE

 • The Herd with Collin Cowherd
 • Stephen A. Smith (aj keď robí hlavne NBA, ale kecá aj o futbale)

Toto je nesmierne zaujímavá kategória, ktorá je za mňa tá najnebezpečnejšia pre nových fanúšikov amerického futbalu, NFL a Green Bay Packers. Sú to diskusné relácie, ktoré sú pod hlavičkou celonárodných médií, ktoré sme si uviedli vyššie a človek si na nich musí dávať bacha! Čo je úlohou týchto relácií? Pobúriť, šokovať, pritiahnuť pozornosť a rozprúdiť mohutnú diskusiu. Tieto relácie nemajú za úlohu podať kvalitné informácie. Väčšinou si vytiahnu nejakú vetu z kontextu, proste sa chytia čoho môžu, aby vytvorili kontent, ktorý prináša sledovateľov. Toto je ich prácou. Aby ste si nemysleli, že ich zhadzujem. Ako Cowherd, tak Smith sú v tomto majstri, vedia čo robia, vedia ako to majú robiť a sú v tomto odbore extrémne úspešní. Všetka česť. Nechcem vás od pozerania týchto relácií odradiť, ale vopred vás upozorňujem, že v 99% prípadov si od nich nič neodnášajte. Pustite si to, pobavte sa a pokecajte o tom s kamarátmi. Berte to ako zábavu, ktorá vám oživí „nudný“ svet analýz a výsledkov. Hlavne vás prosím, nikde a nikdy sa na nich neodvolávajte, keď si budete obraňovať nejaký názor. Akonáhle poviete, alebo napíšete, že to povedal Cowherd vo svojej relácii, tak budete na smiech a nikto vás nebude brať vážne (kto vie, o čo sa jedná).


PORTÁLY, KTORÉ ANI NEVIEM AKO OZNAČIŤ – HNOJ, ODPAD?

 • 12UP
 • Sporting News

Tu sa dostávame do pomerne temných hlbín informácií o futbale. Najmä 12up je medzi fanúšikmi Packers a rôznymi fanstránkami na FB nesmierne populárny portál. Ich práca je jasná. Vytvoriť čo najväčší clickbait, vytrhnúť niečo z kontextu a získať xy kliknutí na článok. Ja osobne som odfollowol všetky fanstránky, ktoré zdieľajú články týchto portálov. Osobne som sa tam nikdy nič podstatné nedozvedel, nerozšírilo mi to obzory a ani som tam nenašiel zábavný kontent. Neponúknu vám o nič viacej, než veľké celonárodne média. Tým, že im na to kliknete, tak si oni zarobia a vy dostanete „rakovinu mozgových buniek“.


ANALYTICKÉ MÉDIÁ A PORTÁLY

 • Pro Football Focus
 • Pro Football Reference
 • Football Outsiders

Túto kategóriu by som označil ako „dobrý sluha, zlý pán“. Keď viete ako máte zachádzať s informáciami z týchto portálov, tak to je skvelý zdroj informácií a v tomto svete dokážete bádať hodiny a hodiny. Nie nadarmo od nich údaje odoberajú všetky tímy NFL. Ponúkajú rôzne štatistiky o tom, koľko snapov odohral konkrétny hráč na konkrétnej pozícii, ako sa mu darilo v konkrétnej hernej činnosti a ešte omnoho viacej (za pokročilejšie štatistiky si treba zaplatiť). Hráčov a tímy hodnotia pomocou čísel a toto si je potrebné uvedomiť ako prvé. Sú to analytici, ktorí žijú vo svete čísel a na čísla sa vždy aj odvolávajú. Myslia si, že na všetko sa dá nájsť odpoveď prostredníctvom čísel a tu prichádzame k tomu, na čo si treba dávať bacha. Ako príklad uvediem jeden Rodgersov zápas. Pred pár rokmi Rodgers skompletoval 24/35 prihrávok pre 333 yardov, 5 touchdownov a žiadnu interception proti jednej z najlepších obrán NFL. Pro Football Focus ho za tento zápas ohodnotili známkou mínus 0.8 (!!!). Áno, čítate správne… Pro Football Focus sa pýši tým, že sledujú každý tím, každého hráča a každú jednu hru. Pozrú si konkrétnu hru a za tú hru hráčovi udelia určité bodové ohodnotenie. Avšak z tejpu nemôžu vedieť, aký bol skutočný call na ihrisku. Prečo tá konkrétna hra uspela, prípadne neuspela. Čo ten hráč robiť mal a čo robiť nemal. Toto oni nevedia. To vie len ten konkrétny hráč, jeho spoluhráči a tréneri. Ako chcú teda hodnotiť hráčov keď nevedia, čo mali reálne robiť? Toto sa pýta aj tréner Vikings Mike Zimmer, ktorý sa rovnako vyjadril na ich adresu. Za toto sa do nich v roku 2013 pustil aj head coach New Englandu Patriots Bill Belichick, či aj náš bývalý ofenzívny lineman TJ Lang, ktorý na nich povedal pekne tvrdé slová a to aj napriek tomu, že ho skoro vždy hodnotili veľmi kladne. PFF nehodnotia talent. Oni hodnotia striktne výkony na ihrisku. A toto je problémom aj pri ich draftových projekciách a ich „známkach“ za drafty (ale to je všeobecne obrovská chujovina dávať známky za draft hneď po jeho skončení. Známky za draft class je reálne možné dávať po troch rokoch od konania toho konkrétneho draftu). Skauti s univerzitnými hráčmi doslova žijú. Oni sa nepozerajú len na ich výkony na ihrisku. Ich zaujíma aj to, aké majú vzťahy s trénermi, so spoluhráčmi, akými sú žiakmi, či si po sebe postieľajú posteľ, alebo či dokážu poprosiť a poďakovať. Prospekty nemôžeme hodnotiť len na základe čísel a ich výkonov na ihrisku. Takže tieto ich čísla nám môžu niečo ukázať, ale brať ich smrteľne vážne netreba. Rozhodne to je pekné spestrenie článkov, analýz a podobne. Ale nie je to nič smerodajné. Napríklad CB Josha Jacksona hodnotili ako najlepšieho univerzitného cornerbacka, akého kedy analyzovali a kde je dneska? Bije sa tvrdo o svoje prežite v Packers. Plus ich analytici veľmi radi používajú rôzne slová, či frázy, ktoré sú podľa mňa somarinou a zavádzajú. Na toto tiež pozor. Pre príklad nejaké moje obľúbené:

 • „Na obrane nezáleží.“ (toto nie je vytrhnuté z kontextu. Toto povedali pred našim zápasom so Seahawks, keď sa bavili o tom, aký máme pass rush. Z tohto bol vo svete Packers pomerne veľký prúser 😛 )
 • „Vyhrávanie tesných zápasov nie je o skille.“ (a o čom teda? Toto povedali na to, že sme v minulej sezóne vyhrávali tesné zápasy. Keď takto vyhráte jeden tesný zápas za sezónu a vaša bilancia je 1-15, tak to moc o skille nie je. Ale keď takýchto zápasov vyhráte za sezónu osem – ako napr. my v minulej sezóne – tak to veľmi nie je o šťastí. Hráte v NFL, kde môže každý poraziť každého a v tom zápase sa musíte so súperom držať na kontakt, aby ste mohli využiť zaváhanie a rozhodnúť tesný zápas vo svoj prospech. Toto je podľa mňa znamenie dobrého tímu. Dobré tímy dokážu vyhrávať tesné zápasy.)

PS: Kto vie po anglicky, tak si môže pustiť ich podcast, kde bol ich hosťom Aaron Nagler a spoločne prebrali veľmi zaujímavé veci. Odporúčam. Kto by mal záujem, KLIKAJ TU

Taktiež je veľký rozdiel, keď hráč v situácii 3rd&3 získa tri yardy a first down, v porovnaní so situáciou, kedy hráč na 1st&10 získa tri yardy. Ak vás zaujíma efektivita a účelnosť jednotlivých tímov, či hráčov, tak odporúčam naštudovať si, čo je to DVOA a sledovať tieto štatistiky. Robia to práve Pro Football Reference a toto dokáže spraviť pomerne dobrý obraz o tom, ako je tím úspešný v konkrétnych situáciách. Aj keď samozrejme sú to opäť len čísla.


MÉDIA A PORTÁLY ZAMERANÉ NA KONKRÉTNY TÍM

Tu sa dostávame do kategórie, kde už nie sme v celonárodnom merítku, ale zameriavame sa na jeden konkrétny tím, v našom prípade Green Bay Packers. Rozdelím ich na OFICIÁLNE, OSTATNÉ a PACKERS KONTENT

OFICIÁLNI REPORTÉRI

 • Packers.com (Mike Spofford, Wes Hodkiewicz)
 • Packersnews.com (Olivia Reiner, Tom Silverstein, Pete Dougherty)
 • Rob Demovsky (oficiálne akreditovaný reportér Green Bay Packer pre ESPN)
 • Lance Allen (oficiálne akreditovaný reportér Green Bay Packers – Today´s TMJ4 – Wisconsinská televízia)
 • Josh Moser (oficiálne akreditovaný reportér Green Bay Packers pre FOX 11)
 • Jim Owzcarski (oficiálne akreditovaný reportér Green Bay Packers pre Journal Sentinel)
 • Ryan Wood a Rich Ryman (oficiálne akreditovaný reportér Green Bay Packers pre Green Bay Press-Gazette)
 • 247Sports (Zachary Jacobson, Peter Bukowski, Andy Herman)

Toto sú média, portály a reportéri, ktorých živobytím je pokrývanie Green Bay Packers na denno-dennej báze. Od nich sa clickbaitov nedočkáte. Píšu a informujú o serióznych a overených informáciach, novinkách,… Ak chcete niekomu veriť, tak práve im. Uviedol som vám aj všetky mená (snáď som na nikoho nezabudol), takže kto chce, môže ich začať sledovať na Twitteri a každý deň bude mať tie najčerstvejšie informácie zo sveta Green Bay Packers. Netvrdím, že ich názory, či analýzy sú Packers bibliou, no tu sa fake správ proste nedočkáte.

OSTATNÍ REPORTÉRI

 • Aaron Nagler (CheeseheadTV)
 • The Athletic (ktorý je celonárodný, ale Matt Schneidman, Bob McGinn, Michael Cohen a Jason Wilde, ktorí za zaoberajú práve Packers majú oficiálnu akreditáciu.)
 • Zach Kruse (Packerswire)
 • Acme Packing Company (patria pod sbnation network)
 • Packer Report (Ross Uglem, Andy Herman)
 • Zach Rapport (SBNation)

Sem som zaradil média, portály a reportérov, ktorí síce majú oficiálnu akreditáciu a všetci z nich sa týmto aj živia, no nepracujú pre oficiálne média, ktoré pokrývajú Green Bay Packers. Pri týchto ľuďoch sa dočkáte najčerstvejších informácií, množstva analýz, rozborov,… Už sa tu však nevyhnete kontroverzným a subjektívnym názorom, či clickbaitom. Osobne odporúčam sledovať najmä Aarona Naglera. Ten v minulosti pracoval pre tie najväčšie média o NFL, no pred nedávnom sa vrátil späť ku svojmu kolegovi Coreymu Behnkemu, pričom sú spoločne spoluzakladateľmi CheeseheadTV.

PACKERS KONTENT

 • CheeseheadTV (Corey Behnke, Perri Goldstein, Meggie Loney, Sarah Kelliher, Dusty, Jersey Al)
 • packeRanalytics (Twitter)
 • IKE Packers
 • LombardiAve
 • Ken Inglass (Twitter)
 • PackerPosts (Twitter)
 • Jake Morley (Twitter)
 • Benn Fennell (Twitter)
 • Matt Ramage (FB, Instagram) – zábava, komédia
 • CD TundraVision
 • Neebles (Twitter)
 • GBP Daily (Twitter)
 • The Power Sweep
 • Packers FTW
 • Michal Pantzke
 • PFF GB Packers (Pro Footbal Focus pre Packers)
 • Green Bay Nation (Twitter)
 • Eye In The Skye (Twitter)
 • Run The Film (Twitter – @PackChalkTalk)
 • Bill Huber

Tu som uviedol ľudí, ktorých sledujem dennodenne a tvoria kontent o Packers, ktorý rozhodne stojí za reč a oplatí sa ho sledovať. Tu už však rozhodne neberte nič 100% vážne, aj keď väčšina z nich sú to skutočne znalí ľudia, voči ktorým chovám veľký rešpekt. Tu musí byť človek už trošku znalý, aby rozoznal, čo si treba zobrať a čo nechať ísť. Ja osobne odporúčam CheeseheadTV, to je podľa mňa veľká parádička a skvelý kontent. Za mňa 13/10, milujem ich prácu. Rozhodne odporúčam aj Benna Fennella, ktorý sa venuje rozboru amerického futbalu, no okrem Packers rieši aj iné tímy a hráčov. Michal Pantzke tvorí krásne a zaujímavé grafické ilustrácie, oplatí sa. Kenn Inglass je guru nášho salary capu a po každej transakcii dáva update o tom, ako na tom sme. Ak sa chcete naučiť o platovom strope čo najviac, toto je povinný zdroj pre každého fanúšika Packers.


ZÁVER

V tomto článku som sa zameral hlavne na média, portály a reportérov, ktorí výrazne ovplyvňujú ľudí a ich názory na americký futbal, NFL a Green Bay Packers. Majú vo svojich rukách veľkú moc a chcel som vám ukázať, od koho sa oplatí brať informácie vážne a od koho zase nie. Pevne verím, že vám to aspoň trošku pomôže a už sa budete lepšie pohybovať vo svete kadejakých informácií a názorov. Taktiež dúfam, že som uviedol všetkých relevantných reportérov o Packers, nerád by som niekoho vynechal. Ak viete po anglicky, tak si určite spravte Twitter, dajte im follow a zrazu uvidíte v akom svete plávam každý deň 365 dní v roku a zbieram tie najvýznamnejšie poznatky a informácie k tomu, aby som mohol pre vás písať články, ktoré majú hodnotu. Ak niekedy na niečo natrafíte a nebudete vedieť, či to je pravda, alebo lož, kľudne mi to pošlite a ja vám pomôžem sa zorientovať.

BART

GO PACK GO!