Očakávane zmeny

Sezóna 2020 je už žiaľ pre Green Bay Packers minulosťou. Po poslednom zápase prišli na rad výstupné rozhovory ako hráčov, asistentov, tak aj koordinátorov. No a hlavný tréner Matt LaFleur spravil niečo, čo veľmi kvitujem. Nespravil tú chybu, akú kedysi spravil jeho predchodca Mike McCarthy. Cíti, že tento tím je talentovaný a nehrá na takej úrovni, na akú reálne má. Preto sa rozhodol, že special team koordinátor Shawn Mennenega vo svojej pozícii skončil a zároveň odchádza aj defenzívny koordinátor Mike Pettine, ktorému sa zmluva s Packers skončila a nedostal jej predĺženie. Z týchto krokov má zrejme radosť každý priaznivec green & gold.

Shawn Mennenga prišiel do Packers v roku 2019, kedy si LaFleur budoval svoj prvý trénerský tím. Ale toto prijatie nebolo z tých najšťastnejších. V predminulej sezóne nás od historickej hanby zachraňoval Tyler Ervin. Pred jeho príchodom sme mali mínus 8 yardov na punt returnoch a boli sme na najlepšej ceste skončiť ako prvý tím v histórii NFL, ktorý bude mať za celú sezónu záporný počet punt return yardov. No Ervinovi na zmenu stačilo len 12 punt returnov, na ktorých získal 112 yardov a obrovská hanba bola zažehnaná. Celkovo náš special team skončil na 26. a 29. mieste podľa Rick Gosselin special team rankingu. Na kick returne sme boli na 31. mieste, na punt returne 30. mieste, v net puntingu na 30. mieste, v percente touchbackov na delenom 25. mieste, pustili sme 2 touchdowny na punt returne. Jedna z najhorších jednotiek v lige a zmena bola nevyhnutná.

Packers Hire Maurice Drayton as Special Teams Coordinator - Sports  Illustrated Green Bay Packers News, Analysis and More

Netrvalo dlho a Tom Pelissero z NFL Network napísal, že sme už za Mennengu našli náhradu a novým special team koordinátorom by sa mal stať Maurice Drayton. Táto informácia však ešte nebola klubom oficiálne potvrdená. Drayton je tréner, ktorý bol u nás asistentom trénera pri special teame a v NFL má 22-ročné skúsenosti s trénovaním. Do Packers prišiel v roku 2018. Pred tým pôsobil ako asistent special teamu v tíme Colts, kde v roku 2016 získal ocenenie Assistant Special Teams Coach. To vďaka tomu, že punter Pat McAffe viedol ligu v puntovaní s priemerom 49.3 yardov na jeden punt a dostal sa do Pro Bowlu. Insiderské informácie hovoria o tom, že naprieč ligou bol o neho veľký záujem a LaFleur nechcel riskovať, že o neho príde, tak dostal povýšenie na special team koordinátora. Keby sa to neudialo, zrejme by bol fuč.

Po troch rokoch v Green Bay Packers skončil aj defenzívny koordinátor Mike Pettine. Ten vyhodený nebol, ale skončila sa mu zmluva a nebolo mu ponúknuté predĺženie zmluvy. Pettine do Green Bay prišiel v roku 2018 ešte pod Mikeom McCarthym, kedy nahral nášho dlhoročného DC Doma Capersa. Čo povedať k Mikeovi…. Keď ku nám prišiel, tak po jeho prvom roku som bol nadšený. Vtedy bol v tej obrane slabý talent a aj napriek tomu dokázal odviesť parádnu prácu. Prišiel s rôznymi exotickými schémami a hráčov vďaka ním dokázal postaviť do pozície, kde mohli byť úspešní a kde dokázali zahrávať vplyvné plays. Tu som si hovoril, že sme našli toho pravého muža. Jeho druhá sezóna začala famózne a to rovno pred mojimi očami. Zápasy v Chicagu a doma proti Vikings priniesli parádnu hru našej obrany a dokonca sme sa dočkali legendárnych Rodgersových slov: „Máme obranu.“ Prišla tretia sezóna a tu bolo očakávanie obrovské. Obrana prekvitá talentom a ktorá má patriť medzi to najlepšie, čo v NFL vidíme. Ale toho sme sa nedočkali. Obrana nehrala na takej úrovni, na akú reálne má. Pettine nedokázal rozvinúť jej talent a toto je za mňa hlavný dôvod, prečo skončil. Tá obrana nebola zlá. Ale proste nenaplnila očakávania a potrebujeme niekoho, kto dokáže tento náš talent rozvinúť do úspešnej podoby. Si zoberte, že naša obrana bola v tejto sezóne v TOP 10 hneď v 6 z 10 najpopulárnejších defenzívnych rebríčkov. Ale ako vždy rád poviem – situačný futbal je omnoho dôležitejší než ten, ktorý opisujú štatistické rankingy. Proste vaša obrana môže byť v pustených yardoch na zápas najlepšou v lige, ale bude vám to prd platné, keď sa konzistentne rozsype v kľúčových situáciach. Bránenie krátkych tretích downov, obrana v red zone, bránenie 4. downov, organizovanie obrany v hurry up offense,… Toto je to, čo zaujíma mňa. Nie to kde a aké priemery obrana pustí na zápas v yardoch. Určite sa teraz všetci pýtate, že akého defenzívneho koordinátora ideme hľadať. Tu je zoznam mien, ktoré by som u nás videl veľmi rád: (žiadne meno nebolo ešte oficiálne predstavené a vieme len to, že LaFleur chce prejsť plnohodnotným procesom hľadania nového defenzívneho koordinátora. Toto sú mená, ktoré sa páčia mne najviac)

Jim Leonhard, Badgers assistants prefer sidelines to coaches' booth |  College Football | madison.com

JIM LEONHARD – Môj favorit číslo jeden je súčasný defenzívny koordinátor univerzity Wisconsin – Jim Leonhard. Je to 38-ročný tréner, ktorý má za sebou aj 10 ročnú kariéru v NFL. Tento rodák z Wisconsinu sa po zavesení kopačiek na klinec rozhodol, že pôjde trénovať do svojej alma mater. Tu najskôr pôsobil ako tréner defenzívnych backov a od roku 2017 je mozgom dominantnej obrany z pozície defenzívneho koordinátora. Tu sa naplno ukazujú jeho skúsenosti s NFL, keď jeho obrana obsahuje prvky, ktoré sa hrajú v NFL. Badgers nemajú ten najkvalitnejší nábor talentov zo strednej, no on aj napriek tomu dokázal z tejto obrany vybudovať jednu z vôbec tých najdominantnejších obrán vo svete súčasného univerzitného futbalu. Pri ňom je najväčšou otázkou to, či bude chcieť vôbec Madison opustiť. Je to jeho domov, je to miesto, kde je vysoko rešpektovaný, uznávaný a kde sa finančne cíti veľmi pohodlne. Avšak ak by sa ozval tím z jeho rodného štátu, dokázala by ho táto ponuka presvedčiť? Vôbec mi nevadí, že v NFL ešte netrénoval. Nie je to ten typ mladého trénera, ktorý by hral futbal len na strednej škole a potom išiel študovať trénovanie. S NFL má bohaté skúsenosti, jeho defenzívne schémy obsahujú prvky NFL a hlavne dokáže pracovať s hráčmi. Dajme mu do rúk hráčov ako Zee, Clark, Jaire, Darnell, Adrian, či Rashan a divadlo sa môže začať!

MIKE SMITH – Mike je 39-ročný tréner, ktorý aktuálne u nás pôsobí v pozícii trénera outside linebackerov. Pred tým pôsobil v tíme Chiefs a za jeho prácu hovoria hráči ako Dee Ford, Za´Darius Smith, Preston Smith, či Rashan Gary. Ak by sme chceli niekoho z organizácie, tak Mike je za mňa prvou voľbou.

JERRY GRAY – Mojim druhým trénerom v poradí z aktuálneho tímu Packers je Jerry Gray, tréner defenzívnych backov. Gray má 58 rokov a je to vysoko rešpektovaný tréner defenzívnych backov, ktorý sa ku nám pridal pred začiatkom sezóny 2020. V tejto sezóne sme jeho prácu mohli naplno vidieť na Alexanderovi, Amosovi, či Savageovi, ktorí hrali parádny futbal v životnej forme. Pred nami trénoval defenzívnych backov v Minnesote Vikings, a cez jeho ruky prešli hráči ako Harrison Smith, Anthony Harris, Sean Taylor, či Earl Thomas. Už vtedy keď sme ho podpísali tak som deklaroval, že to môže byť náhrada za Pettina. Skúsený a vysoko rešpektovaný tréner.

WADE PHILLIPIS – Phillips je bývalý head coach a dlhoročný koordinátor v NFL, ktorému by LaFleur mohol naplno veriť, že sa o obranu dokáže postarať. My aktuálne nie sme v pozícii, kde by sme chceli obranu nejako budovať. Tá už svoje silné piliera má a potrebujeme niekoho, kto ich dokáže zosilniť. Phillips by mohol byť týmto mužom na jednu/dve sezóny. Ten je aktuálne bez zamestnania, ale nedávno deklaroval, že je pripravený vrátiť sa do kolotoča NFL. S Mattom sa aj dobre pozná, keď bol defenzívnym koordinátorom Rams v roku 2018, kedy tu pôsobil aj Matt ako ofenzívny koordinátor. Phillips vie, aké je to doniesť obranu k zisku Super Bowlu, keď sa mu to pred piatimi rokmi podarilo s obranou Broncos. Je to stávka na bohatú skúsenosť.

KRIS RICHARD – Kris bol v roku 2020 bez práce, ale dokázal si vybudovať solídnu povesť počas svojho pôsobenia v Seattle Seahawks, kde sa v rokoch 2010-2014 staral o defenzívnych backov a v rokoch 2015-2017 tu pôsobil ako defenzívny koordinátor. Následne sa presunul do Arlingtonu, kde v rokoch 2018 a 2019 calloval play pre defenzívu Cowboys, kým neodišiel po príchode Mikea McCarthyho. Akurát McCarthy prijal pred pár dňami do pozície defenzívneho koordinátora Dan Quinna, ktorý by bol u mňa v rebríčku ešte pred Leonhardom. Škoda…

NFL head coach search news: report suggests 49ers' defensive emergence is a  result of Kris Kocurek not Robert Saleh - Niners Nation

KRIS KOCUREK – Kris je tréner, pred ktorým mám veľký rešpekt. Ako v Detroite, tak v San Franciscu trénoval skvelú defenzívnu lajnu. Pracoval pod Robertom Salehom, čo je jeden z Mattových najbližších kamarátov a svedok zo svadby. LaFleur možno bude chcieť defenzívne schémy, ktoré sú založené na Salehových konceptoch a Kocurek zrejme čaká na takúto príležitosť. Je to bystrý a vášnivý tréner, ktorého hráči milujú.Do tímu by priniesol obrovské odhodlanie a pracovnú morálku.

STEPHEN BELICHICK – Zdá sa vám toto meno povedomé? No to asi preto, lebo je to Billov syn, ktorý počas poslednej dekády trénoval azda každú pozíciu v New Englande Patriots. Toto mu dáva profil k tomu, aby sa o ňom mohlo uvažovať ako o defenzívnom koordinátorovi. Trénerský strom Big Billa je mimo Foxborough vo veľkej miere neúspešný, no mohol by to zmeniť jeho rodinný strom?

Ďalší možní kandidáti: Jerod Mayo (tréner inside linebackerov, Patriots), Marvin Lewis (asistent head coacha, Arizona State), Kacy Rodgers (tréner defenzívnej lajny, Buccaneers), Chris Shula (tréner outside linebackerov, Rams)