Výkony nášho tímu rečou čísel!

Green Bay Packers majú za sebou skvelý štart do novej sezóny a po dvoch výhrach nad Vikings a Lions sídlia na bilancii 2-0. Treba povedať, že sme nehrali proti najsilnejším tímom, no aj napriek tomu si myslím, že si je dobré pripomenúť rôzne štatistické ukazovatele a čísla. Btw, ešte pred dvoma týždňami boli podľa „odborníkov“ Vikings jasným favoritom na zisk titulu NFC North a v prvom weeku sme na nich mať nemali… Poďme sa spoločne ponoriť do sveta čísel a štatistík. Niečo som už načrtol aj v mojich reviews, no teraz si to všetko zhrnieme, dáme dokopy, niečo nové pridáme a spravíme z toho jeden ucelený celok. Prajem veľa zábavy!


HISTORICKÝ ŠTART

Green Bay Packers majú za sebou doslova historický štart. Našim chalanom sa v roku 2020 podarilo niečo, čo sa ešte nepodarilo žiadnemu inému tímu v 101 ročnej histórii značky Green Bay Packers – v každom z prvých dvoch zápasov sezóny skórovať +40 bodov!

V histórii NFL sa len dvom tímom podarilo začať sezónu tak, (prvé dva zápasy) že skórovali +85 bodov a nazbierali +1,000 yardov. Boli to v roku 1991 Buffalo Bills a v roku 2020 Green Bay Packers. Packers sa taktiež stali len 8. tímom v Super Bowl ére, ktorý skóroval +40 bodov v každom z prvých dvoch zápasov sezóny. Obidva posledné tímy, ktorým sa toto podarilo (2013 Broncos a 2009 Saints) sa dostali až do Super Bowlu. 

Toto je len tretíkrát v Rodgersovej ére, čo Packers skórovali +40 bodov v dvoch zápasoch po sebe. V obidvoch predchádzajúcich prípadoch (2011 a 2014) Rodgers získal ocenenie NFL MVP.

WR Davantemu Adamsovi sa v prvom zápase podarilo vyrovnať historický rekord Packers v počte zachytených prihrávok v jednom zápase. Jeho 14 zachytených prihrávok sa vyrovnalo legende NFL Donovi Hutsonovi, ktorý to dokázal v roku 1942 proti New Yorku Giants.

RB Aaron Jones sa taktiež zapísal do historických tabuliek Packers. V zápase proti Lions získal celkovo 236 yardov a to odohral iba 46% snapov! Toto je nielenže jeho kariérne maximu, ale aj druhé najvyššie číslo v histórii Packers! Pred ním je len legendárny Billy Howton, ktorý v roku 1956 dokázal získať 247 yardov.


AKO SA NÁM DARÍ, KEĎ IDEME PODĽA PLÁNU A KEĎ SA UŽ „IMPROVIZUJE?

Počas minulej sezóny sa mohutne hovorilo o tom, že keď náš útok vstupoval do zápasu a držal sa dopredu pripraveného plánu (prvých 15 hier, vrátane 3. downov a hocičoho v red zone), tak bol na tom veľmi dobre. Ale keď sme sa dostali do pokročilejšej fázy zápasu a na útočnej strane lopty sa začalo „improvizovať“, tak výkon padal mohutne smerom nadol. Krásnym príkladom tohto fenoménu je zápas proti Vikings v druhom weeku minulej sezóny. Kým sa išlo podľa skrípt, tak sme mali priemer 7.9 yardov na jednu útočnú hru, no keď sa už išlo mimo, tak priemer bol len 2.9 yardov. Ako to je v tejto sezóne?

Vikings:

 • Podľa skrípt – priemer 5.5 yardov na jednu útočnú hru
 • Mimo skrípt – priemer 7.4 yardov na jednu útočnú hru

Lions:

 • Podľa skrípt – priemer 6.1 yardov na jednu útočnú hru
 • Mimo skrípt – priemer 8.0 yardov na jednu útočnú hru

SKVELÁ PRÁCA OFENZÍVNEJ LAJNY

Aj napriek mnohým zmenám a zraneniam, naša ofenzívna lajna predvádza fenomenálne výkony. Si zoberte, že v dvoch zápasoch sa v našej OL vystriedali nasledovní hráči: Bakhtiari (LT), Jenkins (LG, RT), Linsley (C), Taylor (RG), Patrick (LG, C, RG), Wagner (RT) a rookie Runyan (RG). Pro Football Focus uvádza, že Aaron Rodgers bol pod tlakom len pri 13 zo svojich 77 dropbackov, čo je 16.9% (druhé najlepšie číslo v NFL). K tomu bol sackovaný len jeden jediný raz. Plus sa ofenzívna lajna ukazuje aj v blokovaní pre našu behovú hru.

Keď mal Rodgers čistý pocket, tak skompletoval 73% svojich prihrávok pre 6 touchdowov s priemerom 8.1 yardov na jeden passový pokus a passer ratingom 128.3. Portál ESPN uvádza, že Packers majú najlepšiu OL v NFL pokiaľ hovoríme o pass blocking win rate a druhú najlepšiu OL v NFL v run blocking win rate.

V dobrom svetle sa ukazuje naša posila na pozícii RT a to Rick Wagner. Doposiaľ odohral 63 snapov a nepustil ani jeden sack, či hit na QB. No a napríklad taký Elgton Jenkins zatiaľ v NFL odohral 20 zápasov a viete koľko sackov v nich pustil? Žiadny.


AARON RODGERS A STRED IHRISKA

Rodgers bol v posledných rokoch takmer nulovým faktorom, pokiaľ sa jednalo o hádzanie do stredu ihriska a v tomto smere som ho mohutne kritizoval. Rozoberal som to aj v mojom článku, takže sa tu už k tomu nejdem vracať. Kto nevie o čom hovorím, tak nech KLIKNE TU. Nastalo v roku 2020 zlepšenie?

Veru že nastalo a to pomerne výrazne. Doposiaľ v úvodných zápasoch atakoval stred ihriska (medzi číslami) 28-krát. Z toho sa mu podarilo skompletovať 23 prihrávok pre 236 yardov a 1 touchdown.


AARON RODGERS A RYTMUS ODHODOV

Ďalší smer v ktorom som ho kritizoval bolo, že loptu držal až príliš často, odmietal pristúpiť k checkdownom, radšej scrambloval a loptu odhodil. Celkovo mal 31 tzv. throwaways a viacej ich v minulej sezóne mal len Tom Brady (40). Tu sú Rodgersove priemerné časy odhodov (minimum 400 dropbackov):

 • 2019 – 2.74s
 • 2018 – 2.75s
 • 2016 – 2.73s
 • 2015 – 2.73s
 • 2014 – 2.66s

Ako je na tom zatiaľ v sezóne 2020? Jeho priemerný čas odhodu je 2.39s, čo je 8. najrýchlejší čas spomedzi starting quarterbackov v NFL. Keď sa Rodgers zbavil lopty do 2.5 sekúnd od momentu snapu, tak skompletoval 35/44 prihrávok pre 3 touchdowny a passer rating 125.3. LaFleur mu v tomto smere pomáha skvelým play-callingom a schémami. V roku 2020 v našom útoku môžeme vidieť aj mnoho jet motions, ktoré zahŕňajú jet pop pass, ktorý sa technicky považuje za prihrávku smerom dopredu. Doposiaľ Rodgers v tejto sezóne odohral 151 ofenzívnych hier a scrambloval na nich len dvakrát (nepočítame nadizajnované hry, pri ktorých opúšťa pocket). V tejto sezóne môžeme vidieť Rodgersa viacej v úlohe pocket passera a z tejto pozície je doslova smrteľný. Je na ňom vidieť, že sa v útoku Matta LaFleura cíti pohodlne a ako všetci veľmi dobre vieme, keď je Rodgers v pohode, tak je prakticky nezastaviteľný.


EFEKTIVITA ATAKOVANIA DOWNFIELDU

Rodgers bol doposiaľ elektrizujúci, keď sa rozhodoval atakovať downfield. Vedenie celú NFL v počte pokusov, ktoré boli nad 20 yardov (17) a skompletoval ich sedem. Pre porovnanie s minulou sezónou, tak vo weeku 17 bol proti Lions 3/17 pre 86 yardov keď atakoval downfield. Hádzal hlboko často, no nebol efektívny. V otváracom zápase sezóny proti Vikings skompletoval 5/10 prihrávok pre 186 yardov a 2 touchdowny, keď atakoval downfield.

WR Marquez Valdes-Scantling vyzerá na ihrisku veľmi dobre a nebojím sa povedať, že vidím v jeho hre pokrok, na ktorý sme všetci čakali. Už teraz má na svojom konte hneď tri zachytené prihrávky pre +20 yardov (delené prvé miesto v NFL). V počte získaných yardov je na druhom mieste, keď ich má 125 a na prvého Metcalfa stráca len 4 yardy. Celkovo vo svojej kariére zahral už 18 takýchto explozívnych hier a to len v 34 odohraných zápasoch. V tejto sezóne má dve zachytené prihrávky pre +40 yardov a jednu pre 39 yardov. Kvôli svojim neporiadnym rukám na ihrisku nechal aspoň 80 yardov a ďalší touchdown.

Aaron Rodgers je v top 10 pokiaľ hovoríme o najrýchlejšom čase do hodu od snapu, ale taktiež je v top 5 v tzv. average intended air yardoch. V preklade lopta lieta do rytmu, no stále to je aj do downfieldu. Toto je najlepšie scenár pre akýkoľvek útok.


RODGERS A JEHO ARMÁDA WIDE RECEIVEROV

Počas offseason sa toho popísalo mamutne veľa o tom, že Rodgers tam nemá okrem Adamsa nikoho iného a potrebuje ďalšieho wide receivera, ktorého máme draftovať, alebo podpísať vo free agency. Skutočnosť je však taká, že už sme v tom čase mali na súpiske to, čo sme potrebovali a potrebujeme. Trio starting wide receiverov (Adams, Lazard a MVS) majú dokopy 31 zachytených prihrávok pre 460 yardov a 4 touchdowny. Keď Rodgers na nich smeruje svoju prihrávku, tak má nasledujúci passer rating:

 • Adams – 140.0
 • Lazard – 153.7
 • Valdes-Scantling – 123.9
 • PRIEMERNÝ PASSER RATING – 140.9

Je pravda, že ešte nehrali proti kvalitnejším cornerbackom, ale len proti mladíkom, no lepší štart si priať nemohli. Ich chémia s Rodgersom je na výbornej úrovni a nechce sa mi veriť tomu, že by wide receiver draftovaný v prvom kole zobral hrací čas tejto trojke. Sedel by na striedačke.

Lazard je nesmierne spoľahlivým wide receiverom a Rodgers mu očividne poriadne verí. Aktuálne má Allen priemer 15.4 yardov na jednu zachytenú prihrávku a catch rate na 77.8%. Dosiahol to zatiaľ len v dvoch zápasoch, no v sezóne 2019 mal len jeden wide receiver väčší catch rate. A to slant king Michael Thomas. Jeho súčasných 15.4 yardov by bolo v sezóne 2019 16. najlepšie číslo a tento rok ho radí na 21. miesto v NFL. Jeho štyri zachytené prihrávky nám pomohli premeniť tretí, alebo štvrtý down. A to vrátane 12 a 38-yardového zisku na 3rd&7, 10 yardov na 4th&6 a 25 yardov na 3rd&2. A čo je najdôležitejšie, tak zachytil každú prihrávku, ktorú na neho Rodgers hádzal v takejto dôležitej situácii. Podľa DVOA, čo je metrika pre efektívnosť, je Lazard v lige na druhom mieste spomedzi všetkých wide receiverov v NFL. Pred ním je len D.J. Chark z Jaguars.


AKO JE TO S TÝM ÚTOČNÝM PERSONNELOM?

Počas off-season sme toho popísali kopec o tom, že aký personnel chce LaFleur hrať. Čo je to ten personnel? Je to dvojciferné číslo, ktoré nám hovorí o tom, aké útočné pozície sa nachádzajú na ihrisku, Prvé číslo znamená počet prítomných running backov na ihrisku, druhé počet prítomných tight endov a číslo wide receiverov sa potom doplní (do päť). Príklad: 12 (1 RB, 2TE a 2 WR). V tejto sezóne sme doposiaľ hrali tieto personnels:

 • 11 personnel – 53 snapov
 • 12 personnel – 45 snapov
 • 21 personnel – 39 snapov
 • 13 personnel – 11 snapov
 • 22 personnel – 3 snapy

Čo si z tohto môžeme odniesť? LaFleur chce mať na ihrisku sety, v ktorých má dvoch backov (RB, FB, H-back) a to aj napriek tomu, že na súpiske nemáme skutočného fullbacka. Deguara, Sternberger a Lovett si pripísali snapy na pozícii tradičného fullbacka v backfielde. Pri 2-back setoch sa často využíva THE WEAPON Tyler Ervin, ktorý stojí buď na slote ako receiver, alebo je zapojený do početných pre-snap motions. Proti Vikings a Lions sme mali nejaký typ motion/shiftu pri 97/151 ofenzívnych hier. Percento 64.2 je druhé najvyššie číslo v NFL. Ako to u nás vyzeralo s motions v predchádzajúcich rokoch?

 • 2019 – 14. miesto
 • 2018 – 30. miesto (posledný rok pod McCarthym)

Deguara je nováčik, ktorého sme si zobrali v treťom kole a na tento výber sa hrnula kopa kritika. Druhý zápas proti Lions síce vynechal kvôli zraneniu, no v prvom zápase proti Vikings podal parádny výkon. Vo svojom debute odohral úplne neočakávaných 24 ofenzívnych snapov. Z toho 16 bolo na fullbackovi alebo inej pozícii v backfielde, 5 na tradičnej pozícii in-line tight enda a 3 na slote. V mojom podrobnom rozbore zápasu s Vikings sme si ukázali, ako ho LaFleur využíva na všetko možné a tohto hráča doslova miluje. Po prvom zápase som sa stal jeho veľkým fanúšikom!


BUNCH FORMÁCIE

LaFleur dokáže svojich hráčov uvoľňovať vďaka skvelým schémam v passovej hre, keď veľmi často využíva bunch formácie, pick plays a mesh koncepty. To je niečo, čo LaFleur začal využívať vo weeku 1, darilo sa mu to a pokračoval s tým aj proti Lions. Pod McCarthym sme mali pravidelne problémy s presadením sa proti press a man-to-man coverage, pretože naše pass sety boli nenormálne stagnujúce a predvídateľné. Pod LaFleurom to nevyzerá ako problém a vieme sa s tým vysporiadať.

V dvoch zápasoch sme ich zahrali celkovo 66-krát, čo je druhé najvyššie číslo v NFL (na prvom mieste sú Rams). Ako sme využívali bunch formácie v posledných troch rokoch?

 • 2020 – 43.7% (2. miesto v NFL)
 • 2019 – 31.5% (16. miesto v NFL)
 • 2018 – 23.1% (26. miesto) – posledný rok McCarthyho

Napríklad v poslednom zápase sme zahrali hneď 4-krát variácie passového konceptu, ktorý sa volá mesh. Kto nevie o čom hovorím, rozoberal som to vo film roome zo zápasu s Vikings. Rodgers bol na týchto hrách 3/3 pre 35 yardov a získal 4 yardy po scramblingu.


DOMINANTNÝ BEHOVÝ ÚTOK

Aaron Jones, Jamaal Williams, Tyler Ervin a AJ Dillon. Pozeráme sa tu na najlepšiu skupinu running backov v NFL v aktuálnej sezóne? Jones má nabehaných 234 yardov s priemerom 6.9 yardov na jeden beh. Jamaal má priemer 5.6 yardov na jeden beh , Ervin 12.7 yardov a Dillon aj keď odohral len málo snapov a mal celkovo len sedem behov, tak je v tejto sezóne na 15. mieste spomedzi všetkých RBs v priemerných získaných yardoch po prvom kontakte – 3.71 yardov.

ZAUJÍMAVOSŤ: Len 7 running backov v histórii NFL malo počas svojej kariéry priemer +5.0 yardov na jeden beh. Jones má po 42 zápasoch priemer 5.2 yardov na jeden beh. Pre porovnanie, Ezekiel Elliott mal po 42 zápasoch priemer 4.7 yardov a Derrick Henry 4.6 yardov.

Packers majú aktuálne najlepší behový útok v NFL, keď na jeden zápas majú priemer 208.5 nabehaných yardov. Toto číslo zahŕňa 12 behov pre +10 yardov (druhé najvyššie číslo v NFL). Našich 259 nabehaných yardov proti Lions bolo najviac do weeku 17 v roku 2003. V tejto sezóne máme v druhom polčase priemer 7.08 yardov na jeden beh, čo je najviac v NFL. Podľa EPA/play (tzv. Expected Points Added) sme najlepším útokom v NFL, ale v EPA sme taktiež aj najlepším behovým útokom a to o poriadny kus. Rozdiel medzi Packers a Rams, ktorí sú na druhom mieste je taký ako rozdiel medzi druhými Rams a 17. Panthers. Ešte jedna zaujímavosť – náš behový útok je efektívnejší než passový útok Falcons. Keby zoberieme EPA nášho behového útoku, tak by bol 11. najlepším dropback útokom v NFL.

LaFleurove odhodlanie viesť vybalansovaný útok je očividné. Najlepšou metrikou na rozbor play-callingu je balans pri situácii 1st&10. Packers v takejto situácii s loptou behajú veľmi často a sú na 6. mieste v NFL. Toto sú percentá behov na 1st&10:

 • 1. Titans (70.9%)
 • 2. Browns (68.0%)
 • 3. Ravens (67.3%)
 • 4. Rams (66.1%)
 • 5. Chargers (65.5%)
 • 6. PACKERS (63.8%)

V roku 2019 sme boli na 15. mieste a v roku 2018 na 32. mieste.

Keď RB Aaron Jones v tejto sezóne bežal do A-gapu (medzera medzi centrom a guardom), tak má priemer 12.4 yardov na jeden beh, 3 spôsobené missnuté tackles a 2 touchdowny. Aj toto hovorí o skvelej práci našej OL a najmä centra Coreyho Linsleyho.


DOMINANCIA V DRŽANÍ LOPTY

Útok nad súperovou obranou dominoval aj v celkovom držaní lopty. Packers sú na prvom mieste v NFL pokiaľ hovoríme o priemerný čas držanie lopty (38:01). Sú na druhom mieste v počte získaných prvých downov (57) a na šiestom mieste v celkovom počte odohraných útočných hier (142). Útok je na prvom mieste aj v priemerných získaných yardoch na jednu hru (7.1) a v skórovacej percentáži (70.0%). Plus k tomu sa náš útok zatiaľ nedopustil jediného turnoveru.


DAVANTE ADAMS A JEHO ALL-PRO KAMPAŇ

Adams začal sezónu v štýle All-Pro. Podarilo sa mu zachytiť 17 prihrávok na 20 targetoch pre 192 yardov a 2 touchdowny. Jeho výkon proti Minnesote bol jeden z najvšestrannejších výkonov, aké som kedy od WR videl. Adams sa dokázal uvoľňovať takmer v každej situácii. Rýchla hra, stredné, alebo dlhé lopty. Routy doľava, doprava, tight splity, plus splity, hra zo slotu. Hra proti press man, off man, zone coverage. Screeny, speed cuty, inbreakers, outbreakers, vertikálne, timingy, scrabling drill. Adams robil doslova všetko. Nech mi ešte niekto skúsi povedať, že Thomas je lepší wide receiver než Adams…


ZLEPŠENIE NA TRETÍCH DOWNOCH

V roku 2019 sa nám podarilo premeniť 36.0% tretích downov, čo bolo 23. miesto v NFL. Po dvoch zápasoch v tejto sezóne sme premenili 12/23 tretích downov, čo je 52.2%. Len päť tímov je v tejto hernej činnosti úspešnejších. Plus k tomu sa premenili 2/3 pokusov na štvrtých downoch.

Aaron Rodgers je na tretích downoch klinicky presný. Skompletoval 12/19 prihrávok 203 yardov, 1 touchdowov a 10 prvých downov. Plus k tomu Rodgers na treťom downe skompletoval 4 prihrávky pre +20 yardov (dve na MVS a jedna na Lazarda).


SITUAČNÝ FUTBAL

Naša obrana mala svoje svetlé, ale aj temné okamihy počas prvých dvoch zápasov. Dokopy sme v dvoch zápasoch inkasovali 55 bodov. Zaujímavé je na tom to, že hneď 31 bodov prišlo v štvrtej štvrtine, keď sme viedli minimálne o dve skórovania. V preklade to znamená, že keď bolo potreba, tak obrana zabrala, nedovolila súperovi skórovať a my sme si mohli vybudovať náskok. Keď bol náskok dostatočný, tak sme začali inkasovať veľké množstvo bodov. Tomuto sa hovorí situačný futbal a poviem vám jedno. Ak to takto bude vyzerať celú sezónu, tak to beriem všetkými desiatimi. Ak obrana zaberie vtedy, keď to bude treba, tak nemám výhrad.


BRÁNENIE SCREENOV

V roku 2017 bola naša obrana totálne otrasná, pokiaľ sa bavíme o bránení screenov. Running backom sme púšťali kopec expolozívnych hier. Tu je krátky zoznam: Mixon (21), McKinnon (27 TD), Kamara (24), Riddick (63), Cunningham (23), Barber (34), Sims (22 a McCaffrey (20). Ale počas posledných troch rokov sa naša obrana pod vedením Pettina v bránení screenov výrazne zlepšila. Keď sme v tejto sezóne čelili screenu, tak sme priemerne pustili 3.4 yardov na jednu hru. V tomto smere nám pomáha najmä ILB Christian Kirksey, CB Jaire Alexander a prekvapivo nedraftovaný nováčik ILB Krys Barnes.


PETTINE A JEHO DIME OBRANA

Veľa sa hovorilo o Pettinovej dime obrane a v tejto sezóne sa zase raz mohutne spolieha práve na dime personnel package, ktorý obsahuje súčasne šiestich defenzívnych backov na ihrisku v jednom momente. Packers v minulej sezóne viedli celú NFL v počte využívania dime formácie – 50.0%. Po dvoch odohraných zápasoch sme v dime hrali pri 42.3% defenzívnych snapov, čo je druhé miesto len za New Englandom Patriots.

Keď ste v dime, tak to väčšinuje vyžaduje aby na pozícii inside linebackera stál defenzívny back. V tejto sezóne sme v tejto úlohe videli rotáciu a to najmä medzi Willom Redmondom a Ravenom Greeneom. Redmond vynechal week 1, no proti Lions odohral 22 defenzívnych snapov a musím povedať, že hral nad moje očakávania a to pomerne dobre.


ZÁVER

Máme zatiaľ za sebou dva veľmi úspešné zápasy proti dvom nie zrovna konkurencie schopným tímom. Výsledky sú však pozitívne a teraz prichádza zložitejšia šnúra zápasov. Najskôr cestujeme do New Orleans, potom hráme proti Atlante a po bye weeku cestujeme do Tampy. Naša ofenzívna lajna ešte nečelila dominantnej front 7 a naša passová hra zatiaľ nevidela elitných cornerbackov. Obrana zasa nevidela dominantný behový útok, či passovú hru. To sa teraz zmení. Nemôžeme očakávať, že v každom zápase dáme +40 bodov, no tieto zápasy nám už trošku presnejšie a hlavne pravdivejšie napovedia to, ako na tom skutočne sme. GO PACK GO!