Otázky, na ktoré sa zrejme pýta každý z vás.


NFL insider Ian Rapoport nám poskytol bližšie info ohľadom zdravotného stavu wide receivera Allena Lazarda. Informuje, že Allen podstúpil operáciu stredu tela pri doktorovi Williamovi Meyersovi a mimo bude minimálne mesiac. To znamená, že takmer s určitosťou môžeme povedať, že Allen vynechá zápas proti Falcons, potom príde bye week a následne zápasy proti Buccaneers, Texans a Vikings. Toto sú zápasy v rozmedzí jedného mesiaca a keby liečba nešla najlepšie, tak v ohrození sú aj zápasy s 49ers, Jaguars, Colts, či Bears. Myslím si, že prvý náznak tohto zranenia sme už mohli badať na tlačovej konferencii ihneď po zápase. Pustite si toto video so zvukom:

Hlavný tréner Matt LaFleur nám na včerajšej tlačovej konferencii potvrdil, že toto zranenie sa Allenovi prihodilo počas Sunday Night Football proti New Orleans Saints. Zápas však dohral aj napriek tomuto zraneniu a keď si do úvahy zoberieme, že hral zranený, tak je jeho výkony ešte o to úchvatnejší. Minulý rok mal rovnaké zranenie aj náš tight end Robert Tonyan. Ten si core poranil v zápase proti Cowboys pri svojom akrobatickom catchy, nepodstúpil operáciu a snažil sa hrať aj napriek zraneniu. Počas tej sezóny sa nikdy nevrátil ku 100% výkonom a bol to od neho slabý rok. Keď sa sezóna skončila, tak ho Meyer operoval. Packers tak v prípade s Lazardom už vedeli, ako to cca vyzerá a rozhodli sa veľmi rýchlo. Cornerback Damarious Randall bol hráčom Packers, ktorý sa z tohto zranenia zotavil najrýchlejšie. Operáciu mal 20. októbra v roku 2016, začal trénovať 10. novembra a do zápasovej akcie sa vrátil 27. novembra. Nakoniec vynechal 4 zápasy. No na druhej strane Meyer operoval aj wide receivera Geronima Allisona počas prvého novembrového týždňa v roku 2018 a G-mo musel vynechať zvyšok sezóny. Náš ďalší wide receiver Greg Jennings mal rovnakú operáciu v úvode sezóny 2012 a vynechal sedem zápasov.

Naprieč ligou spomedzi skill pozícií mali v poslednej dobe rovnakú operáciu napríklad wide receiver Odell Beckham Jr., wide receiver DeSean Jackson, running back Kareem Hunt a running back Devonta Freeman. Ani jeden z nich sa nevrátil skorej ako po šiestich týždňoch. Beckham hral počas sezóny aj napriek tomuto zraneniu a po sezóne mal operáciu. Jackson sa zranil v prvom novembrovom týždni a už viacej nehral. Hunt sa zranil v závere augustu a k tréningu bol pripravený 21. októbra, kedy mu vypršalo suspendovanie. Freeman sa zranil v strede októbra roku 2018 a už sa tímu nevrátil.

Doktori vo všeobecnosti hovoria, že je to zranenie na 4-6 týždňov, ale ostatné faktory môžu dobu rekonvalescencie predĺžiť. A to je napríklad post wide receivera, ktorý neustále využíva svaly stredu tela na rýchle zmeny behu. Tréner Matt LaFleur včera povedal: „Je to tvrdý chlap. Je skutočne tvrdý a to na ňom milujete. Je to drsný bojovník a je to nešťastné, čo sa mu prihodilo. Ale je to tak ako to je a toto je príležitosť pre ostatných chalanov, aby sa ukázali a vytvorili vlastný odkaz.“

Možno to bude znieť divne a mnohí so mnou nebudú súhlasiť, ale ja vnímam absenciu Lazarda významnejšie, než absenciu Davante Adamsa. Nechajte ma to vysvetliť. Davante Adams je elitný wide receiver, ktorý v NFL hľadá konkurenciu len veľmi ťažko, ak vôbec. Kto pozerá zápasy Packers, tak si je jeho enormných kvalít vedomý. Ale keď sa pozriem na spôsob akým Matt LaFleur vedie svoj útok, tak mne to príde tak, že Lazard je pre úspech tohto útoku dôležitejší. A to nemyslím vzhľadom na chytanie lopty. Lazard je jeden z najlepšie blokujúcich wide receiverov v NFL, ak nie vôbec ten najlepší. LaFleur mu ohromne verí a pri mnohých hrách to je práve Lazard, koho blok je kľúčový pre úspech konkrétnej hry. A Lazard ho v drvivej väčšine prípadov doručí. Všetci chválime Aarona Jonesa a ofenzívnu lajnu, ale nebyť Lazarda, tak v tejto sezóne to také ružové nie je. Kto má možnosť, odporúčam si pozrieť All 22 záznamy zápasov na gamepasse a zamerať sa na blokovanie práve v podaní Lazarda. Garantujem vám, že budete unesení. A presne kvôli tomuto je jeho strata podľa mňa pre fungovanie útoku Matta LaFleura významnejšia, než strata Davante Adamsa, aj keď to znie fakt čudne. Tu si dáme jednu krátku ukážku zo zápasu so Saints. Povedzte mi, ktorý wide receiver v NFL si trúfne 1vs1 blokovať defenzíveho enda Camerona Jordana? Lazard si nie len že trúfol, on ten súboj aj s prehľadom vyhral. K yardom, či touchdownom vám to nič nepridá, ale to enormné množstvo špinavej práce, ktoré Allen pre LaFleura odvádza je nenahraditeľné. Lazard dokonale pozná play-book, behá skvelé routy, má skalopevné ruky a excelentný blocking. Toto v NFL len tak nenájdete. A už vôbec nie pri nedraftovaných hráčoch.


Teraz sa určite všetci pýtate, že čo ďalej. Tu som vymyslel pár možností, ktoré sú reálne.

  • Priviesť späť Jaka Kumerowa

Packers prepustili wide receivera Jaka Kumerowa aka. touchdownového Ježisa počas finálnych cutov. Vybrali si mladšieho Malika Taylora, jeho atletickosť a potenciál pred už pomerne starým Kumerowom, pri ktorom sa už nejakého zlepšenia nedočkáte. Aktuálne je Jake v practice squade Buffala Bills, čo Packers ponúka možnosť získať si hráča, ktorý môže okamžite naskočiť do zápasového diania. Pozná náš útok, dokáže výborne blokovať a má Rodgersovu dôveru. Nie je to najatraktívnejšia možnosť, ale je to rozhodne jedna z najistejších, špeciálne pre tím, ktorý potrebuje wide receivera tu a teraz.


  • Povýšiť Roberta Fostera z nášho practice squadu

Toto je jedna z najzaujímavejších možností a aj jedna s potenciálne najväčším upsidom. Foster je u nás v Green Bay len mesiac, no už má skúsenosti s NFL (26 zápasov s Bills) a prezentuje sa legitímnou rýchlosť. Nie je to perfektná náhrada za Lazarda, ktorý dokáže takmer všetko, ale Foster ponúka cenný skillset, ktorý môže pomôcť. Ak sa už dokázal okukať v našom útoku a je pripravený nastúpiť, tak by ho Packers mohli vyskúšať a uvideli by čo dokáže. Rýchlosť môže byť v našich útočných schémach rozhodujúca. Foster ako rookie zachytil 27 prihrávok pre 541 yardov, pričom mal priemer 20.0 yardov na jeden catch a 12.3 yardov na jeden target.


  • Povýšiť z practice squad Reggieho Begeltona

Begelton neprešiel finálnymi cutmi a bol zapísaný do practice squadu. Počas leta nezahral tonu hier, no v Green Bay je od januára a schémy by mal mať zmáknuté. Packers zaujalo najmä jeho futbalové IQ, schopnosť naučiť sa kompletne celý útok a jeho profesionálny prístup. V NFL je však nepreverený a zatiaľ sa dokázal presadiť len v kanadskej lige.


  • Počkať na návrat Equanimeousa St. Browna z injured reserve

Packers umiestnili EQ na injured reserve 19. septembra po zápase s Minnesotou Vikings (koleno). Vďaka novým pravidlám sa môže na aktívnu súpisku vrátiť 10. októbra. Nové pravidlá vyžadujú, aby bol hráč v injured reserve najmenej 21 dní a potom sa môže vrátiť (neobmedzený počet využití v tejto sezóne). Nakoľko je EQ v IR, tak nemôže s tímom trénovať, či na zápas by mohol byť pripravený 18. októbra proti Bucs v Tampe. Práve EQ je potenciálna náhrada, ktorá môže Lazarda nahradiť. Je to veľký wide receiver, ktorý sa nebojí kontaktu, vyniká v hre po zachytení prihrávky, behá veľmi kvalitné routy, Rodgers ho má rád a je ochotným blokárom. Pri ňom sú najväčším mínuskom časté zranenia, kvôli ktorým nemôže ukázať svoj nesporný a obrovský potenciál.


  • Nerobiť nič

Pravdepodobne sa nám do zápasu s Falcons vráti už aj Davante Adams a zvyšní traja WRs (MVS, Shepherd a Taylor) sú zdraví. LaFleur je tréner, ktorý nepotrebuje tonu wide receiverov, čo nahráva tejto možnosti. V passovej hre využívame efektívne aj running backov, fullbackov, či tight endov. Do tréningového procesu sa nám vrátil aj Josiah Deguara, takže okrem Lazarda môžeme mať už proti Falcons k dispozícii takmer všetky útočné zbrane. Ja si myslím, že toto je tá najpravdepodobnejšia možnosť. Hlavne keď počúvam vyjadrenia LaFleura a Rodgersa. Títo hráči poznajú naše schémy dokonale a nemusia sa nič učiť. Aspoň môžeme vidieť, ako sú na tom herne v konkurencii NFL. Sem ešte hodím vyjadrenie Rodgersa ohľadom Shepherda spred pár dní:

„Bol najproduktívnejším hráčom počas kempu a veľmi sa mi páči jeho prístup. Je to jeden z tých, ktorý vkuse počúva Davante Adamsa. Vždy keď som prišiel do Don Hutson Centra počas tréningového kempu, tak som spravil tú istú vec. Dal som si prilbu a Shep už zbieral vedomosti a s Davantem sa rozprával o uvoľňovaní a ostatných veciach. Pozrite, snažím sa a venujem tomu pozornosť tak veľmi ako viem. Toto vás ovplyvňuje. Vidíte čisté odhodlanie na zlepšenie sa. A potom to vidíte aj na ihrisku. Vidíte ho konštantne zahrávať hry a som na neho skutočne hrdý, že s tým vydržal, bol aktivovaný do 53ky a mám v neho veľkú dôveru.“

A tu vyjadrenie LaFleura:

„Dokáže odpovedať na každú otázku, dokáže vybehnúť na ihrisko a robiť všetky úlohy, takže si myslím, že dôvera sa počas roku a pól vybudovala smerom nahor. Zo Shepa sme nadšení a teraz má príležitosť na to, aby mal väčší vplyv na zápasy.“


  • Počkať na Caleba Scotta alebo Juwanna Winfreeho, kým budú ready

Scott a Winfree sú WRs, ktorý boli do našej practice squad zapísaní tento týždeň. Už aj toto nám indikovalo, že sa niečo stalo. Scott strávil čas so Seahawks a Winfree bol draftovým výberom Denveru Broncos. Keby si mám vybrať jedného z tejto dvojky, tak je to Winfree. Ten je dobre stavaný wide receiver, ktorý je atletický, dokáže blokovať pri behoch a ponúka prínos aj pre special team. Pri nich je najväčším problémom neznalosť útoku. Obidvaja sa učia nové schémy a to neboli u nás ani počas tréningového kempu. Ako Lazard, tak aj Adams sa počas TC vyjadrili, že naučiť sa tento útok je veľmi obtiažne. Takže táto môžnosť nie je veľmi reálna.


  • Podpis voľného hráča, prípadne nejaká výmena

Generálny manažér Brian Gutekunst by sa mohol pokúsiť nájsť nejakého veterána mimo organizácie a to či už pomocou výmeny, alebo voľným hráčom. Veteráni ako Paul Richardson, Justin Hardy, Jarius Wright, Jermaine Kearse, Demaryius Thomas a Jordan Matthews sú medzi dostupnými hráčmi. Takisto by sme mohli prejsť practice squady všetkých 31 tímom a práve tam nájsť potenciálneho kontribútora. Problémom však nie je nájsť hráča, ale dostať hráča do tempa a pripraviť ho na to, aby dokázal hrať okamžite. Mne osobne sa veľmi páči myšlienka, že Falcons by nám v pondelok večer nechali v Green Bay wide receivera Julia Jonesa. Budú 0-4, sezóna stratená a výber v prvom kole by sa vám hodil, či?