V Green Bay máme nového defenzívneho koordinátora a toto meno nečakal hádam nikto

V roku 2021 sme sa rozhodli prijať za nového defenzívneho koordinátora vtedy asistenta head coacha a trénera linebackerov Los Angeles Rams Joe Barryho po tom, čo ponúknutú pozíciu defenzívneho koordinátora odmietol Jim Leonhard. Táto voľba v nás všetkých vyvolala skorej ešte väčšie pocity neistoty okolo obrany, než aby sa nám zjavilo svetlo na konci tunelu po odchode Mika Pettina. V tom čase sa prakticky spravila zmena len na pozícii DC a zvyšok defenzívneho trénerskému tímu bol ponechaný. Pôsobenie Joe Barryho nemôžeme ani náhodou označiť za úspešné. V ére Joe Barryho bola naša obrana na:

 • 24. mieste v EPA/play
 • 30. mieste v success rate
 • 17. mieste v EPA/dropback
 • 31. mieste v EPA/rush

Keď sa pozrieme na jednotlivé roky, tak v sezóne 2021 sme boli v DVOA na 22. mieste, v roku 2022 na 25. mieste a v roku 2023 na 27. mieste. Posledným povestným klinčekom do rakvy Joe Barryho bola série troch zápasov v závere sezóny, kde sme priemerne pustili 29.3 bodov proti Giants, Buccaneers a Panthers. Baker Mayfield dosiahol na perfektný passer rating 158.3 a vyslúžil si titul ofenzívneho hráča týždňa NFC. Tommy DeVito odohral svoj životný zápas a rovnako si vyslúžil titul ofenzívneho hráča týždňa NFC. Panthers pred našim vzájomným zápasom skórovali 6 bodov proti Saints, 7 bodov proti Falcons a nám nasúkali 30. Následne proti Jaguars a Buccanneers neskórovali ani jeden bod.

Do obrany sme investovali nemalé finančné prostriedky a takisto aj draftový kapitál, no Joe Barry nedokázal tieto investície oplatiť. Jeho obrana bola nekonzistentná a veľkmi, veľmi pasívna. Nič krajšie nevystihuje éru Joe Barryho ako jeho posledný defenzívny drive v našich farbách. Z ničoho nič a úplne nepochopiteľne zvolil totálne pasívny prístup proti Brockovi Purdymu, ktorý celý zápas nebol schopný hýbať loptou a robil chybu za chybou. Stiahol sa do svojej ulity a dopadlo to touchdownom a koncom sezóny. Pred tým drivom som proste cítil, že 49ers skórujú touchdown, stavil by som na to všetko. Toto je to, čo som vyčítal Joe Barrymu. V kľúčových okamihoch nedokázal prísť s tým play callom, ktorým rozhodne zápas. V drvivej väčšine prípadov sa stiahol, hral pasívne a výsledky to neprinášalo. Barry mal do Green Bay priniesť filozofiu hry Vica Fangia a nepodarilo sa mu to. Ono sa to vlastne ešte skoro nikomu nepodarilo zreplikovať. Obrana Vica Fangia doposiaľ v NFL fungovala len vtedy, keď ste mali za defenzívneho koordinátora samotného Vica Fangia, alebo ste mali v obrane Aarona Donalda v životnej forme. Nenapadá mi žiadny iný prípad, kde by táto filozofia bola úspešné implementovaná.

Myslím si, že nikdy nezabudneme na pravidelnú 10 yardovú off coverage na 3rd&2, na dlhé downy (15+ yardov), kde sme pustili vždy čo sa len pustiť dalo, na Prestona Smitha ako v coverage pokrýval receiverov ako Davante Adams či Justin Jefferson. Ak však niečo Joe Barry vedel, tak to bolo hrať proti Patrickovi Mahomesovi. Jeho obrana tomuto quarterbackovi čelila 2-krát. Chiefs skórovali dokopy len 32 bodov, Mahomes skompletoval len 58.5% svojich prihrávok a jeho celkové EPA boli mínus 2.3.

Pete Thamel prišiel dňa 1.2. s veľmi prekvapivou správou. Jeff Hafley, head coach Boston College bude novým defenzívnym koordintárom Green Bay Packers. Táto správa nás všetkých šokovala, lebo jeho meno sa s nami ani len nespomínalo a ani nebolo medzi oznámenými pohovormi. Kto to teda do pekla je ten Jeff Hafley? Začnem tým, na čo sa určite všetci pýtate. Hafley sa svojou defenzívnou filozofiou kompletne odlišuje od Joe Barryho a uvidíme v našej obrane kompletne odlišný štýl.

Všetko to začne premenou z 3-4 base obrany na 4-3 base. To je obrana, ktorú sme u nás v Green Bay nevideli od roku 2008. Rozdiel v týchto dvoch schémach nie sú v aktuálnej NFL až tak odlišné ako boli v roku 2009, keď sme pod Domom Capersom prešli na 3-4 obranu. Aktuálne tímy hrajú väčšinu času v nickel obrane (4-2-5), takže majú na ihrisku four down linemanov. Čiže to uričte nebude tak, že teraz Hafley bude chcieť hrať base front 4-3 stoj čo stoj. Upraví to vzhľadom na hráčov, ktorých má. Sú tú však štrukturálne rozdiely v postavení a zodpovednosti za jednotlivé gapy. Boston College hrali v base 4-man fronte, Ohio State hralo hybridný 4-man front a rovnako aj 49ers pod Salehom. Avšak pod Pettinom získal skúsenosti z 3-4 frontu. Určite to môže byť tak, že sa rozhodne, že najlepšie bude pokračovať v tom, čo sme začali a Rashan Gary, či LVN budú hrať postojačky.

Obrana Jeffa Hafleyho sa bude odlišovať od tej Joe Barryho aj v secondary. Hafleyho obrana bude operovať v single-high (jeden free safety), takže môžeme povedať zbohom two-high/quarters heavy obrane. V minulej sezóne hrala obrana Boston College cover-1 obranu v 43.1% plays, čo je skutočne vysoké číslo. Bolo to 5. najvyššie číslo vo svete FBS. V rokoch 2021 a 2022 boli dokonca na prvom mieste. Takže pozícia safetyho bude v našej novej obrane veľmi dôležitá. Tento jeden deep safety bude musieť pokrývať veľa priestoru a jeho úlohy budú široké – pomáhať proti behu, zahrávať plays na loptu, limitovanie explozívnych plays a komandovanie secondary pred sebou.

Zároveň je Hafley výrazne agresívnejší v posielaní blitzov a aplikovaní princípov man coverage do svojej obrany, keď vidíme veľa man coverage na tretích downoch a 6-man pressure konceptov. Jehoa agresivita pochádza aj z toho, že single high obrana vám dovoľuje mať v boxe viacej hráčov a tým pádom byť kreatívnejší s posielaním blitzov. Do Green Bay určite prichádza viacej man coverage. V posledných dvoch sezónach sme hrali man coverage koncepty v 32.5% na 3. downoch, čo je 22. miesto v NFL. Boston College hrali man coverage koncepty na 3. downoch na 63.1%, )
čo je 2. najvyššie číslo spomedzi 133 tímov v FBS. Obrana bude aj agresívnejšia a môžeme vidieť viacej cover-0. V roku 2023 sme hrali cover-0 v 1.4%, čo bolo 31. mieto v NFL. V red zone sme hrali cover-0 v 4.5%, čo bolo 32. miesto v lige. Boston College hrali v roku 2023 cover-0 v 8.4%, čo bolo 38. miesto a v red zone to bolo 27.4%, čo bolo 43. miesto. Hafley rád zahrával 6-man pressure koncepty a podľa Next Gen Stats sme boli na 30. mieste vo využívaní tohto konceptu (4.2%). Tieto koncepty sa vyzančujú tým, že majú veľa pohybu a toto by mohla byť úloha, do ktorej sa skvele hodí Quay Walker. Zároveň keď sa pozrieme na naše využívane defenzívnych backov v blitzoch tak tu sme boli na 32. miesto v lige (2.6%). Boston College tu boli na 15.2%.

Našim obrovským problémom počas posledných niekoľkých rokov bolo to, že Joe Barry (a Matt LaFleur) chceli hrať v obrane defenzívne schémy, ktoré neboli ideálne vzhľadom na defenzívny personnel, ktorým sme disponovali. Cornerbackovia Jaire Alexander a Eric Stokes sú perfektne stavaní na man coverage a práve tu sa cítia najlepšie. No Barryho zone-heavy schémy nehrali do ich silných stránok. Rovnako sa to vzťahuje aj na safetyho Darnella Savaga. Ten hral pod Mikom Pettinom oveľa lepšie, ten mu dovolil hrať bližšie line of scrimmage, čo mu vyhovovalo. Ale pod Barrym bol nútený hrať deep safetyho, čo je niečo, na čo on nie je stavaný. A toto bolo to, čo som posledné sezóny tak nechápal a veľa som aj písal na Discorde, že mi proste nejde do hlavy to, že Gutekunst niečo podpisuje a draftuje, ale pri tom to vôbec nesedí do toho, čo chceme defenzívne hrať.

Hafleyho trénerské pozadie čo sa týka defenzívnych schém je pomerne pestré. Pracoval pod Gregom Schianom, Mikom Pettinom, Jimom O’Neilom (ten bol Pettinov koordinátor v Browns) a Robertom Salehom. Práve prepojenie na aktuálneho head coacha Jets je zaujímavé a to najmä preto, že Matt a Robert sú veľmi blízki kamaráti. Hafley trénoval tri roky v San Franciscu, pričom posledné dva boli práve pod Salehom. 49ers hrali 4-3 base defense s veľkým využívaním cover 3. Saleh prešiel zmenou počas rokov, ale jeho korene ako defenzívneho mysliteľa pochádzajú z čias v Seattle Seahawks pod Pete Carrollom. Greg Schiano veľmi rád zahrával tzv. simulované tlaky, čo je niečo, čo sa opäť vracia do trendov v súčasnej NFL. Toto je niečo, čo môže hrať v Hafleyho prospech. Na definitívnu podobu Hafleyho obrany si ešte budeme musieť počkať, ale je očividné, že LaFleur chcel niečo úplne odlišné než čo mal v Joe Barrym.

Hafley strávil svoje posledné štyri sezóny ako head coach Boston College, no v rokoch 2012-2018 trénoval defenzívnych backov v NFL a to v tímoch Buccaneers, Browns a 49ers. Zaujímavé je to, že v roku 2017, nový heach coach 49ers Kyle Shanahan si ponechal vo svojom novom trénerskom tíme len jedného trénera zo staffu Chipa Kellyho a bol to Jeff Hafley. V roku 2019 zobral pozíciu co-defenzívneho koordinátora a trénera defenzívnych backov na univerzite Ohio State a následne v roku 2020 prevzial kormidlo v Boston College.

Keď sa pozrieme na jeho pôsobenie v Ohiou State, tak to bolo veľmi úspešné, veď mu konie koncov vyslúžilo job head coacha. V roku 2018 bola obrana Buckeys celonárodne na 72. mieste v počte pustených yardov na play, no pod Hafleym sa posunula na 1. miesto a dominovala. V počte pustených yardoch na zápas bola na 1. mieste (260), v počte pustených passových yardoch na zápas bola na 1. mieste (156 yardov), v počte pustených nabehaných yardov na zápas na 8. mieste (104) a v počte pustených bodov na zápas na 4. mieste (13.7). Počas jeho pôsobenia na Boston College nemal na starosti defenzívny play-calling a obrana Eagles bola na 60., 31. 100. a 87. mieste v pustených bodoch na zápas. Tu sa výrazne ukazoval nedostatok talentu, kde sú tie rozdiely značné.

Keď sa pozrieme na jeho prácu s defenzívnymi backmi, tak na Ohio State bola famózna. Z cornerbackov Jeffa Okudaha a Damona Artnetta spravil hviezdy, ktoré boli draftované v TOP 20ke. V sezóne 2019 Ohudah pustil passer rating 42.5 a Arnette 60.6. Safety Jordan Fuller 44.4 a CB/S Shaun Wade 69.9. Dokopy sa títo hráči postarali o 7 pickov a 27 zrazených prihrávok. Avšak v NFL už taký úspešný nebol, aspoň z pohľadu čísel. V rokoch 2012-13 trénoval secondary a safeties v Buccaneers, kde boli na 25. mieste v súperovom passer ratingu. V rokoch 2014-15 trénoval defenzívnych backov v Browns, kde boli na 12. mieste v súperovom passer ratingu. V rokoch 2016-18 bol tréner defenzívnych backov vo 49ers, kde boli na 31. mieste v súperovom passer ratingu. Keď sa pozrieme na jeho posledné pôsobenie vo 49ers, tak to vyzerá nasledujúco:

 • 31. miesto v prierných EPA na jednu play (0.170)
 • 23. miesto v počte snapov, kde boli pustené pozitívne EPA (48%)
 • 31. miesto v pustenom QB passer ratingu (98.7)
 • 21. miesto v pustených konverziách – prvý down alebo touchdown na jeden passový pokus (36.2%)
 • 22. miesto v pustených yardoch na jednu passovú play (6.4)
 • 24. miesto v pustených explozívnych plays – 15+ yardov (14.6%)
 • 29. miesto v rate spôsobených neskompletovaných prihrávok (9.8%)

Defenzívny trénerský tím 49ers v roku 2018 bol skutočne nabitý, keď obsahoval mená ako Robert Saleh, DeMeco Ryans, či práve Jeff Hafley. Koho mali v secondary? Starting corners boli Richard Sherman, ktorý mal 30 rokov a vracal sa po odtrhnutej achilovke, Akhello Witherspoon a K’Waun Williams. Na pozícii safetyho to boli Jimmie Ward a Jaquiski Tartt. Ward mal počas celej sezóny zranenia a Tartt s Witherspoonom skončili sezónu na injured reserve. Williams hral vo svojej kariére kvalitne len pod Hafleym. Takže bola to Hafleyho chyba, že len Packers mali v rokoch 2016-2018 horší pustený passer rating než 49ers? Alebo že boli poslední v počte interceptions? Alebo si zaslúži pochvalu za to, že boli na 15. mieste v skompletovaných prihrávkach a na 13. mieste v počte pustených nahádzaných yardov aj napriek zraneniam v secondary? Odpoveď necham na vás. Richard Sherman o ňom povedal toto: „Jeho príprava na zápas je jedna z najlepších akú som kedy videl. Mal som niekoľko skvelých trénerov defenzívnych backov, skvelých defenzívnych trénerov, skvelé defenzívne mysle a on je medzi nimi so svojou prípravou, ako dokáže rozoberať film a ako jednoducho a ľahko game plan vysvetliť. Dokáže to podať veľmi zrozumiteľne, aby to chalani pochopili. Kreslí veľmi jasné obrázky toho čo budete na ihrisku vidieť a čo musíte pri tej situácii robiť.“

Hafleymu sa podľa reportov veľmi nepáčilo to, kde sa aktuálne nachádza univerzitný futbal. Jeden z reportov hovorí o tom, že to, prečo sa niekedy vrátil do college proste zmizlo. V minulosti Hafley odmietol prácu v NFL, ale teraz to už odmietnúť nevedel. Čo je ten dôvod? Je to najmä preto, že Hafley chce riešiť futbal, pozerať film, pripravovať gameplan, trénovať chalanov, proste žiť futbalom samotným a neriešiť proces náboru a aktuálny trend NIL. Hafley chce opäť raz trénovať futbal. Trénerstvo na college už vôbec nie je len o futbale. Je to o nábore, presviedčaní hráčov, nech idú hrať ku nim a o ponúkaní peňažných odmien. Už tam nie je čas na to trénovať futbal.

Ja osobne som na Hafleyho veľmi zvedavý. Jeho defenzívna filozofia dokáže byť do NFL pretransformovaná, ak ju dokážete učiť a následne callovať ako napríklad Spagnoulo alebo Jim Schwartz, máte dominantný front a máte cornerobackov, ktorí vedia tacklovať a sú konzistentní v coverage. Hafley je skvelý učiteľ a hovorí o tom aj jeho história, kde mu napríklad Jeff Okudah verejne poďakoval za to, že práve Hafley mu pomohol rozvinúť potenciál a zmeniť prakticky celú jeho kariéru. Hafley spravil z Okudaha najlepšieho cornera vo svete college futbalu. Zároveň Hafley počas svojej kariéry pracoval s hráčmi ako Darrelle Revis, či Richard Sherman.

Filozofia „držať to pred sebou, zabrániť explozívnym plays“ má svoje benefity, Hafleyho filozofia to robí pre cornerov zložitejšie. Ako LaFleur, tak aj Hafley na tlačovke hovorili o tom, že secondary bude vyznávať viacej „vision-based“ prístup, čo v skratke znamená to, že chalani budú držať svoje oči na quarterbackovi. Čiže určite nečakajme, že budeme teraz totálne press-man coverage obrana. Bude sa hrať coverage, ktorá bude založená na tom, aby dovolila chalanom hrať rýchlo a atakovať loptu. Je to založené na zone konceptoch, ktoré sa môžu premeniť do viacej man založených konceptov, v závisloti od toho ako sa bežia routy. Hafley zároveň určite nebude každý zápas proti každému súperovi používať dookola to isté. Počas svojej kariéry a špeciálne vo svojej poslednej sezóne na Boston College ukázal schopnosť upraviť spôsob hry svojej obrany. Počas svojej kariéry trénoval v rôznych defenzívnych schémach a tak má potrebné znalosti. Počas väčšiny kariéry bolo hranie single high veľkou súčasťou jeho game planu, ale zároveň bol ochotný mixovať svoje coverages, čím chcel zmiasť súperovho quarterbacka. Taktiež to nebolo len o press-man, keď to nebolo najlepšie pre jeho personnel vzhľadom na oponenta. A práve toto je jedna vec, ktorá sa mi na Hafleym veľmi páči. Hafley sa dokáže adaptovať na súpera a využívať personnel, ktorý má k dispozícii. A práve toto bude obrovská vec. Aby dokázal využiť personnel, ktorý má k dispozícii v Green Bay a dostať z neho najviac. Hafley postaví game plan okolo hráčov, nie okolo špecifického systému. Toto hovoril aj generálny manžér Brian Gutekunst. Packers chcú od Hafleyho aby najskôr naštudoval svojich hráčov a následne spravil rozhodnutia ohľadom schémy na základe toho, čo im ide najlepšie.

Taktiež čo je veľmi dôležité je to, že Hafley má skúsenosti s vedením tímu a tak Matt LaFleur nebude mať problém predať mu plnú kontrolu nad trénovaním obrany a on sa bude môcť sústrediť na útok a Jordana Lova. Toto je aspekt, ktorý je pomerne prehliadaný, ale môže hrať významnú úlohu.

V našom defenzívnom trénerskom tíme došlo k poriadnym rošadám a najdôležitejšie pozície vyzerajú nasledujúco:

 • Defenzívny koordinátor: Jeff Hafley
 • Defenzívna lajna/pass rush specialist: Jason Rebovich
 • Asistent defenzívnej lajny: Vince Oghobaase
 • Linebackers a behová obrana: Anthony Campanile
 • Defenzívni backovia: Ryan Downard
 • Koordinátor passovej obrany: Derrick Ansley

Tento trénerský tím sa mi páči, je to zdravý a dobrý mix skúsených a mladých chalanov. Teší má, že Matt dovolil Hafleymu postaviť svoj vlastný defenzívny staff. Veľmi zaujímavé je meno Derrick Ansley, ktorý bude novým koordinátorom passovej obrany. V roku 2023 bol defenzívnym koordinátorm v LA Chargers a v predchádzajúcich dvoch sezónach u nich trénoval defenzívnych backov. Ansley calloval defenzívne plays v posledných troch zápasoch po tom, čo bol Staley vyhodený. Je to malá vzorka, ale obrane sa darilo takto. Passová obrana bola vo weekoch 1-15 na 27. mieste v EPA na dropback a na 27. mieste v success rate. Vo weekoch 16-18 bola na 18., resp. 4. mieste.

Jason Rebovich bol u nás tréner OLB a presunul sa do defenzívnej lajny, kde nahradí Jerryho Montgomeryho. Packers ho prijali v roku 2022, v roku 2023 dostal titul pass-rush specialist a dostane tak príležitosť pokračovať vo svojej skvelej práci, ktorú u nás odvádza. Vince Oghobaase bol trénerom defenzívnej lajny pre Haleyho na Boston College počas všetkých štyroch sezón. V rokoch 2016-17 bol s Hafleym členom trénerského tímu San Francsisca 49ers. Tu pôsobil v rovnakej pozícii v akej bude pôsobiť u nás, asistent pri defenzívnej lajne. Ryan Downard ku nám prišiel v roku 2018 a od roku 2019 pracuje s defenzívnymi backmi. Anthony Campanile bol vysoko cenený a uznávaný asistent v Miami Dolphins. Podľa reportov sa ho Hafley snažil dostať do svojho staffu roky, teraz ho konečne má pod sebou. Giants ho mali na pohovore za svojho defenzívneho koordinátora a Eagles ho veľmi silno chceli za trénera linebackerov, ale on si vybral Packers a nahradí tak Kirka Olivadottiho, ktorý sa presunul do Seattlu Seahawks. Tu si pre zaujímavosť pustite jeho reč. Celkom týpek by som povedal. Svätý Vince chráň našich súperov pred Quay Walkerom, ak bude takto Anthony hovoriť práve na neho.