Kto svojimi výkonmi nadchol? A kto bol naopak za očakávaniami?

Máme za sebou veľmi netradičný tréningový kemp v roku 2020. Na tribúnach neboli žiadni fanúšikovia, ale iba „vyvolení“ reportéri a hráči po desiatkach rokov na tréningy neprichádzali na typických bicykloch malých detí. Tento rok nás pandémia pripravili o obrovské čaro tréningového kempu Green Bay Packers. Hráči, tréneri, asistenti a všetci ostatní zamestnanci sa museli prispôsobiť novým pravidlám a štandardom, ktoré so sebou priniesol rok 2020. Aké boli výkony na ihrisku? Ktorí hráči nás potešili, a ktorí naopak sklamali? Nejdem menovať mená ako Rodgers, Bakhtiari, Jenkins, Linsley, Adams, Alexander, King, Smithovci, Clark, Jones, či Amos. Od nich sa už očakáva určitý štandard a pokiaľ ho nepodliezajú, tak to nemá zmysel o nich písať. Zameriam sa na hráčov, ktorí ku nám prišli počas off-season, sú nováčikmi, alebo dosiahli významný výkonnostný skok/pokles/stagnáciu. (pozn. Súboje 1vs1 rozhodne nie sú také rozhodujúce, ako opakovanie v hre 11vs11, kde musí 5 mužov hrať ako jeden v určitej schéme. Rovnako to je aj pri iných pozíciach. Čiže pri tomto hodnotení beriem do úvahy hlavne výkony v tímovej časti pri hre 11vs11. Ak hráč vynikal aj pri 1vs1, tak je to len plusom.)

POTEŠILI

ILB KAMAL MARTIN – Za mňa jednoznačne najväčšia hviezda tohtoročného tréningového kempu Green Bay Packers. Keď sme ho draftovali, tak sa o ňom vedelo, že coverage je jeho silná stránka a veľké otázniky boli ohľadom jeho podpory v behovej hre, kde sa skauti obávali najmä o jeho nedostatočnú „fyzickosť“. Osobne som od neho nemal žiadne veľké očakávania, nakoľko sme nemali žiadne pred-sezónne kempy. Kamal však na ihrisko vyletel ako hurikán a zahrával hru za hrou. Ukázal nám skvelé schopnosti hrať v coverage. Rovnako sa dokázal dostávať do backfieldu a zahrávať hry na running backoch, ktorých zastavoval pre stratu yardov. Hádam som nepostrehol ani jeden report o tom, že by spravil čo i len jednu väčšiu chybu. Je otázne, či to bude stačiť na to, aby sa od prvého weeku postavil vedľa Kirkseyho, no lepšie výkony sme si od tohto nováčika želať nemohli. Skutočne skvelá práca.

ILB CHRISTIAN KIRKSEY – Prvé čo je potrebné zmieniť je to, že Christian neutrpel žiadne zranenie (klop, klop, klop) a mohol byť na ihrisku. Ako nám povedal, tak benefituje z toho, že v Browns hrával v obrane Mikea Pettina, takže jeho presun a aklimatizácia prebehli omnoho plynulejšie a bez problémov. To mu dalo skvelý základ a na ihrisku len potvrdzoval to, prečo sa Packers rozhodli pre tohto hráča. Už to je nejaký ten piatok, čo náš inside linebacker dokázal pokrývať running backov a Kirksey v tejto hernej činnosti nemal takmer žiadne problémy. Ukazoval skvelé cítenie priestoru a v coverage takmer nič nepustil. Taktiež sa mu darilo proti behu a myslím si, že viacej sme si priať nemohli. Skúsený mazák, ktorý si je vedomý svoj úlohy a na ihrisku to naplno ukazuje. Snáď bude v takýchto výkonoch pokračovať aj v ostrých zápasoch a hlavne nech mu zdravie slúži!

OLB RASHAN GARY – Hneď za Kamalom Martinom bol druhou najväčšou hviezdou tohtoročného kempu mladík na poste outside linebackera – Rashan Gary. Stále len 22-ročný pass rusher z Michiganu vo svojej nováčikovskej sezóne čelil veľkej výzve. Na univerzite hrával s rukou na zemi v defenzívnej lajne, no v Green Bay si povedali, že treba naplno využiť jeho nevídané atletické predispozície a presunuli ho na post outside linebackera. Od začiatku bolo jasné, že Garyho rýchlosť je excelentná, no práca rúk zaostávala. A práve s týmto vstupoval do tohtoročne offseason, keď sa od neho vyžadovalo aby zapracoval na technike rúk. Ako sme mohli vidieť, tak to zobral skutočne vážne a jeho videá na sociálnych sieťach sú toho jasným dôkazom. Na tréningový kemp sa dostavil vo famóznej forme a ukazovalo sa to od prvého tréningu. Fráza: „Gary by mal sack, keby sa mohlo tacklovať“ ma už prestala baviť po treťom verejnom tréningu. Jeho práca rúk sa podľa reportov skutočne zlepšila a na novej pozícii vyzeral pohodlne. Ak by sa vám nechcelo veriť, že Gary má za sebou takýto skvelý kemp, tak tu máte poslednú informáciu, ktorá to len podčiarkuje. Podľa reportov bol Gary jediným hráčom, ktorému sa podarilo v tímovej časti (11vs11) vytvoriť tlak na Rodgersa cez ľavého tackla Davida Bakhtiariho. V tímovej časti ho bolo skutočne plné ihrisko. Parádička, už sa teším na ostré zápasy!

OL LANE TAYLOR – Po minulej sezóne takmer všetkými odpisovaný milovník mäsa všetkého druhu, zažil enormne vydarený kemp. Po minulej sezóne sa hovorilo o tom, že Lane je veľkým kandidátom na prepustenie, čím by sme uvoľnili nejaké tie milióniky pod platovým stropom. Namiesto prepustenia došlo k reštruktualizácii jeho kontraktu, povedal si, že nemá problém zobrať menej a ono sa mu to fakt vyplatilo. Lane bol počas tohtoročného kempu jediným ofenzívnym lajnmenom, ktorý neprehral čo i len jeden súboj 1vs1 (pass rush). Jeho výsledná bilancia je 14-0. Pred začiatkom tréningového kempu som tvrdil, že Lane je lepším futbalistom než Billy Turner a tu sa mi to len potvrdilo. Teraz nechcem hovoriť, že Turner vyzeral počas kempu zle, práve naopak. Predvádzal lepšie výkony, než sa od neho očakávalo, no Lane je pre mňa o niečo vyššie. Je to sympaťák, ktorý dokáže hrať aj na pozícii ofenzívneho tackla a verím, že dokáže byť pre Packers platným hráčom.

OLB TIPA GALEAI – Nedraftovaný nováčik z Utahu State nám ukázal, že jeho univerzitná produkcia nebola len dielom náhody. V súbojoch 1vs1 síce nehrával proti našim starting ofenzívnym lajnmenom, ale aj tak jeho bilancia 11-7 je vôbec tou najlepšou, akú dosiahol náš edge rusher počas tohtoročného kempu. Pravidelne sa mu darilo dostávať ku quarterbackovi aj v tímovej časti a miesto v practice squade má isté.

OLB JONATHAN GARVIN – Náš posledný výber na tohtoročnom drafte sa prezentoval výkonmi, ktoré som sa ja osobne neočakával a rozhodne ma potešil. Dokázal sa dostávať ku quarterbackovi a bude dôležitou súčasťou rotácie na poste outside linebackera. Myslím si, že bude v 53ke za Zeem, Prestonom a Rashanom.

DT KINGSLEY KEKE – Nutne potrebujeme, aby sa v našej defenzívnej lajne prebral aj iný hráč, než Kenny Clark a práve mladík Keke má za sebou spomedzi mužov za miliónovým nose tacklom najlepší tréningový kemp.

WR MARQUEZ VALDES-SCANTLING – Počas posledných dvoch rokov bol MVS len rýchlikom na hlboké lopty, ktorý mal veľké problémy s konzistenciou a jeho hra bola jednodimenzioonálna. Teraz dokázal dať dokopy skvelý kemp a LaFleur ho špeciálne pochválil za to, ako sa zlepšil v odpichu z line of scrimmage a vo vytváraní separácia ne stredne dlhých routach. Toto je cesta k tomu, ako sa stať rozdielovým hráčom. Rýchlosť MVS má, o tom nikto ani len nepochybuje. Ak však dokáže vyhrávať svoje súboje už v úvode routy a zahrávať viacej hier ako pozičný receiver, tak jeho hodnota poletí smerom nahor raketovým tempom. Ako ste mohli vidieť v mojich reportoch, tak sa mu darilo na tretích downoch, zachytával dôležité lopty a verím, že sezónu začne po boku Adamsa a Lazarda.

WR DARRIUS SHEPHERD – Darrius nás všetkých uchvátil počas minuloročnej pre-season ako nedraftovaný nováčik z North Dakota State. Podarilo sa mu zaujať aj trénerov a dostal sa do 53ky. Miesto v tíme mu zaistil fakt, že dokázal hrať aj ako punt returner. A práve na tejto pozícii mu to počas základnej časti nešlo a bol presunutý do practice squadu. Teraz má za sebou ďalší skvelý kemp. Rozdiel je len ten, že už v tíme máme hráča, na ktorého sa môžeme spoľahnúť na punt returne (Ervin). Ale hry, ktoré sa mu darilo zahrávať nemožno prehliadnuť. Na ihrisku to je jeden z najmenších hráčov, no konštantne nachádzal cestu k loptu. Na poslednom tréningu, čo bola v podstate simulácia zápasu bez živého tacklingu, sa mu podarilo zachytiť štyri prehrávky pre 84 yardov, čo bolo najvyššie číslo z nášho tímu. Na 3rd&6 sa mu podarilo skórovať 21-yardový touchdown, na 3rd&5 mal 16-yardový catch, na 3rd&7 to bol 9-yardový catch a na 3rd&11 prišiel na ľavom seame 34-yardový catch. Loptu mu však nehádzal Rodgers, ale Love a Boyle. Je to práve Kumerow a Shepherd, kto sa podľa mňa pobije o piate a posledné miesto na pozícii wide receivera v 53ke.

RB JAMAAL WILLIAMS – Objavili sa nejaké špekulácie, že by Jamaal mohol počas tohtoročnej offseason opustiť Green Bay za nejaký ten nižší pick na drafte. Toto sa zosilnilo špeciálne po tom, čo sme draftovali ďalšieho running backa AJ Dillona. No spomaľme. Williams počas off-season makal na tom, aby sa zlepšil jeho route running a tým pádom aj jeho prínos v passovej hre. Na tréningoch sme mohli vidieť, že sa mu to skutočne podarilo a pri behaní jednotlivých routes vyzeral pohodlne (podľa reportov). Vďaka tomuto sa stal ešte všestrannejším a ku svojich behovým a blokárskym schopnostiam pridáva ďalší element. Ak dokáže porážať linebackerov v man coverage, tak z neho bude jeden z našich najužitočnejších náhradníkov. Rozhodne vyzerá lepšie než pred minulou sezónou.

TE ROBERT TONYAN – Big Bob má za sebou skvelý kemp a ukazoval sa ako v passovej hre, tak aj ako blokár, kde dokázal niekoľko krát získať pre Rodgersa extra čas. LaFleru sa o ňom vyjadril, že má na to aby bol našou jednotkou a ja si myslím, že po tomto kempe vstúpi do prvého zápasu s Vikings ako náš tight end číslo jeden. A to celkom zaslúžene. Teším sa na neho! Vždy keď bol na ihrisku, tak nám ukazoval, že na to má. Len tie zranenia… Pevne dúfam, že sa mu budú vyhýbať poriadnym oblúkom.

RB/WR/RETURNER TYLER ERVIN – Je on vlastne ešte running backom? Na tohtoročnom kempe trénoval so skupinou wide receiverov a LaFleur ho chce využívať rôznymi spôsobmi. Či už na jet sweepy, wheel routy, alebo hru zo slotu. Ervin je do tejto úlohy skvelým hráčom a ponúka nám mnoho možností. To sme videli už aj v závere minulej sezóny. Ervin má pre nás význam aj ako punt returner a nepochybujem o tom, že jeho miesto v tíme je stabilné a v tomto momente nespochybniteľné.

CB STANFORD SAMUELS – Tento nedraftovaný nováčik z univerzity Florida State má za sebou skvelý kemp! Prekvapil nás hádam všetkých a po zranení Kabiona Enta sa mu otvorilo miesto do 53ky. Teraz je otázkou, aký má prínos pre special team a či chceme brať päť, alebo šesť cornerov. Myslím si, že Hollman by nemusel prejsť cez waivers, no pri Samuelsovi to je dosť možné. Ak budeme brať šesť cornerov, tak si myslím, že je v tíme. Ak nie, tak má isté miesto v practice squade.

CB JOSH JACKSON – Corner, ktorý nenapĺňa očakávania, ktoré boli do neho vkladané má za sebou solídny kemp. Darilo sa mu zahrávať hry, zrážať prihrávky, no čiernym bodom je posledný tréning zo scrimmage. V jednej sérii za sebou mal zrazenú prihrávku, odpískanú DPI a pustený touchdown. Toto nie je vôbec ideálne a na jeho výkonoch to nechalo čiernu škvrnu. Teraz s ním tréneri neexperimentovali a hrával výhradne ako outside corner. Zrejme mu to pomohlo a výkony boli lepšie ako v minulosti. Uvidíme, čo to bude v ostrých zápasoch.

DB CHANDON SULLIVAN – To, čo sme mohli vidieť v počas minulej sezóny sme videli aj na tréningovom ihrisku. Mladý defenzívny back nám povedal, že počas offseason si detailne prešiel každý jeden snap, ktorý v minulej sezóne odohral DB Tramon Williams a snažil sa pochytať čo najviac informácii. Zrejme to bude práve Chandon, kto v tejto sezóne zohrá úlohu Tramona Williamsa. Fanúšikovia volajú po podpísaní Tramona, no keď vidím ako na ihrisku hrá Chandon, tak tu za mňa k tomu nie je žiadny dôvod. Hral perfektne v coverage a rovnako sa mu darilo aj v podpore behovej obrany. Túto jeho vlastnosť vyzdvihol aj defenzívny koordinátor Mike Pettine, ktorý povedal, že keď bol v minulej sezóne na ihrisku, tak sa do jeho strany moc nebehalo a už zrejme všetci vieme prečo. Tramon do NFL vstupoval ako nedraftovaný hráč a prepracoval sa na skvelého defenzívneho backa. Bude v rovnakých šľapajách pokračovať aj tento talentovaný mladík?

QB TIM BOYLE – Tim nám ukázal, že sa v útoku Matta LaFleura cíti pohodlne, pozná systém, vie čo sa od neho očakáva a je si vedomý svojej pozície. V prípade že bude musieť naskočiť na jeden zápas ako záskok, tak sa pri ňom cítim pomerne pohodlne. Nemá kvality starting quarterbacka, ale ako backup je podľa mňa slušný. Môže to byť náš tohtoročný Matt Flynn, ak sa niečo zlé zomelie (verím, že nie – klop, klop, klop).


SKLAMALI

TE JACE STERNBERGER – Sternberger nám potvrdil, že bol pozitívne testovaný na COVID-19, kvôli čomu musel vynechať hneď niekoľko úvodných tréningov. Ale ako sám povedal, bol bez príznakov a zvládol to dobre. V minulej sezóne bol nováčikom a skoré zranenie v pre-season znamenalo, že väčšinu svojej nováčikovskej sezóny vynechal a v podstate ju môžeme označiť ako red-shirt. Hrá na pozícii, ktorá je pre mladých hráčov tou najťažšou. Počas tréningového kempu sme jeho meno príliš veľmi často nepočuli, čo mňa osobne prekvapilo. Očakával som, že bude výraznejšie zapojený do centra diania. Meč by som nad ním ešte určite nelámal. Od tight endov sa takmer vždy dočkáme väčšieho vplyvu až v druhej, či tretej sezóne. Sternov prvý rok sa začal hneď nešťastným zranením a tento rok neboli žiadne mimo-sezónne kempy. Keď si to tak zoberieme, tak taký Kittle spravil výkonnostný skok vo svojej druhej sezóne, Kelce v tretej a Ertz nebol skutočnou hviezdou až do svojho druhého kontraktu.

ILB CURTIS BOLTON – Účasť Curtisa Boltona v položke SKLAMALI nie je zapríčinená neviditeľnosťou, či zlými výkonmi. Počas minulej pre-season bol našou vychádzajúcou hviezdičkou, no prišlo ACL a musel vynechať kompletne celú sezónu. A ako môžeme vidieť, tak zrejme sa z tohto zranenia ešte úplne nezotavil, nakoľko je stále v PUP a nebolo mu udelené povolenie vrátiť sa späť k tréningu ku svojim spoluhráčom na hracej ploche. Od neho som čakal atak na pozíciu druhého/tretieho inside linebackera na našej súpiske, obzvlášť po minuloročnej pre-season, no on sa na ihrisku ani len neukázal.Takže ako som spomenul, tu som sklamaný z toho, že ako sa to celé vyvinulo a aká je situácia.

OT ALEX LIGHT – Náš náhradný ofenzívny tackle nemá za sebou žiadny hviezdny a ani žiadny mizerný kemp. Tento kemp bol v jeho podaní OUKEJ. Mal svoje lepšie chvíľky a potom zas tie horšie. Nemohol som ho vidieť na vlastné oči, tak súdim len z reportov, no čakal som v jeho hre trošku väčšie napredovanie a konzistentnejšie výkony. Z reportov mi to tak neprišlo, že by sa nejako výrazne zlepšil od minulej sezóny. Nechcem teda hovoriť, že je sklamaním, no z reportov, ktoré ku nám chodili som necítil to, čo som cítiť chcel. Ale to je len môj pocit a reportér, ktorý ho videl každý deň na vlastné oči môže povedať, že zlepšenie tam je. Keby som bol na Guteyho mieste, tak zodvihnem telefón a volám Jaredovi Veldheerovi, ktorý rozhodne čaká na telefonát. Inak Rick Wagner už bol späť v tréningu a zranenie nebolo nijako vážne. Jednalo sa len o niečo menšie.

DB DARNELL SAVAGE – Pri Darnellovi to rozhodne neboli zlé výkony, ktoré by nás mali nejako pohoršiť. Veľa sa toho o ňom neohovorilo, a to je možno aj dobre. Nakoľko hrá na pozícii, kde sa od neho vyžaduje tzv. „lockdown“ svojich súperov a keď sa vám to darí robiť úspešne, tak o vás nie je veľmi počuť, lebo sa do vašej coverage nehádže. Ale osobne som od neho čakal zahrávanie big plays. Nejaké hry, pri ktorých prečíta úmysel quarterbacka a zachytí interception. Nič také však neprišlo a v jeho podaní som nezaznamenal nejaké takéto hry. Opäť tu treba povedať, že som ho na vlastné oči hrať nevidel a ak bola jeho coverage skutočne dobrá, tak nepoviem ani len jedno krivé slovo a poviem GREAT JOB. Ani od reportérov som na jeho adresu nezachytil žiadnu kritiku. Ale dal som ho do položky SKLAMALI kvôli tomu, že som proste od neho očakával nejaké tie íčka a podobne. Pri ňom mám po minulej sezóne nastavený štandard hodne vysoko. Uvidíme aké to bude v zápasoch. Teším sa na neho.

DT MONTRAVIUS ADAMS – Pred minuloročným tréningovým kempom išli na neho slová chváli, no keď sa dostal na ihrisko, tak už ho veľmi vidieť nebolo. Tento rok je to zrejme pre neho posledná šanca presadiť sa v Green & Gold. A dobre sa mu to veruže nezačalo. Po úvodných tréningoch sa zranil a zvyšok kempu pozoroval iba spoza postrannej čiary. Toto nie je štart, aký by si želal.


BONUS

QB JORDAN LOVE – Náš mladý quarterback nemal k dispozícii žiadne mimo-sezónne kempy, či už rookie minikemp alebo OTAs. Preto rovno nabehol rovno do tréningového kempu a jeho výkony boli kolísavé, čo sa presne aj očakávalo. Zoznamoval sa s rýchlosťou NFL, novým útočným systémom a s novými spoluhráčmi. Matt LaFleur na začiatku kempu povedal, že od neho vyžaduje, aby sa každým tréningom zlepšil o jedno percento a to sa mu podľa väčšiny reportérov darilo. Všetko to vyvrcholilo posledným „živším“ tréningom, kde podľa LaFLeura podal svoj najlepší výkon. Aaron Nagler, ktorý bol prítomný takmer na všetkých tréningoch, nám jasne povedal, že nie je na tom horšie ako bol Aaron Rodgers, ktorý mal k dispozícii celú offseason. Pre zaujímavosť, tu je porovnanie skompletovaných prihrávok s Timom Boylom v hre 11vs11 (Rob Demovsky z ESPN):

  • Tim Boyle: 47/82 (57.3%)
  • Jordan Love: 37/64 (57.8%)

Budúci víkend nás čakajú cuty do 53ky, hráči tak majú pred sebou poslednú možnosť ukázať sa trénerom a vyslúžiť si účasť v súpiske na prvý zápas sezóny proti Vikings.