Gutey spravil pick, ktorý bude definovať jeho pôsobenie v úlohe generálneho manažéra Green Bay Packers.

Dámy a páni, dočkali sme sa. Green Bay Packers po prvý krát od roku 2005 draftovali v prvom kole „skill“ ofenzívneho hráča. V roku 2005 to bol QB Aaron Rodgers, a v roku 2020 to je QB Jordan Love.

Keď som minulé leto po prvom zápase pre-season na náš web napísal, že Gutey na ďalšom Drafte draftuje quarterbacka, tak sa to nestretlo s moc veľkou priazňou. To som však vtedy ešte netušil, že to bude hneď našim prvým pickom. Máme tu NFL Draft 2020 a Gutey tieto moje slová naplnil do bodky, a to ešte s „efektívnym“ tradom smerom nahor. S Miami Dolphins sa dohodol na trade, keď svoju 30ku a 136ku vymenil za ich 26ku, aby mohol draftovať svojho quarterbacka. Ako nás po prvom kole informoval Ian Rapoport, tak Packers sa hore tradovali preto, lebo nechceli, aby si ho vybrali Colts, ktorí sa snažili o posun práve po tohto quarterbacka.

Na začiatku minulého roka prezident & CEO Mark Murphy položil na stôl svoju prácu, keď angažoval za head coacha Matta LaFleura. Na NFL Drafte 2020 generálny manažér na stôl položil svoju prácu, keď draftoval Jordana Lova. Práve na tento pick sa bude pozerať, keď sa bude hodnotiť pôsobenie Briana Gutekunsta v pozícii generálneho manažéra Green Bay Packers. Teraz už môže robiť čo chce, práve tento pick bude definovať jeho odkaz, ktorý bude zaznamenaný v kronikách. Tak to vidím ja.

Zaradí sa medzi svojich úspešných predchodcov? Napodobní Lisle Blackbourna, ktorý v 17. kole draftoval Barta Starra? Napodobní Rona Wolfa, ktorý obetoval svoj pick v prvom kole pre neovereného Bretta Favra, za čo nebol vôbec ospevovaný? Napodobní Teda Thompsona, ktorý neváhal a zobral prepadajúceho sa Aarona Rodgersa? To sú otázky, na ktoré sa odpoveď nedozvieme v najbližších mesiacoch. Ale na odpoveď budeme čakať hneď niekoľko rokov. Vyzerá to tak, že Brian Gutekunst a Matt LaFleur si vybrali svojho quarterbacka.

Takto sme vyzerali asi všetci. Už som sa tešil, že máme Blacklocka, či Jonesa, no potom som zostal rovnako zamrazený ako Tom Grossi:


KTO JE TO JORDAN LOVE?

Love dostal ponuku na štipendium len na Utah State, a to aj napriek tomu, že na Liberty High School v Bakersfielde hrával excelentne, keď nahádzal 2,148 yardov, 24 passových touchdownov a k tomu pridal 806 nabehaných yardov a 8 behových touchdownov.

V roku 2017 skompletoval 129/235 prihrávok pre 1,631 yardov, 8 touchdownov a 6 interceptions. V roku 2018 sa ukázal vo veľmi dobrom svetle, keď skompletoval 267/417 prihrávok pre rekord školy 3,567 nahádzaných yardov, 32 touchdownov a len 6 interceptions. Očakávalo sa, že v roku 2019 sa zaradí medzi najlepších quarterbackov v krajine, no nestalo sa tak. Jeho čísla padli smerom nadol, keď skompletoval 293/473 prihrávok pre 3,402 yardov, 20 touchdownov a 17 interceptions.


ČO TO JE ZA QUARTERBACKA?

Love je veľmi dobre stavaný 21 ročný quarterback, ktorý meria 193 cm a váži 100 kg. V roku 2013 prišiel o svojho otca, ktorý si zobral život po tom, čo bol 27 rokov členom polície, avšak po väčšinu svojho života mal psychické problémy.

Vyznačuje sa najmä svojou atletickosťou, silou ruky a schopnosť zahrávať skvelé plays. Na Utah State mal kariérnu bilanciu 21-11, čo je druhé najvyššie číslo víťazstiev v histórii tejto školy. Ako sophomore hral parádne a očakávalo sa, že v roku 2019 sa zaradí medzi elitných quarterbackov v college futbale. No nestalo sa tak. Jeho výkony rapídne klesli a čo je ešte alarmujúcejšie, že to prišlo proti slabšej schedule, než v predchádzajúcej sezóne. V roku 2019 čelil len dvom školám z Power 5 a v obidvoch zápasoch hral veľmi slabúčko (Wake Forest a LSU), keď v nich hodil dokopy 6 interceptions. Áno, je pravda, že v roku 2019 nemal okolo seba podporu a je to veľmi podobné ako pri Joshovi Allenovi, keď v roku 2018 odchádzal z Wyomingu. Pod nováčikom na poste head coacha sa Lovovi nedarilo a jeho receivers boli s prepáčením odpad. Prišiel o svoje zbrane, keď sa vymenilo hneď 9 z pôvodných 11 ofenzívnych starterov a dostal nový trénerský tím, ktorý ho nútil do niečoho, čo dovtedy nehral. Môže byť práve toto dôvod jeho slabších dôvodov, alebo je to niečo iné?

Je obdarený skvelou rukou, vďaka čomu dokáže hodiť v podstate každý hod a jeho odhod lopty veľmi rýchly. Práve jeho ruka je to prvé, čo si pri ňom všimnete. Niektorí skauti hovoria, že jeho ruka je najsilnejšia z tohtoročnej Draft Class. Vďaka svojej sile hodí každý jeden hod, ktorý od neho chcete. Dokáže aj improvizovať a nemá problém hrať mimo skriptu. Veľké množstvo jeho skvelých plays prišlo práve vtedy, keď ich musel vytvoriť sám a využiť k tomu svoju atletickosť. Práve tieto dve vlastnosti u neho skauti vyzdvihujú.

Jeho najväčšou slabinou je rozhodovanie sa. Pri hodoch do tesných okienok mal v poslednej sezóne 14 interceptions, čo bolo najvyššie číslo v lige. Potom, ako sme ho draftovalí dostal od novinára otázku, že prečo mal toľko intereptions. Keď je jeho receiver voľný, tak hádže perfektné lopty a podľa PFF bol na druhom mieste v college ftubale v počte big-time hodov – 23. Jeho rozhodovanie je terčom otáznikov, keď niekedy si myslel, že jeho sila ruky mu bude stačiť na zahranie play, no tie hody nemali šancu na úspech. V roku 2019 viedol FBS v počte interceptions – 17. Na Scouting Combine Love povedal: „Najväčším rozdielom sú pre mňa turnoveri, ktoré som spravil. Snažil som sa až príliš tlačiť loptu do downfieldu a veril som, že v tesných okienkach je viacej priestoru, než tomu bolo v skutočnosti. Musíte to potom rozoberať krok po kroku – čo bol môj read a prečo som hodil loptu. Je to 17 momentov na učenie. Tieto chyby som urobil. No musím sa z nich poučiť a už sa mi to nemôže stať.“

Vyzerá to tak, že informácie dokáže spracovávať pomerne rýchlo. Keď robí dropback, tak si môžete všimnúť ako si prechádza ready a dokáže sa rýchlo rozhodnúť, kam pôjde s loptou. Ako prechádza cez ready pomerne rýchlo, tak niekedy spraví chybu. Niekedy nevidí underneath linebackera, alebo si nevšimne cornerbacka, ktorý ide svojmu spoluhráčovi pomáhať. Chyby robí hlavne pri pre-snap readoch. Keď sa už pred snapom rozhodne, kam pôjde s loptou, tak ju odhadzuje na jedno krokovom drope a väčšinou to je do rúk čakajúceho cornera. Zvyčajne v týchto situáciách už corner spravil pohyb na loptu ešte pred tým, než ju Love odhodil. Čo na to Love? „Keď sa pozeráte na môj film, tak najskôr uvidíte jeden perfektný hod a následne príde hod, kedy som netrafil swing routu alebo chech down. Pri svojich hodoch musím byť konzistentnejší.“

Pri 3 krokových dropbackoch je jeho práca nôh nedbalá, čo mu robí problémy pri prenesení váhy z nôh do hodu. Aj keď je jeho technika nôh solídna, tak má zlozvyk nevyužívať zadnú nohu, čím by si dodal silu do odhodov.

V pockete sa prezentuje dobrým pohybom a má cit na tlak. Dokáže sa v pockete hýbať tak, aby sa vyhol tlaku a pri hodoch pod tlakom zostáva kľudný. Keď musí, tak sa dokáže vyhnúť sacku, čím udrží danú play pri živote. Keď sa dostane mimo pocket, tak s rolovaním nemá problém a oči má stále v downfielde. Vďaka silnej ruke môže v týchto situáciách hodiť pomerne silné a presné lopty, čo mu dovoľuje zahrávať big plays aj keď sa jeho pôvodná play zrúti. No niekedy sa až zbytočne snaží hrať na Supermana a namiesto jednoduchého odhodu za čiaru sa rozhodne loptu tlačiť do ihriska a príde interception.

Jeho veľký red flag je pri horizontálnych prihrávkach. Portál PFF uvádza, že pri takýchto situáciách mal v minulej sezóne 7 interceptions. Nebola to chyba receivera, alebo skvelá hra obrany. Bol to proste zlý pass, ktorý bol buď prehodený, podhodený, hodený za receivera alebo zlý read coverage. V sezóne 2018 pri horizontálnych prihrávkach nemal ani jednu interception.  

Ja Lova osobne veľmi rád označujem ako quarterbacka dvoch tvári. Na jednej strane vidím jeho výkony z roku 2018 a nenormálny talent v ruke, ktorým disponuje. Na druhej strane vidím jeho výkony z roku 2019 a nerozumiem tomu, čo stálo za takýmto prepadom. Fanúšikovia Packers, ak si chcete pozrieť nejaký Lovov tape, tak vám odporúčam rok 2018 proti Michigan State – KLIKNI SEM, alebo som výber jeho top hodov z tohto zápasu pripol v tweete pod tento odstavec….Tam v plnej paráde uvidíte jeho talentovanú ruku a a dopne vám, prečo ho skauti prirovnávajú k Mahomsovi. Proti vtedy silnej obrane Sparťanov sa mu podarilo doviesť svoj tím k 31 bodom, čo bol parádny výkon. Napríklad Ohio State proti ním skóroval 26 bodov, Penn State 17, Oregon 7, či Michigan 21. Viacej bodov neinkasovali počas celej sezóny od žiadneho iného tímu, než od Utahu State. Love je boom-alebo-bust prospekt, ktorý sa môže vyvinúť do QB ako spomínaný Patrick Mahomes, no môže skončiť ako Blake Bortles. Kolega Rolo mi povedal, že je to rovnaký talent a prospekt ako Trubisky. No s týmto si ja osobne dovolím silno nesúhlasiť a o talente v ruke, ktorým Love disponuje, sa Trubiskymu ani len nesníva.


ČO NA TO GUTEKUNST?

Gutekunst mal po prvom dní tlačovú konferenciu. Prvá otázka od Roba Demovskyho smerovala na to, či už hovoril s Aaronom Rodgersom, odpoveď: „Ešte nie. Je to profesionál. A toto je určite dlhodobé rozhodnutie.“

Prečo sa tradoval 4 miesta smerom nahor? „Prešli sme si normálnym procesom. Hovorili sme s mnohými tímami. Ako sa board vyvíjal a bol usporiadaný, tak to všetko bolo o tom, aké možnosti nám zostali. Nemyslím si, že vzdanie sa picku v 4. kole je veľa kvôli hráčovi, v ktorého máme veľmi silnú vieru.“

Aké podľa neho zostávali možnosti? „Už nám veľa možností nezostávalo,“ očividne sa mu nepáčili hráči, ktorí boli na 30ke dostupní a myslel si, že Love je posledný hráč, ktorý je dosť dobrý na to, aby šiel na konci prvého kola.

Ako odpovedal na otázku, či Love nahradí Rodgersa? „Teraz musí prísť, učiť sa a snažiť sa byť tým najlepším quarterbackom, akým môže byť. Myslím si, že má veľmi veľký upside. Máme najlepšieho quarterbacka v NFL a plánujeme ho tu ešte chvíľku mať. Toto bol pre Green Bay Packers najlepší krok.“

Aký je teraz podľa neho plán? „Plán je taký, že príde do tímu, bude sa učiť Mattov systém, bude sa snažiť byť najlepším možným quarterbackom, bude podporovať svojich spoluhráčov, vrátane Aarona. Máme o ňom veľmi dobrú mienku a myslíme si, že neskôr môže byť rozdielovým hráčom na tejto pozícii. Nebolo to niečo, čo sme zamýšľali, no balans medzi prítomnosťou a budúcnosťou je niečo, čo som musel zvážiť. Preto sme to urobili.“

Mal LaFleur v tomto procese slovo? „Nebudem mu dávať hráča, ktorého nechce.“


PLUS & MÍNUS


+

 • Packers si kúpili lístok v lotérii, ktorý ak bude úspešný, bude znamenať stabilitu na najdôležitejšej pozícii. Predstavte si ďalších 10-15 rokov s nadpriemerným quarterbackom. Mesto Green Bay za posledných 30 rokov nepoznalo nič iné, len excelenciu na poste quarterbacka. Je očividné, že Packers si myslia, že Love v tejto tradícii môže pokračovať.
 • Keď sa bavíme o hodnote, tak Love bol považovaný za TOP 25 prospekt na Drafte. Taký Dane Brugler ho mal ako celkovo 19. najlepšieho hráča. Daniel Jeremiah ho mal na 23ke. Toto rozhodne nebol prípad ako Rodgers, keď sa prepadol na 24ku, no Love nebol reach a bol vybraný na takom mieste, kde sa to očakávalo.
 • Love rozhodne dokáže hádzať loptu. Nemá ju problém doručiť na hociktoré miesto na ihrisku a jeho tape ukazuje obrovský talent v predlžovaní plays. Jeho prirodzený talent asi nikto nespochybní.
 • Jeho talent je skvelý a dostane príležitosť sedieť a učiť sa. Čo je podľa mňa pre mladých QB ten najlepší scenár, a je to lepšie, než ho hodiť vo weeku 1 medzi žralokov a uč sa plávať. Love má talent, no potrebuje vo svojej hre zlepšiť rozhodovanie toho, čo robiť s loptou. Takto môže sedieť za Aaronom a rozvíjať svoj potenciál. Toto je pre neho skvelé miesto na učenie.
 • Packers povedali, že sa držali svojho boardu a nie je moc zložité tomu uveriť. Brian Gutekunst naznačil, že trade down nebol možnosťou a Love bol na ich boarde prospektom hodným prvého kola.
 • Ak si Packers myslia, že tento Draft je silný v stredných kolách (čo vyzerá, že je), tak aj počas druhého dňa môžme nájsť nejakých dvoch starting hráčov. V takomto prípade pick projektu na pozícii QB v prvom kole moc bolieť nebude.

 • Načasovanie je rozhodne niečo, čo zamotáva hlavu každému fanúšikovi Green & Gold. Staré osvedčené príslovie hovorí, že najlepší čas na draftovanie quarterbacka je vtedy, keď ho nepotrebujete. No náš aktuálny QB Aaron Rodgers má platný kontrakt na ďalšie 4 sezóny. Na nasledujúce roky to je hráč, ktorý sa nedá ani prepustiť, ani vytradovať. V sezóne 2020 je jeho dead cap takmer $40M a v sezóne 2021 to je takmer $32M. Po týchto dvoch sezónach je jeho zmluva postavená tak, že je mu možné povedať dovidenia, keď jeho dead cap bude už „len“ $17M. Love bude za ním rozhodne 2 roky sedieť a bude v podobnej situácii ako Aaron Rodgers za Brettom Favrem. Avšak doba sa zmenila a bude to fungovať aj v súčasnej dobe? Toť je otázka. No ak by som si mal tipnúť, tak som toho názoru, že Rodgers hrá u nás posledné dve sezóny. A potom ho nahradí buď Love, alebo niekto iný. Keď sa pozerám na vyjadrenia LaFleura, ako hovorí o svojom quarterbakovi, ktorého chce do svojho systému (Rodgers do neho nezapadá)a ako sa Gutey vyjadruje o pozícii QB, tak sa prikláňam k tomuto scenáru. LaFleur pred Scouting Combine dostal otázku, akého QB by chcel a on povedal pomerne obsiahlu definíciu toho, čo musí jeho QB spĺňať. Keby namiesto tej definície povedal len meno Jordan Love, tak by to bolo presne to isté – zrkadlový obraz. Rodgers po sezóne povedal, že si plne uvedomuje, kde on stojí vo svojej kariére a kde sú záujmy organizácie. A bude to plne chápať, ak sa Packers rozhodnú draftovať QB.
 • Ohľadom jeho hry sú to veľké otázniky. Jeho highlighty nám ukazujú potenciál budúceho elitného quarterbacka a rozhodne loptu hádzať vie lepšie, než väčšina QB v college. No jeho rozhodovanie, neschopnosť vyhýbať sa turnoverom, či problémy s presnosť sú viac než alarmujúce. Ako som povedal. Je to boom-alebo-bust prospekt. Niečo medzi tu nevidím. Ak sa mu nebude dariť rozvíjať, tak môžme mať vo svojom tíme Kizera 2.0. Podobne ako Love, tak aj Kizer má veľkosť, atletickosť a talent v ruke na to, aby bol kvalitným quarterbackom, avšak nikdy to nedokázal dať dokopy so svojim rozhodovaním, či presnosťou. Znie to veľmi rovnako, že? Môžu sa tieto zlé návyky u mladého quarterbacka odstrániť, alebo to je proste časť jeho DNA?
 • Pridanie projektu na pozícii quarterbacka nám ale že nijako nepomohlo k zisku Super Bowlu v dohľadnej budúcnosti. Love môže byť dobrý, no v lete ho čaká legitímny súboj o post dvojky s Timom Boylom. Tiež to zrejme nie je hráč, ktorý vo svojom prvom roku dokáže okamžite zaskočiť za zraneného QB a udržať útok pri živote. Packers sa v roku 2020 dostali do NFC Championship Game, no po štvrtkovej noci nie sú lepším tímom, než tomu bolo vo štvrtok podvečer.
 • Financie. Už teraz na tom nie sme moc dobre a teraz budeme možno 2, či 3 roky míňať milióny na quarterbacka, ktorý bude sedieť za veteránom s masívnym kontraktom. Po finančnej stránke tento krok moc nechápem a tu je argument, že práve kvôli financiám mohli ešte jeden rok počkať.
 • Bude kvalitný receiver, linebacker, defenzívny tackle, či ofenzívny tackle k dispozícii, keď budeme vyberať počas 2. dňa? Teraz sme mali už jednou nohou v tíme takého Pittmana, Blacklocka, či Jonesa. No nič z toho a po prvom kole budú musieť Packers odviesť v druhom kole sakramentsky dobrú robotu, aby svoj tím vylepšili. Má Gutekunst plán? Vie niečo, čo nevie my? Vidí tam hráčov, ktorých niekto iný nevidí? To nám možno aspoň trošku napovie druhý deň NFL Draftu, ktorý začína už za pár hodín. Hodnotiť budem až na konci druhého kola. Nezostáva nám nič iné, len opäť raz povedať – IN GUTE WE TRUST.

Na záver ešte dodám, že rozhodne si teraz našu zlosť nevybíjajme na Jordanovi. Chalan zažil najväčšiu noc svojho života a dostal šancu hrať v NFL. Je to pre neho veľký moment a zaslúži si našu plnú podporu. Nezabúdajte, ako bol Rodgers nenávidený, keď nahrádzal Favra…. Garantujem vám, že Jordan spraví všetko preto, aby vášmu tímu priniesol ďalšie tituly.

JORDAN, VITAJ V TITLETOWNE!!!